(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(9(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


شنبه 23 آبان 1388- شماره 19511
 

صفحه (14)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
گراميداشت سالگرد شهادت ادواردو آنيلي در اصفهان
آيت الله جنتي در نمازجمعه تهران: پرچم مبارزه با آمريكا بايد هميشه افراشته باشد
بوش: اصلاح طلبان درايران ، خط مقدم آمريكا هستند
لاريجاني در ديدار علماي اهل سنت:استراتژي نظام همگرايي مذاهب اسلامي است
درگذشت روزنامه نگار و پژوهشگر آذربايجاني
خريد 5/9 ميليون تن گندم از كشاورزان
رئيس جمهور در اختتاميه جشنواره حكمت سينوي:بوعلي ايراني است اما همه او را از خود مي دانند
جامعه مدرسين حوزه علميه قم كشتار شيعيان يمن را محكوم كرد
اخبار ادبي و هنريگراميداشت سالگرد شهادت ادواردو آنيلي در اصفهان

نهمين سالگرد شهادت ادواردو آنيلي در اصفهان برگزار شد.
به گزارش فارس ، انجمن اسلامي شهيد ادواردو آنيلي(مهدي)، يادواره نهمين سالگرد شهادت ادواردو آنيلي را در كتابخانه مركزي شهرداري برگزار كرد.
اين مراسم با سخنراني عباس ديپالمو، رهبر شيعيان ايتاليا و حجت الاسلام سيد محمد بوشهري، استاد حوزه علميه قم در اصفهان همراه بود.
همچنين قديري ابيانه، دوست ادواردو و سفير وقت ايران در مكزيك از طريق تماس تلفني پاسخگوي سئوالات حاضران در اين جلسه بود.
در اين يادواره بيانيه اي از طرف انجمن اسلامي فارغ التحصيلان ايتاليا و انجمن اسلامي شهيد ادواردو آنيلي براي سالگرد شهادت ادواردو آنيلي صادر شد.
در اين بيانيه آمده است: 24 آبان ماه سالروز شهادت ادواردو آنيلي (مهدي) است كه طي اتفاقي كاملا مشكوك در كشور ايتاليا به قتل رسيد، وي از جمله نشانه هاي روشن نور در ميان ظلمت و هدايت در بطن گمراهي بود.
او كه از خانواده اي متمول و سرشناس در ايتاليا برخاسته بود، با وجود شرايط ممتاز خانوادگي و خاستگاه اجتماعي و اقتصادي خاصي كه داشت، در دوران تحصيل خود در نيويورك پس از آشنايي با قرآن كريم راه روشن هدايت را يافت و در ميان حيرت و شگفتي اطرافيان و خانواده خويش به دين اسلام و مذهب تشيع مشرف شد.
در اين بيانيه آمده است: ادواردو براي يافتن حقايقي كه در ميان امواج خروشان تبليغات سياه بر عليه انقلاب اسلامي در غرب گم شده بود، به ايران عزيمت كرد و در ديدار با حضرت امام خميني (ره) و نيز زيارت علي ابن موسي الرضا(ع) بر باور و ايمان خويش عمق و طراوتي خاص بخشيد.
در ادامه اين بيانيه آمده است: ادواردو آنيلي چند روز پيش از سفر دوم خود به ايران، در حادثه اي مشكوك و تحت عنوان خودكشي به قتل رسيد. دولت ايتاليا سعي كرد كه خبر اين رويداد مهم هم، مانند خود ادواردو ناديده گرفته شود، حتي پليس اين كشور در مورد عوامل اين حادثه از هر نوع كنكاش و بررسي خودداري ورزيد. عباس ديپالمو رهبر شيعيان ايتاليا در اين همايش گفت: ادواردو آنيلي در يك خانواده ثروتمند به دنيا آمد و با اينكه پدرش صاحب كارخانه هاي بسياري بود اما وي به همه اين ثروت پشت پا زد و به اسلام ايمان آورد كه اين امر ترس بزرگي در جامعه بزرگ سياسيون ايتاليا به راه انداخت.

