(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10


چهارشنبه 4 دی 1392 - شماره 20673

جاده‌هایی که به انتها نرسید (یادداشت خبرنگار)
آمبولانس هوایی مهم ترین اولویت بهداشت و درمان هرمزگان
مدیرعامل منطقه آزاد کیش: جلوی بورس بازی و رانت‌خواری در کیش را می‌گیرم
کوتاه از شهرستان ها
استاندار همدان: نبود سرمایه واحدهای تولیدی را به تعطیلی کشانده است
امام جمعه: مسئولان استان به بی‌توجهی در حق دامغان خاتمه دهند
ورود پرندگان مهاجر به تالاب دوکوهک قشم
مسئول کمیته آب اتاق اصفهان اعلام کرد
افزایش 30درصدی وابستگی کشور به واردات موادغذایی
کسب جایزه ویژه مخترعان قاره آسیا
مترو تبریز دهه فجر به حرکت درمی‌آید
استاندار: مدیران گیلان باید به دنبال حل مشکلات باشند
معابر فرسوده شهر طبس نیاز به آسفالت دارد
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور خبر داد
سل و هپاتیت ارمغان آب آشامیدنی اهواز
صدایی که شنیده نمی‌شود
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان خبرداد
اختصاص 17هزارهکتار از اراضی مازندران برای احداث آب‌بندان
   


عباس جودکی
چهارخطه کردن محور خرم‌آباد-پلدختر، راه پرخطر و پرترافیک پلدختر-پل زال به طول 55 کیلومتر، تعریض محور پلدختر-دره‌شهر، محور پلدختر-اسلام‌آباد (سیمره)، راه‌‌‌‌آهن دورود-خرم‌آباد- پلدختر- اندیمشک و حذف گردنه پرخطر دهلیج از جمله پروژه‌های راهسازی در حوزه شهرستان پلدختر است که عملیات ساخت آنها چندسالی است آغاز شده است.
هم‌اکنون پروژه‌های راهسازی در پلدختر به دلیل نبود اعتبار لازم یا به صورت لاک‌پشتی در حال ساخت است یا تعطیل شده است.
حذف گردنه حادثه‌خیز ‌«دهلیج» با طول 48 کیلومتر و با اعتبار ملی بالغ بر یک میلیارد ریال یکی از طرح‌های راهسازی پلدختر است که با هیاهوی زیادی کلنگ‌زنی شد. اما تا به حال با گذشت حدود 3 سال، سه کیلومتر از این پروژه احداث شده یعنی حدود 6 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
همچنین از قطعه اول پروژه چهارخطه کردن جاده پلدختر به طرف خرم‌آباد به طول حدود 75 کیلومتر تاکنون حدود 5/5 کیلومتر تکمیل شده است. یعنی تقریبا 15 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. این پروژه هم‌اکنون به سرنوشت دیگر طرح‌ها مثل پالایشگاه معروف، شهرک گلخانه‌ای، پروژه‌های آبرسانی واشیان و چم‌مهر و... دچار و تعطیل شده است.
مابقی طرح‌های راهسازی پلدختر از جمله پروژه پلدختر-پل زال به طول 55 کیلومتر در حد مطالعه و نقشه‌برداری است و تاکنون هیچ عملیات راهسازی در آن انجام نگرفته است.
همچنین از چهارخطه پلدختر به پل گاومیشان بطول 18 کیلومتر حدودا 5 کیلومتر آن ساخته شده است. و از مهم‌ترین پروژه راهسازی در پلدختر طرح احداث راه‌آهن دورود-خرم‌آباد-پلدختر-اندیمشک است.
مسئولان در خصوص احداث این طرح بارها در صدا و سیمای مرکز لرستان وعده دادند اما در عمل هیچ اقدامی صورت نداده بلکه برخی مسئولان استانی و کشوری حتی حاضر نیستند در مصاحبه‌ها و جلسه‌ها اسم پلدختر را بیاورند و از این پروژه به نام راه‌آهن دورود-خرم‌آباد- اندیمشک یاد می‌کنند.
سؤال مردم از مسئولان مربوطه این است که چطور دیگر پروژه‌های راهسازی لرستان که وضعیت مشابهی دارند و با وجود طلب میلیاردی پیمانکاران از اداره کل راه و شهرسازی کار ساخت آنها ادامه دارد اما وقتی نوبت به پروژه‌های پلدختر می‌رسند اعتبار و پول تمام و به قول معروف کفگیر به ته دیگ می‌خورد؟

