(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10


پنجشنبه 07 آذر 1392 - شماره 20651

صفحه (10)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
داستان راستان در ایستگاه ژنو(یادداشت روز)
کیهان و خوانندگان
پس چندتا ؟!(گفت و شنود)
رئیس قوه قضائیه:حیات و ممات کشور را نباید به توافقنامه ژنو گره زد
نماینده روسیه در سازمان ملل:ایران باید در مذاکرات صلح سوریه حضور داشته باشد
دیدار هیئت ایرانی و آمانو برای اجرای توافق هسته‌ای ژنو
درخواست کاخ سفید از ایران برای یک ادعا!
نماینده ایران معاون کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل شد
گزارش100 روزه دولت بود یا تبلیغات قبل از انتخابات؟!(خبر ویژه)
شرط همیشگی حمایت رهبر انقلاب از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای(خبر ویژه)
نقیض‌گویی فتنه‌گران درباره بیانیه تهران و توافق ژنو(خبر ویژه)
با این نبوغ شما را ندزدند!(خبر ویژه)
 


1- افسانه نیست، متن تاریخ است. در شهر غوغایی شد وقتی خبر آمد دشمن چند برابر جمعیت مسلمانان سپاه فراهم کرده و تا چند وقت دیگر به مدینه می‌رسد. انگار زلزله آمده باشد .نه انگار، که حتماً زلزله آمده بود. شهر به هم ریخت از این خبر بد. تا دیروز همه در یک صف بودند و امیدوار قطعی به پیروزی. اما گویا ورق برگشته بود. به زودی قرار بود مدینه به محاصره دشمن بیفتد و از بالا و پایین شهر هجوم بیاورند. عجب مخمصه‌ای، گویا هیچ راه خلاصی متصور نبود. نبود که گروهی گفتند ای مردم یثرب اینجا، جای شما نیست، پس برگردید و به خانه‌های خود پناه ببرید.یک چاره مانده بود؛ کندن خندق در بخشی از اطراف شهر برای مهار تاخت و تاز دشمن... که آن هم پهلوان دشمن نامردی نکرد و از همان خندق عبور کرد و عربده کشید. «کجاست قهرمان شما که او را بکشم و به بهشت برود. یا او مرا بکشد و به ادعای شما به جهنم بروم»!
2- هنوز سپاه دشمن نرسیده بود اما رعب آن پیشاپیش تاخته بود. تاریخ می‌گوید مسلمانان با سختی تمام مشغول حفر خندق بودند که به سنگی بزرگ رسیدند و هر چه کردند نتوانستند آن را از سر راه بردارند. تاریخ می‌گوید به پیامبر اعظم(ص) خبر دادند و حضرت خود آمد و کلنگ را گرفت و ضربتی به سنگ زد. از این ضربت برقی جهید و قسمتی از سنگ متلاشی شد. رسول خدا(ص) تکبیر گفت و جمعیت به تأسی الله‌اکبر گفتند. پیامبر ضربت دوم را زد، برقی دیگر از سنگ برخاست، حضرت تکبیر گفت و حاضران هم. ضربت سوم که فرود آمد، باقی‌مانده سنگ متلاشی شد و جمعیت برای بار سوم به تأسی از پیامبر خدا تکبیر گفتند. تاریخ می‌گوید سلمان از ماجرای تکبیرها پرسید و پیامبر فرمود در میان برق اول، سرزمین حیره و قصرهای پادشاهان ایران را دیدم و جبرئيل بشارت داد که امت من بر آنها پیروز می‌شوند. در ضربت و جرقه دوم قصرهای شام و روم را دیدم و بشارت پیروزی را شنیدم و در ضربت سوم و برق برخاسته از آن، قصرهای صنعا و یمن را مشاهده کردم. جبرئیل خبر داد که امت من بر آنها پیروز خواهند شد. بشارت باد بر شما ای مسلمانان!
3- دشمن هنوز در راه بود. آنان که ایمان عاریه‌ای داشتند یا در زمره منافقین بودند، به هم نگاه کردند و زمزمه کردند که عجب سخنان عجیبی- و نعو‌ذبالله- چه حرف‌های باطلی! او از مدینه، ایران و روم و شام و یمن را می‌بیند و خبر فتح می‌دهد حال آن که اکنون در چنگال مشتی عرب گرفتار شده است؟! آیه نازل شد و اولین فاصله را میان راستان و ناراستان گذاشت. «و اذ یقول المنافقون و الذین فی قلوبهم مرض ما وعدنا الله و رسوله الا غروراً. و آن هنگام که منافقان و بیماردلان می‌گفتند خدا و فرستاده او وعده‌ای جز دروغ و فریب به ما ندادند.» وقتی فشار دشمن شدت گرفت، گویا قیامت بر پا شد. «و اخرجت الارض اثقالها». هر کس در زمینه و سینه خود هر چه داشت، بیرون ریخت. چند آیه بعد در سوره احزاب می‌فرماید «هنگامی که مؤمنان لشکر احزاب را دیدند گفتند این همان وعده خدا و فرستاده اوست. و خدا و فرستاده او راست گفتند و این ماجرا جز بر ایمان و تسلیم آنها نیفزود. من المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه ...
4- تاریخ می‌گوید آنجا که در برابر عربده پهلوان دشمن هر کس خود را پشت دیگری می‌کشید و پنهان می‌کرد، علی(ع) پسر ابوطالب برخاست و به پیامبر(ص) عرض کرد من به مصاف او می‌روم. تاریخ انکار ندارد. با ضربت علی(ع)- که برتر از عبادت جن و انس لقب گرفت- ورق برگشت و نصرت الهی نازل شد. رسول خدا(ص) در آن هنگامه بیش از همه برای علی نگران بود... آن جنگ با همه تلخی‌هایش به سرنوشتی شیرین انجامید، اگر چه حکایت مردی و نامردی، ایستادگی یا جا زدن و خالی کردن میدان سرلوحه داستان جنگ احزاب شد. عار و افتخارهای این جنگ برای همیشه در سینه تاریخ ماند. قریب 30 سال بعد امیرمؤمنان فرمود خداوند چون صدق ما را دید، نصرت و پیروزی خود را بر ما نازل فرمود و نکبت و خواری را بر دشمنان فرو فرستاد. و فرمود من هنگامی برای اقامه امر خدا برخاستم که دیگران فشل شده بودند
5- گروهی برای مذاکرات ژنو عزا گرفته‌اند که ترکمانچای امضا شد و جام زهر بود و گروهی دیگر چنان ذوق‌زده و شادمان که گویا- و می‌گویند!- بزرگ‌ترین توافق قرن امضا شده و بزرگ‌ترین پیروزی تاریخ 34 ساله به دست آمده است.باید جشن گرفت یا عزادار بود؟ مقتدای انقلاب که از همه ما غیورترند، 12آبان در جمع دانشجویان با اطمینان و آرامش تمام فرمودند باذن‌الله از مذاکرات ضرری نمی‌کنیم. این سخن و باور، نه اینکه متعلق به اقتدار امروز انقلاب و نظام باشد؛ 10 سال پیش که شرق و غرب ایران در محاصره مهاجمان بی‌سر و پا بود و در مجلس جماعتی دون‌شأن ملت ایران نامه سر کشیدن جام تسلیم را می‌نوشتند، مقتدای انقلاب در همان حال و هوا در دیدار با نمایندگان مجلس به این آیت‌الهی استناد کردند که «هو الذی انزل السکینه فی قلوب المؤمنین لیزدادوا ایماناً مع ایمانهم و لله جنود‌السماوات والارض.»
