(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


یکشنبه 4 بهمن 1388- شماره 19567
 

سخني با استاندار جديد ايلام
استاندار قزوين: اصولگرايي شاخص ارزيابي مديران ارزشي است
كوتاه ازورزش شهرستان ها
توسعه درختكاري در مشهد الرضا
برگزاري همايش ظرفيت هاي آموزه مهدويت در يزد
كودكان را بايد با موسيقي اصيل و سنتي آشنا ساخت
ساخت 10سد براي مهار آبهاي سطحي در كردستان
استقرار پيشرفته ترين سي تي اسكن كشور در مازندران
استاندار خبر داد تسريع در احياي بافت هاي فرسوده اردبيل
تاكيد رئيس بيمارستان ابن سيناي دلفان بر رفع كمبودهاي اين مركز درمانيسخني با استاندار جديد ايلام

عباس خزلي
پس از كش و قوسهاي چند ماهه بالاخره استاندار ايلام توسط هيئت محترم وزيران معرفي و رسماً كار خود را آغاز كرد.
جناب آقاي اعلايي! انتصاب جنابعالي بعنوان استاندار ايلام را به فال نيك مي گيريم و برايتان آرزوي موفقيت مي كنيم. استان ايلام در حالي واژه محروم را يدك مي كشد كه از منابع و معادن و ثروتهاي خدادادي برخوردار است. در اين استان ظرفيت و توانمندي ها و مزيت هايي وجود دارد كه با اندكي دلسوزي و بهره برداري بهينه از اين ذخائر ارزشمند قابليت تبديل شدن به يك استان پيشرفته و برخوردار را دارد. اين استان از نظر ذخاير نفت و گاز سومين استان كشور است.
با ارقام موجود مي توان گفت كه اين استان مرزي بر روي دريايي از نفت و منابع گازي خوابيده است با برنامه ريزي صحيح مي توان بنحو مطلوب به سود اين مردم از آن استفاده كرد. جناب آقاي استاندار! نمي دانم چقدر با مردم ايلام و روحيات آنان آشنايي داريد؟ حتماً اطلاعات قابل توجهي در رابطه با اين مردم ولايتمدار در اختيار جنابعالي قرار گرفته است. مردمي كه در هر شرايطي حامي و پشتيبان انقلاب اسلامي بوده و هستند و براي حراست از دستاوردهاي انقلاب و دفاع از ارزشها هرگونه تعلل و با قصوري راگناه و خيانت به خون پاك شهدا مي دانند. مردماني كه با حضور در تمام عرصه ها نظير 8 سال دفاع مقدس، شركت فعالانه در بازسازي خرابي هاي ناشي از جنگ، مشاركت گسترده مثال زدني در انتخابات متعدد و از هر نظر درصدر قرار داشته و دارند. بدين لحاظ بايد قبول كرد كه اين مردم شايسته هرگونه خدمتگزاري اند و بايد مديراني مسئوليت خدمت به اين مردم را در دست گيرند كه از جنس همين مردم و با اين خصوصيات ولايتمداري باشند. اين استان از شروع جريان نامبارك دولت اصلاحات از دست تعدادي مديران به شدت رنج مي برد و هنوز هم پس از گذشت 4 سال واندي از حضور دولت اصولگرا دچار اين رنج ها هستند و مرهمي بر آن نهاده نشده است. برخي از مديران با افكار اصلاح طلبي در دولت اصولگرا در پست هاي مختلف مشغول هستند و با جنگ نرم با مردمي كه از جنس آنها نيستند سعي در دلسرد كردن آنان به اين جريان هستند. هنوز كساني در مديريت سياسي استان قرار دارند. كه بيانيه ننگين 67 نفره فعالان سياسي را امضاء كرده اند و ناباورانه هنوز در مسند مديريت هستند انگار كه اتفاقي نيفتاده است. در جريان انتخابات دهم برخي از اين مديران پرچمدار جريان سران فتنه بودند و اكنون هم بر آن باور خود هستند. پس ماندن آنان بر مسند اين مديريتها منطقي به نظر نمي رسد و حتي مي تواند خطرناك باشد. متاسفانه قبل از جنابعالي استاندار ايلام در جريان اصلاحات بود و راه را براي آنان بيشتر از گذشته هموار كرد. عده اي از كارشناسان سياسي بر اين باورند كه فقط در دولت هاي ائتلافي اينگونه اتفاق مي افتد كه جناح مخالف دولت عده اي از پست هاي كليدي را به عهده داشته باشند و اينگونه سهم قابل توجهي را در مديريت به خود اختصاص دهند. جناب استاندار توجه دولت نهم و دهم به استان ايلام توجهي ويژه و قابل تقدير است و مردم خوب اين خطه به خوبي آنرا احساس مي كنند و عده اي از مجريان در استان توان همراهي با دولت را ندارند و شايد هم نمي خواهند كه همراهي كنند. جناب استاندار عليرغم ظرفيت هاي خوبي همچون نفت، گاز و صنايع پايين دستي پتروشيمي و وجود عتبات عاليات در همسايگي اين استان وجود دارد، نبود زير ساخت ها مانند راه، امكانات رفاهي، ورزشي و وضعيت نامناسب فرودگاه، نبود برق و آب موردنياز و همچنين زمين مجاني حضور سرمايه گذاران را در اين استان با مشكل مواجه كرده است. بعنوان مثال در منطقه محروم آبدانان بخش خصوصي در نظر دارد كارخانه سيمان داير كند اين در حالي است كه اعلام شده است بايد با هزينه سرمايه گذار از شهرستان دهلران برق اين واحد صنعتي تامين شود كه قطعاً غيرقابل اجرا خواهد بود.
جناب استاندار وجود برخي از مديران، نالايق، اين استان را در بسياري از زمينه هاي اجتماعي، عمراني و اقتصادي با وضعيت نابساماني روبرو كرده است و اگر اين روند همچنان ادامه داشته باشد بيم آن مي رود كه مردم ولايتمدار اين خطه دل سرد شوند و اين موضوع قطعاً به سود نظام مقدس اسلامي نخواهد بود حتي در مجموعه استانداري كه جنابعالي مسئوليت مستقيم آن را به عهده خواهيد داشت درصد قابل توجهي از آن با دولت همراه نيستند اولين كاري كه براي توسعه استان بايد صورت بگيرد تغيير و تحولات جدي برخي از مديريتهاي استان است كه با حضور نيروهاي دلسوز نظام مقدس اسلامي زمينه كار و تلاش را براي مردمي كه با چنگ و دندان از نظام دفاع مي كنند و شهدا و جانبازان فراواني را تقديم كرده اند مي توان فراهم آورد مسئولاني كه بيش از 16 سال است مشغول كار هستند و ديگر به نظر مي رسد طرح و برنامه اي نداشته باشند و با وجوديكه دلشان در گرو اصلاحات است، حاضر نيستند جايشان را به نيروهاي دلسوز واگذار كنند.
اميد مي رود شما كه با نيت خدمت به مردم محروم استان وارد عرصه شده ايد در انجام وظايف خود موفق بوده و خدمات شما منشأ خير و بركات فراواني براي استان باشد.

