(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


یکشنبه 6 تير 1389- شماره 19679

تاخير 18ساله يك طرح در اراك
معاون وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي:
ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا افزايش يافت
چهره هاي ماندگار شاهرود مورد تجليل قرار گرفتند
كوتاه از ورزش شهرستانها
جشنواره تابستاني كيش آغاز شد
آمار طلاق به يك مورد از هر 3 ازدواج افزايش يافت
آزاد راه كاشان به استان مركزي متصل مي شود
بزرگترين پارك شهري كشور در اصفهان احداث مي شود
پدر علم بيابان ايران: شتابزدگي در توسعه صنعت ، بيابانزايي را در پي خواهد داشت
شهردار: شهرداري شوشتر از هرگونه ساخت و ساز غيرمجاز در حاشيه شهر جلوگيري مي كند
آمريكايي ها شيوه اجراي سيستم مراقبت هاي بهداشتي اوليه را در شيراز فرامي گيرند
خريد 79 هزار كيلوگرم پيله تر از نوغانداران استان گلستان
استقبال از سرمايه گذاري تركيه در اردبيل
مازندران در توليد گل و گياهان زميني اول شد
در اجراي طرح آزادسازي سواحل مالكان خصوصي حريم 60 متري درياي مازندران زمين دولتي مي گيرند
پارك سنگي تفريحگاه ساحلي علي كله دزفول آماده بهره برداري شدتاخير 18ساله يك طرح در اراك

مردم اراك از تاخير در بهره برداري از سد كمال صالح اين شهرستان گلايه دارند. از سال 72 مطالعات مراحل اول و دوم طرح تامين آب بهداشتي براي مردم اراك آغاز شده و تا دي ماه سال 1380 يعني حدود 9 سال پيش به درازا كشيده است تا با اتمام مطالعات طرح در آستانه عمليات اجرايي قرارگيرد. از استملاك اراضي تا ايجاد پست هاي برق 11 پروژه بايستي اجرا مي شد. بجز دولت، منابع ريالي طرح نيز بايستي از طريق حمايت مالي شهرداري اراك، پتروشيمي، پالايشگاه، صنايع و نيروگاه شازند تامين مي شد ولي با اين حال امروز وبا گذشت 18 سال آرزوي تامين آب شرب بهداشتي شهروندان اراكي محقق نشده است و ازسويي ديگر نيز اطلاع رساني روشن و شفافي در مورد مراحل فعلي اين پروژه در اختيار مردم اراك قرار نگرفته است.
شهروندان اراكي از يك سو بهاي آب مصرفي و خروجي فاضلاب منازل مسكوني خود را مي پردازند و ازسويي ديگر به علت نبود تمكن مالي براي استفاده از دستگاههاي تصفيه خانگي آب شربي كه اطميناني به بهداشتي بودن آن ندارند مصرف مي كنند.
گفتني است استاندار مركزي وعده داده است كه با سفر سوم رئيس جمهور به استان اين طرح به بهره برداري برسد و شهروندان اراكي بي صبرانه منتظر تحقق اين وعده هستند.
محسن تاج آباد

 معاون وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي:
ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد و دكترا افزايش يافت

دزفول - خبرنگار كيهان:
معاون آموزشي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد امسال و سال آينده به دو برابر افزايش مي يابد.
محمدعلي محققي گفت: اين مقدار در دوره هاي دكترا نيز افزايش مي يابد و در دوره هاي تخصصي نيز 25 درصد در دوره هاي پزشكي عمومي، دندانپزشكي و داروسازي عمومي 10 درصد و در ساير دوره ها نيز رشد مناسبي داشته ايم.
وي افزود: توسعه و روزآمد كردن آموزش و توجه به ابعاد اخلاق پزشكي و تحول در آموزش دوره پزشكي عمومي از روئوس برنامه هاي وزارت بهداشت و درمان در بحث آموزش است.
وي گفت: در سال گذشته و امسال بيش از 10 مركز آموزش عالي علوم پزشكي در كشور داير و يا مقدمات تاسيس آنها انجام شده است.
معاون آموزشي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي راه اندازي دانشگاه علوم پزشكي جيرفت، آغاز مطالعات اوليه تاسيس مراكز آموزشي شمال و جنوب استان فارس و ارتقاي دانشگاه علوم پزشكي بجنورد و راه اندازي دانشكده علوم پزشكي دزفول را از جمله اقدامهاي اين وزارتخانه در جهت توسعه مراكز آموزش عالي بخش علوم پزشكي اعلام كرد.
معاون آموزشي وزير بهداشت و درمان در سفر به دزفول از مراكز درماني و بهداشتي از جمله بيمارستان هاي يازهرا و افشار دزفول ديدن و از نزديك در جريان وضعيت درماني و مشكلات بيمارستانهاي اين شهرستان قرار گرفت.

