(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(9(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


شنبه 9 اردیبهشت ۱۳۹۱ - شماره 20194 

صفحه (14)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
گزارش خبري كيهان رقابت دور دوم انتخابات كليد خورد130 نامزد براي 65 كرسي
وزير علوم : بومي گزيني راه سالم سازي دانشگاه هاست مسئله ISI حل مي شود
اختلاف نظر شديد درباره ايران سران صهيونيست را به جان هم انداخت
دكتر علي مصباح يزدي: عمل در چارچوب ولايت فقيه به قواي سه گانه مشروعيت مي دهد
السفير: ايران مي تواند به اسرائيل درسي فراموش نشدني بدهد
سردار حاجي زاده: غرق كردن ناوهاي آمريكايي كار دشواري نيست
هشدار وزير خزانه داري آمريكا: قطع صادرات نفت ايران آمريكا را تهديد مي كند
برگزاري مراسم يادبود قربانيان سلاح هاي شيميايي در لاهه
هشدار السياسه به كشورهاي عربي بيدار شويد آمريكا ايران هسته اي را پذيرفته است
مالكي : روابط اعراب با ايران بايد اصلاح شود
معاون اطلاعات ارتش: با 10 سال رصد اطلاعاتي ايران استاد رفتارشناسي آمريكاست
الشرق الاوسط: تركيه در اجراي سياست مهار ايران شكست خورده است
دخالت آشكار آل سعود در حوزه حاكميتي ايرانگزارش خبري كيهان رقابت دور دوم انتخابات كليد خورد130 نامزد براي 65 كرسي

سرويس سياسي-
دومين مرحله انتخابات مجلس نهم در حالي روز جمعه 15 ارديبهشت ماه در 33 حوزه انتخابيه برگزار خواهد شد كه 130 نامزد راه يافته به اين مرحله تبليغات انتخاباتي خود را رسما از روز پنجشنبه 7 ارديبهشت براي تصاحب 65 كرسي باقي مانده مجلس آغاز كردند.
به گفته سيدصولت مرتضوي، رئيس ستاد انتخابات كشور، اين انتخابات در 18 استان، 33 حوزه انتخابيه و بيش از 14 هزار و 300 شعبه اخذ راي برگزار مي شود، در اين ميان حوزه انتخابيه تهران، ري و شميرانات با 25 كرسي خالي در نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي بيشترين رقابت را در ميان ديگر حوزه ها تجربه خواهد كرد.
گفتني است در مرحله اول انتخابات مجلس نهم، نتيجه 2 حوزه انتخابيه از سوي شوراي نگهبان باطل شد كه انتخابات حوزه هاي ابطال شده به صورت مياندوره اي و همزمان با انتخابات رياست جمهوري در سال 92 برگزار خواهد شد.
تبليغات انتخاباتي مانند مرحله اول طي 7 روز و از بامداد پنج شنبه 7 ارديبهشت آغاز و تا ساعت 8 صبح پنج شنبه 14 ارديبهشت مجاز خواهد بود.
ممنوعيت هاي تبليغات در مرحله دوم هم شامل مواردي مانند راه اندازي كارناوال هاي تبليغاتي، ديوارنويسي، چاپ عكس با قطع بزرگ تر از ميزان اعلام شده و استفاده از بلندگو در فضاهاي باز مي شود. تبليغ كانديداها در رسانه هايي كه از اعتبارات عمومي و دولتي استفاده مي كنند شامل صداوسيما نيز ممنوع است.
براساس اعلام ستاد انتخابات وزارت كشور هيچ گونه محدوديتي براي راي دادن كساني كه به هر دليلي در مرحله اول انتخابات موفق به راي دادن نشده اند، وجود ندارد. ضمن اين كه هر شخص در حوزه انتخابيه اي كه در دور اول حضور يافته تنها در همان حوزه مجاز به شركت در انتخابات خواهد بود.
همچنين افرادي كه در حدفاصل مرحله اول تا دوم به سن قانوني راي دادن يعني 18 سال تمام رسيده باشند، در مرحله دوم انتخابات در هر حوزه انتخابيه اي مجاز به رأي دادن خواهند بود.
گزارش هاي دريافتي از سطح شهر تهران و ديگر حوزه هاي انتخابيه سراسر كشور نشان مي دهد كه نامزدهاي انتخاباتي با شروع تبليغات انتخابات و برگزاري ميتينگ ها و جلسات عمومي تمام تلاش خود را براي تصاحب كرسي هاي باقيمانده مجلس معطوف كرده اند.
شور و نشاط انتخاباتي در فاصله كمتر از 6 روز مانده به دور دوم انتخابات حكايت از آن دارد كه در اين دور نيز مردم با بصيرت ايران اسلامي با حضور گسترده و با شكوه خود در انتخابات حماسه ديگري از حضور معنادار خود به نمايش خواهند گذاشت.
حضوري كه همانند دور اول پاسخي محكم به تهديدها و فشارهاي بيگانگان براي دلسرد كردن و كم رنگ جلوه دادن حضور مردم در پاي صندوق هاي راي خواهد بود.
در همين رابطه، مروري اجمالي بر فرمايشات رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت الله العظمي خامنه اي پيرامون مرحله دوم انتخابات ادوار گذشته مجلس نشان مي دهد كه از نظر معظم له اهميت حضور در دور دوم انتخابات نه تنها كم تر از مرحله اول نيست بلكه در مواردي اهميت آن بيشتر هم بوده است.
رهبر معظم انقلاب در مراسم راي گيري دومين مرحله از پنجمين دوره انتخابات مجلس در سي ويكم فروردين سال 1375 در مورد ضرورت اهميت شركت در مرحله دوم انتخابات تاكيد كردند: اهميت مرحله دوم انتخابات، كمتر از مرحله اول نيست.
ايشان خاطرنشان كردند: اهميت مرحله دوم انتخابات، كمتر از مرحله اول نيست؛ بلكه شايد به جهاتي بتوان گفت كه اهميت اين مرحله، از مرحله اول بيشتر هم هست. توصيه بنده اين است كه اولا مردم به سوي صندوق هاي راي بشتابند و هرچه زودتر راي شان را در اول وقت به صندوق بيندازند. يعني «خيرالخير عاجله». بهترين كارهاي خير، كاري است كه سريع و در وقت خود انجام گيرد.
حضرت آيت الله خامنه اي پيش از اين نيز با شركت در دومين مرحله از انتخابات چهارمين دوره مجلس در تاريخ هجدهم ارديبهشت 1371 اظهار اميدواري كردند كه حضور يكپارچه مردم در شعب اخذ راي در حوزه هاي انتخابيه اي كه به مرحله دوم كشيده شده است، استكبار جهاني و دشمنان انقلاب اسلامي را مايوس و نااميد سازد.
رهبر معظم انقلاب، مرحله دوم انتخابات هشتمين دوره مجلس شوراي اسلامي نيز با حضور در پاي صندوق راي فرمودند:
شركت در مرحله دوم انتخابات به اتمام رساندن كار است و از لحاظ اهميت هيچ تفاوتي با مرحله اول ندارد به همين دليل همان انگيزه، احساس و روحيه تكليف پذيري و مسئوليت پذيري مرحله قبل، ما را در اين مرحله نيز پاي صندوق راي فرا مي خواند.
بنابراين حضور در پاي صندوق هاي رأي در مرحله دوم همچون مرحله اول مي تواند نشان از اقتدار و پشتوانه مردمي نظام مردم سالار ديني باشد.
در شرايطي كه فشارهاي بين المللي غرب براي غلبه بر ايستادگي جمهوري اسلامي ايران روز به روز بيشتر شده و با حربه ارعاب و تحريم در تلاشند تا نظام اسلامي را به تغيير رفتار بويژه در حوزه مسائل هسته اي و منطقه اي نمايند، حضور با شكوه ملت در پاي صندوق هاي رأي در اين مرحله از انتخابات نيز همانند مرحله اول بسيار حائز اهميت است.
يكي از مؤلفه هاي اقتدار و تأثيرگذار جمهوري اسلامي ايران بر فضاي مذاكرات استانبول 2 كه 26 ارديبهشت در تركيه برگزار شد، حضور 64 درصدي و با شكوه مردم در انتخابات 12 اسفند 90 بود، قطعاً حضور گسترده در مرحله دوم اين انتخابات نيز تأثير خود را بر مذاكرات 3 خرداد ايران و 1+5 در بغداد خواهد شد.
به هر حال يكي از مؤلفه هاي شكل گيري مجلس مقتدر، آن است كه نمايندگان آن با رأي بالايي وارد مجلس شوند. به همين خاطر است كه طبق قانون انتخابات مجلس، نامزدهايي مي توانند در مرحله اول وارد مجلس شوند كه ضمن كسب بيشترين آراء، حداقل بيش از يك چهارم كل آراء را نيز كسب كرده باشند. در غير اين صورت حتي با كسب رتبه اول باز هم نخواهند توانست وارد مجلس شوند و در مرحله دوم بار ديگر بايد به رقابت بپردازند. اين مسئله اهميت داشتن پشتوانه قوي رأي را براي نمايندگان مجلس آشكار مي سازد. بنابراين ضروري است تا ملت هميشه در صحنه ايران براي انتخاب نماينده اي با پشتوانه رأي بالا به صحنه آيند و بار ديگر بر شور انتخابات بيفزايند.