 


بندرعباس- خبرنگار کیهان:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان گفت: این استان در بخش زیرساخت‌های درمانی با کمبود فضای فیزیکی مواجه است.
محمد شکاری با بیان اینکه آمبولانس هوایی یکی از مهمترین اولویت‌های بخش بهداشت و درمان هرمزگان است افزود: با توجه به اینکه هرمزگان یک هزار و 50کیلومتر مرز آبی و 14جزیره دارد و به لحاظ پراکندگی جغرافیایی شهرستان‌های آن دارای بعد مسافت تا مرکز هستند و در زمان وقوع حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و نبود آمبولانس هوایی در استان سبب ضعف خدمات‌رسانی در بخش درمان به مصدومین می‌شود. وی افزود: امیدواریم سازمان هلال احمر، استانداری و دانشگاه علوم پزشکی بتوانند با همکاری یکدیگر حداقل یک فروند Medi kopter تهیه کنند.شکاری خرید آمبولانس دریایی و رسیدگی به مسائل رفاهی و فرهنگی هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی استان را جهت جذب و ماندگاری نیروهای متخصص و فوق تخصص در استان ضروری دانست.

 


کیش- خبرنگار کیهان:
مدیرعامل منطقه آزاد کیش گفت: با بورس بازی و رانت‌خواری در کیش مبارزه می‌کنیم.
علی اصغر مونسان در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: با جدیت با رانت‌خواری در واگذاری اراضی کیش به افراد خاص مبارزه خواهد شد و تمام اقدامات سازمان شفاف‌سازی شده و به اطلاع مردم می‌رسد.
وی از تلاش سازمان برای جذب گردشگران آسیای مرکزی به کیش خبر داد و گفت: با توسعه ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی کیش ایرو افزایش 3 فروند ایرباس به این ناوگان، در آینده گردشگران بیشتری از داخل و خارج کشور به ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس به این جزیره سفر خواهند کرد.
مدیرعامل منطقه آزاد کیش، از توسعه زیرساخت‌ها در کیش خبرداد و افزود: تا پایان امسال 2 واحد نیروگاهی به ظرفیت برق کیش افزوده می شود که با اتمام و راه‌اندازی این دو واحد کمبود برق جزیره برطرف می‌شود.
مونسان کمبود آب و افت فشار را ناشی از فرسودگی اتصالات اعلام کرد و خاطرنشان ساخت: درحال رفع مشکل شبکه آبرسانی و فاضلاب در کیش هستیم. وی گفت: تلاش می‌شود که زباله جزیره به سرزمین اصلی برای بازیافت ارسال شود. مدیرعامل منطقه آزاد کیش ضمن استقبال از تشکیل خانه مطبوعات در کیش از معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان خواست تا کمال همکاری را با مسئول خانه مطبوعات داشته و ارتباط نزدیکی با خبرنگاران عضو این خانه داشته باشد.

 


افتتاح بزرگترین تقاطع غیرهمسطح
رشت- خبرنگارکیهان: بزرگترین تقاطع غیرهمسطح شمال کشور و نخستین خیابان 2طبقه کلانشهر رشت با حضور استاندار گیلان به بهره‌برداری رسید.
این تقاطع غیرهمسطح شمال کشور با طول یکهزار و 100متر در مدت 34 ماه و با مصرف اعتباری معادل 270میلیارد ریال ساخته شده است.
گفتنی است این تقاطع غیرهمسطح میدانهای شهیدان باستانی شعار و قلی‌پور رشت را به یکدیگر وصل می‌کند.

