(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


چهارشنبه 18 مرداد 1391 - شماره 20277

صفحه (14)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
خبرنگاران و پيچ تاريخي (يادداشت روز)
تحركات دستگاه ديپلماسي كشور
براي پيگيري سرنوشت زائران ايراني ربوده شده در سوريه
صولت حيدري(ع) (به جاي گفت و شنود)
ولايتي: غرب از واژه بيداري اسلامي مي هراسد
در نامه اي خطاب به رئيس جمهور لاريجاني:
واگذاري اوراق مشاركت براي طرح مهر ماندگار غيرقانوني است
رئيس ستاد نماز جمعه تهران اعلام كرد
صديقي امام جمعه اين هفته تهران خاتمي امام جمعه روز قدس
كيهان و خوانندگان
سخافت اپوزيسيون سوراخ كه نه اتوبان نفوذي ها شده است (خبر ويژه)
مطمئن هستيد كه خودكشي نمي كنيد؟! (خبر ويژه)
حماقت كرديم كه علنا كل نظام را نشانه رفتيم (خبر ويژه)
وقتي فتنه سبز هست هشدار درباره نهضت مشروطه چرا؟! (خبر ويژه)
اسرائيل وعده 48 ساعته داد اما 18 سال جان كند (خبر ويژه)
نامزدبازي در همين سال اول مجلس!؟ (خبر ويژه)


خبرنگاران و پيچ تاريخي (يادداشت روز)

قريب به يك سال است كه رهبر معظم انقلاب كليدواژه حساس و راهبردي، «پيچ تاريخي» را در ادبيات سياسي كشور مطرح كرده و مراد از اين مفهوم را در فرصت هاي مختلف تشريح كرده اند. ابتدا «آقا» مهرماه سال گذشته در سفر به كرمانشاه با اشاره به واقعيت هايي كه در دنيا در حال بروز و ظهور است و تصريح بر اينكه نظام سرمايه داري در بن بست كامل گرفتار شده و ممكن است نتايج اين بن بست سال ها بعد به نتايج نهايي برسد اما بحران غرب به طور كامل شروع شده، بر اين نكته استراتژيك انگشت تاكيد گذاشتند؛ «دنيا در حال يك پيچ تاريخي است، ملت عزيز ما، ملت هاي مسلمان، امت عظيم اسلامي مي توانند نقش ايفا كنند، اينجاست كه اسلام، تعاليم اسلام، روش اسلام به كار نياز مردم مي آيد و اينجاست كه نظام جمهوري اسلامي مي تواند الگو بودن خودش را براي همه مردم دنيا اثبات كند.»
همچنين «آقا» در اواخر سال گذشته در جمع صدها جوان انقلابي از كشورهاي اسلامي به مسئله پيچ تاريخي اشاره كرده و با تاكيد بر اينكه تاريخ بشر بر سر يك پيچ تاريخي و در آستانه تحولي عظيم قرار دارد؛ گوشه اي از اين واقعيت را اينچنين ترسيم نمودند: «بشريت از همه مكاتب و ايدئولوژي هاي مادي اعم از ماركسيسم، ليبرال دموكراسي و ناسيوناليسم سكولار عبور كرده و در آغاز دوران جديدي است كه بزرگ ترين نشانه آن، توجه ملت ها به خداي متعال، استمداد آنها از قدرت لايزال الهي و اتكاي ملت ها به وحي است.» در ادامه رهبر انقلاب با اشاره به «تسلط شبكه ديكتاتوري پيچيده، خطرناك، فاسد و شيطاني صهيونيست ها و قدرت هاي استكباري بر جهان» خاطر نشان كردند؛ «قيام ملت هاي منطقه عليه ديكتاتورهاي وابسته جزئي از مبارزه بشريت با ديكتاتوري صهيونيست هاست و جامعه بشري با پشت سر گذاشتن پيچ بزرگ تاريخي، از سيطره اين ديكتاتوري خطرناك رها مي شود و اين تحول عظيم براساس وعده صادق پروردگار به آزادي ملت ها و حاكميت ارزش هاي معنوي و الهي منجر خواهد شد.»
بنابراين اگر بخواهيم فهرست وار ابعاد اين «پيچ تاريخي» را كه ناظر بر تحولات عظيمي در پهنه جهان است، مورد اشاره و ارزيابي قرار دهيم چند مولفه بصورت برجسته قابل اعتناست؛
الف- افول هژموني آمريكا بر منطقه خاورميانه و آنچه بيش از هر چيزي اين ادعا را ثابت مي كند شكست طرح خاورميانه بزرگ و سپس طرح خاورميانه جديد است كه اكنون با بيداري اسلامي، به تعبير راه گشاي رهبر بصير انقلاب، خاورميانه جديد شكل گرفته ولي آن «خاورميانه اسلامي» است كه رخ نموده است.
ب- روند رو به اضمحلال رژيم صهيونيستي كه حتي مراكز مطالعاتي و انديشكده هاي مشهور غربي بدان اذعان دارند از ديگر مواردي است كه شتاب تغيير معادلات جهاني در چارچوب پيچ تاريخي را نشان مي دهد.
جالب اينجاست كه دستگاه اطلاعاتي آمريكا ماه گذشته در گزارشي كه منابع رسانه اي مانند پايگاه خبري النهار، المحيط و... به بيرون درز دادند صريحا بيان مي دارد كه تا سال 2025 اسرائيل فرو مي پاشد.
بعد از آن است كه اخيرا مقامات واشنگتن كه همواره امنيت رژيم صهيونيستي را در هم تنيده با امنيت آمريكا مي دانند تحركاتي را شروع كردند و اوباما لايحه همكاري امنيتي با اسرائيل را امضا مي كند و در ذيل همين لايحه 70 ميليون دلار را در قالب كمك نظامي، به رژيم صهيونيستي اختصاص مي دهد.
پ- بحران اقتصادي غرب كه بصورت دومينووار كشورهاي اروپايي را دربرگرفته و موج اعتراضات بي سابقه و فراگير جنبش تسخير وال استريت با هدف اعلام شده ضديت با نظام سرمايه داري كه آمريكا را فلج كرده است نيز از يك پيچ تاريخي خبر مي دهد. كسري بودجه 16 هزار ميليارد دلاري آمريكا و وضعيت قرمز اقتصادي در اروپا شواهد و قرائن روشني است كه حتي امپراتور رسانه اي غرب نمي تواند آن را كمرنگ نمايد.
ت- سقوط كشورهاي دست نشانده آمريكا كه از سوي ديگر متحد استراتژيك رژيم صهيونيستي محسوب مي شوند از واقعيت هايي است كه روند آن پيچ تاريخي را به وضوح نشان مي دهد.
ث- شكل گيري قيام ها و انقلاب هاي منطقه اي طي نوزده ماه گذشته در بستر بيداري اسلامي از ديگر شيب هاي تند اين پيچ تاريخي است. اين واقعيت هنگامي بهتر ديده مي شود كه سه شاخصه «مردمي بودن»، «اسلامي بودن» و «استكبار ستيزي» (بصورت بارز در ضديت با آمريكا و رژيم صهيونيستي) در تجمعات و اعتراضات گسترده ملت ها عيان و نمايان است.
ج- و بالاخره الگو بودن جمهوري اسلامي در منطقه خاورميانه و افزايش خيره كننده قدرت نرم ايران در معادلات منطقه اي و فرامنطقه اي كه نمونه اخير آن در موضوع سوريه رخ داد مي طلبد تا روند و فرآيند پيچ تاريخي بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
اين واقعيت را نمي توان ناديده گرفت در شرايطي كه يك كودتاي بين المللي عليه سوريه و براندازي دولت بشار اسد به راه مي افتد در نهايت كوفي عنان پس از كنفرانس ژنو و پاريس كه تعمداً ايران در هر دو دعوت نشده بود اذعان مي دارد كه در قضيه سوريه شكست خورديم و بدون حضور ايران بحران سوريه حل نمي شود.
اكنون پس از اين مقدمه واجب كه البته كمي به درازا كشيد بايد به بهانه اين روزها كه صحبت از «روز خبرنگار» است موضوع اصلي اين نوشته را به رسالت خبرنگاران در پيچ تاريخي مورد اشاره اختصاص داد.
در اين باره چند نكته گفتني است:
1- بدون شك جبهه استكبار و نظام سلطه نيز ارزيابي دقيقي از بحران هاي پيش آمده در اروپا و آمريكا دارند و پس از آنكه در پيش بيني و تحليل قيام هاي منطقه اي در بستر بيداري اسلامي ناتوان بوده اند اكنون با امپراتور رسانه اي به صحنه آمده و با پمپاژ شايعات و دروغ هاي انبوه به دنبال عمليات هاي رواني و رسانه اي براي تأثيرگذاشتن بر شرايط منطقه اي و فرامنطقه اي هستند. اينجاست كه رسالت رسانه ها و خبرنگاران در پيچ تاريخي تحولات سياسي بايد بيان كردن «واقعيت»ها باشد و شدت اهميت اين قضيه را براي عموم مردم روشنگري نمايند.
2- در اين شرايط حساس و سرنوشت ساز كه هر اتفاقي در سطح كشور، تأثيري از سوي ايران اسلامي بر تحولات منطقه دارد بايد رسانه ها و خبرنگاران فرمول گره گشاي «اصلي- فرعي كردن امور» را در دستور كار خود قرار دهند.
بدون ترديد بحث بر سر اين نيست كه نبايد مثلاً رسانه ها و خبرنگاران به موضوع گراني مرغ بپردازند. بلكه سخن اين است كه خواسته بحق مردم را در مهار گراني ها از مسير صحيح و منطقي از مسئولان مطالبه نمايند نه اينكه با طرح جنجالي و شيطنت هاي رسانه اي اسباب اختلاف ميان نهادها و برخي ارگان ها را فراهم نمايند. اگر اختلاف مسئولان بدون دليل ادامه يابد قطعاً جمهوري اسلامي از نقش خود در شرايط حساس و حياتي باز مي ماند.
3- از ديگر مواردي كه رسالت خبرنگاران و رسانه ها را در پيچ تاريخي تحولات منطقه اي و فرامنطقه اي مضاعف مي كند حركت نكردن در زمين بازي دشمن است. متاسفانه گاه علي رغم تمامي هشدارهاي دلسوزان نظام بخصوص رهبر بصير انقلاب در اين باره، باز هم جماعتي از اهل رسانه و مطبوعات تنها در زمين دشمن بازي مي كنند و طرفه آنكه با حالت طلبكاري براي بقيه رسانه ها و خبرنگاران و مسئولان نسخه هم مي پيچند!
منشأ اين اشكال بزرگ و حركاتي كه بعضا به امور اصلي لطمه مي زند در خواسته هاي تنگ و تاريك حزبي، باندي، قومي و قبيله گرايي هاي سياسي است كه خبرنگاران و رسانه هاي متعهد بايد اين فضاي آلوده را واكسينه نمايند.
4- در شرايطي كه مقارن با رشد و پيشرفت هاي علمي، دفاعي، هسته اي جمهوري اسلامي ايران، دشمن بر خط سياه نمايي ها از كانال گمارده هاي داخلي- خواسته يا ناخواسته- اقدام مي كند اين وظيفه رسانه ها و خبرنگاران است كه موقعيت «بدر و خيبر» ايران اسلامي در اين پيچ تاريخي را تبيين كنند.
5- از سوي ديگر اگر كاستي ها و نواقصي در كشور وجود دارد و يا خداي ناكرده فلان مسئول يا فلان ارگان در انجام وظايفش به هر نحوي قصور يا تقصير دارد رسانه ها بايد بدون مصلحت سنجي هاي كذايي آژير بكشند و جلوي اشتباهات و انحرافات را پيشاپيش بگيرند وگرنه اين مسير و غفلت و سكوت رسانه ها نيز به نقش حساس و ممتاز ايران در پيچ تاريخي تحولات منطقه اي صدمه و آسيب جدي مي رساند.
6- و بالاخره بايد گفت؛ يكي از آسيب هاي جدي در مسير تحولات مهم منطقه اي كه طي ماه هاي اخير حساس تر نيز خواهد شد، باز ماندن ايران اسلامي از تصميمات همه جانبه و دقيق و دچار شدن به حاشيه ها به جاي توان گذاشتن براي مسائل اصلي و اولويت دار است.
در اين ميان آنچه به اين روند و حركت شتابان ضربه مي زند وارد شدن در بحث هاي زودهنگام انتخاباتي و دعواهاي بي حاصل سياسي افراد و گروه ها با يكديگر است.
بنابراين هرچند گفتني هاي ديگري نيز هست و ادامه بحث در اين ستون ديگر نمي گنجد اما اين نكته را بايد به تمامي نكات پيش گفته علاوه كرد كه با عبور از اين پيچ تاريخي، يك نصرت بزرگ در پيش است كه البته در گروي بصيرت مثال زدني عموم و تك تك مردم است و نقش رسانه ها و خبرنگاران در اين ميدان و كارزار حساس و خطير بي بديل و تعيين كننده است.
حسام الدين برومند
 


