(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10


سه شنبه 25 تـیـر 1392 - شماره 20543

نگاهی به عملکرد ملی پوشان والیبال در لیگ جهانی 2013
درخشش تیم ملی ایران و حیرت جهانیان
تغییرات در سکوت انجام می شود
مدیرعامل پرسپولیس رفتنی است
تعطیلی 10 روزه لیگ در پایان هفته چهارم
اعتراض ها مجددا آغاز می شود؟!
پیشنهاد 8 میلیون یورویی مورینیو به رونالدوی جدید
گزارشی از عملکرد نقل و انتقالات ۵تیم مدعی لیگ سیزدهم
قهرمانی سپاهان در نقل و انتقالات خریدهای قرمز استقلال و حضور جوانان در پرسپولیس
مویس پا در جای فرگوسن گذاشت
اجازه نمی‌دهم یک بازیکن بزرگ تر از باشگاه شود
توز پس از پوشیدن پیراهن شماره 10 یوونتوس مطرح کرد:
آمده‌ام تا سومین عنوان قهرمانی پیاپی را جشن بگیریم
   


نسل طلایی والیبال ایران در مسابقات لیگ جهانی خوش درخشید و موجب تجلی غرور ملی و خشنودی مردم شد.
مسابقات لیگ جهانی والیبال در سال 2013 با شرکت 18 تیم برگزار شد. بر خلاف 23 دوره‌ قبل که این رقابت‌ها با 16 تیم و در چهار گروه استارت می‌خورد. فدراسیون جهانی والیبال تصمیم گرفت در سال 2013 برای پوشش بیشتر تبلیغاتی و درآمدزایی بالا دو تیم دیگر به جدول مرحله مقدماتی لیگ جهانی اضافه کند. به این ترتیب مرحله مقدماتی جهانی 2013 با حضور 18 تیم و در سه گروه شش تیمی کلید خورد.
دو تیم به انتخاب کمیته‌ مسابقات فدراسیون جهانی به گروه سوم اضافه شدند و طبق تصمیم دپارتمان این مسابقات در لوزان سوئیس قرار شد علاوه بر آرژانتین، میزبان مرحله نهایی لیگ از گروه‌های اول و دوم، چهار تیم و از گروه سوم نیز یک تیم به مرحله نهایی راه پیدا کنند.
قرعه ایران در لیگ جهانی والیبال
تیم ملی والیبال ایران که در چهار سال گذشته همواره تلاش کرده بود سهمیه جهانی لیگ والیبال را به دست آورد، با پیروزی در مسابقات انتخابی مقابل مصر و ژاپن موفق شد در بیست و چهارمین این رقابت‌ها سرانجام سهمیه لیگ جهانی را کسب کند.
ملی‌پوشان والیبال ایران در مرحله مقدماتی این رقابت‌ها تیم‌های روسیه، ایتالیا، صربستان، آلمان و کوبا هم گروه شدند. پیش از شروع این رقابت‌ها هیچ کس فکر نمی‌کرد که تیم ایران بتواند در نخستین سال حضورش توفیق چندانی کسب کند. حتی کمیته‌ مسابقات فدراسیون جهانی والیبال هم کمترین احتمال را به صعود تیم ملی والیبال ایران از مرحله مقدماتی نداد و برای حضور در مرحله نهایی در آرژانتین برای تیم ملی ایران بلیت هواپیما رزرو نکرد.
با توجه به تغییر جدول این مسابقات نسبت به سال‌های قبل 12 تیم حاضر در گروه اول و دوم مرحله مقدماتی به نوعی در حاشیه امنیت قرار گرفتند، آنها می دانستند که در هر صورت سهمیه کشورشان برای حضور در مسابقات لیگ جهانی بعد حفظ خواهد شد و به هیچ عنوان از جدول مسابقات سقوط نمی‌کنند. همین موضوع موجب شد تا بسیاری از تیم‌های بزرگ در سال بعد از مسابقات المپیک دست به جوانگرایی بزنند و با ترکیبی جوان در مسابقات لیگ جهانی شرکت کنند و به نوعی بازیکنان آینده‌دار خود را برای مسابقات قاره‌ای و همچنین لیگ جهانی سال 2014 آماده کنند.
درخشش تیم ملی ایران
اما ملی‌پوشان والیبال ایران در ادامه روند موفقیت‌های خود در سال‌های اخیر بار دیگر انگشت حیرت به دهان جهانیان گذاشتند. تیم ملی والیبال ایران موفق شد در نخستین بازی‌هایش مقابل روسیه یک ست از قهرمان المپیک بگیرد و بازی پایاپای و برابری را با این تیم مقتدر نشان دهد.
تیم ملی ایران همچنین در نخستین میزبانی خود مقابل صربستان از مجموع دو بازی با قهرمان اروپا موفق به کسب سه امتیاز شد و اولین شگفتی خود را در تقویم این مسابقات رقم زد.
