(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10


دوشنبه 07 مرداد 1392 - شماره 20554

صفحه (10)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
هدیه به خوانندگان
رهبر انقلاب در جمع دانشجویان تشریح کردند
برخورد فتنه‌گران در انتخابات 88 نانجیبانه بود
در پرتو وحی
پرورش ماهی خاویاری در رشت بدون استفاده از آب دریا و رودخانه
واکنش سپاه بیت‌المقدس به اظهارات معاون اول رئیس جمهور
تلاش رحیمی برای آزادی متهم فساد اقتصادی نشانه غیرعادی بودن موضوع است
پیرزن رضوانشهری خانه‌اش را برای فعالیت قرآنی وقف کرد
کمک 20میلیارد ریالی گیلانی‌ها به عتبات عالیات
هنرمندان مشهدی برگزیده جشنواره بین‌المللی کاریکاتور ترکیه
سالانه 50 هزار واحد پلاسما ازاستان اصفهان به اروپا صادر می‌شود
مرحله‌خاتم‌کاری‌ضریح مسلم ‌بن‌عقیل‌در شیراز آغاز شد
زیلوباف میبدی کارآفرین برتر کشور شد
کاهش بی‌سابقه سطح آب‌های زیرزمینی همدان
نیکوکاران در بندرعباس مرکز پیوند مغز استخوان می‌سازند
پرداخت 759 میلیون تومان به کتابخانه‌های عمومی اهواز
اخبار ادبی و هنری
در بین دختران نوجوان شرکت‌کننده «ترکمان» نفر دوم پنجاه‌ و چهارمین المپیاد جهانی ریاضی شد
در گفت و گوی زنده تلویزیونی صورت گرفت
ارائه گزارش عملکرد 8 ساله دولت توسط رئیس جمهور
گزارش لس‌آنجلس تایمز از تحریم‌های ضد ایرانی
اختلافات کاخ سفید و کنگره بالا گرفت
همزمان با اولین شب از لیالی قدر مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در سراسر کشور برگزار شد
   


شیخ‌الفقهاء مرحوم حاج شیخ مرتضی انصاری(ره) (در پاسخ به کسانی که مبالغی به ایشان هدیه کرده بودند تا در سختی و فقر نباشد): حیف نیست که عمری به فقر گذرانیدم، در این آخر عمر خود را غنی کنم و نام خود را از طومار فقرا محو و در آخرت از مقام آنها بازمانم.

 