 استاندار قزوين: اصولگرايي شاخص ارزيابي مديران ارزشي است

قزوين - خبرنگار كيهان:
استاندار قزوين در همايش فرمانداران و بخشداران از اصول گرايي، پاكدستي، اجراي سياست هاي دولت و كارآمدي به عنوان چهار شاخص اصلي در ارزيابي مديران ارزشي و انقلابي ياد كرد.
احمد عجم با بيان اين مطلب اظهار داشت: توجه به توصيه ها و رهنمودهاي مقام رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب همه مسئولان نظام و مديران دولتي است و عدول از فرمايشات معظم له نه عقلي و نه شرعي است.
وي گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمايشات اخير خود همه مسئولين و مديران را به رعايت قانون، اعتدال و خويشتن داري دعوت كرد و همه مديران، فرمانداران و بخشداران بايد فرمايشات ايشان را دائر مدار حركت و تصميمات خود قرار بدهند و با عقلانيت وسعه صدر با مسائل برخورد كنند.
عجم ضمن تاكيد بر تعامل و استفاده از ظرفيت نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي و ائمه جمعه استان تصريح كرد: براي حل مسئله و مشكلات استان و مناطق مختلف بايد از ظرفيت و توانمندي نمايندگان مجلس استفاده كرد و با پرهيز از نزاع ها و دسته بندي سياسي در جهت خدمت رساني بيشتر به مردم تلاش كرد و از اصول نظام و انقلاب و سياست هاي دولت به شكل منطقي حمايت كرد.
وي مهمترين نسخه و توصيه دولت به مديران استان ها را كار و تلاش صادقانه براي مردم دانست و در اين زمينه خاطرنشان كرد: تنها عاملي كه باعث اقبال و گرايش بيشتر مردم به رئيس جمهور و مجموعه دولت در انتخابات دور دهم رياست جمهوري شد مقوله كارآمدي بود كه مديران بايد با تلاش و كوشش شبانه روزي اين روحيه و منش را در كشور نهادينه و ماندگار كنند.
عجم با اشاره به لزوم سياست گذاري و فعال كردن ظرفيت هاي اطلاع رساني استان بيان داشت: دشمن همواره به دنبال آن است كه نظام را ناكارآمد جلوه داده و اميد و اعتماد مردم را نسبت به مسئولان و كارگزاران نظام سلب كند كه به منظور مقابله با اين توطئه شوم بايد ظرفيت هاي اطلاع رساني استان را فعال كرده و با اطلاع رساني درست، شفاف و به موقع دشمنان را در دستيابي به اهداف شومشان ناكام گذاشت.
اين مقام مسئول با اشاره به اهميت اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها تصريح كرد: اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها كه از نقاط قوت در كارنامه دولت محسوب مي شود بايد به درستي براي مردم تبيين شود و با اطلاع رساني به موقع به گونه اي رفتار كرد كه اجراي اين طرح قرباني توطئه ها و فتنه گري هاي معاندين نظام نشود.
پيگيري تحقق درآمدهاي دولت، فعال سازي ستاد صيانت از حقوق شهروندي، ارائه طرح هاي پيشنهاد دور دوم سفر رياست جمهوري هيئت همراه استان، تلاش براي جذب اعتبارات، اعلام طرح ها و پروژه هاي قابل افتتاح در ايام دهه مباركه فجر، توجه به مسائل كارگري و دانشجويي، تعامل با ائمه جمعه و نمايندگان استان، فعال سازي ستادتسهيلات سفر، محروميت زدايي و توجه به توسعه متوازن، توجه به زيبايي و تميزي شهرها و ساماندهي گلزار شهدا و نظارت ميداني از ديگر توصيه هاي استاندار دراين جلسه به فرمانداران و بخشداران بود.

