(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


یکشنبه 8 آبان 1390- شماره 20061

كاهش 8 درجه اي دما از روز دوشنبه
وضعيت بحراني زلزله زدگان تركيه در سرماي صفردرجه
زلزله شديد در پرو
مراسم شيطاني
300 ميليارد دلار خسارت سيل تايلند
محاكمه جاني آمريكايي
گران قيمت ترين خانه جهان شگون ندارد!
جزيره بدون زن!
دكتر صدر عنوان كرد تعرفه هاي 90 باطل شد
زمين لرزه حوالي گتوند را لرزاند
تلفن هاي 250 تبليغ كننده داروهاي ماهواره اي مسدود شد
رئيس سازمان محيط زيست: تكنولوژي بارور كردن ابرها دركشور بومي شد
حوادث كوتاه از كشور
با افزايش 2 برابري زندانيان مهريه؛ طي 50 روز 327 زنداني مهريه راهي زندان شدند
رئيس پليس فتاي اصفهان: بيشترين كشفيات قاچاق متعلق به گوشي تلفن همراه است
پيامك راز قتل 2نفر را برملا ساختهواشناسي پيش بيني كرد
كاهش 8 درجه اي دما از روز دوشنبه

مديركل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي گفت: از دوشنبه دماي هوا در برخي استان ها از جمله تهران 4 تا 8 درجه كاهش مي يابد.
عبدالرضا اميدوار شهري در گفت وگو با فارس درباره ادامه روند بارندگي در كشور افزود: از فردا بارندگي ها قطع خواهد شد.
اميدوار شهري براي استان هاي آذربايجان شرقي، اردبيل، گيلان، مازندران، گلستان، كردستان، زنجان، قزوين، البرز، تهران، همدان، مركزي، كرمانشاه، لرستان، ايلام، شمال سمنان و با شدت كمتر در استان هاي قم، خراسان شمالي و شمال خراسان رضوي بارش شديد باران و آبگرفتي معابر عمومي را پيش بيني كرد و گفت: كاهش 4 تا 8 درجه اي دما در اين استان ها خواهد بود.
32 مصدوم در 63 حادثه بارندگي
مدير روابط عمومي سازمان امداد و نجات هلال احمر نيز از بروز 63 حادثه طي 24 ساعت در نقاط مختلف كشور خبر داد و افزود: در اين حوادث 58 شهروند توسط نيروهاي هلال احمر نجات يافتند.
حسين درخشان گفت: تمامي پايگاههاي امداد و نجات در سراسر كشور آماده باش هستند.
وي گفت: بر اثر بارش شديد برف در گردنه مير، خلخال و اردبيل شاهد بروز 12حادثه بوديم و در مجموع امدادگران توانستند 58 شهروند را نجات داده و از 32 مصدوم 23 نفر به بيمارستان اعزام و 9 نفر نيز به صورت سرپايي درمان شدند.
درخشان گفت: همچنين امدادگران هلال احمر مشغول امدادرساني به ساكنان يك روستا در سرعين اردبيل هستند كه به دليل كولاك و برف در محاصره قرار داشت.
نجات 11 خانوار عشايري
از محاصره برف و سرما در اردبيل
11 خانوار عشايري با تلاش مأموران امدادي استان اردبيل از محاصره برف سنگين و سرماي زير صفر منطقه نجات يافتند.
اين خانوارهاي عشاير طي روزهاي پنج شنبه و جمعه در ارتفاعات شهرستان هاي مشكين شهر، اردبيل، نير و سرعين گرفتار برف سنگين و كولاك شده بودند.
مأموران امور عشايري همچنين 4هزار رأس دام اين خانوارهاي عشاير را به نقطه امن انتقال دادند.
بارش برف سنگين در اغلب شهرستان هاي استان اردبيل بويژه ارتفاعات اين استان تعدادي از عشاير منطقه را كه در حال كوچ از مناطق ييلاقي به سوي قشلاق بودند، غافلگير كرد.
عشاير استان اردبيل كه به شاهسون مشهور هستند اواخر بهار از مناطق قشلاقي به ارتفاعات كوه سبلان و بزقوش و اواخر مهرماه به مناطق قشلاقي خود در جلگه مغان كوچ مي كنند.
آغاز طرح زمستاني 90 در جاده هاي 5 استان
رئيس پليس راهور نيروي انتظامي با بيان اين كه طرح زمستاني 90 به صورت شناور است گفت: در حال حاضر اين طرح در 5 استان كشور اجرايي شده است.
به گزارش ايرنا سردار اسكندر مومني گفت: كنترل سرعت و استفاده از وسايل ايمني از مهمترين رويكردهاي ما در طرح زمستانه است كه در اين راستا نيازمند همراهي مردم هستيم.
وي در خصوص استفاده جوانان از موتورسيكلت هاي با قدرت بالا افزود: از نظر قوانين استفاده از موتورسيكلت هاي 250 سي سي به بالا در سطح شهر ممنوع است. مومني گفت: جوانان براي خالي كردن هيجان هاي خود بايد به پيست هاي موتورسواري كه با نظارت فدراسيون موتورسواري و نيروي انتظامي در قالب برنامه هاي خاص انجام مي شود مراجعه كنند.