 وزير علوم : بومي گزيني راه سالم سازي دانشگاه هاست مسئله ISI حل مي شود

وزير علوم، تحقيقات فناوري گفت: فعالان جريان فتنه، سردمداران و كساني كه بر مسير كج و نادرست خود اصرار دارند در دانشگاه ها جايي ندارند.
كامران دانشجو در مراسم افتتاح پرديس مهندسي و فناوري هاي نوين دانشگاه صنعتي شاهرود با بيان اينكه ما تاكنون 4 دانشمند هسته اي را از دست داديم گفت: اگر بخواهيم عاقبت به خير شويم خصوصاً در كار اجرايي بايد ولايتمدار باشيم و نگاهمان به اشاره رهبر باشد.
دانشجو با اشاره به اهداف آموزش عالي گفت: ما يك برداشت عمومي از دانشگاه داريم، براساس اين برداشت افراد براي ارتقاء علمي وارد دانشگاه مي شوند اما يك تصوير خاص در ذهن وجود دارد و آن اينكه دانشگاه سرمايه نقدي ملت را به نيروي انساني تبديل مي كند؛ به عبارتي در اين تصوير خاص دانشگاه براي جامعه كادرسازي مي كند، كادري كه قرار است چرخ هاي اجرايي مملكت را به گردش درآورد.
وي افزود: در ايران اسلامي بايد سعي شود در سياست ها به گونه اي عمل كنيم كه خانواده متلاشي نشود، چون خانواده در نگاه آموزه هاي اسلامي ما يك ركن است.
دانشجو با بيان اينكه جامعه ايران داراي شاخصه جوانمردي و آزادي است، گفت: در دانشگاه نبايد به اين شاخصه ها خدشه اي وارد شود؛ در واقع دانشگاه بايد در رأس مسير قرار گيرد.
وزير علوم با تأكيد بر اينكه دانشگاه ايران دين مدار است، گفت: دانشگاه بايد در مدار دين حركت كند و اين وظيفه من است كه اين كار را انجام دهم، اگر غير از اين شد بايد به دانشگاه معترض بود.
وي با اين مقدمه به بحث اسلامي كردن دانشگاه ها اشاره كرد و گفت: آيا با متون غربي مي شود بر مدار دين چرخيد؟ اتفاقاً كانال علوم انساني كانال خدشه وارد كردن به دين است. علوم انساني غربي نمي گويد نماز نخوان اما پايه هاي اعتقادي را سست مي كند؛ در واقع علوم انساني غربي بر پايه مباني مادي بنا نهاده شده است.
وزر علوم با طرح اين پرسش كه چرا بايد 33 سال از انقلاب بگذرد و ما اين بحث را بكنيم كه سرويس دختر و پسر از هم جدا باشد يا نباشد؟ اظهار داشت: چرا بايد 33 سال بگذرد و ما تنها يك دانشگاه دخترانه داشته باشيم و آن هم دانشگاه الزهرا(س) باشد.
وي با بيان اينكه ما مي توانيم در هر استان يك دانشگاه دخترانه و يك دانشگاه پسرانه داشته باشيم، اين سؤال را مطرح كرد كه چرا برخي روزنامه ها تيتر مي زنند كه دانشگاه دخترانه تأسيس مي شود.
وزير علوم با بيان اينكه اعتقاد دارم در هر استان و يا شهرستان بايد يك دانشگاه مطلوب داشته باشيم، گفت: چاره كار دانشگاه ها خوابگاه نيست، چاره كار بومي گزيني است؛ شما وقتي 90 درصد دانشجويان را از شهرستان شاهرود گرفتيد ديگر مشكل خوابگاه نخواهيد داشت.
وي ادامه داد: اگر دانشجو در كنار خانواده باشد علاو بر اينكه مشكل اقتصادي ندارد به ركن خانواده نيز خدشه اي وارد نخواهد شد و ما هم از نظر فرهنگي معضلاتي نخواهيم داشت.
وي خطاب به برخي روزنامه هايي كه عنوان شرقي داشته و تيتر غربي مي زنند، گفت: اين روزنامه ها به دنبال حاشيه سازي هستند و مي نويسند، وزير علوم مي گويد: «فتنه»؛ اكنون هم تأكيد مي كنم كساني كه در فتنه نقش آفرين بودند در دانشگاه جايي ندارند.
دانشجو ادامه داد: حال غربي ها بنويسند، روزنامه هاي شرقي هم بنويسند؛ ما با جاي ديگر معامله كرديم و به همين دليل به مردم خيانت نمي كنيم.
دانشجو در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از برخي رسانه ها كه از بازنشستگي پيش از موعد اساتيد دانشگاه ها سخن به ميان مي آورند، گفت: متأسفانه برخي رسانه ها درباره بازنشستگي اساتيد هياهو مي كنند؛ اگر مطالبشان صحيح است آماري هم از اساتيدي كه پيش از موعد بازنشست شده اند به ما بدهند.
وزير علوم در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وظايف هيئت مميزها گفت: شما بايد براساس سياست هايي كه ما مي گوئيم، عمل كنيد؛ بار ديگر داستان ISI تكرار نشود.
وي با بيان اينكه ISI كه قبله عالم نيست و نمي دانم چرا برخي نمي خواهند اين را از ذهنشان خارج كنند، تصريح كرد: مقالات ما هيچ چيز كم ندارد، اساتيد ما هم براي بررسي يك مقاله يك سال وقت مي گذارند ولي در ISI شش ماه وقت مي گذارند.
دانشجو ادامه داد: چه كسي گفته دانشجوي دكتري بايد 3 يا 5 مقاله ISI داشته باشد، ان شاء الله امسال ما اين موضوع را ختم به خير مي كنيم.

