(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


پنجشنبه اول بهمن 1388- شماره 19565
 

صفحه (14)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
صالحي: نيروگاه بوشهر نيمه اول سال آينده راه اندازي مي شود
چشم به راه سپيده
معاون رئيس جمهور عراق در ديدار با احمدي نژاد: مشكلات منطقه بدون ايران حل نمي شود
ارسال كمك هاي انسان دوستانه ايران و ونزوئلا به هائيتي
با حضور پر شور مردم پيكر دادستان عمومي و انقلاب خوي تشييع شد
راه اندازي سازمان نظام مهندسي صنعت كشور در برنامه پنجم توسعه
سازمان بازرسي 500 ميليارد تومان را به خزانه دولت برگرداند
اخبار ادبي و هنري
فرمانده مرزباني كشور: امنيت مرزهاي ايران در حد مطلوب است
نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس: نگهداري و توسعه مساجد بين راهي به دولت واگذار مي شود
رئيس مجلس شوراي اسلامي: اغتشاشات، مانع تحول كشور در ماه هاي اخير شدصالحي: نيروگاه بوشهر نيمه اول سال آينده راه اندازي مي شود

رئيس سازمان انرژي اتمي نسبت به راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر در نيمه اول سال آينده ابراز اميدواري كرد.
علي اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي كشورمان در گفت وگو با فارس، در خصوص زمان راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر، با بيان اينكه روس ها با جديت در نيروگاه بوشهر فعاليت مي كنند، اظهار داشت: فعاليت روس ها با اين نيت است كه هر چه زودتر نيروگاه بوشهر راه اندازي شود.
وي با تأكيد بر اينكه اگر در گذشته موضوعي بين ايران و روسيه بوده، آن را بسته ايم گفت: اميدواريم در نيمه اول سال آينده شمسي خبرهاي خوشي را درباره نيروگاه بوشهر بشنويم چرا كه اغلب تست هاي نيروگاه بوشهر انجام شده است.
رئيس سازمان انرژي اتمي كشور در زمينه تست هاي انجام شده نيز تصريح كرد: تست 250 بار و 110 بار انجام شده و در حال حاضر تست كره فلزي را شروع كرده ايم كه مراحل اين تست نيز بعد از يك الي دو هفته تمام مي شود و در مرحله نهايي نيز كه همان تست آبگرم است، قرار مي گيريم.
به گفته صالحي تست نهايي راه را براي راه اندازي نيروگاه هموار خواهد كرد. صالحي اظهار داشت: انشاءالله نيمه اول سال آينده نيروگاه بوشهر را راه اندازي مي كنيم.
كنترل آنلاين مرزهاي كشور در برابر آلودگي احتمالي هسته اي كشورهاي همسايه
مرزهاي كشور به صورت آنلاين در برابر آلودگي احتمالي هسته اي كشورهاي همسايه كنترل مي شود.
«علي شيرزاديان» سخنگوي اين سازمان با اعلام اين خبر گفت: سامانه جديد هشدار آني و پايش پرتوهاي محيطي كشور ورود احتمالي آلودگي هسته اي به كشور را از كشورهاي همسايه كنترل مي كند.
مديركل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان انرژي اتمي ايران ضمن اعلام افزايش تدابير سازمان براي حفاظت مردم و محيط در برابر آلودگي هاي احتمالي خارجي، اظهار داشت: متوسط دز گاماي محيطي از طريق اين سامانه كه با هدف كسب اطلاع به هنگام از ورود احتمالي آلودگي هسته اي كشورهاي همسايه از طريق هوا و ممانعت از ورود اقلام آلوده به مواد راديواكتيو به كشور راه اندازي شده است، به صورت لحظه اي در دسترس مي باشد. وي اضافه كرد: تهران، جلفا، رامسر، بجنورد، سرخس، چابهار، بندرعباس، بوشهر، اهواز، كرمانشاه، اروميه، بيرجند و زاهدان، شهرهايي هستند كه با اين سامانه كنترل مي شوند.
سخنگوي سازمان انرژي اتمي خاطرنشان كرد: اين سامانه با بهره گيري از جديدترين تكنيك ها در حوزه فناوري اطلاعات به دست متخصصان داخلي ساخته شده و از ابتداي سال 88 در دفتر امور حفاظت در برابر اشعه مركز نظام ايمني هسته اي كشور مورد بهره برداري قرار گرفته است.