اعزام دانش‌آموزان به راهیان نور
نایین- خبرنگارکیهان: مدیر آموزش‌وپرورش نایین گفت: 43نفر از دانش‌آموزان دختر این شهرستان به اردوهای راهیان نور اعزام شدند. «احمد قاسمی» در بدرقه کاروان راهیان نور در امام‌زاده سلطان‌ سیدعلی(ع) نایین اظهار کرد: این دانش‌آموزان سال دوم دبیرستان هستند که با هدف آشنایی با فرهنگ دوران دفاع مقدس و گذراندن واحد عملی درس دفاعی خود با یک دستگاه اتوبوس به اردوی راهیان‌نور اعزام شدند.

اهدای 9 تخت دیالیز
زنجان- خبرنگارکیهان: یک خیر ابهری 9 تخت دیالیز به مبلغ 550میلیون ریال به بیمارستان کلیوی ابهری اهداء کرد. این خیر ابهری گفت: همسرم در بهمن ماه سال91 به دلیل بیماری کلیه‌ جان خود را از دست داد و این عاملی برای خرید این دستگاه‌ها شد.

برگزاری یادواره شهید کشوری
سیمرغ- خبرنگارکیهان: همزمان با روز هوانیروز یادواره شهید احمد کشوری و 1500 شهید شهرستان سیمرغ در استان مازندران در مصلای این شهر برگزار شد.
سرتیپ فضلی در بیان عظمت مقام و مناقب خلبان شهید کشوری با استناد به فرمایش رهبری که فرمودند شهید کشوری از مؤمنین بالله و رجال صادق در راه دین و انقلاب بودند تصریح کرد: خلبان شهید کشوری منتسب به همه جهان اسلام و آزاد اندیشان سراسر گیتی است. درا ین مراسم با پیام استاندار مازندران و سخنان امام جمعه سیمرغ از مقام والای سرداران و 150شهید شهرستان سیمرغ کیاکلا تجلیل شد.

دعوت تیم فوتبال به پرتغال
اراک- خبرنگارکیهان: مدیرعامل باشگاه شن‌سای ساوه، از حضور تیم فوتبال زیر 23سال این باشگاه در مسابقات تورنمنت کشور پرتغال خبر داد.
سیدمحمد مرتضوی‌نژاد گفت: این مسابقات بهمن ماه سال جاری در شهر پورتو پرتغال با حضور چهار تیم زیر 23سال این کشور و تیم فوتبال شن‌سای ساوه برگزار می‌شود.

گردهمایی حوزه سلامت
کیش- خبرنگارکیهان: سرپرست مرکز توسعه سلامت جزیره کیش در گردهمایی هم‌اندیشی بین نمایندگان مرکز توسعه سلامت کیش، هلال احمر، آموزش‌وپرورش، بهزیستی، نیروی انتظامی و مرکز صدا و سیمای کیش گفت: آموزش‌ و اطلاع‌رسانی در زمینه اچ‌آی‌وی و ایدز یکی از استراتژی‌های برنامه‌های کشور پیشگیری از این عفونت‌ها در کل کشور است. رضانیا افزود: تعیین یک مقطع زمانی خاص درسال برای برجسته‌سازی موضوع و حساس کردن سیاستگذاران، مسئولان و آحاد جامعه به موضوع اچ‌آی‌وی و ایدز بسیار لازم و ضروری است.

 