 كوتاه ازورزش شهرستان ها

برگزاري مسابقات كاراته كشور در كاشان
كاشان- خبرنگاركيهان: مسابقات كاراته باشگاههاي كشور ايام دهه فجر در كاشان برگزار مي شود. در اين مسابقات 500 ورزشكار به مدت دو روز از تاريخ پانزده بهمن به رقابت مي پردازند. همچنين مسابقات هشت جانبه تكواندو با حضور 200 ورزشكار از شهرهاي تهران، كرج، شهرضا، اصفهان، قم، اراك و دو تيم از كاشان در 29 و 30بهمن برگزار مي شود. در ايام دهه فجر پياده روي 3 هزار نفري دانش آموزان دبيرستاني كاشان برگزار مي شود. تيم 20نفره كبدي كاشان نيز در مسابقات دسته يك كشور در پانزده بهمن شركت مي كنند.
پيروزي تيم فوتبال جوانان
¤ تيم فوتبال جوانان سازمان رفاهي تفريحي شهرداري كاشان با نتيجه چهار بر صفر مقابل تيم شاهين فريدن به پيروزي رسيد. اين تيم در مرحله نخست اين رقابت ها موفق شده بود با پيروزي بر ساجد لنجان و دو تساوي در برابر پاس خميني شهر و هلال احمر شهرضا به مرحله دوم رقابت ها صعود كند.
قم ميزبان مسابقات ورزشي بنياد شهيد
قم- خبرنگاركيهان: مسابقات ورزشي منطقه سه كشوري بنياد شهيد در قم برگزار شد.
اين مسابقات با حضور 10استان كشور طي دو روز و با حضور 230نفر از كاركنان بنياد شهيد در سه رشته واليبال، تنيس روي ميز و فوتسال در قم برگزار شد.
در اين مسابقات استان قم حائز رتبه اول در رشته فوتسال و رتبه دوم در تنيس روي ميز شد و استانهاي قزوين و بوشهر مقام هاي دوم و سوم رشته فوتسال، استان هاي كردستان و قزوين رتبه اول رشته تنيس روي ميز و واليبال را كسب كردند.
كسب مدال توسط تكواندوكاران كرجي
كرج- خبرنگاركيهان: در مسابقات انتخابي تيم ملي تكواندوكاران بانوان جهت حضور در مسابقات جهاني مكزيك و كسب سهميه المپيك نوجوانان كه در خانه تكواندو برگزار شد، تكواندوكاران كرجي به كسب مدال نايل شدند. در اين دوره از مسابقات محدثه موسوي به مدال طلا، سولماز عابدي و فرزانه صاحبي به مدال برنز دست يافتند.
معرفي برترين شطرنج باز
اسفراين- خبرنگاركيهان: از سوي هيئت شطرنج شهرستان اسفراين يك دوره مسابقه شطرنج به صورت آزاد بين 18نفر از آقايان در 5 دور به روش جدول سوئيسي برگزار شد. در پايان مسابقات به عباس قادري و عليرضا كمالستاني مشتركا نفر اول، علي نوري نفر دوم و محمد نوري نفر سوم هدايايي اهدا شد.
تساوي تيم منتظران مهدي نايين در فوتسال
نايين- خبرنگاركيهان: تيم منتظران مهدي (عج) نايين در آخرين ديدار خود در مسابقات جام فوتسال آسيا ويژن استان اصفهان با نتيجه 2بر2 در مقابل تيم گلستان اصفهان در شهر اصفهان به تساوي دست يافت.
در اين ديدار هر دو گل تيم منتظران نايين را حامد عرب به ثمر رساند كه در پايان مسابقات، با به ثمر رساندن 32 گل، عنوان آقاي گل اين دوره از مسابقات را كسب كرد.
رقابت 36 تيرانداز در گنبد كاووس