حدود هزار نفر از دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی، عصر یکشنبه در نشستی صمیمانه و صریح با رهبر معظم انقلاب، به بیان دیدگاههای جامعه دانشجویی و تبادل نظر درباره موضوعات مختلف علمی، دانشگاهی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی پرداختند. در این دیدار که از ساعت 5 بعداز‌ظهر آغاز شد و تا نماز مغرب و عشا ادامه یافت 12 نفر از نمایندگان تشکلها و انجمن‌های دانشجویی، مسائل مورد نظر، خواسته ها و مواضع خود را بیان کردند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز ضمن پاسخگویی و بیان برخی نکات درباره مسائل مطرح شده، به تبیین نسبت آرمانها با واقعیتها، وظایف جامعه دانشجویی و راههای ایجاد و افزایش نشاط و تحرک حقیقی در دانشگاهها پرداختند.
ایشان با شکرگزاری به درگاه پروردگار به خاطر دیدار با جمع با صفا، صمیمی و پرنشاط دانشجویان، مطالب بیان شده در این دیدار را غالباً پخته، سنجیده و بسیار خوب خواندند و دستگاههای مختلف را به بررسی راههای تحقق پیشنهادهای دانشجویان توصیه کردند.
رهبر انقلاب در پاسخ به دانشجویی که خواستار تبیین معنای «اعتدال» شده بود خاطرنشان کردند: رئیس جمهور منتخب که این شعار را مطرح کرده است حتماً معنا و مفهوم مورد نظر خود را درباره مقوله اعتدال بیان خواهد کرد.
حمایت و کمک به دولت
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین با اشاره به سخنان یکی دیگر از دانشجویان درباره برخورد صحیح با دولتِ رئیس‌جمهور منتخب افزودند: همچنانکه درباره همه دولتها تأکید شده است باید از این دولت نیز حمایت و به آن کمک کرد.
ایشان افزودند: برخی می گویند اگر دولت اینگونه باشد به او کمک و گرنه انتقاد می کنیم. بنده با انتقاد مخالف نیستم اما اولاً انتقاد با عیبجویی فرق دارد، ثانیاً باید ابتدا فرصت کار و تلاش و تحرک داده شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای کار قوه مجریه را واقعاً سخت و دشوار برشمردند و خاطرنشان کردند: هیچکس نیست که نقطه ضعف نداشته باشد بنابراین نباید توقعات را به قدری بالا برد که از توان منطقی اشخاص خارج باشد.
رهبر انقلاب با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن مشکلات و واقعیتهای کشور افزودند: مجموعه نیروهای فعال سیاسی، کاری و دانشگاهی دست به دست هم دهند تا کارها به فضل الهی به پیش برود.
یکی دیگر از دانشجویان از بروز کدورت در میان دانشجویان به علت اختلاف در تحلیل های سیاسی اجتماعی سخن گفته بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با تأکید بر پرهیز کامل از تبدیل اختلاف نظرها به کدورت و خصومت گفتند: جداً از دانشجویان عزیز و طرفداران سلایق گوناگون خواهش می کنم که اجازه ندهند «اختلاف نظر در تحلیل و برداشت و تفسیر»، به کینه و دشمنی بیانجامد.
ایشان در همین زمینه افزودند: به توصیه حضرت امام، مانند طلبه ها باشید که در هنگام مباحثه بسیار جدی هستند اما در بقیه اوقات رفیق و دوست و همراه یکدیگرند.
رفتار غیر نجیبانه ایستادن در برابر قانون
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مباحثی که برخی دانشجویان درباره فتنه 88 مطرح کردند افزودند: در بررسی آن حوادث تلخ، مسئله اصلی و عمده، قانون شکنی و رفتار غیر‌نجیبانه جماعتی است که در مقابل جریان قانون ایستادند و به ایران عزیز، لطمه و ضربه و خسارت وارد آوردند.
ایشان افزودند: البته در حاشیه و گوشه و کنار یک حادثه بزرگ، ممکن است مسائلی روی داده باشد که گاه یک نفر مظلوم یا ظالم واقع شود اما در هر حال نباید مسئله اصلی به‌خاطر این مسائل گم شود.
ایشان در همین زمینه این سوال اساسی را مطرح کردند که چرا و به چه دلیل مدعیان تقلب در انتخابات 88 برای مواجهه با مسئله، به خیابانها اردوکشی کردند!؟
رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: بارها و بارها این سوال را نه در مجامع عمومی بلکه به شکلی که قابل پاسخ دادن باشد مطرح کرده ایم پس چرا جواب نمی دهند، چرا عذرخواهی نمی کنند؟
لزوم عذرخواهی مدعیان تقلب
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: در جلسات خصوصی می گویند تقلبی رخ نداده بود، پس به چه علت کشور را دچار آن ضایعات کردید و به لبه پرتگاه بردید؟
ایشان با اشاره به اوضاع پرآشوب و خونین برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کردند: می دانید اگر در فتنه 88 خدا کمک نمی کرد و گروههای مردمی به جان هم می افتادند کشور به چه روز و روزگاری می افتاد؟ که البته خداوند نگذاشت و ملت هم بصیرت به خرج دادند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پاسخ به دانشجویی دیگر «شدت به خرج دادن» را به معنای جدیت و ایستادگی منطقی در بحث، قابل قبول دانستند اما تأکید کردند: اگر منظور از شدت به‌خرج دادن مخالفتِ همراه با عنف و زور باشد، کاملاً مخالفم.
رهبر انقلاب، نظر یکی دیگر از دانشجویان درباره ضرورت نظارت بر همه قوا و دستگاهها از جمله مجلس، قوه قضائیه و صدا و سیما را تأیید اما خاطرنشان کردند: چگونگی نظارت بر مجلس و دستگاه قضا، مطلب مهمی است که فعالان دانشجویی می توانند روی آن کار پخته کنند و پیشنهاد دهند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود با بیان چند سوال و پاسخ های آنها، خواستار بحث های دقیق درخصوص این موضوعات، در دانشگاهها شدند.
اولین سؤال: نسبت دانشجو و عنصر انقلابی با آرمانهای انقلاب چیست؟ رهبر انقلاب در پاسخ به این سؤال ابتدا به تبیین آرمانهای انقلاب و رابطه آنها با واقعیات جامعه پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای همچنین این نکته را متذکر شدند که دسترسی به آرمانهای انقلاب بدون نیرو و نشاط و جسارت و خط شکنی جوان ها امکان پذیر نیست.
ایشان افزودند: بر همین اساس باید نقش جوانان در تحقق آرمانهای انقلاب، جدی گرفته شود زیرا معتقدم جوانها توانایی گره گشایی دارند.
تبیین آرمانهای انقلاب اسلامی
حضرت آیت الله خامنه‌ای بعد از این مقدمه، به تبیین آرمانهای انقلاب اسلامی پرداختند و گفتند: نظام اسلامی دارای منظومه ای از آرمانها است که باید برای رسیدن به همه آنها تلاش شود اما این آرمانها دارای رتبه بندی و درجات مختلف هستند.
ایشان رسیدن به جامعه ای «عادلانه، پیشرفته و معنوی» را از آرمانهای اصلی و درجه یک نظام اسلامی دانستند و در تشریح آن، خاطرنشان کردند: جامعه عادلانه، جامعه ای است که هم مسئولان عادلانه رفتار کنند و هم مردم نسبت به یکدیگر عدالت داشته باشند، ضمن آنکه این جامعه در عرصه‌های علمی، سیاسی و تمدنی، پیشرفته و از نظر معنویت نیز سیراب باشد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دستیابی به چنین آرمانی قطعاً قابل تحقق است و تاکنون نیز در این مسیر پیشرفتهای خوبی انجام شده، افزودند: چنین جامعه‌ای برای کشورهای اسلامی و غیراسلامی الگو خواهد بود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای به برخی آرمانهای دیگر نظام اسلامی که در مراتب بعد از این آرمان اصلی قرار دارد اشاره کردند و گفتند: اقتصاد مقاومتی، سلامت در جامعه، صنعت برتر، کشاورزی برتر، تجارت همراه با رونق، علم پیشرو، نفوذ فرهنگی و سیاسی در جهان، همه در منظومه آرمانهای نظام اسلامی قرار دارند و قابل تحقق نیز هستند.
سؤال دومی که رهبر انقلاب اسلامی در جمع دانشجویان مطرح کردند عبارت بود از «نسبت آرمانها با واقعیات؟»
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: به عنوان مثال تحریم ها یک واقعیت است و از طرف دیگر پیشرفت اقتصادی یکی از آرمانهای انقلاب است اکنون سؤال این است که پیشرفت اقتصادی با واقعیتی همچون تحریم چگونه امکان پذیر است.
ایشان تأکید کردند: در موضوع نسبت آرمانگرایی با واقعیات، ما هم آرمانگرایی را کاملاً تأیید می کنیم و هم دیدن واقعیات را.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آرمانگرایی بدون دیدن واقعیات، به خیالپردازی و توهم منجر خواهد شد البته باید میان واقعیات و آنچه که تلاش می شود به‌عنوان واقعیات القاء شود، تفاوت قائل شد.
افزایش چشمگیر دانشجویان نخبه
ایشان یکی از روشهای معمول در جنگ روانی را القاء واقعیت های غیرواقعی خواندند و تأکید کردند: یکی از کارکردهای بصیرت این است که انسان واقعیات را آنطور که هست، ببیند و دچار اشتباه نشود.
رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از شگردهای جنگ روانی را بزرگنمایی بیش از حد برخی واقعیات و نادیده گرفتن واقعیات دیگر دانستند و گفتند: به‌عنوان نمونه، یکی از واقعیات این است که بخشی از نخبگان از کشور خارج می شوند اما در کنار آن، واقعیت دیگری وجود دارد که «افزایش چشمگیر دانشجویان نخبه» است، اما در تبلیغات، واقعیت اول بزرگنمایی می شود و واقعیت دوم به هیچ وجه گفته نمی شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در نتیجه گیری این بحث تأکید کردند: فعال دانشجویی آرمانخواه که واقعیات را هم می بیند، در هیچ شرایطی، چه هنگام پیروزیهای شیرین و چه هنگام هزیمت های تلخ، دچار احساس انفعال و یأس و بن بست نمی شود زیرا در آرمانخواهی صحیح و واقع بینانه، بن بست وجود ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: توقع من از دانشجویان عزیز این است که همواره و در هر شرایطی، با نگاه واقع بینانه به دنبال آرمانها باشند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای سؤال سوم خود را اینگونه مطرح کردند: «رابطه تکلیف مداری با دنبال نتیجه بودن چیست؟» ایشان در پاسخ به این سؤال به جمله معروف امام خمینی (ره) که می فرمودند: «ما به دنبال تکلیف هستیم»، اشاره کردند و افزودند: آیا این جمله بدین معنا است که امام با وجود آن سختی ها و زحماتی که سالها متحمل شده بودند، دنبال نتیجه نبودند؟ قطعاً چنین چیزی صحیح نیست.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: تکلیف گرایی صحیح آن است که انسان در راه رسیدن به نتیجه مطلوب براساس تکلیف عمل و از کارهای ضدتکلیف و نامشروع پرهیز کند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: انسانی که برای رسیدن به نتیجه براساس تکلیف عمل می کند، اگر به نتیجه مطلوب هم نرسد، احساس پشیمانی و خسارت نمی کند.