 اختلاف نظر شديد درباره ايران سران صهيونيست را به جان هم انداخت

سرويس سياسي-
لحن كينه جويانه و همراه با تهديد سران رژيم صهيونيستي نسبت به پرونده هسته اي ايران كه تاكنون بارها توسط نخست وزير اين رژيم مطرح شده است در حالي است كه رئيس ستاد كل ارتش اسرائيل با دروغ خواندن اين ادعاها اظهار داشت: ايران درصدد دستيابي به تسليحات هسته اي نيست.
ژنرال بني گانتس در مقابل اظهارات نخست وزير و وزير دفاع اسرائيل كه پيوسته از فعاليت هسته اي ايران براي دستيابي به سلاح هسته اي سخن مي گويند در مصاحبه با روزنامه هاآرتص گفت: فكر نمي كنم ايران به سوي توليد بمب اتمي پيش برود.
اين اظهارات بازتاب ارزيابي طبقه بندي شده 16آژانس اطلاعاتي آمريكا به شمار مي رود كه تاييد مي كند ايران درصدد ساخت تسليحات هسته اي نيست.
اين ارزيابي كه براي اولين بار در روزنامه لس آنجلس تايمز منتشر شد اوايل سال گذشته ميلادي در اختيار سياست گذاران آمريكايي قرار گرفت. رئيس ستاد كل ارتش اسرائيل در بخش ديگري از سخنان خود رهبران ايران را خردگرا و منطقي دانست اظهارنظري كه باعث عصبانيت مقامات آمريكايي از جمله لئون پانه تا وزير دفاع اين كشور شد.
پانه تا در عين حال با تائيد سخنان ژنرال بني گانتس كه گفته است ايران به سمت سلاح هسته اي پيش نمي رود گفت: من نيز اطلاعات ويژه اي در مورد تصميم ايران براي ساخت سلاح هسته اي ندارم.
سخنان اين ژنرال رژيم صهيونيستي نزاع دروني در اسرائيل را تشديد كرد به نحوي كه ايهود باراك وزير دفاع اسرائيل گفت: رهبران ايران در تعبير غربي ها خردگرا نيستند.
وي با ابراز بدبيني نسبت به گفتگوهاي سازنده ايران با 1+5 گفت: ايران مي خواهد با خريد زمان تاسيسات هسته اي خود را در مقابل حملات هوايي ايمن سازد. ايهود باراك در عين حال با ناموفق خواندن تحريم ها گفت: بايد واقع بين بود، اين تحريم ها ايران را در پيگيري برنامه هاي خود دچار ترديد نمي كند و ايران به خواسته هاي ما پاسخ مثبت نمي دهد.
اختلافات در رأس رژيم صهيونيستي به اين اظهارات خلاصه نمي شود، در روزهاي گذشته از يك سو بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل تهديد ايران را با هولوكاست مقايسه كرده و از ديگر سو شيمون پرز رئيس جمهور رژيم صهيونيستي اين مقايسه را نادرست خوانده است، از سويي برخي مقام هاي اين رژيم تحريم ها عليه ايران را تاثيرگذار دانسته و برخي ديگر نيز بر بي اثر بودن تحريم ها تاكيد كرده اند.
چندي پيش نيز در حالي كه نتانياهو خواهان توقف كامل عمليات غني سازي و خارج كردن كليه مواد غني سازي شده از خاك ايران شده بود ايهود باراك گفت ايران مي تواند تا 20 درصد نيز غني سازي كند و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.

 دكتر علي مصباح يزدي: عمل در چارچوب ولايت فقيه به قواي سه گانه مشروعيت مي دهد

حجت الاسلام والمسلمين دكتر علي مصباح يزدي با بيان اينكه قواي سه گانه بازوان ولي فقيه هستند گفت: اين بازوان مادامي كه مورد تاييد ولي فقيه باشند مشروعيت دارند.
مصباح يزدي در همايش بانوان جبهه پايداري كه با حضور تعدادي از اعضا و كانديداهاي اين جبهه در نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي برگزار شد افزود: براي اداره جامعه نياز است شخصي كه در راس حكومت قرار دارد بازواني داشته باشد و از جانب او مسائل مختلف رسيدگي و حل شود، نظام سياسي جامعه اسلامي اگر به شكل يك هرم ترسيم شود، در راس آن ولي فقيه است و آن ولي فقيه نيز بايد بازواني داشته باشد كه به صورت شاخه اي بتواند مسائل جامعه را اداره كند و بازواني كه متصل به ولي فقيه هستند، قواي سه گانه هستند.
اين استاد حوزه و دانشگاه گفت: ولي فقيه سياست ها و كليات را تدوين مي كند و وظيفه اين بازوان و قواي سه گانه است كه اين سياست ها و برنامه ها را اجرايي و عملياتي كنند.
مصباح يزدي با بيان اين كه اين بازوان بايد در چارچوب سياست هاي ولي فقيه عمل كنند، چرا كه مشروعيت آنها از ولي فقيه است، ادامه داد: اين بازوان مادامي كه مورد تاييد ولي فقيه باشند مشروعيت دارند و از موقعي كه ولي فقيه بگويد اين فرد مورد تاييد من نيست، حضور آن فرد و تصميم هاي آن فرد ملغي است.