 چهره هاي ماندگار شاهرود مورد تجليل قرار گرفتند

شاهرود - خبرنگار كيهان:
نخستين همايش تجليل از چهره هاي ماندگار شهرستان شاهرود برگزار شد.
اين همايش كه باحضور حجت الاسلام موسوي مقدم معاون امور مجلس سازمان صدا و سيما از سوي شهرداري و شوراي اسلامي اين شهرستان برگزار شد تنديس 17 چهره ماندگار شاهرود به ياد 1667 شهيد اين شهرستان جهت نگه داري در موزه شهدا به بنياد شهيد اهدا شد.
9 نفر از چهره هاي ماندگار شاهرودي فعالان عرصه كارآفريني و آبادي و بقيه از چهره هاي عرصه فقاهت و سياست هستند.
عاطفي، صادقيان، عامريون، محمدحسين نوري، رمضانعلي باقري، دكتر ناصر حاج محمدي، رضا ابراهيميان، علي اكبر شهري، سيدعلي رضا ميري از چهره هاي عرصه كارآفريني و آباداني و آيت الله سيد محمود حسيني شاهرودي، آيت الله حاج آقا بزرگ اشرفي، آيت الله محمدعلي توحيدي، آيت الله طاهري محمودي شاهرودي، حجت السلام حسيني شاهرودي، دكتر محمد فرهادي، پرفسور علي اكبر جلالي و دكتر كاظم جلالي از فعالان عرصه فقاهت و سياست از جمله چهره هاي ماندگار شاهرود معرفي شدند.

