(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


دوشنبه 7 شهریور 1390- شماره 20011

در شهر ما
عيد سعيد فطر در ديار هفت شهيد گمنام
ايران در كيهان
امام جمعه همدان: بي حجابي سرآغاز هزاران فساد در جامعه است
88 درصد مدارس مازندران يك نوبته شدند
مرمت و بهسازي كاشي مناره مسجد جامع كبير يزد
نكوداشت آيت الله 16 شهريور سال جاري برگزار مي شود
اجراي 20هزار طرح اشتغالزا براي مددجويان كميته امداد اصفهان
امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس: ولي فقيه نعمتي است كه خدا به ما عطا فرموده است
رونمايي از ترتيل صوتي قرآن كريم در تبريز
فرماندار شهرستان: معتادان كارتن خواب در كرج جمع آوري مي شوند
فعاليت 40 مؤسسه قرآني در گيلان
نشست هم انديشي رسانه ولايي در ايلام برگزار شد
ميدان امام اصفهان با محوريت شهرداري مديريت مي شود
كمك 30 ميليارد ريالي رودسري ها به سومالي
انتصابات جديد در شهرستان هادر شهر ما

نهاوند به ايستگاه مستقل آتش نشاني نياز مبرم دارد
شهرستان نهاوند با بيش از 200 هزار نفر جمعيت متأسفانه از داشتن ايستگاه آتش نشاني مستقل رنج مي برد.
اين در حالي است كه مدت هاي مديدي است كه آتش نشاني شهر در جايگاهي محصور از جهت سازماني و محيطي كه در نظارت شهرداري است، فعاليت مي كند و بعضا شاهد بوده ايم كه با وجود تلاش هاي فراوان آتش نشانان زحمت كش شهرداري، نتيجه مطلوبي ميسر نگرديده و مال و اموال مردم به خاكستر تبديل شده است.
علي رغم تلاش هاي فراوان بعضي از شهرداران قبلي اين شهر براي اخذ مجوز از سازمان آتش نشاني، تاكنون اين مهم ميسر نشده و بعضا با مشكلات عديده اي روبه روست.
جا دارد مسئولان به جاي تغيير نوع درجه براي آتش نشانان (كه در خبرهاي سراسري شنيديم) به فكر توسعه و تجهيز سازمان در اين گونه شهرها باشند؛ چرا كه شهر نهاوند از حيث رتبه بندي در موقعيت مناسبي به سر مي برد ولي از لحاظ امكانات فاقد هرگونه نياز اوليه است.
حال كه با تصميم جديد شوراي شهر يكي از اعضاي شورا به نام يارولي سيف كه قبلا نيز سابقه اين گونه مسئوليت ها را داشته با حداكثر آراء به عنوان شهردار انتخاب شده و البته تا اين لحظه حكم نامبرده صادر نشده، انتظار داريم دومين شهردار بومي بعد از شهيد طالبيان، با هماهنگي و همدلي و وحدت رويه، اين شهر جامانده از همه چيز را به سرمنزل مقصود برساند.
از جمله اميدواريم نهاوند را از ايستگاه آتش نشاني مستقل برخوردار سازد تا كارآيي آن براي مردم شهر افزايش پيدا كند.
نهاوند- خبرنگار كيهان

