(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10


پنج شنبه 9  آذر  1391 - شماره 20368

طالباني:
كردها هرگز از عراق جدا نمي شوند
هشدار روسيه به آمريكا درباره استقرار سامانه موشكي در اروپا
چها رسوي پنج قاره
هزاران نفر در پرتغال و اسپانيا
عليه طرح هاي رياضتي به خيابان ها ريختند
رأي كارفرماها در انتخابات!
تجمع خانواده ها در رياض زندانيان سياسي را آزاد كنيد
برگزاري 100 تظاهرات ضدصهيونيستي به حمايت از مردم غزه در آمريكا
تروريست ها در سوريه غيرنظاميان را به خاك و خون كشيدند
گروه هاي مخالف اسلامگرايان چند شهر مصر را به آشوب كشيدند
منفورترين چهره سال 2012
درخواست اردوغان از پارلمان تركيه براي لغو مصونيت 10 نماينده
تحصن و تظاهرات ضد حكومتي در پايتخت اردن
پاكستان موشك بالستيك با برد 1003كيلومتر آزمايش كرد


طالباني:

كردها هرگز از عراق جدا نمي شوند

رئيس جمهور عراق اعلام كرد كردهاي اين كشور علي رغم مشكلاتي كه با دولت بغداد دارند، هرگز قصد ندارند كه از عراق جدا شوند.
به گزارش خبرگزاري ايسنا، «جلال طالباني» ديروز گفت: علي رغم مشكلاتي كه ميان دولت مركزي و منطقه كردستان عراق وجود دارد، كردها هرگز از عراق جدا نخواهند شد.وي گفت: كردها به قانون اساسي كه دولت مركزي عراق براساس آن شكل گرفت راي دادند.وي افزود: شعار جدايي كردها از عراق حقيقت ندارد.آخرين گزارش ها در مورد حملات تروريستي نيز حاكي است افراد ناشناس طي سه بمب گذاري جداگانه در شمال بغداد، 23 تن را به شهادت رساندند و 72 نفر ديگر را مجروح كردند. در اين بمب گذاري ها، دو مسجد شيعيان هدف قرار گرفت. انفجار در رمادي نيز شش شهيد و 19 زخمي برجاي گذاشت.
 


هشدار روسيه به آمريكا درباره استقرار سامانه موشكي در اروپا

وزارت خارجه روسيه در واكنش به برنامه استقرار سامانه موشكي آمريكا در اروپا تأكيد كرد اين سامانه نبايد پتانسيل ضد روسي داشته باشد.
به گزارش ايرنا، به نقل از وزارت خارجه روسيه، «آندره دنيسوف»، معاون وزير خارجه روسيه روز سه شنبه بر لزوم مشاركت مسكو و كشورهاي اروپايي در سامانه موشكي آمريكا در خاك اروپا تأكيد كرد و گفت: در صورت وجود اراده سياسي، مي توان سامانه موشكي را كه پتانسيل ضد روسي نداشته باشد، ايجاد كرد. وي در عين حال خواستار ارائه تضمين هاي حقوقي شد مبني بر اينكه اين سامانه فقط براي دفاع در برابر تهديدهاي موشكي خارج از قاره اروپا گرفته شود. اين مقام روس همچنين هشدار داد، در صورت در پيش گرفته شدن رفتارهاي دوران جنگ سرد از سوي آمريكا، خطوط حائل جديدي در منطقه ايجاد خواهد شد.
 


چها رسوي پنج قاره

انگشت اتهام به سوي عبدالله دوم
جبهه عمل اسلامي اردن اعلام كرد كوتاهي عبدالله دوم شاه اردن در مجازات فاسدان و انجام اصلاحات، اين كشور را به سوي بحران و وضعيت خطرناك سوق داده است. بنابراعلام اين جبهه، اردن اكنون در آستانه انفجار اجتماعي و سياسي قرار دارد.
افزايش عمليات پهپادها
«لئون پانتا» وزير دفاع آمريكا از افزايش حملات پهپادهاي اين كشور در مناطق درگيري و غيردرگيري خبر داد. اظهارات پانتا نشان مي دهد كه آمريكا از اين پس براي حملات خود به كشورهاي غيردرگير نيز آزاد است و هر جا را كه دلش مي خواهد مورد حمله قرار مي دهد.
22 كشته در افغانستان
ناآرامي ها در مناطق مختلف افغانستان، مرگ 18 شبه نظامي طالبان، يك نظامي آمريكايي و سه نظامي افغان را در پي داشت. يك پهپاد آمريكايي نيز در استان هرات افغانستان سقوط كرد، در رابطه با علت سقوط گزارشي نرسيده است.
افزايش اختلافات ميان حريري و مفتي
روزنامه المستقبل لبنان از افزايش اختلافات ميان «سعدالدين حريري» رهبر جريان «14 مارس» و «محمدرشيد قباني» مفتي اهل سنت لبنان خبر داد. علت اصلي اين اختلاف، حمايت قباني از دولت «نجيب ميقاتي» است. حريري قصد دارد عليه قباني يك تجمع عمومي برگزار كند.
وحشت آمريكايي ها از حماس
گروهي از سياستمداران آمريكايي در واكنش به پيروزي هاي سايبري حماس، خواستار مسدود شدن صفحه توييتر اين جنبش شدند. گفتني است در جنگ هشت روزه اخير حماس علاوه بر مقابله موشكي با رژيم صهيونيستي، در شبكه هاي اينترنتي نيز به مقابله با حرافي هاي ارتش اسرائيل مي پرداخت و به آنها پاسخ مي داد.
 