همدان- خبرنگارکیهان:
استاندار همدان اعلام کرد: عدم وجود سرمایه در گردش، واحدهای تولیدی و صنعتی را تعطیل کرده است.
محمدناصر نیکبخت در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان افزود: 500 واحد تولیدی و صنعتی طی چند سال اخیر در استان تعطیل شده‌اند و واحدهایی نیز با ظرفیت 30درصد کار می‌کنند که فرقی با تعطیلی ندارد.
وی ادامه داد: بانک‌ها هم‌اکنون آمادگی خود را برای همکاری اعلام کرده‌اند و صاحبان واحدهای تولیدی نیازمند سرمایه در گردش باید هرچه زودتر اقدام کنند تا از تعطیلی‌های بیشتر جلوگیری شود.
استاندار همدان تأکید کرد: مدیران بانک‌ها نیز باید دستورات لازم را برای مساعدت صادر کنند تا تقاضاهای واحدهای متقاضی تا پایان سال جاری پذیرش شود.
نیکبخت ضمن درخواست از مدیران بانک‌ها مبنی بر خودداری از تملک ساختمان‌ها و املاک بدهکاران خاطرنشان ساخت: اقدام به تملک املاک و ساختمان‌های مرتبط با واحدهای تولیدی و صنعتی که با تسهیلات بانک‌ها ساخته شده و بدهی‌های معوقه دارند، نشانه بی‌سلیقگی مدیران بانک‌هاست و نه‌تنها هیچ سودی برای آنها ندارد، بلکه جلوگیری از فعالیت متقاضیان باعث می‌شود تا نتوانند بدهی‌های خود را بازپرداخت کنند.
استاندار همدان در ادامه به جذب اعتبارات جدید برای استان اشاره کرد و گفت: با پیگیری‌هایی که در مرکز انجام دادیم، حدود 900میلیارد ریال اعتبار از سوی دو وزارتخانه نیرو و راه و شهرسازی به منظور پیشبرد برخی پروژه‌های مربوط به این دو حوزه به استان اختصاص داده شد.

 


دامغان- خبرنگار کیهان:
امام جمعه دامغان با اشاره به محرومیت‌ها و مشکلات این شهرستان گفت: مسئولان استان با تصمیم درست، عدالت را در تقسیم بودجه رعایت کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود ترابی در جمع مردم این شهر افزود: مسئولان استان باید حقوق مردم دامغان را در تقسیم بودجه بیشتر مدنظر قرار داده و به کم‌لطفی خود در حق شهروندان این شهر و شهرستان خاتمه دهند.
وی با اشاره به اختصاص بودجه یک میلیارد و 950 میلیون تومانی به اداره راه و ترابری دامغان افزود: به یکی از شهرستان‌های جدیدالتاسیس استان 3 میلیارد تومان اعتبار داده شده است در حالی که مسئولان باید پاسخگوی این امر باشند.
وی افزود:‌مسئولان در تقسیم اعتبارات به نحوی برنامه‌ریزی کنند که اعتراضات مردم را به همراه نداشته باشد و بی‌غرضی خود را نه با شعار و حرف که در عمل ثابت کنند.
وی اظهارنظرهای مطرح شده راجع به اینکه دامغان منطقه محروم ندارد را رد کرد و با طرح این سئوال که تعرفه منطقه محروم از نظر مسئولان چیست افزود: آیا منطقه کوه‌زر و منطقه دهستان رودبار مناطق محروم دامغان تلقی نمی‌شوند. امام جمعه دامغان از کمبود آب آشامیدنی در روستاهای این شهرستان نیز انتقاد کرد و اظهار داشت: بعضی از این مناطق آب آشامیدنی مصرفی ندارند و این امر نتیجه‌ای جز مهاجرت مردم از روستاها به شهر را نداشته است.

 


قشم- خبرنگار کیهان:
مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان قشم از کوچ شمار زیادی از پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر سیبری به تالاب دو کوهک در جزیره قشم خبر داد.
صادق رستمی گفت: 120 گونه پرنده آبزی و کنار آبزی شامل انواع سلیم‌ها، حواصیل‌ها، باکلان‌ها، باشلک‌ها، پرستوهای دریایی، کاکائی‌ها وارد تالاب پرندگان دو کوهک در جزیره قشم شدند.
وی افزود: پرندگان شکاری بویژه پلیکان‌های خاکستری و فلامینگوهای بزرگ و عقاب ماهیگیر نیز در میان پرندگان مهاجری که وارد تالاب دوکوهک در جزیره قشم شدند نیز دیده می‌شوند.
مدیر حفاظت از محیط‌زیست شهرستان قشم گفت: سواحل شمالی جزیره قشم در منتهی‌الیه شرقی شهر قشم و تا شهر درگهان پهنه مناسبی برای مهاجرت پرندگان در فصل سرمای کشورهای سردسیر است. به گفته وی، میزان بالای موادمغذی و پایین بودن شدت جریان آب دریا پناهگاه مناسبی را برای زیست پرندگان مهاجر در این منطقه فراهم کرده که همه ساله شمار زیادی از پرندگان مهاجر را در فصل سرما به این منطقه می‌کشاند.
رستمی بیان داشت: وسعت فراوان تالاب قشم و تنوع بی‌مهرگان دریایی در این پهنه در حقیقت سفره غذایی بسیار مهم و باارزشی را برای پرندگان مهاجر ایجاد کرده است.

