(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14


چهارشنبه 3  آبان  1391 - شماره 20340

نائب رئيس اتاق ايران:
صادركنندگان راه دور زدن تحريم ها را ياد گرفته اند
طي هفته گذشته صورت گرفت
10 انبار بزرگ احتكار كالاي اساسي كشف شد
كوتاه اقتصادي
كاهش 110هزار توماني قيمت سكه در يك روز
رئيس جمهور بخشنامه بودجه 92 را ابلاغ كرد
قاسمي با رد گزارش سازمان هاي غربي:
ايران روزانه 4 ميليون بشكه نفت توليد مي كند
وزارت نيرو:
آب و برق مسكن مهر همزمان با ساخت واحدها تامين مي شود
نظر وزير راه درباره تغيير نرخ بليت قطار و هواپيما
توليد فولاد ايران از مرز 10 ميليون تن گذشت
كاهش 4 درصدي حجم آب ورودي به سدهاي كشور
مديرعامل شركت ملي گاز:
تعرفه گاز در فصل سرد سال تغيير نمي كند


نائب رئيس اتاق ايران:

صادركنندگان راه دور زدن تحريم ها را ياد گرفته اند

نايب رئيس اتاق ايران گفت: صادركنندگان راه دور زدن تحريم ها را ياد گرفته اند.
پدرام سلطاني در گفت وگو با ايسنا با بيان اين كه افت واردات در 6 ماهه اول سال بيش از افزايش صادرات بوده است، اظهار كرد: همين امر موجب شده كه تراز تجاري به نفع صادرات تقويت شده و روند آن به سمت مثبت بودن در حركت باشد.
وي ادامه داد: اين موضوع نشان مي دهد بخش خصوصي عليرغم تحريم ها توانسته در صادرات موفق تر از واردات عمل كند و به عبارتي عليرغم محدوديت هاي بوجود آمده توانسته آن ها را با روش ها و شيوه هاي مختلف به نحوي كه به صادرات لطمه وارد نشود جبران كند.
سلطاني با تاكيد بر اين كه پيش بيني مي شود در 6 ماهه دوم سال صادرات روند مثبت تري داشته باشد گفت: با بالا رفتن نرخ ارز امكان سودآوري در صادرات عليرغم روزافزوني در هزينه ها وجود دارد. البته اين موضوع منوط به اين است كه تصميم عجولانه اي در رابطه با صادرات گرفته نشود، زيرا فروش نفت كاهش يافته و دسترسي منابع ارزي حاصل از فروش آن نيز با مشكل روبرو شده است.
وي ادامه داد: صادركنندگان توانسته اند با توجه به ارز قابل مبادله در اقصي نقاط جهان كه در اختيار دارند مقدار زيادي از نيازهاي ارزي كشور را تامين كنند و نبايد به اشتباه با تصور اين كه ارز حاصل از صادرات به مصرف نيازهاي ارزي كشور نمي رسد ساز وكارهاي اشتباه اتخاذ شود.
سلطاني با بيان اين كه اتخاذ اين ساز وكارها مي تواند به صادرات كشور لطمه شديدي وارد كند، اظهار كرد: تنها سلاح صادركنندگان در شرايط فعلي براي مقابله با تحريم ها همين افزايش نرخ است.
نايب رئيس اتاق ايران گفت: طي 10 سال گذشته صادرات در مقايسه با واردات مورد بي توجهي قرار مي گرفت ولي كمتر از يك سال است كه ورق برگشته و با تغيير نرخ ارز عملا صادرات مزيت بيشتري يافته است.
وي با تاكيد بر اين كه افزايش صادرات باعث رقابت پذيري در توليدات داخلي مي شود خاطرنشان كرد: بهترين شيوه حمايت از صادرات در شرايط فعلي اين است كه در رابطه با ارز حاصل از صادرات ضوابط و قوانين محدودكننده و مقيدكننده اي اتخاذ نشود.
سلطاني درباره ورود ارز صادركنندگان به اتاق مبادله ارزي خاطرنشان كرد: اجباري براي وارد شدن ارز صادركنندگان به اتاق ارزي وجود ندارد زيرا ارز صادركنندگان بسيار مرغوب تر از ارزي است كه در اتاق ارزي عرضه مي شود.
نايب رئيس اتاق ايران تصريح كرد: ارز اتاق مبادله ارزي تنها در چند كشور محدود قابل تحويل است ولي ارز صادركنندگان در هر كشوري قابل تحويل بوده و همچنين كارمزد قابل توجهي براي ارز در اتاق ارزي دريافت مي شود. اين درحالي است كه صادركنندگان ارز صادراتي خود را بدون كارمزد در اختيار واردكنندگان قرار مي دهند.
وي افزود: دريافت ارز از اتاق ارزي مستلزم صرف چند روز وقت و تنظيم اسناد متعدد است، به نوعي كه هزينه واردكننده را زياد كرده و واردكننده بايد ريسك بالايي را براي دريافت آن قبول كند.
سلطاني در پايان با بيان اين كه ارز حاصل از صادرات در شرايط امروز حداقل 25 درصد از ارز قابل عرضه در اتاق مبادله اي كم هزينه تر است، گفت: بنابراين ارز صادركنندگان ارزشمندتر و مرغوب تر از ارزي است كه در اتاق مبادله ارزي در اختيار واردكنندگان قرار مي گيرد و مقايسه اين دو ارز با يكديگر نادرست و غير حرفه اي است.
 