هزاران نفر در پرتغال و اسپانيا

عليه طرح هاي رياضتي به خيابان ها ريختند

هزاران نفر از مردم پرتغال و اسپانيا براي محكوم كردن سياست هاي رياضت اقتصادي دولت خود تظاهرات كردند.
تجمع گسترده معترضان به سياست هاي رياضت اقتصادي در مقابل پارلمان اسپانيا هم نتوانست بر راي نمايندگان آنها تاثير بگذارد و اكثر نمايندگان پارلمان اين كشور سرانجام روز سه شنبه به بودجه جنجالي 2013 راي مثبت دادند.
پرتغالي ها كه طي چند سال گذشته بارها طعم تلخ تصويب چنين سياست هايي را چشيده اند، همزمان با برگزاري جلسه روز سه شنبه مقابل پارلمان جمع شدند و به نبود شغل اعتراض كردند.
اسپانيا در بودجه 2013 خود، ماليات ها را به طرز بي سابقه اي افزايش داده است و با تصويب نهايي آن در پارلمان، قربانيان سياست هاي رياضتي خود را آماده روزهاي سخت تري مي كند.
بنا بر اعلام شبكه خبري يورونيوز، برخي از نمايندگان پارلمان با وجود نارضايتي از اين بودجه به آن راي مثبت دادند چرا كه تصويب اين بودجه تنها راه براي دريافت وام هاي بين المللي است!
اتحاديه اروپا و صندوق بين المللي پول در مقابل پرداخت يك وام 78ميليارد يورويي خواستار تدابير سخت گيرانه اقتصادي و كاهش بودجه دولت پرتغال شده است كه اين امر خشم و اعتراض مردم را برانگيخته است.
براساس اين گزارش، در بودجه سال آينده پرتغال ماليات بر درآمد، املاك و معاملات مالي به ميزان بي سابقه اي افزايش يافته است. نخست وزير اين كشور هم اعلام كرده براي جبران كسري بودجه چاره اي جز استقراض ندارد.
بحران بدهي پرتغال كه از دهه 70 ميلادي به اين سو سابقه ندارد باعث شده نرخ بيكاري در اين كشور تا 16درصد افزايش يابد!
كاركنان بيمارستاني اسپانيا نيز در دومين روز از اعتراض هاي خود به خيابان هاي مادريد آمده و عليه اوضاع اقتصادي و سياست هاي رياضتي دولت شعار دادند.
بيش از 75 هزار پزشك، تكنسين و پرستار بيمارستان هاي مادريد اعتراض هاي خود عليه «خصوصي سازي و كاهش 33درصدي حقوق» را از روز دوشنبه با يك اعتصاب 6ساعته آغاز كردند. در جريان اين اعتصاب دستكم 400 مركز بهداشت و درمان تعطيل شد.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، شركت كنندگان در تظاهرات روز سه شنبه اعتراض هاي خود را در قالب جنبشي به نام «موج سفيد» برگزار كردند.
«نه به خصوصي سازي بيمارستان ها، بهداشت و درمان فروشي نيست، دولت سلامت مردم را مي فروشد و...» از جمله دستنوشته هاي معترضان اسپانيايي را تشكيل مي داد.
 


رأي كارفرماها در انتخابات!

