(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


سه شنبه 5 اردیبهشت ۱۳۹۱ - شماره 20192 

صفحه (14)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
سي.ان.ان: رمزگشايي اطلاعات پهپادجاسوسي پيروزي بزرگ ايران بر آمريكاست
ولي امر مسلمين در ديدار نخست وزير عراق:خروج آمريكا از عراق مظهر اقتدار دولت و ملت اين كشور بود
نجابت خبر داد درخواست انگليس براي ترميم روابط با ايران
آنتي وار: شكست نخوردن مذاكرات اسلامبول برنامه اسرائيل را به هم ريخت
نماينده پارلمان ايتاليا خطاب به سران اروپا:
جلوي تحريم هاي نفتي عليه ايران را بگيريد درغير اين صورت ايتاليا لطمه مي بيند!
مراسم تشييع پيكر امير قاسمي نو برگزار شد
سردار حاجي زاده:موشك هاي كوتاه برد ما در مقابل آمريكا نقش موشك قاره پيما دارد
مفسر سياسي روس: نشست اسلامبول نمايش اقتدار ديپلماسي ايراني بود
حسين فدايي: دولت نبايد بازار را به حال خود رها كند
امروز در مقابل سفارت بحرين دانشجويان ايراني به دخالت هاي عربستان در بحرين اعتراض مي كنند
زمين از ساكنانش دلگير است
نماينده پارلمان عراق: حضور منافقين مغاير قانون اساسي عراق است
معاون سوادآموزي وزارت آموزش و پرورش فارس:
ايران در سرعت توليد دانش بين كشورهاي در حال توسعه اول شد
رئيس سازمان حج و زيارت: امنيت زائران قانوني عتبات عاليات تامين مي شود
راه اندازي تعاوني هاي كشاورزي مهر در كشور
25000 دانشجو امسال وارد دانشگاه فرهنگيان مي شوند
نخستين چين برگ سبز چاي كشور در لنگرود آغاز شد
نماينده مردم كاشان و آران و بيدگل در مجلس: رسانه ملي بايد از تبليغ كالاي خارجي پرهيز كند
همايش ملي «اعجاز طبس» برگزار شد
پدر شهيد احمدي روشن: هزاران احمدي روشن را براي دفاع از رهبري فدا مي كنيم
اخبار ادبي و هنريسي.ان.ان: رمزگشايي اطلاعات پهپادجاسوسي پيروزي بزرگ ايران بر آمريكاست

شبكه تلويزيوني سي.ان.ان در گزارشي با اشاره به اعلام خبر رمزگشايي پهپاد جاسوسي پيشرفته آمريكا توسط ايران اين موفقيت را يك پيروزي بزرگ نظامي و اطلاعاتي براي تهران دانست.
سي.ان.ان به نقل از گزارشگر خود در اين باره اعلام كرد: در صورت صحت گفته هاي طرف ايراني، آمريكا يك هواپيماي بسيار باارزش را از دست داده و ايرانيان آن را به دست آورده اند.
سردار اميرعلي حاجي زاده، فرمانده نيروي هوافضاي سپاه دو روز پيش جديدترين اطلاعات به دست آمده از رمزگشايي پهپاد جاسوسي آمريكا (RQ170) را اعلام كرد كه اين خبر بازتاب گسترده اي در رسانه هاي جهان داشت.
حاجي زاده گفت در واكنش به ادعاي مقامات آمريكايي كه گفته بودند ايران، نمي تواند اطلاعات ارزشمند اين پهپاد را رمزگشايي كند، گفت: زيرمجموعه هاي اين هواپيما براي پاره اي از اشكالات فني در اكتبر 2010 مطابق با 25 مهر 1389 در كاليفرنيا بوده، سپس اين هواپيما پس از اصلاح و تست هاي پروازي در نوامبر 2010 مطابق با 28 آبان 1389 به قندهار آمده و پرواز داشته كه ظاهرا در آن زمان نيز يك سري اشكالاتي كه نتوانسته اند آن را برطرف كنند، مشاهده شده است.
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه تصريح كرد: زيرمجموعه هاي اين پهپاد همچنين دوباره در دسامبر 2010 براي رفع اشكالات جديد به فرودگاهي نزديك لس آنجلس برده شده و پس از انجام عمليات اصلاح و تست هاي پروازي و زيرسيستم ها كه همان سنسورها و تجهيزات اين هواپيما است مجددا به قندهار بازگردانده شده است.
وي با بيان اين كه «ما تمام اطلاعات و نرم افزار اين هواپيما را بدست آورده ايم» تاكيد كرد: اين هواپيما همچنين در دو هفته قبل از كشته شدن بن لادن در محل كشته شدن اين فرد در پاكستان پرواز داشته است.
حاجي زاده ادامه داد: اگر ما به نرم افزارها و هاردهاي اين هواپيما دست پيدا نكرده باشيم، نمي توانستيم اين موضوعات را بدست بياوريم. متخصصان ما كاملا به بخش ها و برنامه هاي اين هواپيما مسلط هستند.
سي.ان.ان در ادامه اين گزارش، آورده است: دستيابي ايران به پهپاد آمريكايي يك پيروزي نظامي و اطلاعاتي بزرگ براي تهران در مقابل واشنگتن است.
يك پايگاه ايتاليايي نيز در اين باره گزارش داد: آمريكا و اروپا همچنان درباره چگونگي شكار پهپاد جاسوسي سردرگم اند.
در حالي كه رسانه هاي غربي به رمزگشايي ايران از پهپاد آمريكايي اذعان كرده اند مقامات آمريكا همانند روزهاي آغازين شكار RQ 170 از سوي ايران نسبت به دستيابي تهران به اطلاعات حساس اين هواپيما ابراز ترديد كردند.
جو ليبرمن، سناتور آمريكايي در اين باره مدعي شد كه در خبر دستيابي ايران به اطلاعات حساس پهپاد جاسوسي جاي شك و ترديد وجود دارد.
شبكه الجزيره در اين باره گزارش داد: آمريكا اذعان كرد اين هواپيماي بدون سرنشين را از دست داده است اما در عين حال اعلام كرد استفاده از هرگونه اطلاعات يا فناوري موجود در اين هواپيما براي تهران كاري بسيار سخت خواهد بود.

