(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


یکشنبه 15 مرداد 1391 - شماره 20274

يادداشت خبرنگار
خالص ترين گوگرد ايران در سرخس توليد شد
كوتاه از ورزش ايران
اجراي 488 طرح صنايع پايين دست پتروشيمي در خوزستان
كمك 2 ميليارد ريالي يزدي ها براي آزادي زندانيان
رصدخانه نجوم ساري به بهره برداري رسيد
پرداخت 142 ميليارد غرامت به كشاورزان مشكين شهري
احداث پژوهشكده فرهنگ و تمدن اسلامي دركاشان
قرآن آموزي زندانيان در فيروزآباد
47 پروژه لرستان در ليست مهرماندگار قرار گرفت
اظهار نارضايتي توليدكنندگان اليگودرز
از بي توجهي صندوق مهر امام رضا(ع)
27 هزار نفر در كلاله
تحت پوشش پزشك خانواده قرار مي گيرند
رئيس شوراي اسلامي شهر پارس آباد:
قديمي ترين فرودگاه اردبيل نيازمند توسعه است
برگزاري همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در گيلان
مشكل كمبود آب شرب زابل برطرف شد
نماز جماعت در 10 پارك اصفهان اقامه مي شود
افزايش 15 درصدي توليد ميوه هاي هسته دار آذربايجان غربي


يادداشت خبرنگار

توقف نوسازي در بافت هاي فرسوده وردآورد
وردآورد سكونتگاهي است با قدمت چندصد ساله كه درغربي ترين نقطه استان تهران قرار دارد. به قول مرحوم دهخدا در جلد يك كتاب فرهنگ جغرافياي ايران، وردآورد در يك هزار گزي جاده شوسه - يك هزارمتري شمال جاده مخصوص كرج- قرار گرفته است. اهالي اين منطقه به توليد محصولات باغي و زراعي اشتغال دارند. اما از نگاه مسئولان وردآورد در حاشيه قرار دارد و از لحاظ امكانات خدماتي- رفاهي در پايين ترين سطح از مناطق جنوبي شهر تهران است كه دراين زمينه به ذكر نمونه اي بسنده مي شود.
وردآورد تا سال 1383 خارج از حوزه دريافت خدمات شهري قرار داشت. اين درحالي بود كه در منطقه با مشكل ساختمان هاي فرسوده و افزايش جمعيت دست و پنجه نرم مي كرد. اين موضوع سبب شد تا ساكنان وردآورد به ساخت وسازهاي جديد به صورت سنتي اقدام كنند. اين رويه موجب شد تا ساختمان هايي كه براساس اصول مهندسي ساخته شده باشد از تعداد انگشتان يك دست بيشتر نباشد.
دراينجا بايد به اين نكته اشاره شود كه در اواخر سال 83 وردآورد در حوزه مديريت خدمات شهر تهران قرار گرفت و روند ساخت وسازها دراين منطقه رنگ و روي قانوني به خود گرفت ولي ديري نپاييد كه با تغيير مديريت در شهر تهران، در نوسازي ساختمان هاي وردآورد محدوديت هايي اعمال شد. چرا كه مسئولان به بهانه نبود طرح تفصيلي و عدم شناسايي ساختمان هاي فرسوده در وردآورد اين محدوديت ها را اعمال كردند. درست درهمين زمان، مسئولان براي ساخت وساز در زمين هاي باير، كشاورزي و باغات وردآورد به سرعت و بدون محدوديت مجوز ساخت وساز صادر كردند. مردم پيگيري هاي خود را انجام دادند تا اينكه درسال گذشته منطقه قديمي وردآورد به عنوان بافت فرسوده شناخته شد و در آستانه تسهيلات نوسازي بافت فرسوده قرار گرفت اما دفاتر خدمات الكترونيك شهرداري تهران به استناد بخشنامه و در آستانه ابلاغ طرح تفصيلي وردآورد از هرگونه درخواست مردم براي صدور پروانه نوسازي سرباز زدند. اين اقدام علاوه بر تعطيلي روند نوسازي بافت فرسوده وردآورد موجب افزايش يكباره و چشمگير اجاره بها در روزهاي پاياني سال گذشته دراين منطقه شد.
نكته قابل توجه و ديگر اينكه حاصل و نتيجه مجموعه اقدامات، تصويب طرح تفصيلي جامانده از سرعت حركت قطار زمان، ابلاغ و اجرايي شدن آن درسال 1391 كه با حذف امتيازات تشويقي براي بافت هاي فرسوده «وردآورد» بود كه طي ماه هاي اخير باعث توقف كامل تخريب، نوسازي و مقاوم سازي بافت هاي فرسوده در برابر زلزله و افزايش مجدد قيمت و اجاره بهاي مسكن شد.
و سؤال آخر
آيا واقعا زلزله تهران جدي و جزء دغدغه هاي مجموعه مديريت شهر تهران است و يا اينكه تنها بهانه اي است براي برگزاري مانورهاي...، مصاحبه ها، سخنراني ها و حمله، هجمه و متهم كردن ديگران؟!
وردآورد- خبرنگار كيهان
 