 آيت الله جنتي در نمازجمعه تهران: پرچم مبارزه با آمريكا بايد هميشه افراشته باشد

سرويس فرهنگ و معارف -
امام جمعه موقت تهران با تاكيد بر اينكه ما نمي توانيم محافظه كارانه و ذليلانه چراغ سبز به آمريكا نشان دهيم، گفت اگر اين نظام و انقلاب بخواهد باقي بماند و مردم راحت زندگي كنند، پرچم مبارزه با آمريكا و دشمن همواره بايد افراشته شود.
آيت الله احمد جنتي، دبير شوراي نگهبان قانون اساسي در خطبه دوم نمازجمعه اين هفته تهران تاكيد كرد: طرح تحول اقتصادي قطعا آثار تورمي به ويژه در مقاطع اوليه خواهد داشت كه بايد به حداقل برسد، ولي به هر حال مردم بايد آمادگي اجراي اين طرح را داشته باشند و به مسئولان كمك كنند.
وي خاطرنشان كرد: ما بايد صداقت داشته باشيم و عيب هاي موجود در اجراي اين طرح را نيز به مردم بگوييم و به سوالات پاسخ دهيم؛ بنابراين بايد از ناشي گري ها اجتناب كرد؛ چرا كه كار، كار آساني نيست كه به دست هر كس بدهيم و افرادي كه وارد مي شوند، بايد ماهرانه حركت كنند.
جنتي ادامه داد: يك جراحي اقتصادي، يك كار زيربنايي و يك تحول قرار است انجام شود كه اين حركت ابزارهايي لازم دارد، من به خاطر ندارم كه در طول 30 سال پس از انقلاب اسلامي چنين تحولي صورت گرفته باشد.
وي تاكيد كرد: اين طرح مثل يك جراحي ممكن است خونريزي هايي داشته باشد، ولي بايد حداقل شود، ولي اين كه فكر كنيم مي شود سرنوشت اقتصادي يك مملكت را دگرگون كرد و آب هم از آب تكان نخورد، درست نيست. جنتي خاطرنشان كرد: دولت هاي قبلي نيز مي گفتند كه اين كار درست است و بايد انجام شود ولي هيچ كدام شهامت و جرات اين كار را نداشتند.
وي با تشكر از مجلس شوراي اسلامي و دولت بر «كمتر شدن اختلاف نظرها بر سر راه اجراي طرح تحول اقتصادي» ابراز داشت: اختلاف نظرها در اين زمينه بايد كم شود و به حداقل برسد و اگر هم جايي اختلاف نظري وجود داشت، مرجع تصميم گيري در نهايت رهبري است.
امام جمعه موقت تهران خطاب به صدا و سيما هم عنوان كرد: رسانه ملي نيز بايد عواقب و جزئيات اين طرح را تشريح كند تا همه مردم و نخبگان متوجه شوند.
دبير شوراي نگهبان قانون اساسي با بيان اينكه در راه اجراي اين طرح مسلما حركت هاي شيطنت آميز انجام مي شود، اظهار كرد: يك عده نمي خواهند اين طرح اجرا شود؛ چرا كه يا موافق آن نيستند و فكر مي كنند طرح درستي نيست يا اين كه مي خواهند شيطنت سياسي كنند و بايد با اين فتنه ها و شيطنت ها مبارزه شود.
وي در ادامه سخنان خود از حضور مردم در راهپيمايي روز 13 آبان تشكر كرد و با اشاره به اينكه حضور مردم در راهپيمايي امسال بيشتر از سال هاي قبل بود، افزود: پرچم مبارزه با آمريكا و پرچم مرگ بر آمريكا بايد براي هميشه افراشته باشد و اگر اين نظام و انقلاب بخواهد باقي بماند و مردم راحت زندگي كنند، پرچم مبارزه با دشمن همواره بايد افراشته شود.
وي با تاكيد بر اينكه ما نمي توانيم محافظه كارانه و ذليلانه چراغ سبز به آمريكا نشان دهيم، افزود: برخي چشمان خود را مي بندند و يا نمي فهمند و يا خود را به نفهمي مي زنند. وقتي كنگره آمريكا صراحتا اعلام مي كند كه بودجه اي را براي ايران اختصاص داده است، اين بودجه براي جنگ با خدا و مردم است ولي عده اي خيال مي كنند مي توانند با چهار تا سروصدا مردم را از اين موضع و از موضع امام، رهبري و انقلاب جدا كنند و راه ديگري را پيش بگيرند، اين ها بسيار اشتباه مي كنند. مسئله از مسئله انتخابات، گذشته و مسئله نظام است. كدام قدرتي حاضر است با دشمن خود كنار بيايد؟
جنتي با اشاره به اين كه «در نظام سياسي اسلام بالاتر از حضرت علي(ع) نداريم» خاطرنشان كرد: حضرت علي(ع) حاضر نبود قدرت سياسي مردم را در اختيار كساني بگذارد كه هيچ صلاحيتي ندارند. تسليم شدن به اين ها خيانت به مردم است. مردم به علي راي داده اند و اگر كسي كه مردم به او راي نداده اند حاكم باشد، اين خيانت به مردم است.
وي ادامه داد: من، هم به آمريكايي ها هم به ديگر دشمنان و هم به عناصر فريب خورده داخلي به خصوص طراحان فتنه عرض مي كنم كه هرچه فتنه را بيشتر كنيد، صفوف مردم ما بيشتر مي شود و به همين دليل حضور مردم امسال بيشتر از سال قبل بود. اين كارهايي كه شما مي كنيد جز اين كه آبرويتان برود، خاصيت ديگري ندارد. اين ننگ براي شما بس كه آمريكا از شما حمايت مي كند. خجالت نمي كشيد كه در مقابل اين مردم به دامن آمريكا مي افتيد؟
وي در بخش ديگري از سخنان خود به اقدامات اخير دولت يمن در سركوب شيعيان اشاره كرد و افزود: من به برخي كشورهاي اسلامي كه با دولت يمن براي سركوب كردن شيعيان صعده همدست شده اند، هشدار مي دهم. اين كه دولت يمن چنين كاري را انجام دهد، حتما قصد و نيت هايي دارد ولي اين كه مثلا عربستان سعودي هواپيما بفرستد و بمباران كند، بحث ديگري است.
وي تاكيد كرد: ظاهرا اين تشكيلات و هابيت كمر به قتل شيعه بسته است و هركجا كه شيعيان حاضر مي شوند، مي خواهند آن ها را سركوب كنند. چنانكه حتي مي بينيم مساجد شيعيان در عربستان را هم بعضا تعطيل مي كنند.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: غير از عربستان برخي كشورهاي ديگر نيز با آن ها همكاري مي كنند ولي سردمدار آن ها عربستان است كه گويا عقده اي از شيعيان علي دارد.
سازمان كنفرانس اسلامي هم تاكنون هيچ كاري نكرده است و من نمي فهمم كه پس اين سازمان به چه دردي مي خورد و اگر كاري نكند كه خود به خود لغو است.
وي در خطبه اول نمازجمعه اين هفته تهران نيز با اشاره به تدوين عهدنامه اي از سوي پيامبر اسلام در اوايل ورود به مدينه اظهار كرد: اين عهدنامه به نوعي يك قانون اساسي بود كه محورهاي مختلفي نظير ضرورت وحدت و حاكميت ارزش هاي اخلاقي و اسلامي داشت. در آن عهدنامه در پشتيباني مسلمانان نسبت به يكديگر تاكيد شده و آمده است كه نبايد كسي با دشمن، روابط دوستي برقرار كند.
وي خاطرنشان كرد: در عهدنامه پيامبر(ص) بر پايمال نشدن خون مسلمان تاكيد شده و بعد هم گفته است ممكن است افرادي بيايند كه آشوب گر، فتنه گر و بدعت گر باشند و هيچ كس حق ندارد از اين افراد حمايت و به آن ها كمك كند.
جنتي با اشاره به اينكه پيمان هايي در دنيا بسته مي شوند ولي برخي يك طرفه آن را برهم مي زنند، اضافه كرد: حضرت مي فرمايد كسي حق ندارد سر خود و يك طرفه از اين پيمان و عهدنامه خارج شود. يك نفر آشوب گر و بدعت گر كه مي خواهد اصول اسلامي را دگرگون كند نبايد جا و پناهي داشته باشد و هركس هم به آن ها پناه دهد خداوند او را لعنت مي كند.
دبير شوراي نگهبان همچنين با اشاره به قرار داشتن در آستانه سالگرد رحلت علامه طباطبايي، درگذشت اين عالم بزرگوار را تسليت گفت و افزود: اين مرد افتخاري براي جهان اسلام و تشييع بود و تفسيري كه نوشت تاكنون بهترين تحقيق و تفسير از قرآن بوده است.