آيا مي دانيد كه رئيس جمهورها در آمريكا چه جوري رأي مي آورند؟ ظاهراً به ضرب و زور كارفرماهاي قدرتمند!
مثل جناب «ديويد سيگل» ميلياردر كه موقع انتخابات رياست جمهوري به كاركنانش اي ميل زده و به آنها هشدار داده كه وجود «اوباما» تنها چهره اي است كه پست و مقام شان را تهديد مي كند! به اين ترتيب، در سايت «گاكر» مي خوانيم كه، جناب «سيگل»- كه ناگفته نماند به خاطر ولخرجي ها، زندگي مجلل و موضع گيري هاي قاطعانه و افراطي اش در آمريكا كلي شهرت دارد- 8000 پرسنلش را تهديد كرده بود كه اگر به «باراك اوباما» رأي بدهند، حتماً اخراج مي شوند! در واقع، «سيگل» آنقدر از خودش متشكر است كه در مصاحبه اي با «بلومبرگ» هم مدعي شده كه در اصل او بوده كه در سال 2008 هم به كاركنانش فشار آورده و باعث شده تا «بوش كوچك» دوباره انتخاب شود! اين جناب براي خبرنگار سايت «بيزينس ويك» هم تعريف كرده كه: «به مديران شركتم دستور دادم در مورد پرسنل تحقيق كنند و ببينند اگر بوش را دوست دارند اسم شان را در فهرست هاي انتخاباتي بگذارم، و اگر ال گور را دوست دارند آنها را حذف كنم.» خلاصه اين كه، او در نامه اش به كاركنان اول از همه به خاطر سلامتي شركت به رغم بحران اقتصادي به آنها تبريك گفته و بعد توضيح داده كه پيروزي دموكرات ها مي تواند خطري براي پست و مقام آنها باشد! حالا، با اين اوصاف چرا «اوباما» باز هم انتخاب شده و بعدش هم چه بلايي بر سر كاركنان شركت آمده، ديگر خدا مي داند! به هر حال، سايت «ابسرواتور» كه خبر را گزارش كرده چيزي در موردش نمي گويد.
¤ سرويس خارجي كيهان
 


تجمع خانواده ها در رياض زندانيان سياسي را آزاد كنيد

خانواده زندانيان سياسي عربستان با تجمع مقابل ساختمان كميسيون حقوق بشر در پايتخت اين كشور، آزادي افراد بازداشت شده را خواستار شدند.
به گزارش شبكه خبري العالم، شماري از مردم عربستان روز سه شنبه با حمل پلاكاردهايي با عنوان «زندانيان بي گناه را آزاد كنيد»، فرزندان ما بدون محاكمه دربند هستند و سر دادن شعار زنداني سياسي آزاد بايد گردد، آزادي افراد بازداشت شده را خواستار شدند.
براساس اين گزارش، نيروهاي امنيتي عربستان معترضان را در خيابان ملك «فهد» رياض محاصره كردند و شماري از آنان از جمله چند زن و كودك را بازداشت كردند.
گزارش شاهدان عيني حاكي است: افراد بازداشت شده كه خواهان آزادي نزديكان زنداني خود بودند، به مكان نامعلومي منتقل شدند.
اين گزارش حاكي است: «علي الحطب» فعال حقوقي عربستاني به خبرگزاري رويتر گفت: نيروهاي امنيتي 6 كودك، 23 زن و ده ها مرد را پس از بازداشت با خود بردند.
به گزارش رويتر، اعتراضات در عربستان ممنوع است ولي خويشاوندان زندانيان هرچند وقت يك بار در مقابل ساختمان هاي دولتي تجمع مي كنند و خواستار آزادي آنها مي شوند.
اين در حالي است كه فعالان عربستاني روز چهارشنبه تصاويري از تجمع معترضان پخش كردند كه آنان را در محاصره نيروهاي امنيتي نشان مي داد.
به گفته اين فعالان، برخي از زندانيان به علت فعاليت هاي صرفاً سياسي بازداشت شده اند و اتهامي عليه هيچ يك از آنان مطرح نشده است. دولت عربستان در واكنش به اين موضوع مدعي شد زندانيان به علت اتهامات تروريستي بازداشت شده اند و رويه قضايي درباره آنها اجرا خواهد شد و خويشاوندان آنان در صورتي كه اعتراض كنند طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.
همچنين عربستان ماه گذشته 15 نفر را به اتهام مشاركت در تظاهرات در مقابل يكي از زندان ها در ماه سپتامبر به سه تا 15روز حبس و تحمل 50 تا 90 ضربه شلاق و دو تا 5 ماه حبس تعليقي محكوم كرد.
پادشاه عربستان در بستر مرگ
روزنامه «شرق الاوسط» وابسته به خاندان پادشاهي گزارش داد: ملك «عبدالله بن عبدالعزيز» پادشاه عربستان يك هفته پس از انجام عمل 14 ساعته بر روي كمر وي در مركز پزشكي عبدالعزيز به كما رفته و از لحاظ باليني مرده است.
اين روزنامه كه در مالكيت شاهزاده طلال بن عبدالعزيز برادرزاده پادشاه عربستان قرار دارد روز سه شنبه به نقل از منابع بسيار مطلع فاش كرد: پادشاه عربستان در دو روز گذشته با كمك تنفس مصنوعي به حيات خود ادامه مي دهد و اعضاي اصلي بدن وي به ويژه قلب،شش ها و كليه از كارافتاده است.
خبرگزاري عراقي «النخيل» نيز از مرگ باليني شاه سعودي خبر داد و نوشت كه حالت فوق العاده در مناطق مختلف عربستان اعلام شده است و هيئت شرعي اين كشور جلسه اي فوري برگزار كرده و نيروهاي امنيتي نيز در مرزها و مناطق حساس به حالت آماده باش در آمده اند.
گفته مي شود كه رفت و آمد مقامات سياسي و امنيتي آمريكا به رياض در روزهاي اخير افزايش چشمگيري يافته است.
 