ایشان در جمع بندی این موضوع گفتند: تکلیف گرایی هیچ منافاتی با دنبال نتیجه بودن، ندارد.
شور و نشاط در محیط دانشگاه
رهبر انقلاب اسلامی سپس به موضوع «ضرورت وجود شور و نشاط در دانشگاهها» پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: این شور و نشاط باید در محیط دانشگاه و در بخش های مختلف علمی، اجتماعی و سیاسی نمود پیدا کند.
ایشان، دانشگاه را محیط جستجوگر در زمینه مسائل کلان کشور و مسائل مختلف سیاسی دانستند و افزودند: بحث و تحلیل و فهم درست مسائل مختلف داخلی و بین‌المللی یکی از راههای ایجاد شور و نشاط در دانشگاهها است.
رهبر انقلاب اسلامی، شناخت مسائل اصلی و تفکیک آنها از مسائل فرعی و سرگرم نشدن به مسائل غیراولویت دار را یکی دیگر از زمینه های شور و نشاط در دانشگاهها، بیان کردند.
ایشان خاطرنشان کردند: محیطهای دانشجویی می توانند با بحثهای پرنشاط و تحرک آفرین، مسئولان کشور را در اولویت بندی صحیح مسائل کمک کنند.
رهبر انقلاب در تبیین مصادیقی که می تواند در دانشگاهها دستمایه بحثهای حقیقی نشاط آفرین قرار گیرد به موضوع حماسه اقتصادی اشاره کردند.
ایشان افزودند: حماسه اقتصادی از جمله مسائل سرنوشت‌سازی است که دانشجویان می توانند با بررسی عمیق حدود و راهکارهای آن به پیشرفت کشور، کمک بزرگی کنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: البته حماسه اقتصادی، مسئله ای نیست که ظرف چند ماه نتیجه دهد بلکه یک حرکت بلندمدت است که باید در سال‌جاری شروع شود.
ایشان اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی را از دیگر موضوعات واقعی برشمردند که بررسی ابعاد و زوایای آنها می تواند خون تازه ای در پیکره محیطهای دانشجویی و دانشگاهی جاری سازد.
بررسی عمیق «بیداری اسلامی»
رهبر انقلاب اسلامی، با دعوت از محیطهای دانشجویی برای بررسی عمیق «بیداری اسلامی» و فراز و نشیبهای آن در کشورهای منطقه تأکید کردند: بیداری اسلامی پدیده بسیار مهمی است که با آنتی تزهای استکباری از بین نمی رود.
ایشان با اشاره به حوادث جاری در برخی کشورهای منطقه افزودند: این حوادث نشان می دهد که عمق بیداری اسلامی در این کشورها وجود دارد اما به علت اینکه مسائل خوب مدیریت نشد و ناشیگری کردند امروز اوضاع کشور بزرگ مصر، بسیار دردناک شده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: تشکلها و محیطهای دانشجویی با بحثهای عمیق درباره «روند بیداری اسلامی، خاکریز طولانی استکبار در مقابل این پدیده، اشتباهات صورت گرفته در کشورهای منطقه و مقایسه حوادث آنها با روند استقرار و استمرار جمهوری اسلامی در ایران»، به کشور و ملت خدمت خواهند کرد.
رهبر انقلاب بررسی و تبیین عمق راهبردی نظام اسلامی را از دیگر موضوعاتی دانستند که می تواند به تحرک و نشاط فکری دانشگاهها کمک کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: نگاه واقع بینانه به اوضاع منطقه نشان می دهد برخی موضوعات مایه استحکام نظام اسلامی و نشان دهنده عمق راهبردی و استراتژیک جمهوری اسلامی هستند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: هدف از سخنان صریح امام خمینی درباره هسته های انقلابی خارج از کشور، تشکیل این عمق استراتژیک بود که امروز استکبار با دستپاچگی سعی در مبارزه با آن را دارد اما بجایی نخواهد رسید.
رهبر انقلاب تلاش دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف و دشمنی میان شیعه و سنی را خاطرنشان کردند و افزودند: شیعه را در نقاط مختلف می کوبند چرا که تصور می کنند شیعیان پایگاه طبیعی جمهوری اسلامی اند اما دشمنان نمی‌دانند که در بسیاری از کشورها، برادران اهل سنت با شدت بیشتری از نظام اسلامی دفاع می کنند.
رهبر انقلاب در جمع بندی این بخش از سخنانشان خطاب به جامعه دانشجویی تأکید کردند: «مسائل سیاسی – اجتماعیِ ناظر به واقعیات زندگی» می تواند نشاط و تحرک دانشگاهها را موجب شود و نتیجه مباحث را به عنوان فرآورده های علمی در اختیار مسئولان قرار دهد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه سخنانشان، تلاش علمی را صحنه دیگری برای افزایش نشاط حقیقی در دانشگاهها دانستند.
ایشان افزودند: نیاز علمی از نیازهای اساسی و درجه یک کشور است و باید تلاش کنیم روند پیشرفتهای ده سال اخیر، بطور مضاعف ادامه یابد.
پیشرفت های علمی گره گشای مشکلات اقتصادی،سیاسی و اجتماعی
رهبر انقلاب، پیشرفت های علمی را گره‌گشای مشکلات اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی برشمردند و تأکید کردند: کار و پیشرفت علمی در دانشگاهها و در کشور باید بصورت جهادی انجام شود.
ایشان دانشجویان را به افزایش ارتباط با اساتید ارزشی و مکتبی ، گسترش روابط با «مراجع فکریِ مورد اعتماد و سالم» و تقویت مطالعات فکری فراخواندند.
در این دیدار قبل از سخنان رهبر معظم انقلاب 12 نفر از دانشجویان به نمایندگی از تشکلها و انجمن های علمی ، فرهنگی ، قرآنی و سیاسی دانشگاهها، دیدگاههای خود را درباره مسائل مختلف بیان کردند.
آقایان:
- ابوالفضل چمندی – از اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان
- سهیل عظیمی – به نمایندگی از فعالان قرآنی
- مصطفی دینی – از انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران
- احمد مداحی – نماینده بسیج دانشجویی
- محمد رضایتی – از اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل
- مهدی زینالو – از معاونت علمی ریاست جمهوری
- علی محمدزاده – نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی
- امین عباسی – نماینده تشکلهای اسلامی دانشگاه آزاداسلامی
- مصطفی صادقی فر – نماینده دفتر تحکیم وحدت
- محمدمهدی کرامتی – نخبه علمی و دانشجوی دکترا
- حمیدرضا صالحیان – نماینده گروههای جهادی دانشجویی
- و خانم فرزانه فرشید نیک – به نمایندگی از انجمن‌های علمی
دانشجویانی بودند که در این دیدار دیدگاههای خود را مطرح کردند.
محورهای اصلی سخنان نمایندگان تشکلهای دانشجویی به این شرح است:
- محکوم کردن فضاسازی برخی جریانها برای تطهیر فتنه‌گران سال 88 و حامیان آنها
- انتقاد از تلاش برخی افراد و جریانها برای زیر سؤال بردن خدمات دولت
- لزوم تبیین دقیق و روشن مقوله «اعتدال» از جانب رئیس جمهور منتخب
- ضرورت ایجاد اندیشکده های اسلامی بمنظور عملی شدن کرسی های آزاداندیشی
- وجود فضای عقلانی، علمی، پرنشاط و آزاد در دانشگاهها
- هوشیاری در قبال طرح موضوع «مذاکره با آمریکا» به بهانه لزوم حل مشکلات اقتصادی و شکستن تحریم ها
- انتقاد از نگاه نادرست، صوری و فرمایشی به کرسی‌های آزاداندیشی
- ضرورت نگاه صحیح به اسلامی کردن دانشگاهها
- ایجاد بستر لازم برای فعالیت تشکل ها و کانونهای دانشجویی با سلایق مختلف و دیدگاههای انتقادی
- پیشنهاد تشکیل دانشگاه «تربیت معلم و استاد قرآن کریم»
- نگارش دروس معارف متناسب با رشته های تحصیلی در دانشگاهها
- انتقاد از فرصت سوزی و ظلم عظیم به نظام، انقلاب و مردم در جریان فتنه 88 و محکوم کردن برخی تلاشها برای تطهیر فتنه سازان
- اهمیت تعریف چارچوبهای نظری گفتمان امام خمینی به عنوان شاخص حرکت صحیح سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی
- لزوم حفظ و تقویت فضای آرام و به دور از سیاست زدگی در دانشگاهها در جهت ادامه حرکت پرشتاب و جهش‌های علمی کشور
- گلایه از عدم حضور مسئولان در دانشگاهها
- نظارت موشکافانه، نقادانه و منصفانه جریانهای دانشجویی بر عملکرد دولت یازدهم همچون دولتهای قبلی
- ضرورت تبیین مرزهای تکلیف گرایی و نتیجه گرایی
- اهمیت پرهیز از نگاههای جناحی و سیاسی در انتخاب وزیر جدید علوم
- اثبات مجدد سلامت نظام انتخاباتی کشور در انتخابات خرداد 92 و روشن شدن دروغهای عناصر فتنه گر
- گلایه از نبود نگاه عادلانه رسانه ای نسبت به مسائل و مشکلات مناطق مختلف کشور بویژه مناطق محروم
- اهمیت نگاه جامع و متوازن به بخشهای خصوصی، تعاونی و دولتی
- استفاده از ظرفیت های تشکلهای مردمی یا همان دیپلماسی عمومی در سیاست خارجی
- انتقاد از نگاههای صوری و ویترینی برخی دستگاهها به فعالیتهای فرهنگی
- انتقاد از خودداری برخی قوا، نهادها و دستگاهها از پاسخگویی و شفاف سازی
- ضرورت توجه شورای نگهبان به تبیین شفاف ملاک‌های احراز صلاحیت
- آسیب شناسی رفتار انتخاباتی برخی جریانها و شخصیت‌ها در انتخابات ریاست جمهوری
- لزوم تدوین چارچوب های نظارت ساختار یافته بر قوا و دستگاهها
- ضرورت حاکم شدن گفتمان قانونگرایی بر تمام اجزای کشور و اجرای بدون کم و کاست قانون اساسی
- لزوم نقش دادن به مردم در جهت تحقق حماسه اقتصادی، همانند نقش آفرینی برجسته در حماسه سیاسی و اجرای دقیق اصل 44 قانون اساسی
- گلایه از برخورد تبعیض آمیز با برخی تشکل های دانشجویی، در دانشگاهها
- ضرورت تبیین مختصات فضای با نشاط در دانشگاهها به‌منظور جلوگیری از برخوردهای سلیقه ای
- لزوم بازنگری جدی در منابع ترجمه ای علوم انسانی و زمینه سازی برای تولید علم بومی
- اهمیت نوسازی ادبیات گفتمان انقلاب اسلامی بمنظور فراگیرتر شدن آن در میان قشرهای مختلف مردم
- ضرورت تدوین طرحی جامع برای تأمین و ساماندهی منابع مالی دانشگاهها
- بهره گیری از ظرفیت دانشجویی در سطوح مختلف مدیریت کشور
- توجه بیشتر به هنر اسلامی و متخصصان برخوردار از مبانی دینی در جهت عینیت یافتن سبک زندگی اسلامی
- برکات فراوان اردوهای جهادی نظیر کادرسازی و نخبه‌پروری فرهنگی
- ضرورت توجه بیشتر به روستاها و مناطق محروم
-پیشنهاد راه اندازی شبکه تلویزیونی روستا
- لزوم تشکیل نهاد صنفی و غیردولتی برای بهره مندی و حمایت از حرکتهای جهادی

