(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


شنبه 20 خرداد 1391 - شماره 20227

آغاز رزمايش اعضاي شانگهاي در خاك تاجيكستان
مالكي همه گروه هاي سياسي عراق را به وحدت فراخواند
غربي ها همسو با تروريست هاي سوريه فشارهاي سياسي عليه بشاراسد را افزايش دادند
درخواست معترضان در جنوب تل آويو نتانياهو بايد برود
حكم اعدام رئيس تيم امنيتي صدام به اجرا درآمد
سيلي به گوش سياستمدار در يك برنامه زنده تلويزيون يونان
كرزاي درباره قتل عام غيرنظاميان به ناتو اعتراض كرد
رايزني سران آمريكا و اروپا براي خروج از بحران اقتصادي
اعتصاب 11 هزار معلم در اعتراض به سياست هاي دولت استراليا
اعتراض هاي مردمي عليه آل سعود به پايتخت كشيده شد
تظاهرات دفاع از خون شهدا در مصر عوامل رژيم مبارك را پاكسازي كنيد
يورش پليس كانادا به دانشجويان در مونترال
پرتاب گازهاي سمي به روي مخالفان آل خليفه در بحرين
هزاران نفر در آرژانتين عليه دولت به خيابان ها ريختندآغاز رزمايش اعضاي شانگهاي در خاك تاجيكستان

رزمايش مشترك كشورهاي عضو سازمان همكاري شانگهاي در شمال تاجيكستان آغاز شد.
به گزارش واحد مركزي خبر، سخنگوي نيروي زميني روسيه ديروز از آغاز رزمايش كشورهاي عضو سازمان همكاري شانگهاي موسوم به «ماموريت صلح 2012» خبر داد.
«سرگئي ولاسوف» گفت: اين مانور در سه مرحله برگزار مي شود.
ولاسوف مرحله دوم اين رزمايش را آماده سازي عمليات ضد تروريستي عنوان كرد و گفت اين مرحله در منطقه اي كوهستاني برگزار خواهد شد.
وي مرحله سوم و نهايي اين رزمايش را مرحله عملياتي اعلام كرد كه پنجشنبه آينده انجام خواهد گرفت.كشورهاي چين، قزاقستان، قرقيزستان، ازبكستان، روسيه و تاجيكستان، اعضاي اصلي پيمان شانگهاي را تشكيل مي دهند.

 مالكي همه گروه هاي سياسي عراق را به وحدت فراخواند

نخست وزير عراق خواستار همكاري و گفت وگو ميان همه گروه هاي سياسي اين كشور با هدف تقويت وحدت شد.
به گزارش واحد مركزي خبر، نوري مالكي نخست وزير عراق در ديدار با رهبران تشكل «وفاداري به عراق»، تصريح كرد همه مسائل و چالش هاي موجود بايد در گفت وگوهاي فراگير مطرح و حل و فصل شود. وي با تاكيد بر وضعيت حساس موجود در عراق، حفظ وحدت و ايمان به اهداف ملي را در ميان همه گروه ها خواستار شد.مالكي گفت، با خروج نيروهاي بيگانه از كشور، موجي از بحران به منظور تضعيف روند سياسي به وجود آمد. وي از عراقي ها خواست از بحران هاي موجود براي آينده درس بگيرند، چون بحران ها و تنش هاي جديدي نيز در راه است.

