(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10


دوشنبه 15 مهر 1392 - شماره 20610

صفحه (10)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
پیچ تاریخی در جنگ دیپلماسی(یادداشت روز)
کیهان و خوانندگان
قابلمه(گفت و شنود)
صالحی خبر داد
دستگیری 4 خرابکار هسته‌ای
تاکید ایران بر خلع سلاح جهانی در اجلاس بین‌المجالس ژنو
تکرار ادعاهای مضحک نتانیاهو علیه ایران در بی‌بی‌سی
بولدوزر اعتدال ترمز برید!(خبر ویژه)
مرخصی اجباری برای همکاران VOA(خبر ویژه)
سخنان صهیونیستی اوباما یک هفته پس از گفت‌وگو با روحانی(خبر ویژه)
دو جناح کنگره آمریکادر دشمنی با ایران اتفاق‌نظر دارند(خبر ویژه)
حرف هاشمی به آیت‌الله خمینی نمی‌چسبد(خبر ویژه)
تسلیت به همکار
 


بدون تردید دو هفته گذشته و مواجهه دیپلماتیک ایران با آمریکا جای کمترین تردیدی باقی نگذاشت که آمریکا قابل اعتماد نیست و جنس اعتماد به او ناشی از برداشتی است که سراب را آب می‌پندارد یا اسیر عملیات‌های فریبکارانه‌ حریف شده و به جعلیات در قامت واقعیات خوشبین می‌شود!
آنچه که کمک می‌کند صحنه را روشن و بدون ابهام و سیاهی دید؛ بیرون از بستر فریب و ترفندها و دسیسه‌ها و عملیات‌های روانی و رسانه‌ای توطئه‌آمیز است.
این یادداشت تلاش می‌کند در پرتو تحرکات رسانه‌ای پیرامون سفر هیئت ایرانی به نیویورک به رفتارشناسی رسانه‌های غربی و طرف آمریکایی در مواجهه به اصطلاح دیپلماتیک با ایران بپردازد. مواجهه و رویارویی نفسگیر و تاریخی که تا همین‌ جای کار گویای خیلی چیزهاست و پیام‌ها و پیامدهای راهبردی برای دو طرف خواهد داشت.
1- رصد آشکار رسانه‌های غربی به وضوح نشان می‌دهد طی چند هفته اخیر و بخصوص از زمان سفر هیئت ایرانی به نیویورک و پس از آن، عملیات‌های انتحاری رسانه‌ای بر ضد ایران را در دستور کار داشته‌اند.
شواهد و قرائن حاکی است در این عملیات‌های روانی و رسانه‌ای تلاش شده تا با سناریوسازی‌های مختلف، فضای فشار علیه کشورمان را به اوج برسانند و با پمپاژ گسترده مطالب ادعایی و اتهامات جدید بر ذهن افکار عمومی و مسئولان اثر بگذارند.
عمده ادعاها و عملیات‌های رسانه‌ای آنها علیه ایران بر چند گزاره نهاده شده است که می‌توان به شرح ذیل لیست کرد:
الف- ایران از سر ناچاری و بخاطر اثر کردن تحریم‌ها پای میز مذاکره آمده و خواهان بهبود روابط با غرب است.
ب- این ایران است که نیازمند مذاکره با آمریکا و طرف غربی است.
پ- یک فرصت طلایی برای ایران بوجود آمده است.
ت- توپ در زمین ایران است و این کشور باید اعتمادسازی کند.
ث- ایران از استراتژی مقاومتی خود کوتاه آمده است.
و بالاخره به موازات این ادعاها و فضاسازی‌ها در ترجیع‌بند تکراری خود بر این مسئله مانور دادند که فشارها و تحریم‌ها علیه ایران تشدید خواهد شد.
درباره ادعاها و فضاسازی‌های یاد شده، گزارش‌ها و مقالات رویترز، بی‌بی‌سی، واشنگتن‌پست، گاردین، دویچه‌وله، بروکینگز و... قابل تامل و ارزیابی است.
2- به موازات فضاسازی‌ها و ادعاهای یاد شده علیه ایران در صحنه مواجهه دیپلماتیک با آمریکا، مقامات و صاحبنظران آمریکایی نیز به میدان آمدند و همان ادعاها و اتهامات را بر ضد کشورمان تکرار کردند.
اظهارات سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما، جی کارنی سخنگوی کاخ‌سفید، جان کری وزیر امور خارجه، رابرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنا، لیندسی گراهام و مک‌کین از نمایندگان کنگره و... نیز همگی بر این نقطه متمرکز شده بود که هر چند فضای مذاکرات می‌تواند مثبت باشد ولی ایران باید اعتماد‌سازی کند و در عین حال بداند که تشدید تحریم‌ها متوقف نمی‌شود!
گفتنی است؛ این ادعاها و فضاسازی‌ها در حالی صورت گرفت که اوباما حتی قاعده بازی را هم رعایت نکرد و دو مرتبه پس از تماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان، اصطلاحاً زیر میز زد و عهدشکنی خودش را به نمایش گذاشت.
اوباما در دیدار نتانیاهو صریحاً گفت که «هنوز همه گزینه‌ها روی میز است» و در مصاحبه با آسوشیتدپرس همچون مقامات رژیم صهیونیستی ایران را به ساخت بمب و سلاح هسته‌ای در آینده نزدیک متهم کرد!
