(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


سه شنبه 12 مرداد 1389- شماره 19707

صفحه (14)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
رئيس جمهور در همايش ايرانيان خارج از كشور: اسرائيل كوچكتر از آن است كه به ايران حمله كند
رئيس سازمان سنجش: انتخاب رشته مجازي تا 90درصد اطمينان قبولي داوطلب را پيش بيني مي كند
وزير امور خارجه برزيل: مذاكرات جديد درباره برنامه هسته اي ايران اختلافات را حل مي كند
نماينده كليميان در مجلس شوراي اسلامي: رژيم صهيونيستي جرات تصور حمله به ايران را هم ندارد
موفقيت محققان ايراني در مهار سلول هاي سرطاني
راه اندازي پرواز تهران - شاهرود - مشهد و بالعكس
معاون فرودگاه هاي كشور: تنها 3 درصد مردم ايران از هواپيما استفاده مي كنند
اختلاس يك ميلياردتوماني در يكي از ادارات دولتي گيلان
دانشجويان خرم آبادي ربات هوشمند ساختند
جانشين سازمان بسيج مستضعفين: بيشتر اعضاي كاروان هاي راهيان نور را زنان تشكيل مي دهند
عضو هيئت علمي دانشگاه تهران: جريان اصولگرايي در كشور هويت دقيق و استانداردي ندارد
انواري: كميته امداد امام خميني يك ميليون زن سرپرست خانوار را تحت حمايت دارد
پرداخت بدهي 2 هزار ميليارد توماني آموزش و پرورش به بازنشستگان
نمايشگاه بين المللي تبريز فردا افتتاح مي شود
 تامين گوشت قرمز و مرغ مصرفي كشور در ماه رمضان
اخبار ادبي و هنريرئيس جمهور در همايش ايرانيان خارج از كشور: اسرائيل كوچكتر از آن است كه به ايران حمله كند