آبگرفتگي و ترافيك
قصه تكراري تهران
پس از هر باران
از روز جمعه بارش شديد باران در تهران آغاز شد و آبگرفتگي شديد معابر و نيز پر شدن ظرفيت انهار مشكلاتي را در سطح شهر بازخواني كرد كه تا به حال و با هر بارش شديد و خفيف باران مردم شاهد آن بوده اند.
ايجاد چاله هاي پر از آب در خيابان ها، كيميا شدن تاكسي و اتوبوس و استفاده مردم از خودروهاي شخصي و در نتيجه بروز ترافيك شديد و قفل شدن خيابان ها از جمله اين مشكلات است.
ترافيك تند نيست، كند است
معاون فرهنگي معاونت حمل و نقل ترافيك شهرداري تهران با اشاره به بارش شديد باران در سطح شهر تهران گفت: ترافيك بند نيست اما به كندي انجام مي شود. شهرام جباري زادگان با بيان اينكه در حال حاضر در محورهاي پرتردد مانند شهيد چمران اختلال حركت داريم گفت: بارش سنگين باران باعث كندي تردد مي شود.
مشكلات را برطرف كرده ايم
به گفته مشاور معاون خدمات شهري شهرداري تهران جوي هاي آب را لايروبي كرده و مشكلات را برطرف كرده ايم.
قبادي فر با تأكيد بر اينكه از ابتداي بارندگي 3 شيفته فعاليت كرده ايم، گفت: حدود 4500 نيروي كارگري در بحث رفت و روب و 5 هزار نيرو در بحث آبگرفتگي و 1200 نفر در قالب هاي اكيپ هاي لايروبي مشغول به فعاليت هستند.
انهار كشش حجم زياد بارندگي را ندارد
وي با اشاره به اينكه از شب گذشته حجم بارندگي زياد بوده است، گفت: حجم بارندگي بيش از كشش جوي هاي آب است در نتيجه باعث سرريز شدن مي شود.
قبادي فر ادامه داد: تا ساعت 6 صبح شهر را به حالت عادي برگردانديم اما دوباره با بارش شديد باران در برخي از نقاط آبگرفتگي ايجاد شد.
وي در پاسخ به اين پرسش كه هميشه اعلام مي كنيد ريختن زباله باعث آبگرفتگي مي شود، گفت: بله شهروندان وقتي زباله مي ريزند باعث گرفتگي انهار مي شود.
قبادي فر اظهار داشت: براساس گزارش هواشناسي در تاريخ هاي 4 و 5 آبان 31ميلي متر بارندگي در سطح شهر داشته ايم.
وي در پاسخ به پرسشي مبني بر كشش نهرهاي تهران افزود؛ هنگامي كه در 24 ساعت 31 ميلي متر بارندگي داريم مطمئناً نهرها كشش لازم را دارند ولي با بارش 31ميلي متر بارندگي در 10 دقيقه به دليل شدت بارندگي شايد نهرها كشش اين مقدار بارندگي را نداشته باشند.
مشاور معاون خدمات شهري شهرداري تهران با اشاره به اينكه در طول 24 ساعت اخير 12 مورد بارندگي شديد داشته ايم، افزود: مواقعي كه حجم بارندگي ها زياد است از ظرفيت نهرها نيز بيشتر استفاده مي شود.
وي افزود: ما بايد از مسدود شدن نهرها جلوگيري كنيم تا آبي كه در يك منطقه جمع شده است، با حركت در نهرها كاهش يابد.
قبادي فر با بيان اينكه نهرهاي سطح شهر مسدود نيستند يادآور شد: 3 روز است كه باران به صورت متداول مي بارد اگر نهرهاي سطح شهر مسدود بودند اين همه آب تخليه نمي شد.
وي با اشاره به اينكه تمام دريچه ها و نهرها لايروبي شده اند يادآور شد: ظرفيت پذيرش آب در نهرها را بيشتر كرده ايم.
402 نقطه آبگرفتگي
در تهران ديده شده است
مشاور معاون خدمات شهري شهرداري تهران در خصوص نقاط آبگرفتگي در تهران نيز گفت: در طي چند روز گذشته براساس اعلام 137حدود 402نقطه آبگرفتگي در تهران ديده شده كه آنها را برطرف كرده ايم.
وي با بيان اينكه يكي از مشكلات، خودروهاي تك سرنشين در شهر هستند گفت: بارندگي باعث مي شود سطح معابر لغزنده شود و همچنين رانندگان سرعت خود را كم كنند، حجم زياد خودروها و سرعت پايين باعث ايجاد ترافيك مي شود و تردد شهروندان را دچار مشكل مي كند.
همچنين به گزارش ايسنا حسين كلخوراني، معاون خدمات شهري شهردار تهران نيز از برطرف كردن آب گرفتگي 400 نقطه شهر طي بارش هاي چند روز اخير خبر داد.
وي با اشاره به اينكه گزارش برخي از اين آب گرفتگي ها از طريق سامانه 137 به شهرداري تهران اعلام شده است، اظهار كرد: برخي از اين نقاط نيز توسط گشت هاي شهرداري تهران شناسايي شده و براي رفع آن اقدام كرده اند.