والیبالیست‌های ایران در گام بعدی با ایتالیا نیز از بازی اول سه امتیاز گرفتند (برد سه بر یک) و در بازی دوم نیز در حالی بازی را واگذار کردند که در ست پنجم 12-9 از لاجوردی‌پوشان پیش بودند. آنها کاری کردند که دومین تیم پرافتخار مسابقات والیبال جهان در برابر توانایی‌های آنها زانو بزند. اما کاروان ایران بلافاصله پس از بازی‌های ایتالیا به کوبا سفر کرد. تیم ملی والیبال ایران که روزهای اوج خود را پشت سر می‌گذاشت با تکیه بر نسل طلایی خود به دو پیروزی برابر کوبا در هاوانا دست یافت و با کسب 5 امتیاز کلکسیون موفقیت‌های خود را تکمیل کرد. در آخرین گام ملی‌پوشان والیبال ایران در تهران میزبان آلمانی‌ها بودند.شب رویایی والیبال ایران با برد مقتدرانه سه بر صفر مقابل آلمان کلید خورد. اگر چه تیم ملی از فرط خستگی ناشی از سفرهای طولانی و همچنین کم تجربگی در آخرین بازی مقابل آلمان تن به شکست داد، اما افکار عمومی مردم ایران و همچنین همه کارشناسان از کارنامه درخشان والیبالیست‌ها در لیگ جهانی ابراز رضایت کردند.
ولاسکو برگ برنده ایران...
بدون شک خولیو ولاسکو، سرمربی تیم ملی والیبال ایران یکی از عوامل اصلی و تعیین کننده در موفقیت‌های تیم ملی والیبال در لیگ جهانی به شمار می‌رود . پیرمرد معروف و با تجربه والیبال ایران که سال‌ها تجربه قهرمانی در مسابقات مختلف از جمله پنج مدال لیگ جهانی را در ایتالیا در کارنامه داشت، موفق شد یک بار دیگر توانایی‌هایش را با تیم ملی والیبال ایران به رخ جهانیان بکشاند.
مدیریت حرفه‌ای او و همچنین فرصت دادن به جوانان آینده‌دار یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت تیم ملی والیبال ایران به شمار می‌رفت، چنان که مردم والیبال دوست ایران نیز در طول لیگ جهانی برای ولاسکو سنگ تمام گذاشتند و همواره حمایت همه جانبه خود را از حضور این مربی در راس کادر فنی ابراز کردند. ولاسکو مربی نامدار ایران در گوشه و کنار جهان شناخته شده است و نفس حضور او روی نیمکت تیم ملی برای تیم ملی ایران اعتبار قابل توجهی می آورد.
نسل طلایی والیبال همچنان می درخشد
اما از حق نگذریم، نمی‌توان همه موفقیت‌های والیبال را به پای ولاسکو نوشت. اگر چه او برگ برنده ایران در رویارویی با حریفان نامدار لقب گرفت، اما نباید فراموش کنیم که ترکیبی بازیکنان که ولاسکو در اختیار داشت در دوره‌های قبلی مسابقات جوانان و نوجوانان جهان مدال طلا گرفته بودند. بیراه نیست اگر بگویم که تک تک بازیکنان تیم ملی والیبال ایران در پست‌های مختلف حالا مدعی کسب عنوان بهترین‌های جهان هستند.
محمد موسوی در مسابقات لیگ جهانی به پختگی کامل رسید و عنوان بهترین مدافع روی تور این رقابت‌ها را تا پایان مرحله مقدماتی به دست آورد.
سعید معروف به عنوان ارزشمندترین پاسور ایران و آسیا و همچنین کاپیتان تیم ملی نیز نقش بسیار پررنگی در پیروزی‌های تیم ملی ایران داشت. به طوری که برای مثال در هشت امتیاز نخست یک ست مقابل آلمان، معروف به تنهایی دو امتیاز مستقیم برای ایران به ارمغان آورد.
علی مباشری، پوریا فیاضی، فرهاد قائمی، حمزه زرینی و رحمان داودی هر کدام به عنوان یک دریافت کننده قدرتی تمام عیار پس از سال‌ها خیال کارشناسان والیبال را از این پست راحت کردند.
عادل غلامی و آرمین تشکری نیز نشان دادند که ولاسکو بی‌دلیل به آنها اعتماد نکرده و قطعا جایگزین‌های شایسته‌ای برای علیرضا نادی در پست سرعتی هستند.
شهرام محمودی و امیر غفور نیز تقریبا به عنوان امتیاز‌آورترین در مسابقات لیگ جهانی شناخته شدند. پروازهای پشت خط زن‌های مقتدر ایران بدون شک یکی از نقاط قوت تیم ملی در رقابت‌های لیگ جهانی به شمار می‌رفت.مهدی مهدوی، پاسور دوم تیم ملی والیبال ایران که در طول سال‌های اخیر همواره نقش موثری در پیروزی‌ها و موفقیت‌های والیبال ایران ایفا کرده هم یکی از ستون‌های اصلی درخشش ملی‌پوشان در لیگ جهانی به شمار می‌رفت. تفاوت سبک کار او با معروف دست سرمربی تیم ملی و کادر فنی برای تغییر ارنج و تاکتیک‌ها در مقابل حریفان مختلف باز می‌گذاشت.