3- سؤالی که به میان می‌آید این است که فضاسازی رسانه‌های غربی و تهدیدهای مقامات آمریکایی علیه کشورمان چه هدفی را دنبال می‌کند؟ آنها به کدام نقطه چشم دوخته و چه چیزی را طمع کرده‌اند؟ آیا این یک پروژه دوسویه از سوی رسانه‌ها و مقامات غربی بوده که در یک تقسیم کار می‌خواستند امتیازات یکطرفه‌ای را کسب کنند؟ بدون شک واکاوی پاسخ به این سؤالات و نظایر آن، نشان می‌دهد آنها علی‌رغم مطالعات گسترده و رصد فضای افکار عمومی و محیط داخلی کشورمان، هنوز شناخت صحیحی از رویکردها، مواضع و اصول نظام جمهوری اسلامی در صحنه سیاسی ندارند.
برآورد و تحلیل آنها این بوده است که در یک پیچ تاریخی با ایران در کارزار دیپلماتیک قرار گرفته و برنده این رویداد بزرگ خواهند بود ولی به تعبیر فارین پالیسی مشکل و معضل اصلی آنها این است که نمی‌توانند ایران را تحلیل کنند.
بنابراین در پاسخ به سؤالات بالا باید گفت؛ تصور آنها نرمش منفعلانه ایران در برابر آمریکا از سر اضطرار بوده و آنها بصورت تدریجی و در بستری که در حال شکل‌گیری است؛ امتیازات هنگفتی پای میز مذاکرات بدست می‌آورند ولی این ارزیابی - بخوانید پندار- قابلیت اجرایی ندارد، چرا؟
4- پایه و علت‌العلل همه استنادات و تحلیل‌های رسانه‌ها و مقامات غربی در مواجهه دیپلماتیک با کشورمان به مقوله «تحریم»ها باز می‌گردد. اما نکته اینجاست که اشتباه در تحلیل پیرامون تحریم‌ها باعث شده تا اشتباهات مکرر در پروسه جنگ دیپلماسی با ایران رقم بخورد.
گویا مقامات و تحلیل‌گران آمریکایی که از قضا در اتاق‌های فکر و فرمان علیه جمهوری اسلامی ‌ایران عضویت دارند فراموش کرده‌اند که هدف آنها از تحریم‌های ضدایرانی چه بوده است.
آمریکایی‌ها اذعان کردند که هدف از تحریم‌ها، التهابات عمیق اقتصادی و ناآرامی‌های فراگیر در سطح جامعه ایران است.
در این باره می‌توان سخنان جیمز کلاپر رئیس اطلاعات ملی آمریکا را آدرس داد که بارها این مسئله در جلسه استماع سنا نیز بحث و بررسی شد.
آمریکایی‌ها در دو مقطع یکی برای انتخابات مجلس نهم در اسفند سال 90 و دیگری برای انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری تمام پتانسیل و توان‌شان را به صحنه آوردند تا هدف از تحریم‌ها را عملی نمایند.
اکنون به راحتی می‌توان سخن راند که آنها در تحریم‌ها موفق نبوده‌اند و دو انتخابات اخیر و درصد بالای مشارکت مردم، توطئه‌ها و نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کرد ولی اذعان واشنگتن‌پست در پایان سال 91 و پس از انتخابات مجلس و پیش از انتخابات ریاست‌‌جمهوری خواندنی و قابل اعتناست: «تحریم‌ها نمی‌تواند مردم ایران را به خیابان بکشاند و حکومت ایران هیچ اثری از تسلیم نشان نخواهد داد.»
بنابراین فضاسازی‌ها و ادعاهای اخیر رسانه‌های غربی و مقامات آمریکایی که در پی مواجهه دیپلماتیک ایران و آمریکا و بخصوص از سفر هیئت ایرانی به نیویورک کلید خورد مبتنی بر شناخت غلط در غلط از رفتار احتمالی جمهوری اسلامی است.
آمریکایی‌ها حتی درس عبرت نگرفتند که قبل از این مواجهه دیپلماتیک، بحث سوریه پیش آمد و در آن میدان بزرگ نیز علی‌رغم همه بلوف‌ها و رجزها برای شروع جنگ علیه سوریه، در نهایت بازنده بودند و به اذعان تحلیلگران غربی، این ایران بود که برنده آن صحنه شد.
از سوی دیگر، تجربه نشان داده که جمهوری اسلامی هیچ‌گاه در شرایط تهدیدها و فشارها، منفعلانه عمل نکرده است و مشکل آنها این است که در این میدان و کارزار اخیر، مفهوم «نرمش قهرمانانه» به عنوان دستور کار ایران در جنگ دیپلماتیک پیش روی را نفهمیدند و درک نکردند.
5- و سرانجام باید گفت رفتار رسانه‌های غربی و تهدیدات مقامات آمریکایی در مواجهه کنونی با ایران نشان می‌دهد آنها گرفتار شیوه و مشی صهیونیست‌ها شده‌اند که بدون برآوردهای دقیق و عمیق و تنها بر پایه توهمات و بلوف‌ها و جنگ روانی می‌خواهند حریف را به گوشه رینگ ببرند.
چندی پیش بود که روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در مطلبی این فرمول را در مواجهه با ایران در حوزه دیپلماتیک و سیاست خارجی پیشنهاد کرده بود که؛ «تفنگ را بین دو چشم قرار دهید ولی شلیک نکنید»!
بنابراین موشکافی و بررسی سناریوها و عملیات‌های رسانه‌های غربی و مقامات آمریکایی در مواجهه دیپلماتیک با ایران نشان می‌دهد آنها هر چند طرفی نبسته‌اند ولی کماکان غیرقابل اعتماد و عهدشکن هستند و نمی‌توان طبق قاعده، بازی را با آنها ادامه داد چون قاعده بازی را رعایت نمی‌کنند.