 كوتاه از ورزش شهرستانها

راهيابي به مسابقات جهاني
زرين شهر - خبرنگار كيهان: وزنه بردار معلول زرين شهري با كسب مقام سوم مسابقات آزاد آفريقا به مسابقات جهاني راه يافت.
«مجيد نخودي» در مسابقات آزاد غرب آفريقا موفق شد در رده جوانان و در وزن 5/67 كيلوگرم با قرار گرفتن در جايگاه سوم و كسب مدال برنز جواز حضور در مسابقات جهاني را بدست آورد. مسابقات آزاد غرب آفريقا با حضور شش تيم در كشور ليبي برگزار شد. مسابقات قهرماني جهان قرار است در كشور مالزي برگزار شود.
تقدير از بانوان تيرانداز
اراك - خبرنگار كيهان:طي مراسمي از قهرمانان تيراندازي بانوان جهان و مربي اين تيم در اراك تقدير شد.
فاطمه نوروزي، اكرم رمضاني و فاطمه طاهري از استان مركزي از اعضاي تيم ملي تيراندازي جوانان كشور هستند كه توانستند مقام سوم تيمي تپانچه جهان را كسب كنند.
همچنين عصمت قادري از استان مركزي نيز به عنوان مربي تيم ملي تيراندازي بانوان ايران هدايت ورزشكاران را به عهده داشت.
همايش پياده روي خانوادگي
بناب - خبرنگار كيهان: همايش بزرگ پياده روي خانوادگي به مسافت 5 كيلومتر از مصلاي اعظم تا حوزه علميه ولي عصر (عج) با حضور هزاران نفر از خانواده هاي بنابي برگزار شد. در پايان مسابقه كه همزمان با ولادت امام علي (ع) برگزار شد علاوه بر اهداي جوايز به 50 نفر از شركت كنندگاني كه نامشان علي بود هدايايي به قيد قرعه اعطا شد.
برگزاري مسابقات دارت بانوان
اسفراين - خبرنگار كيهان: يكدوره مسابقه دارت ويژه بانوان در محل سالن شهيد طيبي اسفراين برگزار شد. در اين دوره از مسابقات 16 نفر از بانوان با يكديگر رقابت كردند كه در پايان زهرا شيخ اميرلو افسانه حدادي و زهره حقاني به ترتيب مقامهاي اول تا سوم را به دست آوردند به نفرات برتر هدايايي اهدا شد.
معرفي برگزيدگان مسابقه تراپ
¤ يكدوره مسابقه تراپ در محل مجموعه ورزشي تختي اسفراين برگزار شد. در اين دوره از مسابقات تعداد 20 نفر از شهرستانهاي بجنورد - اسفراين - صفي آباد به مدت يكروز با يكديگر رقابت كردند كه در پايان محمدرضا معصومي از بجنورد.
محسن علياري و حسين پيكاني از اسفراين به ترتيب مقامهاي اول تا سوم را بدست آوردند. به نفرات برتر هدايايي اهدا شد.
قهرماني فيروز آباد در فوتسال بانوان
فيروز آباد فارس - خبرنگار كيهان: يك دوره مسابقه چهارجانبه فوتسال بانوان بين چهار تيم علوم پزشكي كواره ترتيب بدني قير وكارزين و تيم هاي الف و ب فيروزآباد برگزار شد. در پايان اين مسابقات تيم الف فيروزآباد به مقام قهرماني رسيد. تيم هاي علوم پزشكي كوار و فيروزآباد ب نيز مقام هاي دوم و سوم را كسب كردند.
استقبال از كوهنورد اليگودرزي
اليگودرز - خبرنگار كيهان: مجيد نعمت الهي كه به عنوان نماينده استان لرستان به همراه تيم ملي كوهنوردي ايران موفق به صعود به قله 8167 متري دائولاگيري از سلسله جبال هيماليا شده بود پس از 55 روز تلاش طاقت فرسا به اين شهرستان بازگشت وي مورد استقبال جمع كثيري از مردم و مسئولان اليگودرز قرار گرفت.
درخشش بانوان كونگ فوكار خرمدره
خرمدره- خبرنگار كيهان: بانوان كونگ فوكار خرمدره اي كه در مسابقات استاني زنجان شركت كرده بودند توانستند مقام هاي برتر را به دست آورند. در اين مسابقات فرهانه محرمخاني مقام اول و انتخابي مسابقات كشوري، سمانه عسگري مقام سوم استاني را كسب كردند. سرپرستي و مربيگري تيم را رقيه خداكرمي به عهده داشتند.
كسب مدال توسط كشتي گيران نونهال
مسجد سليمان- خبرنگار كيهان: كشتي گيران نونهال تيم نفت مسجدسليمان با كسب مدال هاي رنگارنگ براي خوزستان افتخار آفريدند.