خالص ترين گوگرد ايران در سرخس توليد شد

سرخس-خبرنگاركيهان:
خالص ترين گوگرد كشور با 99/99درصد در پالايشگاه سرخس توليد مي شود.
رئيس واحدهاي گاز پالايشگاه سرخس گفت: در سال گذشته 600هزارتن گوگرد در پالايشگاه گاز شهيد هاشمي نژاد سرخس توليد شد كه 70 درصد آن به كشورهايي هم چون چين صادر شده است.
«محمدرضا نعمتي» درخصوص ارزآوري اين صنعت اظهار داشت: گوگرد تني 220 دلار و هزينه بارگيري حمل آن نيز 50 دلار است اما ما گوگرد را تنها به عنوان يك فرآورده براي حفظ محيط زيست توليد مي كنيم.
وي از آماده بودن يك واحد يك هزار و 200 تني گوگرد دانه بندي براي واگذاري به بخش خصوصي خبر داد و گفت: يك واحد 700 تني گوگرد را خود پالايشگاه براي دانه بندي، سرمايه گذاري كرده است.
نعمتي درخصوص مزيت هاي استفاده از گوگرد خاطر نشان كرد: امكان استفاده از گوگرد بسته بندي در مصرف كود اوره مهيا است و با اضافه كردن مقداري گوگرد به كاشت محصولات كشاورزي، كميت و كيفيت توليد بالا مي رود.
 