نه اینکه عارضه رنج بار نفاق برخی خواص را فراموش کنیم یا از هزینه‌های بزرگی که آن روز به ملت و کشور تحمیل کردند غافل شویم. نه، جبریتی در کار نیست که باید در مسیر حرکت با بیشترین هزینه پیش رفت. اگر ایمان و تقوا ره توشه مسیر کاروان یک ملت شود، حتماً با حداقل هزینه می‌توان بیشترین پیروزی‌ها را داشت. اما سخن این است که مؤمن، رشیدتر و استوارتر از این حرف‌هاست که به اندک بالا و پایین شدنی، دچار سردی و گرمی شود، چنان که انسان‌های عادی دچار می‌شوند و خود را در هر دو صورت هزینه دادن یا دستاورد گم می‌کنند. ما در همین 10 سال با همه دشواری‌ها و دشمنی‌ها و کج‌تابی‌ها و کم گذاشتن‌ها و جفاها و کم فروشی‌ها و بی‌وفایی‌ها، پیش آمده‌ایم و راه و مقصد را با همه تندبادها گم نکرده‌ایم. توافق موقت و 6 ماهه ژنو نیز با همه اهمیت برای ما صرفاً یک ایستگاه در یک مسیر و روند پیش‌بینی شده به سوی مقصد است و نه بیشتر، چندان که برخی تصور یا القا می‌کنند. نه اولین توافق ما با غرب است و نه احتمالاً آخرین آن. می‌شود به این توافق نیز از نگاه فنی و حقوقی و سیاسی نمره داد و اجزاء آن را ارزیابی کرد. اما هر چه باشد، مقصد نیست.
6- خطاست و خطای راهبردی مهمی هم هست که نقشه غرب آسیا (خاورمیانه سابق) و موقعیت ایران از پشت عینک محدود مذاکرات ژنو دیده شود. این مذاکرات با همه اهمیت قطعه‌ای از پازل بزرگ مصاف با جبهه استکبار است. بخشی از یک جبهه است و نه چهار سوق بازار معامله. نباید خواب رفت یا اجازه داد دشمن و هم‌زبانان او مردم را خواب کنند که بله، سوءتفاهمی بود با غرب که برطرف شد و دوره آشتی‌کنان است و تابوی مذاکره با آمریکا و خط مقاومت با هم شکست و بادا بادا مبارک بادا! و از مخمصه درآمده‌ایم و به ماه عسل رسیده‌ایم و از این تعابیر که متأسفانه در ادبیات برخی سیاسیون نیز دیده می‌شود؛ نظیر مصاحبه‌ای که یکی از همین چهره‌ها با روزنامه فایننشال تایمز کرد. خودمان را گول نزنیم که آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها تا حالا تندرو بودند و حالا میانه‌روهایی در بین آنها پیدا شده‌اند که اهل تعاملند، یا بدتر؛ آنها اهل تعامل و معامله بودند و این طرف آمادگی تعامل نبود. کسی که در میانه میدان جنگ بخوابد، دشمن تایم‌اوت استراحت به او نمی‌دهد هیچ، که شبیخون هم می‌زند. درست مانند کاری که در فتنه سال 88 با استفاده از خواب‌زدگی یا در خودماندگی برخی نخبگان ما کردند یا شبیخون اقتصادی که 2 سال بعد در روز روشن سامان دادند اما برخی مسئولان دولتی و حریفان انتخاباتی و سیاسی آنها چنان سرگرم لجبازی و گریبانگیری با هم بودند که فقط بر جرئت هجوم خصم افزودند.
7- از دولت جمهوری اسلامی که خط مقدم نبرد است باید پشتیبانی همه‌جانبه کرد، چه محمود احمدی‌نژاد در راس آن باشد و چه حسن روحانی. توافقی که دولت پای آن می‌رود چه بیانیه تهران در سال 89 باشد و چه بیانیه ژنو در سال 92، پای آن باید به مثابه یک جبهه منسجم ایستاد. البته لابد حق دارد مشاور خارج‌نشین آقای کروبی از برخی دوستان خود بپرسد که چطور بیانیه 3 سال پیش، ترکمانچای بود که به مراتب‌ بهتر از توافق ژنو بود و حالا این بیانیه شده، توافق و پیروزی بزرگ قرن؟! فراوان از این سوال می‌توان پیش کشید و پرسید اما باید افق‌هایی دورتر و مصالحی عالی‌تر را در کانون توجه داشت. ارم ببصرک اقصی القوم. نهایت جبهه دشمن را ببین! همه موظفند از نگاه‌های نوک دماغی، قبیله‌ای، انتخاباتی، حزبی و جناحی بپرهیزند. اگر یک ملتیم که هستیم، هنر نیست از صلح با جهان غرب سخن گفتن و در داخل رقابت‌های انتخاباتی را به صف‌بندی اعتدالیون و افراطیون تبدیل کردن و سپس همین نگاه مغشوش را به پس از انتخابات سرایت دادن و در آتش اختلاف، هیزم افکندن.
هنر نیست پیشینیان خود را سیاهی مطلق نمایاندن و انصاف در قضاوت به خرج ندادن. هنر نیست نگاه آدام اسمیتی- که در اقتصاد سرمایه‌دار غرب شکست خورد- به فرهنگ یک کشور داشتن. تا کی قرار است هر صاحب منصبی با تخطئه مدیر قبلی، خود را ثابت کند؟ انصاف را اگر گم نکنیم، جا دارد وقتی بی‌تدبیری‌ها و کج‌رفتاری‌های آخر کار یک دولتمرد را- به حق و به جا- نقد می‌کنیم و تورم 40 درصدی را رکورد سی و چهار سال گذشته معرفی می‌کنیم، منصفانه بگوییم رکورد اصلی تورم مربوط به دولت دیگری در سال 74 بود که اتفاقا آن دولت درگیر تحریم‌های ظالمانه دشمن نبود و بدون تحریم، رکورد 49 درصدی را برجای گذاشت و حالا شاکله آن دولت، شاکله دولت ما هم هست. البته انصاف این است که توقع نداشته باشیم دولتی در 100 روزگی، تغییر و تحول اساسی مثلا در حوزه بهبود وضعیت اقتصادی ایجاد کند... این قصه ملال‌آور می‌شود و کاش افق نگاه تک تک ما به جایی برسد که این نزاع‌های حیدری- نعمتی را به سر آوریم و نگاه ملت را از دشمن اصلی منحرف نکنیم.
8- داستان راستان، فراز و نشیب پیدا کرد. قلم اگر بخواهد به اصل داستان برگردد و حق مطلب را ادا کند، نمی‌تواند از گمنامان عزت‌آفرین یاد نکند. مولا و مقتدای ما درباره یکی از همین گمنامان نام‌آور- مرحوم عبدالله والی- فرمود مجاهدت‌های امثال این مرحوم در گمنامی و بدون تابلو و سروصدا و تبلیغات، مانند بتون و سیمان در بنای جمهوری اسلامی تزریق می‌شود و آن را محکم می‌کند. در همین ماه‌ها و سال‌هایی که اغلب ماها کم یا زیاد درگیر دعواهای حیدری- نعمتی بودیم، پاکباختگان راست قامتی بودند که با گمنامی به دفاع از حرم مطهر حضرت زینب سلام‌الله علیها شتافتند و با خون شریف خویش به علمدار کربلا تأسی کردند. یکی همین شهید عزیز رسول خلیلی که پیکر پاکش در گمنامی تشییع و تدفین شد اما وصیت‌نامه او هر دلی را به تب و تاب می‌اندازد. و دیگری شهید هادی باغبانی که مادر گرامی‌ وی بر سر جنازه فرزند جز همین چند جمله نگفت؛ مادرت برات بمیره... خدایا قبول کن از ما... رضایم به رضای تو!