 چشم به راه سپيده

تو را غايب ناميده اند، چون «ظاهر» نيستي، نه اينكه «حاضر» نباشي.
«غيبت» به معناي «حاضرنبودن»، تهمت ناروائي است كه به تو زده اند و آنان كه بر اين پندارند، فرق ميان «ظهور» و «حضور» را نمي دانند، آمدنت كه در انتظار آنيم به معناي «ظهور» است، نه «حضور» و دلشدگانت كه هر صبح و شام تو را مي خوانند، ظهورت را از خدا مي طلبند نه حضورت را. وقتي ظاهر مي شوي، همه انگشت حيرت به دندان مي گزند با تعجب مي گويند كه تو را پيش از اين هم ديده اند. و راست مي گويند، چرا كه تو در ميان مائي، زيرا امام مائي. جمعه كه از راه مي رسد، صاحبدلان «دل» از دست مي دهند و قرار از كف مي نهند و قافله دل هاي بي قرار روي به قبله مي كنند و آمدنت را به انتظار مي نشينند...
و اينك اي قبله هر قافله و اي «شبروان را مشعله»، در آستانه آدينه اي ديگر با دلدادگان ديگري از خيل منتظرانت سرود انتظار را زمزمه مي كنيم.
نگين
تو در خوبي خويش تنهاتريني
غريبي ولي بر دلم مي نشيني
شب و روز، من روز و شب مي شمارم
تو با روز و هم با شب من عجيني
به گردت بگردم به نازت بنازم
تو بر حلقه مهرورزان نگيني
به در دوختم ديدگانم به عمرم
كجايي تو، در آسمان يا زميني؟
نخواهم ز عمرم بجز لحظه اي را
كه دستم بگيري، كنارم نشيني
بس است آنچه گفتيم در دوري تو
چه مي شد بيايي و حالم ببيني
مجتبي رحمان دوست
تنور لاله
اي مهر نگاهت، دو جهان سوخته اي
صد قافله دل با دل خود دوخته اي
با طلعت رخساره گندمگونت
يك دشت، تنور لاله افروخته اي
ابوالفضل فيروزي «ني نوا»
حديث دوست
در انتظار تو مولا چه اشك ها كه فشاندم
به قلب خون شده ام بس اميدها كه نشاندم
بدان اميد كه روزي ببينمت موعود!
تن بلاكش خود را به صد بلا بكشاندم
مرا اميد وصال تو زنده مي دارد
گواهم اين قلم و آنچه بر صحيفه نشاندم
شب است و باز به ياد تو در دلم غوغاست
به ياد سرو قدت قطره قطره اشك فشاندم
چه مي شود كه بيايي به كوچه باغ دل من
گذر كني و ببيني چه لاله ها بنشاندم
به هر كسي كه رسيدم حديث دوست بگفتم!
اميد وصل بدادم چه بذرها كه فشاندم
معصومه لطفعلي پور
آفتاب
روشن تري به چشم من از آفتاب هم
زيبائي اي بهار دلم، در نقاب هم
از پشت پرده با دگران حرف مي زني
با من نمي دهي به سوالي جواب هم
درياي من نمي شوي اما دلم خوش است
در جمعه ها به منظره هاي سراب هم
آنقدر از تو گفتم و گفتم كه عاقبت
ديگر تمام شد به خدا اين كتاب هم
يك سوره از نگاه تو در هفت سين كم است
بنشين كنار سفره كه باشد گلاب هم
رزيتا نعمتي
خورشيد روان
با ظهوري آسماني آفتابي ناگهان
مشرق از مغرب برآرد تا بگرداند زمان
مرگ را گردن زند با تيغ عالم گير عشق
تا بباراند به صحراي عدم، باران جان
مي زند با زخمه هاي داد بر تار وجود
آن كه دارد شور رستاخير هستي در بيان
خوش نوازد زهره چنگي به آهنگ طرب
با طلوع نام او در بزمگاه اختران
تا برافروزد چراغ مرده جان را به تن
مي دمد در ظلمت انديشه خورشيد روان
شهسوار ملك هستي داد را مي گسترد
در شعاع اسم اعظم بيكران در بيكران
آسمان در آسمان آيينه باران مي كند
هر كه را باشد نشاني ز آن وجود بي نشان
اي من گم گشته چشم بسته دل باز كن
تا ببيني در نگاهش گردش هفت آسمان
گرگ را با ميش بيني در چراگاه زمين
يوسف ما چون برآرد سر زچاه لامكان
آن چه خواهد آرزومندي به دوران ظهور
مي نمايد در بهشت ديدگانش عين آن
راحت از هنگامه سخت قيامت بگذرد
هر كه دارد از امام عاشقان خط امان
جلوه هاي تازه دارد هر زمان چون ماه نو
از درخشان خانه آيينه يار مهربان
عاشقان او سر از كوي مغان برداشتند
همچو حافظ مست از خمخانه پيرمغان
چشم هامان مانده بر راهش به شام انتظار
باز كي رخ مي نمايد آفتاب ناگهان
مرحوم نصرالله مرداني

