(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


پنجشنبه 26 شهريور 1388- شماره 19465
 

به ياد يك صداي مهربان...
رئيس سازمان بازرگاني استان مطرح كرد نياز صنعت فرش استان
مركزي به راهكارهايي غير از جشنواره ها و همايش ها
پژواك
مسئول اداره فرهنگي اداره كل اوقاف و امور خيريه هرمزگان:
اشعار تعزيه خوان ها به صورت كتابچه منتشر مي شود
اعتراض شوراي اسلامي شهر به واگذاري 2 هزار هكتار اراضي مشهد به طرقبه و شانديز
راه اندازي دبيرخانه مجازي دائمي جشنواره امام رضا (ع) در مازندران
به دنبال روشنايي
استاندار: كارگروه توسعه فرهنگي مذهبي شيراز تشكيل مي شود
معاون عمران شهري شهرداري در ديدار با نماينده ولي فقيه
اجراي طرح ميدان عتيق اصفهان تحول بزرگي در مركز شهر ايجاد مي كند
ساخت مستند «مردان هور» در قزوين
تسهيلات صندوق مهر رضا به هنرمندان اصفهاني
شروع عمليات احداث مجتمع رفاهي 40 سوئيتي در مهران
بي مهري به كتاب فرهنگ لغت جامع هرمزگان
كشف آثار عتيقه دوران هخامنشي در آران و بيدگل
مركز آموزش هاي تخصصي قرآن در همدان راه اندازي شد
فيلم داستاني «ققنوس ها چرا مي ميرند» در مرحله تدوين قرار گرفتبه ياد يك صداي مهربان...

تنها صدايش را شنيده بودم، صداي مهربان و آرامي كه در مواقع ارتباط تلفني از دفتر روزنامه در همدان، با صبر و حوصله پاسخمان مي داد يا راهنماييمان مي كرد و يا اگر گاه گاهي گله ملايمي بود اميدوارمان مي كرد به چاپ خبرهامان.
«مرضيه نبي زاده» را هرگز نديدم و با ديدن عكس و خبر دردناك درگذشت او در روزنامه، متاثر و حيران، لحظه اي باورم نشد كه آن طنين صداي صميمي و مهربان كه هيچ نشاني از درد درون نداشت، خاموش شده و ديگر گوشمان را نخواهد نواخت.
مرحومه خانم نبي زاده مدت دو سال مسئوليت حوزه همدان را به همراه چند استان ديگر در تحريريه شهرستانها عهده دار بود و من در چند سفري كه در اين مدت به تهران داشتم به علت مشغله هاي ديگر از جمله مداواي فرزندم، فرصت رفتن به موسسه و توفيق ديدار آن مرحوم و ديگر عزيزان را نداشتم اما يادم هست كه وقتي از احوالات من مطلع شد، هر چند وقت يكبار در ارتباطات تلفني حال علي را مي پرسيد و آرزوي سلامتي مي كرد.
نمي دانم چرا اما صدايش آنگونه بود كه تصور مي كرد از آن دسته آدمهايي است كه به ندرت عصباني مي شود و به آساني برخشم خود غلبه مي كند و اين حتي از عكس چاپ شده اش در روزنامه هم پيداست.
اكنون جايش در تحريريه روزنامه كيهان خالي است.
خدايش بيامرزد و در اين ايام عزيز روحش قرين رحمت حق باشد.

 رئيس سازمان بازرگاني استان مطرح كرد نياز صنعت فرش استان
مركزي به راهكارهايي غير از جشنواره ها و همايش ها

اراك- خبرنگار كيهان:
رئيس سازمان بازرگاني استان مركزي گفت: در مقايسه توليد و عرضه فرش در استان مركزي با استانهاي ديگر، وضعيت بازار موجود فرش در اين استان نگران كننده است.
علي اصغر عاليخاني در نشست فارغ التحصيلان فرش استان وضعيت موجود را نامطلوب خواند و افزود: در ارتقاء صنعت فرش در استان بايد از برگزاري جشنواره ها و همايشها صرف نظر كرده و به راهكارهاي ديگر توجه كنيم.
وي انجام تحقيق و كارعلمي در زمينه توليد و عرضه فرش را از جمله راه حل هاي برون رفت از اين بحران عنوان كرد و اظهار داشت: حضور قوي در بازار، تمركز بر توليد كارگاهي و بكارگيري نيروهاي آموزش ديده از اهم فعاليتهايي است كه بايد مورد توجه قرارگيرد.
عاليخاني سهم صادرات دو دهم درصدي فرش استان را يكي از دغدغه هاي سازمان دانست و تصريح كرد: بدون همگرايي و هم انديشي و ايجاد انجمني متشكل از مسئولان، اساتيد، تجار، توليد كنندگان و دانش آموختگان اين صنعت بومي، امكان حل مشكل فرش وجود ندارد.
علي رنجبر مدرس مركز علمي كاربردي شهيد بابايي اراك نيز نبود متولي در صنعت فرش را مهمترين معضل موجود عنوان كرد و گفت: عدم نظارت بر توليد، نبود حمايت از توليدكنندگان، ضعف در اطلاع رساني، سردرگمي دانش آموختگان فرش، عدم همكاري تجار و توليدكنندگان با سابقه فرش و عدم تشخيص سليقه بازار خارجي از موانع موجود در مسير رشد و ترقي صنعت فرش محسوب مي شود.