تحركات دستگاه ديپلماسي كشور

براي پيگيري سرنوشت زائران ايراني ربوده شده در سوريه

با گذشت چند روز از ربوده شدن زائران ايراني در دمشق، توسط تروريست ها و گروه هاي مسلح مورد حمايت غرب، وزارت امور خارجه كشورمان تحركات گسترده اي براي مشخص شدن وضعيت اين زائران آغاز كرده است.
به گزارش اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، در پي ربوده شدن 48 زائر ايراني توسط گروه هاي مسلح مورد حمايت واشنگتن در سوريه، كاردار سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريكا در تهران به وزارت امور خارجه فرا خوانده شد.
«رضا زبيب» مدير كل آمريكاي شمالي وزارت امور خارجه با يادآوري حمايت واشنگتن از گروه هاي مسلح و شورشي در سوريه، دولت ايالات متحده آمريكا را مسئول سلامت 48 زائر ربوده شده دانست و تاكيد كرد: از دولت آمريكا انتظار مي رود با استفاده از نفوذ خود نزد ربايندگان، امكان آزادي فوري و بدون قيد و شرط آنها را فراهم كند.
براساس اين گزارش، كاردار سوئيس نيز تاكيد كرد مراتب را در اسرع وقت به دولت آمريكا منعكس و نتيجه را به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران اعلام خواهد كرد.
پيش از اين، «حسين امير عبداللهيان» معاون عربي و آفريقايي وزير امور خارجه از ارسال يادداشت جمهوري اسلامي ايران به آمريكا از طريق سفارت سوئيس در تهران، درباره 48 زائر ايراني ربوده شده در سوريه خبر داده بود.
وي اظهار داشت: در اين يادداشت با توجه به حمايت علني آمريكا از گروه هاي تروريستي و ارسال سلاح به سوريه، مسئوليت تامين امنيت و جان 48 زائر ايراني ربوده شده در دمشق متوجه آمريكا دانسته شده است.
«علي اكبر صالحي» وزير امور خارجه كشورمان نيز بلافاصله پس از اطلاع از اين گروگانگيري، در تماس هاي تلفني جداگانه اي با وزيران امور خارجه تركيه و قطر از اين كشورها خواست براي آزادي هرچه سريعتر زائران ايراني تمام تلاش هاي خود را به كار گيرند.
براساس گزارش اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه علي اكبر صالحي همچنين ديروز به منظور رايزني درباره موضوع زائران ايراني گروگان گرفته شده در دمشق، سفر كوتاهي به آنكارا انجام داد.
48 زائر ايراني جمعه (13مرداد ماه جاري) براي زيارت بارگاه حضرت زينب(س) در شب ميلاد با سعادت امام حسن مجتبي(ع) به سوريه سفر كرده بودند كه توسط گروه هاي تروريستي ربوده شدند.
سكوت مجامع بين المللي و مدعيان دروغين حقوق بشر درباره اقدام تروريست ها در ربايش زائران ايراني در حالي ادامه دارد كه سخنگوي دبير كل سازمان ملل موضع گيري درباره اين مسئله را به آينده موكول كرد.
«مارتين نسيركي» ديروز در گفت وگو با خبرنگاران گفت: به نظر مي رسد جهات مختلفي در پس عمليات ربايش شهروندان ايراني باشند و سازمان ملل پس از روشن شدن ابعاد موضوع در اين باره موضع گيري خواهد كرد.
در همين رابطه، خبرگزاري رويترز مدعي شد 3 نفر از زائران ايراني ربوده شده توسط گروهك ارتش آزاد سوريه كشته شده اند و تروريست ها تهديد كردند در صورت ادامه حملات ارتش سوريه ساير گروگان ها را خواهند كشت.
اين خبرگزاري همچنين ادامه داد كه گروهك ارتش آزاد سوريه تهديد كرده است در صورتي كه ارتش سوريه به حملات خود پايان ندهد، ساير گروگان هاي ايراني را خواهند كشت.
حسين شيخ الاسلام مشاور رئيس و مدير كل امور بين الملل مجلس در واكنش به اين ادعا به باشگاه خبرنگاران گفت: انتشار اين خبر يك نوع جنگ اطلاعاتي، تروريستي و رسانه اي و دروغ پردازي سياسي است.
وي در ادامه با بيان اينكه، خبر كشته شدن 3 تن از زائران ايراني از سوي خط خبري العربيه وابسته به عربستان منتشر شده است، ادامه داد: شبكه العربيه شبكه اي است كه بعد از دستگيري 48 زائر ايراني، اتهام وابستگي آنان به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را مطرح كرد و به همين دليل است كه انتشار اين خبر مي تواند نوعي حقه خبري باشد.
شيخ الاسلام انگيزه تروريست ها از ربودن زائران ايراني در سوريه را باج خواهي از جمهوري اسلامي ايران و تغيير سياست ها در قبال سوريه و تضعيف دولت مردمي آن دانست.
 