 غربي ها همسو با تروريست هاي سوريه فشارهاي سياسي عليه بشاراسد را افزايش دادند

همزمان با افزايش كشتار غيرنظاميان توسط عوامل تروريستي در داخل سوريه، فشارهاي خارجي نيز بر دولت دمشق ابعاد تازه اي گرفت.
به گزارش خبرگزاري ها، پنجشنبه گذشته كشتار حدود 70 نفر از جمله شماري زن و كودك در منطقه «مزرعه القبير» در حومه شهر «حماه» توسط خبرگزاري ها گزارش شد.
شبكه هاي «العربيه»، «الجزيره»، «سي ان ان» و «بي بي سي» همصدا با تروريست هاي داخلي انگشت اتهام را به سمت دولت سوريه گرفتند و دمشق را متهم كردند كه دست به اين كشتار زده است. دولت سوريه نيز بلافاصله نيروهاي ناظر سازمان ملل را به مزرعه القبير برد تا آنها از نزديك، محل جنايت را بررسي كنند. در پي آن مشخص شد كه شمار كشته شدگان بسيار كمتر از تعدادي است كه رسانه هاي فوق آن را گزارش كرده بودند و علاوه بر آن، اين تعداد نيز به دست گروه هاي تروريستي كشته و مثله شده اند.
عناصر مسلح تروريستي طي هفته هاي جاري دست به كشتار مردم در شهرها و مناطق مختلف مي زنند و سپس دولت سوريه را به كشتار اين قرباني متهم مي كنند تا از اين طريق زمينه براي مداخله نظامي خارجي فراهم شود.
در هر حال، دولت سوريه روز پنجشنبه با صدور بيانيه اي، اعلام كرد: يك گروه تروريستي جنايتي فجيع در منطقه حماه مرتكب شده است، جنايتي كه 9 قرباني داشت.
دولت سوريه همچنين، به تروريست ها هشدار داد كه پس از يك ضرب الاجل 24 ساعته، با آنها شديدا برخورد نظامي مي كند.تروريست ها دو هفته قبل نيز در منطقه «الحوله» 100 نفر از مردم به ويژه زنان و كودكان را قتل عام كرده بود.
فشارهاي خارجي
جبهه خارجي ضدسوري شامل قطر، تركيه، عربستان و آمريكا و رسانه هاي وابسته به آنها همزمان با حملات تروريستي در داخل، به فشارها عليه دولت اسد افزودند.
كاخ سفيد در ژستي بشردوستانه، قتل عام غيرنظاميان در مزرعه القبير را قاطعانه محكوم كرد. سخنگوي كاخ سفيد شمار كشته شدگان اين منطقه را 78 تن اعلام كرد و مدعي شد كه دولت سوريه به ناظران سازمان ملل براي بازديد از اين منطقه مجوز نداده است. كاخ سفيد همچنين از كشورها خواست به حمايت خود از نظام خشن و نامشروع سوريه خاتم دهند. وزارت خارجه آمريكا نيز «فردريك هوف» را به مسكو اعزام كرد تا مقامات روسي را براي دست زدن به اقدامات تندتر عليه دمشق متقاعد كند.
«ران پل» يك نماينده كنگره آمريكا نيز فاش كرد اين كشور براي راه اندازي جنگ عليه سوريه، به دروغ متوسل شده است، روزنامه «ديلي تلگراف» نيز فاش كرد: آمريكا و انگليس تصميم دارند به حمايت خود از طرح «كوفي عنان» خاتمه دهند. اين اقدام مي تواند نشانه جنگ باشد.
روزنامه لبناني «الاخبار» نيز فاش كرد، تركيه و كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس قصد دارند براي رسيدن به اهداف خود، حملات تروريستي در سوريه را افزايش دهند.
«كوفي عنان» فرستاده ويژه سازمان ملل در سوريه ديروز در مجمع عمومي اين سازمان گفت: كه طرحش در سوريه اجرا نشده است و گروه هاي مسلح با تشديد عمليات نظامي، اين طرح را ناديده مي گيرند. عنان با هشدار درباره پيامدهاي اجرا نشدن اين طرح، از كشورها خواست با يكديگر همصدا شوند، تا بحران سوريه بدتر نشود. وي همچنين خبر داد كه يك گروه تماس متشكل از كشورهاي داراي نفوذ بر دولت و افراد مسلح تشكيل مي شود. از سوي ديگر، «بان كي مون» دبيركل سازمان ملل به وجود گروه هاي مسلح در خاك سوريه اعتراف كرد. وي اذعان كرد كه گروه هاي مسلح و تروريستي از هرج و مرج در سوريه بهره مي برند و خطر جنگ داخلي در اين كشور همچنان قريب الوقوع است.
ساير رويدادها:
¤ وبستر گريفين، مورخ آمريكايي گفت، غرب مي خواهد خواسته خود را در مورد سوريه بر سازمان ملل تحميل كند.
¤ زبيگنيو برژينسكي مشاور سابق كاخ سفيد غرب را از برخورد احساسي با بحران سوريه برحذر داشت.