كلخوراني ايجاد سيلاب و روان آب در سطح سواره رو و پياده روي شهر را ناشي از دبي بالاي بارش دانست و خاطرنشان كرد: در بسياري از موارد ايجاد سيلاب ناشي از آب گرفتگي نبوده، بلكه به دليل محدوديت ظرفيت كانال ها و جوي ها در مقابل اين حجم بالاي بارش بوده است.
به گفته وي، مسير روان آب هاي ايجاد شده نيز به سمت مسير كانال اصلي منحرف شده تا بخشي از مشكل ناشي از آب هاي روان به اين صورت برطرف شود.
مشكل كمبود تاكسي نداشتيم
در حالي كه كيمياشدن تاكسي در روزهاي باراني از مشكلات عادي مردم تلقي مي شود مديرعامل سازمان تاكسيراني در مورد وضعيت خدمات رساني تاكسي هاي پايتخت با توجه به بارش هاي روزهاي گذشته گفت: مشكل كمبود تاكسي در معابر اصلي شهر نداشتيم.
محمد احمدي بافنده با بيان اينكه از ساعات ابتدايي صبح ديروز گشت هاي ما در معابر اصلي حضور داشتند گفت: با وجود افزايش مسافر در روزهاي باراني مشكلي از لحاظ كمبود تاكسي نداشته ايم.
وي ادامه داد: در تمامي معابر اصلي تاكسي ها حضور خوبي دارند اما ممكن است در معابر و خيابان هاي فرعي مشكل نبود تاكسي وجود داشته باشد.
بافنده با اشاره به افزايش ترافيك در معابر شهر تهران گفت: در برخي ايستگاههاي خطي به دليل ترافيك ممكن است با ازدحام مسافر روبرو شويم.
نظارت بر عملكرد تاكسي ها
معاون ترافيك شهردار تهران نيز گفت: ناوگان حمل و نقل عمومي تهران با تمام ظرفيت و توان در اين روزهاي باراني به شهروندان خدمات رساني مي كند.
مهندس سيدجعفر تشكري هاشمي افزود: در چندمين روز بارش باران، صبح شنبه با كندي ترددها به دليل حجم بالاي بارش مواجه بوديم اما مترو، اتوبوسراني و تاكسيراني با تمام ظرفيت نسبت به جابه جايي و خدمات رساني به شهروندان اقدام كر دند.
وي اظهار كرد: بارش باران، طي روزهاي اخير كم نظير بوده است اما با وجود حجم بالاي بارش تعداد نقاط درگير با آب گرفتگي بسيار كم بوده است و نيروهاي خدمات شهري بلافاصله پس از شناسايي نقاط درگير آب گرفتگي نسبت به رفع مشكل اقدام كرده اند.
معاون شهردار تهران با بيان اين كه در روزهاي باراني شاهد كاهش تردد موتورسيكلت ها در شهر هستيم و اين افراد بيشتر با حمل و نقل عمومي و وسايل نقليه شخصي سفر مي كنند گفت: مترو، اتوبوسراني امروز روز پرمسافري را داشتند و با تمام ظرفيت به شهروندان خدمات رساني كردند، همچنين در نقاطي كه تجمع مسافران را داشتيم با اعزام اتوبوس هاي كمكي تلاش شد تا به شهروندان خدمات رساني مناسب صورت گيرد.
بازار چتر داغ شد
همزمان با كاهش دما و آغاز بارشهاي پاييزي در كشور، حجم خريد و مصرف انواع چتر نيز در بازار كشور افزايش يافته است.
چتر از جمله كالاهاي فصلي در بازار ايران محسوب مي شود كه به طور معمول در فصول پاييز و زمستان خريد آن با افزايش مواجه مي شود. از سوي ديگر با توجه به اين كه چتر جزو كالاهاي با عمر بالا محسوب مي شود معمولا بازار اين محصول نيز محدود بوده و فروش آن نيز در محدوده مشخصي قرار دارد. بعضا يك چتر تا چند دهه نيز براي خريدار آن كار مي كند.
تهراني ها هواي پاك
استشمام كردند
بارندگي هاي چند روزه اخيراين حسن بزرگ را نيز براي مردم كلانشهر تهران به ارمغان آورد كه بعد از ماهها توانستند يك روز هواي پاك استشمام كنند.
محمد رستگاري مدير مركز پايش آلودگي هواي تهران در پاسخ به اين پرسش فارس كه با توجه به بارندگي هاي اخير در كشور وضعيت هواي شهر تهران در چه شرايطي قرار دارد؟ اظهار داشت: براساس تمام پارامترها از جمله ذرات معلق كمتر از 5/2ميكرون وضعيت هواي پايتخت جمعه و شنبه در شرايط پاك قرار دارد.
وي ادامه داد: همچنين طبق ميانگين آلايندگي هاي اندازه گيري شده در ايستگاههاي سطح شهر تهران مونوكسيدكربن 35، ازن9، دي اكسيد نيتروژن 35، دي اكسيد گوگرد31، ذرات معلق كمتر از 10ميكرون 27 و ذرات معلق كمتر از 5/2ميكرون 39 تخمين زده شده است.