صولت حيدري(ع) (به جاي گفت و شنود)

اين روزها كه همزمان با شب هاي قدر، در شهادت مولايمان حضرت امير عليه السلام به سوگ نشسته ايم، ستون گفت و شنود را رقمي ديگر مي زنيم و به بخشي از سروده بلند شاعر گرانقدر آقاي سيدعلي موسوي گرمارودي اختصاص مي دهيم؛
چگونه شمشيري زهرآگين
پيشاني بلند تو، اين كتاب خداوند را، از هم مي گشايد!
چگونه مي توان به شمشيري، دريايي را شكافت
¤¤¤
به پاي تو مي گريم
با اندوهي، والاتر از غمگزايي عشق
و ديرينگي غم
براي تو با چشم همه محرومان مي گريم
با چشماني: يتيم نديدنت
... گريه ام، شعر شبانه غم توست
¤¤¤
هنگام كه به همراه آفتاب
به خانه يتيمكان بيوه زني تابيدي
و صولت حيدري را
دستمايه شادي كودكانه شان كردي
و بر آن شانه، كه پيامبر پاي ننهاد
كودكان را نشاندي
و از آن دهان كه هرّاي شير مي خروشيد
كلمات كودكانه تراويد
آيا تاريخ، به تحيّر، بر در سراي، خشك و لرزان نمانده بود؟
 


ولايتي: غرب از واژه بيداري اسلامي مي هراسد

دبيركل مجمع جهاني بيداري اسلامي تاكيد كرد كه غرب از به كار بردن واژه بيداري اسلامي مي هراسد، چرا كه با به كاربردن اين لفظ مشخص مي شود كه اين تحولات از تنگه جبل الطارق تا مالاكا گسترش داشته و محدود به كشور خاصي نمي شود.
علي اكبر ولايتي مشاور عالي مقام معظم رهبري در امور بين الملل كه در مراسم رونمايي از دستاوردهاي هنرمندان جوان و افتتاح نمايشگاه پوستر بيداري اسلامي، حضور يافته بود، گفت: موج جديدي از بيداري اسلامي در جهان شكل گرفته است.
وي افزود: بيداري اسلامي در جهان سابقه ديرينه اي داشته و اصل آن از زماني آغاز شد كه تمام كشورهاي مسلمان در سراسر جهان گرفتار استعمار شده بودند و در واقع اين استعمارزدگي ضربه اي براي آنها بود تا به خود آمده و بيدار شوند.
مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل با تاكيد بر اين كه انقلاب هاي عربي يا همان بهار عربي به زمان جمال عبدالناصر بازمي گردد، گفت: در آن زمان موجي از پان عربيسم در ميان اعراب شكل گرفته بود با اين حال اين روند نتوانست به آنها در برابر اسرائيل كمكي كند و در واقع ديگر چيزي از آن باقي نمانده است.
دبيركل مجمع جهاني بيداري اسلامي عنوان كرد: انگليسي ها همواره تلاش داشتند تا با سياست تفرقه بيانداز و حكومت كن حركت كنند و اين بار نيز تلاش دارند با استفاده از واژه بهار عربي بر تحولات اخير منطقه تعداد مسلمانان معترض را اندك نشان داده و ميان آنها جدايي بياندازند.
به گزارش ايسنا، وي در پايان با اشاره به اين كه در ماه هاي آتي شاهد برگزاري اجلاس علماي جهان اسلام، اجلاس هنرمندان، اساتيد دانشگاه و انجمن نويسندگان در عرصه بيداري اسلامي خواهيم بود، افزود: اجلاس علماي جهان اسلام كه از علمايي تشكيل مي شود كه از فرق مختلف هستند و به بررسي روند بيداري اسلامي از ديدگاه هاي مختلف خواهد پرداخت و نكته قابل توجه در اين ميان آن است كه ما در اجلاس قبلي بيداري اسلامي نيز شاهد بوديم كه اساتيد و علمايي كه از فرق مختلف حضور داشتند همه از واژه بيداري اسلامي استفاده مي كردند.
 


در نامه اي خطاب به رئيس جمهور لاريجاني:

واگذاري اوراق مشاركت براي طرح مهر ماندگار غيرقانوني است

رئيس مجلس در نامه اي خطاب به رئيس جمهور با اشاره به مصوبه هيئت دولت درباره انتشار اوراق مشاركت براي طرح مهر امام رضا(ع) آن را غيرقانوني خواند.
در بخشي از نامه لاريجاني آمده است:
بازگشت به رونوشت تصويب نامه هيأت محترم وزيران به شماره 249465/47821 مورخ 17/12/1390، موضوع: «صدور مجوز كلي انتشار اوراق مشاركت»، متعاقب بررسي ها و اعلام نظر مقدماتي «هيأت بررسي و تطبيق مصوبات دولت با قوانين و مستندا به صدر ماده واحده و تبصره (4) الحاقي به «قانون نحوه اجراء اصول هشتاد و پنجم (85) و يكصد و سي وهشتم (138) قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و اصلاحات بعدي» و ماده (10) آيين نامه اجرايي آن، مراتب متضمن اعلام نظر قطعي جهت اقدام لازم در مهلت مقرر قانوني و اعلام نتيجه به اين جانب ابلاغ مي گردد. بديهي است پس از انقضاي يك هفته مهلت مقرر در قانون، آن بخش از مصوبه كه مورد ايراد قرار گرفته است، ملغي الاثر خواهد بود.
رئيس مجلس در بند يك اين نامه تاكيد كرد: نظر به اينكه طبق بندهاي 48 و 51 ماده وا حده قانون بودجه سال 1390، انتشار اوراق مشاركت به صورت تفكيك شده و با احكامي متفاوت به دولت اجازه داده شده است، بند 1 مصوبه مذكور از حيث عدم رعايت تفكيك مذكور و در نتيجه نقض احكام مربوط به هر دسته خصوصا حكم مربوط به مرجع تضمين اوراق مذكور، مغاير با قانون است.
در بند 2 نامه رئيس مجلس نيز آمده است:
با توجه به ماده 10 قانون نحوه انتشار اوراق مشاركت - مصوب 1376 - مبني بر ممنوعيت «مصرف وجوه حاصل از واگذاري اوراق مشاركت در غير اجراي طرح هاي مربوط» و نظر به اينكه در بندهاي 48 و 51 ماده واحده قانون بودجه سال 1390 طرح هاي مشخصي براي مصرف وجوه حاصل از وگذاري اوراق مشاركت معين شده است، بند 2 مصوبه مذكور مبني بر الزام به مصرف صددرصد وجوه حاصل از واگذاري اوراق مشاركت براي تكميل طرح هاي مهر ماندگار، از حيث عدم تطابق كامل با طرح هاي مدنظر قانونگذار در بندهاي مذكور، مغاير با قانون است.
 


رئيس ستاد نماز جمعه تهران اعلام كرد

صديقي امام جمعه اين هفته تهران خاتمي امام جمعه روز قدس

رئيس ستاد نماز جمعه تهران گفت: نمازجمعه اين هفته تهران به امامت آيت الله صديقي و هفته آينده به امامت آيت الله خاتمي اقامه مي شود.
حجت الاسلام يدالله شيرمردي رئيس ستاد نمازجمعه تهران در گفت وگو با فارس، گفت كه نمازجمعه اين هفته تهران را كه همزمان با شهادت حضرت اميرالمومنين(ع) است آيت الله كاظم صديقي اقامه خواهد كرد.
وي همچنين از اقامه نمازجمعه روز قدس توسط آيت الله خاتمي خبر داد و گفت كه حضرت آيت الله خامنه اي رهبرمعظم انقلاب اسلامي نيز نماز عيد سعيد فطر را در تهران اقامه خواهند كرد.
 


