(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


یکشنبه 12 دی 1389- شماره 19829

بازارميوه اراك نظارت بيشتري مي طلبد
سرپرست سازمان آرامستان هاي شهر: مرگ ومير بيماران قلبي در اصفهان 35درصد افزايش يافت
دفن اموات در آرامستان گرگان رايگان شد
كوتاه از ورزش شهرستانها
توليد بيش از 900هزار تن از سبزي كشور در هرمزگان
احياي رشته سنتي عبابافي ايلام در دستور كار قرار دارد
نصب دستگاه كارتخوان در نانوايي هاي قم
تلفات جاده اي در زنجان 12 درصد كاهش يافته است
رئيس دادگستري خوزستان: قبح تحصيل مال نامشروع در رسانه ها ترويج نمي شود
8 مدرسه هوشمند درشهرستان رزن افتتاح شد
شناسايي 200 رشته مشاغل خانگي در آق قلا
يك ميليارد ريال كتاب به سپاه عاشورا اهدا مي شود
تمامي مدارس استان البرز هوشمند مي شود
تعطيلي30درصد از مزارع پرورش ماهي در فارس
پرداخت هزينه نان افراد بي بضاعت توسط شهرداري شبستر
رئيس كل دادگستري كرمانشاه: قانون، شاخص تامين امنيتي و حفظ حقوق شهروندي استبازارميوه اراك نظارت بيشتري مي طلبد

آنچه امروزه در اولويت سازمان هاي حمايت از مصرف كننده و متوليان فروش اجناس قرار دارد، پديده هايي همچون گران فروشي، احتكار، كم فروشي و نداشتن برچسب قيمت است. اما آنچه در بازار فروش ميوه و تره بار كه عمدتا در ابتداي خيابان قائم مقام حدفاصل ميدان شورا تا ابتداي بازار قرار دارد، پديده ديگري در نوع عرضه ميوه است، كه خريداران ميوه را به شدت آزار مي دهد و متأسفانه كمترين برخوردي نيز با اين پديده غيراخلاقي و غيرقانوني نيز صورت نمي گيرد. طبق قوانين معاملات اسلامي ازجمله شرايط لازم براي انجام معامله و خريد و فروش كالا، آن است كه كالاي فروخته شده با نمونه همان كالا به شكل تام و تمام مطابقت داشته باشد. به طور مثال در معامله گندم كه گندم سالم و گندم آفت زده دو قيمت متفاوت وجود دارد. فروشنده نمي تواند نمونه اي از گندم سالم را به خريدار نشان دهد اما در هنگام فروش گندم سن زده يا گندم سالم آميخته به گندم آفت زده را به خريدار تحويل دهد. در بازار فروش ميوه اراك دقيقا همين مشكل به شكل عمومي وجود دارد.
فروشنده ميوه درجه يك را مقابل ديد خريدار قرارمي دهد و نرخ آن را نيز مطابق با نرخ ميوه درجه يك تعيين مي كند اما در هنگام فروش ميوه مخلوط اعم از ريز و آسيب ديده را به خريدار تحويل مي دهد و اين دقيقا مصداق غش در معامله است.
در حاليكه فروشنده مي بايست اولا قيمت گذاري ميوه را براساس كيفيت ميوه تعيين كند و ثانيا عين آن ميوه را به مشتري تحويل دهد. اما متأسفانه عرضه كنندگان ميوه با مخلوط كردن ميوه ها كه در مواردي قابل مصرف هم نيستند، شرايطي را فراهم كرده اند كه درمقابل عرضه ميوه درجه3و4 پول ميوه اي درجه يك را دريافت مي كنند.
از جمله عواملي كه مي توان براي اين مشكل عنوان كرد، يكي بالابودن اجاره بهاي مغازه هاي عرضه ميوه دراين منطقه از اراك و ديگري عدم نظارت موثر و مداوم بر فروش ميوه دراين منطقه از اراك است، كه ضرورت توجه بيشتر مسئولان و متوليان استان و شهر اراك را دراين حوزه مي طلبد.
اراك- خبرنگاركيهان

 سرپرست سازمان آرامستان هاي شهر: مرگ ومير بيماران قلبي در اصفهان 35درصد افزايش يافت