 فاكس نيوز خبر داد
 بوش: اصلاح طلبان درايران ، خط مقدم آمريكا هستند

سرويس سياسي-
جرج بوش در مراسم افتتاح «بنياد بوش»، اصلاح طلبان را خط مقدم آمريكا خواند و گفت چشم اميد آنها به ماست.
دانشگاه دالاس در ايالت تگزاس ديروز مهمان رئيس جمهور سابق آمريكا بود. «جرج بوش» كه براي افتتاح «بنياد بوش» به اين دانشگاه رفته بود، در يك سخنراني پرشور، اصلاح طلبان ايران را خط مقدم آمريكا خواند و افزود: آنها با چالش هاي فراواني روبرو هستند و چشم اميدشان به ماست.
بوش كه در زمان حكومت خود با راه اندازي دو جنگ (افغانستان و عراق) جان صدها هزار تن را گرفت، اعلام كرد: اصلاح طلبان و ناراضيان سياسي منتظر حمايت و رمق گرفتن هستند و به آنها وعده داد آمريكا از آزادي آنها در برابر ديكتاتورها پشتيباني خواهد كرد.
بوش به ديدارهاي خود و همسرش «لورا» با عناصر اپوزيسيون به نام آنچه او «فعالان دموكراسي»، «مدافعان آزادي مذاهب» و «خانواده زندانيان سياسي» مي خواند، اشاره و خط مشي و هدف بنياد جديدالتأسيس بوش را نيز در همين راستا عنوان كرد. بوش در اين زمينه گفت: «آمريكا پشتيبان آزادي كه آنها به سختي و همزمان با تنگ شدن عرصه توسط ديكتاتورها به دست آورده اند خواهد بود. من و همسرم لورا در طول دوران رياست جمهوري ام با فعالان دموكراسي، مدافعان آزادي مذاهب و خانواده زندانيان سياسي ديدار كرديم. بنياد بوش به اين راه ادامه خواهد داد. من از تمام فعالان سياسي در سراسر جهان حمايت خواهم كرد.»
سخنان بوش نشان داد اين بنياد مدت ها پيش از اين مراسم كار خود را آغاز كرده است چرا كه وي از تماس و توافق با برخي چهره ها و احزاب سياسي اپوزيسيون در سراسر جهان خبر داد و در مورد ايران اختصاصاً از محسن سازگارا نام برد و گفت قرار است افرادي مانند سازگارا در تهيه بسته اي به نام «آزادي» به بنياد بوش كمك كنند. وي در تشريح ماهيت «بسته آزادي» آن را شامل اسناد و تاريخچه مبارزات سياسي خواند كه به صورت ويديويي درخواهد آمد. بوش اضافه كرد اين بسته براي ناراضيان سياسي، مبلغان زيرزميني و زندانيان سياسي ارسال خواهد شد تا آنها را ياري كند و اين پيام را به گوش شان برساند كه آمريكا با شما همراه بوده و از شما حمايت خواهد كرد.
سخنراني بوش در حالي انجام مي شد كه تصويري از چند دختر ايراني در آشوب هاي اخير به همراه واژه «آزادي» در پشت سر وي خودنمايي مي كرد.
البته اين نخستين بار نيست كه بوش به صراحت از اصلاح طلبان حمايت مي كند. اولين حمايت بي پرده او از اپوزيسيون جمهوري اسلامي ايران به 12 جولاي 2001 برمي گردد كه در بيانيه اي رسمي اعلام شده بود.
مورد بعدي كه بسيار جنجال آميز هم شد به سخنراني بوش در 5 ژانويه 2008 برمي گردد. او كه در تدارك سفر به خاورميانه بود گفت: «صبح بخير، سه شنبه من سوار بر هواپيماي رياست جمهوري عازم سفري به خاورميانه هستم... در اين سفر با شركاي خود درباره نبرد عليه تروريست ها و تندروها مشورت خواهم كرد. آنها سپرشان را زمين نمي گذارند پس ما هم نبايد بگذاريم. اين تنها يك نبرد نظامي نيست، مذهبي هم هست! سپس آمريكا باز هم در اين منطقه حضور خواهد داشت. ما از دموكرات ها و اصلاح طلبان از بيرون و بغداد تا دمشق و تهران حمايت خواهيم كرد و در كنار آنها خواهيم ايستاد».
پس از اين نطق راديويي، رهبر انقلاب طي سخناني در جمع مردم قم به مناسبت 19 دي در واكنش به اين سخنان بوش اعلام كردند: «هم مردم و هم آن دسته اي كه رئيس جمهور آمريكا از آن اعلام حمايت كرده است بايد فكر كنند كه چرا آمريكا مي خواهد از آن دسته حمايت كند و از آن دسته چه نقصي داشته كه آمريكا را به فكر حمايت از آن انداخته است. حمايت آمريكا از هر كسي در ايران يك ننگ است. گروه ها و افراد سياسي علاوه بر متمايز كردن مرز خود با دشمن، بايد مرز خود را با مزدوران، نوكران و افرادي كه در خدمت دشمن هستند نيز مشخص كنند».
البته بوش حق دارد با چنين صراحتي از اصلاح طلبان حمايت كند. او يك بار دستاوردهاي شيرين همكاري با آنها را چشيده و از آن به عنوان «نتايج دلگرم كننده» ياد مي كند. آذرماه سال گذشته بوش در موسسه بروكينگز با حسرت گفته بود: «ايران هسته اي را تحمل نخواهيم كرد. ما قبل از آنكه احمدي نژاد بر سر كار بيايد، داشتيم به نتايج دلگرم كننده اي در خصوص موضوع هسته اي ايران مي رسيديم، چون آنها با توقف غني سازي موافقت كرده بودند. متاسفانه پس از انتخابات رئيس جمهور احمدي نژاد، ايران مسير برعكسي را برگزيد و اعلام كرد بار ديگر به غني سازي دست مي زند».