در اين مسابقات سروش ژدوار مقام اول، موسي نظرپور و محمد زرده مشتركا مقام دوم و پيمان رضايي مقام سوم را كسب كردند. به نفرات اول تا سوم مسابقات به ترتيب مدال هاي طلا، نقره و برنز اهدا شد. اين مسابقات در اهواز برگزار شده بود و در آن ورزشكاران استان هاي تهران، توابع تهران، گلستان، اصفهان منتخب خوزستان شركت داشتند.
برگزاري جشنواره ورزشي كميته امداد
كرج- خبرنگار كيهان: نخستين مرحله مقدماتي جشنواره ورزش امدادگران كميته امداد منطقه 5 كشور شامل دفتر مركزي، تهران، قم، قزوين، مركزي و غرب استان تهران به مدت سه روز به ميزباني كميته امداد امام خميني(ره) غرب استان تهران در كرج برگزار شد.
در نتيجه اين مسابقات كه 180 نفر در آن شركت داشتند تيم دفتر مركزي مقام اول و تيم استان تهران مقام دوم اين مسابقات را كسب كرد.
رقابت هاي فوتسال جوانان كرج
¤ رقابت هاي فوتسال رده 15 سال و جوانان كرج كه از اواخر سال گذشته آغاز شده بود با معرفي تيم هاي برتر در سالن البرز دولت آباد كرج به پايان رسيد، در اين مسابقات تيم هاي جاويد چمران، علم و ادب و آيندگان عناوين اول تا سوم دسته اول را به دست آوردند.
تجليل از بانوان قهرمان اصفهان
اصفهان- خبرنگار كيهان: در مراسمي از قهرمانان و مدال آوران تيم هاي ورزشي بانوان باشگاه فرهنگي ورزشي فولاد مباركه سپاهان اصفهان در محل باغ بهشت اين مجتمع تجليل شد.
در پايان اين مراسم از سوي باشگاه فرهنگي ورزشي فولاد مباركه سپاهان لوح و پاداشي به منظور كسب مقام هاي قهرماني بانوان به آنان اهدا شد. تيم هاي بانوان فولاد مباركه سپاهان توانسته است در عرصه هاي مختلف بين المللي و داخلي مقام هاي اول و دوم را كسب كند.
مسابقات دووميداني در آران و بيدگل
كاشان- خبرنگار كيهان: رقابت هاي دووميداني رده سني نوجوانان پسر انتخابي مسابقات المپياد ايرانيان استان اصفهان به ميزباني شهرستان آران و بيدگل برگزار شد.
اين مسابقات با حضور يكصد نفر از 10 شهرستان نطنز، بادرود، گلپايگان، اصفهان، نائين، نجف آباد، اردستان، آران و بيدگل، كاشان الف و ب در رشته هاي دو 100 متر، 400 متر، 1500 متر، پرتاب ديسك و پرش طول در ورزشگاه تختي اين شهر انجام شد.
در پايان اين رقابت ها، ابوالفضل شيرين جاني از كاشان الف در دو 100 متر، محمد سهيل ملكي از اردستان در دو 400 متر، محمد فروغي از گلپايگان در دو 1500 متر، حميد اسدي پور از كاشان الف در پرش طول و حميدرضا محبتي مقدم از آران و بيدگل در پرتاب ديسك مقام هاي اول را به دست آوردند و در رده تيمي تيم هاي كاشان الف، آران و بيدگل و كاشان ب اول تا سوم شدند.
برگزاري مسابقات واليبال ساحلي
¤ هشتمين دوره مسابقات واليبال ساحلي شهرستان كاشان با شركت 10 تيم از تهران، اصفهان، قم، مركزي و كاشان در 2 گروه برگزار شد، در پايان اين رقابت ها تيم دانشگاه آزاد نراق از استان مركزي به مقام قهرماني رسيد و تيم هاي قم و موبايل پلاست و نماينده اصفهان دوم تا چهارم شدند.
همايش پياده روي نونهالان
¤ به مناسبت روز موزه و ميراث فرهنگي، همايش پياده روي ويژه نونهالان كاشان برگزار شد.
در اين همايش 500 نفر از دانش آموزان مقطع ابتدايي به همراه خانواده هاي خود مسير 2 كيلومتري مسجد تاريخي آقابزرگ تا حمام تاريخي سلطان اميراحمد را طي كرده و با اين بناهاي تاريخي آشنا شدند.
برگزاري فوتسال جام فهميده
¤ يك دوره مسابقه فوتسال بين مدارس دوره راهنمايي كاشان برگزار شد. در اين مسابقات كه با نام جام شهيد محمدحسين فهميده و با حضور 6 تيم به صورت گروهي در سالن ورزشي شهداي بسيج برگزار شد تيم هاي شهيد حاجي زاده و انقلاب اسلامي اول و دوم شدند.