گنبدكاووس- خبرنگاركيهان: يك دوره مسابقه تيراندازي با تير و كمان و با سلاح «ريكر» در سالن المپيك شهرستان گنبد كاووس برگزار شد. در اين رقابتها 36تيرانداز از شهرستانهاي استان گلستان و نيز 3 تيم از استانهاي مازندران، سمنان و خراسان شمالي در دو بخش بانوان و آقايان برگزار شد.
در بخش بانوان «فاطمه صادقلو» از آزادشهر، «فاطمه وزيري» و «سولماز مهدي زاده» از گنبدكاووس رتبه هاي اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
در بخش آقايان نيز «محمد اتحادي» از كردكوي، «سعيد كوهساري» از آزادشهر و «علي فيلسواران» از گنبد كاووس مقامهاي اول تا سوم را كسب كردند. به افراد برگزيده جوايزي اهدا شد.
برگزاري مسابقات ورزشي بومي
¤ يك دوره مسابقات ورزشي بومي با نام قاقارتوپ در شهر مراوه تپه برگزار شد.
در اين مسابقات كه از سوي شهرداري اين شهر برگزار شده بود هشت تيم از محلات شهر مراوه تپه شركت كردند كه در نتيجه تيم هاي حميدآباد و بالي قايه به ترتيب مقام هاي اول و دوم را به خود اختصاص دادند. به تيم هاي برتر مبلغ 2 ميليون ريال جايزه اهدا شد.
قهرماني فوتساليست هاي جويم بر جهرم
اوز- خبرنگاركيهان: تيم فوتسال مسجد جامع جويم با غلبه بر تيم فوتسال جهرم الف قهرمان مسابقات فوتسال دانشجويان بسيجي شهر اوز شد. فرمانده پايگاه مقاومت اين مسابقات با شركت تيم هاي جهرم الف و ب، بستك الف و ب، قير و كارزين، گراش اسپرت، شهاب كورده، ستارگان 11، هلال احمر اوز و مسجد جامع جويم در ورزشگاه محمدعلي صديق دانشگاه پيام نور مركز اوز برگزار شد.
پيروزي بانوان واليباليست قشم
قشم- خبرنگاركيهان: تيم واليبال بانوان قشم در ديداري دوستانه با نتيجه 3 بر صفر بر تيم آبفاي ميناب پيروز شد. تيم واليبال بانوان قشم، امسال و سال گذشته رتبه برتر مسابقات واليبال كشوري را به دست آورده است.
برگزاري ليگ دسته 2 قشم
¤ مسابقات ليگ دسته 2 باشگاههاي شهرستان قشم با حضور 9 تيم در 2 گروه برگزار و پس از برگزاري 20مسابقه، تيم مهر هلر به مقام قهرماني دست يافت و به مسابقات ليگ دسته اول قشم راه يافت.
تيم بهزيستي قشم نيز ضمن كسب مقام دوم مسابقات، به ليگ دسته اول شهرستان قشم راه يافت. همچنين تيم هاي آزادي گياهدان مقام سوم و تيم پاس فجر جام اخلاق را كسب كردند. عبدالرحمن تيمار از تيم آزادي گياهدان به عنوان آقاي گل مسابقات شناخته شد.
انتخاب شهردار به عنوان رئيس هيئت
شهركرد- خبرنگاركيهان: اردشير نوريان شهردار جديد شهركرد در انتخابات هيئت دوچرخه سواري چهارمحال و بختياري با كسب 12راي از مجموع 19راي ماخوذه به عنوان رئيس هيئت دوچرخه سواري استان به مدت چهارسال انتخاب شد.
تساوي تيم فوتبال هويزه
هويزه- خبرنگاركيهان: تيم فوتبال متحد هويزه در نخستين ديدار خود مقابل تيم يادآوران شلمچه خرمشهر به نتيجه يك بر يك دست يافت. متحد هويزه كه در رقابت هاي دسته دوم استاني توانست جايگاه قهرماني را از آن خود كند در اين دور از پيكارها براي صعود به دسته يك استان رقابت مي كند.
متحد در ديدار دوم خود با نفت مسجد سليمان و در هويزه رقابت كرد.