حسام‌الدین برومند

 


33110065 ساعت 3 تا 6 بعدازظهر
33916546 تمام ساعات شبانه‌روز
سامانه پیام کوتاه 30002323
* بعضی از حرکت‌های نابجایی که دولتمردان و مدیران دستگاه دیپلماسی ما در سفر به نیویورک انجام داده بودند ما مردم را سخت آزرده خاطر کرده بود ولی سخنرانی امیدبخش رهبر معظم انقلاب در جمع نظامیان دانشگاه شهید ستاری جان تازه‌ای بخشید بویژه آنجا که فرمودند: اگر دشمن بخواهد شرارت کند با استحکام تمام جواب خواهیم داد واقعاً انرژی گرفتیم.
نامجو
* بی‌صبرانه منتظر فرمایش حضرت آقا در مورد سفر به نیویورک دولت بودیم که آب پاکی روی دست همه ریختند و همچون گذشته فرمودند که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند ما نیز هم صدا با رهبری به دولت عرض می‌کنیم اگر سعادت دو دنیا را می‌خواهند براساس منویات و خواسته‌های رهبر فرزانه و مقتدر و امید ملت گام بردارند نه جلو بزنند و نه عقب بیفتند.
خانم فرهادی
* به بعضی از حضراتی که از مفهوم نرمش قهرمانانه برداشت سوء یعنی سازش با دشمنان و چشم‌پوشی از خیانت‌ها و جنایت‌های آمریکا دارند توصیه می‌کنیم صدای ملت علیه آمریکا را در مراسم 13 آبان امسال در جلوی لانه جاسوسی بشنوند. البته لازمه‌اش این است که پنبه را از داخل گوش‌های خود بیرون کنند.
3774---0917
* با توجه به این گفته آقای ظریف که اظهارات اوباما توهین به ملت ایران بود وقتی اولین قدم آمریکا توهین به ملت ایران و فشار بیشتر است، قدم‌های بعدی آمریکا چه خواهد بود؟
6775---0912
* فردی گفته است که اگر مجسمه اهدایی تقلبی هم باشد دلیل حسن نیت آمریکاست. افسوس بر این همه حقارت بعضی‌ها! ملت در 13 آبان توی دهن آمریکا می‌زند.
3466---0915
* دولت باید به خاطر جام شیر قلابی که آمریکایی‌ها به اسم هدیه داده‌اند به سازمان یونسکو شکایت کند. چگونه می‌توان عزت و مقاومت 34 ساله ملت ایران را در ازای چنین رفتارهای زشتی معامله کرد؟
6091---0915
* آیا عزت یک ملت را می‌توان به نظرسنجی گذاشت آیا درست بود که پس از تجاوز صدام به کشورمان مقاومت خود را در برابر این تجاوز به رأی می‌گذاشتیم؟!
7150---0935
* آمریکا حیات فرزند ناخلفش خیلی برایش مهم است اوباما بدون اجازه اسرائیل غاصب آب نمی‌خورد. به دیپلمات‌هایمان هم توصیه می‌کنم به سرنوشت کشورهای عراق، لیبی و افغانستان بیشتر بیندیشند. ما ملت نه جنایت‌های آمریکا را فراموش می‌کنیم و نه او را می‌بخشیم و همواره می‌گوییم «مرگ بر آمریکا» و از هر اقدامی علیه صهیونیست‌ها حمایت می‌کنیم.
سعیدیان اهواز
* چرا برخی اصلاح‌طلبان درصدی از برخورد تندی را که دیروز با خانم الهه راستگو هم حزب خود به خاطر رأی به آقای قالیباف برای شهردار تهران شدن داشتند امروز در مقابل درشت‌گویی‌های دولتمردان آمریکا علیه ایران ندارند؟ این ذلت را به چه قیمتی حاضر به تحمل آن هستند؟
3730---0910
* آقای هاشمی ادعا می‌کند که حضرت امام راضی به شعار دادن مردم علیه آمریکا نبودند. می‌خواستم از ایشان سؤال شود چگونه امام از یک طرف می‌فرمودند آمریکا را زیرپا می‌گذاریم، در همان زمان نزد ایشان بگویند از شعار مرگ بر آمریکا دادن مردم راضی نیستند. این چه تصویری است که ایشان از حضرت امام خمینی(ره) ارائه می‌دهد. ملت که امام خود را می‌شناسد.
یک شهروند
* ورزشکار ایرانی به دلیل نامشروع دانستن اسرائیل حاضر به مسابقه با یک اسرائیلی نمی‌شود و به خاطر این عقیده خویش از مدال دست می‌کشد. فردی مثل آقای هاشمی علی‌رغم تمام مبارزات گذشته خود با اسرائیل، چگونه حاضر می‌شود اعلام کند ما سر جنگ با اسرائیل نداریم؟!
9068---0919
* آمریکا از خوی استکباری خویش کوتاه نخواهد آمد. از دشمن جز دشمنی توقع دیگری نباید داشت. ما ملت ایران 35 سال مقاومت کرده‌ایم، باز هم مقاومت می‌کنیم. دولتمردان ما باید به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخل کشور برای حل مشکلات جامعه فکر کنند و برنامه‌ریزی داشته باشند.
7749---0917
* مسئولین این دولت وقتی روی کار آمدند گفتند تا پایان سال هیچ نوع افزایش در نرخ حامل‌های انرژی نخواهیم داشت ولی در حال حاضر قیمت آب و برق مصرفی مشترکین را افزایش داده‌اند. چرا در همین شروع کار با عدم صداقت رفتار می‌کنند.
6263---0938
* براساس آمار 16 درصد مردم ایران سیگاری هستند و 50 هزار نفر در سال گذشته بر اثر سرطان نیز جان خود را از دست داده‌اند. شهرداری باید به این آمار توجه کند و دکه‌های روزنامه فروشی را از فروش سیگار ممنوع نماید. این در شأن کشور و مردم ما نیست.
6001---0912
* در شهرستان چاف- چمخاله استان گیلان از آنجا که اعضای دوره چهارم شورای شهر بر سر اینکه چه کسی شهردار شهر بشود با یکدیگر اختلاف دارند از دریافت مهر شورا از فرمانداری خودداری می‌کنند در نتیجه به خیلی از مشکلات شهروندان رسیدگی نمی‌شود. بنویسید مردم چه گناهی کرده‌اند که پای اختلاف سلیقه آقایان باید بسوزند.
از شهروندان چمخاله
* روی شارژهای 2 هزار تومانی ایرانسل که خریداری می‌کنیم 95 تومان بابت مالیات درج شده ولی این شرکت مبلغ 123 تومان مالیات از مبلغ شارژ کم می‌کند. چرا؟
7564---0938
* شرکت ... که طرف قرارداد راه‌آهن شده اجناس و مواد غذایی را با 6 درصد اضافه قیمت به مسافران می‌فروشد هیچ نظارت و کنترلی هم در کار نیست.
1785---0919
* کسانی که با قاچاق دارو و جعل تاریخ آن با جان و سلامت مردم بازی کرده‌اند و سلامت جامعه را به خطر انداخته‌اند مفسد فی‌الارض نیستند!؟ از قوه قضائیه انتظار برخورد شدید با این افراد را داریم.
1348---0919
* حدود 2 سال از راه‌اندازی جاده اردبیل- سرچم می‌گذرد که به علت نبود پاسگاه در این منطقه نزدیک به 400 تا 500 رأس گوسفند از روستاهای منطقه به سرقت برده شده است. باید عرض بکنم سارقین با سلاح سرد و گرم وارد روستا شده و از طریق ایجاد رعب و وحشت تمام سرمایه کشاورزان سالمند را به یغما می‌برند. در این چند سال اقدام بازدارنده‌ای از سوی نیروی انتظامی و دیگر دستگاههای مسئول در این مورد دیده نشده است.از فرمانده محترم نیروی انتظامی انتظار رسیدگی داریم.
خدایاری
* جانباز 70 درصد و آزاده هستم. در مدت 8 سالی که با سایر آزادگان در بند اسارت حزب بعث عراق بودیم با همه سختی‌ها و مشکلات و کمبودهایی که تحمل کردیم هیچ‌گاه خود را در مقابل صدام و صدامیان کوچک نکردیم، امروز همه دردها را به جان خریده‌ایم دغدغه کنونی ما این است که مبادا رفتار ذلیلانه‌ای در برابر آمریکا بروز کند.
قربان احمدی از گرگان
*‌ در طول 6 ماه گذشته برای چندمین بار است که قیمت محصولات لبنی را گران می‌کنند. دردآور این است که این گرانی را به نفع مصرف‌کنندگان می‌دانند! این واقعا مردم را به سخره گرفتن است.
6604---0913