 پژواك

گرگان - خبرنگار كيهان:
فرزانه طباطبايي هنرمند كاريكاتوريست حوزه هنري استان گلستان در جشنواره سراسري انيميشن كوتاه دانشگاه هاي فني و حرفه اي دختران كشور مقام سوم را كسب كرد.
اصفهان - خبرنگار كيهان:
بازارچه كارهاي دستي توان خواهان معلولان در اصفهان احداث مي شود. ملك محمدي مديرعامل انجمن خيريه آسوده ماواي اصفهان با بيان اين مطلب گفت: هدف از اين كار تامين بخشي از هزينه هاي كميته پشتيباني و ايجاد روحيه همكاري معلولان با ارائه محصولاتي نظير صنايع دستي و انواع مواد غذايي، خانگي و كارهاي دوختني است.
كاشان - خبرنگار كيهان:
در دومين كنگره شعر گل سرخ قمصر از مجموع 220 اثر ارسالي 193 اثر به بخش داوري راه يافت كه در مراسم پاياني كه در باغ پرندگان شهر قمصر برگزار شد 10 اثر برتر مورد تقدير قرار گرفت.
رضا نيكوكار (رشت)، ميناپيك (رشت)، سجاد آقايي (قمصر كاشان)، عباس آتشي (اليگودرز)، قاسم پهلوان (صومعه سرا)، نجمه بنائيان (بروجن)، فرزانه سعادتمند (يزد)، صديقه بهشتيان (كاشان)، رباب طاهري (آذرشهر) و ساراسادات باختر (آران و بيدگل) نفرات برگزيده دومين كنگره شهر گل سرخ قمصر بودند.
دامغان - خبرنگار كيهان:
نمايشگاه عكس و كتاب امر به معروف و نهي از منكر در ديباج بكار خود پايان داد. در اين نمايشگاه كه به مدت 45 روز داير بود 5 هزار جلد كتاب در عناوين مختلف در معرض ديد علاقه مندان قرار گرفت.
سمنان - خبرنگار كيهان:
نمايشگاه خوشنويسي و كتيبه هاي سفالين رمضان (قدر) در نگارخانه سيمرغ فرهنگسراي كومش سمنان افتتاح شد. اين نمايشگاه با همكاري انجمن خوشنويسان شعبه سمنان، انجمن سفال و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان برپا شده و به مدت 12 روز از تاريخ 15 شهريور لغايت 26 شهريور داير است.
اردبيل- خبرنگاركيهان:
همزمان با سالروز شهادت مولاي متقيان نمايش «قانلي محراب» در مساجد پارس آباد مغان به روي صحنه رفت. نويسنده اين نمايش كه به زندگي حضرت علي(ع) پرداخته علي حسن زاده و كارگرداني آن برعهده غريب منوچهري بود.
¤ اولين همايش استاني خوشنويسي كلمات قصار حضرت علي(ع) در مسجد جامع نمين برگزار شد. در اين همايش 30نفر از خوشنويسان اردبيل و نمين به نگارش كلمات قصار حضرت علي(ع) با خطوط و سبك هاي مختلف خوشنويسي پرداختند.
¤ نمايشگاه از غربت تا غربت همزمان با ايام شهادت حضرت علي(ع) در مسجد قائم اردبيل برگزار شد. در اين نمايشگاه صحنه هايي از مظلوميت هاي حضرت علي(ع) و فاطمه زهرا(س) و همچنين قبرستان بقيع شبيه سازي شده بود.
شهريار- خبرنگاركيهان:
مراسم شب شعر «محراب رنگين» از سوي شهرداري شهريار با همكاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اين شهرستان در فرهنگسراي ايثار برگزار شد. در اين مراسم شاعران برجسته شهرستان هاي كرج و شهريار آخرين سروده هاي خود را در مدح و شخصيت اميرالمؤمنين(ع) قرائت كردند.
¤ به مناسبت شهادت مولي الموحدين حضرت علي(ع) گروه نمايشي قمر بني هاشم در امامزاده بي بي سكينه صفادشت دو تعزيه با موضوع ايام شهادت حضرت علي(ع) اجرا كردند. سرپرستي دو گروه را قوام الدين قاسمي و ابوالقاسم عسكري به عهده داشتند.
تبريز- خبرنگاركيهان:
اولين نمايشگاه عكس هنرجويان رشته «سينما» هنرستان هنرهاي زيبا، «اقبال آذر» تبريز در مجتمع فرهنگي و هنري اين شهر با 50 اثر هنري برپا شد. نمايشگاه فوق تا 26شهريورماه جاري در نگارخانه «مقبلي» برپاست.
¤ محمدحسين شناور، رئيس فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان مرند در مراسم تجليل از قاريان و خادمان برگزيده قرآني اين شهر در محفل انس با قرآن «مطلع النور» گفت: بايد آموزه هاي قرآني در رفتارهاي فردي و اجتماعي به خوبي ديده شود.
¤ هفتمين جشنواره هنرهاي تجسمي از 8 تا 18آبان امسال، در مراغه برگزار مي شود و هنرمندان در طراحي و نقاشي، گرافيك، حجم، نگارگري و تذهيب شركت خواهند كرد و به آثار برگزيده جايزه داده مي شود.