 السفير: ايران مي تواند به اسرائيل درسي فراموش نشدني بدهد

روزنامه السفير نوشت: پرچمداري ايران در جبهه مقابله با اسرائيل مبين اين پيام است كه ايران به همه اين اطمينان را مي دهد كه توان دفاع از خود و دادن درس فراموش نشدني به اسرائيل را دارد.
روزنامه لبناني السفير در مقاله ديروز خود كه به قلم «سمير كرم» نويسنده مصري با عنوان «ايران به تنهايي در برابر اسرائيل» منتشر كرد، به بررسي و تحليل توان مقابله جمهوري اسلامي ايران با تهديدات نظامي رژيم پرداخت.
السفير با بيان اينكه موضوع پرونده هسته اي ايران در راس فهرست مسائلي بود كه وزير جنگ اسرائيل با مسئولان آمريكايي درباره آنها مذاكره كرد، آورده است: اين بدان معناست كه مسئله پرونده هسته اي ايران، مقدم بر ساير مسائل منطقه اي، از جمله بحران سوريه و كمك هاي آمريكا به اسرائيل براي تامين هزينه سامانه «چتر آهني» است. باراك بار ديگر در اين سفر ادعاهاي اسرائيل عليه ايران را مبني بر اينكه ايران براي پيشبرد توانايي هاي هسته ايش تلاش مي كند تكرار كرد. باراك در اين سفر به هيچ وجه درباره اين واقعيت كه ارزيابي هاي آمريكائي ها درباره برنامه هسته اي ايران با ارزيابي هاي اسرائيلي ها متفاوت است، سخني نگفت.
السفير در ادامه به اهداف ايهود باراك در سفر به آمريكا اشاره كرده و در اين زمينه به چند موضوع مهم پرداخته است. تحليل گر مصري در اين روزنامه مي نويسد: تلاش براي بي اثر كردن نتايج مذاكرات ايران و گروه 1+5 در استانبول بود، چرا كه نتايج اين مذاكرات با ذائقه سياسي اسرائيلي ها سازگاري نداشت و نتايج اين مذاكرات تا حدي مبين تفاهم ميان طرفين مذاكره كننده بود و ممكن است كه در دور دوم اين مذاكرات در بغداد توافق هايي نيز حاصل شود.
دوم هماهنگي كاملاً آشكار ميان آمريكا و اسرائيل براي بحراني كردن جبهه ميان ايران و كشورهاي عربي خليج فارس است، اين در حالي است كه اين جبهه سال ها بود كه آرام بود. اكنون ديگر بر كسي پوشيده نيست كه بحراني شدن مسئله جزاير سه گانه كاملاً به نفع اسرائيل است. اين به نفع اسرائيل است كه كشوري همچون امارات براي توسل به زور عليه ايران كه از نظر قدرت برتر از امارات است تحريك شود و در عين حال نتيجه آن هم مشخص است. از سوي ديگر اين احتمال نيز وجود دارد كه امارات بخواهد در جنگ احتمالي ميان ايران و اسرائيل و آمريكا ايفاي نقش كند. در اين زمينه بعيد نيز نيست كه امارات و كشورهاي عربي خليج فارس تضمين هايي از آمريكا دريافت كرده اند مبني بر اينكه، اگر ايران بخواهد عليه آنها در مسئله جزاير سه گانه به زور متوسل شود به آنها كمك خواهد كرد.
سوم، تلاش اسرائيل براي بهره برداري از شرايط كنوني منطقه، شرايطي كه رسانه هاي غربي و عربي همچنان از آن با عنوان بهار عربي ياد مي كنند. اسرائيل در چنين شرايطي عوامل مساعدي براي مشغول كردن كشورهاي عربي و دور نگاه داشتن آنها از مسئله فلسطين يافته است. افزون بر اينها، حوادثي كه در سوريه تاكنون رخ داده است، با منافع اسرائيل سنخيت ندارد و اسرائيل را بيش از پيش واداشته است كه بدنبال تحريك مداخله خارجي در مسئله بحران سوريه باشد بويژه كه براي حل و فصل بحران ليبي پيمان ناتو وارد عمل شد و قضيه را يكسره كرد.
چهارم، اسرائيل از هم اكنون به كنفرانس كشورهاي عدم تعهد كه قرار است تابستان امسال در تهران برگزار شود چشم دوخته است. اين كنفرانس زمينه ساز نشست وزيران امور خارجه كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در شرم الشيخ مصر خواهد بود كه قرار است ماه مه آينده برگزار شود.
السفير در مورد نقش و جايگاه نشست وزيران امور خارجه بر افزايش نگراني هاي رژيم صهيونيستي نيز آورده است: اسرائيل به خوبي مي داند كه برگزاري چنين كنفرانسي در تهران اهميت راهبردي و سياسي ايران را براي كشورهاي منطقه و كشورهاي عدم تعهد و براي تمام دنيا نشان خواهد داد. اسرائيل پيش بيني مي كند كه ايران بتواند با تأثيرگذاري بر اين كنفرانس، تصميمات بين المللي را در اين كنفرانس اتخاذ كند و بتواند با اين اقدام، از تلاش هاي صلح آميز خود در زمينه مسائل هسته اي حمايت كند. در عين حال اين تصميمات مي تواند، سياست هاي يك بام و دو هواي آمريكا را در قبال تسليحات هسته اي اسرائيل و احتمال خطرناك بودن برنامه هسته اي ايران كه تاكنون نه اسرائيل و نه آمريكا مدركي دال بر خطرناك بودن آن ارائه نكرده اند، فاش كند. اسرائيل از سوي ديگر به خوبي مي داند كه ايران از اين كنفرانس به بعد به مدت سه سال پياپي رياست كنفرانس هاي كشورهاي عدم متعهد را برعهده خواهد داشت و ايران مي تواند با توسل به اين موقعيت به هسته بين المللي مبارزه با سياست هاي اسرائيل تبديل شود و اين موقعيت جديد ايران درغياب كشورهاي عربي كه دغدغه شان به جاي خطر اسرائيل خطر ايران شده است، بوجود بيايد.
اين نويسنده مصري به تلاش هاي رژيم صهيونيستي براي تقويت پايه هاي ايران هراسي در كشورهاي عربي اشاره كرده و افزوده است: اگر كشورهاي عربي و ايران براي مقابله با اسرائيل هم پيمان شوند در اين صورت يك وضعيت راهبردي بوجود خواهد آمد كه نتيجه آن كاهش قدرت اسرائيل و كاهش تهديد اسرائيل عليه كشورهاي عربي و كاهش توسعه طلبي هاي اسرائيل عليه كشورهاي عربي خواهد بود. ولي آنچه كه برخي كشورهاي عربي تحت تاثير لابي هاي صهيونيستي از خود بروز مي دهند، دور كردن اسرائيل از كانون توجه خود و خطرناك خواندن ايران است. به عقيده نويسنده، شكست نظامي ايران كشورهاي عربي را به طور كامل در معرض تهديد مستقيم ائتلاف راهبردي آمريكايي اسرائيلي قرار مي دهد.
السفير با بيان اينكه باراك اوباما در واكنش به سخنان جنگ طلبانه ايهود باراك چيزي نداشت كه بگويد جز اينكه، آمريكا به ايران در مذاكرات بغداد چيزي نخواهد داد، در مقاله خود تاكيد كرده است: به نظر مي رسد با وجود وضعيت فوق العاده پيچيده كنوني، ايران از طرف كشورهاي عربي احساس خطر نمي كند و شايد علت اين احساس حضور ملت هاي عرب و مسلمان در جبهه حمايت از ايران باشد.
نويسنده در پايان آورده است: پرچمداري ايران در جبهه مقابله با اسرائيل، اين پيام را به مقامات اسرائيلي و كشورهاي عربي و اسلامي مي رساند و به همه اين اطمينان را مي دهد كه ايران توان دفاع از خود و دادن درسي فراموش نشدني به اسرائيل را دارد.