رئيس جمهور درباره احتمال حمله رژيم صهيونيستي به ايران گفت كه اصلا اين رژيم در معادلات ما نيست و كوچكتر ازآن است كه از اين غلط ها بكند.
دكتر محمود احمدي نژاد صبح روز گذشته در «همايش ايرانيان خارج از كشور» عنوان كرد: در زماني كه آقاي بوش بود ما اعلام كرديم كه حاضريم با آقاي بوش در برابر رسانه ها صحبت كنيم؛ گفتند كه وي واهمه دارد. من گفتم اشكالي ندارد. ايشان مشاوران خود را نيز با خودش بياورد. سال گذشته نيز كه به نيويورك رفتيم قبل از آن گفتم كه آماده گفت وگو با آقاي اوباما هستيم و اواخر شهريور امسال نيز قرار است براي شركت در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد به نيويورك برويم و اين بار نيز آماده هستيم كه با آقاي اوباما رو در رو، مردانه و آزاد در برابر رسانه ها، مسايل جهان را روي ميز بگذاريم و ببينيم كه راه حل چه كسي بهتر است.
وي با بيان اين كه اوباما صحبت از تغيير كرد، گفت: ما نيز در آن موقع گفتيم كه از تغييرات واقعي استقبال مي كنيم ولي اكنون نمي خواهم بگويم كه مايوس شديم، ولي مايوس هستيم. ايشان از فرصت تاريخي كه وجود داشت استفاده نكردند. ايشان در محاسبات خودشان بيش از اندازه به صهيونيست ها بها دادند و مي دهند. در حالي كه صهيونيست ها يك حزب سياسي هستند و رسانه ها و پول را دراختيار گرفته اند، در حالي كه ملت ها مهم هستند و بايد به ملت ها چسبيد. آن ها بايد به اين سوال ها جواب دهند كه آيا دولت آمريكا تحت سيطره صهيونيست هاست يا صهيونيست ها تحت سيطره آمريكا.
رئيس جمهور در خصوص احتمال حمله رژيم صهيونيستي به ايران نيز تاكيد كرد: اصلا رژيم صهيونيستي در معادلات ما نيست و كوچكتر از آن است كه از اين غلط ها بكند و گنده تر از آن هم عددي نيست.
احمدي نژاد با بيان اين كه ما بر پايه عزت و احترام حاضريم در بالاترين سطح گفت وگو كنيم، گفت: هدف ما فريب دادن كسي نيست؛ ملت ايران همواره حق طلب بوده است اما شما بايد اين قول را بدهيد كه اگر حرف حقي بيان شد بپذيريد.
او با بيان اين كه دوران زورگويي به اتمام رسيده است، گفت: بايد تمام ملت ها و انسان ها به صورت عادلانه در موجوديت جهاني مشاركت فعال داشته باشند.
احمدي نژاد با بيان اين كه امروز خدمت به ايران خدمت به كل بشريت است و ساختن ايران پايه گذاري تمدن جديد بشريت است، گفت: البته معناي سخني كه گفتم اين نيست كه اگر در ديگر نقاط جهان تلاش مي كنيد و در ديگر نقاط كار و خدمت مي كنيد خدمت به بشريت نيست. تعصب نداريم. ايراني ها در هر كجا كه هستند بايد ايراني باشند .
بايد همه را دوست داشته باشند. خدمتگزار و پاك باشند و باور من اين است كه ايراني ها در هر نقطه عالم كه هستند يك پرچم براي سرافرازي، عزت و افتخار ايرانيان هستند.
رئيس جمهور اظهار كرد: علت ناراحتي دشمنان از ملت ايران اين است كه مي دانند روح تمدن ساز و فرهنگ آفرين ايران بيدار شده است.
وي با بيان اين كه آن ها بايد بدانند كه با يكي دو نفر طرف نيستند، گفت: صهيونيست هاي احمق آدم اجير كردند كه مرا ترور كنند، اين همه از ملت ايران ترور كرديد چه شد؟ تك تك ايراني ها يك رستم، سياوش و يك رزمنده دلاور هستند.
احمدي نژاد خطاب به ايرانيان شركت كننده در اين همايش گفت: شما امروز در يك مقطع سرنوشت ساز تاريخي قرار داريد. يك دوران جديد آغاز مي شود و شما در اين دوران هستيد. خود را مجهز و آماده كنيد كه آينده درخشان، متعلق به شماست.
رئيس جمهور با طرح اين پرسش كه چرا دشمنان با ما دعوا دارند و اين دعوا بر سر چيست؟ اضافه كرد: مشكل سر يك مطلبي است كه بايد خوب به آن دقت كرد. در واقع نگراني آن ها و مشكل آن ها بر سر يك حقيقت است. بر سر نحوه مديريت جهان است. آن ها با ما بر سر مديريت جهان دعوا دارند و علت آن نيز روشن است. تاريخ نشان داده كه ملت ايران از چنان ظرفيتي برخوردار است كه اگر فرصتي پيدا كند آن چنان جريان فرهنگي و انساني راه مي اندازد كه به سرعت اين جريان تمام دنيا را فتح خواهد كرد. دعوا بر سر مديريت است. آن ها مي خواهند خاورميانه را بگيرند و به واسطه آن بر تمام دنيا مسلط شوند و معلوم است كه ملت ايران و ملت هاي منطقه هرگز اجازه نمي دهند كه استعمار با رنگ و بوي جديد بر منطقه حاكم شود و حيثيت، ثروت و آبروي منطقه را بار كند و ببرد.
وي ادامه داد: ما به صراحت اعلام مي كنيم كه با مديريت يك جانبه و ظالمانه كه پايه آن بر تحقير انسان ها استوار شده مخالفيم و نمي توانيم بپذيريم كه شما از هزار كيلومتر دورتر بياييد و در اين منطقه حاضر شويد و خيمه بزنيد و ثروت ملت ها را غارت كنيد. ما از بيان اين حقيقت نه واهمه و نه ابايي داريم. البته مقابله ما با شما مقابله نظامي نيست. مي گويند جنگ تمدن ها، اين ها از دروغ هاي بزرگ تاريخي است. اگر تمدن ها، تمدن باشند، جنگي ندارد و دوست هم هستند. به همين دليل است كه مي بينيم بين ملت ها مشكلي نيست و با هم صميمي هستند.
دوران تصميم سازي
كلوپ هاي قدرت پايان يافته است
وزير امورخارجه كشورمان نيز در اين همايش تاكيد كرد كه دوران تصميم سازي كلوپ هاي قدرت پايان يافته و ملت ايران نشان داده مي تواند در فراز و فرودها خود را مديريت كند.
«منوچهر متكي» وزير امور خارجه كه در همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور در سالن اجلاس سران سخن مي گفت، اين همايش را تداوم همايش هايي دانست كه براي هموطنان مقيم خارج كشور با رويكردي جديد اما اين بار در سرزمين خود آنها برگزار شده است.
وزيرامور خارجه گفت: شوراي عالي امور ايرانيان خارج از كشور در قالب برنامه ريزي براي موضوعاتي شكل گرفته كه از زبان ايرانيان خارج از كشور و يا در تدبير و بررسي مسئولان جمهوري اسلامي در بيرون و درون مرز بيان شده است.
متكي افزود: سهم ايرانيان در توليد علم و انديشه و ايده هاي مختلف براي جامعه بشري ماندگار و افتخارآميز است و تلاش ما اين است كه به يك باور متقابل نسبت به ظرفيت هاي ايرانيان داخل كشور و بيرون مرزها برسيم.
وي اظهار داشت: تلاش ما اين است كه در موقعيت هاي متفاوت پلي ارتباطي با هموطنان خارج از كشور داشته باشيم تا در فواصل جغرافيايي اجازه ندهيم اين رابطه قطع شود و هم افزايي ها فراموش شوند و اين كار بزرگ به تناسب شرايط، انديشه ها و ابتكارات نو مي طلبد.
متكي افزود: ايرانيان در حوزه مناسبات خود با ملل جهان همواره از اعتدال و منطق پيروي كرده و در گفتمان ديني، فرهنگي، تاريخي، اجتماعي و حقوق بشري هميشه منطق قوي را مطرح كردند كه جمهوري اسلامي در عرصه سياست خارجي از اين منطق پيروي مي كند.
وي ادامه داد: آنچه امروز بر مناسبات جهاني سايه افكنده و بخش هايي كه ملل جهان آن را نمي پسندند، تعارض دو نگاه و منطق است كه يكي منطق قدرت و ديگري قدرت منطق است.
وزير امور خارجه با نقد سياست هاي كشورهاي زورگو عليه جمهوري اسلامي اظهار داشت: امروز در همه موضوعات مربوط به جمهوري اسلامي وقتي به پايان خط مي رسند و نيت و نگاه و كاركرد ايران را درك مي كنند و منطق روشني بر آن را حاكم مي بينند متوسل به مغلطه مي شوند.
متكي افزود: آنها با طوفاني كردن فضا و ايجاد گرد و غبار سعي مي كنند نظرات خود را از طريق انحراف در مسائل به كرسي بنشانند و اين نشان مي دهد در مقابل منطق ملت بزرگ ايران كم آورده اند.
وي ادامه داد: جمهوري اسلامي همواره موضوعات را بسيار شفاف مطرح كرده ولي آنها كه در گذشته براساس اطلاعات غلط عمل كردند وقتي واقف بر اشتباه خود مي شوند غرورشان اجازه نمي دهد به اشتباه خود اقرار و عذرخواهي كنند.
وزير امور خارجه گفت: ملت ايران در تاريخ طولاني خود نشان داده چگونه مي تواند در فراز و فرودها، خود و راهكارها را مديريت كند و روسياهي براي كساني مي ماند كه ناعادلانه تصميم سازي كرده و مي كند.
وي افزود: امروز كلوپ هاي قدرت با بحران مواجهند و كساني كه تا ديروز تصور مي كردند پشت در بسته تصميم مي گيرند و تصميمات خود را به هر شيوه عملياتي مي كردند و كسي رفتار آنها را ارزيابي نمي كرد، در فضاي امروز نمي توانند اين وضعيت را تداوم دهند.
گالووي: معيارهاي دوگانه فضاي بين المللي را
به سخره گرفته است
جرج گالووي، رهبر جنبش ضدجنگ انگلستان و رئيس حزب احترام نيز در اين همايش با بيان اين كه در زمان انتخابات رياست جمهوري اخير ايران در سيميكس آريزوناي آمريكا بودم و مركز جمع آوري راي ايرانيان در اين ايالت و شهر را مشاهده مي كردم كه به رئيس جمهوري ايران راي مي دهند، افزود: كشوري مثل ايران با وجود تبليغات گسترده غرب كه ايران را متهم به ديكتاتوري مي كند براي انتخاب رئيس جمهورش از اتباع مختلفش در سراسر دنيا راي جمع مي كند و اين قابل تمجيد است؛ البته ممكن است نقص ها و ضعف هايي باشد. در هر دموكراسي ضعف و كمبود وجود دارد. در دموكراسي انگلستان هم اين گونه است اما حداقل در ايران انتخابات وجود دارد. برخي كشورهاي منطقه انتخابات ندارند كه بهترين دوستان آمريكا و انگليس هم هستند.
گالووي ادامه داد: سعي مي شود در دنيا تصوير بدي از ايران ارائه شود و پروپاگاندا درباره ايران شن در چشم افكار عمومي دنيا مي پاشد. بايد تلاش كنيم تا فضا را روشن كنيم و واقعيت را بنماييم و اين تلاش ها را متوقف كنيم.
اين فعال ضد جنگ انگلستان، با بيان اين كه بايد حملات و تهديدات و تجاوزها به تحريم و جنگ عليه ايران را متوقف كنيم، خاطرنشان كرد: اگر حمله نظامي به هر صورتي به ايران اتفاق بيفتد مطمئن نيستم در برخوردهاي بزرگ و تمدني كه صورت مي گيرد چه اتفاقي مي افتد.
گالووي در ادامه خطاب به اوباما افزود: مردم فلسطين نيز جزو جهان اسلام هستند اما اجازه مي دهيد سرزمين شان نابود شود و از طريق استعمار، ديوار آپارتايد را مي سازيد و به كشتار مردم مي پردازيد. در عراق نيز اشغال شما و سياست هايتان تشويق فرقه گرايي، شكاف و تفرقه، قتل و جنگ را نشان مي دهد. سياستي كه منجر به فاجعه مي شود. در ماه گذشته تعداد غيرنظاميان كشته شده در عراق بيش از تعدادي است كه در دو سال گذشته كشته شده اند. سؤال اين است آقاي اوباما مي خواهيد چكار كنيد؟ مي خواهيد درباره تهديد آشكار نتانياهو و گروه آن كه مي خواهند مردم لبنان را مثل سال 2006 نابود كنند چكار كنيد؟
وي در ادامه گفت: اسرائيل بيشترين قطعنامه هاي سازمان ملل را نقض كرده است و از اجراي آنها امتناع مي كند و نيز از پيوستن به ان.پي.تي خودداري مي كند. اسرائيل مالك صدها كلاهك هسته اي و تكنولوژي موشكي است اما تهديد نمي شود بلكه جايزه هم مي گيرد و پول و پشتيباني ديپلماتيك هم دريافت مي كند در حالي كه ايران سلاح هسته اي ندارد و قصدي هم براي داشتن آن ندارد. اين در حالي است كه آژانس هم مي گويد دليلي براي اين كه ايران به دنبال ساخت سلاح هسته اي باشد ندارد؛ اما مورد تهديد و تحريم قرار مي گيرد. اين معيارهاي دوگانه فضاي بين المللي و قواعد بين المللي را به سخره گرفته است. محمد البرادعي دو دوره رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي بود اما هيچ گاه نتوانست از مركز هسته اي اسرائيل بازديد كند.
گفتني است اسفنديار رحيم مشايي جانشين رئيس جمهور در شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور نيز در همايش به سخنراني پرداخت.
به علاوه در اين همايش دو روزه كه در سالن اجلاس سران در حال برگزاري است، صندوق سرمايه گذاري ارزي ايرانيان خارج از كشور با هدف ورود سرمايه ايرانيان خارج به داخل كشور افتتاح شد. اين صندوق در جزيره كيش به همت بخش خصوصي و همكاري 19 نهاد بزرگ مالي از جمله پنج بانك بزرگ كشور به ثبت رسيده است.
اين صندوق، وجوه ايرانيان را دريافت و بر روي آن سرمايه گذاري مي كند و به آنها سود مي دهد كه پذيره نويسي آن از فردا آغاز خواهد شد.همچنين طرح هاي ديگري نيز توسط رئيس جمهوري افتتاح شد كه از آن جمله مي توان به بانك اطلاعاتي ايرانيان مقيم خارج از كشور براي اطلاع رساني و ارتباط با ايرانيان خارج اشاره كرد.
شبكه مجازي متخصصان ايراني خارج از كشور و امكان تماس مستقيم از ديگر طرح هايي بود كه توسط رئيس جمهوري افتتاح شد.
با افتتاح شبكه تماس مستقيم در شهرهاي مهم و بزرگ دنيا از جمله استكهلم و سيدني، ايرانيان خارج كشور مي توانند به صورت مستقيم با مركز شبانه روزي رسيدگي به امور ايرانيان خارج از كشور تماس بگيرند.
همچنين تمبر يادبود دومين همايش ايرانيان مقيم خارج از كشور توسط غلامعلي حداد عادل مشاور عالي رهبر معظم انقلاب و رئيس كميسيون فرهنگي مجلس مهر شد و محمود احمدي نژاد رئيس جمهوري، اسفنديار رحيم مشايي مشاور و رئيس دفتر رئيس جمهور، منوچهر متكي وزير امور خارجه، فرهاد رهبر رئيس دانشگاه تهران و حداد عادل آن را امضا كردند.