 جشنواره تابستاني كيش آغاز شد

كيش-خبرنگار كيهان
بزرگ ترين رويداد تابستاني كيش از پنجم تيرماه به مدت 2 ماه آغاز بكار كرد .
«محمد علي محبي» مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش گفت: تبليغات سيزدهمين جشنواره تابستاني كيش از اوايل تيرماه به صورت فراگير در جزيره كيش و سراسر كشور از طريق مطبوعات و صدا و سيما آغاز خواهد شد.مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش بر متفاوت بودن و متنوع برگزار كردن اين جشنواره نسبت به سال هاي گذشته به دست اندركاران و مسئولان تاكيد كرد تخفيف هاي ويژه خريد، اقامت، برگزاري جنگ هاي شادي، موسيقي محلي سراسر كشور، تئاتر، جشنواره هاي متنوع شادي براي كودكان و نوجوانان، دعوت از هنرمندان صدا و سيما، اهداء جوايز نفيس در هر شب از جمله برنامه هاي سيزدهمين جشنواره تابستاني كيش است.

 آمار طلاق به يك مورد از هر 3 ازدواج افزايش يافت

تبريز- خبرنگار كيهان:
با توجه به آمار طلاق و ازدواج در ايران، از هر 3 مورد ازدواج در كشور يك مورد آن منجر به جدايي و طلاق مي شود.
معاون سازمان ملي جوانان كشور دوشنبه در مراسم افتتاحيه «شبكه فعالان ازدواج» (شفا) در آذربايجان شرقي و در تبريز با اعلام مطلب فوق افزود: در سال 87 حدود 110 هزار و 510 نفر طلاق گرفتند كه اين رقم در سال گذشته به 125 هزار و 747 طلاق رسيد.
محمد صادق اكبري رقم دقيق طلاق را 8/13 درصد اعلام كرد و افزود: در سال 88 در كل كشور 890 هزار ازدواج صورت گرفته كه سال قبل از آن 880 هزار ازدواج بود.
وي گفت: ميزان طلاق در تهران سال گذشته 25 درصد بوده است.
دبير شبكه فعالان ازدواج كشور نيز در اين مراسم خاطرنشان كرد: با توجه به يك شيفته شدن مدارس كشور، نيازي به ورود خيران به مدرسه سازي نيست و بايد به حل مشكل اشتغال و مسكن جوانان روي آورند تا در گسترش ازدواج مؤثر واقع شوند.
مهدي كلانتري از راه اندازي و تأسيس «مجمع خيران ازدواج در ايران» خبر داد.
حجت الاسلام والمسلمين حسن شعباني رئيس سازمان ملي جوانان آذربايجان شرقي نيز گفت: سامانه الكترونيكي آموزش ازدواج جوانان ايراني، زيرنظر سازمان ملي جوانان كشور راه اندازي شده است.

 آزاد راه كاشان به استان مركزي متصل مي شود

كاشان- خبرنگار كيهان:
معاون استاندار و فرماندار ويژه كاشان گفت: آزادراه كاشان- مشهد اردهال تا شهرستان دليجان در استان مركزي ادامه مي يابد.
حسينعلي حاجي، احداث اين آزادراه تا مشهد اردهال به مسافت 45 كيلومتر را ازجمله مصوبات سفر نخست رئيس جمهوري به استان اصفهان اعلام كرد و افزود: عمليات اجرايي اين طرح آغاز شده و با پيشرفت فيزيكي خوبي در حال انجام است.وي اظهار داشت: باتوجه به اهميت دسترسي كاشان- مشهد اردهال و دليجان مقرر شده است تا معاونت عمراني استانداري مركزي، ادامه اين بزرگراه را از مشهد اردهال به دليجان در سفر آتي هيئت دولت به استان مركزي در فهرست طرح هاي پيشنهادي براي تصويب در هيئت وزيران قرار دهد.
وي با اشاره به مصوبات نشست معاون عمراني استانداري اصفهان با فرماندار دليجان با حضور سرپرست دفتر فني وزارت كشور يادآور شد: مقرر شده طرح مطالعاتي جاده روستاي «تالهر» توسط اداره كل راه و ترابري استان مركزي تهيه شود و به هر ميزاني كه اين استان براي اجراي طرح هزينه كند، استانداري نيز اعتبار اختصاص دهد. وي، طول اين جاده كه دوسوم آن در استان مركزي قرار دارد را 5/13كيلومتر دانست.
فرماندار كاشان اجراي طرح جاده حرم تا حرم را از ديگر مصوبات اين نشست ذكر كرد و افزود: با اجراي اين طرح حرم حضرت سلطانعلي ابن محمد باقر(ع) در مشهد اردهال به حرم حضرت معصومه(س) در قم متصل مي شود.

 بزرگترين پارك شهري كشور در اصفهان احداث مي شود

اصفهان - خبرنگار كيهان:
بزرگترين پارك شهري كشور در اصفهان در حال احداث است و در آينده به بهره برداري مي رسد.
شهردار اصفهان با بيان اين مطلب به طرح هاي شهرداري در حوزه نشاط و فرهنگ اشاره كرد و گفت: ايجاد 48 پارك و 38 سالن ورزشي از جمله اين اقدامات است.
سيدمرتضي سقائيان نژاد افزود: پيست هاي دوچرخه سواري، موتورسواري و ماشين سواري و پارك آبي از جمله طرح هايي است كه در آينده در اين شهر به بهره برداري مي رسد.
وي افزايش ايستگاه هاي دوچرخه سواري در سراسر شهر را از ديگر برنامه هاي شهرداري برشمرد و گفت: بودجه شهرداري در حوزه فرهنگ شهروندي مبلغ 5/1 ميليارد و در حوزه كمك به مساجد مبلغ 5/2 ميليارد تومان است.