 توسعه درختكاري در مشهد الرضا

مشهد- خبرنگار كيهان
مديرعامل سازمان پارك ها و فضاي سبز مشهد گفت: توسعه نهال كاري و درختكاري در مقابل ملك شهروندان از اهداف طرح درختكاري است.
مهندس احمدرضا سلامي افزود: با اين كار علاوه بر توسعه فضاي سبز شهري و ارتقاي سيما و منظر شهر، مي توان از اثرات مثبت درختكاري بهره مند شد.
وي در خصوص نحوه ثبت تقاضاهاي مردم و مشاركت شهروندان در اين طرح افزود: با ثبت نيازها و درخواست هاي شهروندان و انجام هماهنگي هاي لازم، كارشناسان اين سازمان به منازل شهروندان مراجعه مي كنند و درخت مورد نظر را در حضور صاحب خانه، جلوي در منزل و در حاشيه پياده رو مي كارند.
وي با بيان اينكه گونه گياهي مورد نظر با كارشناسي انتخاب مي شود، خاطر نشان ساخت: عواملي همچون محله، نوع بستر، عرض خيابان يا كوچه، گونه هاي غالب موجود در آن محل، آب و هواي يك منطقه و... بر انتخاب گونه هاي گياهي تاثيرگذار است.
مديرعامل سازمان پارك ها و فضاي سبز شهرداري مشهد با اشاره به ثبت پلاك نهال كاشته شده به نام شهروند يا يكي از اعضاي خانواده، تصريح كرد: پس از ثبت پلاك و امضاي فرم هاي مربوطه، از شهروندي كه به نام او نهال كاشته شده مي خواهيم تا نسبت به آبياري نهال دقت لازم را داشته باشد.
سلامي در خصوص امتياز مشاركت شهروندان در اين طرح گفت: در صورت آبياري به موقع و سرسبز بودن گياه، شهروندي كه در طرح همكاري داشته، مشمول تخفيف در عوارض ساليانه خواهد شد و به اين ترتيب هزينه هاي آبياري، هرس كردن و مبارزه با آفات به نحوي جبران مي شود. ضمن اينكه شهرداري، هر سال شهروند سبز نمونه را معرفي كرده و طي مراسمي از وي قدرداني مي كند.