 


اصفهان- خبرنگارکیهان:
استفاده نادرست از زمین‌های کشاورزی و بی‌توجهی به تولید مزیت‌دار موجب افزایش واردات موادغذایی در سال‌های اخیر شده است.
مسئول کمیته آب اتاق اصفهان با اعلام این مطلب در بیست‌وهشتمین جلسه کمیته آب اتاق استان افزود: ضریب وابستگی به واردات مواد غذایی به 30درصد رسیده درحالی که این ضریب در یک دهه اخیر کمتر از 20درصد بوده است. مهدی بصیری خاطرنشان کرد: باید از آب و زمین‌های موجود که مناسب کشاورزی است به صورت منطقی استفاده شود و زمین‌هایی که سابقه چند صدساله کشاورزی دارند نباید یکباره خشک شوند.
وی خواستار افزایش قیمت آب برای مصرف‌کنندگان شهری شد و گفت: دولت با افزایش قیمت گاز باعث صرفه‌جویی و استفاده بهینه از این انرژی شد ولی برای آب ارزش کمتری قایل می‌شوند. بصیری خواستار برخورد مسئولانه صداوسیما در فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب در برنامه‌های این رسانه شد و افزود: صداوسیما می‌تواند با ساخت برنامه‌های آموزشی نقش مهمی در فرهنگ‌سازی مصرف آب در بین مردم ایفا کند.
مسئول کمیته آب اتاق اصفهان خواستار تمرکز نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بر موضوع آب شد و گفت: سازمان‌های تخصصی آب در این زمینه فعالانه برخورد نمی‌کنند.

 


سمنان- خبرنگار کیهان:
یکی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار جایزه ویژه فدراسیون مخترعان و مبتکران قاره آسیا را کسب کرد.
داوود سعادتخواه فارغ‌التحصیل رشته برق و الکترونیک با ثبت «سیستم پیامک‌دهی و ارتباط صوتی با مشتریان بانک در دستگاه نوبت‌دهی» جایزه ویژه فدراسیون مخترعان و مبتکران آسیا را از آن خود ساخت. وی مزایای این اختراع را امکان ارسال پیامک برای مشتریان و اعلام تعداد نفرات درصف انتظار، امکان ایجاد ارتباط صوتی گویا، امکان گرفتن شماره نوبت به وسیله ارسال پیامک به بانک، قابلیت برنامه‌ریزی و نصب آسان ذکر کرد.
کسب مقام دوم مسابقات جهانی اختراعات و ابتکارات زاگرب کرواسی، نایب قهرمانی مسابقات اختراعات و ابتکارات ورشوی لهستان را در پرونده خود دارد.

 


تبریز- خبرنگار کیهان:
پس از مدتها انتظار، طبق وعده مسئولان، از دهه فجر امسال مردم تبریز می‌توانند از مترو استفاده کنند.
اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی در جریان بازدید از مراحل عملیاتی مترو تبریز گفت: تامین منابع مالی، مشکل اصلی این پروژه بوده و شهردار و من، سعی در تامین بهتر و مناسب منابع مالی برای مترو خواهیم داشت و این کار را با جدیت پیگیری می‌کنیم. اسماعیل جبارزاده افزود: امیدواریم با کمک مجلس، رقم خوبی از اعتبارات در سال 93 به مترو اختصاص یابد.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که حفاری خط یک مترو تبریز، تا پایان تابستان سال 93 به اتمام برسد. استاندار آذربایجان شرقی درعین حال از تلاش برای ترخیص واگن‌های مترو در بندرعباس و انتقال سریع آنها به تبریز خبر داد.