اصفهان-خبرنگاركيهان:
طي 15روز اول آذرماه سال جاري مرگ و مير به علت بيماري هاي قلبي و عروقي در اصفهان بيش از 35درصد نسبت به مدت مشابه افزايش يافته است.
سرپرست سازمان آرامستان هاي شهر اصفهان با بيان اين مطلب گفت: هر ساله در آذر و دي ميزان مرگ و مير به علت بيماري هاي قلبي و تنفسي در اين كلان شهر افزايش پيدا مي كند اين درحالي است كه در اين مدت مرگ و مير به علت بيماري هاي قلبي و عروقي بيش از 38درصد رشد داشته است.
«حميد كردگاري» با بيان اينكه دليل اين امر فقط آلودگي هوا نيست بلكه موارد ديگر هم نقش دارند افزود: در طي 15روز اول آذرماه سال جاري بيش از 274نفر در باغ رضوان دفن شده اند كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 18درصد افزايش داشته است.
وي اضافه كرد: بيماري قلبي و عروقي به ترتيب در ماه هاي آذر، دي و بهمن ماه بيشترين علت مرگ و مير است كه هرساله به طور ميانگين برابر آمار واحد پذيرش سازمان آرامستان هاي شهرداري بيش از 21درصد نسبت به ماه هاي ديگر سال افزايش يافته است.
كردگاري با بيان اين كه بيماري هاي تنفسي در آذر، دي و بهمن بيشترين علت مرگ و مير مي باشد، اظهار داشت: در اين مدت مرگ و مير مربوط به اين بيماري بيش از 38درصد نسبت به ماه هاي ديگر سال رشد داشته است.
وي نسبت فوت آقايان به خانم ها را 2به1 عنوان و اضافه كرد: ميزان اميد به زندگي مردان و زنان اصفهان به ترتيب 63و 67 سال است كه اين ميزان در كشور به ترتيب 70و 73سال مي باشد.
سرپرست سازمان آرامستان هاي شهرداري اصفهان گفت: بيماري هاي قلبي و عروقي با بيش از 46درصد، سرطان 12درصد و حوادث 8درصد بيشترين علت مرگ و مير در اين شهر است.

 دفن اموات در آرامستان گرگان رايگان شد

گرگان- خبرنگار كيهان:
دفن اموات در آرامستان گرگان به غير از بقعه و شبستان امامزاده عبدالله رايگان شد.
ابراهيم كريمي شهردار گرگان گفت: با توجه به اينكه پلاك 1 فرعي از 1494 اصلي نبش يك ثبت گرگان در مالكيت شهرداري قرار دارد، شهرداري به جهت حمايت و كمك اوقاف و هيئت امناي امامزاده در سنوات گذشته توافقاتي را به عمل آورده كه راه دسترسي از خيابان امامزاده و بقعه و شبستان را در اختيار دو مرجع مذكور قرار دهد تا نسبت به مديريت امامزاده اقدام نمايد. ليكن پس از شكايت عديده مردم مبني بر فروش قبر توسط اوقاف و هيئت امنا در پلاك متعلق اين اداره، شهرداري پس از پيگيريهايي كه از طريق مراجع قضايي به عمل آورده دستور توقف فروش قبر توسط هيئت امناء اوقاف را اخذ نموده و منبعد شهروندان گرگاني براي دفن اموات در آرامستان به جز در محل بقعه و شبستان هزينه اي نمي پردازند.

 كوتاه از ورزش شهرستانها

ليگ دسته يك مازندران

بابل- خبرنگار كيهان: در آخرين بازي از نيم فصل ليگ دسته يك مازندران (منطقه غرب) تيم وحدت اميركلا توانست با 3 گل بازيكن خود روح الله پوراحمد و تك گل عسگري پورصادق از سد تيم طه تنكابن بگذرد و بازي را 3-4 به سود خود به پايان رساند و با 19 امتياز قهرمان نيم فصل شود.

مسابقات فوتسال مخابرات مازندران

بابل- خبرنگار كيهان: شانزدهمين دوره مسابقات فوتسال كاركنان مخابرات مازندران با حضور 28 تيم داخلي اين شركت در سطح استان برگزار شد و در پايان تيم مديريت ارتباطات شهري به مقام اول رسيد و تيم هاي طرح و نظارت، معاونت مالي و حوزه مديريت به ترتيب رتبه هاي دوم تا چهارم را كسب كردند.