 سردار حاجي زاده: غرق كردن ناوهاي آمريكايي كار دشواري نيست

سردار حاجي زاده با بيان اينكه غرق كردن ناوهاي آمريكايي براي ايران كار دشواري نيست گفت: امروز يك موشك كوتاه بردما در مقابل آمريكايي ها نقش يك موشك قاره پيما را دارد چون پايگاه آنها به نزديكي ما آمده است.
سردار اميرعلي حاجي زاده فرمانده نيروي هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، در گفت وگو با فارس با تاكيد بر اينكه رفت و آمد ناوهاي آمريكايي را كنترل و نظارت مي كنيم و اگر دست از پا خطا كنند پاسخ لازم را خواهيم داد، گفت: آنها در كشورهاي اطراف ما و حاشيه خليج فارس پايگاه هاي هوايي و زميني دارند كه دائما تحت نظارت و كنترل مجموعه هاي اطلاعاتي ما هستند و مراقبت لازم انجام مي شود. ما الان ديگر نگران حضور آنها نيستيم البته اوايل كه آمده بودند مقداري نگراني وجود داشت و آنها تهديد براي ما محسوب مي شدند ولي الان واقعا براي ما فرصت هستند و هيچ نگراني نداريم و آنها هم خوب اين را مي فهمند.
وي اظهار داشت: امروز يك موشك كوتاه برد ما در مقابل آمريكايي ها نقش يك موشك قاره پيما را دارد چون پايگاه آنها به نزديكي ما آمده است.
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با بيان اينكه اين تصور غلط است كه يك ناو هواپيمابر با غرق شدن از كار مي افتد، خاطرنشان كرد: اولا غرق كردن چنين ناوي خيلي پيچيده نيست، دوما بقدري تجهيزات پيشرفته و ظريف و حساس در اين ناوها به كار رفته كه دوستان به مزاح مي گويند اگر يك ترقه در عرشه اين ناو بتركد حتما به يك گوشه اي از آن آسيب مي زند يعني با كوچكترين انفجاري در يك گوشه، اين ناو قطعا از كار مي افتد و مهمتر از خود ناو آدم هاي آن هستند كه از كار مي افتند.
حاجي زاده افزود: 6 هزار نفر آدم در اين ناوها زماني كه مي خواهند از تنگه هرمز عبور كنند وحشت زده هستند و ترس دارند و آدم نگران هم نمي تواند كاري را انجام دهد.
وي در بخش ديگري از اين گفتگو به موضوع تصويربرداري از ناوهاي آمريكايي اشاره و تاكيد كرد: كار شناسايي و تصويربرداري از ناوهاي آمريكايي در خليج فارس را با يك هواپيماي ابتدايي انجام مي دهيم، هواپيمايي كه كمي از هواپيماهاي مدلي كه در دانشگاه ها با آن كار مي كنند پيشرفته تر است.
حاجي زاده تصريح كرد؛ براي اينكار از هواپيماهاي خيلي پيشرفته استفاده نمي كنيم و آنها هم قبول دارند كه اين حق طبيعي ما است، زيرا اينجا خليج فارس است نه خليج مكزيك و آنها هم نمي توانند هيچ عكس العملي نشان دهند.
پول عرب ها
براي آرامش صهيونيست ها
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه خاطرنشان كرد: چند پروژه است كه توسط صهيونيست ها دنبال و با همكاري آمريكايي ها پيگيري مي شود كه يكي از آنها بحث سپر موشكي است. اين طرح بيشتر براي اين است كه آمريكايي ها به صهيونيست ها باج بدهند و يك شرايط روحي و رواني مناسبي براي آنها ايجاد كنند.
وي در خصوص كارآيي اين سپرهاي موشكي افزود: براي اينكه به گونه اي خبر شليك و اطلاعات مسير و معادله پرداز موشك ها به سيستم هاي دفاعي در نقطه هدف كه مثلا منطقه مديترانه و رژيم صهيونيستي است برسد، در قسمت شمال غربي ايران راداري در تركيه نصب شد كه حدود 1100-1200 كيلومتر را پوشش مي دهد و آنها خلايي داشتند براي قسمت جنوبي كه با پول عرب ها در حال رفع آن هستند.
تاكتيك ايران
براي مقابله با سپر موشكي
حاجي زاده ادامه داد: اين حركت براي دفاع از رژيم صهيونيستي است يعني الان با پول و امكانات مسلمانان توسط حكام عرب اين كار در حال انجام است و اين خدمت كردن به رژيم صهيونيستي است.
وي با طرح اين سؤال كه آيا كشورهاي حاشيه خليج فارس و عربي نگران موشك هاي ما هستند، گفت: بنده قول مي دهم موشك هايي كه بخواهد رژيم صهيونيستي را بزند، اين كار را خواهد كرد و آنها شك نكنند، ما تمهيداتي داريم كه قطعاً اين سپر، سپر ناكارآمدي خواهد شد و روش ها و تاكتيك هاي مقابله با سپر موشكي را در روز حادثه نشان مي دهيم.
اثرات سپر موشكي
بر سلامت مردم تركيه
فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه همچنين به استقرار سامانه سپر دفاع موشكي در تركيه اشاره كرد و افزود: شكي نيست كه اطلاعات بدست آمده از بخش رادار اين سپرهاي موشكي، در اختيار رژيم صهيونيستي قرار مي گيرد اما در آينده اي نه چندان دور مردم مسلمان تركيه شاهد به دنيا آمدن فرزندان ناقص الخلقه و سرطاني و با بيماري هاي صعب العلاج بواسطه اثرات همين سامانه ها خواهند بود.
تهديد عليه تهديد
وي در خصوص پاسخ ايران به حملاتي كه احياناً از سوي پايگاه هاي دشمن در كشورهاي همسايه صورت بگيرد، گفت: درجلسات رسمي و غيررسمي هم به اين كشورها گفته شده، اگر از هر نقطه اي بخواهد عملياتي عليه ما صورت بگيرد، مربوط به هر كشوري كه باشد، براي ما فرقي نمي كند و ما حتماً با آن مقابله خواهيم كرد و پايگاه هاي دشمنان در كشورهاي همسايه نيز براي اين كار كاملاً شناسايي شده است.
نيازي به موشك 2 هزار كيلومتر نداريم
حاجي زاده در بخش ديگري از گفتگو با فارس اظهار داشت: ما موشك با برد بيش از 2000 كيلومتر نداريم و هدفي هم براي بيش از 2 هزار كيلومتر در دستمان نداريم البته فناوري توسعه آن هست ولي نيازي به بيش از 2 هزار كيلومتر نيست. وي ادامه داد: بر روي دقت و قدرت موشك ها به صورت متعارف كار مي شود، اين موشك ها براي دفاع از خود است و ما آنها را عليه كسي به كار نمي گيريم. كيفي سازي و ارتقاي موشك ها جزو دستور كار ما بوده و شايد هر روز شاهد دستاوردي باشيم.