كوتاه از ورزش ايران

اراك 7 مدال طلا گرفت
اراك- خبرنگار كيهان: مسابقات جودو انتخابي جوانان استان مركزي، در اراك برگزار شد.
در اين دوره از مسابقات، محمدرضا موسوي، داود اسماعيلي، علي رفيعي، مجيد ونكي، حامد ملكي، ايمان ربيعي، اميرشريفي همگي از اراك و حامد رهنما از ساوه به ترتيب در اوزان، 55-، 60-، 66-، 73-، 81-، 90-، 100- و 100+كيلوگرم عناوين نخست را كسب كردند.
در رده بندي تيمي هم، اراك با كسب 7 مدال طلا، 3 مدال نقره و 4 مدال برنز در سكوي نخست ايستاد و تيمهاي ساوه و خمين به ترتيب دوم و سوم شدند.
انتصاب دو مقام ورزشي
طي احكامي از سوي رئيسان هيئت ورزش هاي سنتي و بازيهاي بومي محلي و هيئت فوتبال استان مركزي، غلامعباس خوانساري و علي اكبر اميري به ترتيب به عنوان رئيس كميته ورزش هاي رزمي روستايي و عشايري و دبير كميته پزشكي هيئت فوتبال استان مركزي منصوب شدند.
برگزاري فوتسال جام رمضان
گناباد- خبرنگار كيهان: مسابقات فوتبال جام رمضان در گناباد با شعار «ورزش سالم، مبارزه با مواد مخدر» آغاز شد. در اين مسابقات 44 تيم در رده سني آزاد و 18 تيم در رده سني جوانان با هم رقابت خواهند كرد. تيم هاي شركت كننده در رده سني آزاد مسابقات و در 11 گروه و تيم هاي رده جوانان در چهار گروه با يكديگر رقابت مي كنند.
رقابت ورزشكاران در سرخس
سرخس- خبرنگار كيهان: مسابقات ورزشي جام رمضان در مجموعه ورزشي شركت پالايش گاز شهيد هاشمي نژاد سرخس در دو گروه كاركنان و ادارات اين شهر و روستاها در سالن ورزشي ايثار سرخس آغاز شد. در گروه كاركنان 14 تيم و در گروه روستاها و ادارات شهرستان سرخس هشت تيم شامل سه تيم از روستاها، دو تيم از ادارات شهرستان و سه تيم منتخب از پالايشگاه خانگيران با هم به رقابت خواهند پرداخت. وي ادامه داد: در گروه تيم منتخب تيم و منتخب كاركنان، فرزندان كاركنان و پيمانكاران به رقابت مي پردازند.
برپايي كلاس غواصي
اليگودرز- خبرنگار كيهان: كلاس غواصي از سوي هيئت نجات غريق و غواصي استان لرستان و هيئت شهرستان اليگودرز بمدت 3 روز در سد حوضيان برگزار شد.
در اين دوره تعداد 27 نفر از علاقه مندان آموزش هاي غواصي را فرا گرفتند برگزاري مدرسه نجات غريق براي جوانان و نوجوانان زير 18 سال و آشنايي آنها با فنون نجات غريق از ديگر برنامه هاي هيئت است.
برگزاري مسابقات ورزشي دانشگاه پيام نور
خوانسار- خبرنگاركيهان:اولين دوره مسابقات طناب كشي و شنا و ششمين دوره مسابقات فوتسال اساتيد و كاركنان دانشگاه هاي پيام نور استان اصفهان به ميزباني شهرستان خوانسار برگزارشد.
دراين دوره از مسابقات پس از چهار روز رقابت فشرده تيم هاي مراكز زرين شهر، شهرضا و اصفهان به ترتيب مقام هاي اول تا سوم فوتسال كاركنان استان را كسب كردند.
در رشته شنا نيز كه به صورت انفرادي و آزاد برگزار شد آقايان فريد از مركز اصفهان، دانشمندي از مركز گلپايگان و چاروئي از مركز اصفهان اول تا سوم شدند.
همچنين در رشته طناب كشي مراكز سميرم، شهرضا و خوانسار در سكوهاي اول تا سوم مسابقات قرارگرفته و تيم مركز شهرضا نيز بعنوان بهترين تيم از نظر رعايت آئين نامه، قوانين و مقررات اجرايي معرفي شد.
در اختتاميه اين دوره از مسابقات كاپ و هداياي تيم ها و نفرات برتر با حضور مسئولين اهدا شد.
باريج اسانس قهرمان شد
كاشان- خبرنگاركيهان: نخستين دوره ليگ واليبال جوانان كاشان با قهرماني تيم جوانان باريج اسانس به پايان رسيد. در اين دوره از رقابتها كه 4 تيم باريج اسانس، هلال آران و بيدگل، استقلال و مجموعه محتشمي حضور داشتند بعد از7هفته رقابت تيم واليبال باريج اسانس با 6 پيروزي و يك شكست عنوان قهرماني را از آن خود كرد.
انتقاد از قراردادهاي ميلياردي
¤ نماينده ولي فقيه و امام جمعه كاشان با تذكر به مسئولان ورزش و فوتبال كشور از انعقاد قراردادهاي 6 ميليارد توماني براي جذب دو بازيكن و قرارداد 2ميلياردو100ميليون توماني بازيگر ديگر فوتبال به شدت انتقاد كرد.
آيت الله عبدالنبي نمازي درمسجد حبيب ابن موسي(ع) اين شهر اظهار داشت: چنين قراردادهايي در ورزش فوتبال كشور با شرايط اقتصادي كشور و بيكاري جوانان همخواني ندارد و مسئولان بايد براي آن تدبير و برنامه داشته باشند.
وي همچنين تعطيلي مسابقات فوتبال شهرستان كاشان درماه مبارك رمضان توسط اداره ورزش و جوانان اين شهرستان را قابل تجليل و تمجيد دانست.
رقابت 66 تيم فوتسال
مراغه- خبرنگار كيهان: مسابقات فوتسال جام رمضان با رقابت 32 تيم در قالب هشت گروه چهار تيمي در سالن آزادي مراغه آغاز شد و تا پايان ماه رمضان ادامه دارد. در اين دوره 66 مسابقه بين تيمهاي شركت كننده برگزار و از سه تيم برتر اين مسابقه ها با اهداي جوايز و لوح تجليل خواهد شد.
عشاير جاسك فوتبال بازي كردند
جاسك- خبرنگار كيهان: مسابقات فوتبال روستايي و عشايري شهرستان جاسك از سوي اداره ورزش و جوانان و همكاري هيئت روستايي و عشايري و اداره بهزيستي اين شهر با شركت 6 تيم در محل زمين ورزشي چمن مصنوعي جاسك برگزار شد كه با قهرماني تيم روستاي گزدان به پايان رسيد. روستاي كوئيگ مقام دوم را كسب كرد و تيم سول به مقام سوم اين مسابقات دست پيدا كرد. به تيم هاي برتر جوايزي اهدا شد.
پايان مسابقات اسكواش
اراك- خبرنگار كيهان: نخستين دوره مسابقات اسكواش پسران زير 11 سال كشور كه در اراك جريان داشت با شناخت نفرات برتر پايان يافت.
در اين دوره از مسابقات كه با شركت 22 اسكواش باز از 9 استان كشور برگزار شد، دانيال قاروني از تهران به مقام نخست دست يافت. محمد جهانگيري از اصفهان هم در جايگاه دوم قرار گرفت و ابوالفضل قنداني از اصفهان و بهراد حقيقي از تهران مشتركا سوم شدند.
جانبازان خمين در سكوي نخست پينگ پنگ
¤ مسابقات پينگ پنگ جانبازان و معلولين استان مركزي، با شركت 25 ورزشكار در چهار گروه در خمين برگزار شد.
در اين دوره از مسابقات نتايج زير بدست آمد:
¤ كلاس نشسته: عقيل عليمرداني از دليجان، شهرام طالبي از اراك و سهيل محمدي از اراك عناوين اول تا سوم را كسب كردند.
¤ كلاس 6 و 7 ايستاده: حميد قاسمي از خمين، محمدحسين داودآبادي از اراك و حميدرضا رياضي از خمين به ترتيب اول تا سوم شدند.
¤ كلاس هشت ايستاده: داور زارع از خمين، بهزاد سليماني از اراك و حامد صفري از خمين در جايگاه اول تا سوم قرار گرفتند.
¤ در كلاس 9 ايستاده: حجت الله نصيري از كميجان، جلال غلامي از خمين و محمد مروتي از اراك به ترتيب عناوين اول تا سوم را بخود اختصاص دادند.
در رده بندي تيمي هم، خمين با كسب 25 امتياز در سكوي نخست ايستاد، اراك با 21 امتياز در جايگاه دوم قرار گرفت و دليجان و كميجان با كسب 7 امتياز مشتركا سوم شدند.
 