 لاريجاني در ديدار علماي اهل سنت:استراتژي نظام همگرايي مذاهب اسلامي است

رئيس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد استراتژي نظام بر همگرايي مذاهب اسلامي و اصل وحدت نيز آموزه جاودان امام خميني(ره) است.
علي لاريجاني اين اظهارات را در ديدار تعدادي از مولوي هاي اهل سنت بيان كرده است.
در اين ديدار، دكتر لاريجاني ضمن خوش آمد گويي اظهار داشت: استراتژي نظام اسلامي بر همگرايي مذاهب اسلامي است و اصل وحدت شيعه و سني را آموزه جاودان امام خميني(ره) موسس جمهوري اسلامي مي داند و بر آن پايبند است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه با بيان اين مطلب كه رهنمودهاي مقام معظم رهبري در باب وحدت مسلمين كه كرارا تاكيد فرموده اند مخصوصا مطالب ارزنده ايشان در سفر اخير به كردستان، مبناي حركت نظام است، تصريح كرد: البته بايد دوستان عزيز توجه داشته باشند كه در سال هاي اخير آمريكا و برخي كشوهاي اقماري آن در منطقه بدنبال ترويج و تربيت نوعي اسلام بدلي بوده اند كه با حركت هاي تروريستي چهره اسلام را تخريب كنند و جهاد اسلامي را كه اصلي قوي در اسلام است با تروريسم مساوي نمايند.
وي افزود: همه مذاهب اسلامي بايد تلاش نمايند در دام اين شگرد آمريكايي - صهيونيستي گرفتار نشوند، از طرفي ديگر خط درگيري هاي مذاهب مختلف سوغات كثيفي است كه سرويس هاي برخي كشورها به صحنه فعلي منطقه تحميل كرده اند كه به هيچ وجه مربوط به جوهره فكري مذاهب اسلامي نبوده و صدها سال پيروان مذاهب با مودت در كنار هم زيست كرده اند، و اين پديده، نوعي حركت القائي شيطاني است كه ورود بيگانگان به صحنه را مهيا مي كند و همه عزيزان بايد بدان توجه داشته باشند.
لاريجاني ادامه داد: جمهوري اسلامي منادي فكر توحيدي - اخلاقي براساس ايجاد همگرايي هرچه بيشتر بين مذاهب اسلامي و اديان توحيدي است و با افكار ساختگي تندروانه و تروريستي مرزبندي روشني دارد. اگرچه جمهوري اسلامي از جهاد به عنوان يك اصل احياگر شرف انساني و عزت و سربلندي اسلامي در فلسطين و لبنان و ساير ملل دفاع مي كند اما به همان ميزان با حركت هاي تروريستي كور مخالف است، چرا كه آن را پديده اي ساختگي توسط سرويس هاي بيگانگان مي داند.
رئيس مجلس افزود: ضوابط و مقررات كشور براي همه يكسان است و همه بايد نسبت به رعايت قانون متعهد باشند و نمي توان بخشي از جامعه را در مقابل قانون مستثني كرد.
در اين ديدار مولوي عبدالحميد و برخي علماي اهل سنت ضمن تاكيد بر اصل وحدت مذاهب اسلامي و تاييد موضع مترقي اسلامي نظام جمهوري اسلامي، به راه كارهاي همگرايي بيشتر اشاره نمودند.