 


بهتر از هزار ماه!
قرآن عظیم:
ما آن (قرآن) را در شب قدر نازل کردیم.
و تو، چه می‌دانی که شب قدر چیست؟!
شب قدر، بهتر از هزار ماه است.
فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان برای (تقدیر) هر کاری نازل می‌شوند.
(و این شب) شبی است سرشار از سلامتی (و برکت و رحمت) تا طلوع سپیده. سوره قدر

 


رشت- خبرنگار کیهان:
9 پرورش‌دهنده ماهی در روستای ویشگاه بالامحله شهرستان رشت بدون استفاده از آب رودخانه و یا دریا ماهی پرورش می‌دهند.
این مطلب را مدیرکل شیلات استان گیلان اعلام کرد و گفت: پیش از این پرورش ماهی خاویاری در مناطقی امکان‌پذیر بود که رودخانه یا دریا داشته باشد اما این پرورش‌دهندگان که به صورت مشترک یک مزرعه پرورش ماهی را اداره می‌کنند توانسته‌اند برای نخستین بار با آب چاه ماهی خاویاری پرورش دهند.
حجت سعیدی در ادامه با اشاره به این که مزرعه این پرورش‌دهندگان 2 هزار و 500 مترمربع وسعت دارد، افزود: در این مزرعه یکهزار قطعه ماهی خاویاری پرورش داده می‌شود که در حال حاضر وزن هر قطعه ماهی آن 12 کیلوگرم است و حدود 2 سال دیگر زمانی که وزنشان به 20 کیلوگرم برسد کار صید آنها آغاز می‌شود.
برپایه همین گزارش استان گیلان 20 مرکز پرورش ماهی خاویاری با تولید سالانه 148 تن دارد.

 


فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان پشتیبانی معاون اول رئیس جمهور از متهم فساد اقتصادی را نامتعارف خواند و گفت: تلاش وی برای آزادی این فرد غیرعادی بودن موضوع را نشان می‌دهد.
به گزارش فارس محمدرضا رحیمی در مراسم افتتاحیه مرکز جراحی قلب سنندج با حمایت از فردی که متهم به فساد اقتصادی است و در زندان بسر می‌برد نهادهای امنیتی را زیر سؤال برد و از مسئولان استانی، نمایندگان مردم کردستان در مجلس و نماینده مقام معظم رهبری در استان خواست پرونده این شخص را پیگیری کنند.
سردار محمدحسین رجبی در واکنش به سخنان رحیمی در مراسم افتتاحیه مرکز جراحی قلب سنندج اظهار کرد: تصور مردم از سفر رحیمی به کردستان دست پر بوده و شامل دستاوردهایی است که می‌تواند منجر به توسعه استان شود.
به گفته فرمانده قرارگاه استانی شهید شهرام‌فر کردستان، تصور و تفکر همگان از سفر رحیمی،توسعه استان است، اما اینکه وی هیچ وقت نخواسته که توسعه در کردستان صورت بگیرد به خودش برمی‌گردد.
سردار رجبی خاطرنشان کرد: رحیمی اگر می‌خواست استان کردستان رونق بگیرد در حقیقت در چنین جایگاهی می‌توانست اقداماتی داشته باشد و کردستان توسعه‌یافته‌تر از حال حاضر بود.
وی افزود: اقدامات رحیمی و افرادی که برای مسئولیت کردستان گذاشته است، مانع توسعه است.
فرمانده سپاه بیت‌المقدس یادآور شد: مردم انتظار داشتند در مراسم افتتاحیه مرکز جراحی قلب سنندج از دستاوردهای دولت در زمینه توسعه مسائل بهداشتی و درمانی استان سخن بگوید، اما وی در آن مراسم از شخصی که متهم به فساد اقتصادی است دفاع می‌کند و از آن به عنوان نخبه اقتصادی نام می‌برد.
به گفته وی، این سخنان معاون اول رئیس جمهور غیرمتعارف و تعجب‌برانگیز است و ظلم بزرگی در حق نخبگان است که رحیمی این متهم بازداشت شده را نخبه قلمداد می‌کند.
سردار رجبی تصریح کرد: آقای رحیمی باید متوجه باشند که تمامی اقدامات نهادها در راستای خواست نظام صورت می‌گیرد و هیچ فردی بدون دلیل بازداشت نمی‌شود.
وی گفت: با این سخنان رحیمی در اذهان عمومی چنین برداشت می‌شود که افتتاح یک بهانه بوده و تنها هدف از سفر حمایت و پشتیبانی از یک متهم است، چرا که فرد بازداشت شده در تهران است و رحیمی با توجه به جایگاهش در دولت می‌توانست آن را از تهران پیگیری کند.
سردار رجبی اظهارات فرد متهم شده را خلاف اظهارات رحیمی دانست و گفت: طبیعتا در ادامه پیگیری پرونده مفسدان اقتصادی وضعیت روشن خواهد شد و بدون شک افراد دیگری مورد پیگرد قرار می‌گیرند.
وی افزود: اینکه آقای رحیمی از مسئولان، نمایندگان مجلس و به خصوص نماینده ولی‌فقیه درخواست می‌کند آزادی این متهم را دنبال کنند، غیرعادی بودن موضوع را نشان می‌دهد و این نمی‌تواند چیز ساده‌ای باشد که رحیمی از این شخص پشتیبانی می‌کند.
فرمانده سپاه کردستان در ادامه گفت: جایگاه در استان در اختیار کسانی قرار گرفته است که صلاحیت لازم را ندارند و همین افراد از افرادی که سوابق خوبی ندارند، حمایت می‌کنند.
سردار رجبی در پایان این نکته را هم بیان کرد که سپاه در برابر حرکات اخیر استاندار کردستان در این حوزه ساکت می‌ماند و چیزی نمی‌گوید.