اجراي 488 طرح صنايع پايين دست پتروشيمي در خوزستان

اهواز- خبرنگار كيهان:
با هدف رشد و سرمايه گذاري، اشتغال زايي و ايجاد ارزش افزوده در صنايع پتروشيمي 488 طرح صنايع تكميلي پايين دست اين صنعت با اعتبار بيش از 700 ميليون دلار در استان خوزستان به اجرا درمي آيد.
رئيس دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي ايران از راه اندازي دفتر ستاد اجرايي اين مصوبات در خوزستان و در محل شركت شهرك هاي صنعتي استان در آينده نزديك خبر داد.
«محمد زيار»، در زمينه تخصيص اعتبارات اين طرح ها نيز گفت: 100درصد منابع ارزي اين طرح از محل صندوق توسعه ملي تأمين خواهد شد؛ همچنين 80درصد منابع ريالي مورد نياز در مناطق محروم و 70درصد منابع ريالي مورد نياز در مناطق برخوردار استان نيز از محل اعتبارات ريالي صندوق در اختيار سرمايه گذاران قرار خواهدگرفت.
وي تعامل و همفكري بخش خصوصي و دولتي را در اجرايي شدن اين مصوبات ضروري دانست و از صنعتگران خوزستاني خواست تا در حوزه تصميم سازي ها و اجراي اين تصميمات با دفتر ستاد اجرايي همكاري كنند.
مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي خوزستان نيز سرمايه گذاري در حوزه صنايع كوچك به ويژه صنايع تكميلي و پايين دست پتروشيمي را يكي از مهم ترين راهكارهاي ايجاد اشتغال و افزايش ثروت ملي عنوان و خاطرنشان كرد: مجموعه شركت ملي صنايع پتروشيمي و سازمان صنايع كوچك ايران تفاهم نامه خوبي در اين خصوص منعقد كرده اند كه با اجرايي شدن آن، مشكل اشتغال به ويژه در استان تا حدود زيادي رفع خواهد شد.
طاهري با اشاره به اين كه به دنبال تخصصي كردن شهرك هاي صنعتي هستيم، گفت: اميدواريم خوشه صنعتي تجهيزات نفت، گاز و پتروشيمي بتواند علاوه بر تفاهم نامه هاي زيادي كه تاكنون بسته شده است، هرگونه كالاي مورد نياز صنعت پتروشيمي را با كيفيت توليد كند.
وي افزود: سازندگان تجهيزات نفت، گاز و پتروشيمي خوزستان در كشور توانمندي خود را ثابت كرده و آمادگي لازم براي تأمين قطعات مورد نياز صنايع پتروشيمي را دارند.
مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي خوزستان همچنين از تشكيل دفتر حمايت از صنايع پتروشيمي در اين شركت پس از ماه مبارك رمضان خبر داد.
 