معرفي مربي جديد چوكا تالش

هشتپر تالش- خبرنگار كيهان: نصرت ايراندوست به عنوان سرمربي جديد تيم فوتبال چوكا تالش معرفي و مشغول به كار شد.اين مربي نامدار گيلاني سابقه مربيگري تيم ملي و تيمهاي ليگ برتري را نيز در كارنامه خود دارد. تيم چوكا تالش هم اكنون با 18 امتياز در رده هفتم جدول گروه اول دسته دوم ليگ كشور قرار دارد.

تيم آموزش فني و حرفه اي قهرمان بوكس خليج فارس

ايلام- خبرنگار كيهان: به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان ايلام، مسابقات بوكس چهارجانبه جام خليج فارس با شركت تيم هاي لرستان، خوزستان، تربيت بدني ايلام و اداره كل آموزش فني و حرفه اي استان ايلام در روزهاي 17 و 18 آذرماه سال 1389 در محل سالن شهداي هفتم تير شهرستان ايلام برگزار شد.
در اين مسابقات 36 نفر با هم به رقابت پرداختند كه در پايان تيم آموزش فني و حرفه اي با كسب 5 مدال طلا، 2 نقره و 1 برنز موفق به كسب مقام اول مسابقات چهارجانبه خليج فارس شد.

مسابقات بدمينتون قهرمان كشوري

زنجان- خبرنگار كيهان: به گزارش روابط عمومي تربيت بدني استان زنجان مسابقات قهرمان كشوري بدمينتون با قهرماني تيم تهران و نايب قهرماني زنجان به پايان رسيد. در اين رقابتها كه از 19 آذر در تهران آغاز شده بود تيم هاي كرمانشاه و گيلان نيز مشتركاً به مقام سوم نائل آمدند.

مسابقات كشتي قهرماني ناشنوايان كشور

كرمانشاه- خبرنگار كيهان: در سي و هشتمين دوره مسابقات كشتي فرنگي و آزاد بزرگسالان قهرماني ناشنوايان كشور كه طي دو روز در سالن 6 هزار نفري مجموعه ورزشي امام خميني(ره) كرمانشاه زيرنظر فدراسيون ورزشي ناشنوايان برگزار شد تيم كشتي آزاد ناشنوايان كرمانشاه نايب قهرمان و تيم كشتي فرنگي مقام چهارم تيمي اين دوره از مسابقات را كسب نمودند.

مسابقات سوپر ليگ باشگاه هاي كشور

كاشان- خبرنگار كيهان: تيم بانك كشاورزي با غلبه 3 بر يك بر تيم سايپا البرز، قهرمان سوپر ليگ نوجوانان باشگاه هاي كشور شد.
به گزارش خبرنگار ما، در پايان رقابت هاي مرحله مقدماتي گروه اول سوپر ليگ واليبال نوجوانان باشگاه هاي كشور كه به ميزباني كاشان برگزار شد، سه تيم با كد كشاورزي، سايپا البرز و ارتعاشات صنعتي با كسب مقام هاي اول تا سوم رقابت هاي گروه اول به مرحله دوم صعود كردند.
مرحله دوم مسابقات سوپر ليگ واليبال نوجوانان باشگاه هاي كشور با حضور 6 تيم برگزار خواهد شد.

اردوي تيم ملي بسكتبال دانش آموزي

گرگان- خبرنگار كيهان: سومين اردوي تيم ملي بسكتبال دانش آموزي به ميزباني شهرستان گرگان در سالن هاي ورزشي شاداب و امام علي(ع) آموزش و پرورش در حال برگزاري است.
عتيقي معاون پرورشي و تربيت بدني اداره كل آموزش و پرورش استان شرايط اردو را بسيار خوب ارزيابي كرد و گفت: اردوي تيم ملي بسكتبال دانش آموزي بعد از مراحل اول و دوم در تهران و اصفهان، هم اكنون در گرگان در حال برگزاري است.
ايشان افزودند: 18 بازيكن به همراه دو مربي: سيدمجتبي حسيني (گلستان) و مهرشاد تيزرو (اصفهان) در اين اردو شركت دارند.