 هشدار وزير خزانه داري آمريكا: قطع صادرات نفت ايران آمريكا را تهديد مي كند

وزير خزانه داري آمريكا از قطع صادرات نفت و به تبع آن افزايش قيمت حامل هاي انرژي به عنوان بحراني جدي كه بر اين كشور سايه افكنده ياد كرد.
روزنامه آمريكايي سانفرانسيسكو كرانيكل گزارش داد كه تيموتي گايتنر، وزير خزانه داري آمريكا در اين باره گفت: ما هنوز با برخي خطرات مواجه هستيم كه اين خطرات شامل «بحران جدي و طولاني» در اروپا و نيز «تقابل» با تهران است كه «بر فشار رو به افزايش قيمت هاي نفت افزوده است.»
همچنين به گزارش شبكه خبري پرس تي وي، اين در حالي است كه قيمت نفت برنت درياي شمال براي تحويل در ماه ژوئن اواخر روز چهارشنبه با 96 سنت افزايش به 119 دلار و 12 سنت در بازار لندن معامله شد.
وزير خزانه داري آمريكا هم چنين اشاره كرد: «بيش ترين بحران سياسي تركيبي از حماقت، طمع و بي مبالاتي و خطرپذيري و اميد است.»
اين اظهارات در حالي مطرح شده است كه بحران اقتصادي منطقه يورو كه از سال 2008 ميلادي آغاز شده، هم چنان در حال تشديد است.
در همين حال اتحاديه اروپا ضرب الاجل ماه آوريل براي بررسي تاثيرات تحريم نفتي اين اتحاديه عليه ايران را به دليل نگراني از افزايش بحران آينده انرژي در كشورهاي عضو به زمان ديگري موكول كرده است. قيمت جهاني نفت در ماه هاي اخير در پي تصميم ايران براي قطع صادرات نفت خام به برخي از كشورهاي اروپايي در راستاي مقابله با بخشي از سياست تحريم هاي متقابل خود، افزايش يافته است.
نفت ارزان برگ برنده
مقابله با تحريم اروپا
مدير امور بين الملل شركت ملي نفت ايران در گفت وگو با مهر در پاسخ به اين سوال كه آيا ايران در شرايط تحريم از قيمت هاي بالاي نفت خام استقبال مي كند؟ گفت: در بازار جهاني نفت هميشه عرضه و تقاضا تعيين كننده نفت نيست.
سيدمحسن قمصري با تاكيد بر اينكه در شرايط فعلي بيش از ايران برخي از سفته بازان و معامله گران بازار جهاني نفت از افزايش قيمت طلاي سياه استقبال مي كنند، تصريح كرد: اين معامله گران براي سود بيشتر قصد بالا نگه داشتن قيمت جهاني نفت را دارند.
اين مقام مسئول با يادآوري اينكه در شرايط فعلي بيش از ايران شركت هاي نفتي آمريكايي به دنبال گران شدن بهاي نفت هستند، اظهار داشت: هم اكنون هزينه توليد نفت خام در ايران بسيار ناچيز و پايين است.
وي با بيان اينكه در آمريكا استخراج نفت از برخي از ذخاير نامرسوم نامتعارف حدود 90 دلار در هر بشكه هزينه به همراه دارد، تاكيد كرد: در اين شرايط اگر قيمت نفت در بازارهاي جهاني سقوط كند ديگر توليد نفت از ذخاير نامرسوم و غيرمتعارف آمريكا سود و توجيه اقتصادي نخواهد داشت.
قمصري با اعلام اينكه شركت ملي نفت ايران قطعا از كاهش قيمت نفت استقبال مي كند، تبيين كرد: با سقوط قيمت نفت برخي از رقبا از عرصه توليد نفت خارج خواهند شد و اين موضوع قطعا به نفع ايران است.
اين مقام مسئول با اشاره به اينكه بالا ماندن قيمت نفت در بازار جهاني سياست آمريكا و تعدادي از كشورهاي اروپايي است، تبيين كرد: اگر مذاكرات ايران و گروه 1+5 در بغداد نتيجه ندهد افزايش قيمت جهاني نفت امري بديهي و قابل پيش بيني خواهد بود.
قراردادهاي صادرات نفت به چين تمديد شد
قمصري در واكنش به جوسازي چند روز اخير برخي از رسانه هاي غربي مبني بر كاهش 54 درصدي صادرات نفت ايران به چين نيز گفت: صادرات نفت ايران به پالايشگاههاي چيني از ابتداي سال جاري ميلادي تاكنون به هيچ وجه كاهش نيافته است.
مدير امور بين الملل شركت ملي نفت با تاكيد بر اينكه در سال 2012 ميلادي قراردادهاي فروش نفت ايران به پالايشگاههاي چيني تمديد شده است، افزود: در شرايط فعلي به طور متوسط روزانه 500 هزار بشكه نفت خام به چين توسط ايران صادر مي شود.
اين مقام مسئول در پاسخ به اين سؤال كه برخي از پالايشگرهاي چيني رسما از كاهش صادرات نفت ايران خبر داده اند، اظهار داشت: پالايشگاههاي چيني در اين باره برخي از ملاحظات سياسي را درنظر مي گيرند.
بندر فجيره امارات
از تحريم ايران زيان ديد
به گزارش عربين بيزنس، بانك باركليز انگليس اعلام كرد، به دليل تحريم ها عليه ايران كه موجب متوقف شدن تامين نفت كوره مورد نياز بزرگترين مركز سوخت گيري مجدد كشتي ها در منطقه خاورميانه شده، بندر فجيره امارات با افزايش هزينه ها مواجه شده است.
براساس گزارشي كه ميسوين ماهش و آمريتا سن، از تحليلگران بانك باركليز امروز آن را منتشر كردند، بندر فجيره امارات، تقريبا يك سوم خريد ماهانه 1 ميليون تني نفت كوره خود را از ايران تامين مي كند.
براساس اين گزارش، با سخت تر شدن تحريم ها، احتمالا نفت كوره ايران به قطب دريايي سنگاپور صادر خواهد شد كه 4 برابر بندر فجيره امارات، نفت كوره خريد و فروش مي كند. نفت كوره پس مانده نفت پالايش شده است و به عنوان سوخت در موتور كشتي ها و نيروگاه هاي توليد برق مورد استفاده قرار مي گيرد.
استانداردهاي سازمان بين المللي دريايي در زمينه سوخت كشتي ها، موجب افزايش تقاضاي نفت كوره ايران شده، زيرا نفت كوره توليد ايران نسبتا حاوي مقادير كمتري سولفور است.
براساس گزارش مذكور، بهاي نفت كوره در بندر فجيره، در مقايسه با بهاي اين فرآورده نفتي در سنگاپور، در ماه فوريه به بالاترين ميزان افزايش يافت.
گزارش باركليز همچنين افزوده است: «در نتيجه فشار ناشي از تحريم ها كه در دو ماه گذشته شدت يافته، نفت كوره بيشتري از ايران به سنگاپور صادر مي شود كه موجب كاهش واردات نفت كوره فجيره از ايران شده است.»
براساس پيش بيني باركليز، قيمت نفت كوره با افزايش فشار تحريم ها عليه ايران در سه ماهه سوم سال جاري ميلادي احتمالا بالاتر خواهد رفت و اين افزايش بها احتمالا تا سال 2013 ادامه خواهد يافت.

