(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


پنجشنبه 5 مرداد 1391 - شماره 20266

صفحه (14)

صفحه (3)

صفحه (2)

     
با حضور 4 وزير صورت گرفت
بررسي مسائل اقتصادي كشور در جلسه غيرعلني مجلس شوراي اسلامي
در مكتب امام
عضو كميسيون قضايي مجلس:
آمريكا دوره هاي دانشگاهي پرورش تروريست دارد
بسيج دانشجويي دانشگاه علامه از سازمان كنفرانس اسلامي خواستار شد؛
اجلاس اضطراري كشورهاي اسلامي پيرامون نسل كشي مسلمانان ميانمار
آيت الله ممدوحي: دولت اصلاحات در مسائل هسته اي منافع ملت را ناديده گرفت
قابل توجه معاونت محترم سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي
ردپاي پروژه «لاله» از C.B.B تا تهران


با حضور 4 وزير صورت گرفت

بررسي مسائل اقتصادي كشور در جلسه غيرعلني مجلس شوراي اسلامي

نمايندگان مجلس با حضور اعضاي اقتصادي دولت و در يك جلسه غيرعلني وضعيت اقتصادي كشور را مورد بررسي قرار دادند.
يكي از نمايندگان مجلس كه در جلسه غيرعلني روز چهارشنبه مجلس با مسئولان اقتصادي دولت حضور داشت در گفت وگو با مهر گفت: در اين جلسه مسئولان اقتصادي دولت شرايط ناشي از تحريم هاي غرب را براي نمايندگان تشريح كردند و بر برنامه ريزي دقيق و هدفمند براي مقابله با آثار احتمالي تحريم ها بر مسائل اقتصادي كشور تأكيد كردند.
اين نماينده گفت: از جمله راهكارهايي كه از سوي وزير نفت در اين جلسه ارائه شد، سرمايه گذاري در واحدهاي صنعتي نفت بود و تأكيد كرد كه سرمايه گذاري در حوزه نفت در شرايط فعلي از ضروري ترين اقدامات است.
يكي ديگر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: در ادامه بررسي وضعيت اقتصادي كشور رئيس كل بانك مركزي در خصوص گراني هاي اخير، قيمت ارز و مسائل بورس توضيحاتي را به نمايندگان ارائه داد.
علي اكبر آقايي افزود: براساس توضيحات رئيس كل بانك مركزي ارز مسافرتي لغو شده و فقط براي سفر عتبات، حج عمره و حج تمتع آن هم به مقدار بسيار كم ارز در اختيار مسافران قرار مي گيرد.
همچنين عبدالكريم رجبي عضو كميسيون اقتصادي مجلس به ايسنا گفت: پيشنهاد نمايندگان به رئيس كل بانك مركزي در جلسه غيرعلني اين بود كه از اين پس فقط زائرين عتبات و حجاج بتوانند از ارز مسافرتي استفاده كنند و ساير مسافرين از بازار آزاد ارز تهيه كنند كه اين پيشنهاد با نظر مساعد بهمني مواجه شد و وي قول داد كه اين موضوع به تصويب برسد.
درخواست 9 نماينده
براي تشكيل ستاد ويژه اقتصادي
خبر ديگر آنكه 9 نماينده مجلس شوراي اسلامي در جلسه غيرعلني در پيشنهادي مكتوب خواستار تشكيل ستادي براي حل مشكلات اقتصادي متشكل از تمامي نهادهاي حكومتي شدند كه با اختيارات خاص بتوانند تصميمات لازم را اتخاذ كنند.
در اين درخواست مكتوب نمايندگان آمده است: نظام سلطه جهاني در اين مرحله از مقابله با خيزش هاي اسلامي منطقه فشارهاي همه جانبه را در حوزه هاي مالي، تجاري، حمل و نقل و بيمه بر ملت ايران تشديد و محدوديت هايي را در صادرات نفت به كشور ايجاد كرده است.
در بخش ديگري از نامه نمايندگان آمده است دولت خدمتگزار در مقابله با تحريم هاي ظالمانه حداكثر تلاش خود را به كار گرفته است. با توجه به شرايط موجود لازم است كه به جهت تقويت همبستگي ملي تمامي نهادهاي حكومتي و مردم، دولت را در اين راه ياري رسانند.
نمايندگان ادامه دادند: لازمه اين مهم تشكيل ستادي است كه از تمامي نهادهاي حكومتي با اختيارات خاص بتوانند تصميمات لازم را اتخاذ كنند و از اختيارات كافي برخوردار باشند. بر اين اساس لازم است نمايندگاني به انتخاب صحن علني مجلس در اين ستاد حضور داشته باشند. لذا پيشنهاد داريم ستادي با اختياراتي معين تشكيل و كليه تصميمات اقتصادي در بخش هاي داخلي و خارجي را در مقطع زماني يكساله بر عهده گيرند تا از راهبرد «اقتصاد مقاومتي» كه مورد تأييد مقام معظم رهبري است در اين برهه از انقلاب اسلامي بر ترفندهاي نظام سلطه فائق آيد.
توكلي نماينده تهران، احمدي نماينده دهلران، نادران نماينده تهران، قادري نماينده شيراز، قوامي نماينده اسفراين و مصباحي مقدم نماينده تهران، بحريني نماينده مشهد، رجايي نماينده گناباد، پورابراهيمي نماينده كرمان 9 نماينده اي هستند كه اين پيشنهاد را در جلسه غيرعلني مجلس تقديم هيئت رئيسه مجلس كردند.
انتقاد نمايندگان از عملكرد اقتصادي برخي دستگاه ها
نماينده همدان در مجلس از انتقاد نمايندگان از برخي دستگاه ها در جلسه غيرعلني ديروز خبر داد.
امير خجسته گفت: نمايندگان مجلس در اين جلسه مشكلات اقتصادي كشور رامطرح و نسبت به عدم انجام اقدامات جدي توسط مسئولين اجرايي براي مقابله با تحريم ها و فشارها انتقاد كردند.
نماينده همدان در خانه ملت بر اين اساس يادآور شد: نمايندگان مجلس در اين جلسه از عدم برنامه ريزي مناسب مسئولين اجرايي در برابر تحريم ها و فشارها انتقاد كرده و خواستار توجه مسئولين به اين موضوع شدند.
ارائه تسهيلات ويژه بانكي
به توليدكنندگان داخلي
سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه مجلس نيز پيشنهادات مطرح شده در جلسه غير علني مجلس را تشريح كرد.
غلامرضا كاتب اظهار داشت: يكي از پيشنهادات مطرح شده در جلسه غيرعلني ديروز تشكيل كميسيون خاص بود كه اين كميسيون ماموريت اتخاذ تصميمات مهم اقتصادي را به عهده داشته باشد.
وي افزود: پيشنهاد ديگر اين است كه دولت مكلف است در شرايط خاص از بند 29 بودجه سال 91 كه بانك ها را مكلف به ورود به عرصه حمايت از توليد مي كند، بيشتر استفاده كند.
عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس اظهار داشت: در اين ماده قيد شده كه هيئت رئيسه بانك ها مي توانند در زمان مشكلات اقتصادي با ارائه تسهيلات بانكي توليدكنندگان را ياري دهند.
كاتب اظهار داشت: پيشنهاد ديگر هم اين بود كه طرح ها و پروژه هاي سال 1390 را اولويت بندي كنيم و اولويت را حمايت از توليد قرار دهيم كه اين به عنوان ماموريت اصلي كميسيون برنامه و بودجه مطرح شد.
جلسات مشترك
دولت و مجلس براي
تحقق اقتصاد مقاومتي
رئيس مجلس شوراي اسلامي در نطق پيش از دستور خود در جلسه علني ديروز مجلس گفت: آمادگي داريم سازوكارهاي حمايت از توليد بخش كشاورزي، دامپروري و صنعت را كه به فراواني و افزايش ظرفيت توليد داخل مي انجامد به تصويب برسانيم.
علي لاريجاني اظهار كرد: در اين صورت هم اشتغال جوانان كه دغدغه مهم كشور است سامان مي يابد و هم با افزايش توليد داخلي، تاريك هاي گراني و تورم از صحنه اقتصادي زدوده مي شود.
وي گفت: ما اين مسير را در شرايط فعلي مجاهدتي براي تثبيت قدرت ملي كشور مي دانيم و براي تحقق آن از هرگونه همكاري با قواي ديگر استقبال مي كنيم.
رئيس مجلس همچنين از كميسيون هاي مختلف مجلس خواست در اين جهت با همكاري وزراي مربوطه، تدابير مقام معظم رهبري را دنبال كنند.
لاريجاني خاطر نشان كرد: چنانچه بتوان با ساماندهي مديريت با تدبير و متناسب با شرايط، همه ظرفيت هاي داخلي را از حالت بالقوه به ساحت بالفعل درآورد هم براي هميشه حريفان ماجراجو را دچار ياس و هم نوعي شكوفايي دروني مستقر بر استعدادهاي ملي را نمايان مي كند، لذا تمركز بر سازوكار اقتصاد مقاومتي متكي بر حضور ملت در عرصه اقتصاد و پرتوان كردن بخش خصوصي و تسهيل فضاي كسب و كار آنان و ايجاد فضاي همكاري و تعاون بخش هاي مختلف كشور و قواي سه گانه و پرهيز از حواشي و ايجاد سينرژي و هم افزايي نيروها از ملزومات اين دوره است.
وي اضافه كرد: مجلس شوراي اسلامي به رهنمودهاي راهگشاي رهبر فرزانه انقلاب لبيك مي گويد و با همان ترتيب در پايان مجلس هشتم نيز قانون حمايت از توليد داخلي را به تصويب رساند و در بودجه سال 91 بسته حمايت از توليد داخلي را در قانون مصوب كرد.
ايران اجازه بازيگوشي
به غرب نمي دهد
لاريجاني همچنين در بخش ديگري از سخنان خود گفت: حرف هاي قلدرمآبانه سردادن سردمداران غرب و اروپا بيش از آن كه نشانه قدرت آنها باشد تهي بودن آنها را مي رساند.
وي ادامه داد: آنان به خوبي واقفند كه جمهوري اسلامي ايران اجازه بازي گوشي به غربي ها را نمي دهد.
جزئيات جلسه كميسيون امنيت ملي درباره سوريه
سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس جزئيات نشست ويژه عصر روز سه شنبه اين كميسيون درباره تحولات سوريه را تشريح كرد.
سيدحسين نقوي حسيني سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس درباره جزئيات اين جلسه اظهار داشت: ميهمان جلسه عصر كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي احمدي مقدم فرمانده نيروي انتظامي و معاونان وي بودند و گزارشي از آخرين تحولات و فعاليت هاي نيروي انتظامي در حوزه امنيت اجتماعي، مرزها و مرزباني، راهنمايي و رانندگي و مبارزه با موادمخدر و مبارزه با مفاسد اجتماعي به كميسيون ارائه كردند.
سخنگوي كميسيون امينت ملي و سياست خارجي با اشاره به سخنان فرمانده نيروي انتظامي افزود: تناسب نيروي انساني نيروي انتظامي و جمعيت و گام هاي قابل قبول در اصلاح روابط نيروي انتظامي با مردم از جمله مواردي بود كه احمدي مقدم به آن اشاره داشت.
به گفته نقوي حسيني، احمدي مقدم در اين جلسه خاطرنشان كرد كه طرح عفاف و حجاب تنها سند عمل نيروي انتظامي در حوزه عفاف و حجاب است و در چارچوب وظايف تعيين شده در آن طرح قادر به انجام وظيفه هستيم.
نقوي حسيني در ادامه با اشاره به نشست ويژه عصر سه شنبه كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي كه با هدف بررسي آخرين تحولات سوريه برگزار شد، اظهار داشت: در اين نشست مسئولان دستگاه هاي ذي ربط ابعاد جديدي از عمليات تروريستي اخير در سوريه را تبيين كردند.
وي افزود: سازماندهي گروه هاي تروريستي و پشتيباني آنها ازسوي قدرت هاي سلطه گر و تلاش تروريست ها با هدف ايجاد رعب و وحشت و كشتار بيشتر مردم از جمله موارد قابل توجه است.
نقوي حسيني تصريح كرد: براساس جمع بندي تحولات سوريه درگيري ها از مرزهاي اين كشور خارج شده و به سطح بين المللي گسترش يافته است و در نتيجه بايد مشكل سوريه در سطح بين المللي حل شود.
 