 رئيس سازمان سنجش: انتخاب رشته مجازي تا 90درصد اطمينان قبولي داوطلب را پيش بيني مي كند

محمدحسين سرورالدين تاكيد كرد كه انتخاب رشته مجازي تا 90درصد اطمينان قبولي داوطلب را پيش بيني مي كند.
رئيس سازمان سنجش آموزش كشور در گفت وگو با فارس با اعلام اين مطلب افزود: سيستم انتخاب رشته مجازي از روز سه شنبه بر روي سايت سازمان سنجش آموزش كشور قرار مي گيرد.
وي با بيان اين كه داوطلبان در سيستم انتخاب رشته مجازي مي توانند تا 250 كد رشته انتخاب كنند، گفت: انتخاب رشته اصلي داوطلبان مجاز انتخاب رشته كنكور 89 از 16 مرداد آغاز مي شود و تا 18 مرداد ادامه دارد.
رئيس سازمان سنجش آموزش كشور اظهار كرد: اطلاعات سيستم انتخاب رشته مجازي براساس اطلاعات سال گذشته است و داوطلب مي تواند با وارد كردن رتبه اي كه آورده ببيند كه براساس اطلاعات سال گذشته كه تا 90درصد صحيح است در كنكور امسال در چه رشته اي قبول مي شود.
وي گفت: با توجه به برنامه هايي كه سازمان سنجش تدارك ديده است داوطلبان كنكور 89 براي انتخاب رشته نيازي به استفاده از شركت ها و مراكز خصوصي ندارند.

 وزير امور خارجه برزيل: مذاكرات جديد درباره برنامه هسته اي ايران اختلافات را حل مي كند