اصفهان- خبرنگار كيهان:
فيلم يازده سپتامبر در يازده دقيقه و نه ثانيه و يك فريم به همت كانون فيلم روز 24 شهريورماه جاري در تالار سعدي حوزه هنري اصفهان به نمايش درمي آيد. اين فيلم توسط «الن بريگند» فرانسوي با همكاري كارگردان هايي با مليت هاي مختلف در 122 دقيقه تهيه و ساخته شده است.
ورامين- خبرنگار كيهان:
گروه سرود هنرستان دخترانه ام البنين (ع) خيرآباد ورامين در همايش بزرگترين سرودها كه در مازندران برگزار شد توانست با اجراي سه سرود مقام دوم كشور را به خود اختصاص دهد.
مشهد- خبرنگار كيهان:
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي از اختصاص 9 ميلياردريال، براي تكميل و تجهيز مجتمع فرهنگي و هنري امام رضا(ع) مشهد خبر داد. سيدجواد جعفري با بيان اين كه در نخستين جلسه هيات دولت، به پيشنهاد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اين مبلغ اختصاص يافت، اظهار داشت: در اين جلسه مقرر شد 3 ميليارد ريال از محل اعتبارات رياست جمهوري، 3 ميليارد ريال نيز از محل اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و بقيه از محل اعتبارات استاني تامين شود.
كاشان- خبرنگار كيهان:
در مسابقه عكاسي كه به همت حوزه هنري كاشان در مصلاي اين شهرستان برگزار شد، 4 نفر از هنرمندان عكاس به نام هاي سيدعلي اكبر شعباني، فريبا انصاري، فاطمه بنايي و محمدحسين نعمتيان حائز رتبه برتر شدند.
شوش- خبرنگار كيهان:
انيميشن «قصه شيرهاي قالي» به كارگرداني رحيم كريم زاده وارد بخش مسابقه سي و نهمين جشنواره بين المللي فيلم رشد شد.
اين انيميشن كه توسط واحد انيميشن صدا و سيماي مركز خوزستان ساخته شده، قصه بومي ايل بختياري را به مدت 11 دقيقه و با تكنيك كات اوت به تصوير كشيده است.
سرخس- خبرنگار كيهان:
مراسم شب شعر محراب در سرخس با شركت بيش از صد تن از علاقمندان به شعر و ادب در محل سالن آمفي تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سرخس برگزار شد. در اين مراسم مصيب عاقبتي رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي سرخس اعلام كرد: تاكنون هشت جلد كتاب از آثار شعر و داستان اعضاي انجمن هاي شعر و ادب و ادبيات داستاني سرخس به چاپ رسيده است. سپس 13 تن از شعراي محلي اشعار خود را در مورد ماه رمضان، شهيد محراب حضرت علي(ع)، شب قدر، عدالت علي(ع) تولد امام حسن(ع) قرائت كردند.
بندرعباس- خبرنگار كيهان:
مسئول امور فرهنگي بانوان اداره كل اوقاف هرمزگان گفت: بزودي بانك اطلاعاتي نخبگان، شناسايي مشاوران مذهبي و اتاق فكر نخبگان خواهر راه اندازي مي شود. معصومه هوشمند با بيان اينكه اين امر با برنامه هاي تدوين شده در راستاي ارتقاي سطح امور فرهنگي بانوان در سطح استان صورت مي گيرد، افزود: اين برنامه ها تا پايان سال جاري به مدت هشت جلسه و تشكيل انجمن هاي تخصصي فرهنگي با هدايت زنان فرهيخته اجرا مي شود.
پاكدشت- خبرنگار كيهان:
به منظور غني سازي اوقات فراغت دانش آموزان دختر يكي از مراكز بهزيستي شهرستان پاكدشت ترم اول كلاس هاي خوشنويسي ا زسوي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان در محل نگهداري دانش آموزان برگزار شد.
در همين راستا راه اندازي كتابخانه، برگزاري مسابقه فرهنگي و هنري و برگزاري اردوهاي سياحتي از ديگر برنامه هاي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مركز است.
¤ سرويس شهرستان ها: آموزشگاه آزاد هنري بالسيني با همكاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اسلامشهر نمايشگاه نقاشي كودكان را در نگارخانه ميرعماد برپا كرد.
به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان اسلامشهر، اين نمايشگاه كه با هدف تشويق هنرجويان و ترغيب آنان براي مشاركت در فعاليت هاي گروهي برگزار شده بود تعداد 25 تابلوي نقاشي با موضوع آزاد و با تكنيك گواش روي بوم در معرض ديد علاقمندان قرار گرفت.