كمك 2 ميليارد ريالي يزدي ها براي آزادي زندانيان

يزد- خبرنگار كيهان:
خيران و نيكوكاران استان يزد در جشن گلريزان سال جاري بيش از 2 ميليارد ريال براي آزادي 174 زنداني جرايم غيرعمد و محكومان مالي زندان هاي استان يزد كمك كردند.
بنابراين گزارش، براي آزادي 174 زنداني مالي و جرايم غيرعمد استان يزد به 19 ميليارد تومان اعتبار نياز است كه 2 ميليارد و 500 ميليون تومان آن به وسيله ستاد ديه صلح و سازش شده و 16 ميليارد و 300 ميليون تومان ديگر براي آزادي زندانيان كمك شود.
همچنين، از آمار 174 زنداني استان يزد 24 نفر به دليل ديه، 62 نفر براي چك و 88 نفر براي مهريه در زندان هاي استان يزد به سر مي برند و در جشن گلريزان سال جاري 2 ميليارد ريال براي آزادي اين زندانيان جمع آوري شده كه از اين ميزان 70 درصد به صورت تعهد است كه از سوي دستگاه و خيرين استان صورت گرفته و بايد در آينده وصول شود.
در جشن گلريزان سال جاري ستاد ديه كشور 200 ميليون ريال و استاندار يزد 100 ميليون ريال براي كمك به آزادي زندانيان كمك كردند.
تعداد زندانيان جرايم غيرعمد و محكومان مالي يزد از 223 نفر در سال گذشته با 30 درصد كاهش به 174 نفر رسيده و در سه ماهه سال جاري زمينه آزادي 46 نفر از زندانيان فراهم شده است.
گفتني است، امسال جشن گلريزان در شهرستان هاي ابركوه، مهريز، طبس، اردكان و ميبد همزمان با يازدهمين روز از ماه مبارك رمضان برگزار مي شود.
 


رصدخانه نجوم ساري به بهره برداري رسيد

ساري- خبرنگاركيهان:
مدير كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان مازندران گفت: نخستين رصدخانه نجوم از سوي كانون پرورش فكري مازندران در ساري به بهره برداري رسيد.
قاسم عزيززاده گرجي به خبرنگار كيهان گفت: مركز نجوم كانون پرورش فكري قابليت رصد در روز را دارد و به عنوان پيشرفته ترين رصدخانه مي توان رصد خورشيد و انفجارها و آبشارهاي خورشيدي را نيز داشته باشيم.
وي يكي از فعاليت هاي اصلي كانون پرورش فكري را نجوم دانست و تصريح كرد: سعي داريم با ايجاد مركز نجوم اين بخش از خلاقيت اعضاي كانوني را تقويت كنيم.
عزيززاده به توانمندي هاي رصدخانه اي كه در كانون پرورش فكري مركز مازندران راه اندازي شده اشاره كرد و گفت: اين رصدخانه قابليت چرخش 360 درجه در بخش گنبدي را دارد كه در طبقه فوقاني مجتمع فرهنگي و هنري كانون نصب شده است.
وي ادامه داد: رصدخانه كانون پرورش فكري با اعتبار بيش از 600 ميليون ريال در مجتمع فرهنگي و هنري كانون استان ايجاد شد و مركز نجوم كانون از لحاظ تجهيزات و امكانات در رده بهترين رصدخانه هاي كشور بوده كه قابليت آن در حل استفاده پژوهشگران و نيز پايان نامه هاي دانشجويي است.
گرجي خاطرنشان كرد: استفاده از برخي تلسكوپ هاي «16-اينچ ميد» به عنوان بزرگ ترين تلسكوپ اين رصدخانه را حائز اهميت كرد.
وي ادامه داد: رصدخانه كانون قابليت عكاسي ديجيتالي از اجرام آسماني را با كيفيت بالا دارد.
گرجي پخش زنده از طريق شبكه را از قابليت هاي رصدخانه كانون پرورش فكري مازندران دانست و اظهار داشت: بدون حضور در رصدخانه پخش همزمان و زنده رصد ستارگان را مي توان در سالن آمفي تئاتر كانون داشته باشيم.
 


پرداخت 142 ميليارد غرامت به كشاورزان مشكين شهري

مشكين شهر-خبرنگار كيهان:
شناسايي نقاط آسيب پذير مشكين شهر براي كاهش آثار بلاياي طبيعي از اولويت هاي مديريت بحران اين شهرستان است.
سرپرست فرمانداري مشكين شهر با اعلام مطلب بالا در جلسه مديريت بحران اين شهرستان افزود: براي حمايت از كشاورزان منطقه، مهلت بازپرداخت 2 هزار فقره تسهيلات كشاورزي تمديد، و مبلغ 142 ميليارد ريال غرامت به كشاورزان و باغداران پرداخت شد. «فضايل عزيزي» در ادامه صحبت هاي خود از تعيين حريم 16 رودخانه شهرستان، و احداث پايگاه امداد و نجات شعبان و راهدارخانه مرادلو در سال جاري خبر داد.
 