وزير خارجه برزيل، گفت وگوهاي آتي درباره برنامه صلح آميز هسته اي ايران را موجب حل شدن اختلافات دانست.
به گزارش شبكه «تله سور برزيل»، «سلسو آموريم» وزير امور خارجه برزيل خوشبيني خود را درباره نتايج مذاكرات آتي درباره برنامه هسته اي ايران اعلام كرد و گفت كه گفت وگوها درباره برنامه صلح آميز هسته اي ايران اختلافات را حل خواهد كرد.
اين در حالي است كه تهران پيش از اين پيشنهاد حضور تركيه و برزيل را در جمع اعضاي مذاكره كننده داده بود.
آمريكا هم در اين ميان پس از مخالفتي كه با بيانيه تهران از طريق تصويب تحريم هاي اخير به عمل آورد، رفته رفته به سوي مذاكره با ايران متمايل شده و نشانه هاي مثبتي را در اين زمينه بروز داده است.
اين رويكرد جديد البته با توجه به اذعان برخي مقامات اين كشور، ناشي از بن بست و ناتواني واشنگتن در پيگيري گزينه هاي ديگر است.
در همين راستا «جان كري»، رئيس كميته روابط خارجي سناي آمريكا از «باراك اوباما»، رئيس جمهور اين كشور خواست تا تلاش براي مذاكره با ايران را از سر بگيرد.
وي در مصاحبه با «فريد زكريا» در برنامه «جي پي اس» در شبكه «سي ان ان» گفت كه بهترين زمينه براي آغاز مذاكرات با ايراني ها درباره مسير رو به جلو در افغانستان است و اين گفت وگوها مي تواند منجر به رايزني ها درباره ساير موضوعات مهم و اساسي نظير برنامه هسته اي ايران شود.
كري در پاسخ به اين سؤال كه آيا وي از تعامل با ايران در زمينه موضوع هسته اي حمايت مي كند يا نه، گفت: قطعاً، من حمايت خواهم كرد. من بر اين باورم كه اين تعامل مي تواند مسير را براي رايزني درباره دغدغه هاي ديگر ما، نه فقط موضوع هسته اي، بلكه موضوعات منطقه اي هموار كند.
وي افزود: دلايل محكمي براي ايران به منظور مذاكره با آمريكا درباره افغانستان وجود دارند.
رئيس كميته روابط خارجي سنا ادامه داد: براي من و اكثر جامعه اطلاعاتي و افرادي كه از آنجا و جاهاي ديگر گزارش مي كنند، اين امر آشكار است كه نظام ايران فردا يا در آينده نزديك سقوط نخواهد كرد.
كري گفت: بنابراين ما مجبور هستيم تا براي تعامل و برخي مذاكرات تلاش كنيم. اين بدان معنا نيست كه ما همه چيز را تسليم كنيم. اين ماهيت ديپلماسي يا مذاكرات نيست. اما ما بايد به اين نقطه برسيم. من فكر مي كنم كه خطرات بسيار زياد هستند.
كريس مايرز عضو سابق وزارت خارجه آمريكا نيز در همين زمينه به ايرنا گفت: اگر آمريكا بخواهد راه درست را در قبال ايران اتخاذ كند، بايد مذاكره كند و مشكلات را از طريق گفت وگو حل كند.
عضو سابق آژانس توسعه بين الملل وزارت خارجه آمريكا در جواب سؤالي درباره تلاش واشنگتن جهت تشديد تحريم ها عليه ايران گفت: من با اصل اين تحريم ها مخالفم و اين تحريم ها از نظر اخلاقي نادرست است.
اين فعال سياسي در ايالت ماساچوست افزود: آمريكا حق تصويب چنين لايحه هايي را عليه ايران ندارد و نحوه برخورد آمريكا با ايران در دهه هاي گذشته كاملاً منفي بوده است.
وي در ادامه به اظهارات جنگ طلبانه برخي مقام هاي آمريكايي و اسرائيلي عليه ايران اشاره كرد و گفت حمله نظامي بدترين انتخاب ممكن براي آمريكا است چه توسط خود آمريكا و چه تشويق نيروهاي اسرائيلي باشد در هر حال بدترين انتخاب است و با توجه به اقداماتي كه ايران انجام داده كاملاً غيرقابل توجيه است.
مايرز اظهار داشت:دولت آمريكا اگر بخواهد كار درست را انجام دهد بايد مذاكره كند تا راه حل صلح آميز براي اين مسئله حاصل شود.
عضو سابق وزارت خارجه آمريكا گفت: به نظر من اگر آمريكا بخواهد صداقت خود را در مذاكره نشان بدهد بايد به شكست خود در دهه هاي گذشته اعتراف كند و بگويد كه دولت آمريكا در ايجاد بسياري از اين تنشها در ايران مقصر بوده است، اما متاسفانه فكر نمي كنم كه در آينده اي نزديك اين مسئله را ببينيم.
وي افزود: جرياناتي در درون آمريكا تلاش دارند تا ايران را خطري براي آمريكا تلقي كنند در حالي كه ايران هيچ خطري براي آمريكا نيست.
استقبال روسيه
از شروع مذاكرات
روسيه هم با استقبال از شروع مجدد مذاكرات همراهي خود را با اين رويكرد جديد اعلام كرد.
پايگاه اينترنتي «انيوسمي» روسيه در گزارشي نوشت: روسيه براي از سرگيري گفت وگو ميان ايران و 1+5 در ماه سپتامبر (ماه آينده ميلادي) تلاش مي كند و اين موضوع براي مسكو حائز اهميت است.
براساس اين گزارش مقامهاي روس در يك هفته اخير بارها خواستار از سرگيري مذاكرات ايران و گروه 1+5 و نيز گفت وگو پيرامون طرح معاوضه سوخت هسته اي ايران براي تامين سوخت هسته اي راكتور تحقيقاتي تهران شدند.
«آندره نستيرينكو» سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه روز سه شنبه هفته گذشته با انتشار بيانيه اي از اعلام آمادگي ايران براي مذاكرات فني در زمينه طرح مبادله سوخت هسته اي براي تامين سوخت هسته اي رآكتور تحقيقاتي تهران استقبال كرد.
وي با اشاره به تحويل نامه ايران به رئيس آژانس بين المللي انرژي اتمي و موافقت با انجام مذاكره فني كارشناسان درباره طرح معاوضه سوخت هسته اي، گفت: براي چنين ديداري آماده هستيم و از اين گام كه امكان مذاكره درباره جوانب فني طرح تامين سوخت هسته اي رآكتور تحقيقاتي را براساس پيشنهادهاي دو طرف از جمله بيانيه تهران فراهم مي سازد، استقبال مي كنيم.
وزارت امور خارجه روسيه هم با انتشار بيانيه اي براي از سرگيري مذاكرات ميان ايران و گروه 1+5 ابراز اميدواري كرد.

 نماينده كليميان در مجلس شوراي اسلامي: رژيم صهيونيستي جرات تصور حمله به ايران را هم ندارد