 وضعيت بحراني زلزله زدگان تركيه در سرماي صفردرجه

سرماي زمستاني زلزله زدگان تركيه را فلج كرده و نياز آنها را به چادرهاي ضخيم دوچندان كرده است.
به گزارش واحد مركزي خبر به نقل از شبكه تلويزيوني «دويچه وله»، وضع زلزله زدگان تركيه اسفبار است. اين در حالي است كه سازمانهاي امدادي بين المللي كمك هاي ارسالي را از طريق هوايي به تركيه منتقل مي كنند. براساس اعلام سازمانهاي امدادي، تامين سرپناه براي زلزله زدگان مهمترين هدف مطرح در شرايط كنوني است زيرا دماي هوا به شدت كاهش يافته و بارش برف آغاز شده است.
مقامات تركيه درخواست هزاران چادر مقاوم در برابر سرما را مطرح كرده اند. در عين حال، تلاش هاي امدادگران براي يافتن شمار بيشتري از بازماندگان اين زمين لرزه مهيب ادامه دارد.
مقامات تركيه تلاش مي كنند براي هزاران زلزله زده بي خانمان، غذا و چادر تامين كنند اما اين كار دشوار است.
براساس سازمان بلاياي طبيعي تعداد تلفات زلزله شرق تركيه به 576 نفر رسيده است. بنا به اين گزارش همچنين 2 هزار و608 نفر زخمي شده اند و 187 نفر نيز زنده از زير آوار بيرون آورده شدند.
گفتني است در زلزله 2/7ريشتري روز يكشنبه بيش از 6 هزار و17واحد مسكوني به كلي تخريب شده است.

 زلزله شديد در پرو

زمين لرزه 9/6 ريشتري پرو را لرزاند.
به گزارش واحد مركزي خبر، تاكنون تلفات جاني از اين زمين لرزه گزارش نشده اما ترس و وحشت ساكنان ليما پايتخت اين كشور و چندين شهر ديگر را فرا گرفته است. براساس گزارش مركز زلزله نگاري آمريكا، مركز اين زمين لرزه 300 كيلومتري جنوب شرقي ليما بوده است. بنا به گزارش هاي رسيده، ساكنان 8 ميليون و 500 هزار نفري ليما و ديگر شهرها از وحشت و ترس زلزله خانه هاي خود را ترك كرده اند. مسئولان پرويي مي گويند فقط سه نفر زخمي شدند و دو خانه گلي نيز فروريخته است.
گفتني است، زلزله 4 سال قبل اين منطقه منجر به كشته شدن بيش از 500 نفر و تخريب 40 هزار واحد مسكوني شد.

 مراسم شيطاني

پليس آفريقاي جنوبي روز جمعه از آتش زدن دو دختر جوان در يك مراسم شيطاني در اين كشور خبر داد.
به گزارش واحد مركزي خبر، چهار جوان آفريقايي اين دو دختر 16 و 18 ساله را ابتدا بهم بستند و پس از آغشته كردن آنها به بنزين آنان را به آتش كشيدند. بنا به اين گزارش دختر 18 ساله به دليل شدت جراحات پس از انتقال به بيمارستان جان باخت اما دختر 16 ساله با وجود جراحات زياد از اين حادثه جان سالم به در برده است.
گفتني است عاملان اصلي اين جنايت دستگير شده اند.

 300 ميليارد دلار خسارت سيل تايلند

سيل ويرانگر در تايلند حدود 300 ميليارد دلار خسارت به بار آورده است.
به گزارش شبكه تلويزيوني سي سي تي وي، مهيب ترين سيل در نيم قرن گذشته همچنان چندين كشور جنوب شرق آسيا را فلج كرده است.
طوفانهاي موسمي با بارش شديد باران و جاري شدن سيل در تايلند، كامبوج، ميانمار، لائوس، ويتنام و فيليپين همراه شده است.سيل خسارتهاي انساني و مالي بسيار گسترده اي به بار آورده است.بر اثر اين سيل در تايلند 400 نفر كشته و 650 هزار نفر بي خانمان شده اند. خسارتهاي اقتصادي مستقيم اين سيل از مرز 130 ميليارد دلار فراتر رفته است. صنايع محلي تايلند نيز حدود 130 ميليارد دلار زيان ديده اند.
سيل سبب از بين رفتن بخش زيادي از شاليزارهاي تايلند شده است كه بزرگترين توليدكننده برنج در جهان به شمار مي رود.
در كامبوج نيز سيل سبب نابودي 600 هزار هكتار زمين و 2500 كيلومتر از جاده هاي محلي شده است.خسارتهاي سيل در فيليپين نيز حدود 350 ميليون دلار برآورد شده است. اين سيل، در كشورهاي مذكور صدها كشته نيز برجاي گذاشته است.