 عيد سعيد فطر در ديار هفت شهيد گمنام

گزارش از: حسين يزدي - خبرنگاركيهان در هفتكل
عيد سعيد فطر يكي از اعياد بزرگ مسلمانان جهان است كه در هر نقطه با آداب و رسوم خاصي جشن گرفته مي شود. اين عيد در هفتكل نيز از ديرباز آيين هاي مختص خود را داشته است كه در ذيل به بخشي از آن اشاره مي شود.
استهلال
در غروب شبي كه فردايش عيد فطر است، عده اي از مردم به پشت بام ها مي روند تا هلال ماه شوال را رويت كنند تا درصورت ديدن ماه به علماي شهر يا دفتر امام جمعه اعلام نمايند، البته اين سنت در روستا ها رنگ و بوي خاصي دارد.
قرباني
در غروب روز بيست ونهم يا سي ام ماه مبارك رمضان خانواده ها با خريدن گوسفند يا مرغ آن را به شكرانه عبادات ماه مبارك رمضان قرباني مي كنند كه در لهجه محلي به آن «خين ريزي» مي گويند.
آماده شدن جهت پذيرايي از ميهمانان
در روز آخر ماه مبارك رمضان خانوار هاي هفتكلي، با خريد اجناس موردنياز، خود را براي پذيرايي از ميهمانان عيدفطر مهيا مي كنند.
كنار گذاشتن فطريه
قبل از غروب آخرين روز ماه رمضان، فطريه افراد خانواده و كساني كه نان خور آن خانه محسوب مي شوند كنار گذاشته مي شود تا در صبح عيدفطر به مستمنداني كه قبلاً مشخص شده، پرداخت شود. به فطريه در زبان محلي مردم هفتكل «سر روزه» مي گويند.
شب عيد فطر
در اين شب امام جمعه محترم شهر در مسجد جامع با تبريك عيد سعيدفطر، همگان را براي شركت در نماز باشكوه اين عيد دعوت مي كند و مكان برگزاري آن كه توسط ستاد نمازجمعه مشخص شده را به مردم اعلام مي كند.
امتناع از مهماني رفتن
از ظهر آخرين روز ماه مبارك رمضان تا صبح عيدفطر در هفتكل مرسوم است كسي به مهماني نمي رود و اين تنها شبي از سال است كه كسي به ديد و بازديد نمي پردازد.
تبريك عيد فطر
از زمان اعلام رسمي عيدسعيد فطر از سوي دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامي ، مردم به هر طريق كه مي توانند اين عيد را به خويشاوندان، بستگان، دوستان و همسايگان خود تبريك مي گويند.
صبح عيد فطر
مردم هفتكل در اين روز پس از اقامه نماز صبح خود را براي اقامه نماز عيد سعيد فطر مهيا مي كنند و همه براي رفتن به مصلاي نماز از هم پيشي مي گيرند. در اين روز گروه گروه از مردم از خانه ها بيرون مي آيند تا به شكرانه يك ماه روزه داري و تقرب به خداوند متعال نماز عيد به جاآورند و سجده شكر نمايند.
قرائت دعاي ندبه
ساعتي قبل از برپايي نماز عيدسعيد فطر، دعاي معنوي ندبه در محل برگزاري نماز توسط مداحان اهل بيت(ع) قرائت مي شود و عده زيادي از مردم به عشق حضرت مهدي(عج) در اين آيين روحاني شركت مي كنند و در فراق مولاي خويش اشك از ديدگان جاري مي سازند و براي تعجيل در امر ظهورش دعا مي كنند.
برپايي نماز عيد
حدود دو ساعت پس از طلوع آفتاب نماز عيد سعيد فطر به امامت امام جمعه محترم شهر در محلي كه شب عيد توسط ستاد برگزاري نمازجمعه مهيا شده است با عظمت و شكوه خاصي برپا مي شود و پس از آن دو خطبه كوتاه توسط امام جمعه خوانده مي شود كه در آن مسائل روز جهان اسلام و كشور به اطلاع مردم رسانده مي شود.
توزيع نذورات
بلافاصله پس از تمام شدن خطبه ها هركس نذري دارد بين مردم توزيع مي كند كه عمدتاً شكلات، شيريني و آجيل مشكل گشاست.
صرف صبحانه
پس از اقامه نماز عيد فطر؛ در همان محل سفره بزرگي گسترانيده مي شود تا همه كساني كه در نماز شركت كرده اند صبحانه ميل كنند. اين سفره توسط خيرين تأمين هزينه مي شود.
زيارت اهل قبور
طبق يك سنت ديرين مردم هفتكل پس از اقامه نماز عيدفطر از همان مكان مستقيم به بهشت آباد مي روند تا قبور اموات را زيارت كنند.
زيارت شهدا
گلزار شهدا هم در اين روز، پذيراي عده زيادي از مردم شهر است كه براي تبريك گفتن عيد به شهدا و خانواده هايشان به آن مكان مقدس مي روند.
حضور در جوار شهداي گمنام
هرچند 7شهيد گمنام شهرستان هفتكل در طول7 سال مهماني در اين شهر شهيدپرور، مورد بي مهري مسئولان واقع شده اند و حتي يك سنگ قبر ندارند، ولي مردم قدرشناس شهر از هر فرصتي استفاده مي كنند تا به زيارت اين شهداي عزيز و مظلوم بروند كه يكي از آن روزها عيد فطر است.
ديد و بازديد
يكي از سنت هاي پسنديده در روز عيدفطر كه مورد تأكيد دين مبين اسلام نيز واقع شده صله رحم و ديد و بازديد از خويشاوندان است كه پس از عيد نوروز، يكي از روزهاي مهم ديدار با خويشاوندان عيد سعيد فطر است.
غبارروبي
بقعه مرتضي علي(ع)
اهالي روستاي چمن لاله براساس يك رسم ديرينه در روز عيد سعيدفطر به زيارت بقعه متبركه حضرت مرتضي علي(ع) در نزديكي اين روستا مي روند و اين بقعه را غبارروبي و عطرافشاني مي كنند، جوانان و اعضاي پايگاه مقاومت بسيج نيز به پاكسازي محوطه اطراف بقعه متبركه مي پردازند.
سفر به دل طبيعت
در سال هايي كه ماه رمضان در فصل هاي زمستان و بهار است مردم هفتكل پس از نماز عيدفطر به دل طبيعت مي روند و ناهار را آنجا صرف مي كنند ولي در فصل هاي گرم سال به زيارت بقاع متبركه مي روند.
آغاز زندگي مشترك
يكي از روزهايي كه جوانان هفتكل براي آغاز زندگي مشترك و پيوند زناشويي انتخاب مي كنند عيد سعيدفطر است كه در اين روز مقدس تعداد زيادي از جوانان شهر به خانه بخت مي روند.

