(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10


سه شنبه 26 آذر 1392 - شماره 20667

صفحه (10)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
متن و واقعیت یک سند (یادداشت روز)
کیهان و خوانندگان
خیلی خیلی خوب (گفت و شنود)
ظریف در مصاحبه با رسانه‌های خارجی: مذاکرات هسته‌ای از مسیر خارج شده ولی نمرده است
عراقچی: ادامه مذاکرات کارشناسی منوط به تصمیم شورای عالی امنیت ملی است
زد و بند با تامین اجتماعی از نوع اصلاح‌طلبانه (خبر ویژه)
تهدیدهای اقتصادی امروز حاصل خوش‌بینی مفرط به خارج است (خبر ویژه)
آب برای ما یا نان برای آنها؟! (خبر ویژه)
اگر اعتدال این است پس هاشمی تندروی می‌کند (خبر ویژه)
 


چند روز پیش، خبرگزاری‌ها متنی را منتشر کردند که مربوط به دیدار اخیر جان‌کری وزیر خارجه آمریکا با ملک‌عبدالله پادشاه عربستان بود. در این متن مفصل، وزیر خارجه آمریکا تحولات سوریه و مصر را موشکافی کرده و از پادشاه عربستان خواسته است که دیدگاهها و مواضع خود را در مورد روند تحولات این دو کشور اصلاح نمایند. از آنجا که همواره درباره اینکه موضع واقعی و عملیاتی آمریکایی‌ها درباره ایران، سوریه، مصر و عربستان چیست، اختلاف دیدگاههایی وجود دارد، بررسی این متن می‌تواند تا حدی به فهم دقیق‌تر مواضع آمریکایی‌ها کمک کند:
1- براساس آنچه در خبرگزاری‌ها آمده است، متن مورد اشاره، اولین بار توسط «بهجت سلیمان» سفیر سوریه در اردن منتشر شده است. این موضوع سؤالات و ابهاماتی را در مورد واقعی بودن یا نبودن متن پدید آورده است. در این بین بعضی از تحلیل‌گران با اشاره به «منبع نقل» گفته‌اند که متن به احتمال زیاد،‌ داستان‌سرایی کسانی است که متن به نفع آنان است. اما واقعیت این است که می‌توان بین منبع نقل و منبع نشر تفاوت قایل شد یعنی می‌توان احتمال داد که یکی از دو طرف می‌خواسته از طریق انتشار چنین متنی روی جمعبندی حریف اثر بگذارد به این معنا که انتشار این متن می‌تواند کشورها و دولت‌ها و مردمی که از سیاست واقعی و عملیاتی طرف افشا کننده متن ناراحتند را به اشتباه بیاندازد. با این وصف اینکه چنین سندی وجود خارجی دارد، می‌تواند واقعیت داشته باشد ولی اینکه چنین سندی واقعی باشد می‌تواند مورد بحث قرار گیرد.
2- در این سند جان‌کری می‌گوید ما تا آخر از بقاء رژیم حسنی مبارک در مصر حمایت کردیم و برای بقاء آن روی ریاست جمهوری «عمر سلیمان» رئیس دستگاه امنیتی مبارک تأکید داشتیم ولی خود مبارک با طرح آمریکا همراهی نکرد و در نهایت ارتش مصر نتوانست در مقابل مخالفین مبارک که یکپارچه و فراگیر به میدان آمده بودند، کاری انجام دهد و آمریکا هم قادر نبود از طریق اقدام نظامی مانع سقوط حسنی مبارک شود. این سند به نقل از کری می‌گوید، آمریکا نقشی در روی کارآمدن اخوان‌المسلمین نداشت و اصولاً با پیروزی آنان هم موافق نبود ولی نمی‌توانست در مقابل آنان کاری انجام دهد در عین اینکه آمریکا تماس سری با سران ارتش را در طول دوران حکومت کوتاه اخوان‌المسلمین حفظ کرد. اما واقعیت با آنچه در این سند آمده تفاوت اساسی دارد. این درست است که طرح آمریکا برای حفظ رژیم مبارک و نیز به قدرت رساندن عمر سلیمان به شکست انجامید ولی اینکه ارتش با یک جمعبندی درونی و با نگاه به مخالفت فراگیر مردم با مبارک، در مرحله پنجم تا بیست و دوم بهمن ماه 1389 وارد میدان نشد واقعیت ندارد چرا که همین ارتش در دوره ریاست جمهوری کوتاه و قانونی محمدالمرسی که به هر حال از حمایت نیمی از مردم برخوردار بود، مداخله کرد و مرسی را برکنار کرد و خود زمام امور را به دست گرفت و با مشت آهنین مخالفین را خاموش کرد. بنابراین، این عبارت منسوب به جان کری با واقعیت تطبیق نمی‌کند. اگر بپذیریم که متن مذاکرات یا گزینشی از متن مذاکرات یا متنی خیالی از مذاکرات توسط آمریکایی‌ها و از طریق واسطه به سفیر سوریه در اردن داده شده است، این بخش از متن برای متقاعد کردن مخالفان انقلاب مصر و بخصوص مخالفان اخوان‌المسلمین تنظیم شده و البته هدف اصلی هم متقاعد کردن سران دولت‌های عربی بوده است.
3- در این سند به تحولات سوریه و مواضع دولت آمریکا در این خصوص پرداخته شده است و این مهمترین بخش سند به حساب می‌آید. در این سند، جان کری خطاب به ملک‌عبدالله می‌گوید «ما از مخالفان نظام سوریه بخاطر همسویی با سیاست عربستان و دیگر متحدان عرب خود حمایت کردیم و حتی از رساندن سلاح به آنان هم خودداری نکردیم ولی از اول که پای سلاح به میان آمد، آن را نتیجه‌بخش نمی‌دانستیم و حالا هم اعتراف می‌کنیم که در تحقق میدانی و نظامی ناتوان بوده‌ایم.» اینکه سیاست نظامی و تروریسم در سوریه به بن‌بست رسیده، درست و دقیق بوده، محرمانه و کتمان‌پذیر هم نیست اما اینکه آمریکایی‌ها مخالف استفاده از سلاح و تروریزم بوده و صرفا با سیاست‌های عربی همراهی کرده‌اند، درست نیست. چرا که پرونده سوریه از همان آغاز و چند سال پیش از آغاز در دست آمریکایی‌ها بود و الان هم در دست آمریکایی‌هاست. اگر سعودی، قطر و ترکیه هم در سوریه نقشی ایفا می‌کنند خارج از چارچوب کلی نیست. اسناد زیادی وجود دارند که نشان می‌دهد تصمیم حمله به سوریه در سال 2007 و پس از پایان یافتن کمیته تحقیقات وینوگراد گرفته شد و آمریکایی‌ها با کمک رژیم صهیونیستی و دولت‌های انگلیس و فرانسه طرحی را که شامل اقدامات نظامی هوایی و اعزام مزدوران مسلح بود، تهیه و براساس آن تمرین‌های خود را شروع کردند. طرح مشترک غربی‌ها با رژیم صهیونیستی علیه سوریه از آغاز بر مبنای اقدامات امنیتی و نظامی استوار بود. از این رو اعتراف آمریکایی‌ها به شکست در سوریه در واقع نشانه استحکام سوریه و جبهه مقاومت و پیروزی آن بر طراحی پیچیده و هماهنگ غرب است. مگر نه این است که آمریکا در شهریور ماه گذشته عزم خود را به حمله مستقیم نظامی جزم کرده بود؟ اعتراف به شکست در سوریه در کنار تاکید بر راه حل سیاسی به جای راه‌های نظامی امنیتی و دعوت از آل‌سعود برای پیوستن به این راه حل نشانه آن است که آمریکا به راه‌حل سیاسی نیز اعتماد ندارد و از طریق وارد کردن سران عرب به این روند، تلاش می‌کند تا انسجام جبهه آمریکا پس از شکست در سوریه حفظ شود. در این سند، آمریکایی‌ها، رژیم عربستان را در وضعیت اعتراض به عدم همراهی آمریکا با عربستان و بی‌خبر گذاشتن آن معرفی می‌کنند و حال آنکه مسئله اصلی با خبر یا بی‌خبر بودن مقامات عربستان نیست بلکه مسئله اصلی ناتوانی عربستان است. واقعیت این است که عربستان نه تنها بی‌خبر و خارج از «معادله» نبوده بلکه بار اصلی مالی بحران سوریه و صورت‌حساب جنایات را سران عربستان پرداخت کرده‌اند. مشکل آمریکا این است که عربستان فقط پول دارد و قادر نیست در مقابل اعتبار و تحرک جبهه مقاومت کاری انجام دهد. عربستان شاید بتواند یک پروسه را متوقف کند ولی نمی‌تواند به یک پروسه شکل بدهد. بلی عربستان در مسیر پیروزی مردم بحرین مانع ایجاد کرده ولی نتوانسته به یک روند مردمی و منطقی شکل بدهد. در یمن نیز عربستان با طرح موسوم به «مبادره (تلاش) خلیجی»، تلاش کرد انقلاب را به انحراف بکشاند ولی آیا توانست یک قدرت را جایگزین انقلاب نماید کمااینکه عربستان در عراق از همه ظرفیت اطلاعاتی و عملیاتی خود برای توسعه تروریزم استفاده کرد ولی پس از حدود 10 سال به کجا رسید آیا توانست در عراق روندی را به وجود آورد؟ براساس آنچه در این سند آمده، جان کری عربستان را به نقش‌آفرینی در روندی (سیاسی بر اساس طرح ژنو 2 سوریه) دعوت کرده که هیچ ظرفیتی برای نقش‌آفرینی ندارد و در همه پروسه‌های سیاسی منطقه‌ای در مقابل جبهه مقاومت باخته است.
4- بر اساس آنچه در این سند آمده است، جان کری به ملک عبدالله گفته است که شما 2 الی 3 ماه برای «هر کاری که می‌خواهید در سوریه انجام دهید» فرصت دارید و «اگر دستاوردهایی را محقق کردید، خیلی خوب است.» اگر سند را واقعی تلقی کنیم و این بخش از آن را مبنای سیاست آمریکا در هفته‌های آینده تا برگزاری اجلاس ژنو 2 در بهمن‌ماه آینده بدانیم، باید در انتظار تشدید اقدامات تروریستی در سوریه باشیم. اما جدای از اینکه آمریکا و رژیم‌‌های عرب و غیرعرب وابسته به آن، ظرفیت زمین مانده‌ای ندارند و نمی‌توانند کار مهمی که صحنه سوریه را به نفع آنان تغییر دهد، انجام دهند در عین حال نوعی فرافکنی از سوی آمریکایی‌ها نیز به حساب می‌آید. در واقع دستگاه سیاست خارجی آمریکا می‌خواهد وانمود کند که اگر در سوریه اتفاق مهمی به نفع معارضان مسلح نمی‌افتد به دلیل کم‌کاری کشورهای عربی است در حالیکه آمریکا و اعراب سه شیفته کار کردند ولی حریف جبهه مقاومت نشدند. الان پس از نزدیک به سه سال از آغاز بحران سوریه، کسی تردید ندارد که دولت اسد بحران را پشت سر گذاشته و توان و مقاومت آن در برابر فشار فزونی گرفته است. همین دو روز پیش یک موسسه رژیم صهیونیستی نوشت دولت سوریه با قطع ارتباط معارضه با لبنان و تسلط بر شریان‌های ارتباطی در مرکز و شمال و فاصله انداختن میان مخالفان، توانسته است معارضان مسلح را به حاشیه براند.
5- در بخش دیگری از آنچه به عنوان سند مذاکرات منتشر شده، به موضوع ایران هم پرداخته شده است. در این ملاقات گویا ملک عبدالله از این که در جریان تحولات روابط ایران و آمریکا نیست گلایه کرده و جان کری هم در این مذاکره گفته است که: «ما آمریکایی‌ها در میان خود اتفاق نظر داریم که در حال حاضر سیاست آمریکا باید از مبارزه و جنگ در هر مکانی دوری کند و تا حد امکان، مسائل را از طریق دیپلماسی و گفت‌وگو حل و فصل کند» و سپس ادامه داده است: «از شما پنهان نمی‌کنم که توافق با ایران تقریبا حاصل شده و منافع عربستان و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در چارچوب توافق و گفتگوست» و اضافه کرده: «قطار تحولات به حرکت خود ادامه می‌دهد و هیچ قدرتی قادر به توقف آن نخواهد بود.» اگر بپذیریم که چنین گفتگویی صورت گرفته و یا اگر بپذیریم که این عبارات- چه در مذاکره میان عبدالله و کری مطرح شده و چه مطرح نشده- توسط وزارت خارجه آمریکا با واسطه به بیرون درز کرده بیانگر آن است که آمریکا با نفی جنگ و درگیری جدید می‌خواهد به آن دسته از کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی که نگران وقوع جنگ جدیدی از سوی آمریکا هستند، خبر دهد که جنگی در کار نیست و البته این نه به دلیل بد بودن طبع جنگ بلکه به دلیل ناتوانی آمریکایی‌ها از اداره جنگ جدید و به سرانجام رساندن آن است. وجه دیگر این بحث آن است که آمریکا می‌خواهد وانمود کند آنچه درباره به پایان رسیدن معارضه ایرانی- آمریکایی شنیده‌اید، واقعیت دارد و ماجرای نیویورک و ژنو داستان نیست. این در حالی است که اولا مذاکرات مورد اشاره به سرانجامی نرسیده و چشم‌انداز آن هم تاریک است ثانیا طرف ایرانی تصمیمی برای حل و فصل اختلافات خود با آمریکا نگرفته است و مگر می‌تواند درباره فلسطین، عراق، لبنان، سوریه، افغانستان، بحرین، یمن و... موضع حمایتگرانه خود را تغییر دهد. مگر اینها موضوعاتی سیاسی و قابل معامله‌ا‌ند؟ بله البته قطار تحولات در حال حرکت است و هیچ قدرتی قادر به توقف آن نخواهد بود ولی این قطار را آمریکایی‌ها هدایت و حتی سوزن‌بانی نمی‌کنند بلکه مشکل آمریکا این است که هرچه به سمت این قطار سنگ پرتاب می‌کند، قطار متوقف نمی‌شود.
در یک جمعبندی می‌توان گفت آنچه در این سند آمده است، جمعبندی واقعی آمریکایی‌ها از شرایط منطقه نیست بلکه تصویری است که آنان دوست دارند ملت‌ها با آن تصویر درباره سیاست‌های آمریکا قضاوت کنند متاسفانه بعضی از رسانه‌های داخلی ایران این سند را نشانه عقلانی شدن سیاست منطقه‌ای آمریکا ارزیابی کردند در حالی که حداکثر این است که این سند اعتراف به شکست سیاست‌های گذشته و هراس آمریکا از شرایط آینده است.