كيهان و خوانندگان

سامانه پيام كوتاه 32320003

¤در شبهاي قدر از همه شيعيان و مؤمنان التماس دعا داريم و از مؤمنان مي خواهيم براي شيعيان مظلوم بحرين، يمن، سوريه و عراق و لبنان دعا كنند و براي نابودي آل خليفه و آل سعود و آمريكا و اسرائيل دست به دعا بردارند.
ايران منش
¤ حضرت علي (عليه السلام) مي فرمايد: بدترين مردم كسي است كه خود را بهترين آنها بپندارد.
6263---0938
¤در مورد كنفرانس ايران شناسي كه قرار بود با مديريت عوامل صهيونيسم در تركيه تشكيل شود و كيهان عزيز پته آنها را روي آب ريخت و بعد از اين افشاگري بسياري از اساتيد اعلام انصراف از حضور خود كردند، پيشنهادم اين است كه اين كنفرانس ايران شناسي در خود كشورمان برگزار شود و اساتيد دانشگاه ها و كارشناسان مقاله هاي خودشان را ارائه بدهند و ديگران نيز بهره ببرند.
سليماني
¤وقتي وزارت علوم با آن دستگاه عريض و طويل در مورد نشست صهيونيستي ايران شناسي داخل تركيه هيچ اطلاعي ندارد و بعضي از اساتيد نيز اعلام حضور مي كنند با اين وضع اگر كيهان نباشد و افشاگري نكند تكليف چيست؟
8865---0912
¤علت به سنگ خوردن تير اكثر اقدامات استكبار در مواجهه با انقلاب اسلامي و ملت بزرگ كشورمان دو چيز است 1-رهبري مقتدر و شجاع و روشن ضمير و حكيم داشتن 2- ملت مسلمان بصير و آگاه. خدا نعمت ولايت فقيه را بر ما مستدام بدارد.
8847---0919
¤سايه روشن هايي كه هم اكنون بر انتخابات رياست جمهوري سال آينده خودنمايي مي كند شيرجه زودهنگامي است كه برخي به عمد و سهو به استخر خالي مي زنند كه اگر خيلي مهارت داشته باشند آسيب جدي نمي بينند و مي توان اين طور تعبير كرد، برخي قبل از اينكه كاري كنند تابلو به دست مي گيرند. اين عمل از سران فتنه و اصحاب آنان دور از انتظار نيست چرا كه چهره ناخوشايند خود را پردازش مي كنند تا شايد خودنمايي كنند ولي حضراتي كه در جرگه اصحاب و رفيق نظام و انقلابند چه زود چمدان بسته اند! هنوز خبري نيست.
محمودي
¤تضاد اصلي ايران اسلامي با مدعيان اصلاح طلبي در داخل و خارج و ارتجاع عرب صهيونيسم و القاعده در اين است كه آنها اسلام را در خدمت خود، تفكر خود، قشر و قبيله خود مي خواهند اما ايران در خدمت اسلام و مسلمين و امت حزب الله است.
قادري
¤به صدا و سيما پيشنهاد مي كنم از توليدكنندگان متعهد دعوت نمايند براي نشان دادن تاثير مخرب و منفي ماهواره در منازل فيلم و سريال بسازند.
شفيعي
¤دشمن در كشور دنبال گسترش مدگرايي و چادرزدايي از حجاب بانوان در جامعه است و مي خواهد بي حجابي را ترويج كند؛ لذا مردم بايد هوشيار باشند تا در دام فتنه گران گرفتار نيايند.
رضايي
¤ اينكه ارز مسافرتي قطع شده جاي خوشحالي دارد چون بدين طريق جلوي مسافرت هاي عده اي كه فقط قصد خوشگذراني و عياشي داشتند، قطع مي شود.
1798---0912
¤ اتحاد و تعاون ايجاد شده بين برخي از كسبه كه قيمت ها را به صورت ثابت نگه داشته اند از سويي جاي خوشحالي است چون همه بر اساس قيمت اتحاديه ها اجناس خود را به فروش مي رسانند، اما اين به آن معنا نيست كه كسبه اجناس خود را با بالاترين سود موجود در اختيار مردم قرار دهند. اتحاديه بايد در اين جهت حركت كند تا كسبه تشويق شوند اجناس را با سود كمتري در اختيار مصرف كنندگان قرار دهند.
كاشاني
¤ نوع اداره هيئت امنايي مساجد كشور نقش ائمه جماعات را در هدايت و فرماندهي اين مراكز ديني تضعيف كرده است. براي پررنگ ساختن نقش امامان جماعت در مساجد بايد تدبيري انديشيده شود.
8516---0919
¤ ساعت كار دستگاه ها و سازمان هاي دولتي در ماه مبارك رمضان از ساعت 9 صبح تا 14 اعلام شده است ولي در برخي از شعب دادياري دادسراي ناحيه 12 تهران بين ساعت 30/9 تا 30/12 فعاليت مي كنند. اعتراض هم كه مي كنيم با پرخاش مواجه مي شويم. وقتي در دستگاه قضا خيلي راحت روي حق الناس پا گذاشته مي شود چه بايد كرد؟
8976---0935
¤ اگر نيروي انتظامي براي پليس 110 سامانه پيام كوتاه راه اندازي كند بطور قطع كارآيي پليس را براي خدمات رساني هر چه بيشتر و بهتر ارتقا داده است. از سوي ديگر مسير اطلاع رساني شهروندان نيز كوتاه و ايمن تر مي شود.
8516---0919
¤ هر سال روز اول شهريور (روز پزشك) كه مي شود چند پزشك سهامدار بيمارستان هاي خصوصي كشور دور هم جمع مي شوند و طي مراسم جشني تعدادي جايزه بين خودشان رد و بدل مي كنند. اما انگار نه انگار كه در اين كشور حدود 11 هزار پزشك جوياي كار وجود دارد و بايد براي اشتغال آنان فكري بشود. لطفا اين درددل ما را به گوش وزير محترم بهداشت و همكارانش برسانيد.
دكتر كريمي پزشك جوياي كار
¤ از صنف صحاف بازار هستم و به كار فروش دفتر و كاغذ مشغول مي باشم. مي خواستم بنويسيد وضع كاغذ در بازار خيلي خراب است. قيمت دفترچه 100 برگ كه سال گذشته 600 تومان بود الان 2 هزار تومان شده است. خانواده هاي اولاددار چگونه و با چه پولي مي توانند اين لوازم التحرير را براي فرزندانشان تهيه بكنند. مسئولين امر يك فكري بكنند.
كربلايي از بازار تهران
¤ پروژه يك ساله اصلاح كمربندي جاده ساوه تا پاسگاه نعمت آباد در جنوب تهران به دليل حفاري خط 3 مترو متوقف شده و مشكلات زيادي را ايجاد كرده است. چرا اجازه مي دهند بعضي از پروژه ها به حدي طولاني شود كه شهروندان بي رغبت بشوند و طرح هاي عمراني جذابيت خودشان را از دست بدهند.
9566---0919
¤ از مسئولين دولتي مي خواهيم بعد از گذشت مدت 6 سال از شروع احداث سد سردشت در كردستان گزارشي از كارهاي انجام شده و پيشرفت كار به ملت و مردم منطقه بدهند. به نظر مي رسد اين پروژه خيلي جلو نرفته باشد- چه بهتر كه دلايل آن از زبان مسئولين بيان شود.
6271---0914
¤ از پليس راهور و اماكن درخواست مي شود با اراذل و اوباشي كه اقدام به سدمعبر و كشيدن قليان و آلوده كردن محيط و ايجاد ترافيك سنگين در ورودي اول پارك لويزان مي كنند برخورد نمايد. شب ها از ساعت 23 تا 1 بامداد به ويژه در شب هاي جمعه و شنبه با پارك دوبله و ايجاد صداهاي گوش خراش و كشيدن قليان و... موجب سلب آسايش مردم محل و عابرين از بزرگراه هنگام شده اند. چندين بار پيگيري كرديم متاسفانه اقدامي از سوي ناجا و اماكن بهداشت و... نشده است.
خانم دهقان
پاسخ روابط عمومي شركت آب و فاضلاب استان تهران
در پاسخ به مطلب مندرج در روزنامه تاريخ 4/5/91 با عنوان «قطع آب شهرك طلائيه قرچك» به آگاهي مي رساند، قطع آب بوجود آمده در اين منطقه ناشي از ايجاد شكستگي در لوله 600 ميلي متري خط انتقال آب ورودي به شهرك طلائيه بوده است. اين حادثه با تلاش كاركنان آبفاي قرچك در كوتاه ترين زمان ممكن برطرف شد.
¤ به شيرين عبادي بگوييد كه فرياد حقوق بشري وي و اربابانش گوش فلك را كر مي كند به ويژه زماني كه يك سگ آمريكايي زخمي شود. پس چرا حالا در برابرنسل كشي عده اي مظلوم در ميانمار كه فقط به جرم مسلماني قتل عام مي شوند هيچ صداي به اصطلاح حقوق بشري از ايشان و اربابانش شنيده نمي شود؟ آيا اين مظلومان از جاسوسان بهايي كمترند؟!
8641-0910
¤ از مراجع نظارتي درخواست مي شود كه بال بازرسي خود را بيشتر بگشايند و سري به بنگاههاي سطح شهر به ويژه حوالي امام زاده قاسم(ع) تهران بزنند تا از نزديك زالوصفتان و حرامخوران و رباگيران و اهانت كنندگان به مسئولين كشور را ببينند. آنها قيمت ها را نسبت به سال گذشته تقريبا
80-70 درصد افزايش داده اند. سال گذشته منزل 55 متري را به قيمت 9 ميليون قرض الحسنه و 350 هزار تومان ماهيانه اجاره كردم. حال كه براي تجديد قرارداد مراجعه نموده ام مي گويند 15 ميليون قرض الحسنه و 600 هزار تومان اجاره ماهيانه؟!
جانباز حشمت زمانيان