 ايران در كيهان

آسفالت معابر عمومي
گناباد- خبرنگار كيهان: شهردار گناباد گفت: بيش از دو ميليون متر مربع از معابر عمومي اين شهر آسفالت و بهسازي شده است. مهندس بنايي افزود: 10 درصد از معابر خاكي گناباد نياز به آسفالت دارند اما با توجه قيمت قير آسفالت اين معابر از توان شهرداري خارج است. وي تصريح كرد: تا پايان امسال 22 كيلومتر معابر عمومي جديد در شهر گناباد بازگشايي مي شود.
جذب سرباز معلم
مشهد- خبرنگار كيهان: معاون پژوهش اداره كل آموزش و پرورش خراسان رضوي گفت: خراسان رضوي امسال با جذب 550 نفر سرباز معلم، بالاترين آمار را در اين رابطه در سطح كشور به خود اختصاص داد. پيشنماز با اشاره به اينكه اين افراد اغلب براي مناطق محروم استان جذب شده اند گفت: اين افراد از اول مهرماه به مدت دو سال در مدارس استان خراسان رضوي تدريس خواهند كرد.
واگذاري 50 قطعه زمين
اراك- خبرنگار كيهان: مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي استان مركزي، از واگذاري زمين به 50 واحد صنعتي، براي ساخت واحدهاي توليدي از آغاز امسال خبر داد و گفت: اين واحدهاي صنعتي در شهرستان هاي، اراك، زرنديه، دليجان، محلات و خمين ساخته مي شوند. به گفته وي با بهره برداري از واحدهاي صنعتي براي دو هزار و 700 نفر شغل ايجاد مي شود.
فعاليت موسسات قرآني
¤ در سطح استان مركزي 38 موسسه قرآني فعال هستند. اين موسسات در كنار 100 خانه قرآني روستايي امكان آموزش قرآن كريم را براي 15 هزارنفر فراهم كرده اند.
برگزاري جشن گل ريزان
زرين شهر- خبرنگار كيهان: رئيس زندان زرين شهر گفت: امسال براي چهارمين بار در ماه مبارك رمضان به منظور آزادي زندانيان جرائم غيرعمد شهرستان جشن گل ريزان برگزار شد كه با مشاركت مطلوب خيران و نيكوكاران شهرستان لنجان 670 ميليون ريال جمع آوري شد. نادري افزود: از ابتداي سال 1389 تاكنون تعداد 35 نفر از زندانيان جرائم غيرعمد در شهرستان لنجان آزاد شده اند.
برپايي مقايسه اينترنتي
شهركرد- خبرنگار كيهان: به مناسبت دهه تبيين سيره شهداي مظلوم ترور و مبارزه با نفاق، مسابقه فرهنگي اينترنتي سيماي نفاق بر روي پايگاه اطلاع رساني سپاه قمر بني هاشم(ع) استان چهارمحال و بختياري برگزار شد. اين مسابقه به منظور روشنگري در زمينه سيماي منافقين با استفاده از برگزيده بيانات رهبر معظم انقلاب برگزار شده است.
تحصيل 120 هزار دانشجو
اروميه- خبرنگار كيهان: استاندار آذربايجان غربي در مراسم افطاري با روسا و اعضاي هيئت علمي دانشگاه هاي استان گفت: در آذربايجان غربي 120 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصيل مي كنند و با برخورداري از حدود دو هزار نفر اعضاي هيئت علمي اين استان در وضعيت مطلوبي برخوردار است. جلال زاده با اشاره به دستيابي جهاد دانشگاهي آذربايجان غربي به فناوري توليد گازوئيل از جلبك تصريح كرد: اين يك دستاورد مثبت براي استان به شمار مي رود.
راه اندازي شبكه تلويزيوني شما
¤ طي مراسمي كه با حضور مسئولان محلي جزيره كيش و مديران شبكه تلويزيوني «شما» در اين جزيره برگزار شد شبكه تلويزيوني شما در كيش راه اندازي شد. در اين مراسم مدير كل صداوسيماي كيش گفت: فرستنده هاي ديجيتال تا پايان شهريور ماه نصب مي شوند.
برگزاري بازآموزي مديران