برگزاري 100 تظاهرات ضدصهيونيستي به حمايت از مردم غزه در آمريكا

بيش از 100 تظاهرات در ايالات متحده عليه رژيم صهيونيستي برگزار شده است.
به گزارش خبرگزاري قدس، فعاليت هاي ضدصهيونيستي دانشگاه هاي آمريكا بعد از تهاجم اخير صهيونيستي به غزه در حال افزايش است.
در چند روز اخير بيش از 100 تظاهرات در ايالات متحده در حمايت از غزه برگزار شده كه يك سوم آن در دانشگاه هاي اين كشور بوده است.
در اين تظاهرات طرفداران فلسطين با سر دادن شعارهايي از جمله «در كنار مردم غزه ايستاده ايم»، «دفاع از مردم بي دفاع غزه» و «اسرائيل همانند آلمان نازي است» جنايات رژيم صهيونيستي را محكوم كردند.
گروه هاي دانشجويي ضداسرائيل علاوه بر تظاهرات خواستار انزوا و تحريم اسرائيل شدند و اعلام كردند كه اسرائيل خود در حال به وجود آوردن هولوكاست ديگر است.
گروه هاي دانشجويي تاكيد كردند با تشكيل كمپين ها به دنبال سرمايه گذاري در جنبش هاي مرتبط با درگيري غزه هستند.
از سوي ديگر شماري از گروه هاي مخالف خشونت در تل آويو در بيانيه اي از برپايي راهپيمايي حمايت آميز از فلسطين امروز خبر دادند.
در اين بيانيه آمده است، زور و سلاح راه حل مناقشه نيست و مذاكره تنها راه حل تشكيل كشور مستقل فلسطين است.
درخواست عضويت غيررسمي فلسطين در سازمان ملل متحد امروز توسط محمودعباس رئيس تشكيلات خودگردان فلسطين ارائه مي شود تا در مجمع عمومي سازمان ملل متحد راي گيري شود.
اسماعيل هنيه نخست وزير منتخب حماس در همين رابطه از تلاش هاي ابومازن براي كسب عضويت غيررسمي فلسطين در سازمان ملل متحد حمايت كرده است.
نماينده فلسطين در سازمان ملل نيز در اين راه گفت، هدف از اين تصميم ايجاد شرايط مناسب براي پايان بخشيدن به اشغالگري اسرائيل و تشكيل كشور مستقل فلسطين در مرزهاي 1967 به پايتختي قدس شريف است. محمود عباس نيز گفت، دستيابي به كشور غيرعضو در سازمان ملل آخرين فرصت براي تحقق صلح است.
فرانسه و انگليس حمايت خود را از عضويت كشور مستقل فلسطين در سازمان اعلام كردند اين در حالي است كه آمريكا و كانادا مخالف شناسايي دولت فلسطين هستند.
ساير رويدادها
¤ جهاد اسلامي هفت سند حاوي اطلاعات محرمانه و شخصي درباره بيش از 100 نيروي نظامي رژيم اسرائيل را منتشر كرد.
¤ سرويس هاي امنيتي فلسطين در نوار غزه موفق به دستگيري يكي از خطرناكترين جاسوسان رژيم صهيونيستي در اين منطقه شدند.
¤ خبرگزاري الشرق الجديد اعلام كرد، حمله به غزه با اطلاع آمريكا و با همدستي قطر صورت گرفت.
¤ جيمي كارتر رئيس جمهور اسبق آمريكا گفت، سياست اسرائيل مصادره و تصاحب اراضي فلسطيني ها است.
 