 درخواست معترضان در جنوب تل آويو نتانياهو بايد برود

ساكنان جنوب تل آويو در فلسطين اشغالي با برگزاري تظاهراتي خواستار كناره گيري بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي از قدرت شدند.
ايرنا به نقل از خبرگزاري فلسطين اليوم گزارش داد صدها تن از ساكنان مناطق جنوب تل آويو در تظاهراتي خواستار بركناري نتانياهو شدند. آنان به بي مسئوليتي كابينه نتانياهو و سياست هاي وي و ورود غيرقانوني اتباع بيگانه به فلسطين اشغالي اعتراض كردند.
تظاهركنندگان با حمل پلاكاردهايي فرياد مي زدند كه اين تظاهرات عليه آفريقايي هايي نيست كه وارد خاك فلسطين اشغالي مي شوند بلكه تظاهرات عليه كابينه و مسئولان رژيم صهيونيستي است و نتانياهو و ايلي شاي وزير امور داخله بايد از مقام خود كناره گيري كنند.
مخالفان در اين تظاهرات كه با حضور گسترده پليس رژيم صهيونيستي همراه بود فرياد مي زدند: «مردم خواهان آرامش هستند» و «نتانياهو بايد برود.»
نشريه صهيونيستي معاريو نيز در اين باره نوشت كه تظاهركنندگان گفتند كه آنان براي بيدار كردن مسئولان تظاهرات كرده اند و مي خواهند به نتانياهو بگويند كه اكنون زمان استعفا و كناره گيري است.
ديدار عباس و مشعل
خالد مشغل و محمود عباس به منظور اعلام تشكيل دولت آشتي ملي هفته آينده در قاهره گرد هم مي آيند.
اين توافق در جلسه نمايندگان فتح و حماس حاصل شده است.
طبق اين توافق، خالد مشغل رئيس دفتر سياسي جنبش حماس و محمود عباس رئيس تشكيلات خودگردان سي ويكم خرداد ماه در قاهره ديدار مي كنند و درباره نهايي شدن دولت آشتي ملي تصميم مي گيرند.
آنها موافقت كرده اند كه دولت مصر بر انجام تشكيل دولت و برگزاري انتخابات رياست تشكيلات خودگردان نظارت كند.

 حكم اعدام رئيس تيم امنيتي صدام به اجرا درآمد

منشي ديكتاتور سابق عراق به جرم نسل كشي اعدام شد.
به گزارش خبرگزاري فارس، «عبدحميد محمود التكريتي» مشهور به «عبد حمود» پنجشنبه در عراق اعدام شد. عبدحمود پنج آبان سال 1389 از طرف دادگاه جنايي عالي عراق به نسل كشي متهم شده بود. وي چهارمين فرد تحت تعقيب در فهرست آمريكايي ها (پس از صدام و دو فرزندش) نيز بود. نيروهاي آمريكا عبد حمود را اوايل تابستان سال 1383 دستگير كرده بودند.
در دوره رژيم سابق، صدام هميشه به همراه عبد حمود در انظار عمومي حاضر مي شد. حمود دستورات صدام را به وزارتخانه ها ابلاغ مي كرد و مسئوليت حفظ امنيت شخص ديكتاتور را نيز بر عهده و در ارتش نيز درجه سرلشكري داشت. با اين حال، منصب رسمي وي، منشي شخصي صدام بود.
هم اكنون شمار زيادي از دستياران صدام در انتظار اجراي حكم اعدام خود هستند. خود صدام نيز در 31 دسامبر سال 2006 ميلادي (10 آذر 1385) اعدام شد.