طي هفته گذشته صورت گرفت

10 انبار بزرگ احتكار كالاي اساسي كشف شد

معاون بازرسي سازمان صنعت استان تهران از كشف 10 انبار احتكار كالاهاي اساسي مردم خبر داد.
عليرضا موسوي گفت: در طرح تشديد بازرسي ها 10 انبار برنج، روغن نباتي و حبوبات كشف شده است كه حجم كالاي آنها شامل سه هزار تن برنج و 50 تن حبوبات و عمده تخلف آنها گران فروشي و احتكار بوده است.
به گفته وي كشف اين انبارهاي احتكار كالاهاي مردم فقط در طي يك هفته گذشته صورت گرفته است.بر اين اساس پيش بيني مي شود در صورت افزايش بازرسي ها انبارهاي محتكرين در ساير نقاط كشور نيز كشف شود.
گفتني است احتكار كالاهاي اساسي با هدف گران شدن قيمت اين اجناس مدتهاست از سوي عده اي سودجو در كشور صورت مي گيرد البته در چند هفته اخير به دليل نوسانات ارزي اين وضعيت تشديد شده است و حتي در برخي موارد شنيده شد كه در سايه ضعف نظارت دستگاه هاي مسئول تعدادي از واحدهاي صنفي جزء نيز به احتكار كالاهاي اساسي مردم روي آورده اند. بنابراين خبر معاون بازرسي سازمان صنعت استان تهران مبني بر كشف 10 انبار احتكار كالاهاي اساسي مردم مي تواند شروع خوبي براي مبارزه جدي با محتكران اجناس ضروري تلقي شود. هر چند اين مبارزه بايد با برخورد قاطع و جدي ساير دستگاه ها نيز توأم باشد تا افراد سودجو براحتي اين اجازه را نداشته باشند كه با غبارآلود ديدن فضاي اقتصادي كشور مايحتاج ضروري مردم را انبار كرده و پس از مدتي با چند برابر قيمت به فروش برسانند.
گفتني است چندي پيش و همزمان با التهاب بازار ارز و افزايش بي رويه قيمت كالاهاي اساسي مردم روزنامه كيهان طي گزارشي هشدار داد كه عده اي فرصت طلب با ذخيره بي دليل كالاهاي ضروري به دنيال كسب سود هنگفت هستند كه مي بايست مسئولان ذيربط ضمن كشف اين انبارها با عوامل سودجو برخورد محكمي داشته باشند.
جريمه 13 ميلياردي واردكنندگان خودروهاي لوكس
معاون بازرسي سازمان صنعت استان تهران همچنين از جريمه 13 ميليارد توماني براي واردكنندگان خودروهاي لوكس خبر داد.
موسوي در گفت وگو با فارس افزود: 70 شركت در چند ماه گذشته اقدام به ثبت سفارش و واردات خودروي لوكس كرده اند كه از اين 70 شركت 3 شركت كه با ارز 1226 توماني اقدام به واردات خودروهاي لوكس و گران قيمت كرده بودند، 13 ميليارد تومان جريمه شدند.
وي افزود: مردم در صورت اطلاع از انبارهاي محتكرين كالا و ساير تخلفات صنفي با 124 تماس بگيرند.
 