 ولي امر مسلمين در ديدار نخست وزير عراق:خروج آمريكا از عراق مظهر اقتدار دولت و ملت اين كشور بود

حضرت آيت الله العظمي خامنه اي در ديدار نوري مالكي نخست وزير عراق با اشاره به اقتدار روزافزون عراق در دنياي عرب فرمودند: خروج كامل نظاميان آمريكايي از عراق مظهر اقتدار ملت و دولت عراق در دنياي عرب و اسلام بود.
رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز در ديدار نوري مالكي نخست وزير عراق و هيئت همراه، با اشاره به اقتدار روزافزون عراق در دنياي عرب و منطقه آن را مايه خرسندي فراوان جمهوري اسلامي ايران دانستند و تأكيد كردند: تلاش براي افزايش اقتدار عراق به ويژه از طريق بسترسازي جهاد علمي مستمر و همچنين ايجاد نهضت سازندگي در سراسر عراق، موفقيت ها و استحكام جايگاه ملت و دولت عراق را دوچندان خواهد كرد.
ايشان با تأكيد بر اينكه برخي موضوعات و قضاياي ماههاي اخير، مظهر اقتدار ملت و دولت عراق در دنياي عرب و اسلام بوده است، افزودند: خروج كامل نظاميان آمريكايي از عراق از جمله اين موضوعات و رويداد بسيار مهم و موفقيت بزرگي است كه با استقامت دولت و نشان دادن اراده عمومي و ملي در عراق، به دست آمد.
رهبر انقلاب اسلامي برگزاري نشست سران اتحاديه عرب در بغداد را يكي ديگر از زمينه هاي اقتدار عراق برشمردند و خاطرنشان كردند: برخي طرفها، تلاش گسترده اي را براي بيرون نشان دادن عراق از دنياي عرب انجام دادند اما با برگزاري نشست سران اتحاديه عرب در بغداد، عراق اكنون در رأس اين اتحاديه قرار دارد و نخست وزير عراق رئيس اتحاديه عرب است.
ايشان با اشاره به سابقه و جايگاه كهن عراق در دنياي عرب تأكيد كردند: با توجه به اين سابقه و استعدادهاي طبيعي و انساني عراق، بازگشت اين كشور به جايگاه و اقتدار واقعي خود، دور از انتظار نيست.
رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه اقتدار روزافزون عراق دشمناني دارد، خاطرنشان كردند: اقتدار هر كشوري نيازمند پيش زمينه ها و ابزاري است كه مهمترين آنها، پيشرفت علمي و سازندگي و خدمت رساني به مردم است.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تجربه بسيار خوب ايران در زمينه حركت علمي و نتايج غيرقابل تصور آن، افزودند: بايد در عراق كه مركز استعدادهاي علمي دنياي عرب است، يك نهضت علمي آغاز شود و دانشگاهيان و نخبگان به سمت جهاد علمي سوق داده شوند.
ايشان در خصوص سازندگي نيز خاطرنشان كردند: بايد با سازماندهي جوانان و ايجاد زمينه هاي لازم، يك نهضت سازندگي و خدمت به مردم، در سراسر عراق آغاز شود.
رهبر انقلاب اسلامي در پايان تأكيد كردند: افق آينده براي مردم عراق، درخشان تر از شرايط كنوني خواهد بود.
آقاي نوري مالكي نخست وزير عراق نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي فراوان از ديدار با رهبر انقلاب اسلامي، به مذاكرات خود در تهران اشاره كرد و گفت: به لطف خداوند روابط ايران و عراق در زمينه هاي مختلف گسترش پيدا كرده و هيئت هاي مختلف صنعتي و تجاري از دو كشور دائماً در حال رفت و آمد و رايزني هستند.
نخست وزير عراق اظهار اميدواري كرد: مذاكرات تهران زمينه ساز گسترش بيش از پيش همكاري هاي ايران و عراق شود.
نتيجه نشست بغداد
در گروي درك صحيح طرف
از ظرفيت هاي بين المللي ايران
دبير شوراي عالي امنيت ملي نيز در ديدار با نخست وزير عراق گفت: فرجام نشست بغداد مشروط به درك صحيح طرف مقابل از ظرفيت هاي ملي، منطقه اي و بين المللي جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك فرصت براي همكاري است.
سعيد جليلي در اين ديدار ضمن تأكيد بر موفقيت هاي دولت و ملت عراق در ايجاد كشوري با ثبات به ويژه بعد از خروج اشغالگران از اين كشور برگزاري موفق اجلاس سران اتحاديه عرب در بغداد را گامي مثبت در جهت احياي نقش واقعي اين كشور در موضوعات منطقه اي و بين المللي برشمرد.
دبير شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به ناكامي غربي ها در راهبرد «گفتگو- فشار» بر خطاي راهبردي اين كشورها در برآورد نادرست از روند تحولات در منطقه و ايران تأكيد كرده و گفت: فرجام نشست بغداد مشروط به درك صحيح از ظرفيت هاي ملي، منطقه اي و بين المللي جمهوري اسلامي ايران به عنوان يك فرصت براي همكاري است و آنها بايد درك صحيحي از اراده منسجم ملت ايران براي تثبيت و ارتقاي اين ظرفيت ها داشته باشند.
نوري مالكي نخست وزير عراق نيز در اين ديدار ضمن تأكيد بر جايگاه جمهوري اسلامي ايران همكاري 2 كشور ايران و عراق در برقراري صلح، ثبات و امنيت در منطقه را مهم ارزيابي نمود.
تأكيد لاريجاني
بر حل مسالمت آميز
مشكلات داخلي سوريه
نخست وزير عراق و رئيس مجلس كشورمان نيز در ديداري دوجانبه بر گسترش روابط و مناسبات بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق تأكيد كردند.
در اين ديدار نوري المالكي روابط و مناسبات دو كشور را در زمينه هاي مختلف سياسي، پارلماني، اقتصادي و فرهنگي بسيار خوب و رو به رشد توصيف كرد و اظهار داشت: جمهوري عراق و جمهوري اسلامي ايران به عنوان دو كشور مسلمان و با پشتوانه غني فرهنگي و تاريخي داراي روابط برادرانه و دوستانه هستند.
وي با اشاره به اشتراكات فراوان موجود براي توسعه هرچه بيشتر مناسبات و همكاري هاي فيمابين دو كشور، افزود: گسترش هرچه بيشتر روابط و همكاري هاي منطقه اي و بين المللي بين دو كشور براي عراق حائز كمال اهميت است.
نخست وزير عراق با اشاره به تحولات منطقه اي به ويژه مسائل سوريه نيز يادآور شد: ما خواهان استقرار ثبات و آرامش در سراسر منطقه هستيم و بايد به سوريه فرصت كافي براي حل مشكلات خود داده شود.
در ادامه اين ديدار علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي، با ابراز خرسندي از روند رو به رشد مناسبات دو كشور در تمام زمينه ها، متذكر شد: وجود عراقي با ثبات و بالنده در همسايگي ايران به استقرار ثبات و آرامش منطقه كمك مي كند.
وي ضمن تأكيد بر ضرورت افزايش همكاري ها و رايزني ها در مسائل منطقه اي و بين المللي، تصريح كرد: دو كشور مسلمان و همسايه ايران و عراق بايد نقش سازنده خود را در حل بحران ها و مسائل منطقه اي استمرار بخشند.
رئيس مجلس در ادامه با اشاره به موضوع سوريه نيز تأكيد كرد: برخي كشورهاي منطقه كه خود فاقد پشتوانه و پيشينه دموكراتيك هستند درصدد ايجاد دموكراسي در ديگر كشورها از طريق دخالت در امور داخلي آنها هستند.
وي اضافه كرد: مشكلات داخلي سوريه بايد از طريق مسالمت آميز و با انجام اصلاحات تدريجي در روند سياسي، اجتماعي و اقتصادي اين كشور حل و فصل شود.
نقش موثر عراق
در حمايت از بيداري اسلامي
آيت الله سيدمحمود هاشمي شاهرودي نيز در ديدار با نخست وزير عراق گفت: عراق مي تواند نقش موثري در حمايت از جنبش هاي مردمي منطقه ايفا كند و جاي آن دارد اين مسئله مورد توجه بيش از پيش دولتمردان عراق قرار گيرد.
وي با اشاره به بيداري اسلامي در منطقه گفت: عراق مي تواند نقش موثري در حمايت از جنبش هاي مردمي منطقه ايفا كند و جاي آن دارد اين مسئله مورد توجه بيش از پيش دولتمردان عراق قرار گيرد.
آيت الله هاشمي شاهرودي ابراز اميدواري كرد: مسئولان دو كشور ايران و عراق با توجه به سوابق ديرين فرهنگي و مشتركات ديني و مذهبي في مابين، اقدامات موثري در راستاي شكوفاتر شدن روابط ميان تهران- بغداد انجام دهند.
وي افزود: مسئولان ايران و عراق بايد از نعمت همجواري با يكديگر نهايت بهره را ببرند چرا كه دو كشور داراي اهداف مشتركي هستند و شايسته است روابط موجود به نحو مطلوبي گسترش يابد.
نوري المالكي نخست وزير عراق نيز در اين ديدار با ابراز خشنوندي از سفر به ايران، مذاكرات خود با مسئولان نظام در حوزه هاي مهم بازرگاني، صنعت و انرژي را مثبت ارزيابي كرد.
وي با اشاره به اين كه عراق ميزبان دور دوم مذاكرات هسته اي 1+5 خواهد بود، بخشي از مذاكرات خود با مسئولان نظام را حول اين محور عنوان كرد.