 


گفت: در خبرها آمده است دولت اعتدال فقط طی 2 ماهی که از روی کارآمدنش می‌گذرد 460 عزل و نصب انجام داده است!
گفتم: وزرای آقای روحانی برخلاف نظر ایشان عمل می‌کنند و با این کارشان ضربه سختی به فرهنگ و ادبیات کشور وارد کرده‌اند.
گفت:این عزل و نصب‌ها چه ربطی به فرهنگ و ادبیات کشور دارد؟!
گفتم: مرد حسابی! مگر این ضرب‌المثل معروف را در ادبیات فارسی نشنیده‌ای که می‌گوید «جوجه‌ها را آخر پائیز می‌شمارند».
گفت: خب! که چی؟!
گفتم: با این حساب، در همین اول پائیز جوجه‌ای باقی نمی‌گذارند که آخر پائیز قابل شمردن باشد.
گفت: چه عرض کنم؟!
گفتم: ظهر شده بود. مرد از راه رسید و به همسرش گفت؛ غذا را بیاور. همسرش قابلمه غذا را سر سفره آورد. مرد می‌خورد و غُر می‌زد. همسرش پرسید؛ غذا اشکالی داره؟ و مرد گفت؛ نه! غذا خوبه ولی نفرات زیاده! همسرش گفت؛ فقط تو هستی و من و قابلمه غذا و مرد گفت؛ بهتر آن بود که فقط من باشم و قابلمه!

 