¤ ما سه جانباز داراي ضايعاتي مثل قطع پا، شيميايي و روده پلاستيكي هستيم. به استناد سخنان رئيس جمهور در لرستان مبني بر سرمايه گذاري افراد با وام 4 درصد، تمام هستي خود در تهران را فروخته و براي احداث مجتمع فرهنگي- گردشگري در لرستان به خرم آباد رفتيم. پس از انجام سير مراحل كار و پيشرفت آن به آقاي خاوري و از طريق وي به بانك ملي شعبه خرم آباد معرفي شديم تا يك ميليارد و هفتصد ميليون وام بگيريم. كارشناس بانك ملي خرم آباد تقاضاي 280 ميليون رشوه نمود كه با امتناع ما از رشوه دادن، همين يك نفر كاري كرد كه پروژه خوابيد. نامه نگاري ها به رؤساي قوا، رئيس و دبير مجمع تشخيص مصلحت، معاون پارلماني رئيس جمهور و دادن نامه به دست شخص رئيس جمهور و پي گيري هاي متعدد راه به جايي نبرديم. حال ما مانده ايم و چند راهكار زشت مثل فرار، پي گيري كار از طريق رشوه و... از سال 88 تا به حال چه بر سر ما سه جانباز و خانواده مان نيامده است، خدا مي داند.
سه جانباز 70، 45 و 30 درصدي
¤ از قوه قضائيه درخواست مي شود پس از چهار سال نسبت به عودت سرمايه مالباختگاني كه سرمايه آنها توسط كلاهبرداران مضاربه اي در قم به يغما رفته اقدام كند.
9789-0913
¤ از استاندار خراسان شمالي درخواست مي شود به موارد زير رسيدگي نمايند:
1-نسبت به زيرساخت دو كيلومتري مسيل روي قزلقان و آسفالت آن اقدام شود.
2- در زمستان اگر سري به كلاته سهراب و پاكتل بزنيد واقعيت هاي موجود را بيشتر لمس خواهيد كرد.
3- نسبت به تكميل جاده «سوخسوهاشم راستقان» تسريع نماييد.
4- براي جلوگيري از فرسايش خاك نسبت به آب بندهاي مسير رودخانه ها چه برنامه اي داريد؟
4198-0915
¤ با فداكاريهاي جوانان كشورمان استكبار جهاني به كمك نوكر خود صدام تمام تلاش خود را به كار بردند تا اگر نظام اسلامي را نمي توانند ساقط كنند حداقل بخشي از خاك ما را تصاحب كنند ولي نتوانستند. حال با سادگي برخي مسئولين كم تجربه، قطر كه دستي نيز بر آتش جنگ تحميلي به نفع صدام يزيد داشت با پول به خريد زمين از كشورمان اقدام نموده تا بدين وسيله نقش جاسوسي را در سرزمين ما ايفا كند.
9774-0917
¤ از سازمان آب منطقه سليمانيه(منطقه 14 شهرداري) درخواست مي شود با توجه به اتمام كار خيابانهاي اصلي تعويض لوله آب به ويژه در خيابان فرشته آزادي (پاسدار گمنام) نسبت به ترميم و آسفالت كنده كاريهاي كارگران براي لوله گذاري تسريع نمايند. متأسفانه بيش از 2 ماه از رها شدن معابر كنده كاري شده كه باعث گرد و غبار و آزار و اذيت همسايگان را فراهم نموده مي گذرد و هيچ اقدامي نسبت به ترميم آن نمي شود.
6960-0936
¤ از سازمان آب و فاضلاب، بهداشت و شهرداري اهواز درخواست مي شود به وضعيت جدول فاضلاب و مگس ها و حشره هاي موذي و... در خيابان 15 (سپيدار) سمت كوي رمضان كه موجب بيماري مردم را فراهم نموده و به حال خود رهاست رسيدگي نمايند.
4894-0916
¤ چرا سبد كالا فقط براي كارمندان است؟ مگر بقيه مردم تمامشان پردرآمدتر از كارمندان هستند و يا خوراكشان كمتر از افراد كارمند است؟
0861-0914
¤ شهرداري شهرستان ساري معلوم نيست چرا نام خميني را از تمام تابلوهاي راهنماي شهر حذف و فقط به عبارت امام اكتفا كرده است. در حالي كه انقلاب بدون نام امام خميني در هيچ كجاي دنيا شناخته شده نيست.
916-0911
¤ از بسيجيان سالهاي جنگ هستم يكي از دخترانم در آستانه ازدواج است هيچ درآمد و پشتوانه مالي براي راهي كردن اين دختر به خانه بخت ندارم واقعا شرمنده خانواده شده ام بعد از خداوند از افراد نيكوكار تقاضاي مساعدت دارم.
5435-0938
¤ اتباع جمهوري اسلامي را در سرزمين حجاز خيلي راحت اعدام مي كنند آن وقت وزير خارجه كشورمان در نهايت ضعف صحبت از رابطه حسنه با دولت سعودي مي كند. آيا چنين وزيري دست مريزاد و جاي تشويق ندارد؟
5433-0938
¤ ما حرف و ادعاي مسئولين را در مورد تأثير تحريم روي گراني ها را باور كنيم يا عملي را كه مرتكب مي شوند و با حذف كامل ارز مسافرتي قيمت دلار را بيش از پيش بالا مي برند.
8853-0912
¤ براي بقال سركوچه محل زندگي ما با داشتن دو دستگاه يخچال مبلغ 400 هزار تومان پول برق آمده است. صاحب مغازه اظهار مي كرد چقدر درآمد دارد كه فقط 400 هزار تومان پول برق بدهد. آيا خود اين مسئله در گراني تأثير ندارد؟
0046-0912
¤ با اينكه فرد فقيري هستم ولي دست از روزه نكشيده ام. بعضي از روزها سحري فقط چند عدد خرما مي خورم. خدا به داد كساني برسد كه توان مالي خوبي دارند و در صحت كامل هستند با اين حال روزه نمي گيرند واقعا چه جوابي براي محضر الهي در روز قيامت آماده كرده اند.
5976-0919
¤ در اين ماه مبارك رمضان لعنت خدا بر مديراني باد كه در سيستم اداري كشور نفوذ كرده و نقش رفيق دزد و شريك قافله را بازي مي كنند. نجابت اين مردم حرامشان باشد.
8516-0919
¤ دو نفر هم وطني كه اخيرا در اثر سيل در شهرستان علي آباد شمال كشته شدند به دليل كوتاهي مسئولين و كارهاي كارشناسي نشده بود با اينكه قبلا تذكر داده بوديم ولي متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت چرا؟
8192-0911
¤ مگر نه اينكه جمعيت كشور كاهش رشد داشته پس چرا با اين حال قيمت اجناس و كرايه خانه هر روز بالا مي رود. اين معما را چگونه بايد حل كرد.
8681-0912
¤ در كيهان شماره 20265 به نقل از رئيس كانون بازنشستگان تأمين اجتماعي نوشته شده بود در هفته تأمين اجتماعي مبلغ 400 هزار تومان به صورت علي الحساب به حساب تمام بازنشستگان و مستمري بگيران پرداخت شده است. لازم است به عنوان يك مستمري بگير اطلاع بدهم حداقل درخصوص بنده اين خبر واقعيت پيدا نكرد.
3874-0912
¤ قليان كشيدن سلامت جوانان را به شدت تهديد مي كند پيشنهاد مي كنم از طريق تهيه فيلم مضرات قليان به نمايش گذاشته بشود.
1836-0938
¤ مديرعامل باشگاه ملوان در برنامه 90 سيما با اين استدلال كه قيمت مرغ 8 هزار تومان شده دريافت 600 ميليون تومان توسط يك بازي كن فوتبال براي يك سال را امري طبيعي دانست با اين حساب كارمند يا كارگر با حقوق سالانه، حداكثر 10 ميليون تومان با اين وضع گراني چه كند؟ در ضمن فراموش نكنيم مدرك تحصيلي خيلي از بازي كنان ديپلم و زير ديپلم است در حالي كه بيشتر كاركنان دولت داراي تحصيلات عاليه هستند. با وجود اين گونه تبعيض ها چگونه خدا را خوش مي آيد؟
يك شهروند
¤ به ملت و دولت مسلمان سوريه به خاطر مقاومت جانانه خود در مقابل تمامي كفر و نفاق خدا قوت مي گوييم. ان شاءالله در سايه اين مقاومت ها تحقق وعده الهي يعني پيروزي مستضعفين بر مستكبرين عالم نزديك است. اين سران كشورهاي قطر، عربستان و تركيه بدانند اگر از سياست غلط خود يعني مزدوري براي آمريكا و اسرائيل دست بر ندارند قطعا به سرنوشت شوم قذافي، حسني مبارك، بن علي و علي عبدالله صالح گرفتار خواهند شد.
نورايي از مهدي شهر سمنان
¤ با خواندن مواضع بسيار ضعيف و سخيف و در عين حال عجيب و غريب خانم اشراقي نوه حضرت امام خميني(ره) درخصوص حجاب در سايت جماران بسيار تأسف خوردم . او چگونه بدون مطالعه به خودش اجازه داده چادر اين حجاب برتر كه انتخاب زنان مسلمان ايراني است را زير سؤال ببرد.
5413-0912
¤ در جاده هاي برون شهري وقتي خودرويي دچار مشكل مي شود افراد با تعدادي سنگ هاي ريز و درشت در اطراف خودرو موانع ايجاد مي كنند، اما پس از برطرف شدن عيوب خودرو، متأسفانه برخي از رانندگان بي توجه با خودداري از جمع كردن سنگهاي داخل معابر باعث بروز حوادث ناگواري مي شوند. يك نمونه آن در جاده لوشان- منجيل بود كه اگر پليس وظيفه شناس اقدام به جمع آوري آنها نمي كرد چه بسا حوادث دلخراشي رخ مي داد كه در اينجا از پليس وظيفه شناس ستوان يكم بهرامي تقدير و تشكر مي شود.