 سيلي به گوش سياستمدار در يك برنامه زنده تلويزيون يونان

سياستمداران يوناني ناتوان از حل بحران اقتصادي و جلوي چشم ميليون ها بيننده تلويزيون به جان يكديگر افتادند.
مناظره زنده تلويزيوني نماينده حزب راستگراي «طلوع طلايي» يونان در پارلمان و يك زن سياستمدار چپگرا بر سر بحران اقتصادي به زد و خورد فيزيكي تبديل شد.
براساس تصاوير منتشر شده از اين مناظره، نماينده حزب «طلوع طلايي» در حين گفت وگو با دو سياستمدار زن ناگهان به سوي يكي از آنها ليوان آب را پرتاب كرد و وقتي اين اقدام به واكنش فرد مقابل روبه رو شد شروع به سيلي زدن پي درپي به صورت او كرد!
براساس اين گزارش، علت خشم مهاجم به اظهارات نماينده چپگراها مربوط مي شود كه طي آن وي را به شركت در يك سرقت مسلحانه در سال 2007 متهم مي كند.
آخرين خبرها حاكي است دادستان يونان حكم جلب نماينده راستگراي «طلوع طلايي» را صادر كرده است.
گفتني است بحران اقتصادي اروپا اين روزها به جايي رسيده كه «اخراج» يونان از منطقه يورو به عنوان يكي از گزينه هاي اصلي حل بحران مطرح مي شود. گزينه اي كه به اعتقاد بسياري از كارشناسان، باعث فروپاشي كل اتحاديه اروپا خواهد شد.

 كرزاي درباره قتل عام غيرنظاميان به ناتو اعتراض كرد

رئيس جمهور افغانستان كشتار زنان و كودكان اين كشور به دست نظاميان اشغالگر ناتو را غيرقابل پذيرش خواند.
به گزارش خبرگزاري ايسنا، «حامد كرزاي» گفت: كشته شدن غيرنظاميان قابل پذيرش نيست و ناتو هيچ توضيحي در مورد مرگ زنان و كودكان ما ندارد. در حمله شبانه چهارشنبه گذشته هواپيماهاي ناتو به يك مجلس عروسي در استان «لوگر» 18 غيرنظامي از جمله هفت كودك و پنج زن كشته شدند. كرزاي تاكنون بارها حملات ناتو عليه غيرنظاميان را محكوم كرده است، اما اين موضعگيري هيچ تغييري در سياست هاي ناتو ايجاد نكرده است.
انتقاد كرزاي در حالي صورت مي گيرد كه پنجشنبه گذشته «لئون پانتا» وزير دفاع آمريكا سرزده به كابل سفر كرد. در مورد ديدار پانتا با مقامات افغان گزارشي نرسيده است. به اعتقاد كارشناسان، آمريكا قصد دارد با طالبان از در صلح درآيد. در پيمان استراتژيك افغانستان و آمريكا از طالبان به عنوان دشمن آمريكا سخني به ميان نيامده است.