 معاون رئيس جمهور عراق در ديدار با احمدي نژاد: مشكلات منطقه بدون ايران حل نمي شود

رئيس جمهور با اشاره به برنامه ريزي هاي دشمنان براي تسلط بر منطقه تصريح كرد: حفظ اتحاد و يكپارچگي كشورهاي منطقه تنها راه اطمينان بخش براي خنثي كردن طراحي ها و توطئه هاي دشمنان است.
دكتر محمود احمدي نژاد شامگاه روز سه شنبه در ديدار عادل عبدالمهدي معاون رئيس جمهور عراق با بيان اينكه دشمنان به دنبال ضربه زدن به ملت و دولت عراق هستند، اظهار داشت: دشمنان به خوبي مي دانند كه اگر با تداوم حكومت عراق مردم اين كشور به رفاه و امنيت دست پيدا كنند، همه معادلات منطقه تغيير خواهد كرد، از اين رو با همه توان به دنبال آسيب زدن به عراق هستند.
رئيس جمهور با تأكيد بر ضرورت حفظ وحدت و يكپارچگي در عراق اظهار داشت: مسئولان عراقي بايد با هوشياري به دنبال استقرار و استحكام حكومت عراق باشند. احمدي نژاد در ادامه روابط ايران و عراق را تاريخي و اعتقادي دانست و اظهار داشت: تهران و بغداد تا آخر در كنار هم خواهند بود و از حقوق ملت هاي يكديگر در عرصه هاي مختلف حمايت خواهند كرد.
معاون رئيس جمهور عراق نيز در اين ديدار گزارشي از اوضاع كشورش ارائه كرد و با تأكيد بر تقويت روابط تهران و بغداد در بخش هاي گوناگون گفت: عراق تحكيم و افزايش هر چه بيشتر مناسبات و همكاري هاي خود را با ايران يك امر ضروري مي داند. وي با اشاره به اهميت و جايگاه جمهوري اسلامي ايران در منطقه خاطرنشان كرد: مشكلات منطقه، بدون حضور ايران قابل حل نيست.

 ارسال كمك هاي انسان دوستانه ايران و ونزوئلا به هائيتي

سفارت ونزوئلا در تهران از كمك هاي پزشكي انسان دوستانه ايران و ونزوئلا به هائيتي خبر داد.
بنابر گزارش منتشر شده از جانب سفارت ونزوئلا، در تهران، جمعيت هلال احمر ايران گروهي از پزشكان، پرستاران، متخصصان و تجهيزات كمك رساني انسان دوستانه خود را براي همكاري در كمك رساني به قربانيان زلزله هائيتي، به اين كشور ارسال كرد.
با هماهنگي هاي صورت گرفته ميان وزارت امور خارجه ايران، جمعيت هلال احمر، وزارت امور خارجه ونزوئلا، سفارت جمهوري بوليواري ونزوئلا در ايران و خط هوايي ونزوئلا (كنوياسا)، امكان سفر اولين گروه پيشرو ايراني به كاراكاس و سپس از طريق پل هوايي ايجاد شده توسط دولت بوليواري و كشورهاي عضو آلبا، به هائيتي ميسر گرديد. اين گروه پيشرو همچنين كمك هاي انسان دوستانه جمهوري اسلامي ايران را به اين كشور ارسال خواهد كرد.
وزارت امور خارجه امكان برقراري ارتباط بين اين گروه از داوطلبان ايراني كه براي امدادرساني پزشكي به ونزوئلا سفر كرده اند و سازمان حمايت مدني را فراهم خواهد ساخت، چرا كه اين امر بنا بر گفته رئيس جمهور هوگو چاوز دغدغه اصلي اين روزها است.
در همين حال افراد ديپلماتيك و محلي سفارت جمهوري بوليواري ونزوئلا در ايران اقدام به جمع آوري كمك هاي اهدايي خود براي همدردي با ملت برادر هائيتي به اين كشور كردند. اين هدايا نيز به مركز جمع آوري كمك ها در وزارت امور خارجه ونزوئلا براي ارسال به پايتخت هائيتي (پوارتو پرنثيپه) فرستاده خواهد شد.