باغبان
¤ چرا اداره برق ورامين در سحرماه مبارك اقدام به قطع برق شهرك هوانيروز مي كند؟ اين نحو بي تدبيري و عدم پاسخگويي موجبات ناراحتي مؤمنين را فراهم مي آورد.
7826-0912
¤ من يكي از اهالي شهرري هستم به شدت با طرح جداكردن شهرري از تهران مخالفم و از دولت و مجلس هم درخواست مي كنم از طرح هاي شتابزده پرهيز كنند.
9035-0919
¤ حضرت علي(ع) مي فرمايند: هر كس به خدا توكل كند دشواري هاي زندگي بر او آسان خواهد شد.
9155-0916
¤ شركت گاز شهرستان سرابله ايلام در تاريخ 6 و 7 به علت تعميرگاز عده اي از اهالي اين شهر و روستاي زنجيره عليا را در مضيقه گذاشته است با توجه به لزوم تهيه سحري ماه مبارك شايسته است در صورت لزوم چنين كاري قبلا اطلاع رساني شود.
3734-0918
¤ از شهرداري منطقه رسالت درخواست مي شود نسبت به نظافت پل عابر پياده 16 متري واقع در اين بزرگراه كه بسيار كثيف است اقدام نمايند.
3205-0912
¤ رانندگان اتوبوس هاي شركت واحد خط ورامين- مترو پايانه جنوب را مجبور كرده اند مسافرين را در چهارراه چيت سازي با فاصله يك كيلومتر تا ايستگاه مترو پياده كنند. در حالي كه قبلاً مسافرين نزديك ايستگاه مترو پياده مي شدند. در حال حاضر مسافرين اين مسير ناراحتي و عصبانيت خود را سر ما رانندگان اتوبوس ها پياده مي كنند. از مسئولين امر درخواست رسيدگي داريم.
ميرزايي
¤ مگر شبكه پرس تي وي جزء شبكه هاي سيماي جمهوري اسلامي ايران نيست پس چرا فيلم ها و تصاوير زنان نيمه عريان در اين شبكه به راحتي نمايش داده مي شود؟
8913-0913
¤ امروز براي خيلي از مردم روشن شده كه كمبود بعضي از اقلام خوراكي و مايحتاج زندگي ارتباطي با تحريم هاي دشمنان ناتوان انقلاب پيدا نمي كند. اين بي تدبيري برخي مسئولين و مديران اجرايي است كه سبب مي شود عزت اين ملت و كشور اين گونه زير سؤال برود. براي حل اين مشكل بايد فكري بشود.
6091-0915
¤ به خاطر برنامه بسيار خوب و كبريايي «ماه عسل» از شبكه اول سيما از عوامل دست اندركار تهيه، اجرا و پخش اين برنامه موفق تشكر و براي يكايك آنان آرزوي طول عمر با عزت و همراه با سلامتي و ابتهاج جسم و روح از درگاه خداوندي مي كنم.
8516-0919
¤ دنياي استكبار در طول 33 سال گذشته انواع جنايت ها و خيانت ها را عليه كشور جمهوري اسلامي ايران انجام داد و كاري از پيش نبرد حالا سوريه كه بعد از خداوند و به عنايت او پشتيبان آبديده اي چون ايران دارد نبايد غم داشته باشد.
8847-0919
¤ مدت دو ماه مي شود كه سه عدد از پروژكتورهاي روشنايي برق كارگاه روباز مترو در حال احداث نيايش در ابتداي بزرگراه كردستان در طول شبانه روز روشن است و ذخيره برق كشور را هدر مي دهد. خاموش كردن اين پروژكتورهاي پرمصرف برق مگر چقدر وقت مي برد كه آنها را در طول روز خاموش نمي كنند و مرتكب چنين اسراف سنگين مي شوند.
0813-0912
¤ در شنبه بازار محمدشهر كرج چون نظارتي و كنترلي وجود ندارد علاوه بر نوارهاي مبتذل ظروف تهيه شده از مواد بازيافت و موادغذايي غيربهداشتي عرضه مي شود. چرا هيچ نهاد و مسئولي در اين موارد احساس مسئوليت نمي كند و امور رها شده است؟
3763-0919
¤ درمورد بخشنامه اي كه اخيرا بانك مركزي درخصوص چك هاي برگشتي صادر كرده است بايد عرض كنم، اين بخشنامه نبايد طوري شود كه افراد صالح محدود شوند و كلاهبرداران جري تر شوند. به نظرم ليست كساني كه چك برگشتي دارند و هم كساني كه رفع سوء اثر چك مي كنند در اختيار بانك مركزي قرار گيرد تا بانك ها به آنها دسته چك ندهند و به اين افراد و كار آنها نظارت بيشتري شود.
بهمني
¤يكي از مشتريان ايران خودرو هستم ماشيني خريداري كردم كه دريچه گاز آن خراب است. درخواست تعويض دادم، گفتند 40 روز طول مي كشد. آيا درسال توليد ملي و استفاده از وسايل ساخت وطن اين كم كاري ها چه توجيهي دارد؟
حيدري- چهارمحال و بختياري
¤ بازنشسته تامين اجتماعي هستم كه حقوقم كفاف 10روز زندگي را بيشتر نمي دهد با وجودي كه سحرها را با 2 خرما و آب جوش و افطار هم با برنج هندي مي گذرانم از منزل همسايه ام كه كارمند دادگستري است هر شب بوي جوجه و كباب به مشام مي رسد. تفاوت دو كارمند در نظام جمهوري اسلامي اين است. مسئولين به درآمد افرادي مثل ما بنگرند و خود به قضاوت بنشينند كه با اين حقوق 500-400 هزار توماني چگونه مي توان زندگي 5-4 نفره و با داشتن عروس و داماد و دانشجو اداره كرد؟!
محمدي
¤ روز27/4/91 همزمان با افتتاح نمايشگاه قرآن كريم در مصلي هنگام ظهر براي اقامه نماز بپاخاستيم ولي متأسفانه نه مكاني براي نماز وجود داشت و نه سرويس بهداشتي براي وضو. از چند نفر متولي امور مصلي نيز سؤال شد اظهار بي اطلاعي كردند. واقعا براي متوليان فرهنگ متأسفم كه در مصلي نشد به اقامه نماز بپردازيم و مجبور شديم نماز را با تاخير در منزل بخوانيم.
مفرشي
¤ شخصي با هزينه خود اقدام به تأسيس شركتي نموده كه هم اكنون 30درصد پيشرفت داشته است. طبق قرارداد بايد به او وام پرداخت شود ولي به علت ولايتمداري و جانبازي 50 درصدي او و سابقه 9 سال اسارت از پرداخت وام به او طفره مي روند. اين درحالي است كه افراد بسياري كه از اين شرايط هم برخوردار نبوده اند بارها اقدام به گرفتن وام نموده اند. از مسئولين بنياد شهيد و ايثارگران و مسئولين دولتي درخواست مي شود نسبت به حل چنين معضلاتي اقدام عاجل نمايند.
9732:0912
¤ از مسئولين نيروي انتظامي درخواست مي شود به نحوه متوقف كردن موتورسيكلت ها در شهرستان رودان از استان هرمزگان توسط همكاران خود نظارت بيشتري داشته باشند. متخلفين حقيقي و تك چرخ زنان آزادند ولي افرادي را كه طبق قوانين و مقررات به رانندگي خود مشغولند برخي افراد پليس راهور موتورسيكلت آن ها را با زور و بدون ارائه رسيد مي گيرند كه اثرات نامطلوبي برجاي مي گذارد.
درويشي از رودان
¤ پنج ماه از تولد فرزندم مي گذرد. هنوز مشكل دريافت يارانه او حل نشده است. ابتدا گفتند خود ثبت احوال اقدام مي كند بعد گفتند پليس +.10 مدارك به پليس +10 هم ارائه شد، ولي با گذشت سه ماه از تحويل مدارك هيچ خبري از دريافت يارانه ها نيست. دولت محترم به جاي كمك به نوزادان لطف نمايند سيستمي را تعريف كنند كه در همان ماه اول تولد به عنوان شيريني نوزاد يارانه آنها به حساب سرپرست خانواده واريز شود.
0654:0912
¤ دولت خدمتگزار اعلام نموده امسال سال تمام كردن پروژه هاي نيمه تمام است سؤال مي كنم 5 پروژه نيمه تمام از 5 سال قبل در روستاي «نيكنامده» از توابع بخش لواسانات شهرستان شميرانات بر زمين مانده و زندگي مردم را فلج كرده است. آيا اين پروژه ها تمام مي شود؟
شوراي اسلامي روستا- جماليان
¤ نظام مقدس جمهوري اسلامي با اينكه موفق شده خيلي از موانع سر راه انقلاب مانند تشكيلات مسلحانه منافقين را بردارد ولي معلوم نيست چرا در از بين بردن گراني دچار مشكل است. حداقل ريشه داخلي آن را از بين ببرد.
4331:0912
¤ مدت يك ماه مي شود خطوط تلفن ثابت خيابان شكوفه و كوچه هاي اطراف به دليل بزرگراه درحال احداث امام علي(ع) قطع شده و شهرداري اجازه نصب خطوط به مخابرات منطقه نمي دهد. تكليف شهروندان اين منطقه با اين مشكل چه مي شود؟
يكي از ساكنين خيابان شكوفه
¤ شركت واحد شهرري مبلغ 5 تا 6 ميليون تومان هزينه كرده و در چند ايستگاه براي كنترل رانندگان اتوبوس هاي خود دستگاه هايي مانند جي پي اس تهيه كرده است. عرض مي كنيم اين نوع هزينه تراشي ها از بيت المال تجملاتي بوده و مشكلي را براي مردم حل نمي كند. چرا در هزينه كردن از بيت المال حساب و كتاب وجود ندارد؟
8397:0912