 مسئول اداره فرهنگي اداره كل اوقاف و امور خيريه هرمزگان:
اشعار تعزيه خوان ها به صورت كتابچه منتشر مي شود

بندرعباس - خبرنگار كيهان:
مسئول اداره فرهنگي اداره كل اوقاف و امور خيريه هرمزگان گفت: اشعاري كه تعزيه خوان ها در ايام سوگواري اجرا مي كنند، به صورت كتابچه چاپ مي شود.
محمد فاتحي افزود: در راستاي حفظ و نگهداري اشعار مذهبي و صحيح اجرا شدن آنها اين كتابچه ها در اختيار مردم و تعزيه خوان ها قرار مي گيرد. وي اضافه كرد: اين اداره در راستاي توسعه و گسترش هرچه بيشتر فرهنگ ديني در جامعه از هرگونه فعاليت فرهنگي در حوزه مذهب حمايت مي كند. مسئول اداره فرهنگي اداره كل اوقاف و امور خيريه هرمزگان اظهار داشت: يكي از اين حمايت ها در حوزه دين حمايت و پشتيباني مالي فرهنگي از انجمن تعزيه خواني است. فاتحي اضافه كرد: به علت تحريف ها و اشتباهاي كه در اشعار تعزيه خوانان وجود دارد، اين اداره با همكاري و هماهنگي يك موسسه تحقيقاتي در قم اين اشعار را به صورت صحيح تهيه، تنظيم و به صورت كتابچه در اختيار تعزيه خوانان قرار مي دهد.

 اعتراض شوراي اسلامي شهر به واگذاري 2 هزار هكتار اراضي مشهد به طرقبه و شانديز

مشهد-خبرنگار كيهان:
در هفتاد و پنجمين جلسه علني شوراي شهر مشهد، اعضاي شورا در يك طرح دو فوريتي شهرداري را موظف كرد موضوع جدا كردن بخش هاي غربي اين شهر را از طريق ستاد راهبردي مشهد تا حصول نتيجه با جديت دنبال كند.
همچنين در اين طرح تثبيت محدوده و حريم شهر براساس مصوبات طرح مجموعه شهري مشهد مورد تاكيد قرار گرفت.
سيداسماعيل مفيدي، رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر مشهد ضمن اشاره به اين كه شنيده ها حاكي از تغييراتي گسترده در نقشه مصوب و كاهش محدوده هاي شهر مشهد و الحاق آن به شهرستان جديد التاسيس طرقبه-شانديز است افزود: عده اي بدون توجه به عواقب و مشكلات اجتماعي و اجرايي با زور و فشار هم كه شده قصد دارند شهرستان جديد درست كنند.وي تغيير محدوده و حريم مشهد را كاري غيركارشناسانه و غيرقانوني خواند.دكتر غلامرضا خواجي عضو ديگر شورا، با اعلام اينكه سكوت اعضا در قبال اين زمزمه ها كسر شأن شوراست افزود: اعضاي شورا مصمم هستند علاوه بر ارسال نامه اعتراض آميز به استاندار خراسان رضوي و مقام معظم رهبري، طرح شكايتي به ديوان عدالت اداري ارائه كنند.سيدمحمد پژمان شهردار مشهد طرح جامع و تفصيلي را بهترين ملاك بررسي وضعيت محدوه شهر دانست.
پژمان با اعلام اينكه مرز اصلي شهر مشهد با شهرستان جديد تعيين شده و به تائيد استاندار نيز رسيده است افزود: تقسيمات كشوري بايد با اين طرح و مصوبه تطابق داشته باشد.