 با حضور پر شور مردم پيكر دادستان عمومي و انقلاب خوي تشييع شد

پيكر دادستان عمومي و انقلاب خوي صبح ديروز توسط مردم و مسئولان اين شهرستان تشييع شد.
به گزارش خبرگزاري فارس از خوي، پيكر شهيد حاجي قليزاده كه روز دوشنبه هفته جاري توسط عناصر ضدانقلاب به شهادت رسيده بود صبح ديروز از مقابل دادگستري خوي تشييع و در محوطه امام زاده سيدبهلول اين شهر به خاك سپرده شد.
برپايه اين گزارش، حجت الاسلام والمسلمين ابراهيم رئيسي معاون اول رئيس قوه قضائيه، حجت الاسلام والمسلمين غلامرضا حسني نماينده ولي فقيه در استان آذربايجان غربي، جمعي از مسئولان و مقام هاي استاني، نمايندگان مردم استان در مجلس خبرگان رهبري و شوراي اسلامي و مردم خوي در اين مراسم شركت داشتند.
مردم خوي با سر دادن شعارهاي مرگ بر منافق، مرگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل، ضمن ابراز همدردي با كاركنان و دست اندركاران دستگاه قضايي و خانواده اين شهيد، دستگيري و مجازات عوامل اين ترور را خواستار و اين اقدام ناجوانمردانه را محكوم كردند.
شهيد قليزاده در زمينه رسيدگي به پرونده هاي زمين خواري، مفاسد اخلاقي و ضدانقلاب عملكرد درخشاني داشت برادر اين شهيد نيز از فرماندهان لشكر عاشورا بود كه شهيد شده بود.
در اعتراض به ترور دادستان اين شهر بازار خوي ديروز يكپارچه تعطيل بود
بازار شهرستان خوي روز چهارشنبه در پي شهادت دادستان عمومي و انقلاب اسلامي اين شهرستان به دست عناصر ضد انقلاب، يكپارچه تعطيل بود.
به گزارش ايرنا، اصناف و بازاريان قدرشناس شهرستان خوي همچنين با انتشار بيانيه اي ترور ناجوانمردانه شهيد حاجي قليزاده را كه از قضات مأمن، متعهد، صادق و خدمتگزار دستگاه قضايي بود، محكوم كردند.
همچنين به دنبال ترور ناجوانمردانه دادستان خوي توسط عناصر خود فروخته ضد انقلاب، چهارشنبه در اين شهرستان عزاي عمومي اعلام شده است.
شهيد حاجي قليزاده كه بيش از يك دهه خدمت صادقانه در دستگاه قضايي منطقه را در پرونده كاري خود داشت، دوشنبه شب در مقابل منزل خود، مورد سوء قصد مسلحانه تروريست ها قرار گرفته و به شهادت رسيد.
معاون دادستان خوي از عناصر ضد انقلاب به عنوان مظنونهاي اصلي ترور دادستان دادگاههاي عمومي و انقلاب اين شهرستان نام برد.
اسلام جباري مرادلو، گفت: در حال حاضر يكي از فرضيه هاي اصلي ترور شهيد ولي حاجي قليزاده، دادستان خوي گروهك ضد انقلابي پژاك است.
وي، با اشاره به اينكه پژاك تهديدهايي مبني بر انتقام داشت، افزود: شرايط شهرستان خوي به خاطر فعاليت گروهك هاي ضد انقلاب به ويژه پژاك بسيار حساس بوده و دادسرا به صورت فشرده درگير بررسي پرونده هاي امنيتي مربوط به اين گروهك هاست.
معاون دادستان خوي يادآور شد: جديدترين پرونده مهم امنيتي كه شهيد ولي حاجي قليزاده مسئوليت آن را برعهده داشت مربوط به يكي از عناصر اصلي پژاك بود كه پس از بررسي و صدور حكم از سوي وي و تأييد حكم مذكور در دادگاه تجديد نظر، منجر به صدور حكم اعدام شد و اين حكم در تاريخ شانزدهم ديماه امسال به اجرا درآمد.
وي گفت: شهيد حاجي قليزاده قبل از احياي دادسراها، معاون دادگستري خوي بود و به پرونده هاي مهمي از جمله رباخواري، زمين خواري و تجاوز به عنف رسيدگي مي كرد.
معاون دادستان خوي همچنين خاطرنشان كرد: شهيد حاجي قليزاده در مورد پرونده هاي امنيتي ضد انقلاب اظهار نظر مي كرد و با پيگيري و احكام صادره از سوي وي بسياري از اين عناصر به سزاي اعمال تروريستي خود رسيدند.