سمنان- خبرنگار كيهان: مدير حج و زيارت استان سمنان گفت: دوره بازآموزي تخصصي مديران، معاونان، مأمورين پذيرايي و عوامل اجرائي حج تمتع سال 1390 استان سمنان در مركز تربيت معلم شهيد رجائي سمنان برگزار شد. عباس اسماعيلي افزود: شركت كنندگان در اين همايش آموزش هايي همچون بهداشت روان، نظام حمل و نقل ترددي، قوانين و مقررات عربستان، امنيت در سفر، مكالمه عربي، آيين پذيرايي، آشنايي با مذاهب اسلامي و شرح وظايف را فرا گرفتند.
ساماندهي ناوگان شهر
اروميه- خبرنگار كيهان: دبير شوراي هماهنگي ترافيك آذربايجان غربي گفت: براساس دستورالعمل ساماندهي ناوگان بار شهري، وانت بارهاي شناسايي شده درون شهري در شهريور ماه ساماندهي مي شوند.
مختار فتحي پور با بيان اينكه اين طرح به مدت يكماه اجرايي خواهد شد افزود: صدور پروانه اشتغال حذف رانندگان 2 شغله از فرايند ساماندهي، نصب علائم ظاهري به صورت نوار شطرنجي و نصب آرم سازمان مربوطه به روي بدنه خودرو از جمله اقدامات در اين طرح است.
برپايي نمايشگاه كتاب
گنبدكاووس- خبرنگار كيهان: به مناسبت ماه مبارك رمضان، نخستين نمايشگاه تخصصي كتاب و وسايل سرگرمي و بازي هاي فكري كودك و نوجوان در كلاله گشايش يافت.مدير كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كلاله افزود: در اين نمايشگاه يك هزار عنوان كتاب تخصصي به همراه وسايل سرگرمي و بازي هاي فكري، ويژه كودكان و نوجوانان، عرضه و با 30 درصد تخفيف به فروش مي رسد. زينب سنچولي: گفت: اين نمايشگاه تا پايان ماه مبارك رمضان در سرسراي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان واقع در پارك امام حسين (ع) داير است.
اختصاص تسهيلات مشاغل
رشت- خبرنگار كيهان: استاندار گيلان در نشست شوراي اداري شهرستان املش با اشاره به تنظيم سند توسعه اشتغال اين استان گفت: در حال حاضر بالغ بر 380 ميليارد ريال تسهيلات براي ايجاد مشاغل خرد و 580 ميليارد ريال براي مشاغل خانگي در گيلان اختصاص يافته است. به گفته مهدي سعادتي در همين ارتباط در مجموع براي ايجاد 90 هزار فرصت شغلي در استان گيلان افزون بر 30 هزار ميليارد ريال اعتبار در نظر گرفته شده است كه زمينه پرداخت بدون مشكل اين تسهلات و بسته سياستي بانك ها اخيراً از سوي رئيس جمهور ابلاغ شد.
طرح بدنه سازي چهارباغ
اصفهان- خبرنگار كيهان: عمليات اجرايي فاز سوم طرح بدنه سازي چهارباغ اصفهان شروع شده است و تا 6 ماه آينده به بهره برداري مي رسد.
مديرعامل سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري اصفهان ضمن بيان مطلب فوق با اشاره به اجراي طرح احياي بدنه شرقي چهارباغ عباسي در 5 فاز گفت: اجراي اين طرح از جنبه هاي مختلف اعم از تاثير آن در جلب گردشگران، رونق اقتصادي و ارائه الگوي معماري ايراني اسلامي و نيز از جهت درك و هماهنگ بودن با زيباترين محور تاريخي ايران، قابل بررسي است.
انتقاد فرماندار
خوانسار- خبرنگار كيهان : فرماندار خوانسار در جلسه شوراي اداري اين شهرستان از برخورد بد برخي از مسئولين شهرستان با مردم انتقاد كرد.سيدمحمد باقر محمدي گفت: برخي از مسئولين ما هنوز معناي تكريم ارباب رجوع را درك نكرده اند و اعتقادي ندارند كه اين مسئوليت ها هيچ گاه دائمي نيست. فرماندار خوانسار گفت: حتي اگر حرف مردم و مراجعين به اين ادارات هم منطقي و قانوني نباشد مي بايست به حرف آنها توجه كرد و تا حد ممكن به آنها كمك يا راهنمائي كرد نه اينكه با برخورد تند باعث بدبيني آنها به نظام شد.