 برگزاري مراسم يادبود قربانيان سلاح هاي شيميايي در لاهه

مراسم گرامي داشت ياد قربانيان سلاح هاي شيميايي در مقر سازمان منع سلاح هاي شيميايي در شهر لاهه با حضور مدير كل اين سازمان و سفير جمهوري اسلامي برگزار شد.
به منظور گرامي داشت قربانيان سلاحهاي شيميايي مراسمي در مقر سازمان منع سلاح هاي شيميايي در شهر لاهه با حضور مدير كل سازمان منع سلاحهاي شيميايي، دبير كل وزارت امورخارجه هلند و شهردار لاهه سفرا و ديپلمات هاي هيئت هاي نمايندگي كشورهاي خارجي برگزار شد، كاظم غريب آبادي سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان مذكور نيز به عنوان نماينده قربانيان سلاحهاي شيميايي كشورمان در اين مراسم حضور داشت.
در ابتدا رئيس دوره اي كنفرانس كشورهاي عضو سازمان بخشي از پيام دبير كل سازمان ملل متحد به اين مناسبت را قرائت كرد كه در آن به اهميت و نقش كنوانسيون و سازمان منع سلاح هاي شيميايي به عنوان الگوي موفق در جهت خلع سلاح بين المللي با عضويت 188 كشور جهان اشاره شده بود. در بخش ديگري از اين پيام از كشورهاي بزرگ دارنده سلاح هاي شيميايي يعني آمريكا و روسيه خواسته شده است كه در اسرع وقت به انهدام كامل زرادخانه هاي سلاحهاي شيميايي خود مبادرت ورزند.
لازم به ذكر است، هر سال در روز 29 آوريل كه مصادف با تاريخ لازم الاجرا شدن كنوانسيون منع سلاح هاي شيميايي است، مراسمي براي گرامي داشت قربانيان سلاح هاي شيميايي در محل سازمان برگزار مي شود.

 هشدار السياسه به كشورهاي عربي بيدار شويد آمريكا ايران هسته اي را پذيرفته است

روزنامه كويتي السياسه در مقاله اي با بيان اينكه آمريكا و اروپا به نوعي سازش با ايران درباره غني سازي اورانيوم دست يافته اند خواهان بيداري عربها در اين خصوص شد.
السياسه تصريح كرد؛ آمريكا ناچار است به شيعه امتياز بدهد و كشورهاي عرب در همه موارد بازنده اند.
اين روزنامه كويتي افزود: به نظر مي رسد كه آمريكا و اروپا به نوعي سازش با ايران درباره غني سازي اورانيوم در اين كشور در خلال مذاكرات تهران با 1+5 در استانبول رسيده اند، امري كه خشم نتانياهو را به دنبال داشته است.
اين روزنامه عرب زبان با احساس حسرت از پايان يافتن سخنان ضد ايراني مسئولان آمريكا نوشت: بايد سخنراني هاي ضد ايراني و شديد باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا به فراموشي سپرده شود.
در اين مقاله ضمن هشدار به كشورهاي عربي نوشته شده است: كه سخنان تند و آتشين اوباما براي راضي كردن لابي اسرائيل در آمريكا بود شكي نيست كه اوباما در پشت پرده تلاش مي كند تا در ظاهر گشايشي در روابط ايران و آمريكا ايجاد شود.
السياسه با هشدار به كشورهاي عربي نسبت به قدرت گرفتن ايران نوشت: كشورهاي عربي نبايد منتظر اقدامات غافلگيركننده شيعيان باشند، قدرت هاي غربي با كشورهاي قوي براي حفظ منافع خود سازش و همكاري مي كنند و اين كشورهاي ضعيف هستند كه به دليل نداشتن تيزهوشي قرباني مي شوند.
السياسه نوشت: اعراب پياده نظام تحركات آمريكا و روسيه در بازي هاي ژئوپلتيكي اين دو كشور نيستند. بايد به اين طرف ها بگوييم كه دستورات آنها را نمي پذيريم و بايد كشورهاي عربي توان دفاعي مشترك خود را از طريق اهداف يكپارچه و ارتش هاي تاثيرگذار بسيج كنند. نبايد اجازه دهيم با اعراب به صورت ابزاري برخورد شود، اعرابي كه قادر نباشند سرنوشت خود را تعيين كنند. هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا چند هفته پيش گفته بود واشنگتن به امنيت كشورهاي عرب خليج فارس متعهد است ولي شكي در اين نيست اين كشور تنها به منافع خود پايبند است. سياست آمريكا بيانگر سيطره اين كشور بر منطقه از طريق سياست تفرقه بيانداز و حكومت كن است كه اين سياست كارايي خود را در گذشته اثبات كرده است. آمريكا فكر مي كند بازيچه هاي خود را در اين كشورها مسلط كرده است كه هر زمان بخواهد مي تواند اين افراد را تغيير دهد. اين روزنامه كويتي در ادامه افزود در عرصه بين المللي نيز روسيه به اشتباه هاي خود در برابر آمريكا پي برده است. ولاديمير پوتين كه موضع سست خود را در برابر سياست هاي تهاجمي جرج بوش رئيس جمهور سابق آمريكا در عراق و افغانستان اشتباه مي داند اينك به رويارويي با اهداف آمريكا در منطقه از طريق ايران و سوريه به پا خاسته است.

 مالكي : روابط اعراب با ايران بايد اصلاح شود

نخست وزير عراق از آمادگي كشورش براي بهبود روابط برخي كشورهاي عربي با جمهوري اسلامي و رفع چالش هاي احتمالي خبر داد.
«نوري المالكي» نخست وزير عراق در ديدار با يك گروه رسانه اي كويت برخي ادعاها در اين باره كه عراق از ايران در مقابل اعراب طرفداري مي كند را رد كرد.
وي تأكيد كرد كه عراق تا آنجايي كه مي تواند در راستاي بهبود روابط با كشورهاي عربي گام برمي دارد اما برخي كشورها دست ياري به سوي عراق دراز نمي كنند.
نوري المالكي بر روابط حسنه با تمامي طرف ها تاكيد كرد و همزمان نيز هرگونه دخالت در امور اين كشور و هر كشور ديگري را رد كرد.
در پاسخ به سؤالي درباره جزاير سه گانه ايراني، نوري المالكي گفت: ما دعوت مي كنيم كه اين مشكل به صورت مسالمت آميز حل شود و استفاده از زور و سلاح را رد مي كنيم.
وي همچنين گفت كه اولويت زيادي در عراق دارد كه بايد ابتدا آنها را حل كند كه از جمله مسائل موجود بين قدرت هاي سياسي اين كشور و بدهي هاي عراق و اصلاح روابط اعراب با ايران است.
نخست وزير عراق درباره نشست آتي گروه 1+5 با ايران در بغداد درباره برنامه هسته اي تهران گفت: معتقدم كه هدف اين نشست رسيدن به بهترين راهكاري است كه تضمين كند برنامه هسته اي خطري براي كشورهاي منطقه نباشد.
نوري المالكي درباره اوضاع در سوريه گفت: معتقدم كه سرنگوني نظام سوريه با استفاده از راه حل نظامي به بروز جنگ طائفه اي در منطقه منتهي خواهد شد و عراق اولين كشوري است كه تحت تأثير اين جنگ قرار خواهد گرفت بنابراين ما طرفدار راه حل سياسي هستيم.
نخست وزير عراق در پاسخ به خبرهايي درباره انتقال تسليحات به نظام سوريه از طريق عراق گفت كه آمريكايي ها اين ادعا را مطرح كردند و خود آنها نيز اين اتهامات را رد كردند.