 راه اندازي دبيرخانه مجازي دائمي جشنواره امام رضا (ع) در مازندران

ساري - خبرنگار كيهان:
دبيرخانه دائمي مجازي جشنواره نامه اي به امام رضا (ع) در مازندران راه اندازي خواهد شد.
معاون فرهنگي ارشاد اسلامي مازندران با اعلام اين خبر افزود: با راه اندازي سايت مستقل و ايجاد دبيرخانه دائمي، ارتباط جشنواره با مخاطبان علاقمند در سراسر كشور به صورت هميشگي ميسر خواهد شد.
«قاسم عزيززاده گرجي» از برگزاري چهارمين جشنواره نامه اي به امام رضا (ع) در 30 مهر ماه امسال در مازندران خبر داد و افزود: به اين مناسبت مازندران شاهد برپايي جشن هاي مختلف رضوي خواهد بود.
وي گفت: هيچگونه محدوديت سني براي شركت گروه هاي مختلف در جشنواره نامه اي به امام رضا(ع) وجود ندارد.
وي با تقدير از همكاري مطبوعات و رسانه هاي مختلف در برپايي اين رويداد فرهنگي هنري در مازندران تصريح كرد: برپايي جشنواره فرهنگي هنري امام رضا (ع) افتخار بزرگ وزارت ارشاد در دولت نهم است.
گرجي يادآور شد: امسال دهمين جشنواره سراسري شعر علوي در مازندران برگزار مي شود.

 به دنبال روشنايي

يكي از شهروندان گنبدي در نامه اي كه به كيهان ارسال كرده نوشته است:
با تشويق دوستان، يكي از شبها به اتفاق همسرم براي ورزش پياده روي به ورزشگاه تختي كه بزرگترين و قديمي ترين زمين فوتبال شهرمان نيز به حساب مي آيد رفتيم. زمين تقريباً در تاريكي مطلق بود، دور تا دور زمين علف هرز نسبتاً بلندي رشد كرده بود، با ترس و وحشت چند دوري پياده روي كرديم، البته وحشت از چيز خاصي نبود بلكه ناهمواري سطح زمين ما را به وحشت مي انداخت كه مبادا در چاله يا گودالي افتاده و ديگر هوس پياده روي نكنيم. هر چند كه از آن تاريخ عطاي پياده روي در ورزشگاه را به لقايش بخشيدم.
خالي از لطف نخواهد بود اگر مسئول تربيت بدني به اين مطلب توجه كرده و با نصب چند رشته لامپ گازي در اطراف زمين فوتبال شهرمان، زمينه ورزش در شب را براي ورزشكاران و علاقه مندان به ورزش در استاديوم فراهم كنند.
اگر وقت داشتيد سري به درياچه مصنوعي شهرمان بزنيد و علاقه مندان به ورزش پياده روي را مشاهده كرده و ضرورت رسيدگي به روشنايي ورزشگاه پير تختي را حس كنيد.
از توجه و پيشنهاد اين شهروند عزيز بسيار مسرور گشته و با مطالعه مطلب ايشان دردمان تازه شد و از باب اينكه ما هم حرفي زده باشيم عرض مي كنيم: اينجا كه ورزشگاه براي علاقه مندان به ورزش و ورزشكاران است و محل خاصي است. اگر وقت كرديد سري به برخي خيابانهاي تاريك شهر بزنيد كه سالهاست مي گوئيم، روشنايي در اين خيابانها نيست. اميدواريم اداره برق شهرمان نيز در كنار تربيت بدني ورزشگاه پير تختي گنبد را همزمان با برخي خيابانهاي شهرمان غرق در نور كند. ان شاء الله
گنبدكاووس- خبرنگار كيهان