 رايزني سران آمريكا و اروپا براي خروج از بحران اقتصادي

رهبران آمريكا و اروپا براي يافتن راه نجات از بحران اقتصادي به رايزني هاي خود شدت بخشيدند.
همزمان با انتشار اخبار و تحليل هاي نااميدكننده از اوضاع اقتصادي غرب رهبران آمريكا و اروپا با برگزاري جلسات و نشست هاي اضطراري، كنفرانس هاي مطبوعاتي و برقراري تماس هاي تلفني با يكديگر عملا بر شدت رايزني ها با هدف يافتن روزنه اميد براي نجات از بحران اقتصادي افزوده اند.
انتشار خبر رسمي رسيدن بحران اقتصادي و ركود به جمهوري چك و يا افزايش ميزان فقر در اسپانيا به 25درصد تنها گوشه اي از اين خبرهاست كه طي ديروز و امروز منتشر مي شود.
خبرگزاري فرانسه از پراگ گزارش داد آمارهاي رسمي دولت چك كه روز جمعه (ديروز) منتشر شد نشان مي دهد اين كشور در سه ماهه اول سال جاري رسما وارد بحران و ركود اقتصادي شده و از طرف ديگر گزارش سالانه شوراي اقتصادي- اجتماعي اسپانيا نيز اعلام كرد، افزايش نرخ بيكاري در اين كشور باعث شده 25درصد مردم آن زير خط فقر قرار بگيرند. اين رقم سال گذشته 23درصد بود. همزمان با انتشار چنين گزارش هايي خبر رسيد، رئيس جمهور آمريكا، صدراعظم آلمان و نخست وزير ايتاليا به صورت تلفني در مورد بحران منطقه يورو گفت وگو كردند.
براساس اين گزارش «باراك اوباما» رئيس جمهور آمريكا طي گفت وگو با «آنگلا مركل» صدراعظم آلمان و «ماريو مونتي»، نخست وزير ايتاليا بر لزوم تلاش كشورهاي اروپايي براي يافتن راه حل بحران يورو تاكيد كردند.
به گزارش مهر، سخنگوي دفتر رياست جمهوري آمريكا همچنين از توافق اوباما، مركل و مونتي براي مطرح كردن نظرات مشترك در نشست آتي سران كشورهاي گروه 20در مكزيكو خبر داد.
سه شنبه گذشته نيز اوباما طي تماس تلفني با «ديويد كامرون»، نخست وزير انگليس نسبت به ادامه وضعيت بحراني اروپا ابراز نگراني كرده بود.
از سوي ديگر خبر مي رسد، صدراعظم آلمان و نخست وزير انگليس نيز ضمن شركت در يك كنفرانس مطبوعاتي از نگراني هاي خود نسبت به جدي بودن بحران اقتصادي صحبت كردند. اين دو همچنين اعلام كردند، پيمان مالي اروپا كه به تازگي به عنوان يكي از راه حل هاي بحران اقتصادي پيشنهاد شده به هيچ وجه براي برون رفت از اين وضع كافي نيست. انگليس همين پيمان را هم امضا نكرده است.
روزنامه سوئيسي «تاگس استايگر» نيز طي گزارشي با اشاره به اطلاعات منتشر شده از موسسه آمار «يورو استات» از شكاف عميق اقتصادي در منطقه يورو و تشديد بحران در اين حوزه ابراز نگراني كرد.
يادآور مي شود تحليل ها و اظهارنظرها پيرامون وخامت اوضاع اقتصادي اروپا همچنان ادامه دارد. اين تحليل ها به رغم كم رنگ يا پررنگ كردن بخشي از بحران اقتصادي اروپا در يك نقطه به هم نزديك مي شوند و آن نقطه فروپاشي قريب الوقوع يورو و به تبع آن اتحاديه اروپاست.
برخي از تحليلگران مثل يوشكا فيشر، وزير خارجه سابق آلمان حتي پا را فراتر نهاده و اعلام كرده است اروپا فقط چند ماه براي نجات از بحران فرصت دارد.

 اعتصاب 11 هزار معلم در اعتراض به سياست هاي دولت استراليا

هزاران معلم استراليايي با برگزاري راهپيمايي در ايالت ويكتوريا در جنوب شرقي اين كشور خواستار افزايش حقوق و بهتر شدن شرايط كاري خود شدند.
به گزارش پرس تي وي، نزديك به 11 هزار معلم كه دست به برگزاري اعتصاب 24 ساعته زدند روز پنجشنبه با برگزاري تظاهرات به سوي پارلمان ايالت ويكتوريا، افزايش حقوق خود را خواستار شدند. اتحاديه آموزگاران با رد پيشنهاد افزايش 5/2 درصدي حقوق، دولت را به ناديده گرفتن وعده انتخاباتي خود مبني بر افزايش حقوق معلمان در استراليا متهم كرد.
آموزگاران معترض مي گويند، تنها خواهان افزايش 10 درصدي حقوق و قراردادهاي بهتر كاري هستند.
اين گزارش حاكي است اعتصاب روز پنجشنبه باعث تعطيلي 150 مدرسه در ايالت ويكتوريا شد.