 محاكمه جاني آمريكايي

قرار است يك گروهبان ارتش آمريكا به اتهام قتل غيرنظاميان افغان و برداشتن بخش هايي از اجساد آنها به عنوان يادگاري محاكمه شود.
به گزارش واحد مركزي خبر به نقل از خبرگزاري رويترز از تاكوماي واشنگتن، محاكمه نظامي گروهبان «كالوين گيبز» (26ساله) نقطه اوج تحقيقاتي 188ماهه درباره وحشيانه ترين رفتاري است كه نيروهاي ارتش آمريكا در مدت يك دهه جنگ در افغانستان به ارتكاب آن متهم شده اند.
مسئولان وزارت دفاع آمريكا (پنتاگون) اعلام كردند تحقيقات درباره مصرف حشيش در واحد تحت فرماندهي «گيبز» به كشف اين ماجرا منجر شد كه به وجهه آمريكا در جهان آسيب رساند.
گيبز كه اهل بلينگس در ايالت مونتانا است به قتل عمد و قطع انگشتان اجساد و كتك زدن همكارش كه مصرف حشيش را در داخل واحد نظامي به مقامات بالاتر اطلاع داده بود متهم است.
در مدارك دادگاه آمده است كه استخوان انگشتان و پاهاي قربانيان افغان نزد گيبز پيدا شده است.
د ر صورتي كه گيبز در خصوص هر سه اتهام گناهكار شناخته شود حداكثر به حبس ابد بدون احتمال آزادي مشروط محكوم خواهد شد.

 گران قيمت ترين خانه جهان شگون ندارد!

گران قيمت ترين خانه جهان در بمبئي بدون استفاده رها شده است چرا كه صاحب ميلياردر آن فكر مي كند، نقل مكان به اين خانه برايش بدشانسي مي آورد!
به گزارش ميل آنلاين، اين خانه 27 طبقه كه براي «موكش آمباني»، ثروتمندترين مرد هند ساخته شده و آنتليا نام دارد 6 طبقه پاركينگ همراه با كليه امكانات از جمله باغ هاي معلق دارد. خانواده آمباني (همسر و دو دختر وي) نگرانند از آنجا كه اين خانه بر اساس اصول معماري باستاني هند ساخته نشده است، برايشان بدشانسي بياورد. طبق سنت باستان هند بسيار مهم است كه خانه رو به آفتاب باشد اما گفته شده كه آنتليا در قسمت شرقي خود به اندازه كافي پنجره ندارد. گفتني است، هزينه ساخت اين منزل مسكوني اشرافي يك ميليارد دلار برآورد شده است.

 جزيره بدون زن!

«آتوس» جزيره اي است كه هيچ زني مجاز ورود به آن نيست. اين جزيره از سال 1060هيچ زني را به خود نديده است.
حتي برخي حيوانات ماده نيز اجازه زندگي در اين جزيره را ندارند. بازديد از «آتوس» به غير از اتباع يونان براي ساير بازديدكنندگان خارجي مجاز است اما به حضور 20مرد حداقل 18ساله در روز محدود مي شود. ورود به آتوس هم محدوديت هاي خاص خود را دارد. بازديدكنندگان طي مراحل مختلف چك مي شوند تا هيچ حيوان ماده اي را وارد جزيره نكنند. همچنين ورود هر نشاني از زن حتي عكس هاي تزئيني نيز جرم است. جالب تر آنكه پليس هايي در جاي جاي اين جزيره حضور دارند كه وظيفه شان دستگيري افراد موجودات زن نماست.
در صومعه «آتوس» به طور انحصاري فقط خداي يونان مورد پرستش قرار مي گيرد. در كتابخانه صومعه تعداد زيادي كتب خطي و نادر از قرون مختلف وجود دارد. در اين جزيره وجود هرگونه آلات موسيقي، استعمال دخانيات، بازي، راديو و تلويزيون، تلگراف و روزنامه ممنوع است و در سراسر اين جزيره فقط يك خودرو وجود دارد.
راهبان آتوس بعد از تولد به اين جزيره فرستاده مي شوند و در طول عمرشان هيچ زني را نمي بينند.