محمد ایمانی

 


33110065 ساعت 3 تا 6 بعدازظهر
33916546 تمام ساعات شبانه‌روز
سامانه پیام کوتاه 30002323
* در هفته مبارک بسیج و به‌عنوان یک بسیجی در مورد توافق ژنو به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان خسته نباشید عرض می‌کنم چون رهبر معظم انقلاب آنها را فرزندان نظام قلمداد نمودند. همچنین به اوباما می‌گویم شما که می‌گویید تحریم، ایران اسلامی را به میز مذاکره کشانده حرف درستی نیست. حرف درست را جان کری گفت که ما با ایران اسلامی مقابله کردیم تا چند سانتریفیوژ تحقیقاتی هم نداشته باشد. اکنون ایران 19 هزار سانتریفیوژ دارد و ما با تعامل توانسته‌ایم پیشرفت را کند کنیم و همچنین هدف مذاکره را برچیدن برنامه هسته‌ای عنوان کرد. من فکر می‌کنم این کف آرزوهای اوست. اگر قدرت داشته باشد به دنبال نابودی انقلاب و قربانی کردن منافع مستضعفان برای مستکبرین است اما تا زمانی که بسیجیان ایران اسلامی فرمانبردار ولی امر باشند به کمک مستضعفین جهان این آرزوی او و همه مستکبرین به گورشان خواهد رفت.
گل‌محمد نورانی از مهدیشهر
* ضمن تبریک به مناسبت هفته بسیج، هر مسلمانی که در هر جای جهان خالصانه در خط مقدس ارزش‌های متعالی اسلامی قرار گیرد و در جهت حفظ و حراست این خط مقدس و با هدف یاری رساندن به جامعه اسلامی از هیچ کوششی دریغ نکند در حقیقت به معنای واقعی کلمه یک بسیجی است.
سلیمان بلغار
* ضمن تشکر از تیم هسته‌ای کشورمان باید قبول کنیم آنچه به دست آمده است دستاورد تلاش‌های صورت گرفته در گذشته است. اگر غنی‌سازی 20 درصد صورت نمی‌گرفت تیم فعلی هسته‌ای با کدام برگ برنده می‌توانست سر میز مذاکره حاضر شود و چانه‌زنی کند.
1667---0913
* اگر مقاومت و پایمردی ملت در دفاع از حق هسته‌ای خودش نبود امروز ابرقدرت‌ها حاضر به کنار آمدن با برنامه غنی‌سازی کشورمان نبودند. آمریکا به طور علنی اعتراف کرد ایران در شرایط تحریم 19 هزار سانتریفیوژ ساخته و در صورت ادامه فشار پیشرفت خود را ادامه می‌دهد. غرض اینکه این ایستادگی و مقاومت است که باید آن را ستود.
6091---0915
* این یک اصل واقع بینانه در عرصه داخلی و خارجی است. ما نه به اشرافیت داخلی و نه به اصلاح‌طلبان آمریکایی و نه به آمریکا و نه به اسرائیل اعتماد نداریم.
طاها
* همانطوری که کیهان پیش‌بینی می‌کرد که آمریکا و انگلیس و... قابل اعتماد نیستند مشخص شد که هنوز چیزی نشده و امضای این توافقنامه خشک نشده آمریکا و انگلیس زیر قول خود زدند. از کیهان و پیش‌بینی‌های درست آن تشکر می‌کنم و عرض می‌کنم از هیاهوی مستکبرین و حامیان داخلی‌شان هراسی نداشته باشید و به کار خود با قوت و قدرت ادامه دهید.
اصغر کردبچه
* کیهان مثل برادر دلسوزی است که نقطه ضعف‌های برادرش را صریحاً به او گوشزد می‌کند.
9570---0916
* ایران به هر قیمتی که شده باید تا آخر روی غنی‌سازی پافشاری کند چرا که منابع نفت و گاز تمام خواهد شد و اگر سوخت جایگزین مثل هسته‌ای نداشته باشیم محتاج بیگانگان خواهیم شد. باید آینده‌نگر بود.
6315---0911
* حرکات و گفتار و رفتار اصحاب فتنه درباره توافقنامه 1+5 همانند جان‌کری و وزیر خارجه خبیث انگلیس است و چیزی غیر از این انتظار نیست. همان طور که آنها نتوانستند موفقیت ایران اسلامی را در نشست تحمل کنند و هنوز متن امضای توافق خشک نشده زیر آن زده‌اند اینها نیز نتوانستند تحمل این برد را بکنند و همراهان موضوع و موافقان آن از جمله هشدارهای کیهان را مقابله با دولتیان جلوه می‌دهند و نعل وارونه می‌زنند لازم است این فتنه‌گران سری به تاریخچه و عملکرد خود بزنند تا سیه‌روی شود هر که در او غش باشد.
محمودی
* بلافاصله پس از امضای توافقنامه، اوباما در تریبون بین‌المللی اعلام کرده است که ما ایران را کنترل می‌کنیم. ایران هم باید متقابلا در یک تریبون بین‌المللی بگوید که آمریکا به هیچ وجه صلاحیت ندارد ما را کنترل کند چون در این توافقنامه موضوع کنترل یکطرفه مطرح نیست و یک توافقنامه کاملاً داوطلبانه است. با این ژستی که آمریکا الان گرفته، بعداً زیر توافق خواهد زد.
یک هموطن
* دولت ریاض وقتی عصبانیت خودش را از روند مذاکرات هسته‌ای ایران بیان می‌کند می‌گوید:‌«عربستان و اسرائیل (رژیم جعلی) واقعاً نگران این مسئله هستند.» معلوم می‌شود دولت عربستان برخلاف ادعایش، کاملاً با رژیم جعلی هماهنگ عمل می‌کنند.
علی نصیری
* آقای ظریف بعد از توافق هسته‌ای اعلام کرد آب سنگین اراک به فعالیت خود در سطح کنونی ادامه می‌دهد لطفاً اطلاع‌رسانی بفرمایند که آیا سطح فعالیت کنونی آب سنگین اراک به اندازه سطح فعالیت شش ماه قبل هست یا نه.
8985---0919
* انتظار نداشتیم از مدیر عامل پایانه‌های نفتی کشورمان اظهاراتی در مورد آتش‌سوزی در مخازن نفت و بنزین در خلیج‌فارس، مثل مرتجعین منطقه تنها به کلمه «خلیج» بسنده کند!!
عونی
* واقعا بی‌انصافی و بی‌تقوایی است که هر کسی موفقیت نسبی ما در توافق هسته‌ای را بدون ارتباط با تلاش‌های صورت گرفته در گذشته بداند و بگوید شعار دادن آسان‌تر از مذاکره است. اگر اورانیوم 20 درصد غنی شده ایران که حاصل تلاش‌های گذشته است نبود چگونه و با چه چیزی و سرمایه‌‌ای می‌خواستیم با طرف غربی به توافق برسیم؟
احمدزاده
* با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و دلسوزان نظام مبنی بر افزایش زاد و ولد در کشور و نگرانی‌های آنها از آینده کشور متاسفانه بخش دولتی به جای تشویق و تصویب قوانین لازم برای آن از اجرای قوانین حداقل موجود نیز استنکاف می‌ورزد که نمونه آن پیشنهاد تبدیل مرخصی زایمان از 9 ماه به 6 ماه است. از مجلس شورای اسلامی درخواست می‌شود علاوه بر تصویب قوانین لازم و تشویقی دولت را ملزم به اجرای آنها نماید.
یک هموطن
* یکی از دلایل کاهش جمعیت در کشورمان اشتغال یعنی به سر کار رفتن خانم‌ها می‌باشد. وقتی مادر در منزل نباشد یک فرزند هم زیاد است. ثانیا هزینه زندگی هم بالا می‌رود. از طرف دیگر چون خانم‌ها جای آقایان را در مشاغل گرفته‌اند خود به خود آمار تشکیل خانواده مشترک پایین می‌آید. مردی که بی‌کار است چگونه و با چه پولی می‌تواند ازدواج کند.
عباسی
* سایپا قرارداد فروش پراید SE را با مردم یکماه بسته اما پس از 2 ماه اعلام می‌کنند که خودرو نداریم می‌توانید پولتان را پس بگیرید یا تغییر مدل بدهید. وقتی این شرکت از وضعیت خود اطلاع دارد و می‌داند که نمی‌تواند پاسخ تقاضاهای مشتریان را بدهد چرا ناراضی تراشی می‌کند.
یک متقاضی
* از مسئولین محترم مترو درخواست می‌شود به نصب و راه‌اندازی پله برقی در ایستگاه محمدشهر اقدام نمایند. دستگاه‌های موردنیاز آماده است ولی اینکه چرا نصب نمی‌شود جای سؤال است.
کرمی و تنی چند از مسافرین مترو
* با سن 60 سال و در دورانی که باید بازنشسته باشم و نزد خانواده به استراحت بپردازم از روی اجبار و ضرورت زندگی، در عسلویه مشغول کار هستم. چون به صورت نیروی شرکتی کار می‌کنیم با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌ایم و در چند ماهه دولت یازدهم این مشکلات و موانع بیشتر شده است. از مسئولین امر درخواست رسیدگی داریم.
8455---0916
* به چه دلیل مسئولین وزارت نفت فازهای 12، 24، 22 پارس جنوبی را به حالت نیمه تعطیل رها کرده‌اند؟ به این روش می‌خواهند چند هزار شغل ایجاد کنند؟
1510---0913