 درگذشت روزنامه نگار و پژوهشگر آذربايجاني

سرويس شهرستانها-
«حسن وحيدي آذر» پژوهشگر و شاعر آذربايجاني در شهر تبريز درگذشت.
وحيدي آذر روزنامه نگار و محقق و از اهل فرهنگ تبريز روز پنجشنبه 21 آبان ماه در سن 86 سالگي بر اثر ايست قلبي درگذشت. وي با مطبوعات از جمله نشريه آذربايجان در زمينه هاي فرهنگي و هويت ملي و دفاع از حقوق مردم همكاري داشت.
وي نقش مستقيم در تنفيذ وقف نامه ربع رشيدي و مقابله با زمين خواراني داشت كه در صدد تخريب آثار ربع رشيدي اولين دانشگاه اسلامي بودند. او به تنهايي در طول سال ها در مقابله با مافياي زمين خواري ايستاد تا آنكه با اخذ حكم تنفيذ از دادگاه حقوقي تبريز نسبت به تثبيت آثار ربع رشيدي اقدام كرد. آن مرحوم در طول سال ها با ارسال صدها نامه به مقامات دولتي آنها را از خطا برحذر مي داشت كه دفاع از كتابخانه ملي تبريز در مقابل تخريب و تحقيق و پژوهش هاي بسيار در تاريخ براي جلوگيري از تعدي به موقوفات و اعمال نفوذ فراماسون ها و شازده ها از آن جمله اند. مصاحبه وي با «آذربايجان» در خصوص شازده هاي فتحعلي شاه قاجار و چپاول اموال مردم آذربايجان، نگرشي نو به علوم انساني و تاريخ شاهان بود.
حسن وحيدي آذر در دوران مبارزه همواره در صف مردم حاضر بود كه از اين بابت فشارهاي بسياري را تا زمان فوت متحمل شد.
اشعار بسياري از او به زبان آذري در روزنامه ها درباره شرافت و وطن دوستي و انقلاب چاپ شده است. وي تاريخ شفاهي دوران معاصر بود كه مصاحبه هاي بسياري از وي چاپ نشده باقي مانده است.

 تاكنون صورت گرفته است
خريد 5/9 ميليون تن گندم از كشاورزان

مدير كل محصولات اساسي و نباتات علوفه اي وزارت جهاد كشاورزي گفت: تاكنون 5/9 ميليون تن گندم از كشاورزان خريداري شده است.
به گزارش ايرنا، محمد مهدي كابلي دربازديد از مزارع گندم شهرستان ابركوه يزد افزود: پيش بيني مي شود اين رقم تا پايان فصل خريد به 10 ميليون تن برسد.
وي تصريح كرد: امسال وزارت جهاد كشاورزي 140 درصد بيشتر از سال قبل، گندم مازاد برمصرف كشاورزان را خريداري مي كند.
به گفته كابلي كشاورزان سراسر كشور در سال زراعي جاري مقدار 7 ميليون هكتار از اراضي خود را به كاشت گندم اختصاص داده اند.
وي از اجراي طرح مزارع آرماني به سوي پايداري در توليد محصولات زراعي خبر داد و گفت: در اجراي اين طرح كشاورزان با اصول جديد مهندسي زارعي آشنا مي شوند تا با استفاده حداكثري از نهادهاي كشاورزي، توليد محصول را به ميزان قابل توجهي افزايش دهند.

 رئيس جمهور در اختتاميه جشنواره حكمت سينوي:بوعلي ايراني است اما همه او را از خود مي دانند