 نجابت خبر داد درخواست انگليس براي ترميم روابط با ايران

رئيس پارلمان گروه دوستي ايران و انگلستان از درخواست يكي از مسئولان پارلمان انگليس براي ترميم مناسبات بين دو كشور خبر داد.
حسين نجابت درباره آخرين وضعيت سفارت كشورمان در انگليس، گفت: در حال حاضر ديپلمات هاي ايراني در حد حداقلي و براي انجام كارهاي كنسولي در اين كشور حضور دارند كه اين فعاليت ها نيز به كندي صورت مي گيرد.
وي در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به كاهش سطح روابط سياسي با انگلستان در ماه هاي اخير، گفت: يكي از مسئولان پارلمان انگليس اخيرا تقاضا كرده كه روابط دو كشور مجددا ترميم شود، اما تصميم گيري در اين رابطه قطعا با مجلس يا نمايندگان نيست، چرا كه اين موضوع در سطح عالي مطرح شده و شوراي امنيت ملي، وزارت خارجه و مسئولان ارشد نظام در اين باره تصميم خواهند گرفت كه چه برخوردي با اين كشور داشته باشند.
نجابت افزود: علائمي از سوي انگليسي ها مي رسد كه آنها قصد دارند رابطه با ايران را ترميم كنند و اين تقاضا را مطرح كرده اند اما شرايط ما به گونه اي است كه حتي بررسي اين موضوع نيز قابل تامل است زيرا انگليس با گستاخي با ايران برخورد كرده است. نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي يادآور شد: اروپايي ها معمولا خودشان روابط را قطع مي كنند و خودشان هم به روابط عادي بازمي گردند به نظر مي رسد انگليس هم درباره ايران از همين قاعده پيروي مي كند.

 آنتي وار: شكست نخوردن مذاكرات اسلامبول برنامه اسرائيل را به هم ريخت

نتايج مذاكرات اسلامبول مبني بر تاييد فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران، بهانه هاي آمريكا و متحدان وي از جمله رژيم صهيونيستي را براي هر نوع اقدام از سوي سازمان ملل عليه ايران با شكست همراه ساخت.
پايگاه اينترنتي «آنتي وار» گزارش داد: بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل (رژيم صهيونيستي) هفته گذشته را همان طوري كه آغاز كرده بود به پايان رساند و با صداي بلند گفت وگوهاي 1+5 (آمريكا، فرانسه، انگليس، روسيه، چين و آلمان) با ايران را محكوم كرد و عليه ايده برگزاري دور دوم مذاكرات در ماه آينده و در بغداد به شدت تاخت.
بنابراين گزارش، موضع نتانياهو اصلا دور از انتظار نيست زيرا كه پيش از مذاكرات همه نشانه ها حاكي از آن بود كه مذاكرات براي شكست طراحي شده است و مقامات آمريكايي آشكارا از به كار گرفتن اين شكست به عنوان بهانه اي براي اقدام بيشتر سازمان ملل عليه ايران صحبت مي كردند. وقتي اين مذاكرات به شكست منجر نشد، بسياري از برنامه ها را به هم زد.
گفتني است، در پايان هفته اوضاع زشت تر و زشت تر شد و مقامات اسرائيلي نه تنها به اصول كلي مذاكرات تاخته بلكه دولت اوباما را متهم كردند كه اين گفت وگوها را تا پس از انتخابات رياست جمهوري اين كشور در ماه نوامبر به درازا مي كشاند.
بنابراين گزارش ژنرال جيمز جونز، مشاور امنيت ملي پيشين اوباما تاكيد كرد كه چيزي وجود ندارد كه اوباما به خاطر آن از اسرائيل عذرخواهي كند و اسرائيلي ها تضمين هاي امنيت بسياري از دولت آمريكا دريافت كرده اند.

 نماينده پارلمان ايتاليا خطاب به سران اروپا:
جلوي تحريم هاي نفتي عليه ايران را بگيريد درغير اين صورت ايتاليا لطمه مي بيند!

نماينده پارلمان ايتاليا با اشاره به تاثيرهاي منفي ناشي از اعمال تحريم هاي نفتي عليه ايران بر اقتصاد ايتاليا، از دولت اين كشور خواست براي جلوگيري از بروز درگيري احتمالي با ايران تلاش كند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از پايگاه اينترنتي ايتاليايي زبان اجنپارل، «روكو جيرلاندا» نماينده حزب مردم براي آزادي در مجلس نمايندگان ايتاليا گفت، ميزان واردات نفت ما از ايران بطور متوسط 12/5 درصد و در مجموع نه ميليون و 100 هزار بشكه در سال 2011 ميلادي بوده است. چهار درصد از ميزان نفت وارداتي ما نيز از تنگه هرمز، گذرگاه حياتي براي منافع تجاري منطقه خاورميانه و آسيا عبور مي كند.
«جيرلاندا» گفت: اين اعداد و ارقام، به تنهايي به منظور معرفي خطري براي اقتصاد و واردات انرژي در يك درگيري با ايران كافي است.
وي افزود، در حال حاضر، تحريم هاي اعمال شده عليه ايران در تاريخ بيست وسوم ماه ژانويه امسال از سوي شوراي وزراي امور خارجه در راستاي قطعنامه شماره 1929 شوراي امنيت سازمان ملل متحد، موجب افزايش 5 تا 10 دلاري قيمت هر بشكه نفت شده است. علاوه بر اين، از تاريخ اول ماه جولاي سال 2012 ميلادي موجب متوقف شدن همه قراردادها ميان شركت هاي نفتي ايتاليا با شركت هاي نفتي ايراني خواهد شد.
اين نماينده پارلمان ايتاليا گفت: امكان ايجاد محدوديت در عبور و مرور آزاد در تنگه هرمز مي تواند تاثيرهاي متفاوتي بر امنيت انرژي اروپا داشته باشد.
جيرلاندا گفت: علاوه بر اين، در سال 2011 ميلادي رقم صادرات ايتاليا به ايران برابر با يك ميليارد و 600 ميليون يورو بوده است اما با توجه به وضع تحميل شده به دليل اعمال تحريم ها عليه ايران، اين رقم به ويژه در بخش پتروشيمي كاهش خواهد يافت. بدين ترتيب به مشاركت ممتاز تجاري با اين كشور و با آسيبي مهم به شركتهايي كه در ايران سرمايه گذاري كرده اند، لطمه خواهد زد.
وي افزود، در برابر اين چارچوب، از دولت دعوت مي كنم همه تدابير ممكن در مجامع اروپايي و بين المللي به منظور جلوگيري از تحريم نفت ايران را به كار گيرد.