 


گفت: مگر قرار نبود آقای روحانی گزارش فعالیت‌های 100 روزه دولت یازدهم را به مردم ارائه کنند؟
گفتم: نه فقط گزارش فعالیت 100 روزه بلکه قرار بود از یک گشایش اقتصادی کوتاه مدت هم خبر بدهند.
گفت: ولی به جای گزارش فعالیت 100 روزه دولت یازدهم، به اعتراض و انتقاد از دولت‌های نهم و دهم پرداختند.
گفتم: سه مجری صدا و سیما هم به جای اینکه بی‌طرف باشند در یک اقدام هماهنگ با رئیس‌جمهور در سیاه‌نمایی 8سال گذشته همخوانی می‌کردند.
گفت: دولت دهم اگرچه مخصوصا در ماههای آخر اشکالات فراوانی داشت ولی خدماتی که در مجموع انجام داده است با هیچیک از دولت‌های قبلی قابل مقایسه نیست.
گفتم: ظاهرا همه برای سیاه‌نمایی دست به دست هم داده بودند تا از موضوع اصلی و پرسش‌های اساسی طفره بروند.
گفت: چه عرض کنم؟!
گفتم: از شخصی پرسیدند دو دو تا؟ گفت؛ پس چند تا؟!

 


آیت‌الله صادق آملی لاریجانی با قدردانی از تلاش‌ها و زحمات تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تصریح کرد امیدواریم ادامه این مذاکرات نیز با تحفظ بر خطوط قرمز نظام و ایستادگی بر حقوق هسته‌ای ملت ایران دنبال شود.
رئیس قوه قضائیه در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی با بیان اینکه «چنین مذاکراتی به تلاش زیاد و کسب آمادگی فراوان از سوی مذاکره‌کنندگان نیاز داشت» افزود: جهاتی از توافق ایران و گروه 1+5 که نشان‌دهنده ایستادگی بر روی حقوق هسته‌ای ملت ایران است، جای تشکر دارد و انتظار از مذاکره‌کنندگان ایرانی که به تعبیر مقام معظم رهبری فرزندان این مرز و بوم و انقلاب هستند نیز همین بود.
رئیس دستگاه قضا با تاکید بر این که نباید «حیات و ممات کشور» را به این توافق گره زد، اظهار کرد: البته مشخص است تحریم‌ها، فی‌الجمله آثاری نسبت به وضع اقتصادی کشور داشت و امید است که توافق‌ها وضع را بهتر کند، اما کشور و ملت ما ارزش‌های حیاتی خود را به این فراز و نشیب‌ها نمی‌فروشد و نباید تصور کرد که اگر تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کرد مسیر کشور در پیگیری‌ ارزش‌های والا و اهداف مقدس جمهوری اسلامی، عوض می‌شد.
آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به این که «ملت ما با پایداری در طول سی و چند سال گذشته نشان داد که تحریم‌ها نمی‌توانند اهداف کشور را تغییر دهند» افزود: بنابراین نباید وضع طوری نشان داده شود که گویا حیات و ممات کشور منوط به این توافق‌نامه‌هاست.
آملی لاریجانی همچنین با محکوم کردن حمله انتحاری به سفارت ایران در لبنان و تسلیت شهادت رایزن فرهنگی و برخی دیگر از کارکنان کشورمان در این حادثه تروریستی، این اقدام جنایتکارانه را نتیجه همکاری صهیونیست‌ها و گروه‌های تکفیری دانست و افزود: آشکار است که صهیونیست‌ها از افق روشن انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هراسانند و گروه‌های تکفیری و سلفی به دلیل برخورداری از تفکری ارتجاعی و غیرقابل پذیرش در دنیای اسلام، از عقلانیت شیعی در هراسند.
رئیس قوه قضائیه همچنین با یادآوری جنایات گروه‌های تکفیری در عراق، سوریه، لبنان و دیگر کشورهای اسلامی تصریح کرد: تردیدی نیست که پشت پرده این ترورها، توطئه ایجاد تفرقه مذهبی در میان مسلمانان قرار دارد.
این گزارش حاکی است در جلسه دیروز مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی در خصوص آیین‌نامه اجرایی ماده 79 قانون مجازات اسلامی ادامه یافت.