 دكتر صدر عنوان كرد تعرفه هاي 90 باطل شد

رئيس كل سازمان نظام پزشكي ايران با اعلام مخالفت اكثريت قاطع جامعه پزشكي كشور با فارسي نويسي نسخه هاي پزشكي گفت: پزشكان معتقدند اين موضوع از اولويت هاي نظام سلامت كشور نيست.
دكتر سيد شهاب الدين صدر ديروز در ديدار با رؤسا و مديران عامل بيش از 30 بيمارستان خصوصي در تهران، بر حمايت سازمان نظام پزشكي از فعاليت و ارايه خدمات بيمارستان هاي غيردولتي به مردم كشور تأكيد كرد.
وي با ارايه خلاصه اي از روند تعيين و اعلام تعرفه هاي درماني دولتي و غير دولتي سال 1390، گفت: خوشبختانه با ارايه نظرات كارشناسي و مستند، مبناي رشد تعرفه هاي غيردولتي در سال جاري، همان تعرفه هاي اعلام شده از سوي سازمان نظام پزشكي براي سال 89 در نظر گرفته شد و با وجود اينكه شاهد رشد منطقي و متناسب تعرفه هاي غير دولتي در سال 90 نبوديم اما در اين حوزه عقبگرد نيز نداشتيم.
رئيس كل سازمان نظام پزشكي خاطرنشان كرد: در حال حاضر و به دليل خدشه قانوني نسبت به روال تعيين و اعلام تعرفه هاي سال 90، دولت اين تعرفه ها را ابطال نموده و در تلاش است با تشكيل شوراي عالي بيمه سلامت، روند قانوني تعيين تعرفه ها را رعايت كند.
وي افزود: به نظر مي رسد با عضويت نماينده سازمان نظام پزشكي، نماينده بخش خصوصي و نماينده وزارت بهداشت در تركيب 7 نفره پيش بيني شده در ساختار شوراي عالي بيمه سلامت، تعادل اثرگذاري در اين شورا بين ارايه دهندگان و خريداران خدمات حوزه سلامت برقرار شود.
صدر با اشاره به نتايج يكي از آخرين طرح هاي پژوهشي و مركز افكار سنجي سلامت ايران، اعلام كرد: براساس نظرسنجي صورت گرفته از بين پزشكان، اكثريت قاطع آنها با فارسي نويسي نسخه هاي پزشكي مخالف بوده و آن را از اولويت هاي نظام سلامت كشور نمي دانند.

 زمين لرزه حوالي گتوند را لرزاند

اهواز-خبرنگاركيهان:
زلزله اي به قدرت 6/4 در مقياس امواج دروني زمين، بامداد شنبه حوالي شهرستان گتوند را لرزاند.
مركز لرزه نگاري كشوري مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، زمان وقوع اين زمين لرزه را ساعت دو و 18دقيقه بامداد شنبه اعلام كرد.
تا زمان لحظه مخابره اين خبر، گزارشي در مورد ميزان خرابي و تلفات احتمالي دريافت نشد اما بنا به تحقيقات انجام شده، آسيبي به تأسيسات آبي سد گتوند وارد نيامد. شهرستان گتوند در فاصله 124كيلومتري شمال اهواز قرار دارد.

 تلفن هاي 250 تبليغ كننده داروهاي ماهواره اي مسدود شد

رئيس سازمان غذا و دارو از ارائه لايحه اي به مجلس براي برخورد با شركت هاي دارويي كه در ماهواره تبليغ مي كنند، خبر داد.
احمد شيباني با اعلام اين خبر ضمن اشاره به داروها و مواد بهداشتي و آرايشي كه در ماهواره ها تبليغ مي شود، تصريح كرد: اصولاً همه محصولات بهداشتي، آرايشي و دارويي كه در شبكه هاي ماهواره اي تبليغ مي شوند مورد تأييد ما نيستند و از عوارض زيادي برخوردارند.
وي افزود: از ابتداي امسال با هماهنگي نيروي انتظامي، وزارت ارشاد و قوه قضائيه در حال پيگيري كساني هستيم كه شماره موبايل هاي خود را در اختيار اين تبليغات قرار مي دهند. در حال حاضر 250 شماره موبايل را شناسايي و صاحبان آنها را به مراجع قضايي معرفي كرده ايم.
شيباني اضافه كرد: تبليغ تمام داروها مجوز مي خواهد و اگر رسانه اي بدون مجوز براي دارويي تبليغ كند به مرجع قضايي معرفي خواهد شد؛ در حال حاضر به دنبال اين هستيم تا ماده واحده اي را به مجلس شوراي اسلامي پيشنهاد دهيم تا فعاليت شركت هايي را كه محصولات خود را در ماهواره تبليغ مي كنند محدود كنيم.
وي به فارس گفت: اكثر تبليغ هايي كه در ماهواره انجام مي شود، محصولات بي كيفيت، تقلبي و قاچاق است، چرا كه اگر غير از اين بود در رسانه هاي داخلي آزادانه تبليغ و با مجوز وزارت بهداشت وارد مي شد؛ يكي از راه هايي كه وزارت بهداشت براي اطمينان مردم نسبت به شناسايي محصولات با كيفيت و بي كيفيت قرار داده برچسب اصالت است كه بر روي محصولات الصاق مي شود. از مردم مي خواهيم براي حفظ سلامتي خود از خريد اين محصولات خودداري كنند، چرا كه اين محصولات سلامتي مردم را نشانه گرفته است.
رئيس سازمان غذا و دارو با اشاره به برنامه هاي وزارت بهداشت در برخورد با كالاهاي بهداشتي قاچاق موجود در بازار گفت: بازرسي و نظارت فيزيكي را شروع كرده ايم، اما از مردم نيز مي خواهيم كه ما را در اين امر كمك كنند و محصولات آرايشي و بهداشتي را از هر جايي تهيه نكنند.
وي افزود: هفته گذشته جلسه اي با ضابطين قضايي برگزار كرديم و مقرر شد در تمام استان ها ضابطين قضايي تعريف شده بازرسي هاي منظمي از واحدهاي صنفي انجام دهند؛ در حال حاضر در داروخانه ها كالاي قاچاق نداريم، البته در برخي داروخانه ها به صورت محدود داورهاي غيرمجاز، خارج از ليست و بعضاً تقلبي وجود دارد كه تعداد آن بسيار محدود است؛ بازرسان ما با حكم قضايي نسبت به بازرسي اين داروخانه ها اقدام مي كنند و طبق قانون جرايمي تا تعطيلي داورخانه ها و جريمه براي آنها در نظر گرفته مي شود.
شيباني تأكيد كرد: اينكه صاحبان برخي داروخانه ها بگويند به خاطر مسائل اقتصادي روي به فروش داروهاي خارج از ليست يا قاچاق مي آورند حرف صحيحي نيست، هر چند آنها مشكلاتي با بيمه ها در بازپرداخت هزينه ها دارند، اما چند قلم داروي قاچاق اقتصاد يك داروخانه را زير رو نمي كند؛ با توجه به حساسيت داروي قاچاق و تقلبي حتي وجود يك جعبه داروي تقلبي در يك داروخانه نيز زياد است.
وي در خصوص محصولات آرايشي نيز گفت: در محصولات بهداشتي بيشترين بحثي كه مطرح است قاچاق و تقلب است. ممكن است بخشي از آنها در داخل كشور و بخشي نيز در كشورهاي همجوار باشد. در اين زمينه خود وارد كننده هاي محصولات بهداشتي و آرايشي بايد براي اخذ برچسب اطمينان وزارت بهداشت اقدام كنند تا مردم فرق بين كالاهاي قاچاق و تقلبي و اصلي را متوجه شوند.