كوتاه اقتصادي

¤ معاون اقتصادي بانك مركزي با اعلام برنامه هاي اين بانك براي مهار تورم و نقدينگي، گفت: اگر لازم باشد ممكن است شوراي پول و اعتبار بسته سياستي-نظارتي نظام بانكي را بازنگري كند. اصغر ابوالحسني در گفتگو با مهر گفت: در رابطه با كنترل نرخ رشد نقدينگي، اقدامات قانوني متعددي از جمله فروش اوراق مشاركت بانك مركزي كه در قانون ديده شده بود، هم اكنون در حال اجرا و پيگيري است كه اين موضوع مي تواند هدايت نقدينگي را در مجموعه سياست هاي كنترلي و هدايتي بانك مركزي دنبال كند. معاون اقتصادي بانك مركزي افزود: فروش 25 هزار ميلياردريال اوراق مشاركت بانك مركزي هفته گذشته شروع شد كه اميدواريم ادامه يابد تا بتوان كنترل نقدينگي را انجام داد، ضمن اينكه با بانكها جلسات متعددي برگزار شده است كه روي مباحث اضافه برداشت ها نيز برنامه ارايه دهند.
¤ رئيس اتحاديه گوشت گوسفندي در گفت وگو با فارس در پاسخ به اينكه گفته مي شود براي پاسخ به تقاضاي روز عيدقربان گوسفند زنده از كشورهاي ديگر وارد مي شود، گفت: گوسفند زنده مدت ها است از كشور ارمنستان وارد كشور شده و در استان اردبيل كشتار و در كل كشور توزيع مي شود.
علي اصغر ملكي افزود: سازمان دامپزشكي كشور به هيچ عنوان اجازه توزيع دام زنده در كل كشور را به دليل ملاحظات شيوع بيماري و بهداشتي نمي دهد.
¤رئيس هيئت مديره انجمن توليدكنندگان لوازم خانگي گفت: تبليغات بسيار برندهاي خارجي، تلاش جرايد و نشريات و شهرداري ها براي تبليغ استفاده از كالاهاي خارجي باعث تقويت بازار برندهاي خارجي شده است. محمدرضا دياني در گفت وگو با فارس افزود: در اين شرايط بحراني و فشار همه جانبه بر روي صنعت، هيچ كمكي به بخش توليد داخل نمي شود و از طرف ديگر سازمان حمايت نيز با توجه به اينكه مسئوليت حمايت از توليدكننده را هم بر عهده دارد، فقط يكجانبه فشار را بر روي توليدكنندگان بخش غيردولتي وارد مي كند.
دياني گفت: در حال حاضر ترفند كشورهاي خارجي براي نفوذ در بازار لوازم خانگي ايران به اين صورت است كه با ايجاد يك خط مونتاژ، خود را توليدكننده داخلي جلوه مي دهند تا از مزاياي آن از جمله تعرفه هاي گمركي بهره مند شوند.
¤ جمهوري اسلامي ايران در رده بندي سال 2012 بانك جهاني در خصوص ميزان سهولت يا دشواري محيط كسب و كار براي بنگاه هاي كوچك و متوسط، با يك رتبه تنزل در جايگاه 145 در بين 183 كشور قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومي سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران، بهروز عليشيري معاون وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اين مطلب و با استناد به اطلاعات گزارش امسال موسسه مالي بين المللي (IFC) با عنوان «مقررات هوشمندتر براي بنگاه هاي كوچك و متوسط» ادامه داد: اين گزارش نشان مي دهد كه از مجموع شاخص هاي ده گانه مورد بررسي، جمهوري اسلامي ايران تنها در دو شاخص «اخذ اعتبارات» و «حمايت از سهامداران خرد» وضعيت بهتري نسبت به سال قبل دارد و در بقيه شاخص ها تنزل جايگاه داشته است.
 


كاهش 110هزار توماني قيمت سكه در يك روز

با سقوط 100 توماني قيمت دلار در بازار آزاد بهاي انواع مسكوك نيز در اين بازار به شدت كاهش يافت.
به گزارش خبرنگار كيهان ديروز هر دلار آمريكا در بازار آزاد 3350 تومان خريداري و 3450 تومان بفروش مي رسيد، همچنين قيمت خريد هر يورو 4250 تومان و فروش آن 4550 تومان فروخته شد.
بنابراين گزارش قيمت خريد و فروش هر دلار نسبت به روز دوشنبه 100 تومان كاهش و قيمت خريد يورو 90 تومان و فروش آن 300 تومان كاهش داشت. قيمت فروش هر پوند نيز 5500 تومان و ريال عربستان 900 تومان بود. ديروز همچنين هر قطعه سكه بهار آزادي طرح جديد با 110 هزار تومان كاهش نسبت به روز دوشنبه معادل يك ميليون و 300 تومان فروخته شد. بهاي هر قطعه سكه تمام بهار طرح قديم نيز با 100 هزار تومان سقوط نسبت به روز قبل معادل يك ميليون و 300 هزار تومان به فروش رسيد.
نيم سكه نيز با 50 هزار تومان كاهش به قيمت 650 هزار تومان فروش رفت و ربع سكه هم با 25 هزار تومان افت معادل 335 هزار تومان به فروش رسيد.
همچنين سكه يك گرمي نيز با 20 هزار تومان كاهش به بهاي 180 هزار تومان فروخته شد.
شنيده ها حاكي است طي روزهاي آتي نيز روند كاهش قيمت ها در بازار ارز و سكه ادامه خواهد يافت.
 