 


روسیه هشدار داد که آمریکا و جامعه بین‌المللی نباید مرتکب اشتباه شوند و ایران را از مذاکرات صلح سوریه حذف کنند.
ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌.ان.ان، گفت: درباره این که ایران در اتاق باشد یا نباشد؛ به هر حال در سوریه نقش خواهد داشت، بنابراین بهتر است در اتاق حضور داشته باشد.
او گفت که گزینه دیگر این است که ایران بار دیگر از سایرین جدا شود و افزود: این اشتباه قبلا چندین بار تکرار شده است. بیایید آن را تکرار نکنیم.
نماینده روسیه در سازمان ملل با اشاره به توافقی که در پایان مذاکرات ژنو بین ایران و گروه 1+5 انجام شد، گفت: اکنون توافق هسته‌ای انجام شده است و آمریکا هم به صورت دوجانبه و هم به صورت چندجانبه با ایران تعامل داشته است. ما معتقدیم ایران باید دعوت شود ولی آمریکا مخالف است.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه تاکید کرد که کشورش برای شرکت در کنفرانس «ژنو 2» درباره درگیری‌های داخلی سوریه آماده است.
ظریف گفت: ما همواره گفته‌ایم که اگر ایران دعوت شود بدون پیش‌شرط شرکت خواهیم کرد.
نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که بان‌کی ‌مون، دبیر کل این سازمان و اخضر ابراهیمی، نماینده ارشد سازمان ملل در امور سوریه و همین‌طور کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل از شرکت داشتن ایران در کنفرانس صلح‌ سوریه حمایت می‌کنند.

 


معاون سیاسی وزیر خارجه و نماینده دائم کشورمان در آژانس با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دیدار و درباره اجرای توافق ژنو گفت وگو کردند
حمید بعید‌ی‌نژاد، مدیرکل سیاسی وزیر خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته ا‌ی کشورمان به همراه رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس عصر دیروز در وین با یوکیا آمانو دیدار کردند.
در این دیدار مدیرکل آژانس در جریان نتایج مذاکرات ایران و 1+5 قرار گرفت و درباره نظارت آژانس بر اجرای اقدامات داوطلبانه ایران در چارچوب تفاهم ژنو 3 گفت‌وگو شد.
بر اساس توافق ژنو اقدامات فنی مربوط به نظارت بر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای در چارچوب تفاهم ایران و 1+5 توسط آژانس انجام خواهد شد.
همچنین قرار است هیات ایرانی حاضر در وین، پس از دیدار با آمانو جزئیات مباحث را در دیدار با هیات کارشناسی و فنی آژانس به ریاست معاون مدیرکل در امور پادمان‌ها مطرح کند. به گزارش ایسنا دیدار هیات ایرانی با مسئولان و کارشناسان فنی آژانس در حالی صورت می‌گیرد که نشست فصلی شورای حکام از روز دوشنبه هفته جاری آغاز به کار کرده است و موضوع ایران امروز (پنج‌شنبه) در دستور کار قرار می‌گیرد.
در نشست شورای حکام توافق ایران و آژانس (برنامه اقدام مشترک)بررسی خواهد شد.

 


کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای از دولت ایران خواست به بازگشت ایمن و سلامت «رابرت لوینسون» کمک کند.
به گزارش روزنامه «گاردین» لوینسون تبعه آمریکایی و کارمند بازنشسته اف‌بی‌آی بوده که به گفته مقامات آمریکایی در مارس 2007 زمانی که برای یک سفر تجاری به ایران آمده بود، در جزیره کیش مفقود شده است. از آن زمان به جز ویدئویی که در سال 2010 و چند عکسی که در سال 2011 از وی منتشر شد، هیچ خبری از سرنوشت وی در دست نیست.
در بیانیه روز گذشته کاخ سفید آمده است: در حالی که به فصل تعطیلات نزدیک می‌شویم، بر تعهد دولت ایالات متحده برای شناسایی محل حضور آقای لوینسون و بازگرداندن وی به سلامت به خانواده، دوستان و عزیزانش، تاکید می‌کند.
این بیانیه می‌افزاید: ما از کمک شرکای بین‌المللی خود در این تحقیقات استقبال می‌کنیم و با احترام از دولت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم به تامین سلامت، رفاه و بازگشت ایمن وی کمک کند.
هنوز هیچ گروهی مسئولیت ربایش لوینسون را بر عهده نگرفته است. اف‌بی‌آی در سال 2011 اعلام کرد اطلاعاتی به دست آورده است که نشان می‌دهد این فرد در محلی در جنوب غرب آسیا احتمالاً در پاکستان یا افغانستان نگه داشته می‌شود.

 


کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل متحد، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران را به معاونت این کمیسیون انتخاب کرد.
گفتنی است: پس از ریاست موفقیت‌آمیز کشورمان بر کنفرانس خلع سلاح در ژنو در تابستان سال جاری و نیز انتخاب هیئت ایران به گزارشگری کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی در نیویورک در پاییز امسال، انتخاب ایران به معاونت کمیسیون خلع سلاح، سومین موفقیت کشورمان طی چند ماه اخیر در این حوزه محسوب می‌شود.
این کمیسیون به عنوان یکی از نهادهای مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک وظیفه بررسی موضوعات مربوط به خلع سلاح و تصویب اسناد بین‌المللی در این خصوص را به عهده دارد.
در این نشست همچنین کمیسیون خلع سلاح موضوعات دستور کار نشست آینده خود را که قرار است بهار سال 1393 برگزار شود، تصویب کرد. این موضوعات شامل خلع سلاح هسته‌ای و اعتمادسازی در زمینه سلاح‌های متعارف است.