 امام جمعه همدان: بي حجابي سرآغاز هزاران فساد در جامعه است

همدان- خبرنگار كيهان:
كساني كه چادر را حجاب برتر نمي دانند از فلسفه حجاب آگاهي ندارند.
آيت الله غياث الدين طه محمدي نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه همدان با بيان اين مطلب افزود: بي حجابي و برداشتن حجاب ها، سرآغاز هزاران فتنه و فساد در جامعه است.
وي چادر را حجاب برتر در اسلام دانست و ادامه داد: چرا بايد پارچه چادر اين حجاب برتر اسلام را از كشورهاي ديگر وارد كنيم و خود سازنده آن نباشيم؟
وي پوشيدن لباس هاي تنگ و نامناسب توسط برخي زنان و دختران را باعث جذب بيشتر جنس مخالف و در نتيجه افزايش فساد دانست و اظهار داشت: لباس مبتذل و نامناسب از عريان شدن بدتر است.

 88 درصد مدارس مازندران يك نوبته شدند

ساري- خبرنگاركيهان:
مديركل آموزش و پرورش مازندران گفت: بيش از 88 درصد مدارس مازندران يك نوبته شدند.
محمدعلي اميري در گفت وگو با كيهان گفت: در حال حاضر روند يك نوبته كردن مدارس با شتاب در حال اجراست و در استان 472 مدرسه يك نوبته مشغول فعاليت هستند.وي با بيان اينكه امسال تعداد هنرستانهاي استان مازندران از 268 واحد به 326 واحد افزايش يافته است.وي با تاكيد بر اينكه براساس طرح تحول بنيادين تحصيل دانش آموزان در مدارس فني حرفه اي بايد به مرز 45درصد برسد، توسعه و تكميل ظرفيت مدارس استعدادهاي درخشان نمونه دولتي، شاهد و هيات امنايي را از اولويت هاي اداره كل آموزش و پرورش مازندران اعلام كرد.

 مرمت و بهسازي كاشي مناره مسجد جامع كبير يزد

يزد- خبرنگار كيهان:
معاون ميراث فرهنگي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد از پايان يافتن مرحله دوم عمليات مرمت و بهسازي كاشي مناره سردر ضلع شرقي مسجد جامع كبير يزد خبر داد.
نيكزاد گفت: اين عمليات شامل مرمت كتيبه معلقي بسم الله گلدسته ها، مرمت كاشي هاي معلقي ساقه گلدسته جنوبي سردر، نصب مجدد كاشي ها، تقويت ملات و زيرسازي كاشي هاي طبله كرده بوده است.
وي از ديگر اقدامات انجام شده بر روي اين بنا را جايگزين قطعات كاشي نره تخريب شده، جداسازي كاشي هاي طبله كرده، و نصب و جايگزين قطعات كاشي نره ذكر كرد.
اين مسئول افزود: مرمت و بهسازي كاشي مناره مسجد جامع يزد با اعتباري بالغ بر 342 ميليون ريال انجام شده است.

 نكوداشت آيت الله 16 شهريور سال جاري برگزار مي شود

شهركرد- خبرنگار كيهان
استاندار چهارمحال و بختياري گفت: 16 شهريور امسال مراسم نكوداشت آيت الله محمدرضا ناصري نماينده سابق ولي فقيه در استان و امام جمعه شهركرد برگزار مي شود.
علي اصغر عنابستاني در نشست خبري خود به مناسبت هفته دولت اظهار داشت: در اين مراسم اقشار مختلف مردم و مسئولان استان و نيز جمعي از بزرگان و مسئولان كشور حضور خواهند داشت.
وي تاكيد كرد: آيت الله ناصري طي ربع قرن حضور خود به عنوان نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه شهركرد خدمات بسيار شايان توجه و ماندگاري را در حوزه هاي مختلف ديني و فرهنگي و علوم قرآني و ... ارائه داده است.
استاندار در ادامه گفت و گوي خود اعلام كرد: در روزهاي آينده به اندازه يك هواپيماي كامل كمك هاي مردم استان چهارمحال و بختياري جمع آوري و براي مردم قحطي زده سومالي ارسال مي شود.