نماينده كليميان در مجلس شوراي اسلامي گفت: رژيم صهيونيستي حتي جرات تصور حمله به ايران را هم ندارد.
سيامك مره صدق در گفت وگو با فارس با اشاره به تحركات اخير دشمنان در منطقه، اظهار داشت: كسي در دنيا تا اين حد نمي تواند از نعمت عقل بي بهره باشد كه تصور حمله به ايران را در ذهن خود پرورش دهد.
وي افزود: موضوعي كه همه دشمنان جمهوري اسلامي ايران هم به آن اعتراف دارند، اين است كه ايران قدرتمندترين كشور در منطقه است.
نماينده كليميان در مجلس تصريح كرد: دشمنان امروز معترفند كه ايران يك ابرقدرت نه تنها از نظر نظامي بلكه از نظر پشتيباني ملي بوده و هيچ كشوري در منطقه و جهان به اندازه نظام جمهوري اسلامي از پشتيباني مردمي برخوردار نيست.
مره صدق با بيان اينكه تصور باطل حمله به ايران به ذهن هيچ بيماري هم خطور نمي كند، تاكيد كرد: هياهوهاي رسانه اي اخير بيشتر ژست تبليغاتي است چرا كه غرب قصد دارد به نحوي لابي هاي صهيونيستي مستقر در آمريكا را از خود راضي نگه دارد.
وي خاطرنشان كرد: اينكه تصور حمله به ايران در ذهن هيچ ناداني نقش نمي بندد به اين دليل است كه ملت ايران ثابت كرده كه دنباله رو فرمايشات مقام معظم رهبري بوده و براي دفاع از منافع ملي بدون توجه به اختلافاتي كه ممكن است در چارچوب نظام وجود داشته باشد، هميشه آماده است.
نماينده كليميان گفت: هدف رژيم صهيونيستي از بيان مواضع تند فقط براي مصارف داخلي خودش است.
مجلس تهديدات كنگره آمريكا را بي پاسخ نمي گذارد
نماينده مردم اصفهان در مجلس هم با اشاره به مصوبه كنگره آمريكا مبني بر اجازه به رژيم صهيونيستي براي حمله به ايران اظهار داشت: اين تهديدات نشان از عجز و ناتواني آمريكا در قبال سياست خارجي قدرتمند ايران است.
حجت الاسلام رهبر به برخي از سازش هاي اعراب با رژيم صهيونيستي و رفت و آمدهايي كه در اين خصوص انجام شده است اشاره كرد و گفت: حمله اخير رژيم صهيونيستي به غزه نيز پاداش آمريكا به كميته اعراب است.
نماينده مردم اصفهان در مجلس تصريح كرد: آمريكا از يك طرف ادعاي سازش با ايران را مطرح مي كند و از سوي ديگر نيز ايران را به حمله نظامي تهديد كرده و آمريكا در اين خصوص دچار سردرگمي شده است.
رهبر ادامه داد: كوچك ترين تهديد رژيم صهيونيستي در قبال ايران با پاسخ شديدي از سوي ايران و حاميان ملت ايران همچون لبنان و حزب الله و حماس روبه رو مي شود.
وي بيان داشت: اين تهديدها براي ايران تاثيرگذار نيست و اين اقدامات براي دلخوش كردن لابي صهيونيست است و در عمل آنها هيچ كاري نمي توانند بكنند.
نماينده مردم اصفهان در مجلس در خصوص واكنش مجلس در قبال اين تهديدات تصريح كرد: مجلس در حال حاضر در تعطيلي به سر مي برد و اگر لازم باشد جواب محكمي درقبال اين تهديدات دارد.

 در نشست خبري رئيس جديد جهاد دانشگاهي اعلام شد
موفقيت محققان ايراني در مهار سلول هاي سرطاني

سرويس اجتماعي-
سرپرست جهاد دانشگاهي گفت: هر كس كه وارد اين نهاد مي شود ملزم به رعايت اساسنامه آن است كه براساس آن جهاد دانشگاهي نهادي مستقل است و استقلال خود را حفظ خواهد كرد.
به گزارش كيهان، محمدحسين يادگاري، سرپرست جديد جهاد دانشگاهي در نخستين نشست خبري خود به مناسبت فرا رسيدن سي امين سالگرد تاسيس جهاد دانشگاهي افزود: اين نهاد با داشتن 32 پژوهشكده و 3 پژوهشگاه ابن سينا، رويان و علوم انساني و مطالعات اجتماعي خدمات ارزنده اي را ارائه كرده است كه اميدواريم با ادامه اين روند و قطع وابستگي ها در آينده به كشور صادركننده دانش فني و فناوري تبديل شويم.
وي در رابطه با بودجه هاي جهاد دانشگاه اظهار داشت: 75درصد بودجه هاي جهاد از محل درآمدهاي عمومي و 25درصد ديگر آن از محل بودجه هاي دولتي تامين مي شود كه اين ميزان در جهت اهداف و وظايف هزينه مي گردد.
موفقيت محققان پژوهشكده ابن سينا
دكتر محمد صادق حاجي تاروردي، معاون پژوهشي و فن آوري جهاد دانشگاهي در ادامه اين نشست گفت: محققان پژوهشكده ابن سينا موفق به توليد آنتي بادي منوكلونال بر ضد مولكول Her2 شده اند كه قادر به شناسايي مولكول Her2 در بيشتر و يا حتي تمامي سلول هاي سرطاني پستان مي باشد.
وي افزود: توليد آنتي بادي منوكلونال ضد Her2 كه از دستاوردهاي جديد محققان جهاد دانشگاهي است در مرحله موشي با موفقيت به نتيجه رسيده و مرحله انساني سازي آن نيز آغاز شده است كه با توجه به توانمندي محققان پژوهشگاه ابن سينا در تبديل آنتي بادي منوكلونال موشي به انساني اميدواريم طي يك سال آينده موفق به توليد نمونه انساني اين آنتي بادي شويم.
وي با بيان اين كه اين آنتي بادي قادر به القاي مرگ سلولي در سلولهاي سرطاني است، خاطرنشان كرد: مطالعات حاضر نشان مي دهد كه اين آنتي بادي در مرگ سلول هاي غيرسرطاني و طبيعي بدن كه داراي پروتئين Her2 در سطح خود مي باشند تاثيري ندارد. اين مشخصه ازاهميت خاصي برخوردار بوده و باعث كاهش عوارض جانبي ناشي از درمان سرطان پستان به وسيله آنتي بادي هاي ضد Her2 در مقايسه با آنتي بادي هاي درماني موجود در بازار خواهد بود.
حاجي تاروردي تصريح كرد: آنتي بادي هاي درماني موجود براي درمان سرطان پستان صرفا قادر به القاي مرگ سلولي د رحدود 20درصد افراد مبتلا به سرطان پستان (Her2+) مي باشند كه نشانگر برتري آنتي بادي توليد شده در پژوهشگاه ابن سينا مي باشد.

 راه اندازي پرواز تهران - شاهرود - مشهد و بالعكس

شاهرود - خبرنگار كيهان:
فرودگاه شاهرود پس از 16 ماه تعطيلي با راه اندازي پرواز تهران - شاهرود - مشهد و بالعكس فعاليت دوباره خود را از سر گرفت.
پرواز تهران - شاهرود - مشهد هفته اي دو روز و در روزهاي سه شنبه و پنج شنبه هر هفته انجام مي شود و در صورت استقبال مسافران به روزي يك پرواز افزايش خواهد يافت.
فرودگاه شاهرود مي تواند علاوه بر جابه جايي مسافر و گردشگر در توسعه اقتصادي منطقه و انتقال بار به كشورهاي حوزه خليج فارس و آسياي مركزي نقش موثري داشته باشد.