سعدالله زارعی

 


سامانه پیام کوتاه 30002323
33110065 ساعت 3 تا 6 بعدازظهر
33916546 تمام ساعات شبانه‌روز
* به نمایندگی از سوی طلاب و به‌عنوان یک جانباز، دو مطالبه جدی از رئيس جمهور محترم داریم: ا- با توجه به آنکه هیچ‌گاه شیطان قابل اطمینان نیست، اطمینان داریم آمریکا به تعهدات خود در توافق ژنو عمل نمی‌کند. دولت تدبیر باید به صورت شفاف بیان کند پس از عیان شدن بی‌تعهدی آمریکا برای جبران تاخیر پیشرفت هسته‌ای ما چه کار می‌خواهد بکند؟! 2- در جامعه عده‌ای افراد خاکستری هستند که برای جلوگیری از سیاه نشدنشان خیلی هزینه می‌شود. میلیونها ایثارگر سفید اعم از شهدا و خانواده‌ ایثارگران با ترویج ایثار مهمترین نقش را در حفظ روحیه استکبارستیزی جامعه دارند ولی قرارداد ژنو که بیشتر نگاه اقتصادی به آن لحاظ شده به آن لطمه زده است، آیا دولت تدبیر و امید چگونه و با چه هزینه‌ای می‌خواهد این اندک تغییر ذائقه خاکستری‌ها را عوض کند.
2040---0912
* در تمام مذاکرات هسته‌ای، وارد یک جنگ روانی شده‌ایم. غربی‌ها ما را در رسانه‌های خود تروریست و دنبال بمب اتم و جنگ‌طلب معرفی کرده‌اند در توافق‌نامه ژنو این جنگ روانی به اوج خود رسیده است. غربی‌ها تصور نمی‌کردند ما این شرایط را بپذیریم هر چند این توافق در جمع به سود ما نیست ولی در عرصه جنگ روانی یک خمپاره منور است که جهانیان برخی از حقایق را ببینند الان آمریکا متوجه این موضوع شد و می‌خواهد به هر نحوی زیر این توافق بزند لذا باید هوشیار باشیم و ترفند را به سوی خودشان برگردانیم. چون آمریکا اهل مذاکره نیست و جنگ طلب است.
3969---0913
* مذاکرات هسته‌ای به فیلمی می‌ماند که نرمش و رفتار ایرانیان در طول تاریخ علیه وحشی‌ترین حیوان در طول عمر بشر یعنی شیطان بزرگ را برای مردم جهان به نمایش می‌گذارد و دیگر هیچ.
3783---0936
* دولتمردان باید با تلاش در سازمان ملل، دارایی‌های بلوکه شده غیرقانونی توسط دزدان گردنه یعنی آمریکا را پیگیری کنند نه آنکه فلان امتیاز را بدهیم تا پول ما را پس بدهند. این ظلم مضاعف بر مسلمانان است.
7585---0937
* سخنگوی دولت دائم اعلام می‌کند اجناس و مواد خوراکی ارزان شده است ما که نمی‌دانیم این اجناس ارزان را کجا می‌فروشند مسئولان به ما بگویند کجا جنس ارزان می‌فروشند تا ما بتوانیم خرید کنیم.
اکبری
* وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد جالبی برای خانواده‌ها ارائه کرده است. اینکه خانواده‌ها خانه‌های خود را به زوج‌های جوان بدهند و خودشان مستاجری بکشند. خداوکیلی خود ایشان چنین کاری می‌کند؟
تماس‌های متعدد خوانندگان
* دو سال قبل وزارت راه و شهرسازی (اداره ساخت و توسعه راه‌آهن منطقه 2 کشور) برای احداث خط آهن ایران - ترکمنستان که طرح ملی بود اراضی کشاورزی در مسیر احداث راه‌آهن را قیمت‌گذاری و خریداری نمود که تعدادی از صاحبان زمین‌ها پولشان را دریافت کردند و بقیه همچنان با گذشت 2 سال چشم به راه وزارت راه و شهرسازی هستند. از وزیر محترم و دولت جدید درخواست می‌شود پول زمین‌های خریداری شده را به بقیه افراد هم پرداخت کند.
نجم‌الدین محلی کارشناس دام و طیور و کارآفرین نمونه
* برای مقابله با پیری جمعیت طرح افزایش فرزندآوری حداقل 3 تا داده شده است ولی وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد منازل 45 متری ارائه می‌کند که سنخیتی با این شعار فرزند بیشتر ندارد که لازم است تجدیدنظر شود.
1821---0913