رئیس سازمان انرژی اتمی از دستگیری 4 خرابکار هسته‌ای در یکی از تأسیسات اتمی خبر داد.
علی اکبر صالحی در نخستین گردهمایی فرماندهان یگان‌های حفاظت سازمان‌ها، پلیس راه‌آهن و فرودگاه‌های کشور با تأکید بر اینکه کشور در مسیری قرار دارد که طی روزهای آینده از دستاوردهای بزرگی رونمایی خواهد شد گفت: از نیروهای امنیتی می‌خواهم که مراقب مرزهای کشور باشند چون احتمال خرابکاری در کشور وجود دارد.
وی گفت: کاش مسئولینی که اینجا حاضر بودند می‌گفتند که طی چند روز گذشته جلوی چه اقدامات جدی را که قصد ضربه زدن به کشور را داشت گرفته‌اند.
صالحی افزود: دشمن همیشه در پی ضربه زدن به تأسیسات هسته‌ای کشور است به همین منظور وظیفه یگان حفاظت سازمان انرژی اتمی بسیار سنگین است.
رئیس سازمان انرژی هسته‌ای به برخی از وظایف یگان‌های حفاظت این سازمان نیز اشاره کرد و گفت: حفاظت فیزیکی تأسیسات، تهیه مواد لازم از معادن، حمل مواد پرتوزا و تأمین امنیت مراسم و همایش‌ها از جمله وظایف یگان حفاظتی سازمان انرژی اتمی به شمار می‌رود.
وی از تغییر لباس فرم یگان‌های حفاظت سازمان انرژی اتمی طی چند روز گذشته خبر داد و گفت: ساختار جدید این یگان طراحی شده و برای تصویب به نیروی انتظامی فرستاده شده است.
صالحی یگان حفاظتی سازمان انرژی اتمی را یگانی گسترده خواند و تأکید کرد: نیروهای این یگان در بیش از 10 استان مشغول خدمت هستند.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: براساس اطلاعاتی که داشتیم قبل از سال 92 به این اطمینان رسیدیم که سال 92 سال پرخیر و برکتی خواهد بود به طوری که در ماه‌های آینده شاهد رونمایی از دستاوردهای بزرگی خواهیم بود و کشور در مسیر جدیدی قرار خواهد گرفت.
وی به انتخابات ریاست جمهوری 92 اشاره کرد و گفت: اگر هدایت‌های رهبری نبود حماسه سیاسی اتفاق نمی‌افتاد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای ضربه زدن به تأسیسات هسته‌ای کشور، گفت: مدتی قبل موفق به شناسایی 4 خرابکار در بدنه سازمان شدیم اما آنها را دستگیر نکردیم تا موفق به کسب اطلاعات بیشتر از آنها شویم.
وی ادامه داد: چند روز قبل سر بزنگاه این 4 نفر را دستگیر کردیم و اکنون در حال بازجویی از آنها هستیم.
صالحی تأکید کرد: اکنون نمی‌توانم جزئیات بیشتری از این اتفاق را بیان کنم و قطعاً سر وقت مناسب، ‌جزئیات خرابکاری‌ها را اعلام می‌کنیم.
وی با اشاره به پیشرفت‌ها در پرونده هسته‌ای تأکید کرد: تعاملات گسترده سیاسی نشانه‌های امیدبخشی را در حل پرونده هسته‌ای نمایان کرده است اما کشورهای متخاصم علاقه‌ای به برون‌رفت از وضعیت فعلی ندارند و تلاش می‌کنند تا با اقدامات خرابکارانه مانع توافق در پرونده هسته‌ای شوند.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه تأکید کرد: حملات اینترنتی به تأسیسات هسته‌ای همچنان ادامه دارد اما ما بعد از شیوع ویروس استاکس‌نت، سیستمهای حفاظتی را ارتقا دادیم و مراقب حملات دیگر هستیم.
به گزارش خبرگزاری‌ها، صالحی در پایان به وجود یگان تخصصی حفاظت از تجهیزات رایانه‌ای اشاره کرد و گفت: این یگان به صورت تخصصی فعالیت می‌کند و مراقب همه نوع حملات است.

 


رئیس مجلس شورای اسلامی در آستانه سفر به اروپا از تاکید هیئت ایران بر خلع سلاح جهانی در اجلاس ژنو خبر داد و اعلام کرد در سفر به صربستان و کرواسی برای افزایش همکاری تجاری این دوکشور با ایران گفت‌وگو خواهد کرد.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی روز گذشته پیش از ترک تهران به مقصد سه کشور اروپایی در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران گفت: ما در این سفر به سه کشور صربستان، سوئیس و کرواسی خواهیم رفت و ملاقات‌هایی با مسئولان سه کشور خواهیم داشت، امیدواریم این سفر به توسعه روابط اقتصادی و دیپلماتی سه کشور با ایران کمک کند.
وی افزود: در کشور سوئیس نیز در اجلاس بین‌المجالس جهانی در ژنو شرکت خواهیم کرد و چند موضوع مهم را مطرح می‌کنیم که از جمله موضوع خلع سلاح هسته‌ای است طبعا در این گونه اجلاس ‌ها فرصت خوبی برای مذاکره با روسای مجالس مختلف وجود دارد.
رئیس مجلس گفت: حضور روسای مجالس فرصت خوبی است تا در حاشیه اجلاس در خصوص روابط دو جانبه و حساسیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی که وجود دارد بحث و رایزنی شود.
وی افزود: ما در کشور سوئیس با مسئولان این کشور هم دیدارهایی خواهیم داشت.
رئیس قوه مقننه خاطر نشان کرد: در پایان اجلاس نیز به کرواسی سفر خواهیم کرد و با مسئولان این کشور مذاکراتی با هدف ارتقاء روابط دو جانبه خواهیم داشت.
به گزارش مهر، لاریجانی خاطرنشان کرد: روابط تجاری ایران با دو کشور صربستان و کرواسی در سطح پایین است امیدواریم در باره زمینه‌های بسط روابط تجاری دو کشور صربستان و کرواسی بحث و گفت‌وگو شود.

 


نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی با تکرار ادعاهای خود علیه برنامه هسته‌ای کشورمان، در اظهاراتی مضحک مدعی شد ایرانی‌ها نمی‌توانند شلوار جین بپوشند، پس این کشور آزاد نیست!
بنیامین نتانیاهو در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی، دیپلماسی دولت جدید ایران را «حرف پوچ» و «تلاش‌های دروغین» خواند و مدعی شد؛ ما ساده‌لوح نیستیم که این حرف‌ها را باور کنیم.
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه سخنان خود ایران را کشوری غیردموکراتیک خواند و مدعی شد در ایران آزادی وجود ندارد. وی برای اثبات ادعای خود گفت: اگر در ایران آزادی بود، مردم می‌توانستند موسیقی غربی گوش کنند و شلوار جین بپوشند!
وی با زیر سؤال بردن انتخابات کشورمان آن را نیز غیرآزاد خواند و گفت: ایرانی‌ها 700 کاندیدا داشتند اما تنها یک درصد تایید صلاحیت شدند.
نتانیاهو در ادامه مدعی شد ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی است و اگر راست می‌گوید باید همه فعالیت‌های خود را برای همیشه متوقف کند؛ آن را کاملا نابود کنید، بازی هم درنیاورید! کاملا کنارش بگذارید.
نخست‌وزیر رژیم اسرائیل در ادامه گفت ایران نیازی به غنی‌سازی اورانیوم ندارد و غنی‌سازی را نشانه هدف ایران برای ساخت سلاح اتمی عنوان کرد.
وی ترور دانشمندان هسته‌ای ایران توسط رژیم اسرائیل را یاوه خواند و از مردم ایران خواست به حکومت فشار وارد کرده و آن را ساقط کنند.
نتانیاهو مدعی شد زنان، اقلیت‌ها و مسیحیان در ایران سرکوب می‌شوند و خطاب به آمریکا گفت: شما را به خدا نگذارید دست آنها به سلاح اتمی برسد!
نخست‌وزیر رژیم کودک‌کش اسرائیل که روزانه و به طور سیستماتیک مشغول جنایت علیه کودکان و زنان و مردم فلسطین است، گریزی هم به فتنه 88 زد و ضمن ابراز حمایت از آنان، گستاخانه از زبان مردم ایران! خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شد.

 


در مدت کمتر از 60 روز بالغ بر 70 عزل و نصب در نهاد ریاست جمهوری صورت گرفته و این رکوردی جدید برای دولت یازدهم است.
به گزارش مشرق، مقایسه تغییرات مدیریتی در سطح دستگاه‌های مختلف دولتی، نشان می‌دهد نهاد ریاست جمهوری (با احتساب آن دسته از معاونت‌های رئیس‌جمهور که جزو مجموعه نهاد محسوب می‌شوند) با بیشترین تعداد عزل و نصب مواجه بوده است.
اولین انتصاب دولت یازدهم که ساعاتی پس از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور صورت گرفت، انتصاب محمد نهاوندیان به ریاست دفتر روحانی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری بود که به عنوان اولین تغییر در نهاد ریاست‌جمهوری هم محسوب می‌شود.
از آن پس تاکنون که حدود دو ماه می‌گذرد نزدیک به 70 عزل و نصب در مجموعه دستگاه‌های مرتبط با نهاد ریاست جمهوری در سطوح مدیریتی رخ داده است.
برکناری بسیاری از مدیران ستادی نهاد ریاست جمهوری این سوال را ایجاد کرده که آیا هیچ یک از این مدیران، فاقد کفایت لازم برای تداوم خدمت نبودند و آیا مدیران جدید از تجربه و تخصص برتری نسبت به قبلی‌ها برخوردارند؟ پاسخ این سوالات با توجه به مواردی همچون انتصاب همزمان خواهرزاده آقای روحانی به سه منصب مهم در نهاد ریاست جمهوری یا انتصاب اکبر ترکان به بیش از 5 منصب در داخل نهاد و چند پست دیگر در خارج از نهاد، روشن می‌شود.
به گزارش مشرق، همچنین 61 جابه‌جایی در میان مدیران مختلف وزارت نفت و 52 انتصاب جدید در وزارت بهداشت، 38 جابه‌جایی در سطح مدیران وزارت اقتصاد، 29 عزل و نصب در وزارت صنایع و بالغ بر 20 تغییر مدیران در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفته است.
در همین حال خبرگزاری تسنیم از دست کم 460 برکناری و انتصاب جدید در سطوح مختلف مدیران دستگاه‌های مختلف خبر داد. این در حالی است که هر یک از مدیران جدید معمولاً خود دهها مدیر رده پایین‌تر را تغییر می‌دهند.
هنوز 3 ماه از سخنان رئیس‌جمهور در جمع خبرنگاران رسانه‌ها نگذشته که در پاسخ به اعتراض یک خبرنگار درباره برکناری مدیران قبلی گفت من با کلید آمده‌ام و نه داس.
بعدها مدیر مسئول کیهان در این باره به طنز نوشت ظاهرا کلید مورد نظر رئیس‌جمهور سوئیچ بولدوزر بوده است!

 


در پی تعطیلی سازمان‌ها و مراکز دولتی در آمریکا، برخی از کارمندان تلویزیون «صدای آمریکا» که منابع مالی آن مستقیما توسط کاخ سفید تامین می‌شود نیز به ناچار به مرخصی رفته‌اند. در این رابطه «حمیده آرمیده» و «سارا دهقان» خبر داده‌اند که تا اعلام بازگشایی دولت، برنامه‌ای در صدای آمریکا نخواهند داشت و تا آن موقع به اجبار به مرخصی خواهند رفت!
مرخصی اجباری برخی از کارمندان صدای آمریکا در حالی است که سایت رسمی «صدای آمریکا» اعلام کرده است که این رسانه علی‌رغم تعطیلی دولت آمریکا همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد! ادامه فعالیت تلویزیون صدای آمریکا در حالی است که بر پایه نتایج یک نظرسنجی که در خصوص برخی از رسانه‌های پارسی‌زبان برون‌مرز صورت گرفته، بخش فارسی صدای آمریکا وابسته به دولت ایالات متحده آمریکا با بودجه سالیانه 23 میلیون دلار تنها کمتر از پنج درصد مخاطب را جذب کرده است، همچنین نتایج نظرسنجی دیگری که از سوی موسسه «اینترمدیا» وابسته به شورای سیاست‌گذاری رسانه‌های دولتی آمریکا (بی.بی.جی/BBG) در سال 2011 انجام گرفته حکایت از کاهش مخاطبان این رسانه دارد؛ در هر دو نظرسنجی، بینندگان بخش فارسی صدای آمریکا حدود پنج درصد اعلام شده است.
رادیو فردا وابسته به دولت ایالات متحده آمریکا نیز با بودجه 12 میلیون دلاری، تنها یک دهم درصد مخاطبان را به خود اختصاص داده است (یعنی از تعداد کارکنان آن رسانه نیز کمتر). آمارها نشان می‌دهد که این رسانه نیز در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد.
بخش‌های بزرگی از زیرمجموعه دولت فدرال از روز سه‌شنبه گذشته تعطیل شده‌اند. لیست‌های بلندبالایی از مراکز و نهادهای تعطیل ارائه شده است. تحقیقات و ارائه مشاوره در مراکز درمانی، ارائه وام‌های مسکن، بخش ارائه خدمات مهاجرت، رسیدگی به تعداد زیادی از پرونده‌های قضایی، صدها موزه و پارک ملی، مراکز نظارتی، نهادهای نظارت مالی، ارائه خدمات صدور ویزا و گذرنامه و مراکز خدمات بازنشستگی تنها برخی از مواردی است که از روز سه‌شنبه کاملا یا بخشی از آن، متوقف می‌شود.