 معاون فرودگاه هاي كشور: تنها 3 درصد مردم ايران از هواپيما استفاده مي كنند

معاون عمليات هوانوردي فرودگاه هاي كشور گفت: تنها سه درصد مردم كشور از هواپيما استفاده مي كنند.
به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، محمود رسول نژاد در جمع مديران فرودگاه بين المللي سردار جنگل رشت با اشاره به اينكه تنها سه فرودگاه كشور صرفه اقتصادي دارند خاطرنشان كرد: بقيه فرودگاه ها هزينه هايي بيشتر از درآمد دارند.
وي با بيان اينكه نبود صرفه اقتصادي فرودگاه ها نشانه غيرمفيد بودن آنها نيست، وضعيت فرودگاه سردار جنگل رشت را مطلوب دانست و تصريح كرد: رشد اين فرودگاه در سال هاي اخير چشمگير بود و در سال هاي اخير پروژه هاي خوبي در فرودگاه رشت به بهره برداري رسيد.
معاون عمليات هوانوردي فرودگاه هاي كشور به ايجاد مركز پروازهاي آموزشي در فرودگاه سردار جنگل رشت اشاره كرد و افزود: فرودگاه رشت بايد از فرصت هاي ايجاد شده براي پيشرفت و استاندارد شدن به نحو مطلوب استفاده كند.

 مديركل بازرسي و نظارت گيلان خبر داد
اختلاس يك ميلياردتوماني در يكي از ادارات دولتي گيلان

مديركل بازرسي و نظارت گيلان گفت: اختلاس حدود يك ميلياردتوماني توام با جعل اسناد در يكي از اداره هاي دولتي گيلان در حال بررسي است.
سيدحميد حسيني ديروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت اظهار داشت: حدود يك ميليارد تومان در يكي از اداره هاي دولتي گيلان توام با جعل اسناد اختلاس صورت گرفت كه مباشر و شركاي آن دستگير شده و قرار بازداشت موقت براي آنها صادر شده است.
و ي بازرسي از اين اداره دولتي را موردي خواند و ادامه داد: پرونده اين اختلاس در حال حاضر در دادسراي رشت در حال بررسي است.
وي آگاهي مردم از عملكرد مديران و برخي مناقصه ها، مزايده ها و معاملات دولتي به صورت شفاف و روشن را حق آنها دانست و گفت: محرمانه عمل كردن در معاملات و قراردادها موجب ايجاد ذهنيت به حق در افكار عمومي و احيانا سوءجريانات و تخلف مي شود.
وي بازرسي سرزده از اداره ها و دستگاه هاي دولتي را مهم ترين برنامه هاي اداره كل بازرسي گيلان در سال جاري عنوان كرد.

 دانشجويان خرم آبادي ربات هوشمند ساختند

خرم آبادخبرنگار كيهان:
دانشجويان مبتكر خرم آباد ربات هوشمند ساختند.
اين روبات توسط 3 تن از دانشجويان دانشكده فني شهيد مدني خرم آباد به اسامي محمد مهدي امين، مهدي ايزدي و محمد احمدي طي مدت دو ماه ساخته شده است.
امين سرپرست اين گروه گفت: در اين ربات يك نمونه بسيار ساده از هوش مصنوعي به كار برده شده است.
امين افزود: كار اين ربات حل صفحه MAZE است.
اين ربات هوشمند در جشنواره كشوري كه 21 شهريورماه سال جاري توسط شهرداري تهران برگزار مي شود و همچنين جشنواره جوان خوارزمي در آبان ماه شركت مي كند.

 جانشين سازمان بسيج مستضعفين: بيشتر اعضاي كاروان هاي راهيان نور را زنان تشكيل مي دهند

جانشين سازمان بسيج مستضعفين گفت: 130 ميليارد ريال براي ساخت اردوگاه هاي اقامتي راهيان نور در محورهاي پرتردد هزينه مي شود.
به گزارش خبرنگار ايرنا، سرتيپ «علي فضلي»، روز يكشنبه در نشست قرارگاه مركزي كاروان هاي راهيان نور كشور در اردوگاه ميثاق آبادان، از مسئولان كاروان هاي راهيان نور خواست در حفظ جان اعضاي كاروان ها اهتمام بيشتري داشته باشند.
وي گفت: اعضاي اين كاروان ها، بايد از مناطق آلوده به موادمنفجره و مين بجاي مانده از دوران دفاع مقدس دور نگه داشته شوند و مناطق آلوده به مواد منفجره بايد حصاركشي و تابلوهاي هشداردهنده در آنها نصب شود.
فضلي، با تاكيد بر ضرورت انتقال ارزش ها و حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس به نسل جوان كشور اظهار داشت: نبايد اجازه داد دشمن نسل جوان را از انقلاب دور كند.
وي افزود: سالانه بيش از 50 درصد اعضاي كاروان هاي راهيان نور را خانم ها تشكيل مي دهند.
جانشين سازمان بسيج مستضعفين كشور، برنامه مهم قرارگاه مركزي كاروان هاي راهيان نور را توجه بيشتر به مناطق عملياتي شمال غرب و غرب كشور شامل استان هاي آذربايجان غربي و كردستان ذكر كرد.
وي ادامه داد: استان بوشهر بيشترين آمار اعزام كاروان هاي راهيان نور به مناطق عملياتي هشت سال دفاع مقدس را در سال جاري به خود اختصاص داده است.
فضلي گفت: استان بوشهر نسبت به ساير استان هاي كشور با 254درصد افزايش اعزام اعضاي كاروان هاي راهيان نور رتبه نخست را در بين 31 استان كشور به خود اختصاص داده است.
وي از مسئولان ستادهاي كاروان هاي راهيان نور خواست هرگونه مشكل و همكاري نكردن برخي از استانداري ها، فرمانداري ها و مسئولان محلي را به ستاد مركزي راهيان نور كشور گزارش دهند.

 عضو هيئت علمي دانشگاه تهران: جريان اصولگرايي در كشور هويت دقيق و استانداردي ندارد

عضو هيئت علمي دانشگاه تهران گفت: اصولگرايي در كشور هويت دقيق و استانداردي ندارد و نام اصولگرايي هم اكنون تداعي كننده جبهه فراگير و متنوع است.
به گزارش فارس از اردبيل، محمد صادق كوشكي ديروز در حاشيه سفر به اردبيل اظهار داشت: در حال حاضر چهره ها و گروه هاي مختلفي در زير اين مجموعه جمع شده اند تا يك حركت داراي هويت، شفاف و دقيقي را پيگيري كرده و انجام دهند.
وي گفت: آنچه كه امروز از اين مجموعه شاهد هستيم يك جريان اصولگراي به معناي واقعي متحد نيست و وحدت در اين مجموعه مبنايي حقيقي و حقوقي پيدا نكرده است.
كوشكي تصريح كرد: بيشتر مجموعه اصولگرايان به واسطه جبهه مقابل جريان اصلاح طلب شكل گرفته و اگر در زمان انتخابات و يا در ديگر مناسبت ها مدعي حركت واحد هستند به خاطر اين روند است.
اين استاد دانشگاه اظهار داشت: انشقاق و چندگانگي كه در جبهه اصولگرايي شاهد بوديم در انتخابات بهار 84 شكلي حقيقي به خود گرفت به طوري كه در انتخابات نهم رياست جمهوري شاهد حضور چند نامزد و كانديداي اصولگرا بوديم.
وي وجود اختلاف نظر را در درون گروه ها و احزاب سياسي يك شرايط طبيعي اعلام كرد و افزود: تنوع و تكثر انديشه ها به ويژه در مباني سياسي يك نقطه قوت است چرا كه در عرصه سياست اين تنوع سبب مي شود مردم با يك شور و نشاط خاص در صحنه و انتخابات حاضر شوند.
كوشكي با اذعان به اينكه اصولگرايي هيچ وقت صف متحد نداشته تصريح كرد: حتي در انتخابات دهم رياست جمهوري نيز وحدت ظاهري اصولگرايان نيز از يك انسجام دروني حكايت نمي كرد.
كوشكي در مورد نگاه متفاوت به بحث حجاب و عفاف نيز گفت: هرچند ممكن است برخي از مديران اجرايي و چهره هاي سياسي كشور در مورد بحث حجاب و عفاف نظر ديگري داشته باشند اما ديدگاه ولي فقيه ملاك و معيار تصميم گيري هاي ما است.