رئيس جمهور بخشنامه بودجه 92 را ابلاغ كرد

رئيس جمهور بخشنامه بودجه سال 92 كل كشور را به دستگاه هاي اجرايي ابلاغ كرد.
محمود احمدي نژاد در قسمتي از اين بخشنامه آورده است: پيش بيني مي شود كه در سال آتي، اقتصاد جهاني كماكان با ركود نسبي مواجه بوده و لذا قيمت جهاني انرژي نفت افزايش قابل توجهي نخواهد داشت. همچنين ادامه فشارها و تحريم هاي نابرابر و غير عادلانه، كشور را با شرايطي مواجه خواهد نمود كه بايد تلاش كرد تا با تبديل كردن آن به فرصت و پياده سازي و عملياتي نمودن اقتصاد مقاومتي، بسترهاي مناسب براي ايفاي وظايف دولت براي حمايت از توليد ملي، كار و سرمايه ايراني و كاهش وابستگي به درآمدهاي نفتي و تحقق توأمان پيشرفت و عدالت ايجاد گردد. در اين راستا، استفاده از ظرفيت هاي داخلي اقتصاد در به كارگيري دقيق تر و منطقي تر منابع محدود بودجه عمومي و در عين حال مشاركت وسيع تر بخش غير دولتي داراي نقش اساسي مي باشد. البته موفقيت در اين مسير و تحقق اهداف قانون برنامه پنجم توسعه، نيازمند وفاق، همدلي و حمايت همه اركان نظام و دستگاههاي اجرايي و مردم است.
اكنون با توجه به آماده شدن بخش عمده اي از آيين نامه ها، دستور العمل ها، بسته هاي اجرايي، نظام نامه ها و اسناد راهبردي، مرتبط با اهداف قانون برنامه پنجم توسعه، دستگاههاي اجرايي بايد تمام تلاش و كوشش خود را بنمايند تا اهداف تعيين شده در برنامه پنجم توسعه براي هر بخش و اهداف كمي برنامه نظير رشد اقتصادي 8 درصد در طول برنامه، نرخ بيكاري 7 درصد و ضريب جيني 35/0 درصد در انتهاي برنامه و نيز كاهش تورم، ثبات در بازار ارز، هدايت منابع سرگردان به امر توليد و سرمايه گذاري و ايجاد فرصت هاي شغلي بيشتر در سال 1392، تحقق يابد. دستيابي به اين اهداف منوط به اجراي دقيق برنامه ها و سياست ها از يك طرف و به كارگيري بهينه منابع و امكانات براي ارتقاي بهره وري منابع و عوامل توليد توسط كليه دستگاه هاي اجرايي با مشاركت وسيع بخش غيردولتي در عرصه هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و فناوري از طرف ديگر است.
با توجه به ويژگي هاي بيان شده در تدوين لايحه بودجه سال 1392، توجه به مشاركت بخش غير دولتي به خصوص در اجراي طرحهاي تملك دارايي هاي سرمايه اي، متنوع سازي روش هاي تامين منابع مالي بودجه با لحاظ كردن اثرات اقتصادي هر يك از روش ها، اجراي بودجه ريزي به روش عملياتي در راستاي ماده (219) قانون برنامه پنجم توسعه و تقويت انضباط مالي و صرفه جويي در سر لوحه كار دولت بوده و لازم است دستگاههاي اجرايي كشور در تهيه بودجه پيشنهادي خود به اين امور توجه كافي نمايند.
در قسمت ديگري از اين بخشنامه آمده است: دستگاههاي اجرايي مكلفند راهبردها و جهت گيري هاي كلان ذيربط مندرج در اسناد بالادستي از جمله سياستهاي كلي برنامه پنجم توسعه، قانون برنامه پنجم توسعه از جمله بسته هاي اجرايي موضوع ماده (217) قانون برنامه پنجم توسعه را در تدوين بودجه پيشنهادي سال 1392 خود مد نظر قرار دهند.
اهم راهبردهاي مذكور براي سال آينده عبارت است: ارتقاي بهره وري عوامل توليد شامل نيروي كار، سرمايه، انرژي و آب و خاك، بهبود فضاي كسب و كار، افزايش رقابت و حمايت از حضور فعال بخش غير دولتي، اهتمام به انضباط مالي و بودجه اي و تعادل بين منابع درآمدي و مصارف هزينه اي دولت و قطع وابستگي اعتبارات هزينه اي دولت به عوايد حاصل از نفت و گاز تا پايان برنامه پنجم توسعه، اصلاح نظام اداري در جهت افزايش كارايي، كوچك سازي دولت، تمركز زدايي از حوزه هاي اداري و اجرايي و بازنگري در وظايف دستگاه هاي ملي و استاني با جهت گيري كاهش تصدي گري دستگاه هاي اجرايي و تفكيك كامل وظايف حاكميتي از تصدي گري به منظور ايجاد ساختارهاي مناسب براي ايفاي وظايف حاكميتي، تقويت ارتباط ميان بودجه و قانون برنامه پنجم توسعه از طريق بسته هاي اجرايي، تعميق ارزشهاي اسلامي و باورهاي ديني، اعتلاي معرفت ديني و تقويت هنجارهاي فرهنگي و اجتماعي و فعاليت هاي قرآني از طريق حمايت از بخش غير دولتي، تقويت حضور بخش غير دولتي، ارتقاي كمي و كيفي بازارهاي مالي با تاكيد بر كارايي، شفافيت و سلامت، حركت در جهت تحقق كامل نظام جامعه رفاه و تامين اجتماعي، توسعه صادرات غير نفتي و مديريت واردات با هدف تقويت توليد داخلي و سرمايه گذاري.
 