 


گفت: «دیوید کوهن» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در مقاله‌ای نوشته است؛ «ایران را با تحریم‌ها در باتلاق فرو خواهیم برد»!
گفتم: غلط زیادی کرده! فعلا که آمریکا زیر بار 17 هزار میلیارد دلار بدهی غیرقابل پرداخت، از دست دادن عقبه‌های استراتژیک خود در منطقه، خسارت‌های غیرقابل جبران حمله به عراق و افغانستان، و ده‌ها مشکل لاینحل دیگر، در باتلاق افتاده است.
گفت: کوهن نوشته است، برای مقابله با ایران، راه‌های مختلف را بررسی کرده و به راهکار موثری دست یافته‌ایم.
گفتم: قمپز در کرده! یارو برای حل مشکل خود استخاره کرد، جواب بد آمد، دفعه دوم هم بد آمد، یک دفعه دیگر استخاره کرد جواب آمد که خیلی خیلی خوب و مفید است! و یارو با عصبانیت گفت؛ یعنی چه؟ استخاره کردم به فلانی چاقو بزنم بد آمد، استخاره کردم او را بکشم، باز هم بد آمد. پرسیدند حالا برای استخاره سوم چه نیت کرده بودی که خیلی خیلی خوب آمد؟ و یارو گفت؛ نیت کرده بودم خودم را بکشم!

 


وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با دو رسانه غربی پیرامون تصویب تحریم‌های جدید از سوی آمریکا توضیحاتی داد.
ظریف در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی‌بی‌اس گفت: ما متعهد به برنامه اقدام و اجرای توافقنامه ژنو هستیم اما معتقدیم که هر دو طرف باید به آن پایبند باشند.
ظریف گفت: اقدام واشنگتن به اعمال تحریم‌های جدید با هر بهانه‌ای که باشد کاملا اشتباه بود و من از این تصمیم متاسف و ناراحت شدم اما به توافق کوتاه مدت برای ادامه مذاکرات طولانی‌مدت متعهد هستم.
وزیر امور خارجه گفت: مذاکرات هسته‌ای از مسیر خارج شده اما نمرده است و ما سعی می‌کنیم آن را دوباره در مسیر درست قرار دهیم و به مذاکرات ادامه دهیم.
وی همچنین درباره رابرت لوینسون جاسوس سیا که شش سال پیش ناپدید شد گفت: دولت ایران هیچ اطلاعی از محل وی ندارد.
وی افزود: آنچه ما می‌دانیم این است که او در ایران زندانی نشده و اگر چنین باشد او به دست دولت بازداشت نشده و من فکر می‌کنم که دولت ایران کنترل و تسلط خوبی بر اداره کشور دارد.
ظریف در مصاحبه با گزارشگر روزنامه واشنگتن پست نیز گفت: هدف ایران دستیابی به یک نتیجه رضایت‌بخش بر اساس الزامات توافقنامه موقت است که عبارت از حفظ حق غنی‌سازی اورانیوم در داخل ایران و رفع نگرانی‌ها و محدودیت‌های بین‌المللی است.
وی با بیان این که نگرانی قانونگذاران آمریکایی را درباره توافق ژنو درک می‌کنم گفت: زمانی که صداهایی از داخل خود دولت آمریکا به گوش می‌رسد که اصل وجودی این مذاکرات را زیر سوال می‌برند این مساله غیرقابل تحمل می‌شود- چه این اظهارات و اقدامات در معنای دقیق کلمه به مثابه نقض برنامه اقدام ژنو باشد یا نه. اما اگر اظهاراتی در داخل دولت به زبان رانده شوند که در تقابل با هدف مذاکرات باشند، این مساله به شدت زیان‌آور خواهد بود. بنابراین ما نیاز داریم که این مساله را با عباراتی بسیار قوی به اطلاع طرف‌های مذاکره‌کننده برسانیم و فکر می‌کنیم که این کار را کرده‌ایم.
وی افزود: اجازه دهید اینگونه بگویم، ما تماس‌هایی با اعضای گروه 1+5 داشتیم و طی روزهای اخیر با یکدیگر صحبت کردیم. معتقدم این گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت. این اولین بار نیست که ما خود را در موقعیتی می‌یابیم که ضروری است تا به گفت‌وگوها متعهد بمانیم، گفت‌وگوهای آشکار و گفت‌وگوها در حاشیه 1+5 و مطمئنا این یکی از آن موقعیت‌هاست. من با مقامات آمریکایی و مقامات اعضای کشورهای گروه 1+5 و نیز کاترین اشتون در تماس بودم. همچنین با هر کسی که برای پیشرفت وضعیت تلاش می‌کند در تماس هستم.
ظریف ادامه داد: آنچه از جان کری و خانم اشتون شنیده‌ام این است که آنها به نهایی کردن فرایند ژنو با هدف دستیابی به یک توافق جامع متعهد هستند. این مساله فرایندی بسیار مشکل است، نه به این خاطر که دستیابی به هدف مشکل است بلکه به این دلیل که روش‌های دستیابی به هدف مشکل هستند. به دلیل عدم اطمینانی که در ایران داریم، به خصوص عدم اطمینان مردم و رهبری ایران نسبت به مقاصد طرف مقابل و برخی سوءظن‌هایی که ممکن است طرف مقابل درباره مقاصد ما داشته باشد. بنابراین کار مشکلی است؛ ما با مسیری پرچالش مواجه هستیم.
ظریف در توضیح تماس‌هایی که با 1+5 داشته است گفت: من با اشتون قبل و بعد از چهارشنبه ارتباط داشته‌ام. با افراد دیگر نیز شامل کری تماس داشته‌ام یا شاید صحیح‌تر باشد که بگویم آنها با من تماس گرفته‌اند.
وی در مورد غنی‌سازی 20 درصد نیز گفت: ایران تصمیم به غنی‌سازی نگرفت. ایران مجبور به غنی‌سازی شد زیرا ما در کنسرسیومی در فرانسه به نام «یورودیف» دارای سهم بودیم که هزینه آن به صورت کامل پرداخت شده بود اما قادر نبودیم که حتی یک گرم اورانیوم غنی‌سازی شده حتی برای رآکتور خودمان که تحت برنامه «اتم‌ها برای صلح» آیزنهاور ساخته شده بود، دریافت کنیم. ما تصمیم نگرفتیم که اورانیوم را تا 20 درصد غنی‌سازی کنیم. ما برای 20 سال سعی کردیم برای رآکتورمان اورانیوم با غنای 20 درصد بخریم. ما تحقیر و مورد اهانت واقع شدیم و به قدری عقب و جلو رانده شدیم که اعلام کردیم خودمان این کار را خواهیم کرد: ما این اورانیوم را از کسی نخواهیم گرفت.
این امر به این معنی نیست که اگر آنها برای ما سوخت تهیه کنند ما آن را خواهیم پذیرفت، زیرا نخست اینکه ما این سرمایه‌گذاری را در داخل کشور انجام داده‌ایم و دوم اینکه ما اعتماد نداریم و سوم، هیچ دلیلی نمی‌بینم که پس از صرف این زمان و تلاش و پس از اینکه آنها را به نقطه‌ای رساندیم که توهم غنی‌سازی صفر در ایران را کنار گذاشتند، چرا باید چیز دیگری را بپذیریم.
وی تاکید کرد: ما با آمریکا به غیر از مسائل هسته‌ای درباره چیز دیگری صحبت نکرده‌ایم. ما با آمریکا در فرمت‌های مختلف بین‌المللی شامل نشستی که توسط آموس برگزار شد، مشارکت می‌کنیم. اما این فرآیند زیر نظر سازمان ملل است، ما در آنجا می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم. ما درباره سوریه با آمریکا صحبت نکرده‌ایم. ما بر روی مساله هسته‌ای تمرکز کرده‌ایم.
تماس تلفنی کری و نارضایتی ظریف
اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت خارجه کشورمان درباره تماس تلفنی کری با ظریف اعلام کرد: پیرو تحولات اخیر در زمینه اجرای برنامه اقدام مشترک، وزیر خارجه آمریکا با ظریف تماس تلفنی داشت و وزیرخارجه مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرد.
بر اساس این اطلاعیه، ظریف در همین زمینه نیز با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تبادل نظر داشته است.

 


معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: از سرگیری دور جدید مذاکرات کارشناسی توسط شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است و بر اساس تصمیمی که در آنجا گرفته شود، مذاکرات را مجددا آغاز خواهیم کرد.
«سیدعباس عراقچی» مذاکره‌کننده ارشد تیم هسته‌ای کشورمان در مورد این مسئله که با توجه به کارشکنی‌های اخیر علیه مذاکرات ایران و 1+5 توافقنامه به مرحله قبلی خودش برمی‌گردد و یا لغو می‌شود، گفت: دولت آمریکا اقداماتی را در خصوص اضافه کردن برخی شرکت‌ها به لیست تحریم‌ها انجام داده و مدعی هستند که این مسئله خلاف توافقنامه ژنو نیست و در راستای تحریم‌های گذشته است و این شرکت‌ها به دلیل نقض تحریم‌های گذشته به لیست افزوده شده‌اند.
عراقچی ادامه داد: ما انتقاد شدیدی به این مسئله داریم زیرا این نقض روح توافقنامه ژنو است که قرار بود با حسن‌نیت انجام شود، به همین دلیل از کارشناسان فنی که در وین در حال مذاکره درخصوص سازوکار اجرایی این توافقنامه بودند خواستیم که وین را ترک کنند و برای ارزیابی‌های بیشتر به کشور بازگردند.
وی در خصوص از سرگیری دور جدید مذاکرات کارشناسی به باشگاه خبرنگاران گفت: مراتب توسط شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی است و بر اساس تصمیمی که در آنجا گرفته شود، مذاکرات را مجددا آغاز خواهیم کرد.
معاون وزیر امور خارجه با اشاره به فعالیت تاسیسات هسته‌ای کشور بیان داشت: در حال حاضر هیچ تغییری در هیچ‌کدام از تاسیسات صورت نگرفته و تا آنجا که به وزارت خارجه مربوط می‌شود توافق ژنو هنوز اجرایی نشده و تغییری در تاسیسات نباید صورت بگیرد.
وی ادامه داد: ملاک متن انگلیسی است و کسانی که تمایل دارند از محتوای متن اطمینان پیدا کنند می‌توانند به متن انگلیسی آن مراجعه کنند.
دیدار عراقچی- اشتون
سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات آلمان به برلین رفته است، امروز (سه‌شنبه) با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل ملاقات و گفت‌وگو می‌کند.
نشست شورای وزیران اتحادیه اروپا دیروز (دوشنبه) در بروکسل به ریاست کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد. مسئله هسته‌ای ایران از جمله موضوعات در دستور کار این نشست بود.
‌حمایت اتحادیه اروپا از اجرای توافقنامه ژنو
وزرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه از اقدام همه طرف‌ها در اجرای توافقنامه (ژنو) حمایت کردند. اتحادیه اروپا اعلام کرد که وزرای خارجه پس از یک ساعت گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای ایران در پشت درهای بسته، اجرای سریع توافقنامه به دست همه طرف‌ها را خواستار شدند.

 


روزنامه حامی هاشمی ‌رفسنجانی و خانواده وی حداقل 80 میلیون تومان از مرتضوی رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی هدیه گرفته و با این همه در کنار بقیه روزنامه‌های اصلاح‌طلب که پول‌های مشابهی گرفته‌اند، در زمینه تخلفات مالی مرتضوی جنجال می‌کند!
برخی روزنامه‌های زنجیره‌ای نظیر اعتماد، آرمان، آفتاب یزد، ابتکار و... با وجود دریافت مبالغ مختلف به نام هدیه و مشارکت در پوشش جشن سالگرد تاسیس تامین اجتماعی، جنجال گسترده‌ای را به بهانه انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس به راه انداختند که در این میان تحرکات روزنامه اجاره‌ای- زنجیره‌ای آرمان در نوع خود جالب توجه است.
به گزارش جهان نیوز، رسانه‌های اصلاح‌طلب بلافاصله پس از افشای عمق فساد، ژست ضد فساد گرفتند و خود را به سنگر مقابل مرتضوی و تامین اجتماعی کشاندند؛ غافل از اینکه اسناد دریافت کمک‌های ده‌ها میلیونی آنان از مرتضوی ثبت و ضبط شده است. یکی از این روزنامه‌های به ظاهر پاکدست، روزنامه آرمان است که حتی فردای انتشار گزارش تحقیق و تفحص مجلس در خصوص فساد مالی تامین اجتماعی، تیتر یک خود را به تقبیح این فساد اختصاص داد غافل از اینکه مدیران این روزنامه از ریخت و پاش‌های مرتضوی کم‌بهره نبوده‌اند. هوشمند سفیدی، صاحب امتیاز روزنامه آرمان امروز و مدیر مسئول مؤسسه فرهنگی روابط عمومی آرمان (روزنامه آرمان) است که البته اسم و سمت وی در گزارش تحقیق و تفحص مجلس به اشتباه «سعیدی» ذکر شده است.
طبق اسناد آقای سفیدی تنها در یک مورد 10 میلیون تومان کارت هدیه از مرتضوی دریافت کرده است.
اما سند دیگری از دستاوردهای مرتضوی برای روزنامه حامی آقای هاشمی منتشر شده که جای تامل دارد. در این سند، صاحب امتیاز روزنامه آرمان به بهانه برگزاری یک سمپوزیوم از سعید مرتضوی تقاضای کمک می‌کند. مرتضوی هم حاتم‌بخشی کرده و با دادن 50 میلیون تومان دیگر به وی، همکاری‌ها را تداوم می‌بخشد.
طبق این اسناد مبلغ مذکور تحت عنوان حمایت سازمان تامین اجتماعی از «سمپوزیوم بین‌المللی روابط عمومی»! پرداخت شده است.
وقوع چنین لفت و لیس‌هایی حاکی از آن است که جریان‌های رسانه‌ای آلوده و حق‌العمل کار خط قرمز سیاسی برای خود قائل نیستند، چنان که از یک سو مثلاً برای خانواده هاشمی رپرتاژ آگهی در پوشش گزارش و خبر و تیتر عکس صفحه اول منتشر می‌کنند و از آن طرف برای حلقه انحرافی ستون فروشی‌های مشابهی انجام می‌دهند و... برای هر مجموعه و سازمان دیگری هم که آماده زد و بند مالی- سیاسی باشد، از این خدمات ویژه انجام می‌دهند.
چند سال پیش یک خبرنگار اخراجی روزنامه اعتماد فاش کرد که مدیریت این روزنامه در پوشش خبر و گزارش، اقدام به انتشار رپرتاژ آگهی می‌کرد و در مقابل مبالغی را دریافت می‌کرد.