 


رشت- خبرنگار کیهان:
پیرزن 70 ساله رضوانشهری خانه‌اش را برای راه‌اندازی دارالقرآن وقف کرد.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اعلام این خبر اظهار داشت: «زرین‌تاج شکوری اصلی» اهل روستای ارده رضوانشهر در عملی خداپسندانه خانه‌اش را با نیت راه‌اندازی دارالقرآن وقف کرد.
عادلی افزود: ارزش این موقوفه که 748 مترمربع مساحت دارد 2 میلیارد ریال است.

 


رشت- خبرنگارکیهان:
گیلانی‌ها برای ساخت صحن حضرت زهرا(س) در جوار مرقد مطهر امیرالمؤمنین(ع) 20میلیارد ریال کمک کردند.
رئیس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان گیلان با اعلام این خبر اظهار داشت: تاکنون 60 نفر از استادکاران گیلانی برای ساخت این صحن به عراق اعزام شده‌اند و 14 استادکار دیگر نیز ماه آینده اعزام خواهند شد.
محمدحسن حاتمی اضافه کرد: کار ساخت صحن حضرت زهرا(س) از 2سال پیش آغاز و قرار است 3سال دیگر به بهره‌برداری برسد.

 


مشهد- خبرنگار کیهان:
سه هنرمند حوزه هنری خراسان رضوی جوایز ویژه جشنواره بین‌المللی کاریکاتور ترکیه را به دست آوردند.
جشنواره بین‌المللی کاریکاتور «نصرالدین هوجا» همه‌ساله در ترکیه برگزار می‌شود و هنرمندان زیادی در این جشنواره معتبر شرکت می‌کنند.
سی و سومین دوره این جشنواره با موضوع آزاد برگزار شد و کارتونیست‌های حوزه هنری خراسان رضوی موفق به کسب عناوین برتر این جشنواره بین‌المللی شدند.
داتیس گلمکانی، الناز باهنر و رضا مختار جوزانی، از هنرمندان دفتر کاریکاتور حوزه هنری خراسان رضوی جوایز ویژه جشنواره نصرالدین هوجا را به دست آوردند.
گفتنی است؛ اثری از استاد کامبیز درمبخش، هنرمند برجسته کشورمان نیز موفق به کسب جایزه بزرگ این جشنواره شد.

 


اصفهان- خبرنگار کیهان:
مدیر کل انتقال خون استان اصفهان گفت: این استان در سال 50 هزار واحد پلاسما به اروپا ارسال می‌کند که از این پلاسماها فاکتور 8 و 9 هموفیلی، آلبومین و ایمنوگلوبولین تولید می‌شود.
مهدی حریری در جمع خبرنگاران افزود: در کشور افزون بر 6 هزار و 500 بیمار مبتلا به هموفیلی وجود دارد که از این تعداد 450 نفر در اصفهان زندگی می‌کنند.
وی با اشاره به کاهش 20 درصدی آمار مراجعه‌کنندگان در 4 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در اهداء خون افزود: مشکلات اعتباری در سال جاری و همچنین تاثیر تحریم‌ها بر تهیه لوازم مورد نیاز موجب کاهش فعالیت مرکز انتقال خون در استان شده است.
مدیر کل انتقال خون استان اصفهان در عین حال تصریح کرد: در استان اصفهان از هر یک هزار نفر 24 نفر خون اهداء می‌کنند و در شهر اصفهان از هر یک هزار نفر 37 نفر خون خود را اهداء می‌کنند.
وی گفت: بیشترین گروه خونی استان O مثبت و کمترین گروه خونی نیز مربوط به AB منفی است.

 


شیراز - خبرنگار کیهان:
با تکمیل ساخت ضریح مطهر حضرت مسلم‌بن‌عقیل(ع) در شیراز مرحله خاتم‌کاری داخل آن توسط هنرمندان این شهر در حال انجام است.
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان فارس با اعلام این خبر گفت: یکی از اقدامات دیگر هنرمندان خاتم‌کار شیرازی ساخت جعبه خاتم برای حرم امامین کاظمین(ع) است که 40 متر مربع مساحت دارد.
وی اظهار داشت: این جعبه به لحاظ حجم وسیع، وزن سنگین و نوع کار بسیار ارزشمند است و هنرمندان شیرازی قطعات خاص و بسیار زیبایی از خاتم شیراز را در آن استفاده کرده‌اند.
جابر مهدیار با بیان اینکه کار ساخت جعبه در مشهد و خاتم آن در شیراز انجام شده است افزود: این جعبه پس از ساخت در شهرهای مختلف گردانده شده و سپس به سامرا ارسال می‌شود.
وی گفت: قدمت خاتم‌کاری هنرمندان شیرازی در حرمین شریف به 530 سال می‌رسد و اکنون با ساخت درها و ضریح حرمین شریف قطعات قبلی و قدیمی به موزه عراق منتقل خواهد شد.وی ساخت خیمه‌گاه حضرت عباس(ع)، درهای دوگانه گلدسته‌های حرم حضرت عباس(ع)، درهای سه‌گانه حرم امامین کاظمین(ع) و گل‌آرایی حرم امام علی(ع) را از جمله اقدامات انجام شده و در حال انجام ستاد بازسازی عتبات عالیات استان فارس عنوان کرد.