 اجراي 20هزار طرح اشتغالزا براي مددجويان كميته امداد اصفهان

كاشان- خبرنگاركيهان:
قائم مقام كميته امداد امام خميني(ره) استان اصفهان از آماده شدن و تحقق 20هزار طرح اشتغال زا براي خانواده هاي مددجويان اين نهاد در سال جاري خبر داد.
قربانعلي عباسيان در حاشيه مراسم ضيافت مهرباني ها در كاشان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اين تعداد طرح با هدف كارانگيزي و طرح هاي اشتغال زا فراهم شده است.
وي افزود: با تحقق اين اهداف همه مددجويان حتي پيرمردها و پيرزن هاي از كار افتاده نيز در قالب طرح هاي كارانگيزي فعاليت مي كنند.
وي گفت: همچنين براي جوانان مددجوي زيرپوشش كميته امداد طرح هاي توان افزايي و طرح هاي خودكفايي به مرحله اجرا مي رسد.
به گفته وي، با اجراي اين طرح در تيرماه امسال نزديك به 4 هزار خانواده توانمند شده و امسال از حمايت كميته امداد امام (ره) خارج شدند.
عباسيان، مبلغ دو ميليون تومان ارائه تسهيلات بانكي براي طرح هاي كارانگيزي، پنج ميليون تومان براي طرح هاي توان افزايي و 20ميليون تومان تسهيلات بانكي براي طرح هاي خودكفايي را از جمله اقدامات كميته امداد در راستاي اشتغال زايي مددجويان تحت پوشش ذكر كرد.
وي تصريح كرد: نزديك به 100ميليارد تومان تسهيلات اشتغال زايي به مددجويان زيرپوشش در سال جاري ارائه مي شود كه بانك ها بايد براي جذب آن همكاري و مساعدت لازم را داشته باشند.
به گفته وي نزديك به 10ميليارد تومان تسهيلات به مددجويان در سه ماهه اول سال جاري پرداخت شده كه اين ميزان تسهيلات نسبت به مدت مشابه سال قبل 2برابر افزايش داشته است.

 امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس: ولي فقيه نعمتي است كه خدا به ما عطا فرموده است

گنبدكاووس- خبرنگار كيهان:
نعمت حكومت اسلامي و نعمت ولي امر مسلمين (ولي فقيه) از نعمت هايي است كه خداوند به ما عطا فرموده است و بايد قدر اين نعمت را بدانيم و خداوند را شاكر باشيم.
آخوند نوري زاد امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس در جلسه شوراي اداري شهرستان گنبدكاووس ضمن اعلام اين مطلب، پيرامون نعمت هاي خداوند به انسان گفت. آرزوي هر فرد مؤمن و متدين اين است كه در يك حكومت اسلامي زندگي كند كه خوشبختانه اين آرزو بعد از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي به رهبري حضرت امام(ره) به تحقق پيوست و بايد قدر اين نعمت را بدانيم.
وي در مورد نعمت دوم گفت: در راس ما يك حاكم و ولي امر مسلمين، يك ولي فقيه كه به امور مسلمين اشراف كامل دارد، رهبري انديشمند، توانمند و سياستمدار وجود دارد كه از نعمت هاي ديگر خداوند است كه بايد خداوند را شاكر باشيم.
آخوند نوريزاد در مورد موج بيداري اسلامي در برخي كشورها گفت: اخيراً بيداري اسلامي كه در كشورهاي اسلامي بوجود آمده است تاكنون هيچ كدام آنچنان كه انتظار مي رفت موفق نشده اند زيرا يك حاكم و رهبر اسلامي در رأس آنها نبوده است. بنابراين قدر وجود اين نعمت (رهبر معظم انقلاب) را در كشور خود بدانيم و به نسل هاي آينده نيز انتقال دهيم.
وي تاكيد كرد: اگر توصيه ها و رهنمودهاي رهبر معظم انقلاب را به عنوان ولي امر مسلمين سر لوحه كارهاي خود قرار دهيم قطعاً ايمان داشته باشيم عزت و سربلندي از آن ما خواهد بود.
امام جمعه اهل سنت گنبدكاووس در بخش ديگري از سخنان خود گفت: نعمت بعدي نعمت اهل بيت(ع) مي باشد كه محبت اهل بيت(ع) از ضروريات ايمان يك مسلمان است. براي ايمان آوردن به خداوند متعال، رسول اكرم(ص)، قرآن كريم، لازمش آن است كه محبت اهل بيت(ع) را داشته باشيم، بنابراين محبت اهل بيت(ع) بويژه محبت حضرت علي(ع) جزو لاينفك ايمان ماست كه بايد در كليه كارهاي ديني، دنيوي و حكومتي حركتهاي حضرت امير مؤمنان را سرلوحه كارهاي خود قرار دهيم.