 مراسم تشييع پيكر امير قاسمي نو برگزار شد

مراسم تشييع فرمانده سابق لشكر 92 زرهي ارتش با حضور سرلشكر صالحي برگزار شد.
امير سرلشكر «عطاءالله صالحي» روز دوشنبه در مراسم تشييع پيكر امير «غلامرضا قاسمي نو» فرمانده سابق لشكر 92 زرهي در جمع خبرنگاران با يادآوري ويژگي هاي اخلاقي اين مرحوم اظهار داشت: قاسمي نو در زمان طاغوت به طور علني و آشكار نماز مي خواند، روزه مي گرفت و خمس پرداخت مي كرد و در آن شرايط سخت دين خود را حفظ كرد كه اين كارها در آن دوران براي همه جالب و عجيب بود.
وي افزود: فرمانده سابق لشكر 92 زرهي به رغم اين كه خلبان بود و آموزش هاي بسياري در نيروي هوايي ارتش گذرانده بود اما به خاطر عشق و علاقه به نيروي زميني ارتش پيوست.
وي همچنين با بيان اين كه مرحوم امير قاسمي نو بعد از پيروزي انقلاب ذخيره اي براي انقلاب بود، يادآور شد: در زمان فتح سوسنگرد وي فرمانده تيپ 92 زرهي اهواز بود كه به دستور امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب كه نماينده امام در شوراي عالي دفاع بودند به اين سمت منصوب شد و در همان دوران به كمك نيروهاي محاصره شده در سوسنگرد آمد و توانست محاصره دشمن را بشكند.

 سردار حاجي زاده:موشك هاي كوتاه برد ما در مقابل آمريكا نقش موشك قاره پيما دارد

فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي گفت: امروز با توجه به فاصله پايگاه هاي آمريكا در منطقه با ايران موشك هاي كوتاه برد و ميان برد ما نقش قاره پيما را دارند.
سردار سرتيپ پاسدار اميرعلي حاجي زاده با بيان اين كه جمهوري اسلامي ايران تهديدها را به فرصت تبديل مي كند تصريح كرد: هر چند حضور آمريكايي ها در منطقه ضررهاي زيادي را به همراه داشت اما جمهوري اسلامي با رصد دقيق آنها و نيز جنگ هايي كه در منطقه رخ داد آن را به فرصتي براي خود مبدل كرد تا با ساخت تجهيزات متناسب با شرايط و بومي سازي آنها اينك در اوج اقتدار قرار گيرد.
وي با بيان اين كه «توانمندي هاي جمهوري اسلامي ايران توفيقاتي را براي كشورهاي منطقه و حتي اعراب به همراه داشته است»، افزود: عزتي كه اعراب در جنگ 6 روزه با رژيم صهيونيستي از دست دادند، با اقتدار جمهوري اسلامي ايران و نيز پيروزي حزب الله بر اين رژيم منحوس به آنها بازگردانده شد و بعد از 40 سال آنها مي توانند سرشان را بالا بگيرند.
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه، در ادامه طرح سپر دفاع ضدموشكي در تركيه و كشورهاي حاشيه خليج فارس را طرحي آمريكايي به منظور تامين امنيت رژيم صهيونيستي توصيف و تاكيد كرد: اين طرح از گذشته دنبال مي شده و يكي از اهداف ايجاد آن، دادن اطلاعات به سامانه هايي است كه احيانا در خاك رژيم صهيونيستي و يا درياي مديترانه مستقر شده اند تا براي مقابله احتمالي با حملات موشكي عليه اين رژيم منحوس آماده باشند.
حاجي زاده هدف ديگر از ايجاد سپر دفاع ضدموشكي را فروش تسليحات به كشورهاي حاشيه خليج فارس دانست و اظهار كرد: ناتو و اروپا پوششي است تا پول هاي متراكم در خزانه هاي اعراب با فروش تسليحات به آمريكا برود كه در نهايت اطلاعات اين سامانه ها به رژيم صهيونيستي منتقل مي شود و كاربرد ديگري ندارد.
وي، به هدف از انتخاب تركيه در شمال و كشورهاي حاشيه خليج فارس در جنوب كشورمان براي استقرار سپر دفاعي خليج فارس اشاره كرد و گفت: سامانه اي كه در مالاتياي تركيه مستقر شده است مي تواند بخش هاي شمالي ايران و قسمتي از خاك روسيه را رصد كند. براي بخش هاي جنوبي نيز از يك سال پيش منتظر وقوع اين اتفاق بوديم اما باعث تاسف است كه با پول اعراب و مسلمانان به نيابت از رژيم صهيونيستي اين اتفاق مي افتد.
فرمانده نيروي هوافضاي سپاه با بيان اين كه «جمهوري اسلامي ايران به منظور ايجاد بازدارندگي و پاسخگويي متناسب در صورت بروز شيطنت احتمالي دشمنان به طور دائم در حال رصد اطلاعاتي، بازي جنگ و آماده كردن يگان هاي خودي است»، اظهار كرد: ما با شناسايي كامل پايگاه هاي آمريكا در منطقه- چه در حوزه خليج فارس و چه در افغانستان يا ساير كشورها- و با بررسي و رصد دقيق آنها به تامين امكاناتي كه براي مقابله احتمالي موردنياز است، مي پردازيم.