میزبانی‌های خوب ایرانی‌های مهمان نواز
ایران با تجربه چهار میزبانی در مسابقات لیگ جهانی والیبال ثابت کرد که توانایی زیادی در برگزاری رقابت‌های جهانی و بین‌المللی دارد. تجهیز مناسب، نور و تهویه سالن 12 هزار نفری آزادی . همچنین امکانات مناسب هتل و رفت و آمد موجب شد تا تیم‌های صربستان و آلمان از برگزاری میزبانی‌ها و مسابقات در ایران ابراز رضایت کنند.
همچنین ناظر فدراسیون جهانی نیز در هر چهار میزبانی ایران بالاترین نمره‌ها را در کارنامه مسئولان برگزاری اعمال کردند. با این حال همچنان نقاط ضعف کوچکی نیز وجود داشت. شاید مساله قطع و وصل اینترنت خبرنگاران، برخوردهای شدید امنیتی نیروهای یگان ویژه با مردم ، ‌هواداران و حتی میهمانان و خبرنگارانی که به سالن می‌رفتند و همچنین محدودیت حضور بانوان در سالن مهم‌ترین چالش‌های پیش روی میزبانی ایران در این مسابقات بود.
سرمربی تیم ملی والیبال ایران پس از مسابقات لیگ جهانی 2013 به مسئولان فدراسیون ایران پیشنهاد داد تا برای میزبانی در دوره‌های بعد ثبت‌نام کنند، ولاسکو معتقد است که ایران پتانسیل مناسبی برای برگزاری مسابقات دارد، اما چگونگی تطبیق با شرایط و مقررات فدراسیون جهانی به ویژه درباره چگونگی حضور بانوان مساله‌ای است که پیش از هر چیز باید مدیریت شود.
مدیریت داورزنی در افتخارات والیبال
فدراسیون والیبال در هفت سال گذشته از رتبه ششم آسیا به ترتیب به عنوان نایب قهرمانی و قهرمانی در قاره کهن رسیده است. والیبالیست‌های ایران در جام جهانی والیبال درخشش خیره کننده‌ای داشتند و مقابل تیم‌های بزرگی چون لهستان و آرژانتین به برتری رسیدند.همچنین برای نخستین بار سهمیه لیگ جهانی را کسب کردند و در مسابقات لیگ نیز خوش درخشیدند. علاوه بر این فدراسیون والیبال در سال 90 الی 92 در پنج رده سنی آقایان و بانوان نیز تیم داری می‌کند.
برگزاری اردوهای بلند مدت داخلی و برون مرزی برای تیم‌های ملی نوجوانان ، جوانان، بزرگسالان و زیر 23 سال و همچنین بانوان نشان می‌دهد که موفقیت‌های والیبال اتفاقی نیست.
محمدرضا داورزنی، رییس فدراسیون والیبال در راس هرم این خانواده بزرگ نقش تعیین کننده ای در موفقیت‌های والیبال ایران ایفا می‌کند. انصافا باید به رییس فدراسیون والیبال خسته نباشید گفت که گام‌های بزرگی در توسعه قهرمانی والیبال برداشته است.
نتایج تیم ملی والیبال در لیگ جهانی 2013
* روسیه 3- ایران صفر،* روسیه 3- ایران یک ،* ایران 2- صربستان 3 ،* ایران 3 – صربستان 2 ،* ایتالیا 1 – ایران 3 ،* ایتالیا 3- ایران 2 ،* کوبا 2- ایران 3 ،* کوبا یک – ایران 3 ،* ایران 3 – آلمان صفر و * آلمان صفر – ایران 3
جدول رده‌بندی مرحله مقدماتی لیگ جهانی والیبال
* گروه A:1- برزیل 22 امتیاز،2- بلغارستان 19 امتیاز،3- فرانسه 15 امتیاز،4- لهستان 14 امتیاز،
5- آمریکا 12 امتیاز و 6- آلمان 5 امتیاز
* گروه B:1- ایتالیا 19 امتیاز،2- روسیه 19 امتیاز،3- آلمان 17 امتیاز،4- صربستان 16 امتیاز،
5- ایران 15 امتیاز و 6- کوبا 4 امتیاز
* گروه C:1- کانادا 23 امتیاز،2- هلند 22 امتیاز،3- کره جنوبی 12 امتیاز،4- فنلاند 12 امتیاز،
5- پرتغال 11 امتیاز و 6- ژاپن 9 امتیاز
به این ترتیب تیم‌های برزیل، بلغارستان، آرژانتین ایتالیا ، روسیه و کانادا به مرحله بعد صعود کردند و تیم‌های پرتغال و ژاپن نیز باید برای حضور در سال آینده رقابت‌های لیگ جهانی در رقابت‌های انتخابی شرکت کنند.