رقابت هاي دووميداني دختران كاشان

كاشان- خبرنگار كيهان: رئيس انجمن دووميداني آموزشگاه هاي كاشان از برگزاري مسابقات دووميداني دختران دانش آموز خبر داد.
صديقه محققي گفت: در اين مسابقات نزديك به 400 دانش آموز از 30 مدرسه در سه مقطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه در پيست دووميداني ورزشگاه 15 هزار نفري اميركبير كاشان به رقابت پرداختند.

مسابقات هندبال زير گروه ليگ برتر كشور

اوز- خبرنگار كيهان: شهناز صالحي رئيس روابط عمومي اداره كل راه و ترابري لارستان گفت مسابقات هندبال زير گروه ليگ برتر كشور يادواره سرداران و 450 شهيد لارستان با شركت 7 تيم از سراسر كشور در ورزشگاه شهر قديم لار برگزار شد كه درنهايت تيم هندبال اين اداره كل به مقام قهرماني دست يافت.

نفت مسجد سليمان صدرنشين ليگ دسته يك

مسجد سليمان- خبرنگار كيهان: تيم فوتبال نفت مسجد سليمان نماينده شايسته استان خوزستان با كسب تساوي خانگي هفته دهم مسابقات ليگ در مقابل تيم داماش گيلان بار ديگر صدرنشين ليگ دسته يك كشور شد.

افتخارآفريني كم بينايان و نابينايان خوراسگاني

خوراسگان- خبرنگار كيهان: مسابقات جهاني پاورليفتينگ و وزنه برداري قدرتي نابينايان و كم بينايان جهان در كشور تركيه برگزار شد كه در پايان 2 ورزشكار خوراسگاني به نام هاي مهدي بهارزاده و محمد سليماني (سلماني) از كشورمان توانستند مقام قهرماني و نايب قهرماني اين دوره از مسابقات را كسب كنند.

 توليد بيش از 900هزار تن از سبزي كشور در هرمزگان

بندرعباس- خبرنگار كيهان:
رئيس آمار و فن آوري اطلاعات جهاد كشاورزي هرمزگان گفت: از مجموع چهارده هزار و 450تن سبزي و صيفي توليد شده در كشور بيش از 6/6درصد محصولات سبزي و صيفي كشور كه معادل 954 هزار تن سبزي است، در هرمزگان توليد شده است.
افشين مرادي افزود: اين نتايج براساس طرح آمارگيري «ساير محصولات» در سال زراعي 88-87 عمده توليد ساير محصولات استان مربوط به سبزيجات و صيفي بوده است.
وي ابراز داشت: اجراي طرحهاي آمارگيري براي محصولات گندم و جو و «ساير محصولات زراعي» با هدف برآورد سطوح زيركشت و ميزان توليد محصولات كشاورزي، نهاده-هاي مصرفي، فرآيند توليد و تعيين هزينه توليد محصولات زراعي خاص، به ترتيب در 6 ماهه اول و دوم سال، براساس ابلاغيه دفتر مركزي صورت مي گيرد.
گفتني است: طبق اطلاعات حاصل از اجراي طرح آمارگيري ساير محصولات، سطح زير كشت سبزي و صيفي استان و كشور به ترتيب بالغ بر 6/41 و 4/495 هزار هكتار و توليد آنها 954 و چهارده هزار و 450 هزار تن برآورد شده است.