 


باراک اوباما چند روز پس از تظاهر به نرمش و اعتمادسازی با رئیس جمهور ایران، اتهام‌پراکنی علیه برنامه هسته‌ای ایران را از سر گرفت.
وی در مصاحبه با آسوشیتدپرس به سبک مقامات رژیم صهیونیستی مدعی شد: ایران یک سال یا کمی بیشتر با رسیدن به سلاح اتمی فاصله دارد.
اوباما گفته است تخمین‌های اطلاعاتی آمریکا درباره زمان آنچه که او دستیابی ایران به سلاح اتمی می‌خواند، محافظه‌کارانه‌تر از تخمین مقام‌های اسرائیلی است که این زمان را 6 ماه برآورد می‌کنند.
برخلاف این ادعا، گزارش‌های 16 نهاد اطلاعاتی آمریکا از سال 2007 به بعد حاکی از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است. به همین دلیل اوباما حاضر نشد درباره ادعای «تخمین‌های اطلاعاتی» به گزارش یا مرکز اطلاعاتی خاصی استناد کند. اما نکته مهم‌تر شکل و شمایل اعتمادسازی! دولت آمریکا و آب کردن یخ‌های بی‌اعتمادی در روابط دوجانبه است. او ابتدا در ملاقات با نتانیاهو مدعی شد همه گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی درباره ایران روی میز است و اکنون بی‌هیچ متدی و صرفاً برای خوشایند صهیونیست‌ها ادعا می‌کند ایران یک سال تا تولید بمب اتمی فاصله دارد.
پیش از این جو بایدن معاون اوباما با تأکید بر حمایت همه‌جانبه اوباما از رژیم صهیونیستی گفته بود: هیچ یک از رؤسای جمهور آمریکا به اندازه اوباما به اسرائیل خدمت نکرده است. اگر اسرائیل وجود نداشت آمریکا برای حمایت از منافع خود ناچار بود اسرائیل را ایجاد کند.

 