احداث پژوهشكده فرهنگ و تمدن اسلامي دركاشان

كاشان- خبرنگار كيهان:
رئيس دانشگاه پيام نور كاشان از احداث پژوهشكده فرهنگ و تمدن اسلامي در اين دانشگاه خبر داد.
عباسعلي فراهتي، معرفي ذخاير ادبي، علمي، فرهنگي و هنري اين شهرستان را از اهداف احداث اين پژوهشكده عنوان كرد.
وي افزود: پيش بيني مي شود در قالب اين پژوهشكده هنرها و صنايع دستي ارزشمند كاشان معرفي، احيا و توسعه يابد تا زمينه اشتغال زايي نسل جوان مستعد و علاقه مند اين خطه فراهم شود.
به گفته وي احياي مجدد و توسعه اين هنرها نه تنها در ايجاد توليد داخلي، در توسعه صنعت گردشگري اين منطقه مؤثر است و زمينه ساز اشتغال زايي فعالان اين عرصه و افزايش درآمد مردم مي شود.
 


قرآن آموزي زندانيان در فيروزآباد

فيروز آباد- خبرنگار كيهان:
در راستاي گسترش فرهنگ قرآني و اصلاح و تربيت زندانيان، كلاس هاي آموزش قرآن در زندان فيروزآباد تشكيل شده است.
رئيس زندان فيروزآباد با اظهار اين مطلب به خبرنگار ما گفت: با راه اندازي اين كلاس ها استقبال فراوان زندانيان را به دنبال داشت و در اندك زماني تعداد داوطلبان به 70 نفر رسيد و با تلاش زياد روحاني زندان (حجت الاسلام صادق محمدي) اين تعداد درحال افزايش است كه در مرحله اول تعداد 35 نفر از اين ها موفق به كسب گواهينامه پاياني كلاس آموزش قرائت قرآن كريم شدند.
«رحيم بازياري» در ادامه علاقه زندانيان به شركت در كلاس هاي آموزش قرآن و فعاليت هاي فرهنگي و حرفه آموزي را مايه خرسندي و افتخار دانست و گفت: قبل از انقلاب سيستم پليسي در زندان حاكم بود و جهت اصلاح و تربيت زندانيان اقدامي صورت نمي گرفت ولي درحال حاضر با تغيير رويكرد زندانباني از پليسي به اسلامي موضوع اصلاح و تربيت زندانيان اهميت فراواني پيدا كرده است.
 


47 پروژه لرستان در ليست مهرماندگار قرار گرفت

خرم آباد- خبرنگار كيهان:
47 پروژه لرستان در طرح مهر ماندگار قرار گرفت.
استاندار لرستان در جلسه شوراي اداري استان با اعلام اين خبر افزود: تعدادي از اين پروژه ها در سفر دو روزه مهندس دستيار ارشد رئيس جمهوري به لرستان و بازديد وي از پروژه ها مصوب شده و برخي ديگر نظير چهار خطه خرم آباد- كوهدشت به اسلام آباد غرب كه از محورهاي پرترافيك و بسيار حادثه خيز است با پي گيريهايي كه در سفر به تهران داشتم جزو طرح هاي مهرماندگار قرار گرفت.
دكتر حبيب الله دهمرده با اجرا و تكميل اين پروژه ها كه به تدريج تا خردادماه سال آينده به بهره برداري مي رسند بالغ بر چهار هزار ميليارد تومان اعتبار در استان هزينه مي شود كه بيش از اعتبارات عمراني استان طي مدت متجاوز از 20 سال است.
وي گفت: لرستان ظرفيت ها، استعدادها و منابع غني، متنوع و فراواني دارد كه با شكوفايي آنها به يكي از قطب هاي مهم اقتصادي كشور تبديل خواهد شد.
وي افزود: برخي از مديران استان درانجام وظايف خود لاك پشتي حركت مي كنند كه ادامه اين روند به صلاح آنان و استان نيست كه اين عده اگر روش كاري خود را اصلاح نكنند بايد با مسئوليت شان وداع كنند.
 