قاسمي با رد گزارش سازمان هاي غربي:

 ايران روزانه 4 ميليون بشكه نفت توليد مي كند

 وزير نفت با رد گزارش هاي منتشر شده درباره كاهش توليد نفت كشور به زير 3 ميليون بشكه، توليد نفت ايران را 4 ميليون بشكه در روز اعلام كرد.
به گزارش ايسنا، رستم قاسمي ديروز در حاشيه يك كنفرانس انرژي در امارات متحده عربي گفت: توليد نفت ايران 4 ميليون بشكه در روز است.
قاسمي در پاسخ به پرسشي در مورد توليد كنوني نفت ايران گفت: توليد ايران در حال حاضر 4ميليون بشكه در روز است.
وي افزود: نفت يك مسئله تجاري است نه يك مسئله سياسي. زماني كه قيمت نفت افزايش مي يابد، به نفع برخي از كشورها است. ما نمي خواهيم قيمت نفت افزايش پيدا كند. نفت بايد يك قيمت منطقي داشته باشد.
وزير نفت با رد برخي گزارش ها مبني بر كاهش توليد نفت ايران به حدود 7/2ميليون بشكه در روز، گفت: ايران همچنان 4 ميليون بشكه در روز نفت توليد مي كند.
در حاليكه آمارهاي رسمي ايران كه در اختيار سازمان كشورهاي صادركننده نفت قرار گرفته نشان مي دهد ايران در ماه اوت روزانه 3ميليون و 750 هزار بشكه نفت توليد كرده، منابع ثانويه در تخمين هايي كه توسط اوپك منتشر شده مدعي هستند كه ايران در ماه سپتامبر روزانه 2ميليون و 720هزار بشكه نفت توليد كرده است.
وزير نفت گفت: با وجود تلاش هاي كشورهاي غربي براي جلوگيري از فروش نفت ايران در حال حاضر با ظرفيت كامل نفت توليد مي كند.
وي افزود: ايران 30 سال با تحريم هاي آمريكا روبرو بوده اما بخش نفت خود را با موفقيت اداره كرده است.
آژانس بين المللي انرژي(IEA) اوايل ماه اكتبر در گزارشي تخمين زد كه صادرات نفت ايران از روزانه 2 ميليون و 200هزار بشكه در پايان سال 2011 به روزانه 860 هزار بشكه در ماه سپتامبر (ماه گذشته) رسيده است.
وزير نفت با رد اين ارقام گفت: صادرات نفت ايران در ماه هاي اخير ثابت باقي مانده است.
صندوق بين المللي پول اوايل امسال تخمين زد كه متوسط توليد نفت ايران در سال 2012 رقم 3ميليون و 600 هزار بشكه در روز خواهد بود. براساس برآورد اين صندوق متوسط توليد نفت ايران در سال 2011به ميزان 4 ميليون و 100 هزار بشكه در روز بود.
به گزارش فارس به نقل از رويترز رستم قاسمي همچنين تأكيد كرد: اگر تحريم ها تشديد شود ما صادرات نفت خود را متوقف خواهيم كرد.
قاسمي در ادامه افزود: ما طرحي را براي دوره بدون درآمدهاي نفتي تهيه كرده ايم. تاكنون هيچ مشكل مهمي نداشته ايم اما اگر تحريم ها تشديد شود، ما طرح خود را به اجرا مي گذاريم.
وي در ادامه با خطاب قرار دادن تحريم كنندگان ايران تأكيد كرد: «اگر شما به تشديد تحريم ها ادامه دهيد، ما صادرات نفت خود به جهان را قطع خواهيم كرد».
همچنين رستم قاسمي در گفت و گو با فارس در خصوص بازديد از مناطق ويژه پارس جنوبي، اظهار داشت: اعضاي كميسيون انرژي براي بازديد از روند توسعه فازهاي پارس جنوبي به اين منطقه آمده اند كه مديران پارس جنوبي گزارش هاي خود را ارائه كرده اند.
وي ادامه داد: پارس جنوبي مهم ترين ميدان گازي مشترك در كشور محسوب مي شود و اعضاي كميسيون انرژي هم به همين منظور براي نظارت بر روند پيشرفت پروژه ها و به منظور انجام حمايت هاي لازم به اين منطقه سفر كرده اند.