 رئيس سازمان محيط زيست: تكنولوژي بارور كردن ابرها دركشور بومي شد

رئيس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: به همت متخصصان داخلي تكنولوژي بارور كردن ابرها در كشور بومي شده و با اين كار مي توان ضمن بارش نزولات آسماني، وارونگي و ايستايي هوا را از بين برد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، محمد جواد محمدي زاده رئيس سازمان حفاظت محيط زيست اظهار داشت: براي حل مشكل ايستايي هوا و وارونگي آن اگر ابري درآسمان وجود داشته باشد، از روش باروركردن ابرها استفاده مي شود در غير اين صورت بايد در بين سطوح پايين جو پايداري را تغيير داد و حركت در هوا ايجاد كرد كه به دنبال اين تكنولوژي هستيم تا امسال مورد استفاده قرار گيرد.
وي تصريح كرد: براي حل مشكل ايستايي هوا و وارونگي آن به غير از روش بارور كردن ابرها، بايد در بين سطوح پايين جو پايداري را تغيير داد و حركت در هوا ايجاد كرد كه امسال به دنبال اين تكنولوژي هستيم.
محمدي زاده ادامه داد: ايستايي هوا و وارونگي آن پديده اي طبيعي است كه بسته به شرايط اقليمي منطقه ايجاد مي شود؛ اختلاف دما در بين سطوح پايين جو به حدي مي رسد كه اصطلاحا به ايستايي و وارونگي هوا مي انجامد كه اين مشكل را در تهران بعضا به علت ارتفاعات اطرافش شاهد هستيم.

 حوادث كوتاه از كشور

كشف 200 دستگاه چرخ گوشت
اصفهان- خبرنگار كيهان:رئيس پليس پيشگيري فرماندهي انتظامي استان اصفهان اظهار داشت: ماموران مستقر در ايست و بازرسي شهيد امامي فرماندهي شهرضا حين كنترل خودروهاي عبوري به يك دستگاه كاميون مشكوك و آن را متوقف كردند.
سرهنگ هوشنگ انصاري افزود: در بازرسي از خودروي ياد شده ماموران تعداد 200 دستگاه چرخ گوشت خارجي قاچاق را كشف و ضبط و راننده خودرو به نام «عين الله- ب» را به اتهام حمل كالاي قاچاق دستگير و خودروي مذكور نيز توقيف و به پاركينگ منتقل كردند.
دستگيري سارقان كندوي عسل
خوانسار- خبرنگار كيهان:سارقاني كه در طول چندين ماه اقدام به سرقت كندوهاي عسل در خوانسار كرده بودند با هوشياري مامورين آگاهي نيروي انتظامي در يك تعقيب و گريز دستگير شدند.
از اين سارقان تعداد 140 عدد كندوي عسل به ارزش 140 ميليون ريال كشف و اموال مسروقه به مالباختگان بازگردانده شد.