در مكتب امام

مبادا در ماه رمضان به معاصي آلوده شويد!
مبادا در ماه رمضان از شما:
غيبتي
تهمتي
و خلاصه گناهي سر بزند.
و در محضر ربوبي با نعم الهي و در مهمانسراي باري تعالي آلوده به معاصي باشيد.
جهاد اكبر - ص 38
 


عضو كميسيون قضايي مجلس:

آمريكا دوره هاي دانشگاهي پرورش تروريست دارد

عضو كميسيون قضايي مجلس گفت: آمريكا و رژيم صهيونيستي تروريست ترين كشورهاي دنيا بوده و با راه اندازي دوره هاي دانشگاهي در حال پرورش تروريست هستند.
حجت الاسلام موسي غضنفرآبادي در خصوص تروريسم هسته اي اظهار داشت: در دنيا زورگويي و قلدرمآبانه رفتار كردن آمريكا و اروپا براي كشورهايي كه درصدد مستقل حركت كردن هستند، بركسي پوشيده نيست.
وي با بيان اينكه ترديدي در برخورد دوگانه آمريكا و غرب با ايران در دنيا وجود ندارد، به فارس گفت: نوع نگاه دوگانه آمريكا و غرب در موضوعات جهاني بركسي پوشيده نيست و پرواضح است آنجايي كه پاي منافع آنها در ميان نباشد، بحث حقوق بشر پايمال شده و دست به آدم كشي مي زنند و آنجايي كه منافع اقتضا كند، از حكومت و سلطنتي كه منافع آنها را حفظ كند، با پافشاري بر موضع خود از آنها پشتيباني مي كنند.
عضو كميسيون قضايي مجلس با بيان اينكه آمريكا و رژيم صهيونيستي تروريست ترين كشورهاي دنيا هستند، تصريح كرد: آمريكا با راه اندازي دوره هاي دانشگاهي و فارغ التحصيلي كارشناسان جنگ سايبري در نيروي هوايي خود در واقع در حال پرورش تروريست است.
غضنفرآبادي ادامه داد: آمريكايي ها آنچه را كه مطلوب و به نفع خودشان باشد، حق بشر مي نامند و از آن دفاع مي كنند و هر چه به ضررشان باشد و حق بشر نيز در آن روشن باشد را نفي مي كنند. وي با اشاره به طرح شكايت ايران مبني بر تروريسم هسته اي افزود: نهادهاي مربوطه بايد اين اقدام را انجام دهند، چرا كه وقتي ما تحت آژانس انرژي اتمي فعاليت مي كنيم و بازرسان هم همواره در حال بازرسي هستند و جوسازي و دروغ گويي آنها نيز بر بسياري از كشورها آشكار شده، اين حق طبيعي ماست كه عليه آنها شكايت و از حقوق ملتمان دفاع كنيم.
 