تروريست ها در سوريه غيرنظاميان را به خاك و خون كشيدند

در پي وقوع چهار انفجار تروريستي در سوريه 34 نفر كشته و بيش از 100 نفر زخمي شدند.
به گزارش خبرگزاري ها، چهار انفجار تروريستي روز گذشته شهر جرمانا در ريف دمشق را به لرزه درآورد و بر اثر آن ده ها نفر كشته و زخمي شدند و خسارات مالي زيادي به بار آمد.
انفجار نخست مربوط به يك خودروي بمب گذاري شده بود كه در ميدان «الرئيس» در نزديكي محل «بن ابوسمره» صورت گرفت. اندكي پس از اين انفجار، يك خودروي بمب گذاري شده ديگر در مقابل همين محل و در ده متري ايستگاه گازي «عبيد» صورت گرفت. اين انفجار پس از آن صورت گرفت كه مردم براي كمك به زخمي ها در محل انفجار نخست حاضر شده بودند.
اين دو انفجار قربانيان زيادي به جاي گذاشت و خسارات مالي زيادي وارد آورد و دود سياه زيادي در آسمان اين منطقه مشاهده شد.
چند دقيقه بعد، صداي دو انفجار ديگر به گوش رسيد كه يكي در محله «القريات» در جرمانا و ديگري در نزديكي يك رستوران صورت گرفت.
از سوي ديگر گروه هاي مسلح در سوريه روز گذشته منطقه يرموك در پايتخت سوريه را هدف قرار دادند و درگيري ها بين ارتش و نيروهاي مسلح به كشته شدن ده ها تروريست منجر شد.
به گزارش خبرگزاري فارس ارتش سوريه عمليات همه جانبه اي در منطقه «زملكا» واقع در حومه دمشق انجام داد كه به كشته و زخمي شدن 15 تروريست انجاميد.
همچنين گروههاي تروريستي به سمت اردوگاه يرموك در دمشق نارنجك پرتاب كردند كه 2 نارنجك در نزديكي مسجد «عبدالقادر الحسيني» فرود آمد كه به كشته شدن يك نفر و تعدادي زخمي منجر شد. اما نارنجك ديگر در كنار «نانوايي يرموك» اصابت كرد كه به زخمي شدن 10 نفر منجر شد و تعدادي از نارنجك ها هم به خيابان «حيفا» و ميدان «ابوحشيش» و ميدان «فلسطين» اصابت كرد كه بر اثر آن چند تن از شهروندان سوري مجروح شدند.
ارتش سوريه همچنين پايگاه هاي افراد مسلح وابسته به گروهك تروريستي ارتش آزاد سوريه در «حي السبيل» و «خيابان النيل» در شهر حلب را هدف قرار داد كه منجر به كشته و زخمي شدن 18 تن از تروريست ها شد.ارتش سوريه، تجمع افراد مسلح را در «سد تشرين» در حومه شهر حلب هدف گرفت كه به كشته و زخمي شدن ده ها تروريست انجاميد.
ارتش سوريه در يك عملياتي همه جانبه بيش از 10 ماشين حامل مسلسل هاي دوشكا در منطقه عاليه در حومه حسكه را منهدم كرد كه به كشته و زخمي شدن بيش از 40 تروريست منجر شد.
اين عمليات در پي ربوده شدن 12 كاميون حامل سوخت توسط تروريست ها انجام شد.
اجلاس قاهره
از سوي ديگر ائتلاف مخالفان سوريه روز گذشته اولين نشست گسترده خود را براي بررسي تشكيل دولت انتقالي در قاهره برگزار كرد.
به گزارش ايسنا در اين نشست كه در قاهره و قبل از برگزاري نشست گروه موسوم به دوستان سوريه كه متشكل از 10 كشور است برگزار شد 60 تن از نمايندگان ائتلاف جديد مخالفان سوريه حضور داشتند.
يكي از نمايندگان ائتلاف مخالفان سوريه كه در مذاكرات اخير در قطر انتخاب شد، گفت: هدف اصلي برگزاري اين نشست تعيين نخست وزير دولت انتقالي يا حداقل فهرستي از اسامي نامزدهاي اين پست تا پيش از نشست دوستان سوريه است.
در اين نشست دو روزه اعضاي دو كميته اطلاعات و كميته كمك رساني انتخاب خواهند شد.
همچنين خبرگزاري آناتولي تركيه اعلام كرد: اخضر ابراهيمي، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب در اين نشست حضور خواهد داشت.
در همين حال ديپلمات هاي اروپايي از طرح پيشنهادي انگليس براي بررسي تحريم هاي تسليحاتي سوريه به صورت هر سه ماه يك بار با هدف تسهيل تجهيز تسليحاتي ائتلاف جديد مخالفان سوري خبر دادند.
اين پيشنهاد كه گفته مي شود توسط «ديويد كامرون» نخست وزير انگليس مطرح شده است، موضع انگليس در برابر سوريه را سختگيرانه تر مي كند و نشان مي دهد كه شكل گيري يك ائتلاف جديد از مخالفان سوريه چطور توانسته است به تحريك حمايت هاي خارجي از مخالفان اين كشور بينجامد.
تحريم هاي ضدسوري اتحاديه اروپا شامل ممنوعيت صدور رواديد و انسداد دارايي هاي افراد و تجارت هاي مرتبط با دولت سوريه و همچنين ممنوعيت واردات نفت از سوريه و تحريم تامين تسليحاتي اين كشور مي شود كه به بهانه جلوگيري از تامين نيروهاي نظام سوريه به سلاح اجرايي شده اند.
رجب طيب اردوغان نخست وزير تركيه نيز در يك كنفرانس مطبوعاتي با همتاي اسپانيايي خود اظهار داشت، حل و فصل بحران سوريه تنها با بركناري بشار اسد امكان پذير است.
سرگئي لاوروف وزير خارجه سوريه نيز بر موضع كشورش درباره سوريه بار ديگر تاكيد كرد و گفت؛ مسكو در هيچ مناقشه نظامي عليه سوريه شركت نخواهد كرد.
 