 پدر علم بيابان ايران: شتابزدگي در توسعه صنعت ، بيابانزايي را در پي خواهد داشت

اراك- خبرنگار كيهان:
شتابزدگي در توسعه صنعت موجب تسريع در بيابانزايي مي شود.
پدر علم بيابان ايران با اظهار اين مطلب در همايش ملي بيابانزدايي ايران كه در اراك برگزار شده بود افزود: كوير و بيابان نعمتي خدادادي است و بايد در سايه تأمل و برنامه ريزي، تهديدهاي كوير را مهار و به فرصت تبديل كنيم.
پروفسور پرويز كردواني با اشاره به اينكه كوير نيازمند مديريت است افزود: براي بهره گيري از قابليت بيابان هاي ايران بايد برنامه هدفمند داشته باشيم.
وي با اشاره به اينكه نگاه توسعه گرا به جاي تمركز در بخش صنعت بايد در كشاورزي متمركز شود، گفت: در سايه مديريت و برنامه هاي كنترلي و به كارگيري روشهاي درست مي توان به غناي كوير كمك كرد.
كردواني با اشاره به برخي انتقادها نسبت به فعاليت كارخانه سولفات سديم در محيط تالاب ميقان گفت: در صورتي كه روش هاي مؤثر در استخراج نمك رعايت شود وجود اين تأسيسات نه تنها تخريب كننده نيست بلكه مي تواند به نمك زدايي از خاك و لايروبي تالاب كمك كند.

 شهردار: شهرداري شوشتر از هرگونه ساخت و ساز غيرمجاز در حاشيه شهر جلوگيري مي كند

شوشتر- خبرنگار كيهان:
شهرداري شوشتر از هرگونه ساخت و ساز غيرمجاز در حاشيه شهر جلوگيري مي كند.
شهردار شوشتر با اعلام اين خبر گفت: اين شهر در 10 سال اخير دچار رشد حاشيه نشيني و گسترش ساخت و ساز غيرمجاز در اين بخش از شهر شده است كه شهرداري تصميم دارد با انجام مميزي با اين روند مقابله كند.احمد آصفي با اشاره به اين كه شوشتر در 10 سال اخير تنها از قسمت حاشيه گسترش يافته است افزود: براي مقابله با ساخت و سازكنندگان غيرمجاز نيازمند همكاري دستگاههاي قضايي و انتظامي هستيم.وي با انتقاد از برخي ادارات شهرستان شوشتر و ارائه خدمات به حاشيه نشينان شهرستان كه اقدام به ساخت و ساز غيرمجاز كرده اند افزود: اين امر خود عاملي براي تشويق اين افراد نسبت به توسعه و رشد مناطق حاشيه شهر مي شود. آصفي گفت: شوشتر با داشتن حاشيه هاي زياد نيازمند ارائه خدمات شهري بسيار زيادي است و ادامه اين روند بودجه شهرداري را بايد براي ارائه خدمات از مركز شهر به حواشي غيرمجاز انتقال دهيم.