 


مصاحبه سه‌شنبه شب رئیس‌جمهور به مناسبت صدمین روز فعالیت دولت یازدهم با ابهامات و نقدهایی مواجه شد.
یکی از ابهامات مهم که با توجه به شاکله اصلی این گفت‌وگوی 2 ساعته به چشم مخاطبان آمد این موضوع بود که اگر قرار بود محور نقد و تخطئه غلیظ دولت سابق را از این گفت‌وگو بگیرند،‌ دیگر چه چیز عمده‌ای باقی می‌ماند؟ دست کم این که سه چهارم زمان مصاحبه به تخطئه یک‌طرفه و بدون اما واگر و استثنای دولت قبلی گذشت. این سوال مضمون دیگری را در خود نهفته دارد و آن اینکه اگر قرار بود درباره دولت سابق سیاه‌نمایی محض انجام شود، آیا غیر از همین مصاحبه یکطرفه چیز دیگری هم از آب در می‌آمد؟ و یا اگر تاریخ 5 آذر 92 را از زمان مصاحبه حذف کنیم و به جای آن تاریخ 3 ماه قبل از انتخابات (مثلاً فروردین 92) بگذاریم تفاوتی در محتوا می‌کند؟!
اتفاق جالب اقدام روزنامه ایران بود که در این باره تیتر «رونمایی از 8 سال نابسامانی» را برجسته کرد، حال آنکه تصور می‌رفت حال و هوای فضای انتخاباتی جایگزین گزارش کار نشود. البته منتقدان منصف پیشاپیش معتقد بودند 100 روز با توجه به کمی زمان، موعد مناسبی برای مطالبه فعالیت‌ها و توقعات مثبت از دولت نیست اما در عین حال این ابهام وجود دارد که آیا گزارش دولت با تبلیغات ما قبل انتخاباتی اشتباه گرفته نشده و خلأ گزارشی درباره اینکه ما چه کرده‌ایم با ادبیات «قبلی‌ها چه کردند یا چه نکردند» پر نشده است؟!
موضوع دیگر عدم طرح برخی چالش‌ها و تناقضات مهم در همین دوره چند ماهه است به این معنا که برخی رفتار و گفتارها در تناقض با تبلیغات و شعارهای انتخاباتی است چنان که مثلا رئیس کل جدید بانک مرکزی برخلاف تبلیغات سیاه‌نمایانه قبل از انتخابات اعلام کرد، نمی‌گذاریم قیمت دلار پایین بیاید؛ یا موضوع لزوم مهار تورم و کاهش قیمت خودرو و یا تعابیری نظیر مهار رشد تورم که با برخی واقعیت‌ها ناسازگار است. همچنین درباره اعلام رکورد‌ 40 درصدی تورم به عنوان بالاترین تورم ‌4 دهه گذشته، این حقیقت که رکورد تورم مربوط به دولت سازندگی با 49 درصد است، کتمان شد و این در حالی است که بخشی از تورم امروز حاصل فشار تحریم‌هاست و البته سهم اصلی بی‌تدبیری و سوء مدیریت و رهاشدگی برخی امور در دولت قبلی را نباید نادیده گرفت. تخطئه مطلق در حوزه‌هایی نظیر سفرهای استانی و مسکن مهر و... نیز از نکاتی بود که نقد به دور از اعتدال و آمیخته با افراط و تفریط را تداعی می‌کرد.
یکی از عجیب‌ترین اتفاقات این مصاحبه،‌ دوز بالای خود تشکری! -به سیاق اغلب دولت‌های گذشته- است تا آن‌جا که با مساعدت یکی از مصاحبه‌کنندگان، پیروزی‌های ورزشی چند هفته اخیر والیبال و فوتبال ساحلی به پای دولت جدید نوشته شد! در حالی که وزیر ورزش دولت جدید یکی دو هفته است از مجلس رای اعتماد گرفته و طبیعتا موفقیت‌های ورزشی محصول، علمکرد چند ساله برخی فدراسیون‌ها در دولت قبلی است.
در همین حال وبسایت ندای انقلاب در بررسی مصاحبه انجام گرفته، تیتر «120 دقیقه سیاه‌نمایی به جای گزارش عملکرد 100 روزه» را برگزید و رجانیوز نوشت: «سایه سنگین جو انتخابات بر گزارش 100 روزه دولت! انتخابات 100 روز پیش تمام شد، لطفا به مردم گزارش دهید». از سوی دیگر سایت مشرق به بخش دیگری از مصاحبه دکتر روحانی پرداخته و در مطلبی با عنوان «لیبرالیسم فرهنگی؛ خطری که باید نسبت به آن هوشیار بود» می‌نویسد: اگر افکار عمومی فیلتر خوبی باشد باید برای همه کالاهایی که در بازار عرضه می‌شوند با یک منطق رفتار شود و دلیل ندارد که فیلم یا کتاب یا هر اثر دیگری را دارای منطق جداگانه بدانیم. علاوه بر این در عرصه کالاهای فرهنگی نیز در مورد مستهجن نگاری‌ها و تصاویر و فیلم‌های مستهجن نیز همین منطق غلط می‌تواند مطرح باشد. حتی در مورد مواد غذایی نیز همین استدلال به خوبی خطا و ضعف خویش را به نمایش می‌گذارد. فرض کنید که دولتی همین نظرات مطرح شده در بیان رئیس‌جمهور را در مورد مواد غذایی نیز بیان کند و بگوید بهترین فیلتر افکار عمومی است و به صراحت بیان دارد که دولت نظرش این است که هیچ فیلتری بهتر از افکار عمومی مردم نیست و وقتی یک کالا را ساختند و مردم نرفتند بخرند، و به آن سازنده بی‌اعتنا شدند، خودش می‌داند که باید چکار کند. مشخص است که این منطق ناقص و معیوب و باطل است. با این حساب باید به همه تولیدکنندگان و فروشندگان کالاهای غیربهداشتی در عرصه مواد غذایی نیز اجازه داد تا با این فیلتری که دولت تصور می‌کند بهترین فیلتر است روبرو شوند و دولت زحمت را کم کند و در کار آنها دخالت نکند.
همچنین سایت آینده آنلاین- از حامیان دولت- نوشت: برخی ژست‌های مجریان و به‌به و چه‌چه‌های آنان به جای ورود به پرسشگری حرفه‌ای، نه بازتاب مناسبی در میان مردم داشت و نه به نظر می‌رسد به سود دولت و صداوسیماست.
نویسنده معتقد است: این امر باعث شد این سوال مطرح شود که ادامه شیوه مرتضی حیدری که خودداریش از پرسشگری مقابل احمدی‌نژاد، باعث انتقاد شدید کارشناسان بود، صرف نظر از رویکرد خود او، به دولت و صداوسیما مربوط نمی‌شد.
سایت حامی دولت نوشت: آقای رئیس‌جمهور خیلی خوش‌سخن و خوش‌سیما ظاهر شد و لبخندش به دل می‌نشست. فقط به نظرم استفاده مکرر از واژه سرهنگ بدون آن که محل ارجاعش مشخص باشد، کم‌کم لوث می‌شود.
جهان نیوز نیز معتقد است: اگرچه نقد دولت گذشته نه تنها امری مذموم نیست بلکه نوع سازنده آن بسیار ضروری و لازم هم است اما کنایه‌های متعدد به دولت قبل وجهه رئیس‌جمهوری که خود را اهل اعتدال می‌داند اندکی خدشه‌دار می‌کند. رئیس‌جمهور که خود نیز روحانی است بهتر از نگارنده می‌داند که همین رفتار ممکن است پس از دوره ایشان نیز علیه ایشان به کار گرفته شود. نکته مهم در اینجا این است که این رویه مسئولان و نظایر آن، به سرعت در بین مردم الگوبرداری می‌شود و تکرار آن فرهنگ کشورمان را دچار بی‌اخلاقی‌هایی از این جنس خواهد کرد.
جهان نیوز درباره برخورد نچسب یکی از مصاحبه‌کنندگان می‌نویسد: برخورد دیشب شهیدی‌فر برای بسیاری از بینندگان تلویزیونی جای تعجب داشت. یادمان باشد به گونه‌ای عمل نکنیم که خدای نکرده تملق و چاپلوسی از عملکردمان برداشت شود. موردی که متاسفانه رشد آن در کشور، فرهنگ غنی ما را دچار انحراف خواهد کرد.