گروه هاي مخالف اسلامگرايان چند شهر مصر را به آشوب كشيدند

گروه هاي طرفدار غرب براي دومين هفته متوالي قاهره و چند شهر مصر را در اعتراض به افزايش اختيارات محمد مرسي به آشوب كشيدند.
به گزارش خبرگزاري ها، در نهمين روز از آشوب هاي خياباني در مصر، مخالفان اخوان المسلمين و رئيس جمهور مرسي، با يورش به دفاتر آنها در شهرهاي اسكندريه و «پرت سعيد» آن را آتش زدند.
براساس اين گزارش، معترضان مصري با حمله به دفتر حزب آزادي و عدالت وابسته به اخوان المسلمين در اسكندريه عليه رئيس جمهور و اعضاي اسلامگراي آن شعار دادند.
معترضان لوازم و تجهيزات دفاتر اخوان المسلمين و حزب آزادي و عدالت را پس از تخريب اقدام به آتش زدن آن كردند.
به گفته شاهدان عيني، پليس و ماموران امنيتي از هرگونه تلاش براي برقراري امنيت ساختمان هاي متعلق به اخوان المسلمين خودداري كرد و از آنها خواست تا در درگيري ها دخالت نكنند.
اين گزارش مي افزايد: معترضان در شهر «المنصوره» با يورش به دفتر حزب آزادي و عدالت آن را آتش زدند و عليه محمد مرسي شعار دادند.
گزارش هاي غيررسمي نيز از كشته شدن يك معترض در جريان تظاهرات اسكندريه حكايت مي كند، اما مقام هاي بيمارستاني مصر هنوز آن را تاييد نكرده اند.در شهر «پرت سعيد» نيز در جريان درگيري طرفداران و مخالفان مرسي در مقابل مقر حزب آزادي و عدالت 113 نفر مجروح و روانه بيمارستان شدند.
در همين حال دكتر «سيد المصري» رئيس اورژانس پرت سعيد خبر مرگ يك نوجوان 15 ساله در درگيري هاي اخير را رد كرد و گفت: اين نوجوان به بيمارستاني در قاهره اعزام شده است.در قاهره نيز پليس مصر روز چهارشنبه به سمت صدها تظاهركننده اي كه پس از تظاهرات گسترده در اعتراض به افزايش اختيارات مرسي، شب را در ميدان التحرير سر كرده بودند، گاز اشك آور شليك كرد.
تصاوير تلويزيوني نيز نشان داد معترضان نقابدار، گاز اشك آور را در ميدان «سيمون بوليوار» در نزديك سفارت آمريكا به سمت پليس پرتاب كردند.
به گزارش شبكه خبري «الجزيره»، تظاهركنندگان مصري با سر دادن شعارهايي با بيان اينكه ميدان التحرير را خالي نخواهند كرد خواستار بركناري محمد مرسي شدند. احزاب و گروه هاي سياسي غربگرا روز سه شنبه با پرپايي تظاهرات ميليوني در التحرير كه تا ساعات اوليه صبح چهارشنبه ادامه داشت، اعتراض خود را به بيانيه قانون اساسي صادر شده توسط مرسي نشان دادند و اعلام كردند تا زمان لغو آن در ميدان به تحصن خود ادامه خواهند داد.
مرسي عقب نشيني نمي كند
رئيس دفتر رياست جمهوري مصر گفت: با توجه به اين كه تصميم اخير محمد مرسي براساس موازين دموكراسي صورت گرفته است، انتظار نمي رود وي از تصميم خود عقب نشيني كند.
روزنامه «الشروق» چاپ مصر روز چهارشنبه به نقل از «محمد رفاعه الطهطاوي» رئيس دفتر مرسي اعلام كرد: بسياري از احزاب و گروههاي مصري با تصميم مرسي موافق هستند و از آن حمايت مي كنند.
وي گفت: تعداد طرفداران مرسي به مراتب بيشتر از مخالفان است و تجمع در ميدان التحرير و تظاهرات نمي تواند در موضع اخير رئيس جمهور خللي ايجاد كند.
محمد مرسي رئيس جمهور مصر پنج شنبه هفته گذشته با صدور فرماني، دادستان كل مصر را بر كنار و حوزه قدرت خود را به عنوان رئيس جمهور گسترش داد.
به گفته منابع خبري با اين كه مخالفان مرسي در ميدان التحرير اعلام كرده اند كه ده ها حزب و گروه را تشكيل و سازماندهي مي كنند، اما در واقع، با يكديگر اختلافات عميقي دارند. شاهدان عيني همچنين از تكرار صحنه هايي همچون پرتاب لنگه كفش و «هو» كردن سخنران يك حزب ليبرال مصري در ميدان التحرير در روزهاي اخير خبر دادند. گفته مي شود اين گروه ها مخالف اسلامگرايان حاكم هستند.برخي از روزنامه هاي مصر نيز از حضور عناصر و طرفداران حسني مبارك ديكتاتور رژيم سابق مصر در ميان مخالفان مرسي در ميدان التحرير و تظاهرات خياباني سخن به ميان آورده اند.
به نوشته روزنامه آمريكايي «واشنگتن پست» براي نخستين بار در تاريخ مصر مخالفت با مرسي و حكومت اسلامگرايان، مخالفان سابق مبارك، طرفداران غرب و برخي از انقلابيون سابق را در ميدان التحرير گرد هم آورده است.
 