 مفسر سياسي روس: نشست اسلامبول نمايش اقتدار ديپلماسي ايراني بود

يوري فيلين مفسر سياسي برجسته روس اعلام كرد: ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران در نشست گروه 1+5 و اين كشور در اسلامبول، يك بار ديگر توانمندي كم مانند خود را به جهانيان نشان داد.
به گزارش ايرنا، فيلين روز دوشنبه در مقاله اي در پايگاه خبري روسي ايران رو خاطرنشان كرد: ايران با ارايه ديپلماسي ظريف در اسلامبول ضمن گشايش فصل جديدي در زمينه حل وفصل ديپلماتيك برنامه هسته اي خود اعضاي گروه 1+5 را در شرايطي قرار داد كه حقوق هسته اي صلح آميز اين كشور را به رسميت بشناسند.
مفسر روس با اشاره به فشارهاي غرب و آمريكا به ايران در قالب اعمال تحريم هاي اقتصادي يكجانبه و نيز تهديدهاي نظامي اسراييل و واشنگتن عليه كشورمان افزود: در اين شرايط ديپلماسي ايران جرات بي نظيري از خود به نمايش گذاشت و در اسلامبول با ارايه يك مذاكره دقيق و حساب شده به امتياز بزرگي دست يافت.
وي اضافه كرد: هر چند ايران هنوز تا دستيابي به پيروزي بزرگ در زمينه حل و فصل كامل پرونده هسته اي خود فاصله دارد، ولي پيروزي در نشست اسلامبول نيز پيام روشني براي ملت و دولت ايران داشت و اميد دشمنان اين كشور براي شكست مذاكرات را نقش بر آب كرد.
در ادامه اين مقاله گفته شده است: پيروزي ديپلماسي ايراني در نشست اسلامبول نشان داد كه مسايل مهم بين المللي از راه مذاكره و گفت و گو قابل حل است و نيازي به استفاده از ادبيات ناپسند زور و تهديد نظامي براي اين گونه موارد نيست.
فيلين با اشاره به تشديد تهديدهاي غرب و رژيم صهيونيستي عليه ايران در آستانه نشست اسلامبول نوشت: هيات ايراني در اين شرايط با قاطعيت و در عين حال انعطاف پذيري ديپلماتيك از منافع اصولي كشور خود دفاع كرد و توانست بر اختلافات شديد ميان تهران و اعضاي گروه 1+5 غلبه كند.

 حسين فدايي: دولت نبايد بازار را به حال خود رها كند

نايب رئيس كميسيون اصل نود مجلس خواستار نظارت فراگير دولت نسبت به وضعيت بازار و گراني هاي اخير شد.
حسين فدايي كه در نشست هفتگي انصار حزب الله سخن مي گفت درباره گراني هاي اخير در بازار گفت: دولت در حوزه هاي نظارت وظايف زيادي دارد و نبايد صحنه بازار را رها كند. معتقدم نظارت مقطعي و موردي جوابگو نيست بلكه بايد اين نظارت فراگير و منظم باشد. فدايي افزود: البته سالم بودن ناظر هم شرط مهمي است.
فدايي با اشاره به مذاكرات استانبول گفت: نظام سلطه بدنبال اين بود كه هسته علمي در كشور ما شكل نگيرد اما ايستادگي ملت ايران شگرد دشمن را خنثي كرد هنگامي كه ايران توانست به فناوري هسته اي دست پيدا كند دشمنان حداكثر تلاش خود را كردند تا ايران اساسا توليد بومي نداشته باشد اما مقاومت مردم اين شگرد را هم خنثي كرد.
نماينده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوالي در اين نشست در خصوص نفوذ جريان فراماسونري خاطرنشان كرد: سيستم اطلاعاتي و امنيتي كشور از برخي جريانها مانند فراماسونري غفلت كرده و شبكه فراماسونري تقريبا دست نخورده باقي مانده است.
به گزارش مهر وي ادامه داد: فراماسونري ريشه خباثت ها، جاسوسي ها و همه حقه بازيها است و آنها فرقه هايي مانند بهائيت و وهابيت را بوجود آورده اند و خيانت هاي آنها در حوزه اقتصاد و حتي ورزش قابل مشاهده است. پشت صحنه آنها نيز صهيونيست ها قرار دارند.

 امروز در مقابل سفارت بحرين دانشجويان ايراني به دخالت هاي عربستان در بحرين اعتراض مي كنند

دانشجويان دانشگاه هاي تهران در اعتراض به دخالت آل سعود در مسائل داخلي بحرين مقابل سفارت بحرين در تهران تجمع مي كنند.
دبير شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه هاي تهران بزرگ با اعلام اين خبر افزود: آل سعود بيش از يك سال است كه با وارد كردن نيروي نظامي در بحرين انسان هاي بيگناه را به جرم آزاديخواهي قتل عام مي كند و سازمان هاي بين المللي چشم خود را بر روي اين جنايت بسته اند اما جنبش دانشجويي مسلمان ايران هرگز از مقاومت مردم بحرين در مقابل اين جنايت دست برنخواهد داشت.
پيشوا گفت: به همين منظور دانشجويان دانشگاه هاي تهران با تجمع مقابل سفارت بحرين به اين رژيم ديكتاتور هشدار خواهند داد كه دير يا زود مردم بحرين با مقاومت شبانه روزي بر آل سعود جنايتكار وابسته به استكبار پيروز مي شوند.
دبير شوراي تبيين مواضع بسيج دانشجويي دانشگاه هاي تهران بزرگ همچنين گفت: دانشجويان و هيئت هاي فاطمي نيز در اين مراسم در غم شهادت حضرت فاطمه (س) عزاداري و نوحه سرايي مي كنند.
وي از قشرهاي مختلف دانشجويي و تشكل هاي دانشگاهي دعوت كرد همراه با بسيج دانشجويي در اين عزاداري و تجمع كه امروز ساعت 16 برگزار مي شود شركت كنند.

 زمين از ساكنانش دلگير است

زمين خانه ي ماست. خانه ي من، خانه ي تو، خانه ي ما؛ اما گويا اين خانه با صاحبانش غريب است. ساكناني كه رسم زندگي در اين خانه را نمي دانند و از ياد برده اند كه اين خانه پتانسيلي محدود دارد. آبش، هوايش، خاكش، همه محدود است. ساكنان اين خانه زياده طلبند. زيادتر از آنچه در توان خانه است از آن همواره طلب مي كنند. هوايش را آلوده مي كنند، خاكش را نيز. به ميزان چند برابر از آب شيرينش بهره برداري مي كنند. تازه زباله هايشان را نيز در اين خانه پخش مي كنند. دل اين خانه از دست صاحبانش خون است. شايد تو زبان ساكنان را بداني؛ لطفا به آنها بگو حال زمين از رفتار تو خوب نيست... به نقل از ايسنا

 نماينده پارلمان عراق: حضور منافقين مغاير قانون اساسي عراق است

به گزارش رسانه هاي عراقي، «ندي الجبوري» عضو كميسيون روابط خارجي پارلمان عراق گفت: عراق با ادامه حضور گروهك منافقين كه ضرر و زيان زيادي به آن زده است موافق نيست.
اين عضو فهرست العراقيه بيان كرد: نظام جديد در عراق با رژيم بعثي سابق تفاوت زيادي دارد و حضور اين گروهك به نفع عراق و روند سياسي آن نيست.
الجبوري اعلام كرد: براساس قانون اساسي عراق حضور گروههاي تروريستي از جمله گروهك منافقين - كه نقش زيادي در آزار و اذيت ملت عراق به ويژه اهالي استان دياله داشته است - ممنوع است.
گفتني است، گروهك تروريستي منافقين از دهه هشتاد پادگان نظامي اشرف در استان دياله (57 كيلومتري شمال شرق بغداد) را به عنوان مقر خود برگزيد. اين گروهك علاوه بر اقدامات تروريستي عليه ملت ايران در همكاري با رژيم ديكتاتوري بعث سابق و القاعده جنايتهاي فراواني نيز عليه ملت عراق مرتكب شد. در پي توافق دولت عراق و سازمان ملل متحد، انتقال ساكنان اردوگاه اشرف (عراق جديد) به ليبرتي در حومه بغداد در چند مرحله انجام مي شود.