 احياي رشته سنتي عبابافي ايلام در دستور كار قرار دارد

ايلام- خبرنگار كيهان:
معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام گفت: احياي رشته سنتي عبابافي در ايلام در دستور كار قرار دارد.
حميد بختياري اظهار داشت: رشته عبابافي از جمله كهن ترين صنايع دستي در شهرستان مرزي مهران است.
وي ادامه داد: با توجه به فعاليت هاي انجام شده قرار است اين رشته صنايع دستي توسط قديمي ترين عبابافان ايلامي احيا شود.
اين مسئول اضافه كرد: اين رشته صنايع دستي ارتباط نزديكي با لباس و پوشش محلي مردم منطقه مرزي مهران دارد.
بختياري با اشاره به اينكه عبا، معرف افرادي با موقعيت اجتماعي بالا است، تصريح كرد: درگذشته افرادي كه از نظر موقعيت اجتماعي در سطح برتري قرار داشتند از اين پوشش استفاده مي كردند.
وي با بيان اينكه پشم شتر از جمله مواد اوليه اصلي عبابافي به شمار مي رود، اضافه كرد: با توجه به اينكه امروزه پشم شتر كمياب است براي توليد عبا در استان ايلام از كرك استفاده مي شود.
بختياري تصريح كرد: عبابافي به دو صورت خود رنگ و يا الياف رنگ آميزي نشده تهيه مي شود كه الياف رنگ آميزي نشده از اصالت بيشتري برخوردار است.
معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايلام در پايان گفت: قديمي ترين هنرمند عبابافي در استان ايلام در كارگاه توليدي خود علاوه بر رشته فوق در رشته هايي مانند جاجيم بافي و گليم ساده مهارت داشته و در اين راستا آموزش مي دهد.

 نصب دستگاه كارتخوان در نانوايي هاي قم

قم- خبرنگار كيهان:
رئيس اتحاديه نانوايان قم از تلاش براي نصب دستگاه كارتخوان براي نانوايي هاي قم خبر داد و گفت: در اين مورد با بانك ملت وارد مذاكره شده ايم.
سيدجواد دهناد در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اينكه از اين پس مردم براي خريد نان با كيفيت حق انتخاب دارند، اظهار داشت: نانوايان بايد خود را براي رقابت سالم آماده كنند.
وي بيان داشت: قطعاً هر كسي كه نان با كيفيت مطلوب تري را ارائه كند، موفق تر خواهد بود و اين رقابت و ارتقاي كيفي نان از بركات طرح هدفمند كردن يارانه ها است.
رئيس اتحاديه نانوايان قم با اشاره به فوايد اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها عنوان داشت: هدفمند كردن يارانه ها در بخش نان بهترين نفع را براي نظام به دنبال خواهد داشت.
وي با اشاره به اينكه رقابت سالم بين نانوايان شكل خواهد گرفت، اضافه كرد: مردم از اين پس اقدام به خريد نان با كيفيت مي كنند و نانوايان بايد اين مسئله را مورد توجه قرار دهند.
دهناد با اشاره به مشكل پول خرد در نانوايي ها و رند نبودن قيمت نان لواش و تافتون تصريح كرد: در اين زمينه نيز پيش بيني هايي را داشته ايم و البته در بسياري از استان ها نيز اين مسئله وجود دارد.
وي خاطرنشان كرد: با يكي از بانكها وارد مذاكره شده ايم تا بتوانيم از طريق نصب دستگاه هاي كارتخوان در نانوايي هاي قم اين مشكل را نيز حل كنيم.

 تلفات جاده اي در زنجان 12 درصد كاهش يافته است

زنجان- خبرنگار كيهان:
تلاش ماموران پليس راه فرماندهي انتظامي استان زنجان و همكاري رانندگان با پليس، كاهش 12 درصدي تلفات جاده اي را درپي داشت.
به گزارش مركز اطلاع رساني فرماندهي انتظامي استان زنجان، رئيس پليس راه فرماندهي انتظامي اين استان در گفت وگو با خبرنگاران گفت: با اجراي طرحهاي ترافيكي، انتظامي و همكاري خوب رانندگان شاهد كاهش تلفات انساني در حوادث جاده اي در استان بوديم.
سرهنگ «عبدالعلي رشتياني» افزود: در هشت ماهه سال جاري در مقايسه با مدت مشابه تلفات انساني 12 درصد كاهش داشته است. وي در خصوص مناطق حادثه خيز نيز گفت: سه راهي «سلطانيه» و «طارم» در محورهاي مواصلاتي استان با بررسي هاي صورت گرفته جزء مناطق حادثه خيز محسوب شده كه بايد در اصلاح اين مناطق اقدام شود.
سرهنگ «رشتياني» با بيان اينكه متاسفانه در يك حادثه رانندگي در شهرستان «زرين رود» يك نفر جان باخت، گفت: در اين حادثه يك دستگاه وانت نيسان با يكدستگاه موتور سيكلت برخورد كرد كه راكب موتورسيكلت جهت مداوا به بيمارستان منتقل شد كه دراثر شدت جراحات وارده در بيمارستان جان خود را از دست داد.