 


رشت - خبرنگار کیهان:
استاندار گیلان گفت: مدیران اجرایی برای رفع تکلیف در نشست‌های رسمی نباید فقط به استاندار گزارش دهند بلکه بدنبال حل مشکلات نیز باشند.
محمدعلی نجفی که در نشست شورای اداری شهرستان رودبار سخن می‌گفت با بیان اینکه شهرستان رودبار در بخش گردشگری دارای توانمندیهای زیادی است گفت: نباید سهم این شهرستان از گردشگران فقط زباله و آلودگی محیط زیست باشد و ما باید هنر ایجاد درآمد از فرصت گردشگران را داشته باشیم.استاندار گیلان در بخشی دیگر از سخنان خود به بازدید نمایندگان اکو از راه‌آهن اشاره کرد و اظهار امیدواری کرد با حل مشکلات اعتباری، راه‌آهن هر چه زودتر به بهره‌برداری برسد.

 


طبس- خبرنگار کیهان:
سرپرست شهرداری طبس گفت: بیش از 30سال از عمر آسفالت خیابانها و معابر بافت مرکزی و قدیم شهر طبس می‌گذرد و کاملا فرسوده شده است.
حسین مرتضوی افزود: علاوه بر حفاری‌های شرکت آب و فاضلاب و مخابرات و شهرداری و اخیرا شرکت گاز معابر شهر طبس‌ را به صورت ناهموار درآورده است. سرپرست شهرداری طبس ادامه داد: دغدغه اول شورای اسلامی شهر و شهرداری تامین آسفالت و روکش آسفالت معابر است که متاسفانه با توجه به اختیارات شهرداری در حال حاضر امکان روکشی آسفالت معابر و خیابانها و کوچه‌های طبس وجود ندارد.
وی یادآور شد در سفر وزیر کشور به خراسان جنوبی در نامه‌ای به ایشان درخواست 70میلیارد ریال اعتبار برای این منظور شد که استاندار هم قول پی‌گیری دادند که در صورت اختصاص این مبلغ شهرداری آمادگی دارد تا عملیات اجرایی روکش آسفالت معابر را شروع کند.

 


اهواز- خبرنگارکیهان:
سرپرست جدید دانشگاه علوم پزشکی جندی‌‌شاپور اهواز گفت:درگذشته مدیریت کلان در خوزستان سلامت محور نبوده و نگاه آنها فقط تولید ثروت بوده است.
دکتر اسماعیل ایدنی در مراسم معارفه‌اش به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با عنوان این مطلب افزود: در استان خوزستان چالش‌های بسیار جدی که توسط صنایع، تغییرات در سدها و سرچشمه‌های رودخانه به وجود آمده که این تغییرات بدون توجه به اکوسیستم استان و پایین دست، رودخانه‌ها را تحت تأثیر قرار داده است و بیماری‌هایی را برای استان بوجود آورده است. وی تصریح کرد: در گذشته نگاه توسعه‌ای مبنی بر تولید ثروت در استان بود درحالی که توسعه پایدار توسعه‌ای است که انسان سالم در آن نقش داشته باشد و این بزرگ ترین چالش ماست.
ایدنی عدالت در سلامت را یکی از چالش‌های استان خوزستان عنوان کرد و گفت: در بعضی از مناطق اهواز با بیماری‌هایی مانند سل، هپاتیت مواجه هستیم که ناشی از آب آشامیدنی ناسالم است و براساس شاخص‌های بهداشتی، خوزستان در میانه شاخص‌های سلامت کشور قرار دارد.
وی بیشتر آموزش‌های بیمارستانی در سطح پزشکی عمومی و تخصصی را متناسب با ظرفیت‌های بازار کار ندانست و گفت: عمده آموزش‌های بیمارستان آموزش براساس بیماران بیمارستانی است در آینده مشکلاتی را برای فارغ‌التحصیلان به وجود می‌آورد.