 


معاون دفتر اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس از سیاستگذاران اقتصادی دولت خواست رویکرد واقع‌بینانه و همه‌جانبه در پیش بگیرند.
سیداحسان خاندوزی در گفت‌وگو با شبکه دانا گفت: به نظر می‌رسد تفکر اقتصادی دولت در حوزه توسعه اقتصادی تفکری کاملا برونگرا است یعنی در رویکرد اقتصادی دولت وزن بیشتری نسبت به تعاملات برون مرزی ایران داده می‌شود. این کارشناس مسائل اقتصادی با انتقاد از اینکه دولت که حل مشکلات اقتصادی را در گرو مذاکرات هسته‌ای می‌بینند تصریح کرد: اینقدر این وزنه در نظر دولت بزرگ است که رئیس‌جمهور و رئیس دفتر ایشان - بعد از آخرین مذاکرات و امضای توافقنامه، در دو موضع مختلف بیان کردند که دولت وظیفه خودش را انجام داده و حال دیگر نوبت فعالان اقتصادی است که بیایند و اقتصاد را سامان دهند.
وی ادامه داد: در چند دهه اخیر به ویژه بعد از شوک نفتی سال 52 و 53 تا به امروز، مشکلات ساختاری مزمنی گریبانگیر اقتصاد کشور بوده است. مسئله تحریم در واقع صرفا نقش آن چوبی است که وقتی به قالی می‌خورد خاک‌های قالی را بیشتر به ما نشان می‌دهد و الان ما عریان‌تر مشکلات اقتصاد ایران را لمس می‌کنیم.
وی با اشاره به خوش‌بینی مفرط تعاملات خارجی از 20 سال پیش گفت: همین ضعف موجب شد درباره تهدیدهایی که محتمل است از ناحیه تعاملات خارجی برای ما پیش بیاید، از قبل فکر نکنیم و پیشدستانه عمل نکنیم، یعنی خودمان را مقاومتی نسازیم و اگر روزی در معرض این تهدیدات قرار گرفتیم بتوانیم از قبل واکسینه باشیم. اینکه وزیر نفت فعلی در دوران اصلاحات در برابر اینکه ما برویم به سمت اینکه تبدیل به یک قطب پالایشگاه‌سازی در کشور شویم، به شدت مقاومت می‌کرد و می‌گفت به صرفه است که فرآورده‌های نفتی را وارد کنیم و در کل این منطقی که کشور را به واردات فرآورده‌های نفتی وابسته می‌کرد، غیرواقعی است و به این نکته هیچوقت فکر نمی‌شد که ممکن است تهدیدی از ناحیه واردات فرآورده داشته باشیم. چون این پیش فرض در ذهن سیاستگذار وجود نداشت و تمهیدی هم برای این که در شرایط ضروری سازوکاری را داشته باشد اندیشیده نمی‌شد و دیدیم که ناچار شدیم در زمان کمی، راهی را که باید به صورت طبیعی طی می‌کردیم و بنزین با کیفیت را تولید می‌کردیم سریع و آن را با کیفیت پایین‌تر در داخل تولید کنیم.
خاندوزی با اشاره به اینکه تحریم‌ها در کنار تهدید، فرصت هم هست می‌گوید: به ویژه در تدوین برنامه ششم باید به سمتی حرکت کنیم که در آن به توازن درون‌نگری و برون‌نگری و از غیرواقع‌گرایی در مسئله اقتصاد داخل و جهانی به سمت واقع‌گرایی و توازن برویم که در سایه این توازن و واقع‌گرایی است که می‌توانیم فرصت را برای یک اقتصاد مقاومتی فراهم آوریم. اگر این دو پیش فرض کنار گذشته نشود به این نتیجه خواهیم رسید که دولت به اقتصاد مقاومتی قائل نیست یا اینکه در عمل لوازم یک اقتصاد مقاومتی را مراعات نمی‌کند.
این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت به مشکلاتی که تحریم برای مبادلات خارجی ما ایجاد کرده تقریبا به چشم تهدید نگاه می‌کند و سعی می‌کند آن را رفع کند اما می‌شود به این شرایط هم به چشم فرصت نگاه کرد یعنی اگر ما تا الان نمی‌توانستیم دستگاه اجرایی را مجاب کنیم به اینکه بودجه جاری کشور را بهینه استفاده کنند و با کمترین اتلاف منابع و اسراف خرج کنند اما در شرایط حاضر که کمبود درآمدهای نفتی داریم می‌توانیم نظام مخارج جاری کشور را اصلاح کنیم به نحوی که بعد از رفع تحریم‌ها و زمانی که می‌توانیم نفت بیشتری صادر کنیم، بودجه‌های جاری کشور خیلی منظم‌تر و هدفمند‌تر و شفاف‌تر استفاده شود.
وی افزود: محور دومی که می‌شود به تحریم به چشم فرصت نگاه کرد تامین منابع مالی خود دولت است که شرایط حاضر زمان خوبی است برای اینکه وزنه درآمدهای مالیاتی را نسبت به درآمدهای نفتی بالا ببریم. محور سوم بحث پایین دستی‌های حوزه پتروشیمی در کشور است. ما به جهت اینکه می‌توانستیم فرآورده‌های پایین‌دستی را راحت وارد کنیم، توسعه پالایشگاه و پتروشیمی را که به محصولات با ارزش افزوده بالا تبدیل می‌شوند را در کشور به کندی پیش رفته است.

 