 راه اندازي سازمان نظام مهندسي صنعت كشور در برنامه پنجم توسعه

ساري- خبرنگار كيهان:
مخبر كميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي از راه اندازي سازمان نظام مهندسي صنعت كشور در برنامه پنجم توسعه خبر داد.
علي اصغر يوسف نژاد در جمع مديران واحدهاي صنعتي مازندران افزود: با راه اندازي اين سازمان برخي از تنگناها و اشكالات قانوني در عرصه صنعت كشور مرتفع خواهد شد.
وي در اين ارتباط به قانون ماليات بر ارزش افزوده به عنوان بهبود بخش وضع موجود فضاي اقتصاد ملي اشاره و تصريح كرد: با اجرايي شدن اين قانون فضاي اقتصادي از پنهان كاري به سمت شفاف سازي پيش خواهد رفت.
اين نماينده مجلس يادآور شد: قانون ماليات بر ارزش افزوده هم اكنون در 140 كشور جهان در دست اجرا است.
يوسف نژاد با انتقاد از عدم همراهي سيستم بانكي در حل مشكلات صنايع گفت: بانك ها هم اكنون از نظر تامين منابع مالي واحدهاي صنعتي را در شرايط تحريم قرار داده اند به گونه اي كه از 19 ماه گذشته تاكنون هيچگونه پرداختي را به واحدهاي صنعتي نداشته اند. عضو كميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي بر همگرايي دولت و قوه مقننه در رفع مشكلات ساختارهاي اقتصادي و صنعتي تاكيد كرد.
وي همچنين بر لزوم تشكيل سازمان برنج در كشور تاكيد كرد و افزود: با تشكيل اين سازمان از هويت و موقعيت برنج داخلي صيانت خواهد شد.
عضو كميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: راه اندازي اين سازمان اهميت بسزايي در تقويت زنجيره امنيت غذايي كشور خواهد داشت. وي با مهم خواندن سرنوشت برنج و برنجكاران براي كشور خواستار اعمال تعرفه سنگين براي واردات محصولات استراتژيك غذايي از جمله برنج شد.

 سازمان بازرسي 500 ميليارد تومان را به خزانه دولت برگرداند

خرم آباد - خبرنگار كيهان
سازمان بازرسي كل كشور مبلغ 500 ميليارد تومان را امسال به خزانه دولت بازگرداند.
معاون برنامه ريزي و مديريت منابع سازمان بازرسي كل كشور در جلسه شوراي اداري لرستان در اين باره افزود: شكاف طبقاتي، فقر و بزرگ بودن دولت از جمله علل فساد است و سازمان بازرسي كل كشور با فساد به عنوان مانع توسعه برخورد مي كند.
غلامحسين بلنديان با بيان اين مطلب كه از سال 89 اجراي برنامه 5 ساله توسعه آغاز مي شود، افزود: بايد موانع توسعه را شناسايي و با آنها برخورد كنيم كه در اين راستا با چالش ها و موانع اداري، مالي و اقتصادي بر سرراه اجراي برنامه به شدت برخورد مي كنيم.
وي بر لزوم تلاش براي جبران عقب نگهداشتگي ها تأكيد كرد و گفت: ما حامي مديراني هستيم كه ريسك پذير و پاسخگو باشند و براي توسعه و پيشرفت كشور و خدمت به مردم خود را به آب و آتش مي زنند.
وي افزود: دشمنان نظام، تلاش زيادي براي ناتواني كشور در توسعه و تامين آسايش مردم از خود نشان مي دهند اما با استفاده از فرصت ها مي توان تمام توطئه هاي دشمنان را خنثي ساخت.