 


تغییرات مدیریتی در پرسپولیس این روزها به یکی از دغدغه‌های جدی مدیران وزارت ورزش و جوانان تبدیل شده است؛ تغییراتی که این بار به نظر می‌رسد در سکوت و بدون جنجال رسانه‌ای انجام خواهد گرفت.
کمتر از 18 روز دیگر عمر پایان دولت دهم هم به سر می‌آید و دولت جدید و منتخب با انتخاب وزرا کار را آغاز‌ می‌کند اما در این روزهای آخر مدیران وزارت ورزش و جوانان اکنون یک دل نگرانی بزرگ دارند و آن هم چیزی نیست جز تغییرات مدیریتی در استقلال و پرسپولیس؛ تغییراتی که در چند روز آینده قطعی خواهد شد تا دو باشگاه پر طرفدار تهرانی لیگ جدید را با مدیران جدیدشان آغاز کنند.
هر چند جایگاه علی فتح‌الله‌زاده به عنوان مدیرعامل استقلال محکم به نظر می‌رسد و تغییرات مدیریتی در استقلال تنها به اضافه شدن چند نفر به هیات مدیره محدود خواهد شد، اما رویانیان به عنوان مدیرعامل، آینده‌ای روشن ندارد. اظهار نظر اخیر محمد عباسی که گفته "نیروهای مسلح مخالف تمدید ماموریت رویانیان است" شاید کافی باشد تا متوجه جایگاه متزلزل رویانیان در راس هرم مدیریتی باشگاه پرسپولیس باشیم. ضمن این که این ذهنیت وقتی تقویت می‌شود که بدانیم باران چشمه، رئیس تربیت بدنی نیروهای مسلح هم بر خلاف موضع‌گیری‌های قبلی‌اش این بار درباره نظر این ارگان مربوط به تمدید قرارداد رویانیان سکوت کرده است.
مرتبه قبلی وقتی رویانیان برای امضای قرارداد با باشگاه روبین کازان عازم روسیه شد از وزارت ورزش و جوانان خبر رسید که رویانیان برکنار شده است و صحبت‌های فداحسین مالکی، رییس هیات مدیره هم این موضوع را قطعی کرد. ضمن این که حضور دو نفر جدید در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس به طور قطع از تغییرات مدیریتی در باشگاه پرسپولیس خبر می‌داد. با این حال واکنشی که تعدادی از پیشکسوتان، هواداران و رسانه‌ها به این تغییرات مدیریتی در آخرین روزهای دولت دهم داشتند باعث شد وزارت ورزش و جوانان با پذیرش این درخواست، با ابقای رویانیان هر چند به صورت موقتی موافقت کند، اما نامه‌ای که عباسی به حمید سجادی، معاونش نوشت نشان می‌داد که خواست دولت برای ایجاد تغییرات در باشگاه پرسپولیس قطعی است.
با این حال اکنون سه هفته‌ای از این اتفاقات می‌گذرد و هنوز نامه دستوری عباسی به معاونش با پاسخ عملی سجادی روبه رو نشده اما با توجه به تحولاتی که ایجاد شده ، ایجاد تغییرات قطعی است.
علی پروین یکی از اعضای فعلی هیات مدیره باشگاه پرسپولیس است که ابتدا در نقش موافق برکناری رویانیان وارد صحنه شد، اما وقتی دید که شانسی برای مدیر عاملی پرسپولیس ندارد با انجام مصاحبه تند علیه وزارت ورزش و جوانان، موضع خود را تغییر داد. همین موضوع باعث شده که پروین برای حضور در هیات مدیره جدید باشگاه پرسپولیس شانس بالایی نداشته باشد. در کنار پروین محمود خوردبین که گفته می‌شد به توصیه رئیس جمهور به هیات مدیره اضافه خواهد شد با تغییر تصمیم وزارت ورزش راهی به هیات مدیره پیدا نخواهد کرد.
در کنار این دو بر اساس اخبار رسیده احتمال انتخاب نشدن فداحسین مالکی و محمدجعفر کامبوزیا در هیات مدیره هم وجود دارد. ضمن این که افشین پیروانی و مهدی مهدوی کیا هم به پیشنهاد حضور در هیات مدیره پاسخ منفی داده‌اند و اکنون ترکیب هیات مدیره پرسپولیس یک علامت سوال بزرگ است. اما برای مدیریت باشگاه پرسپولیس همه زوایا آنقدر مبهم نیست. اگر رفتن رویانیان را قطعی بدانیم که به نظر می‌رسد با اصرار موجود این اتفاق قطعی است، از اکبر غمخوار، ناصر شفق و عباس انصاری فرد به عنوان سه گزینه محتمل برای جانشینی رویانیان نام برده می‌شود که در این میان غمخوار اعلام کرده که با او تنها برای حضور در هیات مدیره صحبت شده است.
در این میان عباس انصاری فرد و شفق دو گزینه‌ای هستند که برای خود شانس بالایی قائلند، اما به نظر می‌رسد با توجه به تحولات رخ داده شانس مدیرعامل سابق تراکتورسازی برای حضور در پرسپولیس بیشتر از انصاری فرد، مدیرعامل سابق پرسپولیس باشد. با این همه این بار وزارت ورزش و جوانان قصد دارد در سکوت رسانه ای تصمیم مدیریتی خود را بگیرد و پس از برگزاری جلسه هیات مدیره و ایجاد تغییرات، احکام اعضای هیات مدیره و مدیرعامل منصوب را رسانه‌ای کند؛ تصمیمی که بیش از همه به خاطر تجربه‌ی قبلی و بازتاب‌های منفی تصمیم‌ مدیریتی گرفته شده است.