منفورترين چهره سال 2012

نظرسنجي يك مجله آمريكايي نشان داد كه نخست وزير ر ژيم صهيونيستي منفورترين چهره در جهان است.
به گزارش خبرگزاري قدس، مجله تايم آمريكا با انجام يك نظرسنجي در پايگاه خبري خود تاكيد كرد، 90 درصد مردم جهان با انتخاب بنيامين نتانياهو به عنوان شخصيت سال 2012 مخالفند و اعلام كرده اند كه از وي متنفرند.
اين نظرسنجي كه چند روز پس از جنگ هشت روزه رژيم صهيونيستي عليه غزه صورت گرفت نشان دهنده اثر بسيار منفي اين جنگ بر افكار عمومي جهان و افزايش تنفر مردم جهان نسبت به نتانياهو بوده است.
جنگ اخير رژيم صهيونيستي عليه غزه نه تنها در افكار عمومي جهان اثر بسيار منفي براي مقامات رژيم صهيونيستي به ويژه نتانياهو نخست وزير اين رژيم داشته بلكه در داخل سرزمين هاي اشغالي نيز با انتقادات زيادي مواجه شده است.
روزنامه اتريشي استاندارد در مطلبي نوشت: اسرائيل انگشت نماي خاص و عام شده و شديدا مورد انتقاد قرار گرفته است.
اين روزنامه افزود، با هر جنگ بيهو ده اي كه اسرائيل آغاز مي كند دشمنان خود را افزايش مي دهد.
 