 اعتراض هاي مردمي عليه آل سعود به پايتخت كشيده شد

صدها معترض عربستاني با برگزاري راهپيمايي اعتراض آميز در رياض خواستار آزادي زندانيان سياسي شدند.
به گزارش شبكه خبري «پرس تي وي»، در اين تظاهرات كه در نزديكي ساختمان وزارت كشور عربستان در رياض برگزار شد، صدها پليس و ده ها خودروي امنيتي با محاصره تظاهركنندگان از راهپيمايي آنها به سوي ادارات دولتي جلوگيري كردند.
براساس اين گزارش، پايتخت عربستان تنها مكان در اين كشور براي اعتراضات عليه رژيم نيست، اما برگزاري اعتراضات در رياض پس از دو سال مي تواند حركت جديدي بر ضد آل سعود باشد.
معترضان عربستاني از فوريه 2011 ميلادي تاكنون تقريباً به طور مرتب با برگزاري تظاهرات در استان نفت خيز «الشرقيه» و عمدتاً منطقه «القطيف و شهر العواميه»، آزادي زندانيان سياسي، برخورداري از آزادي بيان، برگزاري اجتماعات و پايان دادن به تبعيض گسترده را در اين كشور خواستارند.
اعتراضات در عربستان بعد از آنكه نيروهاي امنيتي كه زيرنظر شاهزاده نايف وليعهد و وزير كشور فعاليت دارند، نوامبر 2011 ميلادي پنج معترض را در استان الشرقيه به شهادت رساندند شدت يافت. اين گزارش حاكي است، وزارت كشور عربستان با صدور بيانيه اي برگزاري هرگونه تظاهرات و فراخوان را ممنوع اعلام كرد و بي توجهي به آن را مستوجب مجازات شديد دانست.
اين در حالي است كه مسئولان عربستاني برگزاري هرگونه تظاهرات بر ضد آل سعود را مخالف با شريعت اسلامي و سنت هاي رايج مي دانند.
از سوي ديگر، در اقدامي تعجب برانگيز، عربستان سعودي جاي رژيم صهيونيستي را در رزمايش هوايي تركيه گرفت. عربستان در اين رزمايش با چهار جنگنده تورنادو در دشت قونيه شركت كرده است.