 


مربیان لیگ برتری اگرچه برنامه های بازی های ملی را می دانند اما با شروع بازی ها و آغاز اردوی تیم ملی ، انتقادات شان از سرمربی را آغاز می کنند. انتقاداتی که ناشی از برنامه بازی هاست.
با همان اولین اعلام برای اردوهای تیم ملی دوباره اعتراض ها از سر گرفته شد. بازی با گابن و اردوی یک هفته ای در لیسبون. حالا تیم ها اعتراض دارند. اینکه لیگ کمتر از 4 هفته از استارتش با وقفه روبه رو می شود. شوکی به تیم ها داده می شود و تازه مهم تر اینکه در زمان اعزام بازیکنان ملی به اردوی لیسبون ، استقلالی ها هم می خواهند بازیکنان شان را در اختیار داشته باشند چون به فاصله ای کوتاه از این بازی باید با بوریرام در تهران بازی کنند. این یعنی چالشی بزرگ.
آغاز اعتراض ها
تیم ها یک به یک معترض می شوند و امسال اعتراضات خیلی زودتر از حد تصور شکل می گیرند اما این اتفاق از کجا حاصل شده است؟ چهار ماه پیشتر ، در شرایطی که مسئولان فوتبال حتی باور نداشتند که تیم ملی به جام جهانی برسد ، نشستی میان مسئولان برگزار کننده لیگ با سرمربی تیم ملی برگزار می شود. برنامه ها را روی هم می ریزند و حاصل این گفتمان اعلام تاریخ 22 تیر برای استارت بازی هاست. البته همان زمان کارلوس کی روش می گوید بازی پلی آف هم قرعه کشی شود و حتی لیگ بدون مشخص شدن نماینده صعود کننده از پلی آف قرعه کشی شود و برنامه اش در اختیار تیم ها قرار بگیرد.
سرمربی تیم ملی با توجه به فشار بازی های ملی پوشان درخواست دیگری هم دارد . استراحتی نزدیک به 15 روزه به ملی پوشان. یعنی در بازه زمانی 27 خرداد تا 11 تیر ماه هیچ یک از باشگاه ها از ملی پوشان شان در تمرینات استفاده نکنند. این اما بهانه ای می شود برای تیم هایی که ملی پوشان بیشتری داشتند. مثلا استقلال که 8ملی پوش داشته ، تمریناتش را خیلی دیر آغاز می کند و حتی سرمربی این تیم هم در این روزها اصلا ایران نیست. او استدلالش این است که بدون بازیکن امکان برگزاری تمرین هم نیست. البته پرسپولیس کارش را زودتر شروع می کند. سپاهان هم شرایطی مشابه با پرسپولیس دارد. تراکتورسازی هم که ملی پوشان کمتری داشته ، با خیالی آسوده در اردو است.
خشم مربیان سابق تیم ملی
در نبود کارلوس کی روش و سفر او به پرتغال ، سازمان لیگ برتر تصمیم دیگری هم می گیرد ، آنها لیگ را 2 هفته عقب می اندازند و استدلال شان این است:« کروش گفته به ملی پوشان استراحت بدهید.» تصمیمی از سوی مهدی تاج که با استقبال اکثر تیم ها روبه رو می شود اما خشم چند مربی مثل دایی و مایلی کهن را به همراه دارد. این دو از تصمیم سازی های کی روش برای فوتبال ایران گلایه می کنند و سرمربی تیم ملی که خودش بزرگ ترین لطمه از این تغییر برنامه را خورده لب به اعتراض می گشاید. او می گوید:« این ها از من شیطان می سازند و جو را علیه من می کنند درحالی که این تعویق بازی ها بیش از همه به ضرر تیم ملی است.»
کی روش البته از اعتراض مایلی کهن ناراحت نیست. او باز یک قدم پیشتر از فدراسیونی هاست. سرمربی تیم ملی می داند این تعویق بازی ها یعنی تحمیل یک شوک به تیم های لیگی در هفته چهارم بازی ها. جایی که هنوز فشار بدنسازی از بدن بازیکنان خارج نشده . این یعنی بازیکنان تیم‌ها دوباره باید بروند به تمرینات بدنسازی و این ضربه ای بزرگ است به تیم های لیگ برتری. کی روش که خودش سالها در بالاترین سطح باشگاهی دنیا مربیگری کرده درباره وقفه های طولانی لیگ در فصل قبل می گفت:
« من شرایط سخت همکارانم در تیم های لیگی را با تمام وجود درک کردم. آنها برای کمک به تیم ملی سختی های زیادی کشیدند. می شد با یک برنامه ریزی دقیق ، هیچ یک از این اتفاقات نیفتد. اینکه یک تیم هر 4‌روز بازی کند و تیمی دیگر یک ماه بازی نداشته باشد ، ظلمی به هر دو تیم است. امیدوارم سال بعد دیگر این اتفاقات نیفتد. برنامه ریزی برای لیگ این قدرها هم سخت نیست.»
وقفه های پیاپی تا پایان سال
او که صعود به جام جهانی را با همکارانش تقسیم کرده بود ، حالا با این برنامه ریزی دوباره زیر فشار انتقادات شان می رود درحالی که خودش هم یکی از منتقدان است. کی روش از پیشتر به فدراسیون اعلام کرده بود در بازه 8 روزه 16 تا 24 مرداد که منتهی به یک «فیفا دی» است ، تیمش رابرای استارت نخست می خواهد. او البته در برنامه ابتدایی خود از فدراسیونی ها خواسته بود برای تدارک تیمی خوب در راه جام جهانی ، برای هما ن«فیفا‌دی» تیمش را 10 روز در اختیار داشته باشد اما حالا به همان یک هفته فرصت داده شده از سوی سازمان لیگ هم راضی است . ولی مشکل اینجاست که شوک نخست تعویق بازی ها لیگ را دوباره به بن بست می‌کشاند چون اردوی نخست تیم ملی هفته میانی مرداد ماه است. لیگ اول شهریور استارت می‌خورد و بلافاصه روزهای ششم و 10 شهریور روزهای بازی دوستانه فیفاست. تیم ملی به اردویی دیگر می رود. دوباره لیگ به وقفه می افتد و این روند تا پایان سال ادامه دارد.کی روش برای برنامه آماده سازی تیم ملی اردوهای خارجی متعددی را در نظر دارد. برنامه هایی که از لیسبون و بازی با تیم هایی مثل گابن آغاز می‌شود. مسابقه ای که کمی سبک تر است. در شهریور ماه تیم‌هایی مثل عراق و یک حریف احتمالی از آمریکای جنوبی یا مرکزی در دستور کار هستند. در مهر ماه تیم ملی با تیمی اروپایی بازی می‌کند و در تعطیلات ژانویه که با نیم فصل فوتبال ایران تقارن احتمالا ملی‌پوشان 2‌هفته به برزیل می روند. این یعنی سالی پر فشار برای تیم ها که البته امسال باید جام حذفی را هم در لابلای بازی های شان برگزار کنند.