 


یزد- خبرنگار کیهان:
هنرمند میبدی به عنوان کارآفرین برتر استان یزد در زمینه صنایع دستی لوح تقدیر و تندیس گرفت.
سعید اشتری که با احیا و راه‌اندازی هنرمنحصر به فرد زیلوبافی و راه‌اندازی کارگاهی در میبد، موجبات اشتغالزایی مستقیم 15 نفر را فراهم کرده، در جشنواره هم‌اندیشی میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور که با حضورمعاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تهران برگزار شد، به عنوان کارآفرین برتر استان یزد در زمینه صنایع دستی معرفی و لوح تقدیر و تندیس جشنواره را دریافت کرد.
به گزارش خبرنگار ما، این کارآفرین برتر از سال 1384 کارگاه خود را دایر کرد و در این مدت علاوه بر آموزش بیش از 50 نفر، با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای موجبات بیمه خدمات درمانی 30 زیلوباف میبدی را فراهم کرده است.
این گزارش حاکیست فعال کردن زنان در این هنر، تهیه نقشه زیلو، بافت روکش صندلی و مبل و کاربردی کردن این دست‌ بافته از فعالیتهای این کارآفرین میبدی بوده است.

 


همدان- خبرنگار کیهان:
استاندار همدان گفت: کاهش سطح آبهای زیرزمینی استان در سال جاری بی‌سابقه است.
علی محمد آزاد در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه همدان افزود: در 4 ماه گذشته از سال جاری، سطح آب‌های زیرزمینی استان، حدود 4 متر کاهش یافته است که پیش از این در هر سال کاهشی معادل یک متر اتفاق می‌افتاد.
وی ادامه داد: موضوع کم‌آبی باید در مطالعه طرح توسعه ناحیه‌ای استان که به تازگی تهیه شده مورد توجه قرار بگیرد.
آزاد اضافه کرد: با در نظر گرفتن وضعیت نامناسب آب بویژه در سال جاری، و از سوی دیگر نیاز به کشاورزی و صنعت، لازم است طرح‌های کم آب‌بر در این بخش‌ها به اجرا دربیاید.
استاندار همدان با اشاره به قرائت گزارش تفریغ بودجه سال 90 استان در این جلسه و وجود 257 مورد تخلف در آن، یادآور شد: بخشی از تخلفات بودجه سال 90 استان، مربوط به عدم رعایت قوانین به علت ناآگاهی و بخشی ناشی از عدم توجه به ضوابط است.وی تاکید کرد: برای جلوگیری از بروز چنین تخلفاتی، مدیران دستگاه‌ها و ادارات باید نسبت به آموزش قوانین برای کارکنان خود اقدام کنند.در این جلسه طرح توسعه ناحیه‌ای استان همدان که مطابق آن استان به 3 ناحیه مرکزی، شمالی وجنوبی تقسیم شده مورد بررسی قرار گرفت و مطالعات طرح توسعه 2 ناحیه مرکزی و شمالی توسط مشاور به جلسه ارائه شد که مورد تصویب قرار گرفت.

 


بندرعباس- خبرنگار کیهان:
افراد نیکوکار 30 میلیارد ریال برای احداث مرکز پیوند مغز استخوان در بندرعباس اهدا کردند.
در همایش خیرین سلامت که درراستای معرفی اقدامات خیرین حوزه سلامت هرمزگان برگزار شد، پروژه بزرگ مرکز پیوند مغز استخوان بندرعباس نیز معرفی شد.
در این همایش رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان گفت: این استان به عنوان پایتخت اقتصادی کشور پیشرفت‌های زیادی به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و... داشته است اما به موازات این پیشرفت در بخش سلامت کمبود و نقصان داریم که پیچیدگی بخش سلامت و عقب‌ماندگی سنوات قبل نیز مزید بر علت شده است.
دکترمحمد شکاری با بیان اینکه ارائه خدمات پزشکی بدون داشتن دستگاه‌های تخصصی و فوق‌تخصصی امکان‌پذیر نیست تصریح کرد:‌ هرمزگان بیش از 1500 بیمار تالاسمی دارد که احداث مرکز پیوند مغز و استخوان، در راستای خدمات رسانی به این بیماران، همچنین بیماران سرطانی استان مورد نیاز است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه این مرکز در استان‌های همجوار نیز وجود ندارد بیماران برای گرفتن خدمات مجبورند به شیراز و یا تهران سفر کنند که علاوه بر رنج بیماری رنج سفر را نیز باید متحمل شوند.
در پایان این همایش، خیران سلامت هرمزگان و چند تن از خیران سلامت سایر نقاط کشور، مبلغ 30 میلیارد ریال برای احداث مرکز پیوند مغز استخوان بندرعباس کمک کردند.

 


اهواز- خبرنگار کیهان:
759 میلیون تومان از محل نیم درصد درآمد شهرداری اهواز به انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان پرداخت شد.
عبدالعزیز قدعمی، فرماندار اهواز با اعلام این خبر اظهار کرد: با وصول این مبلغ مجموع درآمدهای این نهاد به 843 میلیون تومان رسید که حدود 400میلیون تومان آن به اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان پرداخت شده است.حجت‌الاسلام والمسلمین رضا کلاه‌کج، رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی اهواز نیز گفت: با توجه به اینکه منبع درآمد برای تامین مخارج کتابخانه‌های عمومی و امور جاری آنها فقط از محل نیم درصد شهرداریها و حق عضویت‌هاست لذا انجام این امور بدون همکاری شهرداریها در اجرای صحیح قانون نیم درصد امکان‌پذیر نیست.وی با اشاره به عملکرد ایستگاه‌های مطالعه در اشاعه فرهنگ مطالعه گفت: این ایستگاه‌ها در محل‌های پر تردد نظیر ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و ادارات قرار می‌گیرند که هم اکنون 12 ایستگاه مطالعه در اهواز ایجاد شده و تا پایان امسال به 24 ایستگاه افزایش می‌یابد.

 