 معاون سوادآموزي وزارت آموزش و پرورش فارس:
ايران در سرعت توليد دانش بين كشورهاي در حال توسعه اول شد

لارستان- خبرنگاركيهان:
ايران در سرعت توليد دانش بين كشورهاي جهان سوم مقام اول و بين كشورهاي خاورميانه رتبه دوم و در دنيا مقام 121 را كسب كرده است.
معاون سوادآموزي وزارت آموزش و پرورش در جمع روساي آموزش و پرورش استان فارس در لارستان با بيان اين مطلب افزود: در 12سال اخير در مقايسه با ساير كشورها رشد توليد دانش در كشورمان 16برابر شده است. دكتر باقرزاده با اشاره به سند تحول بنيادين آموزش و پرورش اظهار داشت: لزوم مرور 131 راهكار ارائه شده در اين سند بسيار مهم است و توجه خاص به فلسفه تعليم و تربيت اسلامي و اهتمام به نظام آموزشي بزرگسالان از ضروريات است. معاون وزير آموزش و پرورش 5 فرآيند سوادآموزي را برشمرد و تحكيم و تداوم سواد را مهمترين رسالت آموزشياران دانست.
مديركل آموزش و پرورش فارس نيز در جمع روساي ادارات گفت: سند تحول چهار شاه بيت دارد كه مهمترين آنها انتقال روش تدريس از حافظه محوري به پژوهش محوري است. محمدحسين روزي طلب، ويژگي هاي نظام جديد آموزش 6-3-3 را برشمرد و براي اجراي آن تلاش و همت فرهنگيان را خواستار شد.
معاون استاندار و فرماندار ويژه لارستان نيز ضمن تاكيد بر اجراي صحيح سند تحول بنيادين آموزش و پرورش گفت: اجرا كردن اين سند و آنچه مورد نظر مقام رهبري است از مهمترين اهداف آموزش و پرورش است و بطور كلي يك معلم مي تواند دانش آموزان را متحول و انقلابي بار آورد.

 رئيس سازمان حج و زيارت: امنيت زائران قانوني عتبات عاليات تامين مي شود

رئيس سازمان حج و زيارت گفت: امنيت زائراني كه به صورت قانوني و تحت نظارت اين سازمان به عتبات عاليات سفر كنند، تامين مي شود.
به گزارش ايرنا، «علي ليالي» عصر يكشنبه در حاشيه مراسم معارفه مدير حج و زيارت استان مركزي افزود: با وجود اتفاقات داخلي پيش آمده در كشور عراق، سرويس هاي امنيتي در حال ايجاد آرامش و امنيت در اين كشور هستند.
وي اضافه كرد: در مجموع، شاهد ارتقاي ضريب ايمني در عراق براي زائران هستيم و در اين خصوص تلاش هاي زيادي توسط اين سازمان و دستگاه هاي ذيربط انجام شده است.
رئيس سازمان حج و زيارت خاطرنشان كرد: به زودي با پيگيري هاي وزارت راه و شهرسازي ورود اتوبوس هاي زائران ايراني به عراق آغاز مي شود و زائران با همان اتوبوس مبدا وارد خاك عراق مي شوند.
ليالي يادآور شد: ايجاد دانشگاه علمي و كاربردي حج و زيارت به منظور ارتقاي توانمندي مسئولان ذيربط از اهداف جدي اين سازمان است.
وي اظهار كرد: در تلاش هستيم شعبه اين دانشگاه در استان مركزي نيز در آينده اي نزديك تاسيس و راه اندازي شود.
رئيس سازمان حج و زيارت ادامه داد: سال گذشته 800 هزار زائر عمره گذار به خانه خدا مشرف شدند كه اين آمار در مقايسه با ديگر كشورهاي اسلامي بي نظير است.

 راه اندازي تعاوني هاي كشاورزي مهر در كشور

يزد- خبرنگار كيهان:
مديركل تعاون كار و رفاه اجتماعي استان يزد از راه اندازي تعاوني هاي كشاورزي مهر در كشور خبر داد.
امرالله فلاح زاده گفت: متقاضيان بيكار كه تمايل دارند در حوزه كشاورزي فعاليت كنند مي توانند در سامانه هاي اداره كل تعاون ثبت نام كنند. به گفته وي پس از سازماندهي و تشكيل تعاوني هاي كشاورزي مهر و خوداشتغالي به هر نفر 30 ميليون تومان تسهيلات با دوره 3 ساله مشاركت و بازپرداخت 7 ساله پرداخت مي شود.
فلاح زاده افزود: آورده متقاضيان 10 ميليون تومان است. به گفته وي استان يزد در سال گذشته به 89 درصد تعهدات ايجاد اشتغال دست يافته كه آمار بسيار خوبي است.
مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان، خاطرنشان كرد: نرخ بيكاري در سال 90 نسبت به سال قبل از آن در استان كاهش يافته و به 6 درصد رسيده است.
وي افزود: سال گذشته 388 شركت تعاوني در سطح استان يزد با 5/3 ميليارد تومان سرمايه گذاري راه اندازي شد كه بالغ بر 4238 فرصت شغلي ايجاد كرده است.
به گفته وي هم اكنون 11000 نفر درخواست خود را در خصوص مشاغل سخت و زيان آور به اين اداره كل ارسال كرده اند.
فلاح زاده همچنين گفت: در حال حاضر 10 شركت تعاوني فراگير در سطح استان يزد راه اندازي شده است.

 25000 دانشجو امسال وارد دانشگاه فرهنگيان مي شوند

يزد- خبرنگار كيهان:
با تغيير مراكز تربيت معلم به دانشگاه فرهنگيان، امسال 25000 دانشجو به اين دانشگاه در سراسر كشور راه پيدا خواهند كرد.
مديركل آموزش و پرورش استان يزد در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر، گفت: اين تعداد دانشجو از طريق كنكور سراسري به دانشگاه فرهنگيان راه خواهند يافت.
سيدكاظم رحيمي نسب افزود: 64 مركز آموزش عالي تربيت معلم در كشور به اين امر اختصاص يافته است و استان يزد دوپرديس را در اين زمينه تدارك ديده است.
به گفته وي 20 درصد مدارس استان يزد به مدارس هوشمند و به صورت نيمه الكترونيك مجهز شده اند و 4500 كلاس قرآني نيز در مدارس سطح استان يزد راه اندازي مي شود.
مديركل آموزش و پرورش استان يزد خاطرنشان كرد: اين استان طي 18 سال گذشته مقام اول قبولي را در كنكور به خود اختصاص داده و در خصوص مسابقات علمي و توان علمي نيز رتبه هاي برتر كشور را به دست آورده است. وي با اعلام اين كه استان يزد اولين استاني است كه تا پايان سال 90 به بي سوادي پايان داده است، اظهار داشت: بيش از 97 درصد جمعيت تحت پوشش از نعمت سواد برخوردار هستند.