 


چلسی قصد دارد مهاجم جوان تیم ملی جوانان پرتغال را با 8 میلیون یورو به خدمت بگیرد.
چلسی برای جذب پروما، مهاجم جوان اسپورتینگ لیسبون دست به کار شده و پیشنهادی هشت میلیون یورویی را به مدیر برنامه‌های این بازیکن داده است.پروما فصل گذشته عملکرد خوبی با اسپورتینگ لیسبون داشت. این بازیکن 18 ساله که لقب "رونالدوی جدید" پرتغال را یدک می‌کشد، در جام‌جهانی جوانان نمایش خیره کننده‌ای داشت و در پنج بازی چهار گل به ثمر رساند.
مدیر برنامه‌های این مهاجم جوان گفت: پروما از گالاتاسرای و چلسی پیشنهاد هشت میلیون یورویی دارد. این دو تیم حاضرند رقم خود را تا 12 میلیون یورو هم افزایش دهند. از این به بعد پروما مشتری‌های زیادی خواهد داشت. امیدوارم که تیم‌های بیشتری برای جذب او ابراز علاقه کنند.مورینیو زمانی هم که هدایت رئال‌مادرید را بر عهده داشت، به جذب این مهاجم جوان علاقمند بود اما باشگاه اسپورتینگ لیسبون حاضر نشد که ستاره خط حمله خود را بفروشد. چلسی در یکی، دو فصل اخیر با جذب چهره‌های جدید و جوان همچون ادن هازارد، اسکار، آزپلیکوئتا و مارکو فان‌گینخل نشان داده است که به بازیکنان جوان علاقه زیادی دارد.