 استاندار: كارگروه توسعه فرهنگي مذهبي شيراز تشكيل مي شود

شيراز - خبرنگار كيهان:
استاندار فارس گفت: موضوع اجراي سياست هاي عملي تحقق سومين حرم اهل بيت (ع) در شيراز بايد در رأس برنامه ريزي ها و فعاليت هاي شهري قرار گيرد.
«سيدمحمدرضا رضازاده» در ديدار با اعضاي شوراي شهر و فرماندار استان شيراز با تشريح برنامه ريزي هاي شوراي فرهنگ عمومي استان در رابطه با تعيين روز بزرگداشت احمد بن موسي (ع) در نيمه دهه كرامت خواستار حضور فعال و مشاركت جدي اعضاي شوراي اسلامي شهر شيراز در برگزاري هرچه باشكوه تر اين مناسبت در سال جاري شد.
استاندار فارس بر ضرورت توجه اعضاي شوراي شهر و مسئولان شهرداري شيراز به بازسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده شيراز تاكيد كرد و افزود: بايد زمينه هاي جذب سرمايه در احياي مناطق تاريخي و اجراي طرح هاي گردشگري بر پايه توجه به تعيين شيراز به عنوان سومين حرم اهل بيت (ع) در ايران اسلامي و بهره گيري از قانون تسري قوانين مربوط به حرم مطهر امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) به حرم مطهر حضرت احمدبن موسي (ع) در شيراز فراهم شود.
وي همچنين از تشكيل كارگروه ويژه تهيه راهبردهاي كاربردي توسعه فرهنگي مذهبي شهر شيراز به عنوان سومين حرم اهل بيت (ع) خبر داد.

 معاون عمران شهري شهرداري در ديدار با نماينده ولي فقيه
اجراي طرح ميدان عتيق اصفهان تحول بزرگي در مركز شهر ايجاد مي كند

اصفهان- خبرنگار كيهان:
با اجراي زيرگذرهاي ميدان عتيق، اين پروژه عظيم و ملي وارد مرحله جديدي شده و زمينه ساز تحولي بزرگ در مركز شهر اصفهان مي شود.
«دكتر عليرضا قاري قرآن» معاون عمران شهري شهرداري اصفهان در ديدار با آيت اله طباطبائي نژاد نماينده ولي فقيه و امام جمعه اين شهر با ارائه گزارشي از روند اجراي پروژه زيرگذرهاي ميدان عتيق گفت: ميدان عتيق از جمله ميادين قديمي شهر اصفهان است كه حتي ميدان امام هم از روي آن شبيه سازي شده است.
وي ضمن بيان جزئيات زيرگذرهاي ميدان عتيق افزود: شكل فعلي ميدان قيام در زير سطح زمين به ارتفاع 7 متر بوجود خواهد آمد و در پايان ميداني خواهيم داشت در زير سطح زمين كه شبيه آن در كلان شهر اصفهان و بسياري از كلان شهرها نمي باشد و تقريبا شبيه زيرگذر حرم مطهر علي ابن موسي الرضا(ع) در مشهد مقدس است.
معاون امور عمران شهري شهرداري اصفهان مدت زمان اجراي زيرگذرهاي ميدان عتيق را 18 ماه اعلام كرد و افزود: روي سطح اين زيرگذرها كه شامل ميدان عتيق است فقط عبور و مرور عابرين پياده امكان پذير خواهد بود.
وي از پيش بيني و طراحي دو طبقه پاركينگ در زيرگذر عبدالرزاق خبر داد و گفت: به جهت رفاه حال همشهريان و استفاده آنها از ميدان و بازار، دو طبقه پاركينگ در اين محدوده احداث مي شود.

 ساخت مستند «مردان هور» در قزوين

قزوين- خبرنگار كيهان:
فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) استان قزوين از آغاز كار ساخت مستند مردان هور در هفته دفاع مقدس در اين استان خبر داد.
سرتيپ سالار آبنوش با اعلام اين خبر افزود: اين مستند
25 قسمتي در 800 دقيقه با هدف ترسيم كردن نقش رزمندگان استان قزوين در طول هشت سال جنگ تحميلي ساخته مي شود.
وي تصريح كرد: كارهاي مقدماتي اين سريال از هشت ماه پيش آغاز شده و كار ساخت آن 14 ماه به طول مي انجامد.
وي افزود: براي ساخت اين مستند كه توسط فرهاد مختاري از كارگردانان فعال عرصه دفاع مقدس كارگرداني مي شود اعتباري بالغ بر 2 ميليارد و 500 ميليون تومان در نظر گرفته شده است. فرمانده سپاه صاحب الامر(عج) قزوين با اشاره به حضور رزمندگان استان قزوين در قالب لشگرهاي
31 عاشورا، تيپ صاحب الامر و هشت نجف در عرصه هاي دفاع مقدس افزود: از آنجا كه بيشترين حضور رزمندگان قزوين در منطقه هور بوده است بنابراين نام اين سريال مردان هور در نظر گرفته شده است.
وي از برگزاري نمايشگاه دفاع مقدس در گلزار شهداي شهر قزوين در طول هفته دفاع مقدس خبر داد و با بيان اين مطلب كه مكان اين نمايشگاه در گذشته محل اعزام رزمندگان به جبهه ها و تشييع شهدا بوده، اظهار اميدواري كرد، با حمايت مسئولين استاني كلنگ احداث فرهنگسراي دفاع مقدس در اين مكان در هفته دفاع مقدس به زمين زده شود.