 


تشکر رهبر معظم انقلاب از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای مانند همیشه و از جمله ده سال پیش مشروط به حراست از حقوق ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمن است.
سایت رجانیوز نوشت: مهر ماه 1382 وقتی مذاکرات سعدآباد انجام شد، جمع کثیری از نیروهای انقلابی به نتیجه آن مذاکرات اعتراض داشتند، در همین حال در آن برهه رهبر معظم انقلاب در 11 آبان 1382 با تایید اقدام صورت گرفته در سعدآباد فرمودند «کاری که مسئولان کردند، کار درستی بود. با تدبیر و بدون پذیرش تسلیم و قبول حرف زور انجام شد تا توطئه‌ای که از طرف آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها علیه جمهوری اسلامی طراحی شده بود، شکسته شود. البته این آغاز قضیه است و کار تمام نشده است. اگر ادامه این کار به همین روالی که تاکنون طراحی شده، ادامه پیدا کند، هیچ ایرادی ندارد؛ اما اگر قرار باشد دشمنان یا مراکز قدرت، فزون‌خواهی کنند و سنگر به سنگر جلو بیایند و ما هم عقب‌نشینی کنیم، این می‌شود تسلیم، که به هیچ‌وجه درست نیست و اجازه چنین کاری هم داده نخواهد شد.»
رجانیوز با اشاره به اینکه روحانی خود نیز آن زمان در میانه‌ راه معترض روند مذاکرات شد، می‌نویسد: حسن روحانی در نامه سال 84 به البرادعی نوشت «با گذشت یک سال دیگر و با انجام بیش از یک هزار نفر روز از سخت‌ترین بازرسی‌ها، مدیر کل در بند 112 گزارش نوامبر سال 2004 خود، مجدداً تاکید کرد که «تمامی مواد هسته‌ای اعلام شده در ایران مورد حسابرسی قرار گرفته و بنابراین، چنین موادی به سوی فعالیت‌های ممنوعه منحرف نشده‌اند.» متأسفانه، در مقابل اگر نگوییم هیچ، ایران مابه‌ازای بسیار اندکی دریافت کرد و بارها اقدامات اعتمادساز خود را افزایش داد و تنها در عوض آن، با قول‌های انجام نشده و درخواست‌های بیشتر رو به‌رو شد.» (صفحه 582 کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای، خاطرات دکتر حسن روحانی)
سایت مذکور می‌افزاید: این روند منجر شد تا رهبر انقلاب در 13 دی 1386 و در جمع دانشجویان استان یزد تاکید کنند، «من همان وقت هم در جلسه مسئولین- که از تلویزیون پخش شد- گفتم اگر چنانچه بخواهند به این روند مطالبه پی‌درپی ادامه بدهند، بنده خودم وارد میدان می‌شوم؛ همین کار را هم کردم. بنده گفتم که بایستی این روند عقب‌نشینی متوقف شود و تبدیل بشود به روند پیشروی، و اولین قدمش هم باید در همان دولتی انجام بگیرد که این عقب‌نشینی در آن دولت انجام گرفته بود؛ و همین کار هم شد.»
ایشان در 3 مرداد 1391 نیز با اشاره به این مسئله فرمودند: «عقب‌نشینی‌ها آنها را گستاخ‌تر کرد، طلبکارتر کرد. یک روزی بود که مسئولین ما قانع بودند که اجازه بدهند ما 25 سانتریفیوژ در کشور داشته باشیم؛ آنها گفتند نمی‌شود! اینها قانع‌ شدند که 5 تا سانتریفیوژ داشته باشیم؛ باز هم گفتند نمی‌شود! مسئولین ما قانع شدند که 3 تا سانتریفیوژ داشته باشیم؛ باز هم گفتند نمی‌شود! امروز گزارش را شنیدید، یازده هزار سانتریفیوژ داریم! اگر ما آن عقب‌نشینی‌ها را، آن انعطاف‌ها را ادامه می‌دادیم، امروز از پیشرفت هسته‌ای که هیچ خبری نبود.»
در ادامه این تحلیل آمده است: از این رو بدیهی است در شرایط کنونی رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه رئيس جمهور، با تاکید بر «آنچه رئيس جمهور مرقوم داشته»، از فعالیت‌های تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تشکر کرده‌اند و در بخش دوم «ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها همواره باید شاخص خط مستقیم حرکت مسئولان این بخش باشد» مورد مطالبه قرار گرفته است.
نویسنده همچنان به بیانات چند روز قبل رهبر معظم انقلاب در جمع بسیجیان استناد کرد و نوشت: ایشان ضمن تاکید بر اینکه در جزئیات مذاکرات دخالتی نمی‌کنند، بر مشی عمومی خود در حمایت از دولت‌های مختلف تاکید و فرمودند: ‌«بنده اصرار دارم بر حمایت از مسئولانی که اجرای کار بر عهده‌شان است، از همه دولتها بنده حمایت می‌کنم، از مسئولان- مسئولان داخلی، مسئولان خارجی- حمایت می‌کنم و وظیفه ما است... لذا اینها به کمک احتیاج دارند، من هم کمکشان می‌کنم، حمایتشان می‌کنم؛ این یک طرف قضیه است که قطعی است. از آن طرف اصرار دارم بر تثبیت حقوق ملت ایران، از جمله مسئله حقوق هسته‌ای؛ اصرار داریم بر اینکه از حقوق ملت ایران یک قدم عقب‌نشینی نباید بشود. ما البته در جزئیات این مذاکرات مداخله نمی‌کنیم.»