قاسمي با تأكيد بر اينكه در جريان عمليات توسعه فازها هيچ مشكل خاصي نداريم، تصريح كرد: با حمايت هاي مالي لازم پروژه ها سرعت بيشتري خواهند داشت.
وزير نفت در پاسخ به اين سؤال كه بسياري از توليدكنندگان تجهيزات نفتي در خصوص عدم تهيه قطعات داخلي از آنها گلايه مندند و تا حد گريه هم پيش رفته اند با رد اين ادعا، تأكيد كرد: وزارت نفت از توان بخش خصوصي و توليد داخل استفاده مي كند.
وي ادامه داد: وزارت نفت هم اكنون از قطعات ساخت داخل استفاده مي كند و تحريم هاي ايجاد شده هم موجب استفاده حداكثري وزارت نفت از توان توليد داخل شده است.
بخش خصوصي 20ميليون بشكه نفت صادر كرد
رئيس اتحاديه صادركنندگان فرآورده هاي نفتي با اشاره به صادرات بيش از 20ميليون بشكه نفت ايران توسط بخش خصوصي به بازارهاي آسيايي و اروپايي از صدور چندين محموله جديد نفت تا چند روز آينده خبر داد.
حسن خسروجردي ديروز در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت صادرات نفت بخش خصوصي، گفت: از 4 ماه گذشته تاكنون با موافقت شركت ملي نفت ايران، بانك مركزي و ساير دستگاه هاي دولتي، راه اندازي 3 كنسرسيوم خصوصي براي صادرات نفت ايران در دستور كار قرار گرفت.
رئيس اتحاديه صادركنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي با بيان اينكه در مجموع بخش خصوصي از 4 ماه گذشته تاكنون بيش از 20ميليون بشكه نفت خام به بازارهاي مختلف جهان صادر كرده است، تصريح كرد: در اين مدت انواع نفت سبك و سنگين ايران به كشورهاي مختلف جهان توسط بخش خصوصي صادر شده است.
اين فعال اقتصادي بخش خصوصي با تأكيد بر اينكه براي صدور اين حجم گسترده نفت خام براي اولين بار كشتي هاي نفتكش ايراني با بيمه داخلي مورد استفاده قرار گرفته است، اظهار داشت: همچنين براي دريافت ارز حاصل از فروش نفت هم راهكارهاي جديدي در دستور كار قرار گرفته است.
وي با يادآوري اينكه صادرات بيش از 20ميليون بشكه نفت توسط بخش خصوصي بدون مشاركت و بازاريابي امور بين الملل شركت ملي نفت ايران انجام شده است، بيان كرد: در حال حاضر هم مذاكرات با شركت هاي خارجي براي صادرات چندين محموله جديد نفت توسط بخش خصوصي به پايان رسيده و به زودي چندين محموله جديد نفت به بازارهاي هدف ارسال مي شود.
خسروجردي همچنين با تأكيد بر اينكه هم اكنون با تدابير انديشيده شده هيچ گونه مشكلي در انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل كشور وجود ندارد، درباره نحوه تبديل ارز حاصل از صادرات نفت به ريال، گفت: با راه اندازي مركز مبادلات ارزي صادركنندگان خصوصي نفت مشكلي در تبديل ارز ندارند.
رئيس اتحاديه صادركنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي با اعلام اينكه در حال حاضر ارز حاصل از صادرات نفت به طور كامل در مركز مبادلات ارزي عرضه مي شود، تأكيد كرد: همچنين در چند ماه گذشته با حمايت دولت، صادرات نفت با كشتي هاي نفتكش با بيمه ايراني و داخلي انجام مي شود كه اين موضوع عملاً منجربه خنثي شدن تحريم بيمه نفت ايران شده است.
 