 تسهيلات صندوق مهر رضا به هنرمندان اصفهاني

اصفهان-خبرنگار كيهان:
هنرمندان صنايع دستي مي توانند تا سقف 100 ميليون ريال از صندوق مهر رضا تسهيلات بانكي دريافت كنند.
احمد اديب معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان با بيان اين مطلب گفت: سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري موظف است براساس مواردي از جمله رعايت توزيع اعتبار اختصاصي هر استان و شهرستان، راهنمايي و بررسي انگيزه و توانايي متقاضيان و ارائه مشاوره كسب و كار و احراز واجد شرايط بودن افراد را به صندوق مهر رضا معرفي كند.
وي سهم اصفهان براي ارائه تسهيلات بانكي به هنرمندان را 2 ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: براي دريافت وام بانكي بايد طرح هاي ارائه شده قابليت اجرايي در منطقه را داشته باشند.
اديب اضافه كرد: عدم اشتغال به تحصيل، الزام دارا بودن پايان خدمت يا معافيت دائم درخصوص افراد مذكور، عدم معرفي افراد دوشغله براي دريافت تسهيلات، دارا بودن مجوز فعاليت در زمينه صنايع دستي از سوي معاونت هنرهاي سنتي و صنايع دستي از ضوابط دريافت تسهيلات بانكي مهر رضا مي باشد.
وي گفت: معرفي افراد واجد شرايط در استان ها منوط به معرفي از سوي معاونت هنرهاي سنتي و صنايع دستي در هر استان به مديران صنايع مهر رضاست و نظارت خاص بر اجراي طرح پس از پرداخت تسهيلات به متقاضي و تهيه و ارسال گزارش مكتوب به صورت فصلي در مورد مجريان طرح اجرا خواهد شد.

 شروع عمليات احداث مجتمع رفاهي 40 سوئيتي در مهران

دهلران- خبرنگار كيهان:
فرماندار مهران از شروع عمليات احداث مجتمع 40 سوئيتي در اين شهر خبر داد.
ولي الله جهاني فرماندار با اشاره به موقعيت شهرستان مهران از لحاظ صادرات كالا، ترانزيت سوخت و تردد زائران عتبات عاليات گفت: عمليات احداث مجتمع 40 سوئيتي كه هر سوئيت داراي امكانات رفاهي براي 10 نفر است، شروع شد وي افزود: به منظور اجراي اين طرح 9 ميليارد و 700 ميليون ريال اعتبار درنظر گرفته شده است كه در صورت بهره برداري از آن 35 هزار زائر و مسافر در اين مجتمع اسكان خواهند يافت.

 بي مهري به كتاب فرهنگ لغت جامع هرمزگان

بندرعباس - خبرنگار كيهان:
ناشر و ويراستار مجموعه فرهنگ لغت جامع هرمزگان گفت: تلاش 30 ساله مولف كتاب جامع فرهنگ لغت جامع هرمزگان مورد بي مهري و كم توجهي مسئولان قرار گرفته است.
محسن اقتدارشهيدي افزود: هنگام آغاز و اقدام به انتشار اين كتاب مسئولان هرمزگاني از جمله استاندار، شهردار، فرماندار و همچنين مسئولان ارشاد اسلامي و ميراث فرهنگي قول هاي مساعدي در راستاي حمايت از چاپ و نشر اين مجموعه را متعهد شدند. وي اضافه كرد: اما در مرحله عمل تنها سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان با پيش خريد 500 جلد از اين مجموعه قدم برداشت و ساير سازمان ها همكاري لازم را در اين راستا انجام ندادند.
ناشر و ويراستار كتاب فرهنگ لغات جامع هرمزگان اظهار داشت: در اين زمينه استاندار هرمزگان نيز به صورت معرفي نامه يا توصيه هايي مبني بر مساعدت در اين كار فرهنگي به خريد تعدادي از اين كتاب اقدام كردند كه هيچ كدام از مسئولان يا ارگان ها اقدامي نكردند.
اقتدارشهيدي ادامه داد: از دلايل اصلي اين بي مهري نسبت به تلاش 30 ساله مولف در راستاي تدوين و چاپ اين كتاب، غيربومي بودن مسئولان سازمان ها است كه علاقه اي به فرهنگ مذكور ندارند. وي تصريح كرد: بوميان نيز متاسفانه به علت عدم ديد فرهنگي كافي از مساعدت به هر طريق ممكن طفره رفتند و در نتيجه اين بار كه مي رفت پشتوانه اي براي انجام كارها و پروژه هاي ديگر در سطح فرهنگ استان باشد، خود باري بر دوش ناشر و مولف كتاب شد. اقتدارشهيدي اضافه كرد: جلسه رونمايي از اين كتاب ارزشمند بدون اطلاع رساني و عدم دعوت از سازمان هاي مختلف و در سكوت برگزار شد. ناشر و ويراستار كتاب فرهنگ لغات جامع هرمزگان يادآور شد: اين كتاب مي تواند به عنوان يك خرده فرهنگ مطرح شود و با توجه به وضعيت گويش هاي مختلفي كه در استان و بويژه بندرعباس وجود دارد با مشكلات زيادي در تدوين و ويراستاري مواجه بوده و حاصل 30 سال كار مولف با همكاري گروهي از افراد خانواده، دوستان و افراد مجرب و مسن مناطق مختلف است.