 


سخافت اپوزيسيون سوراخ كه نه اتوبان نفوذي ها شده است (خبر ويژه)

«سخافت اپوزيسيون سوراخي است كه از طريق آن نيروهاي اطلاعاتي جمهوري اسلامي نفوذ مي كنند».
اين مطلب را پايگاه اينترنتي خودنويس در واكنش به برخي رفتارهاي مشكوك احمد باطبي و اميرعباس فخر آور عنوان كرد. اين دو نفر بارها متهم شده اند كه خبرچين و نفوذي نيروهاي امنيتي ايران در ميان اپوزيسيون هستند. سايت خودنويس در حالي به اين دو تن حمله كرد كه مدير آن -نيك آهنگ كوثر- چندماه پيش در مظان اتهام برخي طيف هاي اپوزيسيون قرار گرفت مبني بر اينكه در ازاي دريافت پول، اخلال و خبر فروشي مي كند.
با اين حال، خودنويس به موضوع سخافت در ميان اپوزيسيون پرداخته و آن را به مثابه اسب تروا معرفي كرد: «اگر اسب تروا توانست سي چهل نفر يوناني را وارد قلعه تروائي ها كند، اين مشكل ما به مرور زمان عملا مثل يك نقب يا يك سوراخ تروا عمل كرده كه سربازان بينام جمهوري اسلامي هر وقت ميل شان مي كشد نفس مسموم شان را از همانجا به شكل گفتمان هاي نابهنجار به درون قلاع ذهني بدنه «اپوزيسيون» تزريق مي كنند. آنچه موجب نگارش اين متن شده مضحكه جديدي است كه توسط دو نفر، بار ديگر جامعه مجازي را به جنگ و جدال هاي سخيف، بي معني و بي فايده سوق داده است. دو نفري كه هيچ كدام شان سابقه جدي و عميقي در مبارزه با رژيم ندارند، و اتفاقا هر ناظر بي طرفي به سرعت متوجه مي شود كه سابقه هر دو نفرشان نيز عملا ايشان را در مظان ارتباط با جمهوري اسلامي قرار مي دهد».
نويسنده با انتقاد از وجود سخافت در ميان طيف هايي از اپوزيسيون و اينكه همين موضوع دستمايه خبرهاي كيهان مي شود، نوشت: اين صحيح كه شتر تروا با بارش هم كه به ميان مان آمد برخي از دوستان توان ديدنش را نداشتند، اما در هر حال مشكل واقعي وجود يك الگوي خاص پذيرفته شده در گفتمان فرهنگي و مدل رفتاري غالب ماست كه به سان يك اسب تروا يا بهتر بگويم يك ويروس بومي متاسفانه صفوف مان را بسيار در مقابل مشكل خاصي به نام «سخافت» آسيب پذير كرده است. نهادهاي جنگ رواني رژيم هم اين سوراخ رخنه را به خوبي پيدا كرده اند و آنها هر وقت اراده مي كنند از همين سوراخ وارد مي شوند.
 


مطمئن هستيد كه خودكشي نمي كنيد؟! (خبر ويژه)

خواهرزاده خاتمي ورود اصلاح طلبان به عرصه انتخابات را در شرايط فعلي انتحار خواند و در عين حال گفت اصلاح طلبان قصد ورود به عرصه انتخابات را دارند.
محمدرضا تابش در گفت وگو با ايسنا ورود اصلاح طلبان به عرصه انتخابات را در شرايط فعلي انتحار دانست و يادآور شد: اگر شرايط آن طور كه مي خواهيم مهيا نشود براي نظام جمهوري اسلامي مردم و اصولگرايان دعا خواهيم كرد.
وي گفت: هنوز هيچ فردي به عنوان كانديداي اصلاح طلبان در انتخابات آينده قطعي نشده و ممكن است اين موضوع به عنوان علايق خود افراد يا دوستانشان در محافل و جلسات داخلي مطرح شده باشد.
وي افزود: ما فعلا در اين مرحله هستيم كه بعضا خود آقايان اعلام آمادگي كرده اند، برخي هنوز مردد هستند و برخي حضور خود را به عنوان كانديداي انتخابات رياست جمهوري را رد كرده اند اما هنوز صحبت رسمي با هيچ كس انجام نشده است.
رئيس فراكسيون اصلاح طلبان در مجلس هشتم، با تاكيد بر اينكه اصلاح طلبان حتما قصد ورود به عرصه انتخابات را دارند و در اين عرصه فعاليت مي كنند در عين حال گفت كه فعالان سياسي اصلاح طلب منتظر باز شدن روزنه ها براي فراهم شدن امكان حضور در عرصه رقابت هاي انتخاباتي هستند.
خاطر نشان مي شود محمدرضا تابش با همين شرايط موجود در انتخابات مجلس نهم نامزد شد و آن هنگام اقدام خود را انتحار توصيف نكرد. برعكس عباس عبدي با اشاره به پشت كردن خاتمي به سناريوي تحريم انتخابات و شركت در انتخابات مجلس تصريح كرده بود كه طيفي از اپوزيسيون مايل بود خاتمي با عدم شركت در انتخابات خودكشي كند.
اكنون بايد ديد اصلاح طلبان در كدام تناقضات و خطاها دست و پا مي زنند كه باعث مي شود شركت كردن يا نكردن آن در انتخابات در هر دو حال حمل بر انتحار شود؛ ضمن اينكه قطعا با همين شرايط موجود اصلاح طلبان در انتخابات رياست جمهوري شركت خواهند كرد. با اين وصف آنها بايد مراقب ادبيات خود باشند كه باعث خدشه بيشتر در اعتبار مخدوش آنان نشود.
 

 


حماقت كرديم كه علنا كل نظام را نشانه رفتيم (خبر ويژه)

عناصر ضدانقلاب متواري دلايل گوناگوني را براي شكست فتنه سبز مطرح مي كنند.
رامين جهانبگلو از همكاران سرويس هاي جاسوسي سيا و موساد ضمن تحليلي به مقايسه دو عنوان بهار عربي و جنبش سبز پرداخت و در بيان علت تفاوت اين دو در نشريه ال پائيس نوشت: حقيقت آن است كه بين وضعيت ايران با آنچه در تونس و مصر انجام شد يك تفاوت بزرگ وجود دارد و آن اين است كه رژيم روي پايگاه عقيدتي خود تكيه و حساب مي كند حال آن كه حكومت هاي مصر و تونس از نظر ايدئولوژيكي بسيار ضعيف بودند يا حتي ايدئولوژي نداشتند.
وي همچنين با اذعان به اينكه برخلاف رژيم هاي منطقه، تمركز ديكتاتورگونه قدرت وجود ندارد، اضافه كرد: تفاوت هاي ديگري نيز ميان ايران و دو كشور ديگر وجود دارد. نخست اينكه دولت ايران در مهار مخالفان، سرسخت و نظام مند بود و دوم اينكه ايران يك واكنش شايسته به رژيم هاي فاسد در منطقه به شمار مي رود.
وي همچنين پررنگ بودن مسئله فساد در رژيم هاي مصر و تونس، تفرقه در جنبش سبز و عدم تداوم آن از سوي سران اين حركت را دلايل تفاوت موضوع ايران با تونس و مصر توصيف كرد.
در همين حال تقي رحماني عضو مركزيت گروهك ملي- مذهبي در توصيف دلايل شكست فتنه سبز نوشت: مطالبه محوري در نيمه راه جنبش سبز دچار بحران شد و دوباره بحث ماندن يا رفتن از حاكميت از سوي افراطي ها و برخي از سبزها مطرح شد. عمده كردن شعارهاي متضاد و دامن زدن به شعارهايي نظير جمهوري ايراني از علل ديگر بود. حكومت بعد از راهپيمايي روز قدس، مديريت جنبش را غيرمستقيم تحت الشعاع رفتار خود قرار داد و با مانور روي شعارهاي مطرح شده، اقشار نزديك به خود را در جنبش سبز مسئله دار كرد مبني بر اينكه اين جريان برانداز و ضد مذهب است.
وي در روزآن لاين ادامه مي دهد: اين گسيختگي زماني بيشتر شد كه بدنه اصلي جنبش دستگير شد. بعد از عاشوراي 88 مشخص شد جنبش مسير خود را گم كرده است. نشانه رفتن كل نظام شعاري بود كه هماهنگي با توان و امكانات ما نداشت اما احساسات را راضي مي كرد. حتي مدل مواجهه با رهبري نظام فاقد برآورد لازم بود. نتيجه آن شد كه از عاشوراي 88 ديگر نه امكان حضور خياباني وجود داشت و نه حوصله كار براي سامان دادن كار مدني جديد.
 