 رئيس دادگستري خوزستان: قبح تحصيل مال نامشروع در رسانه ها ترويج نمي شود

اهواز- خبرنگار كيهان:
رئيس دادگستري استان خوزستان گفت: در بحث مبارزه با فساد اداري بايد مراقب باشيم كه شعار اين مبارزه در دست مفسدين اداري قرار نگيرد و همچنين در اجراي آن به كاركنان صالح لطمه اي وارد نشود.
محمدباقر الفت در همايش فساد و ارتقاء سلامت اداري، اظهار داشت: تعريف فساد اداري ظلمي است كه از مجراي ديواني و اداري نسبت به مراجعين اعمال مي شود و تظاهر به رفتار قانوني با سوءنيت و منفعت طلبي شخصي مي باشد چرا كه هميشه افراد فاسد از پوشش قانوني براي رسيدن به اهداف نامشروع خود استفاده مي كنند.
وي با بيان اينكه در تعاريف بين المللي فساد را متوجه كاركنان اداره مي دانند اما در كشور ما اين مسئله هم به اداره و هم به كاركنان آن بازمي گردد، افزود: فساد اداري در كشور ما تاريخچه مطولي دارد كه به سه دور قبل از مشروطيت، بعد از مشروطيت و دوران پس از انقلاب قابل تقسيم است كه متأسفانه طي اين دوره ها نه تنها فساد اداري تزايد يافته بلكه ابزار آن نيز تغيير كرده است.
الفت در ادامه گفت: قبل از مشروطه ديوان اداري مجراي تحصيل درآمدهاي نامشروع بود و پس از مشروطه نيز حضور مستشاران خارجي و نفوذيان در دربار موجب ورود افسار گسيخته نظام اداري فاسد غرب به سيستم اداري كشور شد و رانت خواري و اخذ پول سانت در معاملات نفتي و مشاركت در درآمد شركت هاي تجاري و تخلفاتي از اين دست دامنگير نظام اداري ما شد.
وي ضمن تاكيد بر اينكه بايد تلاش شود تا شعار فساد اداري در دست مفسدين اداري قرار نگيرد، اظهار داشت: همچنين مبارزه با فساد اداري موجب ضربه زدن به كاركنان صالح اداري نشود لذا نيروهاي مبارزه با فساد اداري بايد افراد آگاه، مجرب و برخوردار از عقلانيت باشند و از سوي مسئولين نيز مورد حمايت قرار گيرند.
الفت در ادامه واقعي كردن هزينه هاي كاركنان دولت را يكي از پيش شرط هاي پيشگيري از فساد اداري عنوان كرد و افزود: وقتي خط فقر را 900 هزار تومان اعلام مي كنيم، كارمندي كه دخل و خرجش با يكديگر جور درنمي آيد را با دو دستمان به سوي فساد اداري رهنمون ساخته ايم.
وي با بيان اينكه در مملكتي كه خواهان مبارزه با فساد اداري هستيم رسانه ها نبايد مروج تجمل گرايي و پول پرستي باشند، گفت: رسانه ها قبح مال نامشروع را ترويج نمي كنند و هميشه تصويري كه از يك كارمند دولت ارائه مي كنند فردي منزوي، دور از اجتماع و شرمنده روي خانواده است.