 رونمايي از ترتيل صوتي قرآن كريم در تبريز

تبريز- خبرنگاركيهان:
همزمان با ماه مبارك رمضان و شب هاي قدر، ترتيل صوتي قرآن كريم، در مصلي امام خميني تبريز، رونمايي شد.
«علي داننده»، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي در اين مراسم گفت: ترويج فعاليت هاي قرآني، نيازمند حمايت و همراهي نهادهاي فرهنگي است.
وي افزود: قرآن، منبع اصلي دين و چراغ راهنماي انسان ها است و بايد براي ترويج و گسترش آموزه هاي قرآني، تلاش كرد.
«داننده» تصريح كرد: در آينده نزديك، از ترتيل صوتي و تصويري كامل قرآن كريم، رونمايي خواهد شد.
شايان ذكر است: ترتيل صوتي قرآن كريم كه رونمايي شد با صداي «محمدصادق زارعان» بوده و در ادامه مراسم، جزء بيستم قرآن كريم توسط اين قاري ممتاز قرائت شد.

 فرماندار شهرستان: معتادان كارتن خواب در كرج جمع آوري مي شوند

كرج- خبرنگار كيهان:
فرماندار كرج از جمع آوري معتادان كارتن خواب اين شهرستان خبر داد.
مهدي ايران نژاد در جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر شهرستان كرج اظهار داشت، اين افراد با فعال شدن مركز بازپروري معتادان شهرستان كه قرارداد آن توسط استاندار البرز به امضا رسيده است، جمع آوري و ساماندهي مي شوند.
وي افزود: تهيه و تدوين نقشه راه براي مقابله و پيشگيري با پديده شوم اعتياد از جمله اقداماتي است كه مي تواند شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر شهرستان را براي اجراي برنامه هاي مختلف ياري دهد.
وي با تاكيد بر لزوم اقدامات آموزشي براي پيشبرد اهداف شورا گفت: ضرورت توجه به مباحث آموزش براي اولياي دانش آموزان و همچنين برگزاري دوره هاي آموزشي براي دانش آموزان مقاطع مختلف گامي بسيار مهم در راستاي مبارزه با پديده اعتياد به شمار مي رود.

 فعاليت 40 مؤسسه قرآني در گيلان

رشت- خبرنگار كيهان:
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي گيلان از فعاليت 40 مؤسسه و 16انجمن قرآني در ادارات ارشاد شهرستانهاي اين استان خبرداد.
منصور ايماني در حاشيه برگزاري نهمين نمايشگاه قرآن كريم در رشت افزود: در همين ارتباط تاكنون 12 دوره مراسم 30 روزه با قرآن در مجتمع هاي فرهنگي ادارات ارشاد شهرستانها در رشت برگزار شده است.
وي هم چنين گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در دولتهاي نهم و دهم با تشكيل مركز توسعه و ترويج فعاليتهاي قرآني بحث جديدي در حوزه فعاليتهاي قرآني در سطح كشور آغاز كرده است.گفتني است نهمين نمايشگاه تجسمي قرآن كريم در استان گيلان در 14 غرفه با 200 اثر هنري قرآني برتر از پانزدهم رمضان در مجتمع فرهنگي هنري خاتم الانبياء رشت آغاز كه تا پايان اين ماه ادامه دارد.

 نشست هم انديشي رسانه ولايي در ايلام برگزار شد

ايلام- خبرنگار كيهان:
ديدگاه هاي نماينده رهبر معظم انقلاب در استان ايلام فصل الخطاب همه امور است.
سرپرست نمايندگي روزنامه كيهان در نشست هم انديشي رسانه ولايي در استان ايلام با بيان اين مطلب افزود: دغدغه هاي نماينده رهبري در استان در خصوص وضعيت مديريت استان دغدغه همه رسانه هاي ولايي است .
عباس خزلي اظهار داشت: آيت الله لطفي در ماه هاي گذشته تذكرات زيادي در حوزه هاي مختلف به مسئولان استان ايلام داده است. اما تاكنون با سكوت مسئولان مواجه بوديم. اين سكوت چه معنايي دارد. آيا به مديران دستور سكوت داده اند يا اينكه حرفي براي گفتن ندارند؟
وي افزود: اكنون وقت آن رسيده تا مسئولان دولتي پاسخگوي مردم استان ايلام باشند. مسئولان ارشد در حوزه دولت تا كي مي خواهند نظاره گر اوضاع بي سامان اين استان باشند؟
در اين نشست مديرمسئول نشريه اميد آينده ايلام با انتقاد از مديريت اين استان گفت: تعطيلي پالايشگاه و پتروشيمي، عدم توجه به مصوبات سفر استاني رياست جمهوري به اين استان از جمله دغدغه هاي اصلي مردم استان ايلام هستند.
سردبير هفته نامه نداي زاگرس نيز در اين نشست با تذكر در خصوص ورود افكار جريان انحرافي به استان ايلام گفت: بولوتوث هاي جعلي آدم كوتوله ها گواهي بر اين مدعاست.
سيدخليل سجادي اظهار داشت: وجود آدم كوتوله ها به عنوان يكي از نشانه هاي ظهور آقا امام زمان(عج) در استان ايلام به عنوان يك انديشه انحرافي توسط عده اي مطرح شده و حتي بلوتوث آن در بين مردم با سرعت هرچه تمام تر در حال انتشار است.
در اين نشست هم سرپرست خبرگزاري ايسنا در ايلام گفت: در حال حاضر در استان ايلام 50 نشريه وجود دارد اما بايد اعتراف كرد كه در شرايط كنوني تنها كمتر از چند درصد فعاليت آنها مثبت بوده است.