 


مشاور فراری کروبی از اصلاح‌طلبان و سبزها خواست اخلاق‌مدار باشند و اگر توافق 3 سال پیش تهران را زیر سوال می‌بردند اکنون به طریق اولی توافق ژنو را زیر سوال ببرند.
مجتبی واحدی با اشاره به بیانیه سه جانبه تهران میان ایران و ترکیه و برزیل که به مبادله سوخت 5/3 درصد با سوخت 20 درصد مورد نیاز راکتور تهران اختصاص داشت و با کارشکنی آمریکا نافرجام ماند، نوشت: صدور آن بیانیه اعتراض گروهی از اصلاح‌طلبان و حامیان جنبش سبز را به دنبال داشت. آنان معتقد بودند که این نوع برخورد با یک کشور مستقل، تحقیر‌آمیز است. شدیدترین اعتراض در این مورد توسط زهرا رهنورد مطرح شد. او که به همراه موسوی بود اظهار داشت «بر تارک تمامیت ارضی ما فتح خرمشهر و آبادان می‌درخشد وقتی بیشتر درخشش این پیروزی‌ها درک خواهد شد که آن را با برخی از توافقنامه‌های امروزی مقایسه کنیم توافقنامه‌هایی که از قراردادهای ننگین ترکمنچای و گلستان بدتر است و آخرین نمونه‌اش همین معاهده هسته‌ای هفته گذشته است».
وی می‌افزاید: میرحسین موسوی نیز با عباراتی مشابه نگاه همسر خویش در خصوص بدتر دانستن بیانیه تهران از قراردادهای ننگین ترکمانچای و گلستان صحه گذاشت. دقیقا سه و نیم سال بعد از آن اظهارنظر، قراردادی در ژنو امضا شد که بی‌تردید دهها بار بدتر از بیانیه اردیبهشت 89 است.
وی در گویانیوز می‌نویسد؛ بسیاری از کسانی که آن روز با استناد به دیدگاه موسوی و رهنورد، مقاله نوشتند و از رفتار دولت احمدی‌نژاد در آن بیانیه گله کردند آزاد هستند و از این آزادی تنها برای هورا کشیدن به خاطر قرارداد فعلی، بهره می‌گیرند. مردم و دولت بنفش حق دارند هورا بکشند اما سبزها چه؟ آیا آنها در برابر وجدان، اخلاق و تاریخ می‌توانند ثابت کنند محتوای توافق اخیر بهتر از بیانیه‌ای است که آن را ننگین‌تر از ترکمانچای دانستند؟
مجتبی واحدی این را هم نوشته که «حامیان موسوی اگر مانند همراهان روحانی توافق‌نامه اخیر را یک موفقیت بزرگ می‌دانند باید دیدگاه خود نسبت به بیانیه تهران که به مراتب عزتمدارانه‌تر از توافق اخیر بود را بیان نمایند. چگونه می‌توان معاوضه اورانیوم غنی شده با سوخت مورد نیاز مراکز پزشکی هسته‌ای را ترکمانچای نامید و پذیرش ده‌ها درخواست منطقی و غیرمنطقی همان قدرت‌ها را یک پیروزی بزرگ دانست؟ آیا شرط اخلاق‌مداری آنست که هر چه توسط رقیب انجام می‌شود را به باد ناسزا بگیریم و خود، کاری را صورت دهیم که قبیح‌تر از آنست؟».

 


آقای زیباکلام که آرزو دارد آلفرد و جانسون نامیده شود و در دانشگاه‌های آمریکا تدریس کند! می‌گوید محتوای توافق ژنو برایش مهم نیست بلکه مهم این است که نگاه خصمانه ایران به آمریکا و غرب ترک برداشته است.
وی در گفت‌وگو با دویچه‌وله بی‌آن که صادقانه و دست کم بیطرفانه اذعان کند اصل خصومت مربوط به عداوت‌های کور آمریکا در 60 سال گذشته علیه ملت ایران است، گفت: اصلا جزئیات توافق ژنو مهم نیست. این که آنها گفته‌اند چه کار می‌کنند و ما گفته‌ایم چه کار می‌کنیم، آنها گفته‌اند که غنی‌سازی سه درصد را به رسمیت می‌شناسیم یا ما اعلام پیروزی ‌کنیم و بگوییم که در نتیجه مقاومت ما آنها مجبور شده‌اند و... هیچ کدام اینها مهم نیست، مهم این است که برای اولین بار، بعد از 35 سال، آن نگاه خصمانه، آن نگاه غیظ و غضب‌آلود ایران به غرب و به آمریکا، ترک برداشته است و این اتفاق مهمی است که در ژنو افتاده است.
وی می‌افزاید: بعد از توافق ژنو اصولگرایان تندرو خواهند گفت مقاومت ما باعث پیروزی شد، مقاومت ما باعث شد که غرب عقب‌نشینی کند، مقاومت ما باعث شد که آمریکایی‌ها مجبور شوند غنی‌سازی را بپذیرند و... در حالی که اصلاً دعوا بر سر غنی‌سازی نبود. اصلاً دعوا بر سر این نبود که ما چه کار داریم می‌کنیم، غربی‌ها چه می‌گویند، غربی‌ها چه می‌خواهند و... نه، بحث بر سر بی‌اعتمادی بوده است. مشکل اساسی و بنیادی غربی‌ها با فعالیت‌های هسته‌ای ما این بود که اعتماد نداشتند که ما داریم چه کار می‌کنیم. آنچه اتفاق افتاده، این است که برای اولین بار، بعد از 35 سال، غربی‌ها خیلی محتاطانه حاضر شده‌اند که به ما اعتماد کنند... حال اینکه روزنامه کیهان بگوید توی دهن زدیم، گرفتیم، مقاومت ما پاسخ داد و... به نظر من، طبیعی است که آنها این چیزها را خواهند گفت.
آقای زیباکلام اینجا نیز روشن نمی‌کند که آیا یک ملت قربانی تسلیحات کشتار جمعی (ایران) باید به دولت زورگویی مانند آمریکا که سازنده و اولین و آخرین کاربرد بمب اتمی در دنیاست اعتماد کند یا این آمریکاست که حق دارد بگوید به ملت ایران اعتماد ندارد؟!
به شوخی هم که شده باید به آقای زیباکلام گفت با این همه نبوغ که از خودتان سراغ دارید مراقب باشید شما را ندزدند و به آمریکا نبرند.
وی پیش از این ضمن یادداشتی در روزنامه شرق مدعی شد که اگر نامش به جای صادق زیباکلام، آلفرد و دیوید و جانسون و اسمیت بود و به جای ایران در دانشگاه‌های آمریکا تدریس می‌کرد آن گاه برای نظریاتش در دنیا مدال می‌دادند اما چه کند که بچه آب منگل است و در ایران تدریس می‌کند(!)
زیباکلام می‌گوید دوستان اصلاح‌طلبش به خاطر همین نظریات عجیب و غریبش به او می‌گویند باید درِ دانشکده‌ای را که در آن تدریس می‌کنی گِل گرفت.

 


صفحه (10)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10