 


پنج تیم سپاهان، استقلال، تراکتورسازی، پرسپولیس و فولاد خوزستان مدعیان اصلی قهرمانی در لیگ سیزدهم هستند که فعالیت این تیم‌ها در زمان نقل و انتقالات بر این موضوع صحه می گذارد.
روی کاغذ چهار الی پنج تیم مدعی اصلی قهرمانی برای لیگ سیزدهم هستند.سپاهان، استقلال، تراکتورسازی، پرسپولیس و فولاد خوزستان را می‌توان مدعیان اصلی قهرمانی در فصل آینده دانست.
در ذیل نگاهی به بازیکنان ورودی و خروجی این تیم‌ها در فصل نقل و انتقالات انداخته‌ایم. به نظر می‌رسد سپاهان در فصل نقل و انتقالات موفق‌ترین تیم بوده است و به قول یکی از بازیکنانش قهرمان فصل نقل و انتقالات شده است اما قهرمانی در لیگ برتر سیزدهم به این راحتی نیست. شاید در لیگ سیزدهم هم پدیده‌ای ظهور کند و خودش را به جمع مدعیان برساند ولی روی کاغذ این پنج تیم شانس اصلی قهرمانی هستند.
سپاهان: قهرمان نقل و انتقالات با جذب ملی‌پوشان
ورودی ها: یعقوب کریمی، رحمان احمدی، هادی عقیلی، علی حمودی، شجاع خلیل‌زاده، آرش افشین و مجتبی جباری
خروجی‌ها: احمد جمشیدیان، مهدی جعفرپور، حسن جعفری، میلان سوشاک، محمد رضا خلعتبری، فرشید طالبی، جواهیر سوکای(قطعی نشده) و محمد باقر صادقی
به این ترتیب سپاهان 5 ملی‌پوش را جذب کرده است. جباری، خلیل‌زاده، احمدی، افشین و عقیلی(بازیکنی که خودش اردوی تیم ملی را ترک کرد.)
در فهرست خروجی‌های زردپوشان اصفهانی خلعتبری تنها ملی‌پوش است. مصدومیت سوکای هم باعث شده که این تیم یک مهره ارزشمند خود را ناخواسته از دست بدهد.
استقلال؛ جذب پرسپولیسی‌ها
ورودی‌ها: محمد مهدی نظری، احمد جمشیدیان، محمد قاضی، فردین عابدینی، پژمان نوری، علیرضا نیکبخت واحدی، آندرانیک تیموریان(قطعی نشده) - گوران لاوره(قطعی نشده)
خروجی‌ها:حسن اشجاری، علی حمودی، میثم بائو،کیانوش رحمتی، ایمان موسوی، ویسنته آرزه، عباس محمدرضایی، فرزاد حاتمی ، آرمن طهماسیان و مجتبی جباری
جذب نیکبخت واحدی نکته‌ای بود که هواداران استقلال بر رویش اتفاق نظر نداشتند و برخی مخالف جذب این بازیکن بودند و برخی موافق بازگشت این بازیکن بودند. با این حال استقلال در این فصل سه بازیکن سابق پرسپولیس را به خدمت گرفت؛ محمد قاضی، پژمان نوری و نیکبخت واحدی که او را نیز به نوعی می‌توان پرسپولیسی دانست.
جدایی مجتبی جباری بزرگ ترین صدمه به ترکیب استقلال را زد. به ویژه اینکه جباری به تیمی رفته که همواره استقلال را برای رسیدن به قهرمانی به زحمت انداخته است.
تراکتورسازی: جادوگر در تبریز
ورودی‌ها: حامد لک، محسن دلیر، میثم بائو، سعید دقیقی، علی کریمی، داود نوشی صوفیانی،محسن ربیع خواه و فرشید طالبی
خروجی ها: عقیل اعتمادی ، محسن فروزان، سید مهدی سیدصالحی، قاسم دهنوی، مهدی ثابتی، عابدینی، اکرامی و فلاویولوپز
با وجود تمام اخباری که در مورد جذب ستاره‌ها از تبریز شنیده می‌شد فقط علی کریمی، فرشید طالبی و حامد لک به این تیم رفتند. تا دیروز نیز خبری از حضور جواد نکونام در این تیم نشد. ولی جذب علی کریمی که به او لقب جادوگر در فوتبال را داده‌اند را می‌توان یکی از بزرگ ترین خریدهای تراکتورسازی در نقل و انتقالات دانست.
باشگاه تبریزی همچنان به دنبال جذب کریم انصاری فرد است اما باید دید از چه طریق می تواند این بازیکن را جذب کند و البته جواد نکونام هم هنوز وضعیت مشخصی ندارد و تکلیف او با استقلال امروز و فردا مشخص می شود.
پرسپولیس؛ به دنبال جوانان
ورودی ها:یونس شاکری، میلاد غریبی، محمد عباس‌زاده، مهرداد کفشگری، حمید رضا علی‌عسگری، سید مهدی سیدصالحی، میثم حسینی، امید عالیشاه،مارکو سپانوویچ، پیام صادقیان و قاسم دهنوی
خروجی ها:مهدی مهدوی کیا، علی کریمی، امیرحسین فشنگچی، محمد قاضی، ولاتکو گروزدانوفسکی، میثم نقی‌زاده، مهرزاد معدنچی، عادل کلاه‎کج ،کریم انصاری فرد و مارکو پروویچ
پرسپولیس در این فصل به جای جذب ستاره‌ها به دنبال بازیکنان جوان سایر تیم‌ها بود. سرخپوشان در این فصل بمب نترکاندند اما تا توانستند بازیکن جوان جذب کردند. جدایی علی کریمی هم بزرگ ترین خبر نقل و انتقالات پرسپولیس بود البته سرخپوشان برای به خدمت گرفتن قاسم دهنوی هم راه پر پیچ و خمی را طی کردند.
فولاد خوزستان؛ بیشترین خرید خارجی
ورودی‌ها: حسن جعفری، مهدی بدرلو، روبرتو نوس آدام جونیور، عباس محمدرضایی، فرزاد حاتمی، سرجیو رافائل دکاستا، لئوناردو چاوز رودریگوئز
خروجی ها:مهدی امیرآبادی، میثم کریمی، ادریس کوچکی، طالب ریکانی، عباس پورخسروانی و آرش افشین
فولاد سه بازیکن خارجی در فصل نقل و انتقالات جذب کرده است و در بین پنج مدعی قهرمانی بیشترین بازیکن خارجی را خریده است. هر چند جدایی آرش افشین از این تیم بزرگترین اتفاق بوده است اما حفظ اسکلت اصلی تیم برگ برنده حسین فرکی و تیمش محسوب می شود.