یک کارگردان:
هیئت مدیره خانه سینما
باید تخلفات خود را بپذیرند
هیئت مدیره غیرقانونی خانه منحله سینما در حالی برای بازگشایی تشکل خود با حمایت محمود احمدی‌نژاد تلاش می‌کنند که در دوران ریاست خود بر خانه سینما تخلفات گسترده‌ای را مرتکب شده‌اند.
مسعود اطیابی کارگردان فیلم‌هایی چون «خروس جنگی» و «اخلاقتو خوب کن» درباره وضعیت این روزهای خانه منحله سینما گفت: من در جلسات هر دو طرف حضور داشتم و با فشار و تندروی مواجه شدم و با این چالشی که مشاهده کردم به نظرم صلاح نیست خانه سینما باز شود زیرا خانه سینما چهار هزار عضو دارد و بین هر دو سمت که کارت خانه سینما را در دست دارند دعواست.
این کارگردان به سینماپرس اظهار داشت: مشکل ما کنار هم نشستن است. برای تفاهم آماده نیستیم. مسائل صنفی گذشت می‌خواهد، هیئت مدیره قبلی گذشت می‌کرد و تخلفاتشان را می‌پذیرفتند و دولت هم از لحاظ حقوقی کوتاه می‌آمد.
وی ادامه داد: هر دو طرف تعدادی را دور خود جمع کرده‌اند، من با خیلی‌ها صحبت کردم، عده‌ای می‌گفتند خانه سینما برای ما کاری نکرده است، عده‌ای هم می‌گفتند دولت هم برای ما کاری نکرده، مجمع عمومی ۱۹ تیر هم برای ما کاری نکرده است، از فعالیت صنفی خسته شده‌اند. دنبال خانه سینمای امن هستند، خسته شده‌اند وقتی این وضعیت را می‌بینند.
وزارت ارشاد زیر بار حرف زور نرفت
اصناف غیرقانونی «خانه منحله سینما» تأیید نشدند
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اسناد ارائه شده از سوی 26 صنف خانه سینما برای قانونی شدن را نپذیرفت.
ظهر دیروز (ششم مرداد) شش نفر از اهالی سینما به نمایندگی از 26 صنف خانه سینما، اسناد لازم برای ثبت قانونی را به وزارت ارشاد بردند اما این اسناد پذیرفته نشدند.
فرهاد توحیدی- رئیس هیئت مدیره‌ غیرقانونی خانه منحله سینما- در گفت‌و‌گو با ایسنا در این باره توضیح داد: مسئولان وزارت ارشاد گفتند مدارک ارائه شده به عنوان اسناد لازم برای طی مراحل ثبت قانونی جهت اخذ مجوز فعالیت کفایت نمی‌کند.
وی گفت: به نمایندگان صنوف یک نامه سه‌بندی داده شده که در یکی از آن‌ها نقص مدارک عنوان شده است.
توحیدی همچنین درباره پیگیری برگزاری مجمع از طریق هماهنگی با دفتر ریاست جمهوری افزود: این موضوع همچنان در جریان است.
گفتنی است، هیئت مدیره غیرقانونی خانه منحله سینما در حالی قصد برگزاری مجمع عمومی را داشتند که فاقد اساسنامه معتبر بوده و اصناف ادعایی آن‌ها همه غیرقانونی هستند.
ناشر انگلیسی علیه نویسندگان ایرانی
يک گروه انتشاراتی بين‌المللي مستقر در انگليس چاپ مقالات علمي نويسندگان ايراني را ممنوع کرده است.
به گزارش پرس تی وی، گروه انتشاراتي «تيلور اند فرنسيس» که کتاب‌ها و مجلات علمي را منتشر مي‌کند از گروه سردبيري خود خواسته است مقالات نويسندگان ايراني را که از نظر مالي تحت حمايت جمهوري اسلامي قرار دارند منتشر نکند.
در ماه آوريل نيز شرکت هلندي «الزوير» از مجلات زيرمجموعه خود خواسته بود مقالات نويسندگان ايراني را که در سازمان‌هاي دولتي کار مي‌کنند منتشر نکنند.
آمريکا، رژيم صهیونیستی و شماري از متحدان آن‌ها بارها تهران را به پيگيري اهداف نظامي در برنامه انرژي هسته‌اي‌اش متهم کرده‌اند. هدف اصلی آن‌ها از چنین رفتارهایی جلوگیری از پیشرفت علمی ایران است.
اعتراض بیش از 40 نویسنده به صدراعظم آلمان
بیش از 40 نویسنده آلمانی با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به صدراعظم کشورشان نسبت به از بین رفتن حریم شخصی شهروندان این کشور اعتراض کردند.
به گزارش خبرگزاری کتاب به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، در پی افشای جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا و اظهار‌نظرهای آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، بیش از 40 تن از نویسندگان آلمان نامه‌ای سرگشاده خطاب به صدراعظم کشورشان به رشته تحریر درآوردند و از وی خواستند در مورد ماجرای جاسوسی از شهروندان آلمانی پاسخ بدهد.
در این نامه نوشته شده است: ما شهروندان با گزارش‌های منتشر شده، مطلع شدیم که سازمان‌های اطلاعاتی خارجی بدون نشانه‌های ملموس، ارتباطات تلفنی و الکترونیکی ما را کنترل می‌کنند و علاوه بر ذخیره‌سازی و ارزیابی فراداده‌ها، تماس‌های ما، دوستی‌ها و روابط‌مان ضبط شده است. مواضع سیاسی ما، خط مشی ما، بله، حتی شرایط احساسی روزمره ما برای سازمان‌های امنیتی آشکار هستند. به این ترتیب تعبیر «انسان شیشه‌ای» صورت حقیقی به خود گرفته است.
در ادامه این نامه آمده است: ما قادر به دفاع از خود نیستیم و هیچ امکانی برای شکایت و یا دسترسی به اسناد وجود ندارد. در حالی که زندگی شخصی ما مبدل به تصویری شفاف شده است.
نویسندگان آلمانی در بخش دیگری از این نامه نوشته‌اند: خانم صدراعظم، شما در کنفرانس تابستانی خود گفتید، آلمان کشور نظارت و کنترل نیست. از زمان افشاگری اسنودن ما باید بگوییم: متاسفانه چرا... این مساله این برداشت را تقویت می‌کند که شیوه رفتار مقامات آمریکایی و انگلیسی در این زمینه از سوی دولت آلمان قابل قبول است. به همین دلیل ما از شما سوال می‌کنیم: آیا از نظر سیاسی این امری عمدی است که سازمان امنیت ملی آمریکا از شهروندان آلمانی به شیوه‌ای جاسوسی کند که مقامات آلمانی استفاده از این شیوه را از طریق قانون اساسی و دادگاه قانون اساسی فدرال ممنوع کرده‌اند؟
از جمله نویسندگان امضاکننده این نامه می‌توان به یولی تسه، ایلیا ترویانو، اوا مناسه، شرکو فتاح، میشاییل کوپف مولر، اشتن نادولنی، یوزف هاسلینگر، آندرس فیله، فریدون سایم اوغلو، اینگو شولتسه، کلمنس زتس، کاتبا لانگه مولر، پتر کورتسک و آنگلا کراوس اشاره کرد.
افزایش دوباره قیمت کاغذ
هر بند کاغذ تحریر در بازار حدود 83 هزار تومان خرید و فروش می‌شود این در حالی است که بازار چند روزی، روی 82 هزار و 500 تومان سکون داشت.
به گزارش فارس، دو هفته‌ای بود که هر بند کاغذ در بازار حدود 82 هزار 500 تومان خرید و فروش می‌شد اما این روزها با نوسانات اندک بازار ارز و سکه قیمت‌ این کالای استراتژیک هم با اندکی افزایش مواجه شد.
دو روزی است که هر بند کاغذ تحریر در بازار 83 هزار تومان معامله می‌شود این در حالی است که با تثبیت قیمت ارز احتمالا طی روزهای آتی شاهد سکون و ثبوت در قیمت هر بند کاغذ هم خواهیم بود.

 


در پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی ریاضی، دانش‌آموزان تیم ملی المپیاد ریاضی ایران، 2 مدال طلا، 3 نقره و یک برنز کسب کردند و تینا ترکمان دومین دختر برتر جهان در این مسابقات شد.
دانش‌آموزان عضو تیم ملی المپیاد ریاضی کشورمان موفق شدند با کسب 2 مدال طلا، 3 مدال نقره و یک مدال برنز و پشت سر گذاشتن تمامی کشورهای اروپایی در میان ده تیم برتر جهان قرار گیرند.
در پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی ریاضی که از 27 تیرماه لغایت 6 مردادماه در شهر سانتامارتا در کشور کلمبیا برگزار شد، آلک بدرویا و عارف صادقی به مدال طلا، محمدجواد شعبانی، ماهان تجربه‌کار و تینا ترکمان به مدال نقره و سید محمدحسین سید صالحی به مدال برنز دست یافتند و تیم ایران به مقام دهم جهان دست یافت.
در این مسابقات تینا ترکمان موفق شد با کسب 28 نمره عنوان دومین دختر برتر جهان در این مسابقات را به دست آورد.
به گزارش فارس، در این دوره از مسابقات کشورهای چین، کره‌جنوبی و آمریکا به ترتیب به مقام‌های اول تا سوم دست یافتند.