وزارت امور خارجه با انتشار اطلاعیه‌ای تماس تلفنی دکتر ظریف با جان کری را تایید کرد.
اداره کل دیپلماسی رسانه‌ای وزارت امور خارجه اعلام کرد: پیرو تحولات اخیر در زمینه اجرای اقدام مشترک، وزیر خارجه آمریکا با ظریف تماس تلفنی داشته و وزیر امور خارجه کشورمان مراتب نارضایتی ایران را اعلام کرده است.
در این اطلاعیه آمده است: ظریف در همین زمینه با اشتون تبادل‌نظر کرده است.
این اطلاعیه به قدری مبهم و مغشوش است که حتی توضیح نمی‌دهد آقای ظریف مراتب نارضایتی نسبت به چه چیزی را اعلام کرده است!!
دولت آمریکا اخیرا با نقض بیانیه ژنو اقدام به تحریم 17 شرکت ایرانی و غیر ایرانی مرتبط با ایران کرد. دکتر عراقچی معاون وزارت خارجه این اقدام را نقض روح توافق ژنو اعلام کرد اما دکتر ظریف هر چند قبلا در مصاحبه با تایم هشدار داده بود اعمال تحریم جدید، به منزله مرگ توافق ژنو خواهد بود اما اکنون به واشنگتن‌پست گفته که توافق ژنو هنوز نمرده است.
آنچه در این میان قابل تأمل است تکرار رفتار نابجا در ملاقات و مذاکرات حضوری و یا تلفنی با وزیر خارجه آمریکاست و این در حالی است که به عنوان مثال در همین ماجرای اخیر، تماس تلفنی مذکور منجر به جبران بدعهدی انجام گرفته نشده است. به نظر می‌رسد انجام چنین رفتارهای نابجایی هر چند که برای منافع ملی آب ‌نشود ولی برای جریان خوش‌بین متمایل به عبور از خط قرمزها نان بشود! این در حالی است که همین رفتارهای نابجا در سفر نیویورک به جای تغییر مواضع آمریکا، موجب گستاخی بیشتر در حد تهدید ایران به حمله نظامی از سوی اوباما شد.
در این زمینه می‌توان از وزیر محترم خارجه پرسید آیا اعلام مراتب نارضایتی غیر از ارتکاب یک رفتار بی‌جای دیگر ممکن نبود؟ و ما به‌ازای این هزینه چه چیزی عاید گردید؟!

 


روزنامه جمهوری اسلامی از دولت خواست در برابر بدعهدی و پیمان‌شکنی آمریکا با قاطعیت بایستد که این عین اعتدال است.
این روزنامه در سرمقاله خود با بیان اینکه دولت در مواردی با اعتدال عمل کرده که قابل تحسین است اما در برخی موارد از چارچوب اعتدال خارج می‌شود، به اعمال تحریم‌های جدید علیه 18 شرکت در ارتباط با ایران می‌پردازد و می‌نویسد: تحریم‌های جدید، نقض آشکار توافقنامه ژنو توسط دولت آمریکاست. این واقعیت آنقدر روشن و آشکار است که حتی خود اعضای گروه 5+1 نیز به آن اعتراض کرده‌اند. سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را مخالف روح توافق‌نامه ژنو دانسته و اعلام کرده این اقدام آمریکا اجرای توافق ژنو را بطور جدی با پیچیدگی مواجه می‌کند.
جمهوری اسلامی افزود: دولت، علاوه بر اقداماتی که تاکنون در واکنش به تخلف دولت آمریکا از توافق ژنو کرده، باید شیوه‌ای در پیش بگیرد که واشنگتن را وادار به لغو تحریم‌های جدید نماید. بدیهی است که ادامه مذاکرات کارشناسان برای اجرائی شدن توافق ژنو به عقب‌نشینی آمریکا بستگی دارد. دولت جمهوری اسلامی ایران باید درست در همین نقطه تکلیف خود را با دولت آمریکا روشن کند و اوباما را که می‌گوید متعهد شده از هرگونه اعمال تحریم‌های جدید مرتبط با برنامه هسته‌ای جلوگیری کند، به انجام تعهدی که کرده است وادار نماید.
این روزنامه در سرمقاله دیگری با بیان اینکه «اقدام اخیر آمریکا قطعاً و بی هیچ شک و شبهه‌ای خلاف توافقنامه ژنو است» می‌نویسد: اقدام تحریمی اخیر آمریکا علیه ایران هر چند چیز جدیدی نیست و ادامه مسیر پراشتباه آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران است، ولی تفاوت این اقدام با سایر اقدامات سابق در این است که این بار تأثیرات عمیق‌تری بر وجهه آمریکا خواهد داشت و هزینه بیشتری را بر کاخ سفید تحمیل خواهد کرد. این تفاوت از این جهت قابل ارزیابی است که اگر در ایران و جهان افرادی یافت می‌شدند که براساس ساده‌انگاری و خوشبینی‌های مضاعف، دل به حسن‌نیت دولتمردان آمریکائی دوخته و آنها را قابل اعتماد تصور می‌کردند، امروز با این قبیل حرکت‌های غیراصولی و مغایر با روح توافقات انجام شده، واشنگتن دیگر کسی را با خود به همراه ندارد.
یادآور می‌شود روزنامه جمهوری اسلامی از حامیان آقای هاشمی رفسنجانی است که در ماجرای روابط با آمریکا و مسئله مذاکره، مسیری کاملاً مغایر با منافع ملی و مواضع صریح حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری طی می‌کند. اما متأسفانه روزنامه جمهوری اسلامی درباره این موضع‌گیری‌های غلط و تحریف‌آمیز سکوت اختیار کرده است. مواضع اخیر روزنامه جمهوری اسلامی در حالی است که آقای هاشمی طی روزها و هفته‌های اخیر به شدت اصرار داشته رئیس جمهور بی‌صداقت، عهدشکن و تندرو آمریکا را میانه رو معرفی کند- در حالی که بانی تحریم‌های جدید دولت آمریکا و نه کنگره بوده- و از آن سو منتقدان داخلی را که درباره خوش‌بینی مفرط و موهوم به آمریکا هشدار می‌دهند، تندرو و افراطی که همسو با اسرائیل هستند معرفی کند و لابد یکی از مصادیق همین اتهام‌زنی روزنامه جمهوری اسلامی است!
خاطرنشان می‌شود بنابر گزارش رویتر پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما برای چندمین بار به فلسطین اشغالی رفت و به سران رژیم صهیونیستی اطمینان داد که آمریکا پیش از توافق با ایران با اسرائیل رایزنی خواهد کرد. در این سفر مقامات خزانه‌داری آمریکا که بانی تحریم‌های جدید هستند حضور داشتند. بعد از همین سفر بود که آمریکا اعلام کرد 18 شرکت جدید را تحریم می‌کند.

 


صفحه (10)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(6(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(12(صفحه(9(صفحه(4(صفحه (2.3.10