 معاون اطلاعات ارتش: با 10 سال رصد اطلاعاتي ايران استاد رفتارشناسي آمريكاست

معاون اطلاعات ارتش جمهوري اسلامي ايران گفت: امروز پس از گذشت حدود 10 سال از حضور آمريكا در منطقه، ما با جابجايي هاي تاكتيكي و رصد اطلاعاتي خود به درك رفتار شناسانه اي از دشمن دست يافته ايم.
سرتيپ طباطبائي طي سخناني به تبيين و تعريف مباني تهديدات غرب عليه كشورمان پرداخت و گفت: آمريكا از بدو ايجاد همواره با دكترين هاي مختلف كه همگي مبتني بر سلطه گري بوده است پيش رفته و اتفاقات دهه هاي اخير از جمله به راه اندازي جنگ هاي متعدد در منطقه، متاثر از همان الگو بوده است.
معاون اطلاعات ارتش جمهوري اسلامي ايران در بخش ديگري از سخنان خود؛ رهبري نظام، انسجام داخلي، و آمادگي نيروهاي مسلح كشورمان را به عنوان عوامل بازدارنده غرب در عملي كردن تهديدات شان برشمرد و تاكيد كرد: اگر امروز غرب با تمام ادعاهاي خود در نهايت به پاي ميز مذاكره با جمهوري اسلامي مي آيد بدليل آن است كه نقش تاثيرگذار ايران را در معادلات منطقه اي و بخصوص اتفاقات اخير جهان عرب پذيرفته است.
طباطبائي در پايان با اشاره به اقتدار اطلاعاتي نيروهاي مسلح كشورمان به خصوص ارتش جمهوري اسلامي ايران در مقابله با تهديدات استكبار اظهار داشت: امروز پس از گذشت حدود 10 سال از حضور آمريكا در منطقه، ما با جابجايي هاي تاكتيكي و رصد اطلاعاتي خود به درك رفتار شناسانه اي از دشمن دست يافته ايم.

 الشرق الاوسط: تركيه در اجراي سياست مهار ايران شكست خورده است

روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در پايگاه اينترنتي خود در مقاله اي به قلم عادل الطريفي با عنوان «تركيه سني و شكست سياست مهار ايران» از شكست آنكارا در سياست هاي ضدايراني خود خبر داد.
اين روزنامه نوشت: تركيه در مخالفت با الگوي انقلاب اسلامي ايران به عنوان عضو ناتو نقش برجسته اي در مقاومت در مقابل آرمان صدور انقلاب از زمان تورگوت اوزال رئيس جمهور فقيد تركيه بازي كرده است.
الشرق الاوسط مي نويسد: در ماه هاي اخير زورآزمايي ميان دو طرف شاهد هستيم. اردوغان با دشمنان نوري مالكي نخست وزير عراق از قبيل مسعود بارزاني رئيس منطقه كردستان، طارق الهاشمي و اياد علاوي ديدار كرد و تا آنجا پيش رفت كه مالكي را به در پيش گرفتن شيوه ديكتاتوري انحصارطلبانه و فرقه اي متهم كرد. مالكي نيز در مقابل با سفر به تهران به اين رفتار اردوغان پاسخ داد و با خصمانه توصيف كردن رفتار دولت تركيه در منطقه اردوغان را به دخالت فرقه اي عليه حكومت در عراق متهم كرد.
اين مقاله همچنين به موافقان و مخالفان سياست تركيه عليه محور سوريه- ايران اشاره كرد و نوشت: در داخل سياست تركيه دو جريان و گرايش وجود دارد يك گرايش مشتاق رويارويي با محورسوري- ايراني است و ديگري- كه برخي از آنها از حزب خود اردوغان هستند- همچنان در خصوص كنار گذاشتن سياست مهار در مقابل اين دو كشور هشدار مي دهند. حوادث اخير ثابت مي كند كه اختلاف تاريخي ميان دو طرف همچنان ادامه دارد؛ تركيه هر چقدر كه تلاش كند سياست مهار را در پيش گيرد در نهايت ناگزير مي شود كه هويت سني و ناسيوناليسم تركي خود را ولو به طور غيرمستقيم به كارگيرد.
الشرق الاوسط به دلايل شكست سياست مهار تركيه اشاره كرده و مي نويسد: سياست تركيه اكنون در مهار محور ايران- سوريه با خطر مواجه شده است زيرا تركها از قدرت گرفتن كردها در سوريه با سرنگوني بشار اسد احساس خطر مي كنند و از سوي ديگر از تيره شدن روابطشان با اقليت علوي تركيه نيز در هراسند و از اين رو درصدد آن هستند كه يك جايگزين اخواني در سوريه براي بشار اسد بيابند.
اين روزنامه در ادامه به واكنش رسانه هاي ايران به تهديدات ترك ها اشاره كرد و نوشت: در سال 1985 تورگوت اوزال از آينده ايران تحت حاكميت روحانيون ابراز نااميدي كرد و يك روزنامه ايراني در واكنش به او نوشت: تركيه چيزي جز يك پادو در دفاع از منافع آمريكا نيست،اكنون با گذشت 25 سال از آن روز اردوغان در نقد تهران سخنان مشابهي را بر زبان آورد و لذا روزنامه هاي ايران نيز در پاسخ به وي نوشتند: «آنكارا برنامه آمريكا را براي گسترش مدل تركيه از اسلام سياسي اجراء مي كند.»

 دخالت آشكار آل سعود در حوزه حاكميتي ايران

هيئت دولت عربستان در اقدامي گستاخانه و ضدايراني همبستگي اش را با دولت امارات در خصوص آنچه كه حاكميت امارات بر جزاير سه گانه ايراني ناميد، اعلام كرد.
در جلسه هيئت دولت عربستان كه به رياست ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان در رياض برگزار شد، بر مفاد بيانيه پاياني سي و نهمين نشست فوق العاده وزيران خارجه كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس مبني بر اعلام همبستگي با دولت امارات در خصوص جزاير سه گانه تأكيد شد.
به گزارش روزنامه دارالخليج چاپ امارات، بعد از پايان اين نشست عبدالعزيز بن محيي الدين خوجه، وزير فرهنگ و اطلاع رساني عربستان در سخناني گفت كه هيئت دولت تجاوز بر حق حاكميت يكي از كشورهاي عضو شورا و دخالت در امور داخلي آن را تجاوز و دخالت در امور كليه كشورهاي عضو مي داند و معتقد است كه تقويت روابط ميان كشورهاي منطقه بايد براساس اصل احترام متقابل به حاكميت كشورها و عدم دخالت در امور داخلي آن باشد.
به گزارش سايت اينترنتي النشره، در همين راستا عبدالله المعلمي، نماينده عربستان در شوراي امنيت سازمان ملل در سخناني در جلسه اين شورا بر حمايت كشورش از تلاش هاي امارات براي حل مسئله جزاير سه گانه از طريق گفت وگوها و يا بررسي مسئله در دادگاه لاهه، تأكيد كرد.
گفتني است، دخالت دولتمردان آل سعود در حوزه حاكميتي جمهوري اسلامي در حالي برجسته سازي مي شود كه اين رژيم با نقض آشكار قوانين ا نساني و بين المللي آشكارا نسبت به سركوب مردم بحرين از طريق استقرار تانك ها و نظاميان مبادرت ورزيده و با تجهيز گروهك هاي تروريستي در سوريه و عراق در امور ديگر كشورها دخالت مي كند. حمايت مالي از فرقه هاي تندرو وهابي براي كشتار شيعيان در پاكستان و افغانستان نيز از سوي اين رژيم مورد تاييد است.

 


صفحه (14)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(9(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14