وقتي فتنه سبز هست هشدار درباره نهضت مشروطه چرا؟! (خبر ويژه)

هاشمي رفسنجاني مي گويد يك جريان روحاني در نهضت مشروطه نردبان جريان ضد روحانيت شد.
وي در مطلبي كه به مناسبت سالگرد نهضت مشروطيت نگاشته، خاطرنشان مي كند: حوادث تلخ و شيرين مشروطه آموزه هاي فراواني براي احتمال تكرار دارد كه رگه هاي آن را امروزه در برنامه پيچيده روحانيت ستيزي و كانون گريزي و مردم فريبي مي بينيم. برنامه اي كه حتي متصلبين اصولگرا و اصلاح طلب را به اعتراف واداشته كه مبادا مشروطه تكرار شود. مگر غير از اين است كه دشمنان ايران از نردبان محبوبيت روحانيت و دانشگاهيان در نزد مردم بالا رفته اند و در مشروطه مصادر قدرت را فتح كرده اند و آنگاه پرچم حاكميت را به دست شاگردان غرب زده مكتب خويش داده اند؟ و مگر نه اين است كه امروزه نيز در انقلاب اسلامي كه با پيشتازي روحانيت و رهبري بي نظير يك مرجع عام به پيروزي رسيده ايم، بي مهابا و بدون انصاف ناكارآمدي روحانيت را فرياد مي زنند؟
وي مي افزايد: بايد همگان هوشيار باشيم و نگذاريم خواسته يا ناخواسته در راستاي اهداف كساني قدم برداريم كه اولا مكتب اهل بيت(ع) را مانع اصلي خوي استكباري خويش مي دانند و ثانيا نمي توانند از منابع خدادادي و موقعيت جغرافيايي ايران در جهت مطامع خويش صرف نظر كنند. آنان كه همه توطئه ها، حتي جنگ 8 ساله و اخيرا تحريك افكار عمومي جهان را عليه ايران به كار برده اند، با سياست مكارانه «فرّق تسد» به جنگ انقلاب آمده اند و با فريب گروهي كه شايد در ابتدا حسن نيت هم داشته اند، تلاش مي كنند مردم را از روحانيت جدا كنند و خيرخواهان و حتي در ميان روحانيون نيز چنان اختلافي بيندازند كه متاسفانه اين روزها شاهد آنيم.
يادآور مي شود جريان منافق فرصت طلب در نهضت مشروطه كه طيفي از روحانيون را نردبان ضديت با روحانيت و ديانت قرار داد، جريان مدعي جمهوريت و دموكراسي منهاي اسلام بود و همين جريان بعد از انقلاب اسلامي در انحاء گوناگون بازتوليد شد كه آخرين آن در فتنه سبز و شعار دروغين جمهوري ايراني- با حذف قيد اسلامي از عنوان جمهوري اسلامي- قابل مشاهده بود. متاسفانه جريان ضد انقلاب و ضد دين كه شامل طيفي از گروهك هاي گوناگون مي شد، توانست در پوشش مجادلات بي پايه انتخاباتي و ادعاي تقلب، سر برخي چهره هاي سياسي كلاه بگذارد و آنها را خرج آشوب طلبي و فتنه انگيزي خود كند. اين طيف ماهيت ضد دين و ضد انقلابي خود را به تدريج در شعار نه غزه نه لبنان(معارضه با آرمان روز قدس)، جمهوري ايراني، پاره كردن عكس حضرت امام، هتاكي عليه ولايت فقيه (به عنوان عصاره و ثمره روحانيت) و حرمت شكني روز عاشورا نشان داد و سؤال اين است كه گير برخي سياست پيشگان چه بود كه نتوانستند حساب خود را از آن گروهك هاي نشاندار ضد روحانيت و ضد دين جدا كنند؟!
همچنين سزاوار بررسي است كه چرا جريان هاي ضد دين، ضد روحانيت و ضد فقاهت به تدريج با امكانات فراهم آمده از سوي برخي اجزاي دولت سازندگي (اشخاصي نظير خاتمي و عبدالله نوري و مهاجراني و كرباسچي) و احزابي چون كارگزاران، مجال عرض اندام پيدا كردند و در دولت بعدي (مورد حمايت آقاي هاشمي) علنا ميداندار شدند؟! آيا جز اين است كه بيشترين هجمه ها و تخريب ها عليه دين و فقاهت و روحانيت در همين دولت اصلاحات انجام شد كه موتلف رئيس دولت سازندگي به شمار مي رفتند و در سال هاي 84 و 88 پشت سر وي ايستادند؟ آيا نگاه آنها غيرابزاري و غيرنردباني بود و قصد قربه الي الله داشتند؟!
 


اسرائيل وعده 48 ساعته داد اما 18 سال جان كند (خبر ويژه)

«اسرائيل مي خواست 48 ساعته كار لبنان را در سال 1982 يكسره كند اما 18 سال طول كشيد تا بتواند از اين كشور خارج شود. حزب الله از دل آن جنگ پديد آمد و اسرائيل هنوز با پيامدهاي جنگ 30 سال پيش خود مواجه است».
اين تحليل را روزنامه آلماني «نويس دويچلند» در واكنش به گنده گويي هاي ماه هاي اخير رژيم صهيونيستي عليه ايران منتشر كرده است. روزنامه آلماني مي نويسد: ورود ارتش اسرائيل به بيروت در 30 سال پيش منجر به خروج ياسر عرفات و 11 هزار جنگنده سازمان آزاديبخش فلسطين از لبنان شد. جاي آنها را در جمهوري زيتون سازماني گرفت كه تا امروز نقشي كليدي در بحران خاورميانه بازي مي كند؛ حزب الله.
نويس دويچلند مي افزايد: اينكه سازمان حزب الله وجود دارد مسئولش خود اسرائيل است. ميرداگان رئيس سابق سازمان اطلاعات خارجي اسرائيل موساد و امروز منتقد سرسخت سياست امنيتي اين كشور در يك سخنراني براي داوطلبان افسري گفت «موجوديت حزب الله نتيجه جنگ اول لبنان است. اين نكته بايد به ما ياد بدهد كه قبل از هر جنگ بايد نگاهي فراگير به همه امكان ها داشته باشيم. سياست و سازمان هاي اطلاعاتي بايد همكاري تنگاتنگي داشته باشند.» در هر صورت سي سال پيش اين همكاري وجود نداشت. ورود اسرائيل به پايتخت لبنان (بيروت) و قتل عام آوارگان فلسطيني در صبرا و شتيلا به دست شبه نظاميان و خلايي كه در كشور همسايه اسرائيل (لبنان) به وجود آمد، صعود حزب الله را ممكن ساخت. اينها برنامه ريزي نشده بود.
اين روزنامه با اشاره به اينكه «آن روز شارون خيلي ساده تصميم گرفته كار را در لبنان يكسره كند»، نوشت: قرار بود ظرف 48 ساعت جنگجويان سازمان آزاديبخش فلسطين تا حد ممكن به سمت شمال رانده شوند. امروز مشخص است كه وزير وقت دفاع آريل شارون هدف خاص خود را دنبال مي كرده است. همانطور كه بعدها به كميسيون تحقيق در مورد ماجراي صبرا و شتيلا گفت مي خواسته در لبنان «نظمي نوين» ايجاد كند. قرار بود در لبنان با كمك شبه نظاميان مسيحي دولتي با ثبات و دوست با اسرائيل ايجاد شود. سه هفته بعد رهبر فلسطيني ها عرفات و 11 هزار جنگنده سازمان آزاديبخش فلسطين لبنان را از راه دريا ترك كردند. راه حلي بود مبني بر مصالحه. دولت اسرائيل زير فشار زياد افكارعمومي خود دنبال راه سريعي مي گشت كه مدتها بود جلويش بسته شده بود. جنگ باعث شده بود شبه نظاميان اسلام گرا به هم بپيوندند و حزب الله را به وجود بياورند. در پايان نه 48 ساعت كه 18 سال طول كشيد تا آخرين سربازان اسرائيلي لبنان را ترك كرد.
روزنامه آلماني مي پرسد: اسرائيل درس عبرت گرفته است؟الياهو وينوگراد مي گويد « تا سال 2006 كه نه.» وي نايب رئيس كميسيون تحقيقي بود كه بايد جنگ دوم لبنان در ژوئيه و اوت 2006 را مورد بررسي قرار مي داد؛ «باز هم اشتباهات مشابهي رخ داد. كسي طرحي نداشت، كسي حرف ديگري را نشنيد.»
نويس دويچلند در پايان نوشت: درسي از آن گرفته شد؟ مير داگان در پايان سخنرانيش در پاسخ به پرسش يكي از حاضران به كوتاهي گفت «اميدوارم.» بيشتر هم نيازي نبود كه بگويد. در اين فاصله هر كس در اسرائيل هشدارهايش را نسبت به حمله نظامي عليه ايران شنيده است. به گفته او در زماني كه دور و بر اسرائيل را سازمان هايي گرفته كه مانند كشورها مي جنگند اما نبايد همچون كشورها خود را در برابر جامعه جهاني پاسخگو بدانند، چنين گامي «خودكشي» است.
برخي مقامات رژيم صهيونيستي پيش از اين گفته اند كه درگيري نظامي با ايران دروازه هاي جهنم را به سوي اسرائيل باز مي كند.
 


نامزدبازي در همين سال اول مجلس!؟ (خبر ويژه)

يك عضو فراكسيون رهروان ولايت در مجلس گفت اين فراكسيون در انتخابات رياست جمهوري نامزد معرفي مي كند.
بهروز نعمتي با اشاره به جلسه يكشنبه شب مجمع عمومي اين فراكسيون به «مهر» گفت: در اين جلسه مقرر شد فراكسيون در برخي زمينه ها در آينده نزديك فعال تر عمل كند. فراكسيون رهروان در انتخابات رياست جمهوري حضوري فعالانه خواهد داشت و نامزدهاي مطرح در اين عرصه را مورد بررسي قرار داده و از يك كانديدا حمايت مي كند.
به نظر مي رسد سرگرم شدن نمايندگان مجلس آن هم به صورت فراكسيوني در موضوع انتخابات رياست جمهوري عملا مي تواند فرصت بزرگ خدمتگزاري را در اولين سال فعاليت مجلس نهم سلب كند و در عين حال شأن ملي پارلمان را به سطح ستادهاي حزبي اين يا آن نامزد فروبكاهد.

 


صفحه (14)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14