 اخبار ادبي و هنري

تاكيد وزير ارشاد بر رعايت خطوط قرمز در عرصه فرهنگ و هنر
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با تاكيد بر اينكه نگرش حاكم بر وزارت ارشاد مبتني بر آرمانهاي اصيل امام(ره) و انقلاب اسلامي است تصريح كرد: اجتناب از تنگ نظري هاي بي مورد بدان معنا نيست كه هنرمندان ما خطوط قرمز را ناديده بگيرند.
سيدمحمد حسيني در نشست خبري اعلام برنامه هاي دهه فجر درباره عدم ارائه مجوز به فيلم پاداش گفت: اين فيلم شئونات كشور ما را رعايت نكرده است. ما اهل ملاحظه، مسامحه در انجام وظايف مان نيستيم و راه حل بهتر اين گونه مشكلات تعامل بيشتر با هنرمندان است.
وي همچنين درباره توقيف نمايش «روز حسين» و نامه اي كه محمد چرم شير خطاب به وزير ارشاد نوشته است اظهار داشت: نمايشنامه اين كار مشكلاتي داشت و نويسنده و كارگردان آن حاضر نشد كه اصلاحات لازم را انجام بدهد، بنابراين طبيعي است كه اين نمايش اجازه به صحنه رفتن پيدا نكند.
وزير ارشاد در خصوص مد و لباس و مارك هاي صهيونيستي گفت: يك كارگروه در اين رابطه كارهايي انجام مي دهد ولي بايد به صورت جدي تر به اين موضوع پرداخته شود و ما تا رسيدن به هدف مورد نظر بايد راه طولاني را بپيماييم ولي با جديت اين بحث را دنبال خواهيم كرد. در بحث مارك هاي صهيونيستي هم بايد موردي بحث شود و اگر موردي وجود دارد، تذكر داده شود.
اختصاص يك مركز فرهنگي به سوپراستارها!
اختصاص غيرمنطقي فضا و امكانات خانه هنرمندان به سوپراستارهاي سينما از جمله برنامه هاي انتقادبرانگيز اخير اين مركز فرهنگي است.
جهان گزارش داد، چندي است با سياست هاي سطحي مديرعامل خانه هنرمندان مكان مذبور فقط فرصتي براي جولان سوپراستارها شده است. برگزاري نمايشگاه هديه تهراني به دور از حاشيه هايش، اعتراض تعدادي از عكاسان و متقاضيان برگزاري نمايشگاه در اين مكان را دربرداشت؛ به طوري كه اختصاص 90درصد از محيط براي برگزاري چنين نمايشگاهي تامل برانگيز است! آنهم در شرايطي كه بسياري از هنرمندان اين عرصه به دنبال يك متر مكان براي نمايش هنرشان هستند. اما اين نارضايتي به همين جا هم ختم نمي شود. مديرعامل خانه هنرمندان با حفظ سمت مدير تماشاخانه ايرانشهر هم هست. اين نگاه سطحي آقاي مدير به تئاتر هم سرايت كرده و ايشان از اجراي نمايشهايي در اين سالن استقبال مي كنند كه حداقل يكي از بازيگرانش از هنرپيشه هاي شناخته شده تلويزيون و يا سينما باشند. هرچند ايشان اين مسئله را مستقيما به كسي پيشنهاد نمي كنند. اين مهم در شرايطي اتفاق مي افتد كه مديران فرهنگي براي رفاه حال هنرمندان تئاتر و پيشبرد اين هنر قول راه اندازي اين سالن را داده بودند اما ظاهرا بدنبال سياست هاي اين مدير سالن تئاتري ها هم به كام سوپراستارها شده است. اما گاه مسائل از اين هم فراتر رفته و نمايش موهني كه وزارت ارشاد براي آن مجوز نداده در اين سالن به صورت خصوصي اجرا شد.
تقدير كارگردان فرانسوي از خبرنگار صداوسيما
ميشل لوكلرك كارگردان و مستندساز باتجربه فرانسوي در نامه اي از كامران نجف زاده خبرنگار صداوسيما در پاريس تقدير كرد.
اين كارگردان فرانسوي به خاطر تهيه گزارش از صاحب كوچكترين سينماي فرانسه- كه در برنامه هاي خبري رسانه ملي پخش شد- از خبرنگار صداوسيما تشكر كرده است.
كارگردان باسابقه فرانسوي براي نجف زاده نوشته: «من بايستي اعتراف كنم كه بسيار غافلگير شدم. نه فقط براي كارگرداني عالي شما در كنار سرعت و كارايي و طرح و برنامه اي كه داشتيد. سپاس و تشكر به همه دست اندركاران و بويژه آقاي نجف زاده بخاطر كار فوق العاده اش. بهترين احساساتم را پذيرا باشيد.»
كارشناسان ارتباطات معتقدند اين سبك نجف زاده بود كه بعدها به نوعي ديگر در بي بي سي فارسي تكرار شد. گزارش هاي متنوع و تاثيرگذار اين خبرنگار محبوب ايراني ها در فرانسه باعث شده روح تازه و رقابت جالبي به دفاتر خارج از كشور صداوسيما تزريق شود و شاهد گزارش هايي عاري از كليشه هاي هميشگي باشيم.
دستاوردهاي انقلاب از دريچه دوربين
سومين جشنواره سراسري عكس «ما مي توانيم» از سوي خانه عكاسان ايران با هدف معرفي دستاوردهاي انقلاب اسلامي و همزمان با سالروز پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي برگزار مي شود.
اين نمايشگاه 14 تا 29بهمن در نگارخانه شماره 1 خانه عكاسان واقع در طبقه همكف ساختمان مركزي حوزه هنري برگزار مي شود و در زمان برگزاري از نفرات برگزيده با اهداي جايزه تقدير خواهد شد.