 آمريكايي ها شيوه اجراي سيستم مراقبت هاي بهداشتي اوليه را در شيراز فرامي گيرند

شيراز- خبرنگاركيهان:
دانشگاه علوم پزشكي شيراز، كارشناسان ايالت «مي سي سي پي» آمريكا را در زمينه شيوه اجراي سيستم مراقبت هاي بهداشتي اوليه (PHC) آموزش مي دهد.
معاون پژوهشي مركز تحقيقات سياستگذاري سلامت دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بيان اين مطلب گفت: براساس تفاهم نامه امضاءشده بين دانشگاه علوم پزشكي شيراز و دانشگاه ايالتي جكسون آمريكا، تجربه هاي سيستم هاي سلامت ايران توسط دانشگاه علوم پزشكي شيراز به منظور اجرا در مناطق روستايي و شهري ايالت مي سي سي پي آمريكا در اختيار كارشناسان آن منطقه قرار مي گيرد.
«حسن جولايي» اظهارداشت: مسئولان سلامت اين ايالت به دنبال طرح هايي در دنيا بودند كه خدمات مراقبت هاي بهداشتي اوليه را با هزينه كم در اختيار مردم قرار دهند كه با بررسي هاي انجام شده به توانايي ارائه اين خدمات ازطريق طرح شبكه هاي بهداشتي و درماني موجود در ايران پي بردند.
وي افزود: سيستم شبكه بهداشت و درمان ايران به دليل ايجاد امكان دسترسي به خدمات مراقبت هاي بهداشتي اوليه با هزينه كم بويژه در مناطق روستايي و محروم در منطقه مديترانه شرقي بي نظير است و اين درحالي است كه سيستم خدمات سلامت در آمريكا عمدتا با نگاه درماني و بيمارستاني طراحي شده و براي مردم و دولت آن كشور پرهزينه است بگونه اي كه بخشي از جمعيت آمريكا بويژه در ايالت مي سي سي پي نمي توانند از خدمات سلامت به خوبي بهره مند شوند كه اين مسئله، مسئولان اين ايالت را به فكر راه اندازي سيستمي فراگير و ارزان قيمت مانند شبكه هاي سلامت ايران انداخته است.
وي گفت: در همين راستا گروهي از كارشناسان آن ايالت به منظور آشنايي با سيستم شبكه اي و مراقبت هاي بهداشتي اوليه كشورمان به شيراز سفركرده و پس از بازديدهاي مختلف اين سيستم را كليدي براي دريافت خدمات بهداشتي و سلامت مردم دانستند.
وي اظهارداشت: براساس تفاهم انجام شده در آينده اي نزديك گروهي از كارشناسان آمريكايي در دانشگاه علوم پزشكي شيراز آموزش مي بينند تا با تربيت نيروهايي همانند بهورزان ايران بتوانند نظير خانه هاي بهداشت را در ايالت مي سي سي پي راه اندازي كنند.وي افزود: اجراي اين طرح ايراني در آن ايالت مورد توجه رسانه هاي جنوبي آمريكا قرار گرفته بطوري كه در خبرگزاري هاي معتبر آن كشور انعكاس يافته است.

 خريد 79 هزار كيلوگرم پيله تر از نوغانداران استان گلستان

گنبد كاووس- خبرنگار كيهان:
با پايان يافتن عمليات برداشت پيله تر، مقدار 79 هزار و 863 كيلوگرم پيله تر از نوغانداران شهرستان مينودشت و ساير مناطق استان گلستان توسط نمايندگي شركت ابريشم خريداري شد.
مديرجهاد كشاورزي شهرستان مينودشت ضمن اعلام خبر فوق گفت: امسال در شهرستان مينو دشت، بيش از هزار و 800 جعبه تخم نوغان توزيع شده كه پيله تر توليدي از اين تعداد، بيش از 60 درصد توليد استان را به خود اختصاص داده است.
حسن كاووس علت استقبال نوغانداران را، افزايش قيمت خريد تضميني پيله تر نسبت به سال گذشته ذكر كرده و خاطر نشان كرد: به علت شرايط آب و هوايي خاص امسال، خساراتي به درختان توت وارد شد كه نگراني توليدكنندگان را به همراه داشت.
كاووسي همچنين افزود: در سال جاري 2800 جعبه تخم نوغان با قيمت مصوب پايه سالهاي گذشته به مبلغ 75 هزار ريال بين يك هزار و 650 خانوار بهره بردار استان گلستان توزيع شده است. و با پرداخت مبلغ 45 ميليارد و 230 ميليون ريال به كشاورزان توسط شركت ابريشم همه پيله تر نوغانداران توسط نمايندگي اين شركت مستقر در شهرستان مينودشت خريداري شد.
وي همچنين، ميانگين توليد پيله تر از هر جبعه نوغان را 8/31 كيلوگرم اعلام كرد كه نسبت به سال گذشته افزايش نشان مي دهد.
در سال 88 ميانگين توليد پيله تر از هر جعبه 15/27 كيلوگرم و كل توليد پيله تر در استان مقدار 132 هزار كيلوگرم بوده است.

 استقبال از سرمايه گذاري تركيه در اردبيل

اردبيل- خبرنگار كيهان:
استاندار اردبيل گفت: استان اردبيل از سرمايه گذاري، سرمايه گذاران كشور تركيه در استان استقبال مي كند.
منصور حقيقت پور در ديدار با گروهي از سرمايه گذاران تركيه اي افزود: سرمايه گذاران ذي صلاح و علاقمند خارجي مي توانند در قالب فاينانس، در طرح ها و پروژه هاي مختلف استان مشاركت و سرمايه گذاري نمايند.
وي با اشاره به همسايگي و تعامل و روابط حسنه دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت تركيه و توانايي هاي دو كشور در حوزه هايي نظير سدسازي گفت: با استفاده بهينه تر از شرايط موجود و مشاركت و همكاري در طرح هايي نظير پروژه هاي مادأ فاينانس استان مي توان به موفقيت هاي چشمگيري دست يافت.
وي افزود: سد عمارت به عنوان يكي از بزرگ ترين سدهاي استان با ظرفيت ذخيره سازي حدود 294 ميليون مترمكعب آب و تحت پوشش قرار دادن بيش از 19 هزار هكتار از اراضي مستعد منطقه از جمله اين پروژه ها مي باشد.