 


سیدسیاوش حسینی
در فاصله 10 کیلمتری شهرستان «سرپل ذهاب» در استان کرمانشاه جاده‌ای فرعی در سمت راست به طول 10 کیلومتر وجود دارد که به منطقه خوش آب‌وهوای «ریجاب» منتهی می شود که روستایی به نام «زرده» از توابع شهرستان «دالاهو» دراین منطقه جای گرفته است. در سی‌ویکم تیرماه سال 1367 آن هنگام که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران روبه اتمام بود، چهار فروند هواپیمای عراقی در آسمان روستا ظاهرشد و 12 بمب شیمیایی 250 کیلویی بر سر مردم بی‌دفاع آن فرو ریخت که براثر این اقدام وحشیانه دشمن، از جمعیت دوهزار نفری روستا 285 نفر در دم شهید و جمع کثیری از ساکنان روستا مجروح شدند.
یکی از ساکنان روستای زرده می‌گوید: بمباران شیمیایی روستا مصادف شده بود با حمله گروهک منافقین به استان کرمانشاه و برخی از مصدومان که در بیمارستان «کرند غرب» و اسلام‌آباد بستری بودند و دارای مدارک بالینی بودند، با حمله منافقین مدارک پزشکی آنان در بیمارستان اسلام‌آباد غرب معدوم شد. همین علت کافی بود تا فاقد مدارک بالینی شوند.
البته حدود 13سال طول کشید تا صدای مظلومیت ما شنیده شود و به فریاد مصدومان شیمیایی این منطقه برسند.
سعدالله اعظمی یکی از مصدومان شیمیایی است. وقتی که روستای زرده بمباران شد او 11 سال داشت. مواد شیمیایی چشمان سعدالله را از او گرفت. با وجود این، هنوز به عنوان جانباز شیمیایی شناخته نمی‌شود. سعدالله در پاسخ به این سؤال که چرا پزشکان مصدومیت شیمیایی شما را تایید نمی‌کنند، می‌گوید: جالب است مرا به دادگاه لاهه بردند تا علیه فروشندگان موادشیمیایی به رژیم بعث عراق شکایت کنم.
پزشکان متخصص دادگاه لاهه پس از انجام معاینات کاملا تخصصی مصدومیت مرا بر اثر استنشاق گازهای شیمیایی تایید کردند و حتی عوامل انسانی را که موادشیمیایی را در اختیار رژیم بعث گذاشته بودند به 17 سال زندان محکوم کردند. وی تصریح کرد: متاسفانه پس از گذشت 26 سال از آن حادثه هنوز بنیاد شهید و کمیسیون‌های پزشکی بنده را به عنوان مصدوم جنگی تلقی نکرده و جانباز به حساب نمی‌آورند. پدر سعدالله اعظمی نیز می‌گوید: هزینه مداوا و نگهداری فرزند معلول و 6 نفر از اعضای خانواده، مرا از پای درآورده به طوری که ماهانه حدود یک تا یک میلیون و 800هزار تومان مخارج دارو و درمان فرزندم است و تنها منبع درآمدم یارانه‌ای است که هر ماه دولت به حسابم می‌ریزد.
علی زمان اعظمی در ادامه می‌گوید: تا به حال چندین کمیسیون چه در کرمانشاه و چه در منطقه تشکل شده که پزشکان حاضر در آنها فقط با سؤال کردن از مصدومان که آیا سردرد، دید کافی، خارش و یا سوزش در پوست و یا اعضای بدن داری؟ در نوع مصدومیت اهالی اظهارنظر می‌کنند و بعد به صورت شفاهی اعلام می‌کنند که مصدوم شیمیایی هستیم یا خیر. سرپرست بخشداری مرکزی شهرستان مرکزی دالاهو درباره مصدومان شیمیایی روستای زرده می‌گوید: 500 نفر از اهالی روستا ادعای مصدومیت شیمیایی دارند که طی این سال‌ها با بررسی کمیسیون‌های پزشکی مصدومیت 20 نفر محرز شده است.