«برخی کارشناسان آمریکایی معتقدند بازی پلیس خوب و پلیس بد در میان دولت و کنگره این کشور علیه ایران در جریان است.»
روزنامه لس‌آنجلس تایمز با بیان اینکه کنگره آمریکا هیچ علاقه‌ای به کاهش تحریم‌های ضد ایرانی ندارد نوشت: کاخ سفید در مذاکراتی که قرار است نیمه اکتبر در ژنو برگزار شود، باید با دو چالش مهم مواجه شود؛ زبان فریبنده در قبال تهران تا غنی‌سازی اورانیوم و دیگر فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کند و کسب حمایت از کنگره‌ای که در مورد لغو تحریم‌های ایران تردید دارد. در دوره‌ای که کنگره تقریباً در مورد تمام مسائل موجود دچار دودستگی شده، تمایل به ضربه زدن به ایران تقریباً در کپیتال هیل (ساختمان کنگره) امری فراگیر است که محافظه‌کاران تی‌پارتی از جمله سناتور تد کروز و لیبرال‌هایی مانند نانسی پلوسی را متحد کرده است.
لس‌آنجلس تایمز با بیان اینکه فقط کنگره می‌تواند تحریم‌هایی را که بر ایران تحمیل کرده لغو کند، افزود: اگر قانون‌گذاران باور داشته باشند که کاخ سفید در حال اعطای امتیازات زیادی به ایران است، می‌توانند هرگونه توافقی میان دو طرف را نابود کنند.
اد رویس، رئيس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از نویسندگان سخت‌ترین قانون تحریمی که مجلس نمایندگان تاکنون علیه ایران به تصویب رسانده می‌گوید ما اهرم‌های بسیاری داریم.
به گزارش لس‌آنجلس تایمز «اگر سنا لایحه‌ای را که مجلس نمایندگان در ماه جولای با 400 رای موافق و 20 رای مخالف به تصویب رسید نهایی کند، این گام بزرگی جهت سفت و سخت‌تر کردن مجموع تحریم تجاری ایران خواهد بود.»
رویس مشخص کرد که هیچ اعتمادی به پیشنهادهای آشتی‌جویانی که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سفر اخیر خود به نیویورک یا تماس تلفنی 15 دقیقه‌ای وی با باراک اوباما در 27 سپتامبر ندارد. رویس در این باره گفت: «بهترین امید آنها این است که مسائل را از طریق مذاکرات کش دهند و همزمان به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه دهند.»
اوباما و روحانی هر دو خواستار امتناع از جنگ هستند و انگیزه مصالحه را دارند. دیپلمات‌ها می‌گویند یک توافق احتمالی به ایران امکان غنی‌سازی اورانیوم در سطوح پایین برای اهداف صلح‌آمیز تحت نظارت دقیق آژانس بین‌المللی انرژي اتمی، یا واردات سوخت هسته‌ای از روسیه یا دیگر کشورها را می‌دهد.
روزنامه آمریکایی افزود: برخی کارشناسان معتقدند رویکرد تهاجمی که در کپیتال هیل شکل گرفته از برخی جهات باعث ایجاد فضای پلیس خوب و پلیس بد میان کاخ سفید و کنگره می‌شود که اگر مذاکرات ژنو به مذاکرات بعدی بیانجامد، می‌تواند به اهرم بالقوه‌ای برای مقامات آمریکا تبدیل شود.
مارک دوبویتز، رئيس بنیاد دفاع از دموکراسی و یکی از هواداران سرسخت تشدید تحریم‌ها علیه ایران معتقد است مذاکره‌کنندگان آمریکا می‌توانند به ایرانیان بگویند که اگر از برنامه هسته‌ای خود عقب‌نشینی نکنید «آن آدم‌های دیوانه در هیل ممکن است کاری صورت دهند.»
لس‌آنجلس تایمز در عین حال افزود: اما کنگره می‌تواند با تصویب تحریم‌های سخت‌تر گامی افراطی بردارد و تندروهای ایران را به خشم آورد و این گشایش جدید دیپلماتیک را به مخاطره بیاندازد. برای مثال برخی قانون‌گذاران متنفذ کنگره را ترغیب می‌کنند که اگر ایران امتیازات فوری از جنبه‌های مختلف و نه فقط توسعه هسته‌ای را پیشنهاد نکند، کنگره تحریم‌های بیشتری را به تصویب برساند.
مارک استیون کرک، سناتور ایالت ایلینوی می‌گوید:‌ «تا زمانی که ایران به پیگیری توانمندی تسلیحات هسته‌ای ادامه دهد، موشک‌های بالستیک دوربرد بسازد، از تروریسم در سراسر جهان حمایت کند و حقوق ‌بشر را زیر پا بگذارد، سناتورها باید حداکثر فشار اقتصادی را به ایران وارد کنند تا فرصتی برای موفقیت دیپلماسی ایجاد شود.»
کنگره نیز اهرم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران را در اختیار دارد. تهران مایل است که بار دیگر به سیستم جهانی معاملات مالی (سوئیفت) بپیوندد تا بار دیگر جریان انتقال پول این کشور به سطح جهان آغاز شود.
لس‌آنجلس تایمز با اشاره به اینکه حتی اگر ایران اجازه بازگشت سیستم جهانی معاملات مالی (سوئیفت) را بیابد، شرکت‌های مالی ممکن است تا زمان کسب موافقت آمریکا، در معامله با ایران محتاط باشند افزود: تحریم‌های به اصطلاح ثانویه‌ای که از سوی کنگره به تصویب رسیده، شرکت‌های خارجی را که با ایران همکاری می‌کنند از مبادله تجاری با شرکت‌های آمریکایی منع می‌کند.
برخی کارشناسان می‌گویند مکانیزم سیاست آمریکا باعث می‌شود افزایش تحریم‌ها برای کنگره آسان و لغو آنها دشوار باشد. قانون‌گذارانی که به کاهش تحریم‌های اعمال شده بر یک دشمن دیرین رای داده‌اند ممکن است چندی بعد به دلیل ضعف در دفاع ملی مورد حمله قرار بگیرند.

 


عناصر اپوزیسیون معتقدند هاشمی با تحریف نظرات حضرت امام‌خمینی(ره) نقش یک سنگرشکن را ایفا می‌کند!
رادیو فردا در میزگردی به بررسی این سوال پرداخت که آیا آیت‌الله خمینی آن‌گونه که هاشمی رفسنجانی می‌گوید قائل به حذف شعار مرگ بر آمریکا بوده و آیا واقعا هاشمی چنین چیزی را از آیت‌الله خمینی شنیده؟ حسن شریعتمداری از اعضای گروهک حزب خلق مسلمان و از مرتبطین با لانه جاسوسی سابق آمریکا در پاسخ گفت؛ به نظر نمی‌آید که آقای خمینی این رویه‌ای که هاشمی رفسنجانی امروز می‌خواهد به او نسبت بدهد را واقعا در آن دوران نمایندگی می‌کرده است. او تندتر از همه جناح‌ها درباره آمریکا سخن می‌گفت و از آنها جلوتر بود.
او ادامه داد: اما امروز هاشمی رفسنجانی برای حذف شعار مرگ بر آمریکا کمک می‌کند. با این وجود احساس او این است که وی به تنهایی جرأت چنین کار اساسی را ندارد.
همچنین مهدوی آزاد از روزنامه‌نگاران فراری به رادیو فردا گفت که هاشمی نقش سنگرشکن و صف‌شکن را ایفا می‌کند. هم مواضع اخیر هاشمی در مورد سوریه، هم حرف‌‌های او در مورد آزادی شبکه‌های اجتماعی مثل «فیس بوک»، هم در مورد اینکه ما کاسه داغ‌تر از آش نیستیم به نسبت اسرائیل و هم حرف‌های او درباره رابطه با آمریکا در واقع در همین راستاست.

 


بانهایت تاسف باخبر شدیم همکارمان آقای بهنام اکبری در غم از دست دادن یکی از نزدیکان خود به سوگ نشسته است ضمن تسلیت به ایشان برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگان بردباری آرزومندیم.

 


صفحه (10)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10