 برگزاري همايش ظرفيت هاي آموزه مهدويت در يزد

يزد- خبرنگاركيهان:
همايش ظرفيت هاي آموزه مهدويت در نقشه مهندسي فرهنگ كشور در يزد برگزار شد.
سرپرست حوزه سياسي استانداري يزد در اين همايش، مطالعات مهندسي فرهنگي را بزرگترين پروژه فرهنگي كشور بعد از انقلاب اسلامي دانست و گفت: در دو سال گذشته تمرينات بسيار خوبي در زمينه مهندسي فرهنگي كشور در يزد صورت گرفته و اين نشست ها مي تواند طراحي نقشه آينده فرهنگ ايران اسلامي باشد.
غلامحسين دشتي با بيان ويژگي هاي فرهنگي، اجتماعي يزد در زمينه مهندسي فرهنگي كشور، اظهار داشت: وجود روحانيان برجسته اي نظير آيت الله حائري و شهيد صدوقي و علما و روحانيان ديگر در اين خطه كه به يك معنا پايه گذار مهندسي فرهنگي در كشور هستند، ظرفيت و قابليت خوبي را در يزد براي اجراي طرح مطالعات مهندسي فرهنگي فراهم ساخته است.
وي خصلت هاي فرهنگي مردم يزد نظير روحيه مديريتي، خود اعتمادي، سختي طبيعت اعتقادات ديني و مذهبي مردم و خوداتكايي را از ويژگي هاي اين استان در طراحي پروژه مهندسي فرهنگي دانست.
به گزارش خبرنگار ما، مسئول پژوهشكده مهدويت كشور نيز در اين همايش با بيان اينكه نقش مهدويت در مهندسي فرهنگي كشور بسيار موثر و تعيين كننده است، اظهار داشت: از اين رو است كه اعتقاد قلبي به نقش مهدويت فرهنگساز و تاريخ ساز است.

 كودكان را بايد با موسيقي اصيل و سنتي آشنا ساخت

شيراز-خبرنگار كيهان:
موسيقي سنتي مي تواند نياز كودكان را به خوبي برآورده كند.
رئيس خانه موسيقي استان فارس با بيان اين مطلب گفت: دوران كودكي پيوند ناگسستني با موسيقي دارد كه در تمام فرهنگ ها كودكان با موسيقي پرورش مي يابند.
«شهرام ممتحن» اظهار داشت: موسيقي اين قدرت را دارد كه بتواند در كودك، نظم و اجتماعي شدن و ساير موارد را به خوبي ايفا كند.
وي افزود: تاثير آموزش موسيقي به كودك ابعاد بسيار وسيعي در رشد جنبه هاي اجتماعي، كلامي، عاطفي، حركتي و شناختي كودك دارد كه متأسفانه در كشور ما به حوزه كودكان توجه نمي شود.
وي گفت: موسيقي سنتي به خوبي مي تواند نياز كودكان را برآورده كند زيرا در مفاهيم موسيقي سنتي به همه بخش ها پرداخته شده است.
وي اظهار داشت: موسيقي سنتي به دليل ويژگي هاي منحصر به فرد خود در بخش آموزش، توانايي هاي عميق و موثري دارد به طوري كه در بسياري از آموزشهاي موسيقي كودكان از موسيقي اصيل و سنتي استفاده مي شود.
وي اضافه كرد: اينكه عده اي مي گويند موسيقي سنتي غم انگيز است درست نيست و در موسيقي اصيل ريتم هاي پرتحرك و با نشاط هم وجود دارد.
وي اظهار داشت: امروزه موسيقي كودك نيازمند آموزش هاي آكادميك است و بايد در اين بخش به طور جدي سرمايه گذاري شود تا در آينده شاهد تغييرات اساسي و عمده اي در حوزه موسيقي باشيم.
«ممتحن» تصريح كرد: از جمله ضعف هاي حوزه موسيقي كم توجهي به بخش آموزش است كه اگر به سيستم آموزشي توجه نشود موسيقي بيگانه و مبتذل به جوانان ما تحميل مي شود تا از اين طريق موسيقي فاخر ايراني را نابود كنند.