 نخستين چين برگ سبز چاي كشور در لنگرود آغاز شد

رشت - خبرنگار كيهان:
نخستين چين بهاره برگ سبز چاي كشور در شهرستان لنگرود آغاز شد.
رئيس سازمان چاي كشور در مراسم نخستين چين برگ سبز چاي در شهرستان لنگرود طي سخناني اظهار داشت: پيش بيني مي شود، چايكاران لاهيجان و لنگرود امسال 150 هزار تن برگ سبز چاي به ارزش بيش از 700 ميليارد ريال برداشت كنند.
علي محرر با اشاره به اينكه گيلان و مازندران 32 هزار هكتار باغ چاي و 60 هزار خانوار چايكار دارد افزود: امسال هر كيلوگرم برگ سبز چاي درجه يك با 16 درصد افزايش 700 تومان و درجه 2 با 18 درصد افزايش هر كيلوگرم 390 تومان از چايكاران خريداري مي شود.
وي گفت: 7 ميليارد تومان باقي مانده مطالبات چايكاران از بابت برگ سبز چاي سال گذشته نيز از امروز (دوشنبه) در كليه سامانه هاي خودپرداز شمال كشور قابل برداشت است.
وي افزود: دولت مباشرت خريد تضميني برگ سبز چاي را به سازمان چاي كشور ابلاغ كرد.
محرر با بيان اينكه اين ابلاغ، خريد چاي را تسريع و چايكاران و كارخانه داران چاي را از بلاتكليفي خارج خواهد كرد افزود: با اين ابلاغيه سازمان چاي با قدرت و اطمينان خاطر بيشتر عقد قرارداد با كارخانه داران چايسازي را براي خريد برگ سبز چاي آغاز مي كند.
وي يادآور شد سال گذشته 131 هزار تن برگ سبز چاي به ارزش 510 ميليارد ريال از 30 هزار هكتار باغ هاي چاي شمال كشور برداشت شد.
بر پايه همين گزارش سال گذشته 160 كارخانه چايسازي خريد تضميني برگ سبز چاي را برعهده داشتند.
90 درصد چاي ايران در گيلان توليد مي شود.

 نماينده مردم كاشان و آران و بيدگل در مجلس: رسانه ملي بايد از تبليغ كالاي خارجي پرهيز كند

كاشان- خبرنگار كيهان:
عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي خواستار اصلاح عملكرد رسانه ملي در تبليغ كالاي خارجي شد.
علي اصغر گرانمايه پور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در سالي كه به نام سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني توسط رهبر معظم انقلاب نامگذاري شده است مسئولان رسانه ملي بايد ترتيبي اتخاذ كنند تا تبليغ كالاي خارجي در رسانه ملي پخش نشود.
وي افزود: ملت ايران تا زماني كه اقتصاد كشور را از بيگانگان بي نياز نكند نمي تواند از استقلال سياسي كشور مطمئن باشد.
نماينده مردم شهرستان هاي كاشان و آران و بيدگل در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه ملت ها براي استقلال سياسي خود هميشه بايد تلاش كنند تا حتي براي تامين گندم خود نيازي به بيگانه نداشته باشند، گفت: رهبر معظم انقلاب نيز براساس همين واقعيت، امسال را سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني نامگذاري كردند.
گرانمايه پور مخاطب پيام رهبر معظم انقلاب را تك تك مسئولان دولتي، سه قوه، مردم و سرمايه گذاران دانست و متذكر شد: مردم نيز بايد با تغيير رويكرد فرهنگي، كالاي داخلي را به كالاهاي مشابه خارجي ترجيح داده تا شعار امسال محقق شود.
به گفته وي، همه دستگاه ها از جمله رسانه ها، دانشگاهيان، مسئولان، روحانيون، ائمه جمعه و ساير اقشار بايد خود را با آهنگ رهبر معظم انقلاب مبني بر توليد ملي هماهنگ كنند.

 همايش ملي «اعجاز طبس» برگزار شد

يزد-خبرنگار كيهان:
مراسم گراميداشت پنجم ارديبهشت ماه حادثه صحراي طبس صبح ديروز با حضور نماينده ولي فقيه، استاندار و اقشار مختلف مردم يزد در مسجد روضه محمديه برگزار شد.
فرمانده سپاه الغدير نيز در جمع خبرنگاران استان با گرامي داشت ياد و خاطره شهداي انقلاب اسلامي و شهيد محمد منتظر قائم گفت: حادثه طبس معجزه قرن است و آمريكا در توطئه اي دقيق و حسابگرانه مي خواست اصل نظام و انقلاب مقدس را مورد هجمه قرار دهد.
اكبر فتوحي افزود: اين حادثه براي دشمن خواري و ذلت و براي نظام و انقلاب حقانيت و پيروزي به دنبال داشت.
فرمانده سپاه الغدير يزد به برنامه هاي روز پنجم ارديبهشت اشاره كرد و گفت: اين مراسم با حضور اقشار مختلف مردم در مسجد شكر طبس برگزار مي شود.
سرتيپ فتوحي خاطرنشان كرد: نيروهاي مسلح ايران اسلامي با قدرت از كيان اسلامي دفاع مي كنند و تسليم كفر جهاني و حاميان آنها نمي شوند.

 پدر شهيد احمدي روشن: هزاران احمدي روشن را براي دفاع از رهبري فدا مي كنيم

پدر شهيد مصطفي احمدي روشن شهادت شهيدان را گوشه اي از اخلاص ملت ايران به جايگاه رهبري خواند و گفت: براي دفاع از رهبري هزاران احمدي روشن را فدا مي كنيم.
به گزارش فارس، رحيم احمدي روشن در برنامه شبي با شهدا در سنندج اظهار داشت:
ملت ايران در طول پيروزي انقلاب تا به امروز فراز و نشيب هاي مختلفي را تجربه كرده اند و چندين دوره حساس و سرنوشت ساز را پشت سر گذاشتند كه آنان را مانند فولادي آب ديده محكم كرده است.
وي از ترور دانشمندان هسته اي به عنوان نهايت عجز و ناتواني دشمنان اين مرز و بوم براي توقف چرخه پيشرفت و تعالي كشورمان نام بردو افزود: فرزندان اين آب و خاك راه شهيد احمدي روشن را تداوم مي بخشند و دل خانواده شهدا را شاد مي كنند.
احمدي روشن از دانشجويان ايران اسلامي به عنوان رهروان واقعي شهدا نام برد و افزود: تقاضاي تغيير رشته ازسوي بيش از 5 هزار دانشجوي ايراني بعد ازشهادت فرزندم مصطفي سندي محكم بر اين ادعاست.
پدر شهيد احمدي روشن تصريح كرد: اگر تنها يك دانشجوي ايراني پس از شهادت دانشمندان هسته اي كشور از رشته فيزيك هسته اي تقاضاي تغيير رشته مي داد آن زمان دشمنان پيروز بودند.
وي اضافه كرد: اين حركت دانشجويان ايراني نشان از شكست كامل توطئه هاي دشمنان در رسيدن به اهداف شومشان است.
وي از ولايت به عنوان خط قرمز شهيد احمدي روشن نام برد و افزود: پيام رهبر معظم انقلاب براي شهادت فرزندم نشانه محبت و علاقه دو طرفه شهيد احمدي روشن و رهبر معظم انقلاب است.
رحيم احمدي روشن، از ولايت به عنوان رمز اقتدار ايران اسلامي نام برد و تاكيد كرد: تكيه بر ولايت و پشتيباني از اين در گرانبها وصيت شهيد احمدي روشن به دانشجويان براي پيمودن راه پيشرفت و ترقي كشور است.
پدر شهيد احمدي روشن خاطرنشان كرد: سهل انگاري هر كدام از ما به عنوان سربازان ولايت و رهروان راه شهدا در مسير حراست از جايگاه رهبري راه و مسير پيشرفت كشور را مسدود خواهد كرد.