درخواست اردوغان از پارلمان تركيه براي لغو مصونيت 10 نماينده

نخست وزير تركيه از پارلمان اين كشور خواست مصونيت 10 نماينده مجلس را به اتهام ارتباط با حزب كارگران كرد تركيه (پ.ك.ك) لغو كند.
به گزارش خبرگزاري مهر، «رجب طيب اردوغان» طي لايحه اي از پارلمان تركيه خواست مصونيت پارلماني 10 نماينده پارلمان را لغو كند. اين 10 نماينده متهم هستند كه با پ.ك.ك ارتباط نزديك دارند.
به نوشته روزنامه «تودي زمان»، حدود 800 شكايت در مورد وجود ارتباط ميان اين نمايندگان و پ.ك.ك موجود است. طي آخرين درگيري ها كه دوشنبه ميان طرفين روي داده است، شش عضو پ.ك.ك كشته شده اند. درگيري هاي پراكنده ميان ارتش و شبه نظاميان همچنان ادامه دارد.
دروغ اردوغان
«كمال گيگي نشدار اوغلو» رئيس حزب جمهوريخواه خلق تركيه با اشاره ادعاي اردوغان در مورد استقرار موشك هاي پاتريوت در خاك اين كشور گفت كه دولت آنكارا درباره استقرار اين موشك ها دروغ مي گويد و مجري برنامه هاي خارجي است. اردوغان گفته بود كه اين موشك ها در مناطق مرزي نزديك به سوريه مستقر خواهد شد. اوغلو گفت، استقرار اين موشك ها ارتباطي با منافع ملت تركيه ندارد و كسي خارج از كشور براي آن برنامه ريزي مي كند. اوغلو از اردوغان خواست در ارتباط با پاتريوت حقيقت را به ملت تركيه بگويد. در همين حال، «دولت باغچه لي» رهبر حزب «حركت ناسيوناليست» تركيه نيز گفت: طي دو هفته گذشته مگر چه تغييراتي حادث شده است كه اردوغان به يكباره تصميم گرفت از ناتو درخواست موشك هاي پاتريوت را بكند. باغچه لي تاكيد كرد كه اين موشك ها در اصل براي حفاظت از اسرائيل درخواست شده و بحران سوريه تنها يك بهانه است.
اين در حالي است كه هم اكنون يك هيئت 30 نفره ناتو در استان «مالانيا»ي تركيه مشغول بررسي كشف مكان هاي مناسب براي استقرار موشك هاي پاتريوت هستند. احتمال مي رود كه مدت ماموريت اين هيئت كه متشكل از نظاميان آمريكايي، آلماني و هلندي است، 10 روز طول بكشد.
«آندرس فوك راسموسن» دبيركل ناتو نيز گفت موشك هاي پاتريوت كه در تركيه مستقر مي شوند، تحت كنترل و فرماندهي ناتو خواهند بود.
 


تحصن و تظاهرات ضد حكومتي در پايتخت اردن

مردم اردن براي آزادي بازداشت شدگان در جريان اعتراضات اخير اين كشور در مقابل ساختمان نخست وزيري تحصن كردند.
به گزارش خبرگزاري ايسنا به نقل از شبكه خبري الجزيره، ده ها تن از خانواده هاي كساني كه به دليل مشاركت در راهپيمايي هاي اعتراض آميز عليه تصميم دولت براي افزايش قيمت سوخت بازداشت شده بودند براي آزادي بستگانشان در مقابل ساختمان نخست وزيري تجمع كردند.
تعداد بازداشت شدگان در جريان اعتراضات عليه تصميم دولت درباره افزايش قيمت سوخت به حدود 158 تن مي رسد. تظاهركنندگان شعار مي دادند، ما را درك كنيد نه اينكه ما را سركوب كنيد. زندانيان را آزاد كنيد، ما اصلاحات مي خواهيم.
«عماد ابوطلب» از اعضاي شوراي جبهه اسلامي كار و دو تن ديگر از اعضاي جريان اسلامي نيز از دستگيرشدگان هستند.
مردم اردن همزمان با آغاز بيداري اسلامي در كشورهاي خاورميانه براي رسيدن به مطالبات اقتصادي و اجتماعي خود تظاهرات كردند ليكن تظاهرات مسالمت آميز مردمي از سوي پليس و نيروهاي امنيتي اردن تاكنون به شدت سركوب شده است.عبدالله دوم پادشاه اردن براي خاموش كردن اعتراضات مردمي تاكنون چندين بار نخست وزيرها را تغيير و اصلاحات كمي صورت داده است.
 


پاكستان موشك بالستيك با برد 1003كيلومتر آزمايش كرد

ارتش پاكستان موشك بالستيك با قابليت حمل كلاهك هسته اي را با موفقيت آزمايش كرد.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، ستاد مشترك ارتش پاكستان با صدور بيانيه اي اعلام كرد كه ارتش اين كشور ديروز موشك «هاتف-5» با برد متوسط را آزمايش كرد.
براساس اين بيانيه، «هاتف-5» داراي سوخت مايع بوده و توانايي حمل كلاهك هاي هسته اي را تا فاصله 1300 كيلومتر دارد. اين منبع اضافه كرد: آزمايش اين موشك باعث تقويت توانايي پاكستان در زمينه سلاح هاي بازدارنده و امنيت ملي مي شود.
رئيس جمهور و نخست وزير پاكستان آزمايش موفق اين موشك را به مسئولان و فرماندهان ذي ربط تبريك گفتند.
پاكستان هند را بزرگترين تهديد براي خود مي داند و اين دو كشور طي دهه هاي اخير با يكديگر رقابت تسليحاتي دارند.
 


(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10