همدان - خبرنگاركيهان:
با حضور رئيس جمهور و اهداي جوايز بنياد بوعلي، جشنواره بين المللي حكمت سينوي در همدان پايان يافت.
در مراسم اختتاميه جشنواره حكمت سينوي كه با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از دانشمندان فلسفه و حكمت اسلامي از 17 كشور جهان و ايران و مسئولان كشوري و استاني و علاقمندان در سالن شهداي استانداري همدان برگزار شد، رئيس جمهور در سخناني گفت:خداي بزرگ را سپاسگزارم كه به بنده توفيق عنايت فرمود تا در اين نشست بسيار ارزشمند و در جمع فرهيختگان و عاشقان علم و انديشه حاضر باشم اگرچه صحبت از ابن سينا براي امثال بنده بسيار مشكل است.
دكتر محمود احمدي نژاد با اشاره به وجود برپايي چنين كنگره هايي افزود: يك وجه لزوم برگزاري اين نشست بهره بردن از درياي بيكران علم و روش شخصيتي است كه در عمر كوتاه خود هزاران ابداع و سنت شكني و خلاقيت و پايه گذاري را به بشريت هديه كرده كه دستاوردها و ذخاير فراواني براي عرضه به نسلهاي متوالي دارد.
وي ادامه داد: وجه دوم در اين كنگره بالا كشيدن ابن سينا به قله هاي والاتر در حوزه بشريت و سپهر انسانيت و يافتن رمز اين تعالي است.
وي اضافه كرد: براي سخن گفتن از قله هاي كمال انسان و ابن سينا و ابن سيناها بايد درباره خود انسان، توانمنديها، ويژگيها، ماموريت و چيستي و كيستي او صحبت كنيم.
رئيس جمهور با اشاره به اينكه ابعاد وجودي انسان جهاني است و بشر مي تواند بر همه دنيا مسلط شود، اظهار داشت: خدا انسان را خلق كرد تا معرف وجود خالق خود باشد و علاوه بر نهادن استعدادها و توانمنديهاي فراوان در وجود وي، ماموريتهاي بزرگي برعهده بشر محول كرده است.
وي افزود: يك ماموريت انسان بالا كشيدن خود است چرا كه خداوند بشر را عاجز و درمانده و تحت اسارت خواسته هاي كوچك و پست نپسنديده بلكه بزرگ و با كرامت خواسته است و ماموريت دوم اينكه در همين زمين، جامعه اي سعادتمند، سرشار از عشق و محبت و كمال بسازد و اين دو ماموريت لازم و ملزوم يكديگرند.
وي يادآور شد: خداي متعال ابزار انجام اين ماموريتها را عقل و قلب قرار داده كه اولي تابع استدلال و دومي تابع معرفت و عاطفه و محبت است.
وي عنوان كرد: عقل و قلب، وحي و تربيت و انديشه و اخلاق مكمل هم هستند.
وي با اشاره به اينكه عقل انسان سايه اي از عقل كل است، گفت: خداي متعال با عقل پرستش مي شود و هرچه عقلاني تر باشد مراتب عشق و پرستش نيز بالاتر و والاتر و همه گير است.
رئيس جمهور افزود: تعقل منجر به عبوديت مي شود و عبوديت و تهذيب مقوم و مكمل عقل است.
وي ادامه داد: اگر عقل از دام هواها و خودخواهي ها و گرايشات و تعصبات پست آزاد نشود، كمالي حاصل و حقيقتي كشف نخواهد شد.
وي اضافه كرد: ملاك ارزيابي حركت عقل در مسير درست، انطباق آن با وحي است چرا كه وي از ناحيه عقل كل صادر شده است.
دكتر احمدي نژاد تاكيد كرد: با اين نگاه انسان داراي ظرفيتهاي بي پاياني است و مي تواند تا بالاترين نقطه كمال حركت كند هرچند هنوز جز تك ستاره هايي، بشر از اين همه ظرفيت خود بهره نبرده و با آنكه تصور پيشرفت داريم اما در علم هنوز در نقطه صفريم و نتوانسته ايم حتي بر كره خود مسلط شويم.
وي خاطرنشان ساخت: نگاه ديگر، تفسير مادي از انسان و جهان است كه بشر را در تمايلات نفساني و هواها و تعصبات محدود مي كند كه ماركسيسم و ليبراليسم از نمادهاي آن هستند كه اولي استعدادهاي بسياري را كشت و درهم كوبيد و فرصتها را گرفت و دومي انسان را نه ازبند اسارتهاي حقيقي بلكه از حقيقت انساني و كمال و محبت و اخلاق معنويت آزاد كرده است.
رئيس جمهور خاستگاه ابن سينا را توحيدي دانست و گفت: او قدر خود و انسان را شناخته و از همه لحظات به بهترين وجه استفاده كرده و به گفته خودش از 22 سالگي ديگر علمي به دانسته هايش افزوده نشد اما با اين همه او هنوز در نقطه نهايي كمال نيست.
وي افزود: حد كمال انسان خداست و جلوه اعظم او يعني حضرت محمد«ص» است.
وي ادامه داد: امروز انسان كامل، حاضر است گرچه از ديد ما غايب مانده اما جريان كمال و تعالي را در قلب و انديشه ما جاري خواهد كرد.
وي به جهاني بودن شخصيتهاي بزرگي چون ابن سينا اشاره كرد و اظهار داشت: بوعلي ايراني است اما همه او را از خود مي دانند چرا كه انسان وقتي اوج مي گيرد از مرز نژاد و جغرافيا بالاتر مي رود و در آن نمي گنجد و به همه بشريت تعلق مي گيرد.
وي يادآور شد: گاهي عده اي مي خواهند اين مسائل را وارد كشمكش هاي سياسي بچه گانه كنند در حالي كه صحبت از جهان شمولي يك انسان است پس ابن سينا تعلق به همه بشريت و جهان دارد و ابن سيناها حلقه هاي وصل دلها و انديشه هاي ما هستند.
دكتر احمدي نژاد در پايان اعلام كرد: سال 2010 به پيشنهاد ايران و چند كشور حوزه درياي خزر، از طرف يونسكو به عنوان سال تقارب و همگرايي فرهنگها نامگذاري شده است.
در اين مراسم همچنين استاندار همدان ضمن قدرداني از حضور رئيس جمهور و مسئولان و انديشمندان و مهمانان داخلي و خارجي گفت: ايران گنجينه هاي بسياري در خود دارد كه يكي از كهن ترين و ارزشمندترين آنها همدان است كه به عنوان پايتخت تاريخ و تمدن ايران زمين ناميده مي شود.
بهروز مرادي افزود:جناب بوعلي كه نام وي در تمام جهان با موج احترام و سرفرود آوردن مقابل وي به قامت خدمت به بشريت همراه است از فرزندان همين جغرافياست.
در ادامه، دكتر سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، گفت: اين ظرفيت در استان همدان وجود دارد كه از مفاخر و دانشمندان تاريخ گذشته و تاريخ معاصر ايران را به جهانيان معرفي كند.
وي با اشاره به شخصيت علمي و فلسفي بوعلي سينا افزود: دانشمندان در علوم مختلف كاوش كرده اند و با آثار ابن سينا روبرو شده اند وي را تحسين و تجليل كرده اند و منتقدان نيز نتوانسته اند شخصيت علمي وي را انكار كنند چرا كه ابن سينا داراي شخصيت بالاي علمي است.
سپس دكتر علي اكبر ولايتي مشاور مقام معظم رهبري در امور بين المللي و برگزيده بنياد بوعلي در رشته پزشكي ضمن تقدير از برپاكنندگان اين همايش بزرگ و لزوم استمرار آن، گفت: در تاريخ علم پزشكي جهان هيچ كتابي به اندازه قانون مورد توجه نبوده به طوري كه 600 سال در دانشگاه هاي غرب و اروپا و 1000 سال در جهان اسلام مورد استفاده قرار گرفته است.
وي افزود: در بين دانشمندان و علماي كل جهان شايد 10 نفر مثل بوعلي سينا بتوانيم نام بريم. دكتر غلامرضا اعواني رئيس موسسه پژوهشي حكمت و فلسفه ايران و دبير علمي جشنواره حكمت سينوي اظهار داشت: جاي تأسف است كه هنوز 35 تا 40درصد آثار ابن سينا حتي يك بار هم به چاپ نرسيده است و لذا طرحي آماده كرديم تا با شناسايي نسخه هاي بجا مانده از آثار وي آنها را منتشر كنيم.
در مراسم اختتاميه جشنواره حكمت سينوي توسط رئيس جمهور جوايز پنجگانه بنياد علمي پژوهشي بوعلي سينا به برگزيدگان اهدا شد.
جوايز مذكور به آيت الله جوادي آملي در فلسفه، دكتر علي اكبر ولايتي در پزشكي، سيدحسين نصر در حكمتانه بوعلي، سيدهادي خسروشاهي در مفاخر و شناخت سيدجمال الدين اسدآبادي و ميكلوس ماروت از مجارستان در ابن سينا پژوهي تعلق گرفت.
همچنين به گزارش خبرگزاري مهر وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم اختتاميه جشنواره حكمت سينوي در همدان افزود: بوعلي هرگز به آن چه گذشتگان گفتند بسنده نمي كرد و همواره به دنبال تجربه مسائل جديد بود.
سيدمحمد حسيني ادامه داد: بوعلي در دوران جواني داراي استعداد فوق العاده اي بود كه توانست تمام علوم زمان خود را فرا گيرد البته اين امر بدان معنا نيست كه او فردي پركار نبوده بلكه عشق، شور و شعف يادگيري او را پيش مي برد و او از هر فرصتي براي مطالعه استفاده مي كرد.
وي تصريح كرد: در بحث پزشكي، طب تا زمان بوعلي ناقص بود و ابن سينا با احاطه و اشراف بر فلسفه و شناخت از اعم النفس توانست اين علم را كامل كند.
وي افزود: بوعلي سينا اعتقاد داشت جسم با روح و روان ارتباط مستقيم دارد و از روي تجربه مي گفت بيماري جسم ممكن است از طريق نيروي اراده درمان شود و يا اينكه ممكن است تحت تاثير توهم بيماري ايجاد شود.
وي با اشاره به نبوغ و استعداد بوعلي سينا گفت: او هرگز دست از مطالعه برنمي داشت، نوآوري، نوانديشي، آزادانديشي صبر و شكيبايي و بالاتر از همه تحمل نيش زبانهاي افراد سطحي و قشري نگر از ويژگي هاي بارز ابن سينا بود.
وزير ارشاد به توجه بوعلي به موسيقي نيز اشاره كرد و گفت: پنج كتاب توسط بوعلي سينا در زمينه موسيقي تاليف شده كه سه اثر آن باقيمانده است.
حسيني افزود: تقسيم بندي سازها به شرح ابن سينا در ساز شناسي به اعتبار خود باقي است و مي تواند راهنماي پژوهش علمي، در زمينه موسيقي باشد.
گفتني است جشنواره بين المللي حكمت سينوي با حضور 38فيلسوف و دانشمند از 17كشور جهان و جمعي از انديشمندان داخلي با برپايي مجموعاً 7 نشست علمي و تخصصي و ارائه 120مقاله در تهران و همدان برگزار شد