 8 مدرسه هوشمند درشهرستان رزن افتتاح شد

همدان -خبرنگاركيهان:
بنا به اعلام روابط عمومي آموزش وپرورش همدان، درمراسم بهره برداري از اين مدارس مديركل آموزش وپرورش استان هدف از تاسيس مدرسه هاي هوشمند را تسهيل درامر يادگيري و صرفه جويي در وقت و نيروي انساني اعلام كرد و افزود: ايجاد و توسعه چنين مدارسي باعث رشد خلاقيت دانش آموزان، دسترسي آسان دبيران به اطلاعات روز دنيا و ارايه آن به دانش آموزان، و توليد محتواي الكترونيكي مي شود.
حسني محتشم ادامه داد: ظرفيتي كه امروز در آموزش و پرورش كشور به وجود آمده، براي انتقال الگوي انقلاب ايران به تمام نقاط جهان آماده است.
وي گفت: تغيير رويكرد درمباني فرهنگي نظام، باعث نگرش حاكميتي و مولد بدون نسبت به آموزش و پرورش شده كه اين امر از تحولات بزرگ در دوره جديد فعاليت اين وزارت خانه محسوب مي شود.
حسني محتشم از پيگيري وزارت آموزش و پروش براي تغيير ساختار مديريت در شهرستان ها خبر داد و گفت: دراين تغيير و تحول، بخش ها و مناطق آموزش و پرورش زيرنظر مديريت شهرستان ها قرار مي گيرد.
وي درپايان گفت: همچنين احداث مجتمع هاي آموزشي درمناطق شهري، طراحي اهداف كوتاه مدت براي مديران و برگزاري همايش مديران مدارس مناطق سراسر استان، از مواردي است كه توسط آموزش و پرورش استان همدان پيگيري مي شود.

 شناسايي 200 رشته مشاغل خانگي در آق قلا

گرگان- خبرنگاركيهان:
فرماندار آق قلا از شناسايي 200 رشته مشاغل خانگي دراين شهرستان خبر داد.
غفور جرجاني درجلسه ستاد اشتغال شهرستان آق قلا گفت: با توجه به دستورالعمل اجراي قانون مشاغل، اين مشاغل خانگي شامل فعاليت مستقل، كارفرمايي و تعاوني است.
وي در ادامه افزود: به متقاضياني كه در قالب قرض الحسنه از طريق بانك هاي عامل تسهيلات پرداخت مي شود، اين تسهيلات حداكثر تا سقف 30 ميليون ريال و حداكثر مدت زمان بازپرداخت آن نيز 3 سال است.
رئيس ستاد اشتغال شهرستان آق قلا گفت: به متقاضياني كه ازطريق صندوق مهر امام رضا(ع) تسهيلات پرداخت مي شود اين ميزان تا سقف 50 ميليون ريال با بازپرداخت تسهيلات قرض الحسنه با احتساب دوره تنفس، 5 سال است.

 از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
يك ميليارد ريال كتاب به سپاه عاشورا اهدا مي شود

تبريز- خبرنگار كيهان:
از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي معادل يك ميليارد ريال كتاب به صورت رايگان به سپاه عاشورا اهدا مي شود.
مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربايجان شرقي با اعلام خبر فوق گفت: در اين رابطه تفاهم نامه اي به امضا رسيده كه طي آن بخشي از كتاب هاي ارسالي از سوي معاونت فرهنگي وزارت، به صورت رايگان، در اختيار سپاه عاشورا قرار مي گيرد.
علي داننده افزود: پايگاه هاي مقاومت بسيج روستايي و مناطق محروم، در اولويت توزيع و اهداي كتاب قرار دارند.
وي يادآور شد: اين طرح در جهت نهضت توسعه و ترويج كتاب و كتابخواني و به ويژه در بين نوجوانان و جوانان بسيجي اجرا مي شود و مبلغ كتب اهدايي به پايگاه هاي مقاومت آذربايجان شرقي يك ميليارد ريال مي باشد.

 تمامي مدارس استان البرز هوشمند مي شود

كرج- خبرنگاركيهان:
مديركل آموزش وپرورش استان البرز از هوشمند شدن همه مدارس استان در آينده نزديك خبر داد.
اكبر حليمي در نشست خبري با خبرنگاران، هوشمند شدن مدارس باتوجه به پيشرفت هاي روز جهان را امري لازم و اساسي برشمرد و گفت: باتوجه به سند چشم انداز 20ساله، ايران بايد در جايگاه برتر منطقه قرار گيرد و اين با معلم و كتاب به تنهايي ممكن نخواهد شد. وي افزود: باتوجه به پيگيري انجام شده بايد تمامي مدارس ظرف كمترين مدت ممكن به تجهيزات اينترنتي باتوجه به قوانين رسمي كشور مجهز شود.
مديركل آموزش وپرورش استان البرز از پيگيريهاي اداره كل براي جذب نيروي متخصص در زمينه آموزش هاي قرآني خبر داد و اظهار داشت. براين اساس با كسب مجوز از سوي وزارتخانه اين امكان محقق شده است.
اين مسئول در پايان، از جذب 18هزار فرزند از خانواده هاي شهيد و جانباز بالاي 50درصد خبر داد و از تمامي همكاران خواست اين نيروها را در پيشرفت و ارائه خدمات هرچه بيشتر ياري كنند.