 فرمانده مرزباني كشور: امنيت مرزهاي ايران در حد مطلوب است

كرمانشاه - خبرنگار كيهان:
امنيت مرزهاي كشور در حد مطلوب و قابل قبولي است و با استقرار كامل ستاد فرماندهي مرزباني اين امنيت افزايش مي يابد.
سرتيپ حسين ذوالفقاري فرمانده مرزباني جمهوري اسلامي با بيان اين مطلب افزود: با تشكيل ستادهاي فرماندهي و مرزباني حفظ امنيت، مسائل و مشكلات مرزها به اين ستاد محول شده است و تا سه ماه ديگر اين ستاد در مرزها به طور كامل مستقر و فرماندهي انتظامي هاي كشور امنيت داخل استان ها را بر عهده خواهند داشت.
وي افزود: به منظور تجهيز و ساخت و ساز پاسگاه هاي مرزي و همچنين اجراي طرح جامع ستاد مرزباني كشور بيش از سه هزار ميليارد تومان اعتبار پيش بيني شده است كه تاكنون 168 ميليارد تومان از اين مبلغ تخصيص يافته است.
فرمانده مرزباني جمهوري اسلامي ايران در ادامه به ورود اشرار و قاچاقچيان به داخل كشور و نحوه برخورد ستاد مرزباني با اين افراد گفت: به طور قطع مسائل و مشكلات آسيب هاي مرزي بر عهده مرزبانان است لذا با تأمين سازوكار و استقرار كامل مرزبانان كشور در نوار مرزي تلاش خواهيم كرد كه با اين آسيب ها به طور جدي مقابله كنيم.
وي تصريح كرد: براي مرزبانان كشور امنيت پايدار حائز اهميت است بنابراين با همان حساسيتي را كه در برخي مناطق ناامن مرزي كشور داريم به همان اندازه مرزهاي امني چون جنوب كشور برايمان مهم است.