وزارت نيرو:

آب و برق مسكن مهر همزمان با ساخت واحدها تامين مي شود

نماينده تام الاختيار وزير نيرو در پروژه هاي مسكن مهر اعلام كرد مشكلي در تامين آب و برق مسكن مهر و ويژه وجود ندارد.
ستار محمودي در گفت وگو با ايسنا، با بيان اين كه با هدف گذاري هاي صورت گرفته بخش اعظم مسكن مهر كشور تا پايان دولت دهم (پايان شهريور سال آينده) آماده افتتاح مي شود گفت: آب و برق مسكن مهر و ويژه همزمان با ساخت مسكن مهر تامين مي شود و مشكلي در اين زمينه وجود ندارد.
ستار محمودي با اشاره به تقسيم بندي هاي صورت گرفته در واحدهاي مسكن مهر گفت: يكسري از واحدها خود مالك هستند كه به صورت مشتركين عادي خدمات را از شركت هاي آب و فاضلاب و برق دريافت مي كنند. يكسري نيز به صورت تعاوني هستند و به اين تعاوني ها بايد طبق زمان بندي مشخص شده آبرساني و برق رساني شود.
وي همچنين با اشاره به تامين آب و برق 550 هزار واحد مسكن مهر همزمان با بهره برداري از آن ها، گفت: در استان هاي مختلف زمان بندي هايي توسط وزارت راه و شهرسازي انجام شده به اين صورت كه در سه ماهه و پايان هر فصل چند هزار واحد مسكن مهر بايد در سراسر كشور آماده شود كه داراي خدمات زيربنايي از جمله آب و برق باشد.
نماينده تام الاختيار وزير نيرو با تاكيد بر اين كه وزارت نيرو هم كار مربوط به استان ها و مراكز را با زمان بندي وزارت راه و شهرسازي هماهنگ كرده تصريح كرد: در استان ها جلساتي با حضور زيرمجموعه وزارت راه و شهرسازي و وزارت نيرو در حوزه آب و برق برگزار شده و اولويت ها با يكديگر هماهنگ شده اند.
محمودي با تاكيد بر اين كه ماهيت كار بر روي زمين با آنچه كه روي كاغذ مي آيد متفاوت است، اظهار كرد: وقتي يك شهركي ساخته مي شود، در نقاط پراكنده آن ساخت وساز صورت مي گيرد اما به لحاظ شبكه بايد پيوسته باشد و نمي توان متفرقه كار كرد.
وي با تاكيد بر لزوم پيوستگي شبكه آب و پيوستگي شبكه برق گفت: تفاوت هاي آماري بين وزارت نيرو و وزارت مسكن با توجه به ويژگي هاي كار وجود دارد. خوشبختانه تا الان هر ميزان واحدهايي كه به بهره برداري رسيده داراي آب و برق هستند و اگر نارسايي باشد، مثل همه شهرها در سراسر كشور كه نارسايي هاي روزانه ناشي از حوادث، اتفاقات و كم و زياد شدن فشار ممكن است باشد، با توجه به استقرار واحدهاي ذيربط در محل رفع و رجوع مي شود.
نماينده تام الاختيار وزير نيرو، در مورد تامين آب و برق مسكن ويژه اظهار كرد: در حوزه هاي مسكن تابع وزارت راه و شهرسازي هستيم. در جاهايي كه مسكن ويژه قرار است ساخته شود، به امكانات آب و برق مي نگريم اگر امكانات وجود داشته باشد مانند خدمات رساني به بقيه مشتركين، آب و برق را تامين مي كنيم در غير اين صورت براي جبران بقيه موارد برنامه ريزي خواهيم كرد.
محمودي با تاكيد بر اين كه تاكنون در مورد تامين آب و برق مسكن ويژه مشكلي وجود نداشته، اظهار كرد: وزارت راه و شهرسازي مسكن ويژه را در داخل شهرها و در كنار سيستم خدمات شهري انتخاب كرده است بنابراين مسكن ويژه تابعي از شهر تلقي شده و به آن خدمات داده مي شود.
وي تصريح كرد: معمولا مسكن ويژه آن قدر انبوه نيست كه معادلات را بر هم زند مگر موارد بسيار گسترده كه بايد به صورت خاص براي آن ها پيش بيني هايي صورت گيرد. نماينده تام الاختيار وزير نيرو با تاكيد بر اين كه هرچه در اين سه ماه پاييز واحدهاي مسكن مهر توسط وزارت راه و شهرسازي آماده تحويل شوند آب و برق آن واحدها نيز همزمان تامين مي شود گفت: در زمينه تامين آب و برق همگام با وزارت راه و شهرسازي پيش مي رويم.

 


نظر وزير راه درباره تغيير نرخ بليت قطار و هواپيما

وزير راه و شهرسازي تأكيد كرد تغيير نرخ بليت قطار بايد متناسب با وضعيت اقتصادي مردم باشد.
علي نيكزدا با بيان اينكه حمل و نقل ريلي در بخش مسافري به رقم جابجايي 14 درصد مسافران حمل و نقلي نزديك شده است، اضافه كرد: بخش خصوصي به دنبال افزايش نرخ بليت خود طبق ماده 4 قانون هدفمندي است اما بايد در اين ميان توجه به وضعيت اقتصادي مردم نيز لحاظ شود.
وي همچنين درباره قيمت بليت هواپيما گفت: افزايش قيمت بليت پروازهاي داخلي بر مبناي تأثير نرخ ارز بر هر ساعت پرواز است.
وي افزود: هر ساعت نفر پرواز بيش از 20 دلار براي صنعت حمل و نقل هوايي هزينه دارد.
به گفته نيكزاد، در صورتي كه نتوانيم ارز مرجع براي شركت هاي هواپيمايي تأمين كنيم، به منظور افزايش توان بخش خصوصي با كار كارشناسي مطلوب افزايش نرخ بليت پروازهاي داخلي را بررسي مي كنيم.
به گزارش ايسنا وزير راه و شهرسازي با اعلام اين كه 18 ايرلاين روزانه با 1200 پرواز مسافران را جا به جا مي كنند، افزود: سالانه 46 ميليون و 500 هزار نفر به وسيله حمل و نقل هوايي بخش خصوصي جابه جا مي شوند.
نيكزاد با تأكيد بر اينكه از بخش خصوصي براي برقي كردن خطوط ريلي موجود استقبال مي كنيم، گفت: يك روز مسئول قرارگاه خاتم الاوصيا به دفتر من آمد و اعلام كرد كه مي خواهيم خط آهن تهران-مشهد را برقي كنيم و ما هم قبول كرديم كه هم اكنون در حال برقي كردن اين مسير طبق قانون BOT هستند.
به گزارش فارس وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه برقي كردن خط آهن تهران- اصفهان نيز بايد از طريق متخصصان داخلي دنبال شود، بر برقي كردن خطوط ريلي با توان متخصصان داخلي تأكيد كرد.
نيكزاد با تأكيد بر اينكه ريل خط آهن نبايد از خارج كشور تهيه شود، اضافه كرد: وزارت راه اعلام مي كند كه حاضريم قرارداد با بخش خصوصي داخل منعقد كنيم و سالانه 1000 كيلومتر ريل از آنها بخريم.