بسيج دانشجويي دانشگاه علامه از سازمان كنفرانس اسلامي خواستار شد؛

اجلاس اضطراري كشورهاي اسلامي پيرامون نسل كشي مسلمانان ميانمار

بسيج دانشجويي دانشگاه علامه طباطبايي طي نامه اي به دبيركل سازمان همكاري كشورهاي اسلامي خواستار نشست اضطراري وزراي خارجه كشورهاي اسلامي پيرامون نسل كشي مسلمانان ميانمار شد.
در بخشي از اين نامه خطاب به «احسان اوغلو» دبيركل سازمان همكاري كشورهاي اسلامي آمده است: همانگونه كه مطلع هستيد اين روزها در ميانمار شاهد قتل عام مردان و زنان و كودكان بي گناهي هستيم كه تنها جرم شان مسلماني است، صدها مسلمان در اين كشور توسط بودايي هاي تندرو قتل عام مي شوند و جامعه به اصطلاح بين الملل نيز در اين باره سكوت كرده است.
نهادهاي خنثي بين المللي و كشورهاي به ظاهر حامي حقوق بشر و در باطن سلطه گر كه اگر در ايران و سوريه خاري سهوا در دست كسي فرو رود يك لحظه فرياد وا حقوق بشراي! آنها فرو نمي افتد، در مقابل زنده زنده سوزانده شدن زنان و كودكان مسلمانان ميانمار سكوت مي كنند تا ملت هاي آزاده و مستضعف جهان هرچه بيشتر به ماهيت پليد اين كشورها پي ببرند.
آقاي دبيركل! اكنون ما دانشجويان مسلمان ايراني از شما مي خواهيم براساس اساسنامه و فلسفه وجودي سازمان همكاري كشورهاي اسلامي در قبال نسل كشي مسلمانان مظلوم ميانمار موضع فعالي از خود نشان دهيد و اجلاس اضطراري وزراي خارجه كشورهاي اسلامي را برگزار كرده و فشار لازم را به دولت ميانمار براي توقف كشتار مسلمانان اين كشور وارد آوريد، و از دولت بنگلادش بخواهيد آوارگان مسلمان را پناه دهد.
بديهي است كه چشمان ملت هاي مسلمان نظاره گر اعمال شما در اين برهه حساس تاريخي است.
 


آيت الله ممدوحي: دولت اصلاحات در مسائل هسته اي منافع ملت را ناديده گرفت

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: دولت اصلاحات در مسائل هسته اي منافع ملت را ناديده گرفت و تنها در چارچوب مواضع غرب حركت كرد.
آيت الله حسن ممدوحي درباره انتقادات اخير مقام معظم رهبري به روند مذاكرات هسته اي در دوران اصلاحات گفت: متاسفانه در اين دوران مقامات مسئول به جاي توجه به منافع ملي تنها در جهت برقراري و گسترش روابط خود با غرب گام برداشته از اين رو در مذاكرات هسته اي موفق نبوده و نتوانستند مطالبات مردم و رهبري را محقق كنند.
وي افزود: حركت در چارچوب گفتمان غرب، فاش كردن برنامه هاي هسته اي و ضربه زدن به آرمان هاي كشور از مهم ترين نقايصي بود كه در دوران اصلاحات بار ها تكرار شد و صدمات جبران ناپذيري را به كشور وارد كرد.
ممدوحي با اشاره به اينكه مقام معظم رهبري هيچ گاه خواهان عقب نشيني از مذاكرات هسته اي نبوده است تصريح كرد: دولت اصلاحات در زمان مذاكرات هسته اي هيچگونه تفكر خاصي را در راستاي منافع مردم دنبال نمي كرد و تنها با رويكرد حركت در مسير غرب به راه خود ادامه مي داد لذا عقب نشيني در مذاكرات هسته اي نيز در اين راستا صورت گرفت.
عضو مجلس خبرگان رهبري تصريح كرد: در طول اين سال ها غرب در راستاي حل شدن چالش هاي خود با نظام جمهوري اسلامي ايران هيچ گام مثمر ثمري را بر نداشته است و تنها براي فرار از مشكلات اقتصادي كه گريبانگير آن است مسئله هسته اي ايران را پررنگ مي كند تا افكار عمومي خود را فريب داده و از توجه به مشكلات اقتصادي منحرف كند.
ممدوحي به فارس گفت: با وجود كارشكني هاي فراوان در مسير دستيابي به فناوري صلح آميز هسته اي و ديگر موضوعات در دوران اصلاحات هيچگاه نبايد درايت و هوشياري مقام معظم رهبري در اين دوران را ناديده گرفت.
همچنين حسين شيخ الاسلام مشاور رئيس مجلس در امور بين الملل در خصوص انتقاد مقام معظم رهبري از تيم مذاكره كننده هسته اي دولت اصلاحات گفت : اگر مقام معظم رهبري مانع تصويب طرح سه فوريتي برخي مجلس ششمي ها نمي شدند، امروز مجبور بوديم محرمانه ترين اطلاعات هسته اي كشور را با دست خودمان در اختيار دشمنان قرار دهيم.