 تعطيلي30درصد از مزارع پرورش ماهي در فارس

شيراز- خبرنگاركيهان:
30 درصد مزارع پرورش ماهي در استان فارس به علت خشكسالي تعطيل شد.
مديركل شيلات فارس با اعلام اين خبر گفت: در استان فارس 127 مزرعه پرورش ماهي سردابي و گرمابي فعال است كه 38 مزرعه آن با ظرفيت توليد 539 تن ماهي به دليل كمبود آب تعطيل است.
وي اظهارداشت: سرمايه گذاران براي ايجاد اين 38 مزرعه يك ميليارد و 700 ميليون تومان سرمايه گذاري كرده اند كه متأسفانه به دليل نبود آب اين مزارع به طور كامل خشك شده و اين سرمايه ها همچنان بلاتكليف مانده اند.
سعادت با بيان اينكه تا زماني كه آب موردنياز براي اين مزارع تامين نشود نمي توان براي احياي مجدد آن كاري كرد افزود: در اغلب اين مزارع ماهي هاي سردابي پرورش داده مي شد كه داراي پراكندگي زيادي در شهرهاي مختلف استان از جمله آباده، سپيدان، ممسني و بوانات هستند.
وي با اشاره به فعاليت هاي صورت گرفته براي تجهيز 89 مزرعه فعال استان گفت: درصدديم مزارع موجود را به سمت صنعتي و مكانيزه شدن سوق دهيم تا در برابر آسيب هاي خشكسالي مقاوم شوند.
وي تصريح كرد: از 89 مزرعه فعال استان حدود 30 درصد آن مكانيزه و 70 درصد ديگر به روش سنتي به توليد و پرورش ماهي مي پردازند.

 پرداخت هزينه نان افراد بي بضاعت توسط شهرداري شبستر

شبستر- خبرنگار كيهان:
فرماندار شبستر گفت: فرمانداري شهرستان شبستر هزينه نان افراد بي بضاعت را مي پردازد.
جمشيد عقلمند در جريان بازديد از چند نانوايي شهرستان با اعلام مطلب فوق گفت: كساني كه جهت خريد نان به هر يك از نانواييها مراجعه كنند و توان خريد نان بدون يارانه را نداشته باشند نانوايان محترم حق ندارند چنين افرادي را بدون نان و خالي برگردانند
. فرماندار شبستر مراتب را به اطلاع شهرداريهاي 9گانه و شوراهاي اسلامي و نانواييها رسانده و تاكيد كرده است.
فرمانداري حاضر است پول نان اين قشر از افراد را به نانواييهاي مورد نظر بپردازد و نانواها حق ندارند با افراد نيازمند برخورد ناشايسته داشته باشند.

 رئيس كل دادگستري كرمانشاه: قانون، شاخص تامين امنيتي و حفظ حقوق شهروندي است

كرمانشاه-خبرنگاركيهان:
شاخص تأمين امنيت و حفظ حقوق شهروندي، قانون است و اگر نيروي انتظامي بخواهد امنيت را با حفظ حقوق شهروندي برقرار كند، عملكرد آنها بايد بر معيار قانون باشد.
الهيار ملكشاهي رئيس كل دادگستري استان كرمانشاه در مراسم اختتاميه سومين دوره كارگاه آموزش استانداردسازي و تعالي رفتار كاركنان فرماندهي انتظامي اين استان، ضمن مطلب فوق گفت: نيروي انتظامي با حجم بسيار زيادي از وظايف، مأموريت ها و تنوع كاري مواجه است و اين موضوع مي طلبد كه كاركنان اين مجموعه هم از سعه صدر و علاقه كاري بالايي برخوردار باشند هم تخصص لازم درخصوص مأموريت محوله در حوزه كاري خود را داشته باشند.

 

(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14