 جامعه مدرسين حوزه علميه قم كشتار شيعيان يمن را محكوم كرد

سرويس شهرستان ها-
جامعه مدرسين حوزه علميه قم طي اطلاعيه اي كشتار شيعيان يمن را محكوم كرد.
در اين اطلاعيه آمده است: اخبار تاسف بار سركوب مسلمانان و شيعيان يمن توسط دولت و ارتش اين كشور كه به شهادت و مجروح شدن بسياري از مسلمانان و شيعيان اين كشور منجر شد اندوه فراواني در ميان مسلمانان كشورهاي اسلامي پديد آورد.
در ادامه اين اطلاعيه آمده است: در اين ميان دخالت مستقيم برخي كشورهاي عربي در سركوب شيعيان يمن و سكوت سازمان كنفرانس اسلامي و مجامع بين المللي و به اصطلاح حقوق بشر در قبال اين جنايات تامل برانگيز است. بي ترديد يكي از راهكارهاي مهم دشمنان اسلام در عصر كنوني، نسل كشي و ايجاد اختلاف در ميان مسلمانان و سرانجام از بين بردن اسلام عزيز است؛ چيزهايي كه دل رسول مكرم اسلام (ص) و اهل بيت (عليهم السلام) را آزرده مي سازد.
اين اطلاعيه تاكيد مي كند: جامعه مدرسين حوزه علميه قم ضمن محكوم كردن اين حوادث خونبار از دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي و سازمان كنفرانس اسلامي مي خواهد تا هر چه سريع تر اقدام موثري براي حل مسئله و جلوگيري از كشتار شيعيان مظلوم يمن صورت دهند. همچنين بر همه آزادانديشان جهان و مسلمانان آزاده لازم است كه مخالفت و انزجار خود را نسبت به اين جنايات گسترده ابراز كنند.