 تظاهرات دفاع از خون شهدا در مصر عوامل رژيم مبارك را پاكسازي كنيد

صدها هزار نفر از مردم مصر با برگزاري تظاهرات موسوم به پافشاري و حمايت از خون شهدا بر لزوم اجراي قانون بركناري عوامل رژيم مبارك در اين كشور تأكيد كردند.
به گزارش خبرگزاري ها، صدها هزار تن از مردم مصر براي هفتمين روز پياپي با حضور در ميدان التحرير قاهره و بسياري از شهرهاي بزرگ اين كشور عليه شوراي حاكم نظامي و بقاياي رژيم گذشته دست به تظاهرات زدند.
به گزارش شبكه خبري العالم، تظاهركنندگان مصري با تأكيد بر حمايت از خون شهداي انقلاب 25 ژانويه خواستار طرد احمد شفيق نامزد مورد حمايت نظاميان از صحنه انتخابات مصر شدند.
اين گزارش حاكي است، احزاب و تشكل هاي سياسي و انقلابي مصر، هدف از برگزاري تظاهرات جمعه را دفاع از خون شهدا و اعتراض به حضور احمد شفيق در دور دوم انتخابات رياست جمهوري اين كشور عنوان كردند.
برپايه اين گزارش ها، در شهرهاي اسكندريه، سوئز، بني سويف، العريش و سينا نيز تظاهرات مشابهي با حضور اقشار مختلف مردم، احزاب و گروه هاي انقلابي برگزار شد و تظاهركنندگان پس از برگزاري نماز جمعه عليه نظاميان و نامزد مورد حمايت آنها شعار دادند.
اين تظاهرات در حالي برگزار شد كه از هفته گذشته تاكنون، هزاران تن از انقلابيون مصر با برپايي تحصن در گوشه و كنار اين كشور، اجراي قانون بركناري رجال سابق رژيم مبارك را اصلي ترين خواسته خود قلمداد كرده اند.
قانون بركناري رجال سياسي رژيم سابق مسئولان حكومت مبارك را از داشتن هرگونه فعاليت سياسي و اجرايي درحال حاضر منع مي كند.
دستگاه قضايي مصر نيز چهارشنبه گذشته اعلام كرد كه روز 14 ژوئن (25 خرداد) نتايج بررسي هاي خود را در مورد اجراي آن و تطبيق با نامزد مورد علاقه نظاميان اعلام خواهد كرد.
اين در حالي است كه امكان دارد؛ اين تصميم قضايي بر سرنوشت احمد شفيق براي حضور در دور دوم انتخابات رياست جمهوري كه در روزهاي 16 و 17 ژوئن (27 و 28 خرداد) برگزار مي شود، تأثيرگذار باشد.
همچنين راه يافتن احمد شفيق به دور دوم انتخابات رياست جمهوري به شدت مورد اعتراض مردم مصر است و راهيابي وي را به كارزار انتخابات ناشي از تقلب در انتخابات از سوي نظاميان مي دانند.
در همين حال فشارهاي نظاميان حاكم براي تشكيل شورايي از احزاب و گروه ها براي تدوين پيش نويس قانون اساسي در مصر افزايش يافته است. شوراي عالي نيروهاي مسلح مصر قول داده است پس از انتخاب شدن رئيس جمهور مورد علاقه مردم، از قدرت كناره گيري كند.
از سوي ديگر، رژيم صهيونيستي براي آنچه كه مقابله با عمليات احتمالي از سينا يا نفوذ مهاجران آفريقايي عنوان كرده است اقدام به استقرار نيرو در مرز با مصر كرده است.
به گزارش فارس، روزنامه «اسرائيل ديفنس» فاش كرد كه ارتش رژيم صهيونيستي، گردان دوم لشكر «هناحل» را در مرز مصر در صحراي سينا مستقر كرده است.
آگاهان سياسي در منطقه معتقدند، اقدام رژيم صهيونيستي براي استقرار نظاميان خود در مرزهاي مصر، بدون هدف نيست و احتمالاً در راستاي تأثيرگذاري در انتخابات رياست جمهوري براي جلوگيري از به قدرت رسيدن اسلامگرايان صورت گرفته است. مسئولان اسرائيلي پس از راهيابي احمد شفيق نظامي كهنه كار مصري به مرحله دوم انتخابات رياست جمهوري، با ابراز خوشحالي اعلام كردند، از چرخش سياسي در مصر و لغو پيمان كمپ ديويد توسط اسلامگرايان به هر نحو ممكن جلوگيري خواهند كرد.