 


سرمربی جدید منچستریونایتد تاکید کرد به هیچ وجه اجازه نخواهد داد یک بازیکن خود را بزرگ تر از باشگاه بداند.
وین رونی پیش از پایان فصل از سران باشگاه درخواست خروج از منچستریونایتد را کرده بود. این موضوع به دلیل بازنشستگی الکس فرگوسن از دنیای مربیگری و حضور دیوید مویس به عنوان سرمربی جدید این باشگاه بود.
رونی و مویس پیشینه همکاری در اورتون را دارند و در آن دوران با هم مشکل‌هایی نیز داشتند. مویس زمانی که رونی تنها 16 سال داشت او را در ترکیب اورتون به میدان فرستاد ولی مدتی بعد به دلیل حرف‌هایی که رونی در کتاب زندگینامه خود در مورد وی زده بود، از او شکایت کرد.بسیاری بر این باور هستند که رونی به همین دلیل راهی منچستریونایتد شده و اکنون که مویس هدایت این تیم را به دست گرفته، او خواستار ترک یونایتد شده است.به نظر می‌رسد صحبت‌های زیادی که در مورد رونی در رسانه‌ها شده و سوال‌های زیادی که خبرنگاران در این مورد از مویس پرسیده‌اند این مربی را به ستوه آورده است.مویس در این مورد گفت: شانس این را دارم رونی را به جایی برسانم که به آن تعلق دارد اما باید اعلام کنم به هیچ وجه تمام تمرکزمان را روی رونی نخواهیم گذاشت. منچستریونایتد در وین رونی خلاصه نمی‌شود. یونایتد، یک تیم است، یک باشگاه. ما اکنون در مورد او صحبت می‌کنیم ولی همه باید بدانند که من به عنوان سرمربی این تیم به هیچ وجه اجازه نخواهم داد که رونی به موضوع مهم‌تری نسبت به تیم و باشگاه بدل شود. مدتی زمان نیاز است تا بدانید رفتار من با بازیکنان تیم چطور است. این به خود بازیکن بستگی دارد.

 


مهاجم آرژانتینی و جدید بیانکونری صحبت‌های کوتاهی در مورد به تن کردن پیراهن اسطوره‌های یووه انجام داده است.
کارلوس توز چندی پیش و پس از توافق با سران یوونتوس، طی قراردادی 9 میلیون پوندی از منچسترسیتی جدا و به این تیم منتقل شد.توز در نخستین کنفرانس خبری خود گفت: به اینجا آمده‌ام تا به یوونتوس در به دست آوردن سومین عنوان قهرمانی پیاپی در سری A کمک کنم. پس از آنکه در نخستین جلسه تمرینی حاضر شدم احساس کردم باید در این لیگ نسبت به لیگ انگلیس دوندگی بیشتری داشته باشم. در باشگاهی حضور دارم که برای سومین قهرمانی پیاپی تلاش می‌کند. همچنین باید خودم را برای حضور در لیگ قهرمانان اروپا و رویارویی با تیم‌های بزرگ آماده کنم.توز در نخستین جلسه تمرینی مورد استقبال بسیار زیاد هواداران یوونتوس قرار گرفت. البته فرناندو یورنته و آنجلو اوگبونا هم خریدهای جدید بیانکونری بودند ولی هواداران، توز را بیش از سایرین مورد تشویق قرار دادند.

 


(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10