 اخبار ادبي و هنري

رضايت 89 درصدي بينندگان خارجي از يوسف پيامبر
89درصد از بينندگان خارجي مجموعه تلويزيوني يوسف پيامبر از اين سريال قدرداني كردند.
تازه ترين گزيده نظرات مخاطبان مقيم خارج از كشور در خصوص سريال «يوسف پيامبر(ع)» توسط امور مخاطبان شبكه جهاني جام جم منتشر شد.
مديريت امور مخاطبان شبكه جام جم هر ماه نشريات ادواري مختلفي را منتشر مي كند و طي آن آمارهايي را براي دست اندركاران برنامه ساز شبكه جهاني جام جم ارائه مي دهد. از جمله تازه ترين اين نشريات، جمع بندي نظرات ابراز شده مخاطبان شبكه در خصوص سريال «يوسف پيامبر(ع)» است كه در تماس با برنامه چشم انداز، همچنين با دفتر مركزي امور مخاطبان بيان شده است. در اين نشريه 5/63درصد از پاسخگويان زن و 5/31درصد مرد اعلام شده كه به ترتيب از كشورهاي آلمان، آمريكا، انگليس، هلند، سوئد، امارات، كانادا، استراليا، دانمارك، نروژ، فرانسه، اتريش، بلژيك، اسپانيا، ايتاليا، سوئيس، تركيه، بلغارستان و ساير كشورها موفق به پاسخگويي شده اند. اين گزارش مي افزايد، 89درصد پيام هاي دريافتي مربوط به اعلام نقاط قوت و اظهار تشكر و قدرداني از اين مجموعه بوده است. در اين بين آلمان با 18درصد بيشترين و بلغارستان و تركيه با يك درصد كمترين تعداد را در جدول توزيع فراواني نظردهندگان به نام خود ثبت كرده اند.
گفتني است صفحه تصوير روز كيهان به زودي به بررسي حضور بين المللي سريال يوسف پيامبر خواهد پرداخت.
شاعر انقلاب به كما رفت
محمود شاهرخي، شاعر پيشكسوت انقلاب كه 82 سال دارد، روز جمعه پس از انجام دو عمل جراحي در بيمارستان عرفان تهران به كما رفت.
به گزارش فارس، شاهرخي روز دوشنبه براي انجام عمل جراحي روده به بيمارستان منتقل شد و روز پنجشنبه نيز عمل ديگري روي او انجام شد، اما صبح ديروز به علت ايست قلبي و ضعف به كما رفت.
وي يكي از مشهورترين چهره هاي شعر آييني پس از انقلاب است كه سالها، هم در شعر انقلاب و هم در شعر جنگ فعال بوده است. از جمله آثار او مي توان به درسي را كه از قرآن آموخته ام، در غبار كاروان، نسيم وصل، زاشك پرس حكايت، امام علي(ع) روح بي نهايت، شميمي از گلزار معرفت، امام حسين(ع) تجلي جلال و جمال، بر آستان جانان، كيمياي احسان و ترجيعات توحيدي اشاره كرد.
واكنش رژيم صهيونيستي به اتحاديه فيلمسازان مسلمان
چهارمين نشست اتحاديه فيلمسازان كوتاه مسلمان عصر روز پنجشنبه 21آبان ماه در دفتر مركزي انجمن سينماي جوانان ايران برگزار شد.
ناصر باكيده مديرعامل انجمن سينماي جوانان ايران ضمن اشاره به اينكه براي چهارمين بار است كه چنين جلسه اي برگزار مي شود گفت: ظرف دو سال گذشته بسياري از جمله صهيونيست ها كاملا كارهاي اين اتحاديه را زيرنظر داشته اند كه اين موجب تبليغات مثبت زيادي براي اين اتحاديه شده است به طوري كه در حال حاضر اتحاديه فيلمسازان كوتاه كشورهاي مسلمان از اتحاديه فيلمسازان كوتاه يونيكا كه 30سال قدمت دارد نيز مشهورتر و داراي اعتبار بيشتري است.
وي همچنين پيشنهاد برگزاري دومين دوره جشنواره زيتون در سال آينده را داد و گفت: اين مي تواند باعث شود كه مساله فلسطين به طرز مطلوبي بيان شود و ديگر كشورها نيز به اين جشنواره جذب شوند.
در اين نشست همچنين تعدادي از اعضاي خارجي انجمن فيلمسازان كوتاه كشورهاي اسلامي صحبت كردند.
خاطرات شهيد شوشتري در يك كتاب
سعيد عاكف همزمان با انتشار يكصد و دهمين چاپ از كتاب «خاك هاي نرم كوشك» در ايام هفته بسيج، از تاليف و انتشار كتاب خاطرات سردار شهيد «نورعلي شوشتري» خبر داد.
عاكف درباره اين كتاب گفت: اين كتاب در واقع تلاشي است براي مستندنگاري زندگاني شهيد «نورعلي شوشتري» كه به اعتقاد من يكي از معدود چهره هاي ناشناخته سالهاي دفاع مقدس و پس از آن به شمار مي آيد.
وي به ايكنا افزود: متن اين كتاب شامل مجموعه خاطرات همرزمان شهيد «نورعلي شوشتري» در ارتباط با ايشان و نيز مجموعه اي از تحقيق ها و پژوهش هايي است كه در ارتباط با سالهاي زندگي ايشان در دست تهيه است و به صورت داستاني روايت خواهد شد.
استقبال گسترده از جشنواره فيلم كوتاه تهران
جشنواره بين المللي فيلم كوتاه تهران به طرز چشمگيري با استقبال طيف هاي مختلف به ويژه سينماگران و فيلمسازان، دانشجويان و نمايندگان رسانه هاي گروهي، نسبت به سال هاي گذشته قرار گرفت.
اين جشنواره كه از 20ماه جاري در تهران و همزمان در 12استان كشور آغاز به كار كرد در روزهاي نخست با ازدحام جمعيت مشتاق تا نيمه شب روبرو شد و سالن سينما يك فلسطين با گنجايش بيش از 600 نفر پر از تماشاگران بود. اين در حالي بود كه سالن هاي 2 و 3 نيز همزمان در حال پخش فيلم هاي كوتاه بودند.

 


صفحه (14)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(9(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14