 نايب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس: نگهداري و توسعه مساجد بين راهي به دولت واگذار مي شود

شيراز - خبرنگار كيهان:
به منظور ساماندهي و ارائه خدمات مناسب در مساجد بين راهي، نگهداري و توسعه اين اماكن مذهبي به دولت واگذار مي شود.
«سيداحمدرضا دستغيب» نائب رئيس كميسيون فرهنگي مجلس با بيان اين مطلب گفت: با پيگير ي هاي كميسيون فرهنگي مجلس، كميته اي متشكل از وزارت راه، ميراث فرهنگي و برخي متوليان امور فرهنگي، مسئول پيگيري ساماندهي مساجد بين راهي شده اند.
وي اظهار داشت: با توجه به اينكه برخي از مساجد بين راهي در مناطق غيرمسكوني بوده و افراد متولي به طور دائم در آن اقامت ندارند پيشنهاد شده است براي ارائه خدمات مناسب به مسافران، نگهداري و توسعه آن به دولت واگذار شود.
وي افزود: معتقديم وزارت راه با توجه به اينكه نظارت بر راه ها را نيز بر عهده دارد مي تواند متولي مناسبي براي رسيدگي به وضعيت مساجد بين راهي باشد.
وي گفت: به دنبال اين هستيم تا اين طرح را قبل از تعطيلات نوروز امسال به نوعي اجرا كنيم تا خدمات مناسب تري در مساجد بين راهي به مسافران نوروزي ارائه شود.

 رئيس مجلس شوراي اسلامي: اغتشاشات، مانع تحول كشور در ماه هاي اخير شد

اراك- خبرنگار كيهان:
علي رغم سرمايه گذاري هاي مناسب در برنامه چهارم توسعه كشور، خروجي ها نشان مي دهد كه از برنامه عقب هستيم.
علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در اين باره گفت: از 29 آئين نامه و دستورالعمل براي اجرايي شدن برنامه چهارم توسعه تنها 117 فقره يعني حدود 40 درصد تدوين شده و مابقي تحقق پيدا نكرده است.
وي با تأكيد بر اين كه اين آئين نامه ها براي روان سازي كارها تدوين مي شود اضافه كرد: اين امر نشان مي دهد كه بايد در برنامه ها انضباط داشته تا به شاخص هاي مورد نظر دست پيدا كنيم.
به گفته نماينده مردم قم پيش بيني برنامه چهارم، تورم 9/9 درصدي بود كه ارزيابي عملكرد تورم 9/15 درصدي را نشان مي دهد.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به انتخابات و مسائل آن گفت: از نظر سياسي و فرهنگي انتخابات باشكوهي انجام شد و قطعاً از نظر وزن سياسي و اجتماعي مي توانست تحولي براي كشور باشد اما مجادلات بلاوجهي در ماههاي اخير به وقوع پيوست در حالي كه كشور ما به اين مجادلات نياز نداشت.
لاريجاني اضافه كرد: برخي از افراد براي توجيه كارهاي خود، برخي دلايل را مطرح مي كنند در حالي كه با اين دلايل شخصي نمي توان آرامش كشور را از بين برد. رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر اينكه اين اتفاقات هيچ انطباقي با آرمانهاي امام خميني و رهبر معظم انقلاب ندارد اظهار داشت: فرض كنيم عده اي از نتايج انتخابات ناراضي اند كه قاعده اصلي كشور اين است كه به اين انتظارات در قالب قانون رسيدگي شود.
وي با بيان اينكه چرا تصور مي شود كه نظام به اين موضوع توجهي نكرده است، عنوان كرد: اين جدالها مانعي است كه باعث ريختن حرمتها و نقصان حركت بين مردم مي شود و روحيه خردورزي را از جامعه مي گيرد.
لاريجاني ادامه داد: راه اين است كه در چارچوب قانون و رهبري داهيانه رهبر معظم انقلاب اين اختلافات پايان يابد. وي با اشاره به اينكه برخي از افراد هم در پوشش حمايت از رهبري در كارها اخلال مي كنند تصريح كرد: برخي ها تصورات و تخيلاتي از انقلاب اسلامي دارند در صورتي كه انقلاب اصولي دارد و با تخيل كسي تعريف نمي شود.

 


صفحه (14)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14