 


قابل توجه معاونت محترم سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

ردپاي پروژه «لاله» از C.B.B تا تهران

سعيد مستغاثي
اگرچه خطاب نامه اخير رياست محترم سازمان سينمايي به جناب آقاي شريعتمداري است اما از باب اينكه به هر حال بخشي از مخاطبان اين نامه مي تواند جامعه سينمايي و نويسندگان و منتقدان آن باشد و از آنجا كه مطلب اينجانب در روزنامه كيهان مورد ارجاع سرمقاله استاد عزيز جناب آقاي شريعتمداري قرار گرفته (كه نامه آقاي شمقدري را در پي داشته است)، بي مناسبت نديدم كه به برخي از بخش هاي ظاهرا سينمايي نامه جناب آقاي شمقدري اشاره نموده و سوالاتي را مطرح نمايم.
1- ضمن اينكه هميشه اين سخن امام راحل مدنظرم هست كه «ميزان، حال افراد است» و به نظرم مخدوش بودن كارنامه گذشته يك فرد نمي تواند مانع از پذيرش شرايط جديدش باشد، منوط به اينكه آن را به اثبات رسانده باشد (چنانكه برخي از نزديكترين ياران انقلاب در سالهاي بعد به صفوف دشمنان آن پيوستند و بعضي از معاندانش، پس از بازگشت به دامان انقلاب حتي در جبهه هاي دفاع مقدس به شهادت رسيدند) اما براي رفع برخي شبهات سينمايي درباره سابقه جناب آقاي اسي نيك نژاد بايستي گفت كه براساس عناوين ثبت شده در تيتراژ فيلم هاي توليدي ايشان ( كه عين آن در وب سايت هاي سينمايي از جمله وب سايت lmdb نيز آمده است) ايشان بيشتر با دو عنوان Executive Producer يا Co-Producer و يا Producer ذكر شده اند كه هيچيك از اين عناوين (آنچنان كه آقاي شمقدري معنا فرموده اند) به معني «قطعه سازي كه قطعه اي از يك اتوموبيل را ساخته و تحويل كارخانه اصلي داده است» يا «به بعضي از اين سريال ها و فيلم هاي سينمايي خدماتي آن هم در مرحله پس از فيلمبرداري ارائه داده است» نيست.
اگر ايشان آشنايي مختصري با سيستم فيلمسازي در هاليوود داشتند (و صرفا به توجيهات برخي گوش نمي دادند) و يا لااقل به يك فرهنگ معتبر فيلم مراجعه مي كردند (كه آن را مي توان در اغلب كتابفروشي هاي هنري و سينمايي يافت و اصلا قاعدتا يك جلد آن بايد در سازمان عريض و طويل سينمايي موجود باشد) متوجه مي شدند كه اساسا وظايف عناويني كه در تيتراژ فيلم ها، ذيل اسم آقاي اسي نيك نژاد آمده است بسيار مهم تر از آن است كه تصور كرده اند و در واقع در سطح همان عوامل اصلي يك فيلم محسوب مي شود. چنانچه Producer به معني همان تهيه كننده اصلي است، Co-Producer به معناي تهيه كننده شريك است كه در واقع در سطح تهيه كننده اصلي بوده و همان مسئوليت هاي تهيه كننده را داراست. مضافا اينكه Executive Producer يا Co-Executive Producer (كه عنوان اغلب مسئوليت هاي آقاي اسي نيك نژاد در پروژه هاي توليدي شان بوده) امروزه اهميت بيشتري در سيستم هاليوود پيدا كرده است.
چنانچه با نگاهي به اغلب فيلم هايي كه مثلا كمپاني دريم وركس (متعلق به جفري كاتزنبرگ و استيون اسپيلبرگ و ديويد گفن) توليد كرده، مشاهده مي كنيم كه نام استيون اسپيلبرگ نه به عنوان تهيه كننده (Producer) كه با عنوان Executive Producer بر روي تيتراژ فيلم نقش مي بندد كه در لغت به معناي تهيه كننده اجرايي است ولي در واقع ناظر كمپاني مربوطه بر توليد فيلم به شمار مي آيد تا تهيه كننده فيلم مذكور، سياست ها، نظرات، سليقه ها و برنامه هاي كمپاني ياد شده را به اجرا درآورد. در واقع Executive Producer نوعي مميزي از سوي كمپاني توليدكننده به شمار مي آيد.