 


رئیس جمهور کشورمان در دومین گزارش تلویزیونی خود پیرامون عملکرد و خدمات دولت های نهم و دهم به مردم توضیحاتی را ارئه داد.
محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم که از شبکه یک سیما پخش شد، ضمن تسلیت ایام شهادت امام علی(ع) در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دولت‌های نهم و دهم متهم به بی‌برنامگی هستند و برخی مهمترین دلیل آن را نیز از بین رفتن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌دانند آیا شما از روز اول برنامه داشتید گفت: دولت 8 سال کار پرحجم انجام داده است و در حال حاضر می‌خواهد گزارش ارائه کند اما این 8 سال کار هدفمند و با نتایج گسترده در چند گزارش تلویزیونی نمی‌گنجد.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه ما با مشورت با همکاران خود قالبی برای بیان مهمترین دستاوردهای این دولت تهیه کرده‌ایم ادامه داد: بنده در گزارش اول بحث عمومی دولت و در جلسه دوم مبانی نظری دولت، چرایی و علت اقدامات آن، نگاه دولت به عدالت، کرامت، انسان، حکومت و رابطه با مردم و همچنین خدمت‌رسانی را مطرح کردم.
رئیس جمهور کشورمان با اشاره به اینکه بنده در این برنامه کارهایی که برای اولین بار در این دولت اتفاق افتاد و  ابعاد ملی و جهانی داشت را بیان خواهم کرد اظهار داشت: بنده کارهای کلانی که نوآوری داشت و شرایط ملی و بین‌المللی را تحت تأثیر قرار داد بیان کرده و انشاءالله در یک برنامه نیز جلسه خداحافظی خواهد بود.
وی با اشاره به ارائه گزارش در جلسه کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب یادآور شد: من از همه همکارانم در سراسر کشور به خاطر اینکه ظرف مناسب معرفی خدمات آنها نیست عذرخواهی می‌کنم اما باید به مرور کار شده و در تاریخ ثبت شود.
ادامه خبر گفت وگوی رئیس جمهور کشورمان با رسانه ملی در شماره بعد روزنامه چاپ خواهد شد.

 


روزنامه آمریکایی لس‌آنجلس تایمز طی گزارشی از اختلاف کاخ سفید و کنگره بر سر تصویب تحریم‌های یکجانبه علیه ایران خبر داد.
این گزارش لس‌آنجلس تایمز در حالی است که پیش از این نیز رسانه‌های آمریکایی تصریح کردند مقامات کاخ سفید در آستانه مذاکرات گروه 1+5 با تیم جدید هسته‌ای کشورمان، برای تعویق طرح تحریم‌های یکجانبه بر ضد ایران در حال رایزنی با کنگره هستند.
اکنون لس‌آنجلس‌تایمز با اشاره به انتخاب حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب کشورمان گزارش داد این انتخاب در ایران، اختلاف بین کاخ سفید و کنگره را درباره برنامه هسته‌ای این کشور تشدید کرده است.
به گزارش تسنیم به نقل از لس‌آنجلس تایمز دولت اوباما که امیدوار است تیم مذاکراتی جدید ایران در سپتامبر پیشنهاداتی برای کاهش برنامه هسته‌ای ایران ارائه دهد، هفته جاری تحریم‌ها علیه برخی تجهیزات پزشکی و دارویی علیه ایران را کاهش داد. این تصمیم کاخ سفید یک تغییر ناگهانی بعد از تحریم‌هایی است که هر ساله بدان‌ها افزوده شده است. در این بین کنگره موضع سختی گرفته است و درصدد تصویب تحریم‌های جدیدی است که صادرات نفت ایران را به شدت محدود خواهد کرد.
جان‌کری، وزیر خارجه و دیگر مقامات تلاش دارند کنگره را متقاعد کنند تا زمان برگزاری گفت‌وگوهای بین‌المللی هسته‌ای با ایران این طرح را کنار بگذارند، و نسبت به خطر تأثیر این طرح بر این مذاکرات هشدار داده‌اند.
برخی از مسئولان و کارشناسان ادعا کرده‌اند ایران ظرف مدت یک سال یا کمتر به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای دست می‌یابد، اما دولت اوباما معتقد است آستانه (هسته‌ای شدن ایران) نزدیک نیست. از سوی دیگر برخی از اعضای کنگره نیز مواضع سخت‌تری گرفته‌اند.
سناتور لیندسی گراهام هفته جاری اعلام کرد به دنبال پیشنهاد طرحی است که در صورت عدم توقف فعالیت‌های ایران مجوز حمله را صادر کند.
برخی دیگر از اعضای کنگره معتقدند آمریکا در دور دیگری از مذاکرات هسته‌ای گرفتار خواهد شد. آنها به روحانی مشکوک هستند و بر این باورند که هرچند روحانی از کاهش تنش‌ها بین ایران و غرب صحبت می‌کند اما وی به پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران متعهد است.
یکی از دستیاران ارشد کنگره می‌گوید: آشکار است که دولت اوباما به چندین ماه مذاکره با ایران متعهد شده است و با هر گونه تحریم جدیدی در طول سال جاری مخالفت خواهد کرد.
به گفته یکی از نمایندگان مجلس آمریکا، اگر کنگره پیشنهاد تحریم‌ها را هفته آینده مطرح کند «فشار زیادی بر سناتورها برای رأی‌گیری وارد می‌شود.» هر چند کاخ سفید بر سناتورهای دموکرات برای عدم طرح این پیشنهاد فشار وارد خواهد کرد. مقامات کاخ سفید و برخی تحلیلگران معتقدند ایران قصد دارد به میز مذاکرات بازگردد. اما حتی اگر ایران متعهد به همکاری باشد، تحریم‌های جدید منجر به تردید ایران خواهد شد.
کلیف کاپچان، کارشناس مسائل ایران و یک مقام سابق وزارت خارجه می‌گوید: «تصویب تحریم‌های جدید در طی مذاکرات شبیه یک حادثه قطار خواهد بود.»
گفتنی است؛ چند روز پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس طی گزارشی ترفند مقامات آمریکایی را برملا کرد و نوشت؛ کاخ سفید در تلاش است طرح‌های ضد ایرانی کنگره را تا تشکیل دولت جدید در ایران تعدیل کند تا این دولت امتیازات خود در موضع هسته‌ای را به نمایش بگذارد.

 


مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان همزمان در مساجد و حسینیه‌های سراسر کشور با حضور پرشور مردم عزادار برگزار شد.
در شب نوزدهم ماه رمضان که مصادف است با شب ضربت خوردن امیرالمومنین و اولین شب از لیالی قدر، تاریکی شب چهره‌ای دیگر به خود گرفت و مردم عزادار ایران اسلامی با حضور در مساجد، تکایا و حسینیه‌ها به شب‌زنده‌داری و مراسم عزاداری برای مولای متقیان علی(ع) پرداختند. در تهران علاوه بر همه مساجد سطح شهر، مصلای تهران، حرم مطهر سیدالکریم و حرم امام خمینی(ره) پذیرای خیل عاشقان نجوا با معبود یگانه بود.
علاوه بر تهران در قم و مشهد حرم مطهر علی‌بن موسی‌الرضا(ع) و حضرت معصومه(س) در شب ضربت خوردن امام عدل و انسانیت مملو از خیل عاشقان قرآن و اهل بیت بود. در این میان حضور پررنگ جوانان در مراسم احیاء شب نوزدهم عمق ایمان و ارادت ناب نسل جوان به ارزش‌های دینی را به تصویر می‌کشید.

 


صفحه (10)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10