 با افزايش 2 برابري زندانيان مهريه؛ طي 50 روز 327 زنداني مهريه راهي زندان شدند

معاون ستاد ديه كشور از استقبال نكردن زوج هاي جوان براي ثبت عندالاستطاعه در سند ازدواج خبر داد و افزود: متأسفانه زندانيان مهريه افزايش دو برابري داشته اند.
محمد علي ساري در گفت وگو با مهر با بيان اينكه آمار زندانيان مهريه نسبت به سال گذشته 50 درصد افزايش داشته است گفت: تنها در مدت 50 روز شاهد افزايش 327 نفري زندانيان مهريه بوده ايم.
معاون ستاد ديه كشور با بيان اينكه پس از ابلاغ دستورالعمل رئيس اسبق سازمان ثبت اسناد استفاده از درج عندالاستطاعه و عندالمطالبه در سند ازدواج آزاد شد گفت: شايد بتوان اينگونه عنوان كرد كه تاكنون هيچ زوجي از ثبت عندالاستطاعه بودن مهريه در سند ازدواج خود استفاده و استقبال نكرده است.

 رئيس پليس فتاي اصفهان: بيشترين كشفيات قاچاق متعلق به گوشي تلفن همراه است

رئيس پليس فتاي اصفهان گفت: گوشي تلفن همراه جزو بيشترين كشفيات قاچاق در كشور است كه بيشتر آنها از چين وارد مي شود.
ستار خسروي ديروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: به دلايل مشكلات تعرفه اي كه گوشي تلفن همراه در كشور دارد بسياري از گوشي هاي تلفن همراه از طريق قاچاق وارد كشور مي شوند.
وي با بيان اين كه بسياري از كشفيات بار قاچاق را گوشي تلفن همراه تشكيل مي دهد، افزود: بخش عمده قاچاق ورودي گوشي همراه از كشور چين وارد ميشود.
رئيس پليس فتاي اصفهان افزود: بار قاچاق ارزان تر و از كيفيت پايين تري نسبت به كالاي اصلي برخوردار بوده و استانداردهاي لازم را رعايت نكرده اند.
خسروي اضافه كرد: اغلب موارد كالاهاي قاچاق از مواد خطرناك ساخته شده اند. وي افزود: قاچاق گوشي تلفن همراه در ايران جزو بيشترين كشفيات بار قاچاق كالا است. وي ادامه داد: گوشي تلفن همراه در حال حاضر با توجه به تعرفه هاي گمركي كه وجود دارد اگر از طريق مجاز وارد شود بسيار گران تر براي مصرف كننده درمي آيد.

 پيامك راز قتل 2نفر را برملا ساخت

با بررسي پيامك هاي تلفني توسط كارآگاهان پليس آگاهي سرعين راز قتل دو نفر دراين شهرستان برملا شد.
به گزارش روز شنبه ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني پليس، درپي اعلام مفقود شدن نوجوان 14ساله اي در سوم تير ماه امسال به پليس آگاهي سرعين، كارآگاهان اين يگان اقدامات گسترده اي را درجهت پيدا كردن او آغاز كردند.
براين اساس، ماموران در بررسي پيامك هاي تلفني رسيده از تلفن همراه نوجوان مفقود شده به خانواده اش دريافتند كه فرستنده اين پيامك ها شناخت كافي از خانواده وي داشته است.
با بررسي بيشتر تماس هاي تلفن همراه مذكور مشخص شد اين نوجوان قبل از گم شدنش تماس هاي زيادي با پسر عمه 25 ساله خود برقرار كرده و اين اولين سرنخ جهت كشف حقيقت ماجرا بود.در ادامه رسيدگي و با همكاري خانواده فرد مظنون و مساعدت مقامات قضايي و شهرداري سرعين چاه مشكوك موجود در داخل حياط شخص مظنون كه با سنگ و خاك پوشانده شده بود بازگشايي و دركمال ناباوري جسد متلاشي شده دو نفر درداخل گوني هاي جداگانه كشف شد.
با حضور خانواده نوجوان مفقود شده و خانواده جوان مظنون به قتل، جنازه ها بررسي و معلوم شد يكي از آنها متعلق به نوجوان مذكور و ديگري متعلق به مردي 33 ساله كه حدود يك سال و نيم قبل به طرز نامعلومي مفقود شده بود مي باشد.
با اقدام كارآگاهان پليس آگاهي فرد مظنون به قتل دستگير شد و وي در جريان تحقيق و بازجويي به قتل برادر 33 ساله خود و انداختن جنازه وي به داخل چاه اعتراف كرد و گفت كه نوجوان مذكور از جريان قتل با خبر بود وقتي با هم در داخل منزل مشاجره كرديم و تهديد به افشاي حقيقت شدم با مصرف تعداد زيادي قرص ترامادول توانستم وي را با استفاده از طناب خفه و جنازه اش را پس از گذاشتن در داخل گوني به چاه انداخته و آنرا با خاك و سنگ پر كردم.قاتل اين دو نفر افزود: از طريق تلفن همراه نوجوان مقتول پيامك هايي به خانواده وي مي فرستادم تا تصور كنند او در يكي از شهرهاي استان اردبيل مشغول كار مي باشد ولي غافل از اين بودم كه اين پيامك ها روزي راز اين قتل ها را فاش مي كند.

 

(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14