 انواري: كميته امداد امام خميني يك ميليون زن سرپرست خانوار را تحت حمايت دارد

كرج-خبرنگار كيهان:
بيش از يك ميليون زن سرپرست خانوار در سراسر كشور تحت پوشش كميته امداد امام خميني(ره) قرار دارند.
«حسين انواري» سرپرست كميته امداد امام خميني در بازديد از اردوهاي تابستاني دانش آموزان تحت حمايت كميته امداد در اردوگاه امام علي(ع) مهرشهر كرج اظهار داشت: زنان سرپرست خانوار تحت حمايت كميته امداد شامل افرادي است كه با فوت همسرانشان و يا طلاق و مسايل ديگر تحت پوشش اين نهاد قرار دارند. انواري تصريح كرد: بر اين اساس كميته امداد توانسته با توانمندسازي زنان سرپرست خانوار آنان را در برابر مشكلات حمايت كند.

 وزير آموزش و پرورش خبر داد
 پرداخت بدهي 2 هزار ميليارد توماني آموزش و پرورش به بازنشستگان

وزير آموزش و پرورش گفت: 2 هزار ميليارد تومان بدهي بازنشستگان آموزش و پرورش پرداخت شده است.
به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، حميدرضا حاجي بابايي ظهر ديروز در همايش تحول بنيادين در آموزش و پرورش كه در مشهد برگزار شد، افزود: تحول بنيادين يعني معلم در مدرسه و جامعه عزت داشته باشد و وقتي وارد مدرسه مي شود با احترام برخورد شود.
وي از ايجاد مدرسه هوشمند خبر داد و گفت: در طول 9 ماه گذشته 30 پروژه مطالعاتي شده و آماده اجرا شدن است.
وي از ايجاد ارتباط الكترونيك در آموزش و پرورش خبر داد و خاطر نشان كرد: ايجاد ارتباط الكترونيك در آموزش و پرورش به زودي كليد مي خورد و ثبت نام در مدارس به صورت الكترونيكي و در سال آينده نيز در تمام سال به اين صورت است.
حاجي بابايي افزود: تمام دانش آموزان در مقطع سوم ابتدايي شنا را در مدارس مي آموزند.
وي تصريح كرد: 15 هزار معلم ورزش، 4 هزار سالن ورزشي و 400 سالن استخر شنا در سطح كشور در راستاي تقويت بنيه ورزشي دانش آموزان راه اندازي مي شود.
وي از احياي مراكز تربيت معلم خبر داد و تاكيد كرد: مراكز تربيت معلم را بايد زنده كرد و با انتخاب نخبه ها از اين مراكز كمك ارزنده اي به آموزش و پرورش كرد.
حاجي بابايي افزود: براي 157هزار مدير 2 تا 4 برابر حقوق مديريت اضافه شده است.
وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه 33 هزار مدير اجرايي در كشور وجود دارد و حداقل 60 هزار نفر در كشور مورد نياز است، خاطرنشان كرد: معاون اجرايي كسي است كه حضورش در مدرسه لازم و ضروري است و با تغيير سمت دفتردار به معاون اجرايي تحول بنيادين در اين حيطه صورت گرفته است.

 با حضور 367 شركت داخلي و 7 كشور خارجي
 نمايشگاه بين المللي تبريز فردا افتتاح مي شود

تبريز - خبرنگار كيهان:
هجدهمين نمايشگاه بين المللي تبريز با حضور 367 شركت داخلي و 7 كشور خارجي از فردا به مدت 6 روز با حضور مقامات داخلي و سفراي كشورهاي خارجي در تبريز افتتاح مي شود.
اين نمايشگاه، در سالن هاي اميركبير، پروين اعتصامي، شهريار و آذربايجان در 54 هزار متر مربع فضاي نمايشگاهي ترتيب مي يابد و تا 18 مرداد، برپا خواهد بود.
طي اين نمايشگاه شركت هايي از استان هاي آذربايجان غربي و شرقي، اردبيل، تهران، مازندران، اصفهان، خراسان رضوي، يزد و كرج و كشورهاي انگلستان، تركيه، ايتاليا، آلمان، چين، مالزي و سوئيس در زمينه هاي برق، الكترونيك، مخابرات، رايانه، نفت، گاز، شيمي، پتروشيمي، تاسيسات و مصالح ساختماني، خدمات، فني، بازرگاني و فرهنگي فرآورده هاي كشاورزي، غذايي، دارويي، بهداشتي، آرايشي، لوازم خانگي، مبلمان و دكوراسيون، ماشين سازي، تجهيزات و ريخته گري، صنايع سنگين، نساجي، لوازم بسته بندي، چاپ و محصولات چوبي، مشاركت خواهند داشت.