 ساخت 10سد براي مهار آبهاي سطحي در كردستان

سنندج- خبرنگاركيهان:
با ساخت 10سد در حال احداث و مهار آب هاي سطحي در استان كردستان تحول عظيمي در همه بخشها بويژه بخش كشاورزي منطقه ايجاد مي شود.
استاندار كردستان در مراسم آغاز عمليات انحراف آب سد مخزني ژاوه با بيان اين مطلب افزود: با اين كار اساسي و بسيار سخت كه انجام گرفته اهتمام جدي دولت در راستاي مهار آب هاي سطحي در كردستان را نشان مي دهد.
اسماعيل نجار گفت: با ساخته شدن اين 10سد كه نشانگر عظمت كار دولت در زمينه سدسازي است، شاهد شكوفايي اقتصاد و كشاورزي كردستان بويژه افزايش توليدات كشاورزي، ايجاد شغل هاي پايدار و تحول در گردشگري و شيلات منطقه خواهيم بود.
استاندار كردستان با اشاره به وجود دو عنصر مهم آب و خاك مناسب در كردستان گفت: هر سرزميني كه اين دو عنصر با ارزش را داشته باشد نبايد احساس محروميت كند و كردستان مي تواند با وجود اين حجم منابع آبي و خاك حاصلخيز با برنامه ريزي مناسب و اصولي و يك همت بلند به يك قطب كشاورزي در كشور مبدل شود.
استاندار كردستان گفت: از حدود هزار ميليارد مترمكعب آب در ايران هفت درصد در استان كردستان جاري است كه در حال حاضر تنها 3درصد از اين مقدار مهار و مورد استفاده قرار مي گيرد.
نجار از كاهش شديد آب هاي زير زميني در دشت هاي قروه و دهگلان خبر داد و گفت: الان در اين دشت ها حفره هايي بوجود آمده و آب تا عمق 20متري پايين رفته است و اين دشت ها به شدت دچار كمبود آب زيرزميني شده است.
وي افزود: از محل سدهايي كه ساخته مي شود 400ميليون مترمكعب آب به اين دشت ها انتقال داده خواهد شد تا آب پايدار مورد نياز كشاورزي دشت هاي قروه و دهگلان تامين شود.
استاندار كردستان در پايان به مديران دستگاه هاي اجرايي استان گفت بايد از اين فرصت طلايي استفاده كنيم تا نفعي به مردم عزيز كردستان برسانيم.
در ادامه مراسم ابوالقاسم مظفري مديرعامل شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران گفت: در مرزهاي غربي كشور به دليل عدم وجود عوامل كنترلي و نبود سد مناسب، سالانه هفت ميليارد و600 ميليون مترمكعب آب از كشور خارج مي شود كه با اجراي چند سد و احداث سازه ها تاكنون توانسته ايم 700 ميليون مترمكعب از اين آبها را مهار كرده و در كشور نگهداري كنيم.
مظفري افزود: اين مقدار آب از بيش از 17رودخانه از شمال غرب تا نزديكي هاي دهلران به خارج از كشور مي رود.
مديرعامل شركت توسعه منابع آب و نيروي كشور اظهار داشت: مهار آبهاي مرزي براي كشور بسيار مهم است و تاكنون 70طرح مطالعاتي در اين راستا انجام شده است.وي گفت: وزارت نيرو با توجه به نياز شديد دشت هاي شرق استان كردستان به منابع آبي تصميم گرفت با اجراي چهار طرح مهم آب مورد نياز اين دشت ها را از محل سدهاي در حال احداث تامين كند.مظفري تصريح كرد: از 400 ميليارد مترمكعب بارش ساليانه 130ميليارد مترمكعب آن تجديد شونده و قابل استفاده است 92ميليارد مترمكعب جزو آب هاي سطحي و 38ميليارد مترمكعب نيز آب زيرزميني است.