2-اگرچه سخن جناب رئيس سازمان سينمايي در مورد اقتضائات و الزامات فعاليت در هاليوود صحيح است ولي اين مانع نيست كه بسياري از فيلمسازان مسلمان يا متعلق به ديگر كشورها حتي هويت خود را فراموش نموده و تغيير دهند. مثلا مرحوم مصطفي عقاد اگرچه ناچار بود به قوانين هاليوود گردن نهد و خط قرمزهاي آن را رعايت كند. مثلا در فيلم «پيام» (كه با عنوان «محمد (ص) رسول الله» در ايران نمايش داده شد) نتوانست به خيانت هاي يهود در مقابل حضرت رسول اكرم(ص) و توطئه هاي اقوام يهود مدينه و حتي جنگ هايي مانند احزاب بپردازد يا ناچار شد براي كار در هاليوود به توليد فيلم هاي معروف به «هالووين» بپردازد كه حتي در برخي رسانه ها، به پدر هالووين نيز شهرت يافت (نكته جالب اينكه وي در تيتراژ مجموعه فيلم هاي هالووين مانند آقاي اسي نيك نژاد اغلب همين عنوان Executive Producer را داشت.) اما او سراغ توليد فيلم هاي مستهجن و پورنو يا سكسي نرفت و يا به قول جناب رئيس سازمان سينمايي براي آن فيلم ها «قطعه» تهيه نكرد و لااقل نام خويش را از مصطفي مثلا به «مصي» تغيير نداد.
همين اتفاق در مورد بسياري ديگر نيز افتاد؛ مثلا رضا بديعي (كه سال گذشته فوت كرد) سالها پيش از پيروزي انقلاب به آمريكا و هاليوود رفت اگرچه او هم ناگزير از قبول سلطه بلامنازع استوديوهاي هاليوود بود اما اغلب فيلم ها و سريال هايي كه ساخت از جمله خوش ساخت ترين سريال هاي هاليوودي بودند كه برخي آنها را هنوز به خاطر داريم. مانند «ماموريت: غيرممكن» (كه با نام «بالاتر از خطر» در ايران به نمايش درآمد) يا «كلمبو» و...
3- باز هم اشكالي ندارد، فيلمسازي مي تواند در هاليوود ناگزير «قطعات» فيلم هاي سكسي و پورنو را تامين كرده و ناچارا نامش را هم تغيير داده باشد اما اينك تصميم دارد با انتقاد از آن سيستم استبدادي در هاليوود، براي كشورش فيلم بسازد و از فرهنگ سرزمينش دفاع نمايد. متاسفانه اين فرضيه نيز درباره آقاي اسي نيك نژاد، به واقعيت نزديك نيست. چرا كه ايشان وقتي سال گذشته در برنامه «راز» حضور يافتند كه مثلا راز هاليوود و مراسم اسكار را باز كنند، چنان شيفته وار از اسكار و هاليوود سخن راندند كه خود هاليوودي ها نيز از آن ابا دارند. ايشان حتي با افتخار، خود را عضو آكادمي اسكار معرفي كرد. (كه البته بعيد مي دانم چنين موضوعي واقعيت داشته باشد، زيرا اعضاي آكادمي معمولا يا از برندگان و كانديداهاي مراسم اسكار هستند كه ايشان هرگز در چنين ليست هايي نتوانسته حضور يابد و يا از مسئولين استوديوها و كمپاني هاي درجه اول هستند كه فعاليت ايشان در حد استوديوهاي درجه چندم و مشاركت با امثال زلمان كينگ بوده كه در خود آكادمي هم آبروي چنداني نداشته و از اعتباري برخوردار نيست).
4- اما خود پروژه پيشنهادي ايشان نيز، قابل توجه است. اگر واقعاً ايشان مي خواست در مقابل هاليوود به تبليغ براي سرزمين و كشور و مردمش بپردازد، چه نيازي به برجسته كردن اقدام يك دختر رالي باز بود، در حالي كه تاريخ ايران چه در گذشته و چه امروز مملو از زنان قهرماني است كه به خاطر حفظ هويت و دين، عزت و سربلندي زن مسلمان ايراني را به رخ جهانيان كشيده و شگفتي آنان را برانگيختند.
جناب شمقدري صحيح مي فرمايند كه «... كافي است نشان دهيد زن ايراني جايگاه مهمتري از زن آمريكايي يا غرب در جامعه ايراني دارد و منزلت او در نزد مردم بالاتر از منزلت زن غربي در جامعه غربي است و همين يك مقايسه، تركي در باورها و شناخت جامعه غربي ايجاد مي كند...».
اما آيا اين نمايش برتري در هر شكل و فرمي جايز است؟ آيا تصور مي كنيد كه نظام سلطه از طرح منزلت زن ايراني هراس دارد؟ اگر چنين است، چرا همين غرب سلطه گر در زمان طاغوت، در تبليغات مختلفش، زن ايراني را برجسته مي ساخت و حتي در دو مراسم دختر به اصطلاح شايسته، الهه عضدي (سال 1968) و شهره نيكپور (سال 1975) را نفر اول جهان اعلام كرد؟ و مگر به شيرين عبادي (عامل كانون هاي صهيوني) جايزه صلح نوبل ندادند؟! مگر همين غرب نبود كه براي شاه، جشن هاي 2500 ساله برپا ساخت و براي گراميداشت تاريخ شاهان ايران، همه قدرت سياسي خود را به خدمت گرفت؟ چنانچه در هر كشور غربي و شرقي، سياستمداران و رؤساي درجه اول آن (رئيس جمهور و نخست وزير و پادشاه)، عضو كميته جشن هاي شاهنشاهي بودند!