اظهار نارضايتي توليدكنندگان اليگودرز

از بي توجهي صندوق مهر امام رضا(ع)

اليگودرز-خبرنگار كيهان:
جمعي كثيري از توليدكنندگان و متقاضيان دريافت تسهيلات اشتغال در اليگودرز از بي توجهي صندوق مهر امام رضا(ع) خرم آباد اظهار نارضايتي كردند.
شمسي مديرعامل شركت تعاوني خشك پاك اليگودرز در اين باره گفت: حدود 3 سال است از طرف مدير كل توسعه و تعاون و بنياد توسعه و كارآفريني به صندو ق مهر امام رضا(ع) براي دريافت 400 ميليون ريال تسهيلات معرفي شده ايم و اين در حالي است كه طرح توجيهي مربوط به شركت تعاوني 761 ميليون تومان است.
اما متاسفانه صندوق مهر امام رضا(ع) نه تنها اقدامي براي پرداخت تسهيلات مصوب نكرده بلكه با برخورد ناشايست ما را دلسرد كرده است.
وي گفت: اگر حمايت از توليد اينچنين است بايد فاتحه توليد و اشتعالزايي را در استان خواند. اين افراد خواستار مساعدت استاندارلرستان در اين زمينه شدند.
 


27 هزار نفر در كلاله

تحت پوشش پزشك خانواده قرار مي گيرند

شرق گلستان- خبرنگار كيهان:
مدير شبكه بهداشت و درمان كلاله پيرامون اجراي طرح پزشك خانواده شهري در شهرستان گفت: 27 هزار نفر تحت پوشش اين طرح قرار مي گيرند.
دكتر محمد صلاحي در كارگروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان افزود: با اجراي طرح پزشك خانواده تا حد زيادي از مشكلات درماني مردم كاسته مي شود.
وي افزود: با اجراي طرح پزشك خانواده شهري از بيماري هاي ويژه شهرنشيني مثل فشارخون و ... تا حد زيادي پيشگيري مي شود.
صلاحي تصريح كرد: در اجراي طرح پزشك خانواده براي هر دو هزار و 500 نفر يك پزشك با انتخاب خود بيمار در نظر گرفته شده است.
 


رئيس شوراي اسلامي شهر پارس آباد:

قديمي ترين فرودگاه اردبيل نيازمند توسعه است

پارس آباد- خبرنگار كيهان:
رئيس شوراي اسلامي پارس آباد گفت: گسترش فرودگاه اين شهر كمك زيادي به پيشرفت همه جانبه اين منطقه مي كند.
«نادر تيمورپور» افزود: شوراي اسلامي شهر پارس آباد، از طرح هايي كه منجر به توسعه فرودگاه اين شهرستان شود به طور جدي حمايت مي كند.
وي روند اجراي طرح هاي توسعه در فرودگاه پارس آباد را نامطلوب خواند و با انتقاد از كم توجهي مسئولان مربوط، خواهان استانداردسازي وگسترش اين فرودگاه قديمي استان اردبيل شد.
«تيمورپور» قدمت فرودگاه اين شهرستان را حدود 40 سال اعلام كرد وگفت: اين فرودگاه متناسب با ظرفيت ها و نيازهاي اين شهرستان رشد نيافته است.
وي. با اعلام اينكه، هم اكنون هفته اي 2پرواز از اين فرودگاه در مسير تهران- پارس آباد و برعكس انجام مي شود، اضافه كرد: وعده هاي مسئولان مبني بر افزايش تعداد پروازهاي مسير ياد شده و برقراري پرواز پارس آباد- مشهد و عتبات عاليات تاكنون محقق نشده است.
فرودگاه پارس آباد مغان به عنوان قديمي ترين فرودگاه استان اردبيل در سال 1352 تاسيس و در سال 1381 از شركت كشت و صنعت و دامپروري مغان منفك و تحويل شركت مادر تخصصي فرودگاه هاي كشور شد.
 


برگزاري همايش فرصت هاي سرمايه گذاري در گيلان

ستاندار گيلان از برگزاري همايش بزرگ فرصت هاي سرمايه گذاري جهاني در گيلان، مهرماه امسال در رشت خبر داد.
وي افزود: سرمايه گذاران مناطق مختلف جهان، پانزدهم و شانزدهم مهرماه در زيباكنار رشت جمع مي شوند تا فرصت هاي سرمايه گذاري در استان را بررسي كنند.
مهدي سعادتي در ادامه با اشاره به اينكه 100 طرح بزرگ استان گيلان در اين همايش معرفي خواهد شد گفت: بسترهاي لازم براي معرفي و واگذاري اين طرح ها به سرمايه گذاران داخلي و خارجي در اين همايش فراهم شده است.
گيلان سال قبل با جذب 213 ميليون دلار مقام دوم سرمايه گذاري خارجي در كشور را كسب كرد.
 