بهاء‌الدین جلیلیان می‌افزاید: افرادی که مصدومیت آنها محرز و درصد جانبازی دریافت داشته‌اند هم‌اکنون از خدمات و مزایا و تسهیلات بنیاد شهید استفاده می‌کنند و روستا درحال حاضر از یک خانه بهداشت و یک دستگاه آمبولانس برخوردار است.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان کرمانشاه هم درباره وضعیت مصدومان شیمیایی روستای زرده می‌گوید: برای رسیدگی به مصدومان شیمیایی روستاهای نسار دیره از توابع شهرستان گیلانغرب و زرده از توابع شهرستان دالاهو 5 کمیسیون پزشکی تشکیل شده است. مراد کوشکی اظهار می‌دارد: اعضای پزشکی این کمیسیون‌ها متشکل از متخصصین زبده‌ای بوده‌اند که از تهران اعزام شده و ضمن بررسی دقیق پرونده‌های پزشکی، مدعیان شیمیایی را تحت معاینات تخصصی قرار داده و سپس اظهارنظر کرده‌اند. لذا تنها مرجع قانونی و ملاک تعیین درصد و تایید جانبازی نظریه تخصصی همین کمیسیون‌هاست و ادارات بنیاد شهید و امور ایثارگران هیچ‌گونه دخل و تصرفی در نظریه‌های متخصصین امر نمی‌توانند داشته باشند.وی می‌گوید: تعداد 7 هزار و 858 نفر از مدعیان مصدومیت شیمیایی در کمیسیون شرکت و تحت معاینه و تشخیص متخصصان قرار گرفته‌اند. بدیهی است این تعداد مربوط به کمیسیون‌های پس از ادغام سه نهاد بنیاد شهید، بنیاد جانبازان و ستاد آزادگان است و قبل از ادغام نیز کمیسیون‌هایی تشکیل شده بود.
وی می‌گوید: مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب نقطه امیدی برای اهالی روستا شد و این مصوبات منجر به کمک یک میلیارد و 800 میلیونی به ر وستای زرده شد و از محل اعتبار این مصوبه یک آمبولانس تهیه و یک خانه بهداشت برای مصدومان این روستا ساخته شد.
اما هنوز از جمیعت 500 نفری مصدومان روستای زرده 480 نفر چشم امید به مسئولان دوخته و هنوز افرادی دراین روستا هستند که به علت بیماری‌های سرطان ریه، کبد و نارسایی‌های قلبی و عروقی و تنفسی فوت می‌کنند و کسی نسبت به فوت آنان توجهی ندارد و مادرانی دراین روستا هستند که به علت اثرات موادشیمیایی کودکان معلول به دنیا می‌آورند. افرادی چون سعدالله اعظمی، علی زمان اعظمی، شیرمحمد کرمی، سیدجواد حسینی، خانواده بوچان صیدمرادی و خانواده مهندس صفری دراین روستا وجود دارند که از مصدومیت موادشیمیایی رنج می‌برند و فریادشان در هیچ کمیسیون پزشکی شنیده نمی‌شود. و به امید روزنه‌ای روزگار سپری می‌کنند.

 


ساری- خبرنگار کیهان:
مدیرعامل شرکت آب‌ منطقه‌ای مازندران گفت: 17هزار هکتار از اراضی استان برای احداث آب‌بندان اختصاص یافته است.
محمد ابراهیم یخکشی در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه میزان بارندگی تجمعی حوضه آبریز رودخانه‌های استان طی دو ماه اول امسال یعنی ماه‌های مهر و آبان 156میلیمتر بوده است اظهار داشت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 3 و 11درصد رشد داشته است. وی ادامه داد: برآورد حجم آب‌دهی 7 رودخانه مهم مازندران از جمله هراز، چشمه کیله، تجن، تالار، بابل رود، گلورد و چالوس طی دو ماه گذشته 327میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 19 و 27درصد کاهش نشان می‌دهد.
یخکشی با اشاره به اینکه آبگیری در برخی از سدها از جمله سد شهید رجایی و البرز از 15شهریورماه آغاز شده است، گفت: درحال حاضر دو سد بزرگ استان سد شهید رجایی حدود 109 میلیون مترمکعب و سد البرز 114میلیون متر مکعب آب ذخیره می‌شود.

 


(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10