 معاون وزير جهاد كشاورزي خبر داد
 تامين گوشت قرمز و مرغ مصرفي كشور در ماه رمضان

معاون بهبود توليدات دامي وزير جهاد كشاورزي از تامين گوشت قرمز و مرغ مصرفي كشور در ماه رمضان خبر داد.
به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي چهارمحال و بختياري، سعادت الله عباسي در سفر به چهارمحال و بختياري اظهار داشت: با افزايش ظرفيت هاي مرغداري ها و افزايش جوجه ريزي در ماه مبارك رمضان، گوشت مرغ كشور تامين است.
وي افزود: در فروردين ماه سال جاري ميزان جوجه ريزي 77 ميليون قطعه با توليد 130 هزار تن بوده كه در خردادماه به 84 ميليون قطعه و 137 هزار تن رسيده است، بر همين اساس توليد گوشت مرغ در مردادماه جاري به 143 هزار تن و در شهريورماه به 147 هزار تن خواهد رسيد.
معاون بهبود توليدات دامي وزير جهاد كشاورزي توليد گوشت مرغ در سال 88 را 5/6 ميليون تن اعلام كرد و گفت: با توجه به خشكسالي هاي دو سال اخير و محدوديت هاي واردات گوشت قرمز، با كاهش عرضه گوشت گوسفندي و افزايش قيمت روبه رو بوده ايم كه با تمهيداتي كه انديشيده شده، وزارت بازرگاني مسئول تامين نياز، تنظيم و كنترل بازار از طريق واردات و كنترل شده و اين در حاليست كه ميزان توليد گوشت قرمز تا پايان سال زراعي 88 معادل 902 هزار تن بوده است.
عباسي همچنين از خودكفايي كشور در توليد شير خبر داد و اظهار داشت: براساس اعلام سازمان خوار و بار جهاني در سال 2010 ايران در توليد شير به خودكفايي رسيده است.
وي خاطرنشان كرد: توليد شير تا پايان سال زراعي 88 به 5/9 ميليون تن رسيده است.
عباسي با تاكيد بر اين كه با برنامه ريزي و ايجاد زيرساخت هاي لازم تا پايان برنامه پنجم توليد شير به 13 ميليون تن خواهد رسيد، گفت: سرانه مصرف پروتئين حيواني در ابتداي برنامه چهارم 23 گرم بوده كه در پايان برنامه به 28 گرم رسيده است و پيش بيني مي شود تا پايان برنامه پنجم به 35 گرم برسد.
وي در پايان افزود: سرانه توليد شير در ابتداي انقلاب 67 كيلوگرم بوده كه تا پايان سال 88 به 130 كيلوگرم رسيده است.

 اخبار ادبي و هنري

«حرف آخر عشق» به ياد قيصر امين پور منتشر مي شود
كتابي از شعر و عكس زنده ياد قيصر امين پور با عنوان «حرف آخر عشق» توسط سوره مهر منتشر مي شود.به گزارش انتشارات سوره مهر، اين كتاب توليد حوزه هنري استان تهران و عنوان كتابي متشكل از گزيده شعرها و عكس هايي از زنده ياد قيصر امين پور است.
عباس محمدي، مسئول مركز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري استان تهران درباره «حرف آخر عشق» گفت: انتخاب شعرهاي اين كتاب برعهده حسن شيخ حائري بوده كه شامل بيش از 30 شعر از اين شاعر و به همراه عكس هايي از وي كه روي آنها كار گرافيكي شده است به صورت تلفيقي آمده است؛ بدين شكل كه يك صفحه شعر و مقابل آن تصاوير آورده مي شود.
استقبال از خواننده «سرزمين خورشيد» به خانه ابدي
گروه ادب و هنر- مراسم تشييع پيكر محمد نوري روز گذشته با حضور جمعي از مسئولان، هنرمندان و دوستداران آن مرحوم در تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار شد. در اين مراسم كه با استقبال انبوهي مواجه شد، جمعي از دوستان و همكاران نوري سخنراني كردند.
پيرنياكان سخنگوي خانه موسيقي در اين مراسم گفت: محمد نوري آن چنان به كارش عشق مي ورزيد كه هيچ وقت به مسائل مادي و حاشيه اين كار توجه نداشت و زندگي اش شاهكارش بود. او هيچ وقت از كسي متوقع نبود و درباره مسائل مادي حرف نمي زد، محمد نوري هيچ گاه به مسائل حاشيه اي موسيقي كه در كشور ما زياد است نپرداخت.در اين مراسم همچنين سرود «سفر براي وطن» نوري بازخواني شد.گفتني است، مراسم بزرگداشت محمد نوري روز چهارشنبه 13 مردادماه در مسجد جامع شهرك قدس برگزار خواهد شد.
تسليت رئيس مجلس و وزير ارشاد
رئيس مجلس شوراي اسلامي و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي درگذشت محمد نوري را تسليت گفتند.در بخشي از پيام علي لاريجاني آمده است: هنرمند نامدار، توانا و چهره ماندگار موسيقي، استاد محمد نوري از ميان ما رفت و به ديدار پروردگار شتافت و اصحاب هنر و فضيلت و دوستداران ايران و فرهنگ بارور ايراني-اسلامي را سوگوار كرد. سراينده نام شكوهمند ايران اينك به تاريخ ميهن اسلامي پيوسته است، اما ياد و نام او و طنين آثار گرانقدرش همواره در روح و جان ما خواهد ماند. بانگ رساي آن هنرمند وارسته كه برخاسته از متن جاني پاك بود، چه دل هايي را كه از شكوه و عزت ايران اسلامي به وجد آورد و چه زيبايي ها را كه در جان هاي بيدار متجلي كرد. اينك آن عزيز در جوار رحمت حضرت حق آرميده است و پاداش نيك خواهي و ميهن دوستي خود را از خزانه لطف الهي دريافت كرده است.
سيدمحمد حسيني، وزير ارشاد نيز در پيام تسليت خود نوشته است: زنده ياد «استاد محمد نوري» هنرمندي آراسته به فضايل اخلاقي، سليم النفس، با مناعت طبع و هنر وي حركتي اصيل و مبتني بر مضامين عالي بود، ثمرات تلاش و فعاليت هنري وي به خوبي نمايان است و موجب رويش جديدي در ميان جوانان مشتاق و علاقه مند به هنر ايران اسلامي خواهد شد. هنر استاد نوري همواره چون ابر گهربار، سخاوتمندانه و پيوسته بر كشتزار هنر ايران اسلامي باريدن مي گرفت، او سال هاي سال چون نسيم بهاري، شكوفه و جوانه هاي عرصه فرهنگ و هنر را نوازش مي كرد و سرانجام از عرصه خاك به عالم افلاك پر گشود و تنها دريغ و حسرتي ابدي براي اصحاب فرهنگ و هنر بر جاي گذاشت. مناعت طبع و منش استغناي استاد نوري موجب ماندگاري و نام نيك اين هنرمند عزيز است.
محمد نوري چهره ماندگار موسيقي و خواننده سرودهاي ملي روز شنبه و در سن 81 سالگي درگذشت.«سفر براي وطن»، «اي ايران»، «سرزمين خورشيد»، «دلاويزترين»، «اي ديار خوب من» و... از جمله آثار معروف نوري بود.
باغ موزه هنر انقلاب احداث مي شود
مدير مركز هنرهاي تجسمي حوزه هنري از تاسيس باغ موزه هنر انقلاب در ضلع شمالي محوطه حوزه هنري خبر داد كه با تخصيص اعتباراتي در آينده نزديك عملياتي مي شود. گودرزي ديباج در نشستي خبري همچنين با اشاره به حادثه تلخ آتش سوزي اخير در انبار مركز هنرهاي تجسمي و با رد شايعات صورت گرفته درخصوص آسيب گنجينه هنر انقلاب اين مركز گفت: در حال بازسازي و ايمن سازي آرشيو آثار اين مركز و همچنين تجهيز آن به جديدترين ادوات ايمني هستيم تا نگراني به وجود آمده از حادثه اخير مرتفع شود و به دوستان هنرمند اطمينان خاطر مي دهيم كه با اين اقدام و بيمه آثار تجسمي، هيچ گزندي به اين مجموعه پرشكوه از هنر انقلابي وارد نيايد.

 


صفحه (14)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14