 استقرار پيشرفته ترين سي تي اسكن كشور در مازندران

ساري- خبرنگار كيهان:
پيشرفته ترين دستگاه سي تي اسكن كشور در دانشگاه علوم پزشكي مازندران به بهره برداري رسيد.
«دكتر حميد محمدجعفري» رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اعلام اين خبر افزود: اين دستگاه كه سي تي اسكن 16 اسلايز نام دارد، روند درمان استان را در بخش تجهيزات بهبود بخشيد.
وي از راه اندازي دانشگاه علوم پزشكي بين المللي در رامسر خبر داد و افزود: فعاليت آموزشي اين دانشگاه با جذب دانشجو آغاز شده است.
وي با اشاره به استقرار آنژيوگرافي دوم مركز قلب مازندران يادآور شد: دستگاه «سي تي آنژيو» براي بيمارستان قلب مازندران خريداري شده و در حال ورود به كشور است.
«جعفري» با يادآوري اين نكته كه مازندران بيشترين واحد استيجاري را در بين دانشگاههاي علوم پزشكي كشور دارد افزود: با بهره گيري از اعتبارات سفر اول رئيس جمهور ساخت 150 خانه بهداشت روستايي در مازندران به تصويب رسيد.
قائم مقام وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خاطرنشان كرد: هم اكنون 8 پروژه بهداشتي درماني در مازندران از محل اعتبارات سفر هيات دولت آماده بهره برداري است.

 استاندار خبر داد تسريع در احياي بافت هاي فرسوده اردبيل

اردبيل خبرنگار كيهان:
استاندار اردبيل گفت: در سال هاي اخير استان اردبيل از حيث احياي بافت هاي فرسوده از ميانگين كشوري جلوتر است.
منصور حقيقت پور در جلسه بررسي مشكلات احياي بافت هاي فرسوده اردبيل افزود: عليرغم موفقيت هاي به دست آمده براي هم سويي سرعت احياي بافت هاي فرسوده استان با پيش بيني برنامه توسعه چهارم تلاش بيش از پيش مبادي ذيربط ضروري است. وي گفت: مطالعات اوليه بخش هايي از بافت فرسوده شهر اردبيل به پايان رسيده و با اولويت بندي 2 يا سه بلوك از اين بافت زمينه تسريع در اتمام مراحل نهايي مطالعات آن و نهايتا عمليات اجرايي فراهم خواهد شد.
وي تشكيل شوراي ساماندهي بافت هاي فرسوده در استان را مورد تاكيد قرار داد و افزود: با ايجاد كميته هاي تخصصي به عنوان زيرمجموعه اين شورا مي توان گام هاي بلندتري را در خدمت به اهالي ساكن در اين مناطق و شتاب بخشي به بازسازي اين گونه طرح ها برداشت.
حقيقت پور گفت: در كنار اين مهم طرح بزرگ مقاوم سازي مسكن روستايي كه با عطاي تسهيلات ارزان قيمت بانكي و با همت دولت نهم آغاز شده هم اكنون نيز در سطح استان ادامه دارد.

 تاكيد رئيس بيمارستان ابن سيناي دلفان بر رفع كمبودهاي اين مركز درماني

دلفان- خبرنگار كيهان:
رئيس بيمارستان ابن سيناي دلفان در بازديد رئيس دانشگاه علوم پزشكي لرستان خواستار رفع كمبودها و امكانات درماني اين بيمارستان شد.
دكتر اردشير شاهيوندي، نبود متخصص ارتوپدي، كليه و مجاري ادرار، چشم پزشكي و كمبود تجهيزات درماني را از مشكلات بيمارستان ابن سينا برشمرد و خواستار راه اندازي بخش كودكان و نوزادان در اين شهرستان شد.
وي ناكافي بودن ظرفيت پذيرش آي- سي-يو و سي- سي يو- بيمارستان را يكي ديگر از مشكلات آن عنوان كرد. در اين بازديد رئيس دانشگاه علوم پزشكي لرستان نسبت به تامين اعتبارات توسعه فضاي اورژانس، راه اندازي تست ورزش و صدور مجوز براي بكارگيري كارشناس پرستاري در اين بيمارستان قول مساعد داد.

 

(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14