 اخبار ادبي و هنري

تجليل از گويندگان بهايي در يك شبكه سلطنت طلب
يك شبكه وابسته به موساد با ماهيت الحادي، به بهانه 72 سالگي تاسيس راديو در ايران، در قالب مستندي، به تجليل از گويندگان و مجريان بهائي و درباري فعال در راديوي پيش از انقلاب پرداخت.
شبكه سلطنت طلب ياد شده، كوشيد ضمن بيان زندگينامه يكي از بهائيان بخشي از ديدگاه هاي فرقه انگليسي ساخته بهائيت را طرح نمايد.
گفتني است سران بهائيت در پيش از انقلاب، انحصار رسانه هاي شنيداري و ديداري را به عنوان هدفي استراتژيك دنبال مي كردند تا آنجا كه اغلب گردانندگان و عوامل جزء راديو و تلويزيون را افراد بهائي تشكيل مي دادند.
همايش ملي هنر و تمدن شيعي برگزار مي شود
همايش ملي هنر و تمدن شيعي با هدف تبيين مقدمات، بنيادها و مولفه هاي اصلي هنر ديني برگزار مي شود.
ايرج داداشي دبيركل همايش ملي هنر و تمدن شيعي با بيان مطلب فوق افزود: هنر ديني اگرچه در جهان اسلام به عنوان هنر اسلامي مطرح است اما به طور اخص و بنيادي بايد به عنوان هنر شيعي در نظر گرفته شود و اين همايش به تبيين و معرفي بنيادهاي اين هنر اسلامي و شيعي مي پردازد.
وي با بيان اين كه همايش ملي هنر و تمدن شيعي روزهاي يكشنبه و دوشنبه 10 و 11 ارديبهشت در حوزه هنري برگزار مي شود، ادامه داد: در اين دو روز سخنرانان و پژوهشگراني در رشته هاي مختلف به سخنراني مي پردازند كه سخنراني ها به دو گروه عمده تقسيم مي شود، گروهي از سخنراني ها، بنيادهاي نظري هنر شيعي را پوشش مي دهد و دسته ديگر به مصاديق و دلالت هاي هنر و تمدن شيعي در آثار هنري اشاره مي كند.
دبير كل همايش ملي هنر و تمدن شيعي در ادامه اظهار داشت: قصد داريم فعاليت هاي اين همايش در آينده گسترش بيشتري پيدا كند و به اين منظور در آينده اي نزديك دبيرخانه دائمي اين همايش در حوزه هنري گشايش خواهد يافت.
كارشكني سرمايه دارهاي بيروت عليه يك فيلم ضدصهيونيستي
گروهي از سرمايه دارهاي لبناني اجازه اكران فيلم ضدصهيونيستي «33روز» به كارگرداني جمال شورجه را در سينماهاي خود ندادند.
به گزارش مشرق به نقل از مليتانيوز، علي ابو زيد تهيه كننده فيلم سينمايي «33 روز» در گفت وگويي با مركز دفاع از آزادي هاي رسانه اي و فرهنگي «سكايز» گفت كه صاحبان مجتمع تجارتي (ABC Achrafieh Mall) در منطقه اشرفيه بيروت با عرضه فيلم «33روز» در سالن هاي سينمايي «گراند سينما» مخالفت نمودند. در اين راستا گفته مي شود كه صاحبان اين مجتمع تجاري از نظر قانوني و طبق قرارداد اجاره سالن ها حق دارند مانع عرضه هر فيلمي در اين سالن ها شوند. البته اين اولين بار است كه صاحبان مجمع تجارتي از اختيارات خود براي جلوگيري از پخش يك فيلم استفاده مي كنند. ابوزيد مي گويد هنوز نمي دانم به چه دليلي پخش اين فيلم در اين سالن ها ممنوع شده است.
تقدير از خانواده شهيد فلسطيني در مراسم شب خاطره ماه
مراسم شب خاطره ماه حوزه هنري پنجشنبه هفتم ارديبهشت با حضور رئيس حوزه هنري، فعالان و خانواده شهيد فلسطيني راهپيمايي الي بيت المقدس در تالار انديشه حوزه هنري برگزار مي شود.
در اين برنامه كه با حضور شركت كنندگان كاروان جهاني الي بيت المقدس برگزار مي شود، فعالان ايراني اين كاروان تجربيات و مشاهدات خود را از حضور در اين كاروان كه فروردين امسال برگزار شد، براي علاقه مندان روايت مي كنند. محسن مومني رئيس حوزه هنري هم كه از همراهان اين كاروان جهاني بود در اين مراسم سخنراني خواهد كرد. براساس اين گزارش در اين مراسم كه با مشاركت اتحاديه بين المللي امت واحده برگزار مي شود از خانواده «محمود زقوت» شهيد 20 ساله از غزه كه در راهپيمايي جهاني «الي بيت المقدس» حضور داشت، تقدير مي شود. ضمن اينكه اجراي ترانه «دلتنگ تو هستم» به خوانندگي «طاها حسني» كه به همين مناسبت تهيه و توليد شده است از برنامه هاي ديگر شب خاطره ماه حوزه هنري است.
خودكشي 15 نوجوان الجزايري در اثر تماشاي كارتون خارجي
15 نوجوان الجزايري به خاطر تاثيرات كارتون «كارآگاه كونان» كه در اين كشور در حال پخش است خودكشي كردند.
به گزارش فارس، خودكشي سه كودك زير 12 سال در روستاي نائيه در مركز الجزاير، خودكشي يك دانش آموز در شهر «تيزي» در منطقه «امقران»، خودكشي يك كودك در روستاي «ابهال» در همين منطقه و خودكشي هاي ديگر در منطقه «بوزقن»، «باتن» در شرق الجزيره، در شهر «تيارت» در غرب الجزيره، «بسكره»، «سكيكده»، «برج بو عريرج» و «خنشله» و «بجايه» و «وهران» كه آمار آنها به 15 نفر مي رسد همه به خاطر يك كارتون بوده است. كارتون «كارآگاه كونان» كه اين روزها توسط شبكه «اسپيس تون» در الجزاير در حال پخش است روي نوجوانان الجزايري تاثير گذاشته و هر كس از آنان به شيوه اي كه در اين كارتون نشان داده شده خود را كشته است. «كارآگاه كونان» مجموعه كارتوني است كه در ژاپن توليد شده و به گفته سازندگان آن نگاه معاصر به داستان هاي شرلوك هلمز است.

 


صفحه (14)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14