پس ملاحظه مي فرماييد كه امپرياليسم جهاني و كانون هاي سلطه گر، صرفاً با ايران و ايراني دشمني ندارند، بلكه همه دشمني آنها با ايراني است كه ام القراي جهان اسلام شده است. به فرموده مقام معظم رهبري آنها با ايران اسلامي مشكل دارند. آنها با ايراني مشكل دارند كه مي خواهد فرهنگ و ارزش هاي اسلامي را در جهان گسترش دهد. اگر مدعي خدمت به اين آب و خاك و كشور هستيم، بايستي الگوها و نمونه هايي را مد نظر قرار دهيم كه از يك سو باعث سرافرازي و عزت اين سرزمين شده و از ديگر سو خشم دشمنان آن را برانگيخته است.
5- چنانچه نماياندن منزلت زن ايراني از طريق يك دختر رالي باز حاصل مي شود و همه جستجو و سعي فيلمساز متحول شده جناب رياست در اين مسابقه رالي خلاصه مي گردد كه خيلي زودتر از ايشان حدود 4 سال پيش تلويزيون BBC به اين مهم پي برده و خود آن بنگاه سخن پراكني ضد ايراني، بي كم و كاست تلاش كرد تا اينگونه منزلت زن ايراني را در جهان بسط دهد! به اين ترتيب كه در سال 2008 داريوش بازرگان از تهيه كنندگان برجسته تلويزيون BBC فيلمي به نام Girl racer را براي برنامه this world كانال دو BBC توليد كرد. در وب سايت BBC آمده بود كه:
«... فيلم ياد شده در واقع مستندي از زندگي لاله صديق به عنوان يك زن اتومبيل ران ايراني است (همين موضوع فيلم «لاله» آقاي اسي نيك نژاد) داريوش بازرگان در اين فيلم به بررسي چالش ها و موانع زنان ايراني براي شركت در مسابقات پرداخت و همچنين مشكلات لاله صديق براي كسب جواز مسابقه با مردان را مورد بررسي قرار داده و او را با آنجلينا جولي مقايسه كرده است!!...» (نمي دانم آيا اين داريوش بازرگان با فردي به نام عليرضا بازرگان كه در اولين همايش «هاليووديسم و سينما» در بيست ونهمين جشنواره فيلم فجر، در كنار اسي نيك نژاد نشسته بود، نسبتي دارد؟!)
آيا اصلا مي دانيد اساسا رالي اتومبيل راني كه مانند بيسبال و راگبي يك مسابقه اصالتا آمريكايي است در دهه 30 توسط نظاميان آمريكايي در ايران باب شد و ابتدا مسابقات آن در كوي كن، فرودگاه قلعه مرغي، پاركينگ نمايشگاه بين المللي برگزار مي گرديد؟!!!
پس مشاهده مي كنيد كه ترك مورد نظر جناب رياست سازمان سينمايي سالها پيش در ذهن غربي ها و امثال بي بي سي ايجاد شده و ديگر نياز به زحمت مجدد نيست!!!!
6- جناب رياست محترم سازمان سينمايي، گفتن و نوشتن اينگونه انتقادات و اعتراضات را موجب قرار گرفتن در جبهه فتنه گران پس از انتخابات 88 مي دانند. اگر كسي با سينماي اين يكي دو سال ايران آشنا نباشد و يا مثلا در كره ماه زندگي كرده باشد، با شنيدن اين حرف ها ازسوي جناب رياست، دچار اين توهم مي شود كه گويا گوينده اين سخنان با توجه به اين كه حدود 3 سال است سررشته امور سينمايي كشور را برعهده دارد، حتما صحن و سراي سينماي اين كشور را مملو از فيلم هايي كرده كه در ابعاد مختلف به متن و حاشيه آن فتنه پرداخته و نقاط پنهان آن را به انحاء گوناگون روشن ساخته اند. خصوصا كه مقام معظم رهبري نيز بارها و بارها بر آشكار ساختن ابعاد مختلف فتنه ياد شده تاكيد داشته اند. اما متاسفانه نگاهي اجمالي به توليدات دوران رياست ايشان بر امور سينمايي كشور (كه از قضا درست پس از فتنه 88 آغاز شد و بهترين فرصت براي اداي دين سينماي ايران به يكي از مهمترين