 ميدان امام اصفهان با محوريت شهرداري مديريت مي شود

اصفهان -خبرنگاركيهان:
معاون خدمات شهري شهرداري اصفهان از تشكيل مديريت واحد براي حفظ و نگهداري ميدان امام اين شهربا محوريت شهرداري خبر داد و گفت: طرح هاي ساماندهي و ممنوعيت تردد خودرو در در اين ميدان با همكاري دستگاه هاي مربوطه اجرايي مي شود.
محسن رنجبر با اعلام اين خبر درحاشيه نشست مشترك مديريت شهري اصفهان با سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان و شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي كه به منظور ساماندهي اساسي و اصولي ميدان امام (ره) برگزار شد اظهار داشت: ازابتداي سال جاري شهرداري اصفهان به دليل شكايت هاي مكرر مردم با سد معبر دراين محور برخورد جدي كرد.
وي اضافه كرد: مديريت شهري اصفهان در نظر دارد با همكاري دستگاه هاي مربوطه منظر و سيماي شهري ميدان امام (ره) را به صورت شاخص ساماندهي اصولي و اساسي كنند.
معاون خدمات شهري شهرداري اصفهان از اجراي طرح ساماندهي سيستم صوت، نورپردازي و محدوديت ترافيك در ميدان امام (ره) خبر داد و افزود: ايجاد محيطي آرام، زيبا و درشان پايتخت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي در اين ميدان ضروري است.

 كمك 30 ميليارد ريالي رودسري ها به سومالي

رودسر- خبرنگار كيهان:
مردم شهرستان رودسر افزون بر 30 ميليارد ريال به قحطي زدگان سومالي كمك كردند.
رئيس جمعيت هلال احمر شهرستان رودسر با اعلام اين خبر افزود: اين ميزان كمك هاي نقدي از مكان هاي نمازجمعه در شهر رودسر و بخش هاي تابعه شهرستان و نيز يك واحد سيار جمعيت هلال احمر در مركز شهر جمع آوري شد. نادر پورمومن اضافه كرد: اين كمك هاي خيرخواهانه در راستاي تاكيدات رهبر معظم انقلاب با تلاش جمعيت هلال احمر كشور و استان براي كمك به مردم قحطي زده سومالي جمع آوري و به آن كشور ارسال شده است.

 انتصابات جديد در شهرستان ها

خرم آباد-خبرنگاركيهان: طي مراسمي دكتر تيمور سپهوند به عنوان سرپرست جديد نظارت بر نهمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي در استان لرستان معرفي شد.
بابل-خبرنگاركيهان: شهردار بابل مهندس حسين خانپور را به عنوان سرپرست جديد سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني اين شهرستان تعيين كرد.
هفتكل-خبرنگاركيهان: طي مراسمي مهندس بهزاد صالح بيگي به عنوان فرماندار جديد هفتكل منصوب شد.
گرگان-خبرنگاركيهان: طي احكام جداگانه اي از سوي استاندار گلستان سيدمحمد حسيني به عنوان مديركل دفتر امور اجتماعي و مهدي دهرويه به سمت رياست امور اتباع و مهاجرين خارجي اين استانداري منصوب شدند.
اراك- خبرنگاركيهان: براساس حكم مديريت منابع آب ايران مهندس نورالدين بازگير به سمت رياست هيئت مديره و مديرعامل شركت سهامي آب منطقه اي استان مركزي تعيين شد.
¤ مديركل سازمان تربيت بدني استان مركزي با صدور حكمي مسعود قمري را به عنوان سرپرست جديد تربيت بدني شهرستان محلات منصوب كرد.
¤ خوانسار- خبرنگاركيهان: طي مراسمي محسن اميني به عنوان سرپرست جديد اداره بازرگاني خوانسار معرفي شد.
گرگان- خبرنگاركيهان: طي حكمي ازسوي وزير كشور حاجي گلدي كر به عنوان فرماندار آق قلا منصوب شد.

 

(صفحه(12(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14