 كشف آثار عتيقه دوران هخامنشي در آران و بيدگل

كاشان - خبرنگار كيهان:
سرپرست اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آران و بيدگل از كشف آثار عتيقه مربوط به دوران هخامنشيان وماقبل آن در اين شهرستان خبر داد.
عليرضا محسني تبار گفت: 75 لوح شبه سنگي با نقوش سرباز هخامنشي و خط ميخي، 57 مجسمه فلزي از جنس مفرغ و برنج مربوط به دوران اوليه اسلام و ما قبل آن،
3 مجسمه سفالي لعابدار با نقوش برجسته از دوران اسلامي
36 عدد آلات و ادوات فلزي قديمي و 11 دست پوست با خط هاي باستاني از اشياي كشف شده در اين شهرستان است.
وي افزود: اين اشيا با تلاش نيروي انتظامي آران و بيدگل و نيروهاي واحد حراست اداره ميراث فرهنگي اين شهرستان و كاشان در بازرسي از منزل مسكوني يكي از دلالان عتيقه كشف شد.
وي همچنين از كشف 1267 قطعه سكه هاي تاريخي اعم از بدل و اصل مربوط به دوران صفويه، زنديه و قاجاريه در اين شهرستان خبر داد و اعلام كرد: اين سكه ها براي اطمينان از اصالت آنها به آزمايشگاه ميراث فرهنگي استان اصفهان ارسال شد.

 مركز آموزش هاي تخصصي قرآن در همدان راه اندازي شد

همدان- خبرنگار كيهان: مسئول دارالقرآن الكريم اداره كل تبليغات اسلامي استان همدان از راه اندازي مركز آموزش هاي تخصصي قرآن كريم درهمدان خبر داد.
با اعلام اين خبر در گفتگويي افزود: اين مركز به منظور آموزش قرآن به صورت تخصصي و همچنين ارايه خدمات و عرضه محصولات قرآني به علاقه مندان ايجاد شده است.
وي ادامه داد: در اين مركز آموزش هاي تخصصي قرائت، حفظ، مفاهيم، تفسير و دوره هاي تربيت معلم قرآن كريم براي شركت كنندگان برگزار مي شود.
وي اعلام كرد: به افرادي كه در اين دوره هاي تخصصي شركت مي كنند از سوي دارالقرآن كريم سازمان تبليغات اسلامي گواهينامه معتبر داده مي شود.
فرهادي مژده از تأسيس كتابخانه تخصصي قرآن كريم به زودي در اين مركز خبر داد و اظهار داشت: در اين كتابخانه كتاب هاي قرآني و مذهبي گنجانده مي شود و علاقمندان مي توانند با عضويت در آن از خدمات عرضه شده بهره مند شوند.
گفتني است هم اكنون 24 مركز قرآني و 40 خانه قرآن روستايي در استان همدان فعاليت دارند.

 فيلم داستاني «ققنوس ها چرا مي ميرند» در مرحله تدوين قرار گرفت

زنجان - خبرنگار كيهان:
فيلم كوتاه داستاني «ققنوس ها چرا مي ميرند» ساخته ابوالفضل گلفام پس از پايان تصويربرداري، در مرحله تدوين قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان زنجان اين فيلم كوتاه
25 دقيقه اي كه حوزه هنري زنجان تهيه كنندگي آن را برعهده دارد، داستان زن جواني است كه در انتظار تولد فرزندش به سر مي برد. در اين ميان خطر مرگ، او و فرزندش را تهديد مي كند و وي ناگزير به انتخاب است.
او با روح همسرش در ارتباط است كه اين ارتباط او را تشويق مي كند تا در اين تقابل و با مرگ جنين زندگي خود را نجات دهد.
تدوين اين فيلم كه جهت حضور در جشنواره رويش تهيه شده را پويان آقابابايي برعهده دارد.

 

(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14