مقاطع تاريخ معاصرش بود) نشانگر آن است كه به جز يك فيلم به نام «قلاده هاي طلا» كه به تصريح تهيه كننده اش از كمك هاي معاونت سينمايي بي بهره بوده و يك فيلم فوق العاده ضعيف ديگر به نام «پايان نامه»، هيچ اثر سينمايي ديگري براي افشاي دست هاي پنهان پشت ماجراي فتنه 88، در دوران مسئوليت ايشان ساخته نشده است! كه علاوه بر آن دهها فيلم در همين دوران و بعضا با سرمايه گذاري معاونت سينمايي يا موسسات وابسته، با ديدگاه جبهه فتنه به اشاره و يا كنايه و يا به طور مستقيم در دفاع از فتنه گران رسوا برآمده و گستاخانه فداكاري هاي ملت مسلمان را در ماجراهاي پس از دهمين انتخابات رياست جمهوري زير علامت سوال بردند. فيلم هاي ياد شده نه تنها مورد انتقاد و جرح و تعديل معاونت سينمايي قرار نگرفتند كه در بخش مسابقه سينماي ايران جشنواره فيلم فجر نيز پذيرفته شده و بعضا جوايزي نيز دريافت كردند!! (برخي از اين فيلم ها پس از دو سه سال هنوز نتوانسته اند پروانه نمايش دريافت كنند!!!) اين در حالي است كه هنوز عرق فتنه گران خشك نشده بود كه در همان جشنواره فيلم فجر سال 88، برخي عوامل اصلي تبليغاتي كانديداهاي جريان فتنه، به عنوان داور و مجري مراسم جشنواره فيلم فجر وارد گود شده و بعدا حتي به بازسازي صنوف مورد نظر معاونت سينمايي پرداختند!!
7- جناب شمقدري دعا كرده اند كه «... هيچوقت مديريت فرهنگي كشور در دست شما (آقاي شريعتمداري) و همفكرانتان نيفتد كه ديگر براي اسلام عزيز دشمني لازم نيست و نگاه تند و خشن و بي رحمانه شما براي روي گرداندن آحاد مردم از اسلام كافي است...». يك نكته لازم به ذكر است كه خوشبختانه و به لطف الهي با هيچ عمل ما و شما و همفكران، اين مردم از اسلام روي گردان نخواهند شد كه اگر چنين بود با اين عملكرد مشعشع اغلب مديران فرهنگي در طول اين سال ها، خداي ناكرده هزار باره مردم كافر شده بودند! از همين رو براي مردم ايران و همچنين ديگر ملت هاي دلداده انقلاب اسلامي، سؤال بزرگي وجود دارد كه چرا سينماي ايران، علي رغم خيل عظيم اتفاقات و رويدادها و شخصيت ها و ظرفيت هاي فرهنگي و علمي و سياسي تنها اين 03 سال اخير، هيچ نشاني از ايران و اسلام ندارد؟ و از همين روست كه از آن رويگردان شده و عطايش را به لقايش بخشيده اند. آيا پاسخگوي اين سؤال بزرگ فقط مسئولين سابق سينمايي كشور هستند و جناب رياست كنوني، هيچ مسئوليتي ندارد؟ پس چه كسي جوابگوي فيلم هايي است كه در زمان توليت جناب آقاي شمقدري بر سينماي كشور توليد و نمايش داده شد به خصوص در جشنواره سي ام فيلم فجر كه بنا به فرمايش خود ايشان هيچ نشاني از راهپيمايان 22 بهمن يعني مردم مسلمان ايران و آرمان ها و اعتقادات و ارزش ها و باورهايشان نداشت و به گفته بسياري از كارشناسان و ناظرين فرهنگي و هنري، مملو از خيانت و بي اخلاقي و ترويج فساد بود تا آنجا كه حتي اعتراض علماء و روحانيون و برخي از بابصيرت ترين ائمه جمعه و جماعات را بلند كرد.
8- همه اين ها به جز آن است كه امروز شاهدش هستيم كه سينماي ايران در بحراني ترين وضعيت خويش طي 33 سال بعد از پيروزي انقلاب به سر مي برد و سالن هايش خالي تر از هميشه است و اينكه ميزان استقبال مخاطب، حتي از سال 28 كه فقيرترين سال سينماي پس از انقلاب به لحاظ تماشاگر بود نيز پايين تر آمده است.
در پايان دعا مي كنيم كه جناب شمقدري و همفكرانش در همين پست رياست بتوانند سينماي ايران را واقعاً به «سينماي ايران» تبديل سازند كه هم حقيقتاً «سينما» باشد و هم بازتاب خواست ها و فرهنگ و باورهاي ايراني مسلمان.
 


صفحه (14)


صفحه (3)


صفحه (2)

     


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14