 يورش پليس كانادا به دانشجويان در مونترال

پليس كانادا با حمله به تجمع هزاران دانشجوي معترض دستكم 40 نفر از آنها را راهي بازداشتگاه ها كرد.
به گزارش خبرگزاري ها، هزاران نفر از جوانان و دانشجويان كانادايي پنجشنبه در اعتراض به افزايش شديد شهريه هاي دانشجويي و برگزاري مسابقات اتومبيلراني «جايزه بزرگ فرمول يك» در مونترال كانادا تظاهرات كردند و با پليس ضدشورش اين كشور درگير شدند.
خبرگزاري فرانسه با انتشار اين خبر افزود: پليس كانادا براي متفرق كردن دانشجويان خشمگين از نارنجك هاي بيهوش كننده و گاز اشك آور استفاده كرد. در جريان اين درگيري ها پليس 40 تن از معترضان را دستگير كرد. دانشجويان كانادايي كه با افزايش 70 درصدي شهريه هاي دانشجويي مواجه اند، نزديك به 5 ماه است كه در اعتراض، اعتصاب و تظاهرات به سرمي برند. هزاران نفر از دانشجويان و معترضان كانادايي در طول اين مدت بازداشت و شمار زيادي از آنها نيز مجروح شده اند.
مقامات محلي كانادايي مدتي بود به دليل نگراني از ادامه يافتن اعتصاب هايي كه دانشگاه هاي اين ايالت را به تعطيلي كشانده با تظاهركنندگان با خشونت برخورد نمي كردند. دراين مدت دانشجويان چندين بار با نمايندگان دولت به مذاكره پرداختند اما تظاهرات پنجشنبه شب نشان داد در اين مذاكرات طرفين به توافق نرسيده اند.
از فوريه سال جاري تاكنون 165 هزار دانشجو از حضور در كلاس ها خودداري و ده ها هزارنفر نيز در تظاهرات ضددولتي شركت كرده اند.
دولتمردان كانادايي همچون بسياري از كشورهاي غربي به شدت درحال دست و پنجه نرم كردن با بحران اقتصادي به شكل اجراي رياضت هاي اقتصادي هستند.

 پرتاب گازهاي سمي به روي مخالفان آل خليفه در بحرين

مردم بحرين با برگزاري تظاهرات گسترده در منامه و ستره با عنوان جمعه «حق تعيين سرنوشت» خواستار سرنگوني رژيم آل خليفه شدند.
به گزارش شبكه خبري «العالم»، در اين تظاهرات كه از سوي جنبش 14 فوريه سازماندهي و برگزار شد، نيروهاي رژيم بحرين با استفاده از باتوم و گازهاي سمي و اشك آور به مقابله با معترضان برخاستند.
براساس اين گزارش، معترضان بحريني روز جمعه با حضور در خيابان هاي منامه و ستره بار ديگر آزادي افراد بازداشت شده را خواستار شدند.
نيروهاي رژيم بحرين همچنين تظاهرات شبانه در روستاها و شهرهاي اين كشور را با يورش به منازل مردم و تخريب خودروهاي آنها سركوب و تعدادي از جوانان را بازداشت كردند.
از سوي ديگر بازداشت دوباره «نبيل رجب» عضو جمعيت حقوق بشر بحرين پس از مصاحبه با شبكه خبري العالم، اعتراضات مردمي در اين كشور را در روز جمعه شعله ورتر كرد.
اين فعال حقوقي و سياسي بحريني پس از مصاحبه با شبكه العالم و اعتراض به نقض حقوق معترضان و آزادي خواهان، بازداشت و روانه زندان شد.

 هزاران نفر در آرژانتين عليه دولت به خيابان ها ريختند

هزاران آرژانتيني در اعتراض به ناامني، فساد و سياست هاي پولي و مالي بر ضد دولت كريستينا فرناندز رئيس جمهور اين كشور تظاهرات كردند.
به گزارش واحد مركزي خبر حدود 4000 آرژانتيني شامگاه روز پنجشنبه در بوينس آيرس بر ضد نرخ بالاي تورم، جرم و جنايت گسترده و محدوديت هايي كه اخيرا دولت فرناندز درباره تبادلات ارزي اعمال كرده است تظاهرات كردند.
تظاهرات مشابهي نيز در شهرهاي سانتافه در مركز مندوزا در غرب و توكومان در شمال آرژانتين نيز برگزار شد و حدود 300 نفر نيز در مقابل مقر رياست جمهوري در حومه شمالي بوينس آيرس تجمع كردند.
بخشي از تظاهركنندگان اعتراض خود را به شيوه سنتي يعني كوبيدن به قابلمه ابراز كردند.

 

(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14