 


توليد فولاد ايران از مرز 10 ميليون تن گذشت

توليد فولاد ايران طي 9 ماه از مرز 10 ميليون تن گذشت.
انجمن جهاني فولاد در جديدترين گزارش خود اعلام كرد: توليد فولاد جهان در ماه سپتامبر به 123 ميليون تن رسيد كه اين رقم نسبت به ماه قبل از آن 6 هزار تن كاهش داشته است.
بر اساس اين گزارش توليد فولاد در ايران نيز طي ماه سپتامبر (شهريور) به 09/1 ميليون تن رسيده كه نسبت به ماه قبل از آن 116 هزار تن كاهش داشته است. در ماه اوت 125/1 ميليون تن فولاد در ايران توليد شده بود. ايران كه در ماه اوت سيزدهمين توليدكننده فولاد جهان شناخته شده بود در ماه سپتامبر به جايگاه شانزدهم تنزل يافته است.
مجموع توليد فولاد ايران در 9 ماه سال 2012 نيز 727/10 ميليون تن اعلام شده است. ايران در 12 ماه سال گذشته ميلادي 13 ميليون تن فولاد توليد كرده است كه انتظار مي رود اين رقم امسال با افزايش محسوسي مواجه شود.
 


كاهش 4 درصدي حجم آب ورودي به سدهاي كشور

حجم آب ورودي به مخازن سدهاي كشور از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 91) تاكنون، در مقايسه با مدت مشابه سال آبي گذشته حدود 4 درصد كاهش يافته است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو، حجم آب ورودي به مخازن سدهاي كشور از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 91) تاكنون، 91 ميليون متر مكعب به ثبت رسيده كه در مقايسه با مدت مشابه سال آبي گذشته، نزديك به 4 ميليون متر مكعب، معادل 4 درصد، كاهش نشان مي دهد.
براساس اين گزارش، حجم آب ورودي به مخازن سدهاي كشور در مدت مشابه سال آبي گذشته، حدود 95 ميليون متر مكعب بوده است.
همچنين حجم آب موجود در مخازن سدهاي كشور از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 91) تاكنون، با 3 درصد كاهش به 17 ميليارد و 360 ميليون متر مكعب رسيده است.
اين ميزان در مدت مشابه سال آبي گذشته 17 ميليارد و 880 ميليون متر مكعب گزارش شده بود.
ميزان حجم آب خروجي از سدهاي كشور نيز از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 91) تاكنون، يك ميليارد و 740 ميليون متر مكعب گزارش شده، در حالي كه آب خروجي از سدهاي كشور در مدت مشابه سال آبي گذشته، به ميزان 2 ميليارد و 350 ميليون متر مكعب بوده است.
بر اين اساس، حجم آب خروجي از سدهاي كشور در مقايسه با مدت مشابه سال آبي گذشته، 26 درصد كاهش نشان مي دهد.
هم اكنون 37 درصد از حجم مخازن سدهاي كشور از آب پر است، ضمن آنكه مجموع ظرفيت مخازن سدهاي كشور در زمان كنوني 9/46 ميليارد متر مكعب گزارش شده است.
 


مديرعامل شركت ملي گاز:

تعرفه گاز در فصل سرد سال تغيير نمي كند

مديرعامل شركت ملي گاز گفت: نرخ گازبها در مدت سرد سال همانند ماه گرم بدون تغيير است.
جواد اوجي در گفت وگو با فارس با اشاره به اينكه نرخ گازبها در مدت سرد سال همانند 7 ماه گرم است و هيچ تغييري نخواهد داشت، گفت: براساس مصوبه ستاد هدفمند كردن يارانه ها مدت سرد سال از اول آبان ماه آغاز مي شود.
اوجي تصريح كرد: اين فصل براي مناطق3 و 4 كه از مناطق معتدل و گرمسير محسوب مي شوند تا 15ارديبهشت و براي مناطق سردسير و نيمه سرد نيز تا 30 ارديبهشت ماه سال 92 است.
بنابراين گزارش: پس از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه ها در آذرماه سال 89 نرخ گازبها از 13تومان به 70 تومان و سال نيز به 2 بخش 7 ماه گرم و 5 ماه سرد سال تقسيم شد.
اين گزارش حاكي است شركت ملي گاز شهرهاي كشور را به 4 منطقه سرد، نيمه سرد، معتدل و گرم تقسيم كرد و بر اين اساس حجم مصرف گاز در هر يك از اين بخش ها متغير است.
 


(صفحه(12(صفحه(10(صفحه(6(صفحه(9(صفحه(7(صفحه(8(صفحه(15(صفحه(11(صفحه(5(صفحه(16(صفحه(13(صفحه(4(صفحه (2.3.14