 مازندران در توليد گل و گياهان زميني اول شد

ساري- خبرنگاركيهان:
مازندران با توليد 180ميليون اصله، شاخه و گلدان و بوته گل و گياهان زينتي رتبه اول را در كشور حائز شده است.
معاون بهبود توليدات گياهي جهاد كشاورزي مازندران با اعلام اين خبر افزود: هم اكنون 620هكتار فضاي گلخانه اي در مازندران وجود دارد.
يحيي ابطالي يادآور شد: از مجموع فضاي بسته 270هكتاري گلخانه اي در مازندران تنها 4درصد آنها مكانيزه هستند.
وي با تأكيد بر ضرورت توجه به رويكرد علمي در توليد محصولات زراعي و باغي خواستار تلاش تشكل هاي صادراتي براي صادرات گل و گياه مازندران به خارج شد.
وي ضرورت بكارگيري ظرفيت هاي فراوان بخش كشاورزي مازندران را خاطرنشان كرد و افزود: براي اقتصادي كردن فعاليت هاي كشاورزي توجه به اصول علمي در توليد محصولات ضرورت دارد.
ابطالي گفت: باتوجه اساسي دولت به توسعه كشاورزي روند مهاجرت روستائيان به شهرها كاهش يافت.

 در اجراي طرح آزادسازي سواحل مالكان خصوصي حريم 60 متري درياي مازندران زمين دولتي مي گيرند

ساري- خبرنگار كيهان:
در اجراي دستور رئيس جمهوري براي آزادسازي حريم دريا مالكان خصوصي در سواحل زمين دولتي دريافت مي كنند.
معاون عمراني استاندار مازندران با اعلام اين خبر در جلسه بررسي مشكلات سواحل استان در ساري افزود: متاسفانه بخشي از سواحل مازندران در اختيار افراد صاحب سند مالكيت قراردارد كه آزادسازي آنها با مشكلات حقوقي مواجه است.
سيدعيسي هاشمي حيدري گفت: در اجراي طرح آزادسازي حريم 60 متري درياي مازندران مالكان خصوصي به صورت توافق از زمين هاي دولتي و منابع طبيعي برخوردار مي شوند.
وي با اشاره به تاكيد رئيس جمهور براي آزادسازي قطعي سواحل با هدف دسترسي آسان مردم به دريا افزود: بخشي از اراضي ساحلي دراختيار دستگاه هاي دولتي آزادسازي شد.
معاون استاندار مازندران از تعيين حريم 60 متري سواحل خزر خبرداد و افزود: طرح ساماندهي سواحل در مناطق ساحلي آزاد شده مازندران اجرايي مي شود.
وي با انتقاد از كندي عمليات آزادسازي سواحل خزر گفت: طرح آزادسازي سواحل با روند فعلي 30 سال بطول مي انجامد.
استان مازندران 338 كيلومتر نوار ساحلي در اختيار دارد.

 پارك سنگي تفريحگاه ساحلي علي كله دزفول آماده بهره برداري شد

دزفول-خبرنگاركيهان:
شهردار دزفول گفت: پارك سنگي تفريحگاه ساحلي علي كله دزفول آماده بهر ه برداري شده است.
«محمدعلي دوايي فر» گفت:اين پارك درمحوطه اي به مساحت 1500متر مربع ساخته شده و هزينه تكميل آن 150ميليون ريال است.
وي افزود: ايده احداث پارك سنگي و جستجو براي سنگ هاي متناسب با اين پارك از سال گذشته آغاز شد.
دوايي فر افزود: هدف از احداث پارك سنگي دزفول پياده كردن فضاي طبيعي و مناظر كوهستاني دربافت شهري است تا مردم با حضور در آن از طبيعت بهره بيشتري ببرند.
تفريحگاه ساحلي علي كله دزفول يكي از مناطق بسيار زيبا درحاشيه رودخانه دز دزفول واقع شده است.

 

(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14