مشكل كمبود آب شرب زابل برطرف شد

زابل- خبرنگار كيهان:
مردم شهر زابل كه يك دهه با كمبود آب شرب بخصوص در فصل تابستان مواجه بودند، با بهره برداري از خط دوم انتقال آب به طول 32 كيلومتر، تابستاني بدون دغدغه را مي گذرانند.
رئيس اداره آب و فاضلاب شهرستان زابل با اعلام اين خبر افزود: اين پروژه مهم كه به نام حضرت ابوالفضل(ع) نام گرفته، علاوه بر شهر زابل تا پايان سال جاري مشكل كمي و كيفي آب شرب شهرهاي زهك، هيرمند، اديمي، محمدآباد، بنجار و هامون شهر را براي افقي 30ساله حل خواهد كرد.
مهندس هادي حسن پور گفت: اين پروژه شامل 150كيلومتر خط انتقال و احداث تصفيه خانه به ظرفيت 2050 ليتر بر ثانيه است كه با پيگيري انجام شده، خط انتقال آب به شهر زابل به طول 32 كيلومتر شامل: دو خط 1000 ميلي متري به طول 7 كيلومتر و 25 كيلومتر خط 1200 ميلي متري چدن داكتيل و دو باب پل روگذار شامل پل روگذار رودخانه سيستان و كانال ارتباطي چاه نيمه ها و ديگر سازه ها به صورت آزمايشي مورد بهره برداري قرار گرفت.
وي اضافه كرد: با بهره برداري از اين خط عملا مشكل كمبود و افت شديد فشار شبكه آب و قطع مكرر آن برطرف شده است.
مهندس حسن پور، اين پروژه را بخشي از پروژه بزرگ آبرساني به شهر زابل و شهرهاي در مسير احداث تصفيه خانه دانست و گفت: اعتبار اوليه اين پروژه 104 ميليارد تومان برآورد شده كه انتظار مي رود تا پايان امسال شاهد بهره برداري پروژه مزبور باشيم.
 


نماز جماعت در 10 پارك اصفهان اقامه مي شود

اصفهان- خبرنگاركيهان:
مشاور شهردار اصفهان در امور روحانيت گفت: در 10پارك شهر اصفهان نماز جماعت برپا مي شود.
«حجت الاسلام مهدي نيلي پور» در جمع ائمه جماعات شهرداري اصفهان افزود: پارك هاي شهر امكانات رفاهي بسياري در اختيار مردم قرار مي دهند اما در حوزه كار فرهنگي دچار كمي و كاستي هستند و با توجه به اين كه مردم در ايامي چون تابستان مدت زيادي را در پارك ها به سر مي برند مي طلبيد كه نمازجمعه در اين مكان ها برگزار شود.
وي اضافه كرد: در حال حاضر در سه پارك اصفهان نماز جماعت برگزار مي شود كه در آينده به 10 پارك مي رسد.
نيلي پور افزود: در حال حاضر در 25 نقطه شهر اصفهان اذان پخش مي شود اما بايد تلاش كرد تا اين مسئله گسترده تر شود.
 


افزايش 15 درصدي توليد ميوه هاي هسته دار آذربايجان غربي

اروميه- خبرنگار كيهان:
براساس پيش بيني ها ميزان توليد ميوه هاي هسته دار آذربايجان غربي امسال 15 درصد افزايش خواهد داشت.
مدير باغباني جهاد كشاورزي آذربايجان غربي گفت: براساس پيش بيني ها امسال از 15 هزار هكتار سطح زير كشت باغات استان بيش از 15 هزار تن انواع ميوه هاي هسته دار برداشت مي شود.
«كليجي» هلو و زردآلو را مهم ترين ميوه هاي هسته دار توليد شده در آذربايجان غربي عنوان و اضافه كرد: 70 درصد سطح زير كشت باغات به اين دو محصول اختصاص دارد.
وي استفاده از روش هاي نوين آبياري، استفاده از روشهاي علمي به جاي كودهاي شيميايي، افزايش سطح علمي كشاورزان و استفاده از گونه هاي باكيفيت و بارندگي و شرايط مناسب را از مهم ترين عوامل افزايش توليد ميوه هاي هسته دار استان دانست.
مدير باغباني جهاد كشاورزي آذربايجان غربي اضافه كرد: امسال كمترين خسارات سرمازدگي و تگرگ در مدت 5 سال گذشته را شاهد بوديم.
 


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14